Volksverzekering gewenst voor kosten van langdurige ziekten VOLK IN ALGERIJE IS DE STRIJD BEU Premie zou oj) 0.9 pet komen Nieuw Russisch scliot naar Venus mislukt Nederland geeft VN alvast vier miljoen MIJN BESLUIT STAAT VAST' Maar 3 zomerdagen YCP FOLDER (9ud Minister Veldkamp vraagt S.E.R.-advies Dr. Veldkamp komt met enige wets ontwerpen WEERBERICHT Vredesbetogingen in het hele land Jan Goderie overleden Minister Korthals: HA. KUIFJE KOMT! grootste prijsvraag Deportatiebevel Sohlen geldig verklaard teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 No. 30743 LEIDSCH directeur: fc a t, van Uishoeck ïoofdreciacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) I Het vraagstuk van de verzekering tegen zware geneeskundige ïsico's zal niet zijn afgerond enkel door het tot stand brengen van een nieuwe regeling inzake de ziekenfondsverzekering. Dit schrijft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. j. M. J. Veldkamp, m een brief aan de Sociaal-Economische Raad, waarin hij advies vraagt over het sociale zekerheidsbeleid )p langere termijn. Het lijkt de regering nodig, aldus minister Veldkamp tot de S.E.R., \n een zo vroeg mogelijk stadium het licht te werpen op het geheel Van grote sociale vraagstukken voor de oplossing waarvan ons volk xog is gesteld. Daarom vraagt hij de mening van de S.E.R. zowel wer de mogelijkheid van voorziening in de zware geneeskundige ■isico's als over de uitkeringen voor het levensonderhoud van ge- landicapten. In de eerste plaats valt te den ken aan mensen met ernstige aan geboren gebreken van lichamelijke en geestelijke aard. De minister wijst op geesteszieken, die een langdurige verpleging en verzorging nodig heb ben en op een aantal chronisch li chamelijke zieken. Hij denkt hierbij onder meer aan patiënten, die lij den aan een aandoening van het centrale zenuwstelsel en aan al die genen die hetzij door gewrichtsver- sty vingen, verlammingen of door an dere oorzaken een langdurige ernstige stoornis van het bewegingsapparaat hebben. Solidariteit De minister vindt de tegenwoordi ge toestand onbevredigend. Maat- schappeiyke solidariteit en persoon lijke verantwoordeiykheid eisen, dat voor deze gevallen een sociale verze kering in het leven wordt geroepen die de hele bevolking omvat. Hierbij staat 'n recht op uitkering tegenover een plicht tot premiebetaling. ./Wij moeten zoeken naar een ver- intwoorde oplossing voor de zeer zwa- e lasten, die door ernstige en lang- lurige ziekten en gebreken op ieder- en kunnen komen te drukken en lie door vrijwel niemand zonder by- tand van de overheid of van an- leren kunnen worden gedragen", zo chryft dr. Veldkamp. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft vandaag niet al- alleen advies van de Sociaal Eco nomische Raad gevraagd over een volksverzekering voor lang durige ziekten. HU heeft de Tweede Kamer en daardoor ook het Nederlandse volk en kele belangrüke wetsontwerpen voorgelegd. De uitkeringen welke de hui dige invaliditeitswet biedt, z|jn veel te laag. meent de minister. Daarom wil hij deze optrekken in een interim- regeling, die moet gelden tot de nieuwe wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering van kracht zal zijn geworden. Op het terrein van het zie kenfonds geldt in ons land nu nog het bezettingsrecht. Dat wil de bewindsman nu eindelijk vervangen door een ziekenfondswet. Structuur en uitgangspunten van het hui dige ziekenfondswezen blij ven daarbij gehandhaafd. Tevens is daarbij een ont werp wet ziekenhuistarieven ingediend. 6 De drankwet heeft tot mis standen geleid, constateert dr. Veldkamp. Daarom is hij met een ontwerp drank- en horecawet voor de dag ge komen, waarmede hij deze misstanden uit dc weg wil ruimen. Het nu bestaande maximum-stelsel van ver gunningen wil dr. Veldkamp niet handhaven. Elders geven wij meer bijzon derheden over deze belangwek kende wetsontwerpen. Advertentie HERNIA RUGPATIËNTEN Beter rusten, beter slapen. 1- en 2-persoons herniaplaten. Bij H. JANSE slaagt u altijd. HAARLEMMERSTR. 129, LEIDEN Tel. 30553. 