Versnelde repatriëring zet KLM voor vuurproef Algiers omsingeld door Ben Bella's getrouwen DAKREPARATIE Franse pers: president wil een referendum Groep-Tepy verheugd over zware straffen Defensie verwonderd over verzoek van VN Militairen na 1 oktober met vakantie India gaat „Migs kopen ZWART WEERBERICHT A rresta tiegolf in Portugal Benzine halve cent duurder zou worden onderhandeld Opvolging van De Gaulle Voor mislukte aanval op een marinekazerne (9uc/ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 No. 30744 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 55 55 De K.L.M. staat voor een nieuwe vuurproef. Net had zij zich gereed gemaakt voor de repatriëring van enkele duizenden Nederlandse militairen uit Nieuw-Guinea ge durende de herfstmaanden of zij wordt overvallen door het bericht dat de Verenigde Naties geen genoegen nemen met het schema, dat ontworpen was. Onze troepen zullen sneller uit Nieuw-Guinea moeten worden afgevoerd. ,,De Verenigde Naties zullen er alles op zetten, dat de Nederlandse militairen Nieniv-Guinea zo spoedig mogelijk definitief zullen verlaten. Als de Nederlanders niet voldoende transportmiddelen hebben, zal de V.N. daar eventueel voor zorgen. Van 1 oktober af iynmers hebben de Nederlandse militairen vakantie. Dan kunnen ze gaan zwemmen"was het. onomwonden commentaar van een hooggeplaatst lid van de V.N.- waarnemersploeg in Nieuw-Guinea. Hij wees er nadrukkelijk op. dat de Nederlandse militairen na 1 okto ber niet meer nodig zijn in Nieuw- Guinea. „Eventueel zullen we gebruik maken van de diensten van Indone sische parachutisten voor het geval de plaatselijke politie in gebreke zou blijven of als het Papoea-Vrijwilli gerskorps niet zal voldoen of wanneer de veiligheidstroepen van de VN zouden falen. Maar dit laatste geval zal zich niet voordoen. Op 23 sep tember komen hier duizend Paki staanse militairen aan en men moet niet uit het oog verliezen, dat voor de schermutselingen met de Indo nesiërs begonnen, de Nederlandse militaire sterkte in dit gebied 1200 man bedroeg. Overigens lopen hier de zaken naar wens. Voor elke moei lijkheid. die zich mocht voordoen, zal een redelijke oplossing worden ge vonden. Beide partijen tonen goe'/2 wil en willen samenwerken met de VN-vertegenwoordiging", aldus deze woordvoerder. „Vanmorgen", zo ging hij verder: „Had de Indonesische militaire dele gatie van drie man een gesprek met schout-bij-nacht Reeser, waarbij de stemming vriendschappelijk en zeer correct was. De heer Reeser verzeker de generaal Wiranate Koesoema: „Als u mij wilt zien of raadplegen, kom me dan gewoon opzoeken. Ik ben tot uw beschikking". Maandag correctie baan Mariner II De koerscorrectie van de Ameri- Ikaanes Mariner-TI, die op weg is naar de planeet Venus, zal worden aangebracht, tussen maandag 20.04 en dinsdag 06.58 uur, zo heeft het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart NASA gisteren officieel be kendgemaakt. Zoals bekend, zal men door middel van een radiosein een raketmotor in werking stellen, die het ruimteschip naar de directe omgevine van Venus anoet stuwen. w Te New Delhi is van betrouwbare zijde vernomen dat India in de Sow- jet-Unie een order heeft geplaatst voor de levering van een escadrille „Mig"-straaljagers. Het heeft, vol gens dezelfde bron. ook optie ge vraagd voor de levering van nog een dergelijke escadrille. LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 NOORDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond, droog weer met tijde lijk wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) (STRANDVERWACHTING) Hoge-drukgebied komt langzaam naar de Noordzee. Hierdoor zwakke wind tussen noord en noordoost. Droog weer met enkele wolkenvelden, maar ook opklaringen. Temperatuur omstreeks 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: droog weekeinde en opklaringen. 