Sterke drank doet drie automobilisten das om Pilmanschool Overweldigende belangstelling bij afscheid van wethouders DIT ONZE H van de randgemeenten verlaat college van curatoren Zes maanden niet rijden Mr. J. F. Visser van IJzendoorn Champagne De eerste, die in de verdachtenbank plaats nam, was een 44-jarige pro curatiehouder uit Leiderdorp, die in de late nacht van 24 maart op de Herenweg te Noordwijk met een snel heid van ongeveer 100 km per uur een bocht in de weg niet had op gemerkt en dus gewoon rechtdoor was gereden. Hij had daarbij het ge luk, dat in zijn zijrichting een dam over de langs de weg lopende sloot lag:, anders waren de gevolgen ca tastrofaal voor hem en zijn passagier geweest. De gevolgen van de botsing met het damhek waren niet gering. Verdachte hield van de opgelopen kwetsuren een stijve schouder over en zijn passagier werd dermate ern stig gewond dat hij eerst dezer da gen zijn werk weer kon hervatten. De auto was rijp voor de sloop en van het hek eigendom van de gemeente Noordwijk bleef slechts een stapel brandhout over. Verdachte gaf toe, dat hij de bocht over het hoofd had gezien. De oor zaak hiervan lag, aldus zijn verkla ring, gelegen in het feit, dat hij met gedimd licht reed, omdat hij een voor hem rijdende collega die ter plaat se goed bekend was en hem dus voor ging teneinde als „veilige gids" te fungeren niet wilde verblinden. „Ik hield steeds zijn achterlicht in de gaten en toen dit plotseling ver dween was het al te laat". Onder deze omstandigheden was Uw snel heid onverantwoordelijk hoog het geen echter niet zo verwonderlijk was gezien het aantal borrels, dat u in genomen had", repliceerde de kan tonrechter. Verdachte bestreed het feit, dat hij onder invloed was ge weest, al moest hij toegeven dat hij alvoren de rit naar huis te aan vaarden en na een paar borreltjes in de loop van de avond „op de val reep" nog twee glazen champagne had gedronken. De officier hield een zeer scherp gesteld requisitoir. „Weer zo'n ver keersongeval waarbij ik de invloed van alcohol moeilijk kan wegdenken al is deze niet ten laste gelegd", al dus zijn conclusie. „Geen enkele vol komen bij zijn positieve zijnde auto mobilist zal zich aan een dergelijke stunt wagen", merkte hij aan het slot van zijn betoog op. Hij eiste dan ook naast een geldboete van f 150 subs. 1 maand, de onvoorwaardelijke De bestuurder van de auto 'was nergens te bekennen. Die was er zo snel mogelijk vandoor gegaan met achterlating van zijn onbruikbare auto, het contactsleuteltje en auto papieren. De gealarmeerde Rijkspo litiemannen hadden dan ook weinig moeite bij het opsporen van de ver dwenen automobilist, die nog dezelfde nacht en mogelijk eerder dan hij verwacht had, politiebezoek kreeg. De oorzaak en het gevolg van deze nach telijke botsing werden gisteren in de rechtszaal tot klaarheid gebracht. De automobilist bleek een 45-jarige directeur van een N.V. uit Leidschen- dam te zijn. Na voorlezing van de tenlastelegging verzuchtte de kan tonrechter hoofdschuddend: „Ook hier vormde de drank weer de ach tergrond van een en ander, want U had nogal wat borrels gedronken voor U de rit naar huis aanvaardde." Ook deze verdachte ontkende ten stellig ste, dat hij onder invloed was ge weest, „De oorzaak van de botsing is louter en alleen gelegen in het feit, dat het licht van mijn auto plotseling uitviel. Daardoor raakte ik van de rechte weg af, was zijn ver klaring. „Waarom bent. U dan aan de haal gegaan en heeft U de komst van de politie niet afgewacht?", in formeerde de kantonrechter met enige nadruk. „Het was al vrij laat in de nacht, en ik meende er dus goed aan te doen met mijn verklaring aan de politie te wachten tot de vol gende morgen" aldus verdachtes