:K. en O. biedt weer een ganse serie kunst-manifestaties kunst kalei öoscqqp N [fZij lieeft een unieke positie in ons land Ergenis in Londen en Bonn over Adenauers tv-persconferentie Waterman Straf gelijk aan het voorarrest voor Nieuw-Guinea-weigeraars Cultureel Leiden bloeit Nieuwe Schou wburg noodzaak! Na 10 en 11 weken op vrije voeten Opgericht 1 maart I860 Donderdag 30 augustus 1962 Derde blad no. 30743 --?>• j 5 Bij K. en O. kan men voor illes terecht! Dit biykt ook uit het feit, dat er weer twee filmreeksen vertoond wor den in het Casinotheater. Reprise* van topfilms! Het eerste drietal omvat de films: „De ballade van de soldaat", de ont roerende Russische film, welke in dertijd al In onze stad een geweldig succes oogstte. Vervolgens een herver toning van „La lol", een geestige, soms beklemmende Frans-Italiaanse produktie en tot besluit „The Titfield Thunderbolt", een film uit de be roemde Engelse Ealing Studio's. De Filmstudiekring brengt weer films, die hier niet in openbare ver toning komen, maar die toch ruim schoots artistieke, historische of an dere waarden bezitten, waardoor zy beslist gezien moeten worden. Men begint met „A nous la liberté" van de Franse regisseur René Clair, daarop volgt een film van Jean Coc- teau: „Le testament d'Orphée". On derhandelingen zijn nog gaande over een belangrijke Poolse speelfilm en een aantal Joegoslavische tekenfilms. Dit alles is slechts een greep. (Van onze Kunstredactie) ,IA Leidsche Volksuniversiteit K. en O. thans 11000 leden is in den lande een uniek instituut.' lel' Zij vormt tevens een bijzondere graadmeter voor de culturele belangstelling der Leidenaars en ongeveer on'4000 buitenleden, wier enthousiasme voor alle mani festaties, welke door het actieve K .en O.-bestuur ge- organiseerd worden, groot en wier leergierigheid intens is! Ook voor het komend seizoen staat er weer ontzag- hjk veel op stapel: wie aan alles wat K. en O. onder neemt zou willen meedoen, zou de ganse winter door lavonden te kort komen! dj Merkwaardig is het te consta teren, dat. waar in andere ste mden veelal een teruggang in de belangstelling valt waar te nemen, daarvan in onze stad Jeen sprake is. Wél een bewijs, dat K. en O. utde zaken goed aanpakt en door d<?Se enorme veelzijdigheid van Maar winterprogramma een hSeder het zijne weet te geven. ijiVie nog in de overtuiging Inocht verkeren, dat de Leidse 'tevolking geen werkelijke inte resse heeft voor kunstuitingen idbf anderszins, heeft het totaal :h%iis. De drang naar ontspanning irjn ontwikkeling is hier waarlijk root en vertoont geen enkele |ro ^zinking. Toneel teyln het voorjaar deelden wij reeds }°riet een en ander mede over al het- een er komen gaat. Wat het toneel betreft, kunnen wy -"ju mededelen, dat de liefhebberij b|aarvoor zo groot blijkt te zijn. dat de series reeds bijna uitver- zqocht zijn. De televisie oefent dus geen enkele nadelige in uit, integendeel, zij schijnt sti- nulerend op het „echte" toneel in te perken. Dit, ondanks het feit dat de ncJed. Comedie. als gevolg van de ge- alngere toneelspreiding niet in de se- edfes kon worden opgenomen. :e"Naar men weet heeft er een ver- ;£_|ohuivine van belangrijk toneelta- 4 int naar de kleinere gezelschappen ef laatsgevonden, wat voor de grote ertezelschappen niet zo prettig mag lijn, maar met het gevolg, dat er loor die kleinere gezelschappen nu van nieuwe kansen komen. !5 Niet talmen Leiden is duidelijk een „centrum gemeente", zeker wat hel culturele 12ieven betreft. Dat onze stad een inorm geïnteresseerd toneelpubliek leeft, daarvan moge ook de overheid |ieh bewust worden. Het is dringen- hele noodzaak zo spoedig mogelijk tot m|e bouw van een r'euwe Schouw- iurg te komen. Nop la~"-er daarmee wachten zou funest kunnen zijn. Het is moeilijk belangstelling te wekken, maar nog moeilijker om belangstel ling te behouden: er mag beslist geen lacune ontstaan. Hoe eerder de nieuwe Schouwburg er dus komt, hoe beter. Hiermee nog langer talmen is uit dtn boze! Exclusief Het toneelseizoen zal geopend wor den met een