1 SEPTEMBER Zon op: 5.50 uur; onder 19.29 uur. Maan op: 8.00 uur; onder: 20.39 u. Hoogwater te Katwijk te 4.35 en 16.57 uur. Laagwater te 0.36 uur en 12.48 uur. Tot nu toe meende de Nederlandse regering, dat zij onze strijdmacht ge leidelijk uit Nieuw-Guinea kon te rugtrekken en dat de laatste mili tairen eind december naar Nederland zouden repatriëren. Zij daarop base rend had zij de KLM om een ge detailleerd plan gevraagd. Dit plan voor intensivering van de al bestaan de luchtbrug heeft de KLM inmid dels ingediend. Wanneer de militai ren echter veel sneller moeten worden afgevoerd, zal de KLM zich andermaal moeten beraden en een nieuw plan ter tafel moeten brengen. Insiders hadden al bewondering voor de wijze, waarop de luchtvaart maatschappij de luchtbrug in stand hield. Tot dusver gaat het echter al leen om de repatriëring van burgers. Daar zullen straks nog militairen bij komen en de capaciteit van de lucht brug zal aanzienlijk moeten worden opgevoerd. Dat vergt het uiterste aan organisatie- en puzzeltalent. De nor male dienstregeling mag immers niet worden aangetast en het verwaar lozen van slechts een simpele factor kan een precies uitgekiend schema in de war laten lopen. het contract maandelijks te ver lengen. daardoor een groter aantal bereid is enige tijd te blyven. Inmiddels heeft men van de zijde van het christelijk werknemersver- bond in Nieuw-Guinea erop gewezen dat de bij het gouvernement in te dienen verklaring over het al dan niet doordienen juridisch niet bin dend is, aangezien de ambtenaren pas gebonden zijn nadat zij een contract met het UNTEA (voorlopig VN-gezag» hebben getekend. Voor de ambtenaren, die Nieuw-Guinea na 1 oktober zullen verlaten, zal zo spoe dig mogelijk een repatriëringsschema worden bekendgemaakt. Verwondering De reactie van de VN-vertegen- woordiger heeft in het Haagse ministerie van Defensie wel enige verwondering gewekt. Eerder had men juist van VN-zijde het verzoek verwacht de afvoer van bepaalde onderdelen, zoals een aantal verbin dingstroepen en ordepatrouilles, zelfs enigszins vertraagd te doen verlopen. De versnelling van de repatriëring Defensie acht het niet aannemelijk. J dat de belangen van de burgers daardoor op de tweede plaats zouden komen hangt voor een groot deel i af van de transportmogelijkheden. Wat dat betreft staat de KLM dus weer voor een nieuwe krachtproef. Weinig animo In Portugal zyn volgens een com muniqué van de veiligheidspolitie 23 personen, onder wie verscheidene vrouwen, gearrestered. Zij worden allen beschuldigd van ondermijnen de en communistische activiteit. De activiteit van de arrestanten was volgens het communiqué gericht op de vorming van een volksrepu bliek in Portugal zelf en het in han den krijgen van de Afrikaanse ge bieden die dan geheel los van het moederland zouden komen. De gearresteerden worden beschul digd van de vorming van groepen voor „directe actie", patriottische junta's genaamd, communistische activiteit in de strijdkrachten en de politie, oprichting van een nationaal front voor het voeren van agitatie en activiteit onder studenten en in tellectuelen. Al deze bedrijvigheid geschiedde op grond van een akkoord tussen Alvari Cunhal, communistisch leider die zich in de Sowjet-Unie zou bevinden. Mario Pinto de Andrade. leider van de Beweging voor de Bevrijding van Angola, en Marcelino dos Santos, leider van de Unie der Angolese Bevolkingsgroepen. Het akkoord zou door ex-generaal Delgado, de ver slagen oppositie-kandidaat, bij de presidentsverkiezingen in 1958. zijn goedgekeurd. Deze bevindt zich thans in ballingschap in Brazilië. Tot de arrestanten behoren Anto nio da Silva, penningmeester van de (verbodent Portugese communisti sche partij, vijf militante communis ten. onder wie twee vrouwen, drie artsen, studenten en een ambtenaar. Zeventien arrestaties werden in Coimbra verricht, de andere in Lis sabon. Barreiro en Setubal. Volgens een correspondent van het T-m-» Jisyf 4Y/)ïtd01lt1 Franse persbureau AFP wil ongeveer JLff- f1 f IV tien procent van de Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea gevolg geven aan het verzoek om na 1 ok tober te blijven. Een van deze amb tenaren schreef in de Nieuw Guinea Koerier: „Iedere VN-ambtenaar krijgt per maand minstens 750 dol lar, maar ons wordt gevraagd door te werken voor een magere 500 dollar". Het hoofdbestuur van de algemene r.