STADSGEHOORZAAL IN NIEUW KLEED VOOR EEN IEDER EEN VERRASSING! Geslaagde transformatie van „TEMPEL DER KUNST" Staatsmijnen gaan in VS kunstmest maken Aangepast aan de modernste eisen Twee ministers in Ghana gearresteerd DAF - TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Mc MILLAN's PINDAKAAS of CH0N0TA... Niemand hoeft nu te klagen FOTO'S HOLVAST as 't effe kan neem dan Fabriek in Georgië Donderdag 30 augustus 1962 Tweede blad no. 30743 WIJ deden hier slechts een greep uit de onnoemelijke hoeveelheid wijzigingen waar door deze restauratie zich onderscheidt. Het is zeker, dat over de gehele linie een moder nisering heeft plaatsgevonden, welke zowel de ontwerper als de uitvoerders tot eer kan strekken. Het verheugt ons. dat de vol tooiing in betrekkelijk zo korte tijd gereed kwam. Toen wij gistermiddag een en ander in ogenschouw namen was men nog intensief bezig met de laatste werkzaamheden, doch U kunt ervan verzekerd zijn, dat men daarmee nog voor de officiële openingsplechtigheid van vrijdagavond gereed zal zijn. Velen zullen zich dan kunnen overtuigen van het feit. dat onze stad thans een Stadsgehoorzaal bezit, welke aan de hoge eisen van de moderne tijd in alle op zichten beantwoordt (Van onze kunstredactie) jJ/lSSCHIEN is het lichtelijk overdreven om te spreken van een „Tempel der Kunst" wanneer wij de Stadsgehoorzaal bedoelen -1 er worden daar immers ook zoveel andere zaken bedreven! maar toch, denkend aan de vele concerten, welke er gegeven worden, lijkt ons deze benaming wel toepasselijk. Ongetwijfeld kan men dit gebouw als zodanig betitelen na de grondige restauratie, welke het in de laatste vijf maanden heeft ondergaan en waaraan niet minder dan rond tweemiljoen gulden is besteed. Wij hebben gistermiddag het resultaat dezer restauratie bezich tigd tijdens een rondgang door het aloude gebouw onder leiding van de stadsarchitect ir. T. K. J. Koch, de ontwerper dezer totale hervorming en mr. C. H. Hins, chef Openbare Werken. Daarbij zijn wij wel onder de indruk gekomen van hetgeen tot stand kwam, terwijl toch van „iets ouds iets nieuws maken" geen ge makkelijke opgave is. Welaan: men behoeft zich nu voor de Stadsgehoorzaal niet meer te schamen. Wie er binnentreedt hoeft niet meer alle hoop te laten varen: integendeel! Gemiddeld 100 man hebben gedurende deze vijf maanden elke dag hun uiterste krachten aan deze restauratie gewijd, de laatste weken zelfs 130 mensen in ijltempo, om met de voltooiing klaar te zijn voor de openingsavond op morgen. En mèt ir. Koch, alsmede mèt de aannemer de heer B. J. Buur man komt hun daarvoor warme hulde toe. Reeds de verandering van het uiter lijk is opvallend, al zou de diversiteit van stijlen reden kunnen oproepen voor verwondering. Tot aan de eerste verdieping is de zwart-vervuilde gevel nu door mid del van een nieuw - geheim - pro cédé van een specialist uit Asperen schoongemaakt. Dit procédé heeft men gedurende vier uren als een film aangebracht en daarna onder zware druk met water er afgespoten. Door de inwer king van dit middel was de gevel plotseling helder wit geworden. Men mag slechts hopen dat nu ook nog de bovenste helft deze operatie zal ondergaan, want deze wit-zwarte combinatie maakt wel een vreemde impressie. Een nieuw travertingevel gele steen met vitrines van donker hout voor de reclamebiljetten ver hoogt het aanzien. Door glazen deuren betreedt men het gebouw, waar onmiddellijk de prachtige, royale vestibule met vol komen nieuwe garderobes ter linker en rechterzijde de aandacht trekken. Twintig kolommen van lichte en donkere kristalliano een soort stollingsgesteente prijken in de vestibule. Door deze kolommen druk ken de vloeren niet meer tegen de voorgevel, zij zijn dus los van de wan den—, hetgeen een belangrijke ver betering betekent, omdat er thans als gevolg van het drukke verkeer in de Breestraat geen verzakkingen meer kunnen optreden. De ruime garderobes zijn bijna tweemaal zo groot als tot nu toe. Er zijn tweemaal 700 fraai verzil verde haken, in de garderobe op de eerste verdieping nogmaals ongeveer 300, zodat in totaal 1700 personen hier hun jassen kunnen deponeren. Aan de muren van de vestibule be vinden zich spiegels, waar een ieder nog even „toilet' kan maken, alvorens de zaal te betreden. Een