De Gaulle gaat eindelijk voor 'n opvolger zorgen MOSLIMS SCHIETEN OP MOSLIMS IN ALGIERS Zeker 7.000 van 8.000 militairen in N.-Guinea vóór december thuis Benbellisten contra de willaja-soldaten Onderzoek landing Indonesisch toestel KAP voor komt met verlanglijstje De wereld van morgen Bemiddeling: Opmars MIDZA ZEGELS IDEALE ZEGEL WEERBERICHT MARINER II ANTWOORDT Voor N-Guiiiea 100 miljoen JOURNALIST MINISTER VAN DEFENSIE Ook vliegtuig Restant Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 No. 30743 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: e a e «ai, Disuoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WlUe Smgel l'Lelden Glro 00 6™M Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) In de kasba van Algiers is het gistermiddag tot hevige schiet- partijen gekomen tussen aanhangers van Ben Bella en de militairen van willaja -fhet militaire district waarin de Algerijnse hoofdstad is gelegen .Vijf soldaten sneuveldenenkele tientallen burgers zou den zijn gedood of gewond. Nadat militaire versterkingen waren aangevoerd en een uitgaansverbod was ingesteld, keerde 's avonds de rust in de kasba terug. De gevechten braken om half vier 's middags uit, toen willaja- patrouilles huiszoekingen ver richtten. Van weerskanten werd met machinegeweren geschoten. Toen de eerste schoten vielen, vluchtte de moslim-bevolking in paniek de huizen binnen. Later op de middag kwam het ook nog tot een schietpartij in het hoger gelegen gedeelte van de kasba, in de buurt van de kazerne van Or leans. De aanhangers van Ben Bella in de kasba van Algiers worden aange voerd door kolonel Jacef Saadi, een bekende verzetsman die zijn sporen heeft verdiend in de strijd tegen de para's van generaal Massu. Bij huiszoeking bij zijn getrouwen werden 33 machinepistolen. drie lichte machinegeweren en twee ba- zoeka's in beslag genomen. Er werden geen arrestaties verricht. Ofschoon van officiële zijde geen inlichtingen te verkrijgen zijn, kan men gemakkelijk raden wat er ge beurd is. Het politieke bureau van de FLN en Ben Bella kunnen tot dus ver rekenen op de overgrote meerder heid van het leger, met uitzondering van Algiers en Kabylië. Ben Bella poogt nu het gezag van willaja 4 te ondermijnen binnen de stad Algiers zelf. In die actie kan hij rekenen op de moslims van de kasba, onder wie hij vele aanhangers telt en die goed ge organiseerd en goed gewapend zijn. De commandanten van willaja 4 hebben dat gevaar terdege ingezien en arresteren sedert twee dagen alle zogenaamde verdachte elementen in de kasba en proberen door huiszoe kingen zoveel mogelijk wapens in hun bezit te krijgen. Afgewacht moet worden, of het bij de straatgevechten van gisteren zal blijven, of dat de botsingen het sein waren tot een algemene burgeroor log. Aan bemiddeling ontbreekt het In tussen niet. Een poging is gedaan door Ben Khedda, de leider van de voorlopige regering, die vroeger in Tunis was gevestigd. Ben Khedda heeft weliswaar geen enkele werkelijke macht, maar zijn invloed is toch nog altijd zeer groot. Hij heeft zich met een oproep t9t alle Algerijnen gewend, waarin hij o.m. zegt, dat het volk zich te veel offers voor de onafhankelijkheid heeft ge troost om thans het gevaar van een burgeroorlog te riskeren. „Een burgeroorlog zou leiden tot volkomen anarchie en tot ingrijpen van het buitenland. De verantwoor delijke leiders moeten zoeken naar een vreedzame oplossing". Ben Khed da stelt de vorming voor van een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van het partijbestuur en van de militaire leiders, die het eens moeten worden om op 9 september algemene verkiezingen uit te schrij ven voor een grondwetgevend parle ment. Of dat voorstel aanvaard wordt, is de vraag, maar