-k. ambtenarenvereniging in Nieuw- Guinea heeft in een uitgegeven ver klaring gezegd, dat het begrip heeft voor de bezorgdheid van de Neder landse regering, dat het bestuurs apparaat in Nieuw-Guinea blijft functioneren, maar het betreurt, dat de regering nog steeds niet de voor waarden heeft geschapen, welke het de ARKA mogelijk maken in deze kwestie de medeverantwoordelijkheid te dragen. In Hollandia wordt vernomen, dat zeer binnenkort wijzigingen zullen worden aangebracht in de voorwaar den voor de Nederlandse ambtenaren die na 1 oktober in Nieuw-Guinea zullen blijven. Verwacht wordt, dat de VN zich bereid zullen verklaren de ambtenaren maandelijks een con tract te laten tekenen. In de rege ling, zoals die door het gouverne ment was bekendgemaakt, moeten ambtenaren minimaal drie maanden bijtekenen. Alhoewel de ambtenaren tot 5 september tijd hebben om een beslissing te nemen, lijkt de animo voor het contract van drie maanden niet erg groot. Verwacht wordt, dat als de VN de ambtenaren zal toestaan De verkoopprijzen voor een aantal aardolieprodukten zullen per 1 sep tember worden verhoogd als gevolg van stijgingen van de wereldmarkt prijzen. die reeds enige tijd geleden hebben plaats gehad, zo wordt van de zijde van de Koninklijke Shell mee gedeeld. De gewone autobenzine wordt. 0.5 cent Per liter duurder, de superben- zine 0.6 cent Per liter. Petroleum voor verlichting en verwarming gaat 0.25 Het is nog niet tot een gewa pend treffen gekomen tussen de rebellerende militairen V3n wil- laja 4 en de benbellistische troe pen die gisteren vanuit Oran naar Algiers zijn opgerukt. Dit is het .beste" nieuws, dat van morgen uit Algerije te melden viel. De situatie in de jonge re publiek is overigens bijzonder dreigend geworden, nu tanks met infanterie-eenheden een sta len ring hebben gelegd rond de Algerijnse hoofdstad, waarin de rebellen alle strategische punten bezet houden. Tegelijkertijd is echter melding ge maakt van geheime onderhandelin gen. Waarnemers in Algiers menen, dat bloedvergieten nog kan worden voorkomen, ondanks de gespannen toestand die door de troepenbewe gingen is ontstaan. Ook de leiders van Willaja 4, wier troepen verre in de minderheid zyn, betwijfelen of Ben Bella verder zal gaan dan machtsvertoon. Legerafdelingen van de willaja's 1. 2, 5 en 6 en van het Bevrijdingsleger die het politieke bureau trouw blijven zijn, na een oproep van hun commandanten, het gebied van Algiers binnengetrokken „om de orde te herstellen". De militairen van de willaja's 3 en 4, waaronder Algiers en Kabylië vallen, hebben verklaard hun posities met „alle ons ter be schikking staande middelen" te zul len verdedigen. Geen tegenstand De troepen van Ben Bella hebben tot nu toe geen tegenstand onder vonden. De legerafdelingen in Algiers heb ben in een communiqué bekendge maakt gekant te zijn tegen het poli tieke bureau en te willen voorkomen dat een „willekeurige leiding" wordt (Van onze Parijse correspondent) Alle Parijse ochtendbladen zijn het erover eens dat generaal De Gaulle omstreeks 15 september, na zijn terugkeer uit Duitsland, een radio-rede zal houden, waarin hij officieel zal aankondigen dat voortaan de president van de republiek gekozen moet worden door het volk zelf. De Figaro van vanmorgen is tegen zulk een voor nemen van De Gaulle vrij scherp gekant. „Men verbaast zich erover", aldus cent per liter meer kosten en tractor- Fi?aro-. dat De Gaulle aan zulk petroleum 35 cent per 100 liter. een oplossing de voorkeur heeft ge- Voor autogasolie uit pompen, gas- 8even. want zij lost niets op. Wan- olie voor andere doeleinden, huis- De Gau 11e het slachtoffer wordt brandolie en dunne stookolie be- v,an een aanslag, zijn hevige en anar- draagt de prijsverhoging 20 cent. per1 chistische troebelen te verwachten. 