ant woord. Ook hier een zeer scherp ge steld requisitoir, waarin de officier het alcoholgebruik de ooi-zaak van alles noemde. „Hoe kunt U volhou den, dat Uw verlichting defect raak te, terwijl de politie ambtsedig ver klaart, dat er niets aan de verlich ting mankeerde." Gezien de bezwarende omstandig heid, eiste de officier dan ook f 100 boete subs. 20 dagen alsmede de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. In zijn vrij uitvoerig pleidooi voerde verdachtes raadsman o.m. aan, dat uit het simpele feit. dat zijn cliënt tegen die paal was gereden niet kon worden afgeleid, dat hij in die nacht het verkeer in gevaar had gebracht. Evenmin achtte hij afdoende bewe zen, dat zijn cliënt inderdaad onder invloed had gehandeld, terwijl hij voorts het tijdelijk uitvallen van het licht van zijn cliënts auto tengevolge Minister wijzigde het plan van G.S. Naar de Leidse Courant uit gezag hebbende bron verneemt zyn er in het grenswijzigingsplan Leiden en omgeving, zoals de minister dat aan de Tweede Kamer zal voorleggen, in grijpende wijzigingen aangebracht. Het belangrijkste is, dat de Hoge Ryndijk tot aan de grens van Ha- zerswoude, het gebied dat aan Lei den zou worden toegewezen, bij Zoe- terwoude zal blijven. Zoals bekend is dit gebied eerst door Gereputeerde Staten aan het plan toegevoegd, min of meer als compen satie voor het feit dat Leiderdorp (Zijllaan en Meyepoldert buiten de grenswijziging bleef. Het omvat het gebied tussen de spoorlijn Leiden- Alphen a.d. Rijn, voornamelijk in genomen door het terrein van de Groote Polder. Voor de gemeente Zoeterwoude betekent deze wijziging een belantrijke verbetering. De ge meente zal geen 3000 inwoners, maar slechts duizend inwoners aan Lei den dienen af te staan. Zoeterwoude zal na een eventuele grenswijziging in aantal inwoners van 6000 tot 5000 inwoners teruggaan. Naar de Leidse Courant verneemt zyn ook in de grenswijziging tussen Rjjnsburg en Oegstgeest enige ver anderingen aangebracht in die geest, dat de corridor tussen beide gemeen ten breder wordt. Oegstgeest zal minder aan Rijns burg moeten afstaan dan is „ge pland", de grens op de Rfjnsburger- weg tussen beide gemeenten zal dich ter bij het gebouw van veiling Flora komen te liggen. Voor Leiden bete kent deze wijziging een belangrijk verlies van terrein, dat aan de in dustrie zou worden toegewezen. ür. F. van Royen tot curator benoemd Het college van curatoren van de Leidse Universiteit heeft met ingang van het nieuwe academische jaar (1 sept. j.l.) enkele wijzi gingen ondergaan. Mr. Visser van IJzendoorn, die sedert de be vrijding deel heeft uitgemaakt van het bestuursorgaan van de Uni versiteit, legt zijn functie neer. Dr. J. F. van Royen. Remonstrants predikant te Rotterdam is tot curator benoemd. Dr. W. f. D. van Dijck is afgetreden als honorair adviseur van het college. Bij Koninklijk besluit is per 1 sep tember j.l. benoemd tot lid van het college van curatoren der Leidse Uni versiteit dr. J. F. van Royen, Remon strants predikant te Rotterdam. Dr. Van Royen, die in 1909 te 's- Gravenhage is geboren, studeerde van 1928 tot 1933 theologie te Leiden, alwaar hij in 1941 promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. In 1934 werd de nieuwbenoemde curator be noemd tot Remonstrants predikant te Rotterdam, na een jaar als hulp predikant van de Remonstrants-Ge reformeerde gemeente aldaar werk zaam te zijn geweest. Van 1938 tot 1955 stond dr. Van Royen te Am sterdam. In laatstgenoemd jaar keer de hij weer naar Rotterdam terug. Tct zijn taak te Rotterdam behoort zoals ook eertijds te Amsterdam, eveneens de geestelijke verzorging van de studenten als Remonstrants studentenpredikant. Sinds vele jaren is dr. van Royen met