kijkje in de fraaie vestibule. akoestiek afgestemde essehouten lambrizering met op advies van prof. Fokker aangebrachte geluidsver- strooiende en absorberende waar den. Volkomen gewijzigd zijn de thans in sierlijk-vloeiende lijnen gehouden hoofdtrappen: de lambrizeringen zijn van Wenge (Afrikaanse houtsoort), de treden van kwartsiet, de scho- branden, stroborden en eindstukjes van Portugees kristalliano, de leu ningen van Iroko. In de gang bevin den zich enkele gezellige zitjes. Het gebouw bevat voorts ter rech terzijde twee koffiekamers: een op de begane vloer (waar vroeger de receptiekamer was) ter grootte van 14 tot 16 meter en een op de eerste verdieping, waar zich eenmaal de „kleine zaal" bevond. Lambrizeringen van Filippijns mahonie hout en rui me buffetten verhogen het aanzien. Van de gang af kunnen invalide per sonen per lift omhoog gevoerd wor den. In de koffiekamer is ook een te lefooncel. Ter linkerzijde op de begane vloer treft men een stemkamer aan, voorts een kamer voor de dirigent met douche, wasgelegenheid en toilet, als mede een kamer voor de solist. Te vens is er een nieuwe receptiekamer voor besturen enz. Van het toneel af is er een verbin ding naar omlaag dus ondergronds waar vijf kamers voor de artiesten Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Die geheel licht gehouden vertoont op zichzelf niet zo heel veel specta culaire wijzigingen. Wel vestigen wij de aandacht op de geheel nieuwe hardhouten Yang vloer (met ver nieuwde onderconstructie) en een voorbouw, welke automatisch omhoog kan gaan (een soort „opdrukbaar" podium dus). Deze voorbouw biedt drie „stan den": zij kan omhoog en omlaag gaan, resp. naar de kelder, begane vloer en tot podiumhoogte. Door een druk op de knop wordt het podium vergroot, hetgeen speciaal voor con certen van groot voordeel is. Het mechanisme biedt nog meer voor delen: zo het opbergen van stoelen, het brengen van de vleugel onmid dellijk waar zij hoort te staan enz. Duizend personen kunnen thans 'n plaats vinden in de zaal. iets minder dan tot nu toe. Voor hen zijn gemak kelijk zittende blauwe kleine fauteuils 29 op èèn rij beschikbaar. Het tussenpad is opgeheven. De zaal schenkt in haar combinatie van oud en modern een feestelijke, door de tien nieuwe hangkronen zelfs een briljante aanblik. In het bijzonder zij nog genoemd de geheel op verhoging ener juiste De ontwerper van het restaura tieplan der Stadsgehoorzaal, ir. T. K. J. Koch met mr. H. C. Hinschef Openbare Werken. zjjn voorzien van wastafels, spiegels enz. Op de eerste verdieping is daar, waar destijds de koffiekamer was, thans de „kleine zaal" met toneel. Deze biedt ruimte aan 300 personen en is speciaal bestemd voor lezingen e.d. Daarin zijn kleine, rode feau- teuils geplaatst. Nog noemen wij de foyer. Ook deze is geheel nieuw be schilderd, zij bezit nu een fraai po dium. het geheel is van grijze gor dijnen voorzien. Aparte vermelding verdient het feit, dat de ganse verlichting en de verwarming volkomen gemoderni seerd zijn. Door een soort „aircondi tioning "-systeem wordt warme lucht middels roosters op- en weer wegge blazen. Voor tocht behoeft men in verband met deze luchtcirculatie niet te vrezen. In totaal is 2000 meter pijpleiding verwerkt, per uur wordt 100 000 kubieke meter lucht verplaatst met 20 ventilatoren. Buitenaanzicht van de Stadsge hoorzaal na de restauratie. Waarmee wij de Leidenaars A.(lcllliaflO 611 Ad 1 Cl Igenomen, nadat zij geëist hadden -I I Hhana ?n cnnor UGCC-leiders gevangen van harte gelukwensen En zelfs kunstenaars, die in het buitenland in prachtige zalen optreden, zullen zich van nu af aan niet meer hoeven te bekla- gen! Advertentie in ongenade Twee Ghanese ministers en de secretaris van Nkroemah's regeringspartij zijn gisteren ge arresteerd. Een reden voor deze maatregel is niet opgegeven, maar men brengt hem in ver band met de aanslag die vier weken geleden in noord-Ghana op Nkroemah werd gepleegd. De arrestanten zijn Adjei (Bui tenlandse Zaken), Adamafio (Voor lichting) en Cofie-Crabbe (secreta VERDAMSTR. 