's Maandags gesloten. FRAAI WEER Blijkens het weeroverzicht dat het KNMI om 10 uur verstrekte, zal de wind in ons land morgen oostelijk zijn. De aanvoer van wolkenvelden neemt daardoor f. De komende nacht wordt het daarom koud, maar morgen zal de temperatuur kunnen oplopen tot dezelfde waarden als vandaag of iets hoger. STRANDVERWACHTING. Ook zonidag rustig en droog strandweer met flinke perioden van zonneschijn. Zwakke veranderlijke wind. In de middag 18 tot 20 gra ten. Zeewater 16 graden. Vooruitzichtenhoge-drukcentrum heeft de Noordzee bereikt en brengt wat gunstiger strandweer. 2 SEPTEMBER. Zon op: 5.52 uur: onder: 19.27 u. Maan op: 9.04 uur: onder: 20.59 u. Hoogwater te Katwijk te 5.07 en 17.27 uur, laagwater te 1.09 en 13.18 uur. (3/9 hoogwater te 5.37 en 17.55 u.; laagwater te 1.38 en 13.43 uur). nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. ten dragen. Dit zou neerkomen op genees- en heelkundige behandeling, verpleging in ziekenhuis of speciale verpleeginrichting in de laagste klas se .De bewindsman wil bij dit alles ook de revalidatie betrekken, opdat degenen voor wie enigszins uitzicht bestaat, weer een zo volwaardig mo gelijke plaats in de maatschappij zullen kunnen krygen. Deze volksverzekering, waarbij geen loon- of inkomensgrens zou moeten bestaan, zou wat betreft de premieregeling kunnen aansluiten bij de A.O.W. en andere volksverzeke ringen. Op het punt van de verstrekkin gen zou deze verzekering kunnen wor den uitgevoerd door de ziekenfond sen voor hen die verplicht of vrij willig zijn verzekerd. Voor anderen zou de keuze kunnen bestaan tussen ziekenfondsen en verzekeringsinstel lingen voor ziektekosten. Hoewel dr. Veldkamp dus meent, dat een dergelijke volksverzekering geen loon- of inkomensgrens dient te hebben, zou hij toch ruimte wil len laten tot aanvullende vrijwillige verzekeringen. Een wettelijke regeling zou dus een minimumkarakter moe- Levensonderhoud Een ander vraagstuk is, hoe moet worden voorzien in geldelyke uit keringen voor levensonderhoud aan gehandicapten. Voorzover de ziekte is ontstaan tydens het arbeidsleven var. iemand in loondienst kan de in voorbereiding zynde wet op de arbeidsongeschikheidsverzekering uit komst bieden. Anders ligt de zaak voor zelfstandigen en degenen, die van hun jeugd af gehandicapt zijn geweest, zodat zij nooit aan het ar beidsproces konden deelnemen. De zelfstandigen zouden volgens de mi nister kunnen worden ondergebracht in de komende arbeidsongeschikt heidswet wegens langdurige ziekte. Ook voor de gehandicapten-van kindsbeen-af denkt minister Veld kamp aan regeling in de arbeidson- geschiktheidszerzekering. Deze rege ling zou daarmee tot een volksver zekering moeten worden uitgebreid. Voor de laatste groep raamt de mi nister de kosten van uitbreiding van de verzekering op f 70 miljoen per jaar. Voor dekking van de kosten der hele verzekering wordt gedacht aan een totaal premie van 3.75 4.25 procent. De kosten van een volksverzeke ring voor zware geneeskundige risi co's worden geschat op f. 200 mil joen per jaar. Indien uitsluitend van premieheffing zou worden uitgegaan komt dit neer op 0,9 procent. De regering heeft niet de bedoeling, be staande lasten naar het bedrijfsleven over te hevelen by invoering van de nieuwe regeling. (Van onze Parijse correspondent) Ondanks bedreigingen over en weer tussen benbellisten en tegenstanders van het politieke bureau is de gevreesde burger oorlog in Algerije nog steeds niet uitgebroken. Veeleer is de spanning in de loop van gisteren zo verminderd, dat het lijkt alsof de bemiddelaars het gaan winnen van de onverzoenlijken. Daartoe heeft in niet geringe mate bijgedragen de houding van het Algerijnse volk, dat niet alleen in de hoofdstad Algiers maar overal in het land in groten getale heeft gedemonstreerd voor de vrede. En nog steeds worden voortdurend meldingen gemaakt van nieuwe massabetogingen. Gisteravond was het Algerijnse vakverbond er in geslaagd in Algiers twintigduizend man op de been te brengen, die met vaandels, vlaggen