onderbreking wegens verplicht aftreden lid van het college van hoogleraren en curatoren van het Re monstrants Seminarium te Leiden. Mr. J. F. Visser van I]zendoorn By hetzelfde Koninklijke besluit is mr. J. F. Visser van IJzendoorn in Den Haag met ingang van dezelf de datum overeenkomstig diens ver zoek als curator eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de ve le en belangrijke diensten, die hy in deze functie de Leidse Universi teit en den lande heeft bewezen. De heer Visser van IJzendoorn werd in mei 1945 benoemd tot lid van de commissie van herstel der Leidse Universiteit, waarna in -april 194C zijn benoeming tot lid van het college van curatoren volgde. Een derde verandering betreft het honorair-adviseurschap van dr. YV. J. D. van Dijck. Deze had in novem ber I960, zyn curatorschap om ge zondheidsredenen moeten neerleg gen, doch was als adviseur-honorair werkzaam gebleven, in het bijzonder Dr. F. van Royen ten behoeve van de faculteit der wis- en natuurkunde. Aan de wens van dr. Van Dijck deze adviserende functie per 1 sep tember neer te leggen is gevolg ge- ge\en onder dankbetuiging voor de door hem verleende diensten. Antilliaanse team voor morgen Het elftal van de Nederlandse An tillen, dat morgenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het Nederlands elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Paul Diaz (Aruba), achter: Edgar Meulens (Curacao) en Juan Pablo (Aruba), midden: Daniel Pa- blo (Aruba), Augusto Beltrand (Cu racao) en Rudy Cameron (Curacao), voor: Ruben Brandborg (Curacao) Carlos Comencia (Curacao), Jose Bibiana (Curacao), Edwon Loran (Curacao) en Eugene Testing (Cura cao). Zoekt U een schoorstecnklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merfcen. Junghans Kienzle - Mauthe. Prof. dr. W. van Steenis Qpwcon hoogleraar By K.B. is prof. dr. W. van Stee nis, büzonder hoogleraar in de flo- ristiek en plantengeografie van de Indische Archipel en omgeving van wege het Leidsch Univcrsiteits-Fonds, benoemd tot gewoon hoogleraar in de byzondere plantkunde. Orgelconcert in Pieterskerk Adriaan Engels verzorgt slotavond By het einde van het zomerseizoen komt ook het laatste orgelconcert in de Pieterskerk, laatste concert in de serie, die de afgelopen maanden zo- velen een aantal onvergetelijke avon den heeft bezorgd. Donderdag a.s. concerteert Adriaan Engels, organist van de Grote- of St.-Jacobskerk te Den Haag. Engels brengt werk van een drietal componisten wier composities gere kend kunnen worden tot de graag gehoorde werken. Met Sweelinck, Georg Böhm en Bach (Fantasie en Fuga in g-klein) vertoeft' men in een wereld van klankschoonheid, die voor een ieder toegankelijk is. De belangstelling voor de concerten in de Pieterskerk was de laatste ja ren tanende. Dit jaar, nu voor het eerst ook K. en O. bij de organisatie Advertentie Plantsoen 65 Tel. 01710-26558 Typen Steno in 4 talen Convers, en corresp. Duits - Engels Frans - Nederlands Middenstandsopl. Inschrijving dagelijks was ingeschakeld, vertoonde het be zoekersgetal een verblijdende stij ging, ja zelfs zo sterk, dat men deze zomer op sommige avonden handen te kort kwam om de toeloop van pu bliek op te vangen. R.