luchtig blijspel van de Fransman René Fauchois „Pas op de verf", waarvan de Haagsche Comedie elders reeds onder de regie van Paul Steenbergen een aantal succesvolle opvoeringen heeft gegeven. In de hoofdrollen spelen Ida Wassermann en Joris Diels: hun creaties in dit Wim Kan en Corrie Vonk komen. stuk behoren tot het beste, dat zij te geven hebben. Na enkele jaren heeft K. en O. voor het komende seizoen weer een „Gemengd Kunstabonnement" in haar programma opgenomen. Daarin komt andere kunst aan bod dan to neel of muziek en men kan ervan verzekerd zijn, dat ook zij op hoog artistiek niveau staat. Dit abonnement omvat allereerst een optreden van Wim Kan met zijn ABC cabaret in zijn jubileumpro gramma „Herexamen". Wim Kan Films Kunstflitsen Het 50-jarig bestaan van het Ned. Openluchtmuseum in Arnhem zal onderdag 6 september feestelijk wor den herdacht. Op die middag wordt er in het museum een bijeenkomst gehouden, waarvoor vele autoriteiten zijn uitgenodigd en tijdens welke ge schenken zullen worden aangebo den door de Vereniging „Vrienden van het Nederlandse Openluchtmu seum" en door het comité voor de klederdrachtenverzameling van Prin ses Wilhelmina, welke collectie in het museum ls ondergebracht. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stichting Donemus zal Radio Nederland Wereldomroep op vrijdag 14 september 's avonds om acht uur een fragmentarische concertuitvoering laten geven van de cpera Halewijn van Willem Pijper. Aan de uitvoering werken mee: het Utrechts Stedelijk Orkest, het Ned. Kamerkoor en de solisten Eli sabeth Lugt. Martha van Kerkhoff. Sophia van Santé. Bert. Bijnen. Frans Vroons en Carel Willink. Dirigent is Felix de Nobel. Onder auspiciën van de „Women's division of the federation of Jewish Philantropies" te New York zal op 19 maart tot 7 april 1963 in New York City worden gehouden de „Di- mitri Metropoules international mu- Muziek WU schreven reeds over de mees- terconcerten, waarvoor Ingeschakeld zijn het Residentie-Orkest, het Rott. Philh. Orkest en het Saarlands Ra dio Kamerorkest, bekend door zijn modeluitvoeringen voor de grammo foonplaat en in onze stad indertijd opgetreden met een sublieme repro- duktie van Bachs „Die Kunst der Fuge". Dirigenten zijn Willem van Otter - loo (2 x), Antal Dorati, Franz Paul Decker, Eduard Flipse en Karl Ris- tenpart. Tot de solisten behoren Han Rich ter Haaser, Malcolm Frager (win naar Concours Elisabeth 1960) en Gary Graffman (piano); Ruggieri Ricci (viool); Nicanor Zabaleta (harp), Hubert Bahrwaser (fluit) en Pierre Pierlot (hobo). Onze stadge noot Joop Stokkermans (piano», die aanvankelijk ook als solist was aan gekondigd heeft verstek laten gaan in verband met een verbintenis bij de televisie. De interessante programma's bie den een mengeling van klassiek en modern, o.a. werken van Cimarosa, Bach. Handel, Mozart Paganini, Schumann, Brahms, Dvorak, Pro- kowjew, Debussy, De Falla, Ibert, alsmede van twee Nederlanders, t.w. Flothuis (Concertouverture) en Wa genaar (Ouvertur# Cyrano der Ber gerac). New York City Bollet in Europa Het bekende gezelschap New York City Ballet Company is gisteren met een van de KLM gehuurde DC-8 in Hamburg aangekomen voor een rondreis door West-Duitsland, Zwit serland. Oostenrijk en de Sowjet- Unie, die drie maanden zal duren. De groep telt 86 leden, en wordt geleid door George Balanchine. De tournee begint zaterdag in Hamburg. Voorts zal de groep optreden in Ber lijn, Zürich, Stuttgart, Keulen, Frankfort-Main, Wenen, Moskou, Le ningrad, Tiflis, Bakoe en Kief. sic competition". Dit concours staat open voor jonge dirigenten vanaf 20 jaar, die op 7 april 1963 de leeftijd van 35 jaar niet hebben overschre den en afkomstig zijn uit landen, aangesloten bij de V.N. Het museum Boymans-Van Beu- ningen in Rotterdam heeft in zijn prentenkabinet een tentoonstelling ingericht van prenten uit de 16e t m 19e eeuw van steden in den vreemde. De expositie duurt tot 15 oktober .Zij kreeg tot titel „vakantie in het bui tenland". Onder de werken (o.a. van Italiaanse