en spandoeken betoogden voor de vrede. „Eenheid van alle willaja's. „Zeven jaar oorlog is meer dan ge noeg" en „Brood en vrede" kon men overal lezen en horen schreeuwen. Franse journalisten hebben giste ren een onderzoek ingesteld naar de toestand in het grensgebied tussen Oran en Algiers. Officieren van wil- laja 5 (Oran) verklaarden, dat zy geen enkel bevel hadden ontvangen om de hoofdstad binnen te trekken. Zij zeiden uitstekende contacten te onderhouden met de officieren van willaja 4 «Algiers» die enkele kilome ters verder zijn gelegerd. Men krijgt steeds meer de indruk, dat de oor logszuchtige oproepen van Ben Bella en van de rebellerende militaire lei ders in Algiers alleen maar pogingen zijn om elkaar te intimideren. Wanneer Ben Bella en het partij bestuur van de FLN hadden gedacht dat het ganse volk zich achter hen zou scharen, dan hebben zy zich daarin deerlyk vergist. Overal in het land wordt steeds luider de eis ken baar gemaakt, dat de verantwoordc- lyke leiders bijeen moeten komen om zo spoedig mogelijk tot overeenstem ming te geraken. In Algiers hebben de postambtena ren gedreigd voor onbepaalde tyd in staking te zulen gaan, zodra gevech ten mochten uitbreken. Kolonel Saoet el Arab, comman dant van willaja 2 (Constantine), heeft in een gedrukte verklaring be kendgemaakt, dat hij gekant is tegen „het besluit van Ben Bella, aan Alge rijnen opdracht te geven om andere Algerijnen te doden". Deze verklaring werd gisteren in wilaja 4 verspreid. De kolonel doet een beroep op de militairen om te weigeren „degenen te gehoorzamen die een broederstrijd organiseren". De kolonel werd vorige maand door benbellisten van zijn functie ontheven verklaard, maar later door Ben Bella zelf in ere her steld. Hij verblijft op het ogenblik in Algiers. Willaja 2 was een van de dictricten waarop het politieke bureau een be roep had gedaan om troepen naar Algiers te sturen. Ben Bella kan nu nog rekenen op de steun van de wil laja's 1 (Aurès), 5 (Oran) en 6 (Sa hara). Een woordvoerder van de Ameri kaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart NASA heeft gisteravond in Washington een bevestiging ge geven van geruchten, volgens welke de Sowjet-Uoie vorige week zater- Volgens afspraak Het bureau van de waarnemend- secretaris-generaal van de VN, Oc Thant, heeft gisteravond bekendge maakt dat de Nederlandse regering een voorschot van één miljoen dol lar (bijna f4000.000) heeft verstrekt voor de bestrijding van de kosten die door de VN yp grond van de tussen Nederland en Indonesië ge sloten overeenkomst over Westelijk Nieuw-Guinea in dc beginperiode zul len worden gemaakt. „Eenzelfde voorschot wordt binnen enkele dagen van de Indonesische regering verwacht", aldus de bekend making. „Beide regeringen zijn over eengekomen dat zü samen alle kos ten van het VN-bestuur over het gebied zullen vergoeden en dat de gelden die de VN nodig hebben ge durende de periode dat zij verant woordelijk zyn voor het bestuur over het gebied, tevoren aan de organi satie ter beschikking zullen worden gesteld", aldus de bekendmaking van het bureau van Oe Thant. In een andere bekendmaking van het bureau van Oe Thant wordt ge zegd, dat het waarnemersteam van de Verenigde Naties in Westelijk Nieuw-Guinea over het gehele ge bied verspreid is om toezicht uit te oefenen op het staken der vyan- delijkheden tussen de Nederlanders en Indonesiërs. dag een mislukte poging heeft ge daan om een ruimtevoertuig in de richting van de planeet Venus te lanceren. De eerste berichten hierover waren afkomstig van gezaghebbende perso nen, die echter niet tot de NASA- kringen behoorden en die niet wil den, dat zy als zegslieden werden genoemd. De NASA-woordvoerder gaf als commentaar: „Het bericht is in over eenstemming met onze gegevens". Volgens dit bericht draaien thans drie delen van de raket, die het Rus sische ruimtevoertuig naar Venus hadden moeten brengen, om de aar de. De Sowjet-Unie heeft ook in fe bruari 1961 reeds gepoogd een ruim tevoertuig naar Venus te zenden. Dit ruimtevoertuig is