6 TEL. 23041 Lezers schrijven. VERKEER BIJ BLAUWPOORTSBRUG Mijne Heren. Niettegenstaande er in uw blad bekend werd gemaakt,, dat er op de spitsuren geen brug zal worden open gedraaid. was ik er vandaag om 10 ir.;n. over halfzes bij de Turfmarkts- brug getuige van, dat deze werd opengedraaid voor één van de Kager- passagiersboten. Ik zag toen meteen, ciat de tijden, dat deze brug niet wordt opengedraaid nl. o.a. tussen 5.15 en 6.15 op de zijkant van de brug geschilderd was. U kunt zich voorstellen met welk geloei van auto's en ongemak voor de lange stoet van wachtenden dit gepaard g;ng. Men kon zulks bovendien ter hoogte van de ingang van de Haar lemmerstraat. niet zien of vermoe den en dan bijtijds de Blauwpoorts- brug opdraaien, zoals toegestaan is. als de Turfmarktsbrug open is. Wordt er op deze bepaling geen controle uitgeoefend? Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend. Abonnee. Ghana zo spoedig mogelijk zelfbe stuur te verlenen. Adiei trad in 1951; tot de CPP toe en werd in 1954 in het parlement gekozen, waar na hij onmiddellijk benoemd werd tot minister van Handel en Industrie. Vervolgens was hij minister van Binnenlandse Zaken en minister van Buitenlandse Zaken. Hij vertenwoor- digae Ghana bij de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties en andere internationale bijeenkomsten. Cofie-Crabbe is districtscommissa ris van Accra geweest. Vorig jaar werd hij benoemd tot secretaris van de CPP. Onder de wet op de preventieve hechtenis kunnen in Ghana men sen vijf jaar vastgehouden worden .zonder berecht te worden. Parle- rls). Twee dagen geleden maakte nientsleden verliezen automatisch Nkroemah bekend dat hij de ver- hun zetels wanneer zij in hechtenis anlwoordelijkheden van Adamafio WOrden genomen onder deze wet. haf. overgenomen en dat Daniel Boeadi, onderminister voor Perso neelszaken (de leiding van de amb- lenarendiensten). een andere func tie in het ministerie van Voorlich ting had gekregen. Adamafio is vorig jaar september bij een uitgebreide reorganisatie van het kabinet benoemd tot minister van Voorlichting. Voordien was hij minister voor Presidentiële Zaken. Adamafio voerde aanvankelijk als journalist oppostie tegen de partij van Nkroemah, de CPP (Conven tie-Volkspartij), maar trad later tot deze partij toe en werd hierin se cretaris-generaal. De laatste jaren was hij een der invloedrijkste Gha nese politici en raadsman van Nkroemah. Hij is een vaardig spre ker. In het Westen werd hij als sterk links georiënteerd beschouwd. Adamafio studeerde rechten in Lon den en keerde na het onafhankelijk worden van Ghana als advocaat naai Ghana terug. Adjei is reeds verscheidene jaren minister van Buitenlandse Zaken. Deze 46-jarige politicus heeft sinds zijn studentenjaren in de Verenig de Staten met Nkroemah samenge werkt. Na een studie in Engeland keerde hij in 1947 naar Ghana te rug met de meesterstitel en speelde hij een belangrijke rol oij de oprich ting van de United Gold Coast Convention. Hij bedankte voor de ze functie van secretaris-generaal en stelde voor Nkroemah te benoe men. die daartoe uit Engeland te rugkeerde. In februari 1948 werd hij Portefeuille aan ketting gestolen O O Ondanks het feit, dat zijn por tefeuille met circa, f 1800 aan een ketting verankerd lag", is deze een 72-jarige buitenman in een café aan de Zeedijk te Amster dam toch ontstolen. Toen de man 's avonds zijn consumpties wilde betalen en de portefeuille voor de dag haalde, griste een onbekend persoon, die naast hem zat, de portefeuille uit zijn handen en wel met zo'n ruk dat de koperen ketting brak. Ofschoon de besto lene de man nog vastgreep, wist deze zich los te rukken en het café te ontvluchten. Gestikt in silo OVERSTROMING IN ZUID—KOREA 158 DODEN By overstromingen in de Zuidko- reaanse havenstad Soentsjon zün 158 u mensen om het leven gekomen en 65 sloeg onmiddellijk alarm. Toen men gewond. Nog 75 personen worden de jongen na enige tijd boven haal- vermist! de, bleek hij reeds te zijn gestikt. Tijdens werkzaamheden by hel) graanbedrijf van de NV D. Bleeker op het industrieterrein in Scheemda is gisteren de zestienjarige J. Suk uit Winschoten om het leven gekomen. De jongen was met zijn broer bezig een graansilo in orde te maken. Hij stapte daartoe in de silo, waarin zich nog graan bevond. Hij gleed weg en verdween onder het graan. Zijn broer Advertentie Er is gewerkt in de Gem. Werkplaats Bij de Gemeentelijke Werkplaats heeft men in het afgelopen jaar niet süi