misschien worden de leiders het erover eens er althans met elkaar over te gaan praten. Ook het vakverbond van de FLN. waarvan alle arbeiders uit de grote steden lid zijn, heeft een oproep ge publiceerd, waarin men o.a. kan le zen dat het Algerijnse volk zich de onafhankelijkheid waardig moet be tonen. „De kanker van de anarchie mag niet langer voortduren". Eenzelfde oproep is uitgegaan van de Europese liberalen, die tot dusver nog in Algerije gebleven zijn. De on derlinge twisten, zeggen zij, staan in geen enkele verhouding tot de grote taak, die het onafhankelijke Algerije wacht. Laat in de avond werd nog bekend, dat legereenheden uit Oran oprukken naar de stad Algiers. Dat zou er dus op wijzen, dat de troepen van Ben Bella voornemens zijn het conflict met de militaire leiders van willaja 4 uit te vechten. Koninkli jk gezin terug van vakantie Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn gisteravond in gezelschap van de Prinsessen Irene en Marijke van hun vakantie in Porto Ercole in Nederland teruggekeerd. De Prinsessen Beatrix en Margriet waren reeds eerder in Nederland ge arriveerd. Naar aanleiding van het landen van een Indonesisch Hercules-vlieg tuig gisteren op het vliegveld van Merauke. is in Hollandia officieel me degedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag of het nood zakelijk was, dat het toestel daar landde. Zoals gemeld hadden twee Indo nesische vliegtuigen, die gisteren bo ven Nieuw-Guinea vlogen om pam fletten uit te werpen voor infiltran ten, beide toestemming verzocht om te mogen landen, resp. te Sorong en te Merauke. Op advies van schout bij-nacht Reeser werd daartoe geen toestemming verleend. Niettemin vroeg later op de dag de gezagvoer der van de Hercules wederom toe stemming, thans, zoals hij meldde, wegens gebrek aan olie. In de officiële bekendmaking wordt echter gezegd, dat zich aan boord van het vliegtuig olie bevond. Als uit het onderzoek mocht blijken, dat de lan ding niet noodzakelijk is geweest, zal het commando der Nederlandse strijdkrachten op Nieuw Guinea een protest indienen bij de waarnemers van de V.N. Het bezoek van Prinses Beatrix aan de tentoonstelling .,3 x A" in Enschede. Burgemeester Tho massen van Enschede fatsoe neert met behulp van een zak- schaartje het boeket van de hoge bezoekster, dat door de snoep- lust van een tweetal pony's enigszins geleden had. Wanneer U de kaart bjj II draagt, en dat doet U toch óók, kunt U de zegels direct op plakken. En wat makkelijk dat de na men van de MIDZA winkeliers erop staan. AANHOUDEND DROOG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met tijdelijk wolken velden, voornamelijk in de kustpro vincies. en in het binnenland in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Ongeveer dezelfde tem peraturen. Zwakke, langs de wadden- k.ist aanvankelijk nog matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERV/ACHTING Ook morgen staat ons land onder invloed van het hoge-drukgebied. Hierdoor opklaringen en droog weer Nog een matige frisse westelijke wind. In de middag 19 tot 20 graden Zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: opklaringen maar nog een frisse zeewind. 31 augustus Zon op: 5.48 uur; onder: 19.32 uur. Maan op: 6.55 uuronder: 20.