de planeet in derdaad op een afstand van onge veer 99.000 kilom°ter gepasserd. doch de Sowjetrussische geleerden hebben geen enkel voordeel van deze lance ring gehad, omdat de radio- instalaltie van de sonde ra achttien dagen bui ten werking was geraakt. De Verenigde Staten hebben, als bekend, maandag op geslaagae wijze een ruimtevoertuig gelanceerd, dat Venus omstreeks midden december op een afstand van ongeveer 16.000 kilometer moet passeren. De cabine zou dan 291 mihoen kilometer in de ruimte hebben afgelegd. Beatrix en Irene mee naar Perzië Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans bevestigd dat Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zich op uitnodiging van de Sjah van Perzië en zijn echtgenote van 18 ok tober tot 25 oktober naar Perzië zul len gaan om het staatsbezoek dat de Sjah in 1959 aan Nederland bracht, te beantwoorden. De Prinsessen Beatrix en Irene zullen de Koningin en de Prins op deze reis vergezellen. In zyn woning in Den Haag is gisteren onverwachts overleden de journalist Jan Goderie. Hy is 50 jaar geworden. De heer Goderie was in de laatste jaren bekend door zijn veilig ver- keerpraatjes voor de VARA-micro- foon en door zijn medewerking aan de KRO-televisierubriek „Brand punt". Hij was voorts vaste medewer ker aan een aantal dagbladen, in het zuiden van het land. Van 1952 tot 1957 was de heer Go derie hoofd van de afd. voorlich ting van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking en daarna directeur van het reisbureau Buhoma Nederland N.V. Als oorlogscorrespondent was hij getuige van de Duitse capitulatie in West Europa. H versloeg ook een aantal nazi-processen, waaronder het proces tngen de commandante van een concentratiekamp, Ilse Koch. (Van onze A'dam correspondent) „Ik heb geen enkele voorwaarde gesteld om na de Kamerverkiezin gen van het volgend jaar nog een politieke rol in de V.V.D. te kunnen spelen", aldus zei ons vanmorgen vi ce-premier drs. H. A. Korthals. „Ik weet natuurlyk niet hoe de toekomst zich zal ontwikkelen, maar het ligt niet in mijn aard gemakkelijk op een eenmaal genomen beslissing te rug te komen". Minister Korthals keerde vanmor gen op Schiphol terug van een be zoek aan de Nederlandse Antillen. Tydens zyn afwezigheid is het be sluit om zich uit de politiek terug te trekken waaraan de interne moei lijkheden in de party niet vreemd zyn bekend geworden. „Ik heb het hoofdbestuur in april j.l. doen weten dat ik niet bereid was een eventuele kandidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden", zo lichtte hij thans toe. „Dit was een antwoord op de normale routinevraag, die de kandi daten voor het Kamerlidmaatschap kregen voorgelegd en dat geen na dere motivering vraagt. Later heb ben de centrale besturen van de 18 kieskringen my gevraagd als lijst aanvoerder op te treden en de lei ding van de Kamerfractie op mij te nemen. Ik heb toen opnieuw gezegd, dat ik my wenste terug te trekken". De minister zei voorts: „Ik heb dertig jaar lang mijn krachten aan de liberale partij gegeven. Het spreekt vanzelf dat ik mijn besluit dan ook na rijp beraad heb geno men". Minister Korthals zei in I960 het laatste in de Antillen te zyn geweest en dat er inmiddels verschillende za ken waren, die nader overleg behoef den. De reis naar de West was voor al wenselijk, doordat de waarne mend-gouverneur, de heer Chr. Win kel, was overleden. De regering had er onder meer behoefte aan te spre ken over de vervulling van het gou verneurschap. „Ik kan hierover nog niets zeggen, omdat dit een kwestie is die de koninkryksregering aan gaat. Wel mag ik stellen dat alge meen de wenselijkheid wordt gevoeld op deze post een Antilliaan te be noemen". De vice-premier heeft tydens zijn verblijf in de West tal van in uit voering zijnde werken bezocht, zo als de aanleg van de vliegvelden op Aruba en Curapao. de verbetering van de havenwerken en de bouw van chemische fabriek op Aruba. Voorts nam hij deel aan een bespre king over het bouwplan voor een brug over de St. Annabaai. Prof. Westerveld overleden