Adrie Lasterie (driemaal goud) de zwemkoningin van Leipzig Estafetteploeg nieuw Europees vestigt record Forbes Carlile, de 'mystery-man' Sporttoto Verdeling medailles Zeldzame erewijn TWEE NEDERLANDSE O VER WINNINGEN OP LAATSTE DAG Cijfers Leipzig Zwemploeg jubelend ingehaald Tom Okker in ziekenhuis Triton niet naar Luzern Nederland won Bredius-beker Deze man is voor Nederland goud ivaard Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 augustus 1962 Derde blad no. 30740 K If A (Van een speciale verslaggever) De stembanden van ploegleider Siep Bolman hadden het al sedert enkele dagen begeven. Schor sprak hij zaterdagavond in hotel Astoria te Leipzig, waar de gehele Nederlandse kolonie gezamenlijk de slotmaaltijd gebruikte, zijn jon gens en meisjes toe. Maar toch kon men in die stem de bewogenheid bemerken, toen hij nog eens releveerde wat hij en wij allen de afge lopen week hadden beleefd. Uit de stapel telegrammen die werden voorgelezen was er één, die door de ploeg wel in zeer hoge mate op prijs werd gesteld: Hartelijk gefeliciteerd met prachtige successen stop Bernhard", luidde de tekst. Volgens het bijgeplakte strookje woonde deze afzender in Soestdijk. Dit blijk van Koninklijke belangstelling en waardering voor de prestaties van onze zwem sters en zwemmers betekende een gouden medaille voor die ploeg in haar geheel, voor de leiding, voor coach Forbes Carlile en niet te vergeten voor de trainers en trainsters thuis. Bondsvoorzitter Jan de Vries achtte dit het moment om tezamen het Wilhelmus te zingen. Het Nederlandse volkslied dat wij de afgelo pen dagen zesmaal hadden mogen aanhoren. Het klonk uit volle borst en in menig oog blonk een traan. Daarop werd de grote zilveren Brediusbeker, die met flinke voorsprong op Oost-Duitsland en Groot-Brittannië in het bezit van de Nederlandse dames was gebleven, met champagne gevuld. Dat was althans de bedoe ling, want de bokaal bleek aan het voetstuk te lekken. Het kostelijke vocht stroomde eruit en lang niet alles kon nog worden opgevangen in een schaal, waaruit in grote haast de rijst was geschept. Maar het was genoeg om de medaille winnaressen en winnaars hun in de meeste gevallen met vies opgetrokken neuzen genomen en vlug met limonade nagespoelde slokjes te laten nemen. Champagne met rjjst en vetoogjes, een zeldzame erewijn voor een zeld- tame groep sportlieden. De druipende Brediusbeker was na alle nattigheid, die deze week zowel in als buiten het water was beleefd, als het ware een symbolische afsluiting van een toernooi, dat in de Nederlandse sporthistorie nog lange, lange jaren in de herinnering zal bljjven voortleven. Zes gouden Europese titels, vjjf zilveren tweede plaatsen, vjjf bronzen derde plaatsen, drie Europese records en 23 Nederlandse recordverbeteringen, dat was de fantastische oogst van de oranjeploeg, die bij de 18 ereceremonieën, die er voor het zwemmen zijn gehouden, 13 maal met een of twee leden vertegenwoordigd was. Op liet nippertje Op het nippertje is Nederland op de laatste dag aan een groot drama ontsnapt. Op meer dan sensationele wijze won de vrije slag dames esta fetteploeg de 4x100 meter in de nieu we Europese recordtijd vann4.15.1 De dolle vreugde van de meisjes, die met angstige spanning, lang niet zeker van haar kans tegen de als snelste uit de serie gekomen Britse ploeg, de eindstrijd waren ingegaan die uit gelaten stemming van Cockie Gaste laars, Erica Terpstra en Adrie Laste rie was menselijk en