steden, Londen, Parijs, Antwerpen en Brussel» zijn er vele van Nederlandse kunstenaars. v.a. 19.50 (Van onze Haagse correspondent) Twee dienstplichtige militairen (uit Grootegast en uit Amsterdam) zijn gisteren door de Krijgsraad te Velde West in Den Haag veroordeeld tot elf en tien weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het zich onttrekken aan uitzending naar Nieuw-Guinea of het weigeren om naar Nieuw-Guinea te vertrekken. De zaak tegen een derde verdachte, een soldaat uit Zaandam, werd aangehouden voor het uitbrengen van een neurologisch rapport. Slechts deze laatste heeft vooral op grond van gewetensbezwaren uit zending naar Nieuw-Guinea gewei gerd. Hij hoorde twee jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest en ontslag uit de dienst tegen zich vorderen. De andere twee be klaagden zijn na een herkeuring on geschikt voor tropendienst bevonden. Zij hebben zich schuil gehouden, toen hun onderdeel naar Nieuw-Gui nea vertrok. Tegen hen vorderde de auditeur-militair, kol. mr. W. J. Smits, vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Beïn vloecl De soldaat eerste klas uit Groote gast was de eerste, die voor de Krijgs raad verscheen. Hij zou met de „Zui derkruis" in april j.l. naar Nieuw- Guinea vertrekken, maar keerde niet terug van het inschepingsverlof. In treedt uitsluitend en alleen in onze stad voor K. en O. op: een exclusivi teit waarop men terecht trots is! Vervolgens introduceert K. en O. in dit abonnement de uitermate veel zijdige 25-jarige Zwitserse kunste naar Dimitri. Ja: wat van hem te zeggen? Hij is „alles in één: clown, zanger, musicus en acrobaat. Vóór alles: fijnzinnig en geestig. Het wordt zijn eerste optreden in Leiden. En dan komt er nog iets nieuws: namelijk „Drie in een", een samen werking van drie „groten" uit de we reld van de Nederlandse toneelspe lers, nl. Elisabeth Andersen, Guus Hermus en Henk van Ulsen. Zy zul len u laten genieten van werken van „meesters der vertelkunst", gebracht dus door „meesters der toneelspeel- kunst". U ziet: ook dit „Gemengd kunst- abonnement" is dus in hoge mate veelbelovend. Bijzondere manifestaties Nog komen er enige bijzon dere manifestaties in Den Haag, zulks gedwongen door de mise rabele Leidse Schouwburgsitua tie. In het Gebouw voor K. en W. zal men weer kunnen genie ten van enkele opvoeringen te geven door de Ned. Opera en het Nationaal Ballet en in de Houtrusthallen kan men de Weense IJsrevue gaan bezoe ken. Zo zij opnieuw geconstateerd, dat K. en O. in het komend sei zoen ..Voor elck wat wils" biedt, getrouw aan een roemrijke traditie. In een volgend artikel zullen wij U nog op de hoogte houden van het onnoemelijk uitgebreide „ontwikkelingswerk", dat op stapel staat en dat in de komen de winter weer honderden stad genoten naar de ongeveer 40 centra zal trekken, waar men dit werk (o.a. talrijke cursussen en lezingen) hoopt te geven. (juni meldde hij zich bij de Mare chaussee. In zijn geval heeft beïnvloeding door de ouders een belangrijke rol gespeeld. „Toen hij met inschepings verlof kwam at zijn moeder de gehe le week niet", zo zei de verdediger, mr. G. F. Th. Hesselink uit Utrecht. En zyn vader zeije gaat maar niet, ze geven Nieuw-Guinea toch op De auditeur-militair wilde rekening houden met al deze omstandigheden, vooral ook met het feit, dat de knaap bij *n herkeuring niet tropengeschikt is bevonden. Een vrijwel identiek geval was dat van de soldaat uit Amsterdam. Aan vankelijk was hij van plan te gaan, maar zijn grootouders, die hem heb ben opgevoed, haalden hem ten slot te over te deserteren. Ook heeft zijn angst voor slangen een rol gespeeld, zo zeiden de auditeur-militair en de verdediger, dr. mr. L. P. v. d. Does uit Amsterdam. Ook hij is bij een nakeuring on geschikt bevonden voor tropendienst en dat was voor de auditeur-milital» reden dezelfde straf te vorderen. „Ik ga niet Tenslotte was er de Zaandammer, die steeds heeft geweigerd in Nieuw- Guinea dienst te doen, vooral ook gezien zijn gewetensbezwaren. Toen hem het bevel werd gegeven zijn