-K. TECHNISCHE SCHOOL „DON BOSCO". Bij de gehouden examens voor Ge zel Constructiebankwerken van de Stichting „Smecoma" zijn geslaagd: de heren M. M. v. Bourgondiën (Noordwijk), F Brouwer (Hillegom), W. Dannijs (Nieuw-Vennep)S. La- gerweij (Pijnacker), C. v. d. Meer (Voorschoten), J. v. Spronssen Cs-Gravenhage), J. Vooijs (Leider dorp). Afgewezen werden 4 kandidaten. De opleiding voor gezel „Smecoma" werd gevolgd aan de R.K. Technische School „Don Bosco" te dezer stede. M. C. SCHAKEL wordt hoofd inspectie Rotterdam van 's Rijksbelastingen Onze stadgenoot, de heer M. C. Schakel, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen 2de afdeling, is bij Kon. besluit met ingang van 1 oktober a.s. benoemd tot hoofd van de inspectie Rotterdam, 1ste afdeling. Onze stadgenoot, de heer N. van Biemen, is geslaagd voor het examen Nederlandse handelscorrespondentie. Dinsdag 4 september 1962 Tweede blad no. 30747 -yJDpgericbt 1 maart 1860 BEI sdet J J Overweldigend was gistermiddag de belang stelling in de Burgerzaal bij het afscheid van de j wethouders J. C. van Schaik, A. J. Jongeleen en J. G. Hagens. Een stroom van vrienden, relaties en bekenden van de drie functionarissen was naar het stadhuis gekomen, om hen de hand ten afscheid te drukken, Deze drie foto's geven enkele beelden van het afscheid. Boven wethouder J. C. van Schaik en de afgetreden rector magnificus van de Univer siteit prof. dr. G. Sevenster, daaronder wethou der A. J. Jongeleen en de gemeente-architect ir. T. K. J. Koch, en onder wethouder J. G. Hagens met zijn voorganger mr. J. Drijber, thans burge meester van Middelburg. (Foto's L.D./Holvast) Met Imenexco naar Brussel De jaarlykse uitgaansdag, georga niseerd door de personeelsvereniging van de internationale Handelsmij. „Imenexco" had zaterdag j.l. weer een geslaagd verloop. De ruim 60 leden van het personeel trokken dit maal in gezelschap van echtgenote of verloofde, in twee autobussen naar Brussel, waar allereerst in een groot warenhuis de lunch werd gebruikt. Hierna maakte het gezelschap een rondrit door de stad en werden di verse bezienswaardigheden bewon derd. Was het voor velen de eerste maal, dat ze deze wereldstad be zochten. voor anderen was het een ongetwijfeld prettig weerzien. Na Brussel werd nog een bezoek gebracht aan het „Atomium". Velen maakten van de gelegenheid gebruik om met de lift naar de 100 meter hoge top te gaan teneinde te genie ten van het prachtige uitzicht over de omgeving. Als bijzondere attrac tie had het bestuur van de „ICO" aan deze tocht een prijsvraag ver bonden, waarbij de opmerkingsgave van de deelnemers onderweg op de proef werd gesteld. Tijdens het diner in Breda, maakte de directeur van „Imenexco", de heer J. W. Stoffels, die evenals zijn echtgenote aan de ze uitgangsdag deelnam, de uitslag van de prijsvraag bekend en reikte de prijzen aan de gelukkige win- 1 naars uit. Afscheid bij N.E.M. Gistermiddag heeft de heer Wester huis na bijna 21 jaar als gereed schapsmaker de N.E.M. verlaten en afscheid genomen van directie en collega's. De heer Westerhuis werd met zijn echtgenote van huis gehaald en in de conferentiekamer van het bedrijf door ir. Provoost in afwezigheid van de directie, hartelijk toegesproken. Er was veel belangstelling van de zijde van de collega's, waaruit gecon cludeerd kan worden dat de heer Westerhuis in de fabriek een prettige medewerker is geweest. Later kwam ook de directeur, de heer H. Hofman nog even waarbij de heer Westerhuis een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Namens de Jubileum Commissie werd het woord gevoerd door de heer Derogee, die de vertrekkende collega eveneens een enveloppe met inhoud ter hand stelde. De heer Wernars sprak namen het Sociaal Fonds en overhandigde even eens een enveloppe met inhoud. Tenslotte sprak de heer De Lange namens de collega's uit het magazijn een woord van afscheid. Hij bood de heer Westerhuis een boortolletje en een soldeerbout aan. Zijn directe superieur, de heer Faas was met vakantie, doch had er niet temin voor gezorgd dat er namens hem een bloemstuk en een kistje si garen aanwezig was. Nadat directie en collega's afscheid hadden genomen werd de heer Wes- 1 terhuis en echtgenote weder met de wagen naar huis gebracht. Voor de Leidse