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.03 en 16.25 uur, laagwater te 12.17 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Bovenstaande foto weerspiegelt I schouwen van de gevolgen van duidelijk de angst, welke zich vooral van vrouwen en kinderen meester maakte bij het aan- de aardschokken, die dezer dagen in Zuid-Italië werden ge voeld. Roger Frey beschermer van president (Van onze Parijse correspondent) Generaal De Gaulle is eindelijk zo verstandig geworden om aan zijn opvolging te gaan denken. Het Franse kabinet heeft het staatshoofd de belofte ..afge dwongen", dat hij het initiatief zal nemen om voor een opvolger te zorgen. Hoe dit zal gebeuren, is nog onzeker. De Gaulle denkt aan presidents verkiezingen door middel van een re ferendum, maar daarvoor is een grondwetsherziening nodig, waartoe beide Kamers van de volksvertegen woordiging hun toestemming moeten geven. Ook schrijft men De Gaulle het voornemen toe een vice-president te benoemen, die naar het voorbeeld van Amerika de president onmiddel lijk kan opvolgen indien deze over lijdt .De komende dagen zal blijken, aan welke regeling van zijn opvolging De Gaulle de voorkeur geeft. Niet minder belangrijk nieuws is, dat er een verantwoordelijke autori teit is aangewezen die president De Gaulle tegen eventuele komende aan slagen moet beschermen. Het is de 49-jarige minister van Binnenlandse Zaken. Roger Frey, die door de Fran se bladen „een man van staal" wordt genoemd. Toen vorig jaar september bij Point- sur-Seine een aanslag op zijn leven werd gepleegd de vijf daders staan op het ogenblik in Troyes terecht was zijn eerste reactie: „Aan dit mo ment heb ik vaak gedacht, het zou geen slecht einde zijn". Toen ver leden week in de Parijse voorstad Pe tit Clamart voor de derde maal op hem geschoten werd, toen niet meer door jongensachtige amateurs, maar door beroepsterroristen, was zijn eer ste reactie: „Ditmaal was het bijna raak". Nauwelijks was de kruitdamp van Petit Clamart opgetrokken, of de redacties van alle kranten vonden in de bus 'n brief van de OAS, dat „van daag of morgen" De Gaulle toch als een hond zou worden neergeschoten. Al die aanslagen op zijn leven en het sterk toenemende politieke ban ditisme van de laatste dagen hebben De Gaulle tot nadenken gebracht. Tot dusver is hij van extra bewa king een felle tegenstander geweest. Hij heeft, tot ontzetting van zijn naaste omgeving, met zijn leven ge speeld. Tijdens zijn propagandareizen door Frankrijk stapte hij in onbe waakte ogenblikken uit zijn auto om midden tussen de menigte uitgesto ken handen te drukken. Een zo gezaghebbende man als de hoofdredacteur van het Parijse avondblad "Le Monde", Beuve-Méry, moest het staatshoofd in het open baar de raad geven voortaan wat minder belust te zijn op een tragische dood en met de parlementariërs, die hij veracht, te zoeken naar middelen om de republiek in Frankrijk te be stendigen. Deed hij dat niet, dan zou de geschiedenis hem. De Gaulle, oor delen „onverschillig de gemaakte fou ten of de aan Frankrijk bewezen diensten". Het schijnt dat De Gaulle naar die waarschuwende woorden eindelijk heeft willen luisteren. Het wordt hoog t\Jd. Na de grote aanslag van Petit Clamart zijn de kleinere aan slagen niet van de lucht. In Zuid- Frankryk worden regelmatig auto mobilisten beschoten. Overal in Frankrijk hangt een stemming van politieke onzekerheid. Alle aanslagen komen voor 80 pet op rekening van de repatrianten uit Al gerije. De ministerraad, die gisteren onder voorzitterschap van De Gaulle werd gehouden, duurde drie volle uren. Na afloop werd door de minister van Voorlichting bekendgemaakt, dat ter roristen voortaan niet alleen strenger maar ook veel sneller zullen worden gestraft, zodat het, als in het geval van Pont-sur-Seine, geen jaar meer behoeft te duren alvorens het proces begint. De bewaking van De Gaulle, tot dusver in handen van een speciale veiligheidsdienst van het Elysée, is overgedragen aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. Als De Gaulle voortaan privé reizen onderneemt, zal hij precies zo worden beschermd als tijdens officiële reizen, zodat het niet meer kan voorkomen, dat hij al leen en volkomen zonder