plunjezak te pakken'en zich by zijn onderdeel te voegen, dat spoedig zou vertrekken, zei hij: „Ik ga niet". Bovendien achtte hij zichzelf niet geschikt voor de tropendienst. Hij verklaarde vaak hoofdpijn te heb ben, maar bij een herkeuring ls hij op alle punten goedgekeurd. In dit geval vorderde de auditeur militair dan ook een veel zwaardere straf. De raadsvrouwe, mej. mr. C. F. S. E. Enthoven, meende, dat. de gewetensbezwaren van deze militair moeten leiden tot een vrijspraak of in ieder geval tot een lichte straf. Na in de raadkamer te zijn ge weest. veroordeelde de krijgsraad de soldaat eerste klasse uit Grootegast tot elf weken gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest en verlaging tot soldaat laagste klasse en de sol daat uit Amsterdam tot tien weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Daar het voorarrest zo lang heeft geduurd kwamen beide militairen onmiddellijk vrij. De zaak tegen de soldaat uit Zaandam werd aangehouden voor het uitbrengen van een neurologisch rapport. Het voorar rest werd omgezet in verzwaard ar rest in het Depot Discipline. Engeland en de EEG Iets nieuws: DIMITRI Italiaans diploma voor Residentie-Vrouwenkoor In Trezzo (Italië) is het tiende „Concorso polifonico internazionale Guido d'Arezze" gehouden. Voor dit Festival waren 53 koren, verdeeld in afdelingen voor gemengde-, mannen- en vrouwenkoren, uitgenodigd. Ne derland was hierbij vertegenwoordigd door „Het Residentie Vrouwenkoor" onder leiding van zijn dirigent Ar thur Orobio de Castro. Het muziekfestival had plaats in het Stadstheater en het werd ge opend met een concert uitgevoerd door het bekende „Complesso di so- listi i virtuosi di Roma" onder leiding van Renato Fascano. Het hoogtepunt van het Festival was de slotdag, die begon met een ontvangst in het raadhuis van Arez- zo. De president van Italië, prof De Mulat van Hals nu in Haarlem Gisteren is in Haarlem het schil - dery „De Mulat" van Frans Hals op de Frans Halstentoonstelling aan gekomen. Het is eigendom van het Museum voor Beeldende Kunsten in Leipzig (Oost-Duitsland). De direc teur v. h. museum, prof. Joh. Jahn. heeft het werk zelf naar Nederland gebracht. Hy zal een week in ons land verblijven. Prof. Jahn verklaarde dat het schilderij zo laat is gekomen, om dat er vele moeilykheden moesten worden overwonnen. Over de aard van die moeilijkheden wilde hij geen by zonderheden meedelen. De Frans Hals tentoonstelling in Haarlem, is nu compleet, d.w.z. alle catalogusnummers zyn aanwezig. Het schilderij „De Mulat" is 75.5 by 63.5 centimeter groot. Frans Hals heeft het geschilderd tussen 16.28 en heeft het geschilderd tussen 1628 en lf.30. Het is in 1916 door het museum dween het door aankoop naar het buitenland. AFSCHEIDSAVOND VAN GERRY DE GROOT De sopraan Gerry de Groot, die in overleg met de directie haar verbin tenis met de Nederlandse Opera voor enige jaren zal onderbreken in ver band met het voltooien van haar vorming in internationaal verband, zal als haar laatste optreden in dit seizoen op vrijdag 31 augustus in de Amsterdamse stadsschouwburg de rol van Nedda vervullen in I Pagliac- ci. FRANS VROONS NAAR AMERIKA? Frans Vroons, directielid van de Nederlandse Opera, is uitgenodigd om in het voorjaar van 1963 mede te werken aan enige operavoorstellin gen en concerten in Noord-Ameri- ka en, als zijn beschikbare tijd het toelaat „Hoffmanns Vertellingen" te regisseren. De heer Vroons heeft dezj uitnodigingen in beraad gehouden. Segni, reikte de diploma's uit aan de dirigenten van de winnende koren. Het Residentie-Vrouwenkoor heeft in z.'Jn afdeling de vierde prys be haald. De avond werd besloten met uitvoeringen door de eerste- en de tweede prijswinnaars van het Fes tival. (Van onze correspondent in Bonn) Ergernis en verontwaardiging zijn bij vele politici in Bonn ontketend door de uitlatingen van Bondskanse lier Adenauer in zyn televisie-pers conferentie van dinsdagavond j.l., die hebben geleid tot een dalen onder het nulpunt van de stemming tussen Bonn en Londen. Perschef Von Hase