gezeten. Dit blijkt uit het jaar verslag van de werkplaats over het boekjaar 1961. dat dezer dagen ver scheen. Allerlei taken zijn verricht. Om maar een greep te doen: er wer den 1.982.786 onderdelen voor schrijf machines geboord, er werden 30.974 rezen verpakt met bestemming bui tenland, er werden 33.390 achterlich ten gemonteerd en er werden 3689 gootsteenborstels vervaardigd. Het jaarverslag bevat een lijst van alle werkzaamheden, die verricht zijn door de ruim 200 mensen, die hoewel met opgenomen in het normale pro- d .iktieproces. daar in de Gemeente lijke Werkplaats nuttig en prettig werkzaam zijn. kwaliteits-produkten! Samen met Amerikanen De Staatsmijnen in Limburg en de Amerikaanse onderneming Pittsburgh Plate Glass Company zullen voor gezamenlijke reke ning een fabriek voor stikstof meststoffen vestigen in de Ver enigde Staten, zo heeft de voor lichtingsdienst van de Staats mijnen gisteren medegedeeld. De onderneming draagt de naam Columbia Nitrogen Cor poration. De fabriek te Augusta zal als eind- produkten afleveren ammonium nitraat. kalkammonsalpeter en stik- stofhoudende oplossingen. Een ge deelte hiervan zal in de omgeving van Augusta worden afgezet. De rest zal worden verdeeld over enkele distributiecentra op grote afstand van de fabriek gelegen om vervol gens zijn weg te vinden naar de ver schillende afnemers. Het is bekend dat de Staatsmijnen haar procédé's en haar kennis sinds vele jaren en in toenemende mate via haar dochteronderneming Slami- carbon in het buitenland verkoopt. Op de wyze zijn zij in vele landen betrokken geweest bij de bouw van kunstmestfabrieken en is een grote ervaring verworven op het gebied van de bereiding van kunstmeststof fen onder uiteenlopende omstandig heden in het buitenland. In het on derhavige geval wordt door gebrui- De fabriek wordt gebouwd in de ken van deze kennis in een onderne- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Abram Petrus Maria, zn van A P. Rodenburg en C. M. A. Karreman; Ma ria. dr van A. Ciere en S. Kramers; Maria Wllhelmlna. dr van A. Ie Maltre en M. W. van Oosten; Adrlana Petro- nella Bernadlna. dr van P. van Hou ten en J. M. Turk; Annette Helena Catharina. dr van J. Vink en C. H. A. Tuljnman; Deborah Susanna, dr van G. Scheepmaker en J. S. Rietmulder. OVERLEDEN W. Ranselaar, 53 Jr. BallegoolJ. 73 Jr. w.v. P Visser. 72 Jr. dochter; ham. 64 Jr. man. man; M. van Burgerjon; A. J. W. Mldder- staat Georgia, in het zuid-oostelijke deel van de Verenigde Staten bij de plaats Augusta waar een terrein van ongeveer 120 ha voor de bouw is ge reserveerd. Het bedrijf zal een hoe veelheid stikstofmeststoffen produce ren die overeenkomt met ongeveer 100.000 ton stikstof per jaar. (De Staatsmijnen produceerden zelf in 1961 239.000 ton stikstof). Aardgas is grondstof en energiebron. De gehele onderneming gaat een investering vergen van verscheidene tientallen miljoenen dollars. De Staatsmijnen zullen voor 49 procent in het aandelenkapitaal deelnemen. De statuten voorzien in een regeling, waardoor de Staatsmijnen een we zenlijke invloed hebben op het be leid. Volgens het bouwschema zal de fabriek half oktober 1963 in bedrijf worden gesteld en zal de markt reeds voor het mest-seizoen 1963/1964 van gereed produkt worden voorzien. De produktie zal deels in vloeibare en deels in vaste vorm worden afgezet. ming, waarvan zy mede-eigenaar zyn, gunstiger perspectieven verkre gen. Het gebied waarin het nieuwe be- dryf wordt gevestigd is overwegend agrarisch. Het verbruik van stikstof- meststoffen stygt er nog jaarlijks. Recente studies hebben aangetoond, dat in tegenstelling met de ontwik keling in West-Europa de belangstel ling van de Amerikaanse landbouwer duidelijk verschuift van meststoffen in vaste naar die in vloeibare vorm. Het nieuwe Amerikaanse bedrijf znl, juist omdat men hier met vloeibaar produkt te doen heeft, in menig op zicht verschillen met bijvoorbeeld de opzet van het stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen. De Pittsburgh Plate Glass Compa ny bestaat uit een moedermaat schappij en een aantal dochteron dernemingen. Behalve in de VS heeft zy ook vestigingen in Canada. Ar- jgentinië, Brazilië, Zwitserland, Bel- 1 gië en Italië.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3