begrijpelijk. Het was evenwel een onverstandige daad van het drietal om, nadat Ineke Ti- gelaar duidelijk voor Diana Wilkin son als eerste had aangetikt maar nog vóór Petra Noack op de baan er naast als laatste Oostduitse was ge finisht, in het water te springen. Het heeft niemand gehinderd, maai de jury was terecht ontsteld en terwijl de meisjes elkaar omhels den en Nederlandse officials en sup porters voor de zoveelste maal door de afzetting glipten om het viertal in de armen te sluiten, stormden en kele Duitse leiders naar de jurytafel om te protesteren om zodoende Ne derland gediskwalificeerd te krijgen. Onsympathiek Het zou de Nederlandse meisjes 26 punten in de telling voor de Bre diusbeker schelen, terwijl de Oost duitse dames door opschuiving van één plaats twee punten zouden win nen. Of zij zich daarbij realiseerden, dat de eindtotalen dan voor beide landen op 111 zouden komen, is de vraag ,maar hoe dan ook de heren reageerden .snel en deden zter ver ontwaardigd. Bijzonder onsympathiek deed het daarbij aan, dat de man die voorop liep en zich het drukst van allen maakte, de vroegere Ne- Het waren spannende en angsti ge minuten voor de Nederlanders en de zwemsters zelf stonden bleek en met kloppend hart op het oordeel van de hoogmogenden te wachten. 11IC,U, Het viel gelukkig mee. Op voorstel tweemaal 400 m. en tweemaal 1500 De drie sterksten op de 400 meter wisselslag persoonlijk, van links naar rechts Anita Lons- brough (zilver), Adrie Lasterie (goud) en Marta Egervari (brons). Zij Is in de allerbeste vorm en met I een hete douche en een goede massa- I ge is zij in een uur weer geheel tot rust gekomen". Het advies werd opgevolgd en het was een drama voor Jopie Troost, maar de Amsterdamse heeft in haar hart begrepen, dat het juist was en dat het belang van de ploeg voor haar persoonlijk belang moest gaan. Johan Bontekoe was met pijnlijke schouders zijn programma was de ze week met tweemaal 200 meter. Uit de tussentijden van de Ne derlandse meisjes blijkt, hoe slecht Marian Heemskerk haar kracht had verdeeld: Adrie Lasterie: vlinderslag 1.14.1, rugslag 1.26.8, schoolslag 1.36.1 crawl 1.10.8 Marian Heemskerk: 1.11.1 1.25.2, 1.39.0, 1.19.8. 4 x 100 m. vrije slag dames: 1. en Europ. kampioen Nederland (Cockie Gastelaars, Adrie Lasterie. Erica Terpstra en Ineke Tigelaar) 4.15.1 (nw. Eur. ree.): 2. Grc )t-Brittannië 4.16.3 (nw Engels record); 3. Honga rije 4.17.5 (nw Hongaars record)4. Zweden 4.18.1 (nw Zweeds record) 5. Oost-Duitsland 4.18.1 (nw Duits record): 6. Rusland 4.23.1 (nw Rus sisch record)7. Italië 4.29.18. Po len 4.34.6 (nw Pools record). 1500 m vrije slag heren: 1. en Eu ropees kampioen Josef Katona (Hon garije) 17.49.5 2. Miguel Torres (Sp.) 17.55.6 (nw Spaans record); 3. Ri chard Campion <G.-B.> 17.59.8; 4. Johan Bontekoe (Nederland) 18.06.1 (nw Ned. record); 5. James Kennedv (G-B) 18.12.7 6. Veljka Rogusic (Z.- Slavië) 18.24.9; 7. Lars Erik Bengts- son (Zweden) 18.32.5. Hans Rosen- dahl is wegens ziekte niet aangetre den. 400 m wisselslag persoonlijk dames: 1. en Europees kampioen Adrie Laste rie (Nederland) 5.27.8 (nw Europees en Nederl. record); 2. Anita Lons- brough (G-B) 5.32.3 (nw Brits ree.) 3. Marta Egervari (Hong.) 5.33.3 (nw Hongaars ree.)4. Marianne Heems kerk (Ned.) 5.35.1; 5. Harriet Blank (O.