Op de Rijksweg Rotterdam- Dordrecht, ter hoogte van Zwijndrecht, is gisteren een op legger van een viaduct gestort Het ongeluk gebeurde toen de oplegger werd ingehaald door een andere opleggerwelke een tik kreeg van een busje, dat uit de tegenovergestelde richting richting Dordrecht kwam. De aangereden oplegger gaf de ge passeerde wagen een tik; deze vloog door de leuning van het viaduct en stortte in zijn geheel omlaag. Een persoon werd bij dit ongeval gewond. Het was een van de inzittenden van hei busje, die uit de wagen werd ge slingerd. Hij moest met een her senschudding in een ziekenhuis worden opgenomen. Prof. dr. ir. J. Westerveld, hoog leraar in de economische geologie en mineralogie, is gisteren in Amster dam op 57-jarige leeftijd onverwacht overleden. Zijn stoffelijk overschot wordt maandag op Westerveld ge cremeerd. Prof. Westerveld is van 1929 tot 1935 werkzaam geweest by de Dienst Mijnbouw in het toenmalige Neder- lands-Indië. In 1936 werd hij be- I noemd tot conservator van het geo logisch instituut van en tevens pri vaat docent aan de Universiteit van Amsterdam. In 1946 werd hij buiten- 1 gewoon en in 1954 gewoon hoog leraar. De afgelopen drie zomermaan den juni. juli en augustusaldus het K.N.M.I hebben veel bijzon der koud weer opgeleverd. De gemiddelde temperatuur was te De Bilt bijna twee graden Cel sius onder normaal. Tot dusver in deze eeuw waren alleen de zo mers van 1907 en van 1956 nog kouder. Niet minder dan 74 van de 92 dagen, die de zomer telt. waren ditmaal aan de koude kar.t. In De Bilt zijn dan ook slechts drie zomerse dagen genoteerd tegen 19 dagen normaal. Evenals het vorige jaar was ook ditmaal augustus de warms e der drie zomermaanden. Het aantal uren zon bedroeg in De Bilt 543 tegen 607 uren normaal. Het was minder somber dan in de zomers van 1960 en 1962. Ondanks het veelal sombere weer was de zomer op de mees te plaatsen aan de droge kant. Gemiddeld over het gehele land is ruim 170 mm regen ge vallen tegen 214 mm. normaal Juni was verreweg de droogste maand. Aan de kust is het over het algemeen droger geweest dan landinwaarts, zoals uit de voorlopige gegevens blijkt. Advertentie HANG EN LEGKASTEN H. JANSE heeft wat U zoekt. 1-2-3-deurs. Haarlemmerstraat 129 - Leiden Tel. 30553. 's Maandags gesloten. Advertentie KUKUIINAARDE met de van het jaarl Dr. P. J. Piebenga ridder Ned. Leeuw Dr. P. J. Piebenga, die gisteren af scheid heeft genomen als geneeskun dig hoofdinspecteur voor de Gees telijke Volksgezondheid, is benoemd tot ridder in dc Orde van de Neder landse Leeuw. De bij deze onderscheiding beho rende versierselen zijn de heer Pie benga uitgereikt door prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaai van de Volksgezondheid. Prof. Munten dam vertolkte namens de regering de gevoelens van dankbaarheid je gens de scheidende geneeskundig hoofdinspecteur, die zo werd ge zegd een belangrijk aandeel heeft gehad in en van grote betekenis is geweest voor de verheffing van de geestelijke volksgezondheid. Het Britse Hooggerechtshof heeft gisteren het deportatiebevel tegen de 1 gevluchte Amerikaanse spion dr. Ro bert Soblen geldig verklaard. Soblen is in de Verenigde Staten tot levens- lang veroordeeld. i Het beroep van Soblen tegen een eerder besluit, waarin zyn aanvrage voor een habeas corpus werd gewei gerd, werd door 3 rechters verwor pen. De advocaat van Soblen, Kaufman, zei tegen verslaggevers dat de zaak niet voor het Hogerhuis, het Engelse Opperste Gerechtshof zal wo.den ge bracht, maar dat op de minister van Binnenlandse Zaken een beroep zal worden gedaan. Soblen zal geen gra tie vragen a. president Kennedy om dat dit een schuldbekentenis zou be tekenen, aldus Kaufman. BREESTRAAT 173 Hooftstraat 88 - Alphen 1 Uit het Leidsch Dagblad van J 2 Sept. 1862: J 5 Zondagmiddag is door f a hooibroei een brand uitge- j broken in een bouwmanswo- j ning te Leijderdorp bij de f Spanjaardsbrug en werd alles f in de asch r zlegd. Verzeke- f ring dekt de schade.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1