100 liter. I Logisch is derhalve dat men in zulk Dit nnmmer bestaat nlt 16 pagina's De Rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam, de Rijksweg nr. 13, wordt verlicht. Ter hoogte van Overschie brandt de na- I deze drukste snelweg van ons triumverlichting reeds: een land veiliger te maken nieuwe stap om het verkeer op gevormd. Later gaven zij vlugschrif ten uit waarin werd gezegd, „dat de trcapen van Ben Bella naar Algiers oprukken om willaja 4 aan te vallen en de hoofdstad met geweld te be zetten". Zij riepen de bevolking op de straat op te gaan om „de woede uit te schreeuwen" ondanks tanks en kogels. De Franse troepen moeten in hun kazernes blijven, aldus een Franse zegsman in Algiers. Premier Ben Kehdda heeft zijn H.K.H. Prinses Beatrix heeft gisteren het CHIO in Rotterdam bezocht. De hoge bezoekster ge* noot zichtbaar van het gebodene en applaudisseerde dikwijls en met veel enthousiasme. Verjaardag van Prinses Wilhelmina in intieme kring De viering van de 82ste verjaar dag van Prinses Wilhelmina in het paleis Het Loo in Apeldoorn bleef, evenals vorige jaren, tot intieme kring beperkt. Behalve haar naaste fami lieleden heeft Hare Koninklijke Hoog heid op deze dag niemand ontvan gen. Uit de omgeving van de Prinses verzoeningspogingen voortgezet, maar wordt voorts vernomen, dat haar behaalde hierbij weinig succes. Zijn gezondheidstoestand, haar hoge leef- woensdag gedane voorstellen zijn tijd in aanmerking genomen, zeer door het politieke bureau verworpen. I goed is. VONNISSEN IN HOLLANDIA een geval zijn opvolger extra be voegdheden geeft. Die opvolger is vol gens de grondwet de voorzitter van de Senaat, tenzij de grond zo ver anderd wordt, dat er, naar Ameri kaans voorbeeld, een vice-president komt, die bij het. heengaan van De Gaulle onmiddellijk de zaken over neemt. Generaal De Gaulle schijnt beide oplossingen te hebben verwor pen. Hij blijft vasthouden aan zijn oude gedachte om de president een zo groot mogelijk gezag te geven door hem te laten kiezen door het volk zelf. Maar daarvoor is wijziging van de grondwet nodig, want de be staande artikelen 6 en 7 bepalen dat de president gekozen moet worden via een beperkt kiesrecht. De Gaulle klampt zich daaren tegen vast aan artikel 11 van de grondwet, dat he min bepaalde ge vallen het recht geeft een referen dum uit te schrijven, ofschoon arti kel 89 van de grondwet bepaalt dat alleen de volksvertegenwoordiging moet beslissen over grondwetsherzie ning en dat pas dan een referendum mag worden gehouden wanneer de meerderheid van drievijfde in beide Kamers niet wordt bereikt. „Wij zouden het betreuren", aldus nog steeds de „Figaro", „wanneer De Gaulle zijn zin zal doorzetten tegen het bijna eenstemmig advies van alle juristen en wanneer hij andermaal de volksvertegenwoordiging aan zijn laars zou lappen". In dat geval is tegen het midden van oktober een referendum te verwachten Voor de regering is de verleiding dan groot om tevoren het parlement te ontbin den en verkiezingen uit te schrijven, die dan samen zouden vallen met het referendum. Mogelijk kiest De Gaulle nog een andere oplossing, die vrijwel op het zelfde neerkomt. Hij kan de grond- wetwijziging bij de Kamer indienen wetende dat de volksvertegenwoordi ging. die zal verwerpen. Na die ver- Eenenzeventig verdachten, allen le den van de opstandige „Groep-Tepy" zijn vanochtend in Hollandia veroor deeld tot gevangenisstraffen varië rend van 1 tot I's jaar. De tenlaste legging beschuldigde hen van het vormen van een verboden vereniging, poging tot omverwerping van het ge zag en diefstal van wapens. De straffen zullen, naar de land rechter, mr. C. A. Brandenburg, be paalde. pas ingaan