-Did.) 5.40.3 (nw Duits ree.)6. Gisela Nuesller (O-Dld.) 5.45.2; 7. Elisabeth Ljungrenn (Zweden» 5.45.9; 8. Swetlana Babnina (Rusland) 5.54.2. De Nederlandse 4x100 meter vrije slagploeg. die Europees kampioen werd in een nieuwe Europese recordtijd. Cockie GastelaarsIneke Tigelaar en Erica Terpstra zwaaien vrolijk met hun bloemen. Adrie Lasterie liet bij de ereceremonie verstek gaan. Zij bereidde zich voor op de 400 meter wisselslag persoon lijk. Invitatie voor poloploeg Het goede spel van de Nederland-- se waterpoloploeg tegen Zuid-Slavië heeft klaarblijkelijk indruk gemaakt Kort na de verrassende 4-3 zege ont ving Nederland de voorlopige mon delinge uitnodiging om volgend jaar september in Split en Dubrovnik te komen deelnemen aan een toernooi met Zuid-Slavië, Hongerije, Italië en Rusland. De KNZB heeft vanzelfspre kend de invitatie met voldoening in beraad genomen. Waterpolo. Zuid-Slavië—Oost Duitsland 1-0; België-Italië 4-3; Ne- derland-Roemenië 3-4; Hongarije- Rusland 2-2. Eindstand: 1 en Euro pees kampioen Hongarije 5 pnt, 2. Rusland 3 pnt., 3. Zuid-Slavië 3 pnt., 4. O-Duitsland 1 pnt. Verliezersronde: 5. Roemenië 5 p., 6 en 7 Nederland en België beide 3 pnt., 8 Italië 1 pnt. Nederland heeft de „gouden" zwemploeg van Leipzig een ent housiast welkom bereid. Het be gon al in Oldenzaal waar na mens de- directie van de Neder landse Spoorwegen bloemen wer den aangeboden en waar de loc die het aparte treinstel naar Utrecht zou rijden, met vlaggen was versierd. Honderden mensen stonden in Oldenzaal, honder den in Hengelo waar de plaat selijke zwemverenigingen chef d' equipe Siep Bolman een krente- wigge van een meter lengte over handigden. In Amersfoort was het hetzelfde beeld. Honderden enthousiaste toeschouwers. Ook ir. Kees Hoving, in 1938 Europees kampioen op de 100 meter vrjje slag, was daar naar het station getrokken. Hjj complimenteerde speciaal zijn „opvolger" Johan Bontekoe, die 24 jaar na hem Nederland weer een Europees zwemkampioen bij de heren be zorgde. Toen Utrecht, het eirfdpunt van de lange treinreis. Veie hon derden drongen samen op het perron en met moeite werden de zwemsters en zwemmers en of ficials naar buiten geloodst waar tussen duizenden Utrechters twee gemeentelijke bussen stonden die de ploeg naar het Jaarbeursres taurant bracht. Daar hadden zich inmiddels de ouders van de deelnemers, enkele bestuursle den van zwemclubs en officials van diverse sportorganisaties verzameld. De vice-voorzitter van de KN ZB, mr. J. W. van der Kroll, gaf hier uiting van de trots, dat Ne derland met een zuiver amateu ristische instelling deze prach tige resultaten had kunnen be reiken. Daarvoor bracht hij voor al dank aan de Australische coach Forbes Carlile en diens echtgenote en aan de ploeglei ding. Alle prijswinnaars werden met het bonds-ereteken onder scheiden. Elke deelnemer kreeg verder als herinnering een spe ciaal voor deze gelegenheid ge weven handdoek. De voorzitter van de Neder landse Sport Federatie, jhr. M. A. Feith. meende dat het „woord je meespreken" in Leipzig is uit gegroeid tot een „boek van eer en sportiviteit". „Het Wilhelmus heeft daar geklonken in een tjjd waarin wjj dat zo hard nodig hebben en ons rood-wit-blauw is daar vele malen in de hoogste top gegaan. Moge het feit dat Nederland in het voorste gelid stond een teken zijn voor heel de sport en voor heel ons land". Ir. A. Paulen dankte de ploeg namens het Nederlands Olym pisch Comité. Hjj noemde Adrie Lasterie de Fanny Blankers van Leipzig. De heer A. L. M. Schro der, voorzitter van de KNVB, hield een lofzang op de gehou den „gold-rush" en bood alle deelnemers een peperkoek aan. Chef