kantonrechter Toezicht faalde Vooral tegen verkeerszon- daars voor wie „Geen alcohol bij snelverkeer" een holle leuze is en die min of meer onder invloed een overtreding hebben begaan, achtten de magistraten van het Leidse kantongerecht een zeer strenge correctie nodig. Dat zowel de officier, mr. C. Siuijk als de kantonrechter mr. W. de Koning gisteren het gebruik van alcohol bij snelver keer zeer ernstig opnamen, on dervonden drie automobilisten. Borrels en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De kantonrechter sloot zich aan bij de mening van de officier. Hij achtte naast een geldboete van f 100 subs. 20 dagen, de geëiste onvoorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid de enige juiste correctie, ook al werd verdachte hier nog zo door gedu peerd. ,.U verdient deze straf volko men ook in het belang van de ver keersveiligheid. waarmee U het niet zo nauw nam", aldus zijn conclusie. Na botsing verdwenen In de nacht van de 24ste mei wer den de omwonenden van de spoor wegovergang op de Papelaan te Voor schoten uit hun slaap opgeschrikt door een harde klap. Bij nader onderzoek kwamen zy tot de ontdekking, dat de klap was veroorzaakt door een auto, die ken- nelyk met een niet geringe snelheid tegen een op de middenberm van die overweg staande paal met NS-waar- schuwingsbord was gereden. waarvan zowel de weg als de om geving plotseling in duister gehuld werd, niet als onaannemelijk terzijde geschoven wilde zien. De raadsman vroeg ontslag van rechtsvervolging als de enige juiste uitspraak. „Boven dien zou mijn cliënt ernstig gedu peerd zijn als zijn rijbewijs werd in getrokken en mijns inziens dus te zwaar gestraft worden" voegde hij er nog aan toe. Na enig re- en dupliek wees de kantonrechter vonnis Ook in deze zaak sloot hij zich volkomen bij de conclusie van de officier aan, er nog met nadruk aan toevoegend, dat ter plaatse van de gewraakte botsing met name de spoorwegovergang aan de Papelaan de openbare verlichting dermate uitstekend verzorgd is, dat ook by het volkomen uitvallen van een autoverlichting het uitzicht zo wel op de weg als op de in het ge ding gebrachte paal zeer goed blijft Zijn vonnis was conform de eis van de officier. Hoewel de derde verdachte, op wie „het ryden onder invloed" van toe passing was, verstek liet gaan, vorm de dit voor de officier geen beletsel om ook hier f 100 boete subs. 20 da gen en de onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden te eisen. Uit het onderzoek bleek, dat ver dachte, een 38-jarige aannemer uit Voorhout in de nacht van de 3de februari na het gebruik van 10 gla zen bier niet zelf achter het stuur kroop, doch een collega het stuur van zijn auto liet hanteren. Die col lega bezat weliswaar geen rijbewijs en was bovendien ook niet helemaal „brandschoon", doch verdachte zou wel als de „juridische bestuurder" fungeren. Alles ging goed totdat de bestuurder en toezichthouder eensge zind in Noordwijk de Witte de With- straat besloten in te draaien en wel ondanks het feit. dat t.a.v. genoemde straat het „eenrichtingsverkeer" van kracht was en zij prompt in de „ver boden richting" reden. Een niets ver moedende bestuurder van een uit die straat komende auto kreeg de schrik van zijn leven toen hij plot seling verdachtes auto de hoek om zag komen stuiven. Er volgde een fikse botsing. Deze zaak was snel afgehandeld. Nadat de officier behalve bovenver melde eis bovendien nog f20 subs. 4 dagen had gevorderd inzake de ver boden inrit, vonniste de kantonrech ter conform. PANORAMA NASSAULAAN 51 HAARLEM Likkebaardend gaat hij door het leven. Van U moet hij het hebben Maak hem happy - neem een abon* nement op Panorama

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3