op 9 mei 1963, dus nadat het Indonesische bewind een feit zal zijn -eworden. Na de zitting van het gerecht wer den de 71 verdachten weer in voor arrest opgesloter. Vrolijk wuivend en dankbaar voor de straffen ver lieten de aanhangers van Tepy het zittingszaaltje. De leider van de groep, Roeland Tepy. zijn drie zoons en de andere 67 om hun pro-Indonesische sympa thieën, verschenen geboeid en met zelfg .aakte roodwitte speldjes in het houten rechtszaaltje. De speldjes werden hun door de politie onmid dellijk afgenomen. Daarop werden de 71 vonnissen in een razend snel tem po voorgelezen. Zoals gemeld, hebben de leden van de groep-Tepy in het voorjaar in Hollandia wapens gestolen en pleeg den zy een mislukte aanval op de marinekazerne. Het groepje magere mensen, gekleed in kleurige overhem den. bekende met trots de feiten te hebben gepleegd. Alle verdachten ho pen, onder het Indonesische bewind voordeel te kunnen trekken uit de thans opgelegde zware straffen, die hun dan. naar zij verwachten, zullen worden kwijtges». .lolden. De zware vonnissen begroetten zij daarom met blijdschap. Van de leiders kreeg Tepy ander half jaar met aftrek, acht andere vooraanstaande leden kregen een jaar en drie maanden en de overige 62 opstandelingen tegen het Neder landse bewind kregen een jaar met aftrek. Huurbijslag voor cursisten regionale werkplaatsen Bij besluit van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid is de huurbijslag voor cursisten van de regionale werkplaatsen voor vakopleiding van volwas-'tnen ver hoogd. Voor cursisten van 23 jaar en ouder en cursisten jonger dan 23 jaar, voor zover zy kostwinner zijn, wordt boven de geldende loonder vingsvergoeding de volgende bijslag uitgekeerd Gemeenteklasse 1: f6.25 per week, klassen 2 en 3: f6.- per week en Klas sen 4 en 5: f 5.V5 per week. De ver- iep.v. u™ auv.» «1 »nu«rC Wag mag voor het eerst volgelingen, die allen bekend staan I g september^ m in8an8 van Mr. Luns tekent rechtsverdragen niet W-Duitsland Minister Luns en de Westduitse ambassadeur in Nederland hebben gisteren in het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag een verdrag ondertekend, waarbij de tenuitvoerlegging van vonnissen in burgerlijke zaken van Nederlandse en Duitse rechtscolleges in de twee lan den over en weer wordt mogelijk ge maakt. Voorts wordt een verdrag ondertekend tot wijziging van het be staande verdrag inzake rechtshulp voor Nederlanders en Duitsers in bei de landen. Bij de ondertekening waren ook aanwezig de Duitse minister van Justitie, dr. W. Stammberger, en mi nister A. C. W. Beerman. (Justitie). Latijnsamerikaans handelsblok tegen toetreding Cuba Op de conferentie van de Latijns- amerikaanse Vrijhandelsassociatie is gebleken, dat het economische stel sel van Cuba wordt beschouwd als niet in overeenstemming te brengen met dat van de aangesloten landen. De afgevaardigden trachten nu een formule te vinden om de aanvraag van Cuba voor het lidmaatschap van de associatie af te wijzen. In afwachting van een beslissing heeft de conferentie van de Uru- guayse regering, die belast is met het secretariaat van de associatie, gedaan gekregen dat de uitschrijving van de Cubaanse aanvraag voor de werping ontbindt De Gaulle de Ka- derde maal wordt uitgesteld. Als de mer om verkiezingen te laten houden, die hem dan de gewenste meerder heid. naar hy hoopt, zullen opleve ren. inschrijving eenmaal een feit is, moet de aanvraag binnen dertig da gen aan de regeringen van de aan gesloten landen worden voorgelegd. 0 Uit het Leidsch Dagblad van f 1 1 Sept. 1862: l Op den avond van den f f 28en Aug. viel aan het dorp 0 Bodegraven te beurt, voor het eerst een gaz-verlichting te i hebben waarvoor door de in- i gezetenen de driekleur werd i uitgestoken. Het rijkskantoor voor de 1 in- en uitgaande rechten en accijnzen te Leiden is overge- j. gaan in de 2e klasse.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1