d'equipe Bolman ten slotte memoreerde, dat de ploeg in Leipzig die onder de indruk was gekomen van het gelukste legram van Prins Bernhard. Hij bracht dank aan coach Carlile en hoopte dat de behaalde suc cessen zouden leiden tot meer begrip bij particuliere en ge meentelijke instanties voor de trainings-moeiiykheden van onze zwemmers en zwemsters. Hjj riep op tot gezamenlijke aanpak op dat de Europese zwemkampioen- schappen van 1966, die aan Ne derland zijn toegewezen, ook tot een organisatorisch en sportief succes voor ons land zullen uit groeien. De Eindhovense ere-divisieclub PSV is tot overeenstemming geko men niet de Engelse non-league-club Hereford City over de transfer van Gordon Nutt. Het aantal deelnemers aan da eerste sporttoto van het nieuwe sei zoen bedroeg 482.534, die voor ec n totale inleg zorgden van 577.231 gul den. Dit is 34 procent meer een bedrag van 135.000 gulden dan de inleg van de eerste toto van het vorige seizoen. Voor de eerste prijs is beschikbaar 104.765 gulden, voor de tweede prijs 57.145 gulden en voor de extra-prijs 28.576 gulden. Zon dagavond was er één melding binnen van 13 goede uitslagen, terwijl zich 20 deelnemers hadden gemeld met 12 juiste uitslagen. Het aantal met rijf gelijke spelen was tien. Juist ingevuld zag uw toto-formu» lier er als volgt uit: 2, 1, 1, 3, Si 3» 2, 1, 3, 1, L 3, 2. (Van onze Haagse correspondent*) De 18-jarige Naarlemse tennisser Tom Okher, die een week geleden de aandacht op zich vestigde door btf verrassing de eindstrijd van de natio nale tenniskampioenschappen te be reiken, heeft het afgelopen weekeinde met kunnen meedoen m de wedstrijd NederlandBelgië in Den Haag. Ok ker, die enige dagen in Den Haag trainde o.l.v. bondscoach Joop de Mos, kreesr vrydae een acute blinde darmontsteking en werd in ihet Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag geope reerd. De gestuurde vier van Triton zal niet naar de wereldkampioenschap pen roeien in Luzern gaan. H. Gos- linga, de slag van de Utrechtse ploeg heeft, zoals wij reeds meldden, een ontsteking aan zijn hiel gekregen, hetgeen een streep door de goede voornemens van Triton heeft ge haald. De ongestuurde vier van Njord zal als gevolg van dit besluit alsnog pro beren in Luzern ook gestuurd te mo gen uitkomen, omdat de Leidse stu denten ook op dit nummer dit seizoen uitstekende resultaten hebben ge boekt. goud Nederland 6 Oost-Duitsland 5 Rusland 4 Engeland 2 Frankrijk 2 Hongarije 2 Zweden 1 Oostenrijk 1 Zuid-Slavië Spanje zilver 5 5 4 5 1 brons 5 7 3 2 3 2 Bredius-beker (dames): 1. Neder land 137 pnt., 2. Oost-Duitsland 109 pnt., 3. Groot-Brittannië 63 pnt., 4. Hongarije 25 pnt., 5. Zweden 21 pnt., 6. Rusland 20 pnt., 7. Oostenrijk 7 pnt., 8. Frankrijk en Italië ieder I pnt. Europa Cup (heren): 1. Rusland 113 pnt., 2. Oost-Duitsland 100, 3. Frank rijk 63, 4. Nederland 56, 5. Hongarije 54, 6. Zweden 52, 7. Groot-Brittannië 50. 8. Oostenrijk 15, 9. Zuid-Slavië 14, 10. Spanje 8, 11. Finland 6, 12. Tsj.