toezicht gaat lunchen op 50 kilometer afstand van Colombey-les-Deux-EglLes Het Amerikaanse ruimteschip Ma riner II dat op weg is naar de pla neet Venus, heeft gistermiddag op radiografisch bevel van de aarde on middellijk gereageerd met het ver strekken van de verlangde weten schappelijke wetenswaardigheden. Dit is door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA, bekendgemaakt. Er heerst enig misverstand over de bijdrage, die de Nederlandse rege- i_ng in de komende jaren zal uit tikken als bijdrage van Nederland aan het ontwikkelingswerk in Nieuw- Guinea na de overdracht van het gebied aan Indonesië. In het ontwerp van rijkswet dat de regering dezer dagen aan de Tweede Kamer heeft gezonden, wordt daar voor niet een bepaald bedrag ge noemd. In een bericht uit Hollandia werd dezer dagen een bedrag van f 10 miljoen genoemd en er werd bij vermeld, dat secretaris-generaal Oe Thant deze geste zeer op prijs had gesteld. Naar wij thans vernemen zou het :n de bedoeling der Nederlandse re gering liggen voor het ontwikkelings werk in Nieuw-Guinea aan de Ver enigde Naties, gedurende maximaal cfiie jaren, per jaar een bedrag aan te bieden van 10 miljoen dollar, dus in totaal 30 miljoen dollar of onge veer f 100 miljoen over een periode van maximaal 3 jaren. j Een 70-jarige journalist, Adolfo Lanus, is gisteren benoemd tot mi nister van Defensie, waardoor hij een sleutelpositie in het Argentijnse kabinet heeft gekregen. De porte feuille van Defensie was vacant sinds het geschil over de benoeming van een opperbevelhebber. De nieuwe minister is ambassadeur in Monte video geweest. Hij zal de drie afde lingen van de Argentijnse strijd krachten in het kabinet vertegen woordigen. 99 In de maand oktober zullen ruim 4500 Nederlandse militairen uit Nieuw-Guinea :iaa Nederland wor den overgebracht. Voor november voorziet het repa triëringsschema tot nu toe in het terugzenden van 2250 militairen, zo dat voor het begin van december in elk geval bijna 7000 Nederlandse militairen Nieuw-Guinea zullen heb ben verlaten. Het totale aantal militairen, dat thans in Nieuw-Guinea is, bedraagt ruim 8000. Een dag, nadat de Verenigde Na ties het bestuur over Nieuw-Guinea zullen hebben overgenomen, op 2 ok tober dus, zal het Australische mo torschip „Seven Seas" met ongeveer 1000 man aan boord naar Neder land vertrekken. Op 24 oktober zal het s-s „Waterman" met 850 mili tairen de reis naar Nederland aan vaarden. Intussen zullen in oktober vanuit Biak 2700 militairen per vliegtuig naar Nederland worden overge bracht. Met de K.L.M. is overeenge komen, dat 450 militairen met de normale lijndiensten zullen worden vervoerd. In oktober wordt een groot aantal „chartervluchten" gemaakt om ongeveer 2250 militairen door de lucht naar Nederland over te bren gen. In november zullen deze „charter vluchten" in hetzelfde tempo wor den voortgezet, zodat ook dan on geveer 2250 militairen kunnen repa triëren. De mogelijkheid, om in no vember daarnaast nog een schip af te huren voer het overbrengen der resterende 1000 militairen, wordt thans onderzocht. De militaire autoriteiten te Hol landia verwachten, dat voor de feestdagen aan het eind van het jaar alle Nederlandse militairen weer thuis zullen zijn. De KVP heeft een ontwerp werk programma 1963 „De wereld van morgen" toegezonden aan de partij- afdelingen. Aan de hand van dit con cept zal de KVP zijn politieke beleid voor de komende parlementaire pe riode gaan vaststellen. Het ontwerp is samengesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr. De Kort, de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de KVP. Het partijbestuur zal eventuele amen dementen aan de partijraad voorleg gen, indien uit de partij bepaalde suggesties