probeerde gis teren weliswaar de woorden van zijn meester zo te belichten, dat de in druk werd weggenomen dat de kan selier gekant is tegen toetreding van Engeland tot de politieke unie van de Europese gemeenschap van de Zes, maar dat lukte maar matig. Tenslotte moest Von Hase op drin gende vragen of Adenauer nu vóór of tegen Britse deelneming aan de po litieke unie is, zich beperken tot het ontwijkende antwoord: „Dat is een kwestie van het ontwikkelingsproces. Vandaag kan men daarover geen voorspellingen doen". Inmiddels is bekend beworden, dat Adenaue r heeft nog gepoogd een pas sage uit zijn televisie-persconferentie te schrappen. Vorige week vrijdag was deze namelijk al opgenomen, maar pas dinsdag vond de uitzending plaats. Intussen waren echter ge ruchten in omloop geraakt over een teleurstellende correspondentie tus sen Adenauer en Macmillan over de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap en Ade nauer vond het daarom beter de passage in de persconferentie te schrappen, waarin hij had gezegd dat het Britse standpunt niet duide lijk was. daar Macmillan in een brief aan Bonn het tegenoverges'^lde had geschreven van wat hy nog kort te voren in het Lagerhuis had gezegd. De zender „Freles Berlin" weigerde evenwel deze passage te schrappen. Van de kant van de socialisten heeft Adenauer natuuriyk scherpe kritiek te horen gekregen op zyn uit latingen. De kanselier heeft de stem ming, waarin de onderhandelingen over Britse toetreding volgende maand weer worden opeenomen. aan zienlijk verslechterd, aldus de socia listen, die ook nog stellen dat het duideiyk is dat Adenauer, in tegen stelling tot zy'n minister van Buiten landse Zaken en de meerderheid van de chns'en-democratische fractie te genstander is van Britse deelneming aan de EEG. Dat minister van Bui tenlandse Zaken Schroder er andere opvattingen op na houdt dan Ade nauer. is overigens weer eens gisteren duidelyk geworden, omdat Schroder iuist in een interview met het Son- tagsblatt heeft betoogd dat Engeland zo snel mogelijk in de EEG moet wor den opgenomen en dan ook aan de politieke samenwerking moet gaan deelnemen. „De Bondsregering heeft de EEG altyd als een instrument der poli tieke eenwording van Europa gezien", aldus Schroder, „en wij willen dan ook dat de EEG de weg baant voor politieke binding >an Groot-Brittan- nië aan het continentale Europa". Schroder zei verder, dat een misluk king van de onderhandelingen in Brussel over Britse toetreding fatale gevolgen voor de Europese en Weste lijke samenwerking zou hebben, niet alleen op economisch gebied maar ook op politiek terrein. „Spionage"-proces in Oost—Berlijn Voor het Hooggerechtshof in Oost- Berlyn is gisteren het proces begon nen tegen drie Westberlijners en twee Oostduitsers, beschuldigd van spionage, terrorisme en pogingen om vluchtelingen naar het Westen te smokkelen. De openblare aanklager vroeg om strenge straffen. De drie Westberlijners, de 25-jarige Dieter Gengelbach ,de 21-jarige Wolf Sternheimer en de 27-jarige Hartmut Stachowitz, zijn deze maand gearres teerd. Zy zouden onder meer plannen hebben gemaakt om tunnels onder de Muur in Berlyn te graven waardoor Oostduitsers naar het Westen hadden moeten vluchten. De 31-jarige Oostduitser Horst Ster- zik wordt ervan beschuldigd dat hij gewerkt heeft voor de Amerikaanse geheime dienst en agenten van het Westen naar Oost-Duitsland heeft helpen brengen. De 42-jarige Oost duitser Heinz Fink zou in Oost- Duitsland gespioneerd hebben voor de Westduitse geheime dienst. Ministersconferentie Westelijke Vier De Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland en Engeland zyn overeengekomen een conferentie van hun ministers van Buitenlandse Za ken over de kwestie-Berlijn te be leggen. kort voor de opening van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 18 september in New York. zo is uit gezaghebbende kringen in Washington vernomen. Waar en wanneer deze conferentie wordt gehouden is nog niet vastge-» steld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5