naar voren komen. Het partijbestuur meent dat het concept werkprogram een uitstekende basis vormt voor het definitieve pro gram. Dit zal worden vastgesteld in de vergadering van de partijraad op 17 november. Tussen 1 september en 1 oktober krijgen de afdelingen ge legenheid tot amendering. Koninkrijk Kinderen lopen in paniek weg, terwijl vriendje verdrinkt De 4-jarige Teunis Driesen uit de Prins Alexanderstraat in Rotterdam, die sinds maandag wordt vermist blijkt te zijn verdronken. Een onderzoek van de Rotterdam se kinderpolitie heeft uitgewezen, dat hij op de avond van zijn verdwij ning met drie vriendjes van 4. 6 en 8 jaar aan het Antwerpse Hoofd had gespeeld en daarbij in de Nieuwe Maas is gevallen en verdronken. De kinderen, die van dit alles ge tuige zijn geweest '.iepen in paniek weg en nadden het aan niemand durven vertellen. Het dreggen van de rivierpolitie op de plaats van het ongeval is tot nu toe zonder resul taat gebleven. Het ontwerp geeft een uitgebreide opsomming van verlangens, waaraan wij het volgende ontlenen: een snelle behandeling van een wet op de arbeidsongeschiktheid met waardevaste uitkeringen, een verhoging van de uitkeringen van de AOW, kinderbyslag voor het eerste en tweede kind voor zelfstandigen, overdracht van sommig staatsbezit aan de „particuliere sector", een zodanige regeling van het zie kenfondswezen, dat bejaarden, we duwen en wezen en invaliden zeker zijn van een goede geneeskundige verzorging, een volksverzekering voor verple- gingskosten van zwakzinnigen, invoering van een negenjarige leer plicht en dagelijks onderwijs in de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen, verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar, meer vrijheid om processies te hou den, invoering van maximumsnelheid op sommige wegen, een verlaging van de belastingdruk, waarbij in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan grote ge zinnen. ongehuwden en middelgrote inkomens, vrijdom van inkomstenbelasting voor een bedrag van 300 gulden voor hen die geen vermogensbelasting be talen, vermindering en op den duur af schaffing van het registratierecht bij de aankoop van een eigen huis, een afzonderlijke minister voor Middenstandszaken, die sterk moet worden betrokken by het tot stand komen van regelingen voor midden- standsonderwijs, afschaffing van de personele be lasting en inning van bepaalde be lastingen in twaalf termijnen, verscherpte bestrijding van open bare ontucht en pornografie, een versnelde uitvoering van ruil verkavelingen. Het program bevat de volgende punten over het statuut van het Ko ninkrijk: „Loyale en nauwgezette uitvoering van het statuut van het Koninkrijk. Indien een of meer der partijen voor zich. hetzij een lossere band in het koninkrijk, hetzij algehele onaf hankelijkheid begeert, bereidheid om te overleggen over een daartoe strek kende wijziging van het statuut. Daarbij moet de mogelijkheid bestaan de verhouding van Suriname dan wel die van de Nederlandse Antillen in of tot het koninkrijk op afzonderlijke wijze te regelen. Onderlinge verlening van hulp en bijstand, in het bijzonder van Ne derland tegenover beide andere lan den. ter opvoering van de economi sche en sociale welvaart, alsmede ter bevordering van de culturele ontwik keling." (§ücf QTietiWS f Uit het Leidsch Dagblad van 30 Aug. 1862: l (Advertentie )- Harddraverij aan den Hoogen Rijndijk on- f der Soeterwoude. Op Woens- f dag 10 Sept. 1862, des voor- l middags ten 11 ure precies. Donderdagmorgen hield Prof. Czermay, uit Praag een voordrrgt over de door hem uitgevonden keelspiegel. Tal a van genees- en heelkundigen f waren aanwezig brj de de- f monstratie. J

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1