- Slow. 5 pnt. van KNZB-voorzitter Jan de Vries was destijds in de reglementen opge nomen, dat in een dergelijk geval niet zoals het oorspronkelijke ont werp luidde diskwalificatie moest volgen maar kon volgen. De Engel se official Scott verklaarde, dat men deze duidelijke winnaressen de titel niet kon en niet mocht ontnemen, zijn land zou het goud op die ma nier niet wilen aanvaarden. Wellicht is het deze sportieve houding geweest die de stemming van het kleinst mo gelijke verschil in het voordeel van Nederland deed overslaan. Oranje kon weer dansen, opgelucht en dol gelukkig. De Duitsers waren boos en het publiek had bij de opmars naar het erepodium slechts een dun ap plausje voor onze meisjes over. De tussentijden van Nederland waren: Cockie Gastelaars 1.05 Adrie Lasterie 1.03.7 Erica Terpstra 1.03.4 en Ineke Tigelaar 1.03 Groot Brittannië (twee de in 4.16.3) Linda Amos 1.04.5, Adrienne Brenner 1.04.8,. Jenny Thompson 1.04.0 en Diana Wilkin son 1-03. Moeilijk meter wel wat overladen geweest niet bij machte in de 1500 meter fi nale zijn medaillekans tegen de te snelle Jozef Katona en de sterke Mi guel Torres en Dick Campion te ver dedigen. Campion en Torres sloegen de aanval, die de Nederlander na 1000 meter inzette, af en de Heem- stedenaar werd vierde in de overigens prachtige Nederlandse recordtijd van 18.06.1 nadat hij en passant het 800 meter record op 9.32 had ge bracht. Toen Katona met het goud omhangen naar de kleedkamers ver dween, was Adrie Lasterie inderdaad weer geheel tot rust gekomen. Eigenwijs Urenlang had de ploegleider vrlj- dagavond overlegd of de wat uit vorm zijnde Jopie Troost (1.05.6 in de serie» door Adrie Lasterie moest worden vervangen of niet. Het was geen gemakkelijke beslissing. In de eerste plaats niet, omdat Adrie Las terie een klein uur na de estafette Lasterie ging na het voorlaatste de zware wisselslagfinale moest zwem keerpunt Egervari en Marian voor- En in de laatste wedstrijd van de ze onvergetelijke kampioenschappen won zij de 400 meter wisselslag, haar derde titel, in de nieuwe Euro pese recordtijd van 5.27.8. Marian Heemskerk had tot de laatste 100 meter de leiding gehad, eerst voor Adrie Lasterie en de Hongaarse Mar ta Egervari, daarna voor Egervari en Lasterie. Maar de robbenzwemster, de enige die in de ploeg door domme advie zen uit Hilversum geen vertrouwen wenste te stellen in het inzicht van Carlie, was eigenwijs geweest. Zij was op haar beste slag, de vlinderslag te hard weggegaan (1.11.1) en had na matige schoolslagbanen geen fut meer over voor een goede crawl. Adrie men, in de tweede plaats omdat het voor Jopie Troost die in Boedapest de finale had gemist en in Rome tot de gediskwalificeerde ploeg behoorde, niet minder dan een drama zou zijn. Forbes Carlile adviseerde Adrie te laten zwemmen. „Ik weet' derlander Van Hemsbergen was, een I „dat Adrie nooit het type is geweest, man die na 1945 niet meer in ons land durfde terugkeren bij, terwijl de Hilversumse ook door de Hongaarse zwemster en door de verrassend naar voren komende schoolslagkampioene Anita Lons- brough werd gepasseerd. Adrie Las terie was de luide toegejuichte zwem koningin van Le'pzig geworden en zei hij, intussen verdween Marian Heemsker met verbitterde verwijten voor ieder- September terug naar Australië dat twee goede races op één dag kon een, behalve voor zichzelf, in de ca- zwemmen, maar dat is nu anders. I tacomben van het stadion. beurden. Men kon in die dwaze, eigenlijk lachwekkende sprookjes lezen over pillen en spuitjes en vooral over hypnoseAlsof bij voorbeeld Klenie Bimolt of Adrie Lasterie of Jan Jiskoot bij een dergelijk experiment hun lachen zouden kunnen houden Ja, Forbes Carlile was in Leip zig voor velen de mystery-man. Het is intussen interessant de vraag te stellen, wat dan wel ten grondslag mag liggen aan de over donderende successen van Neder land. Nog niet zo heel lang gele den leken de vooruitzichten slecht. Halverwege de zomer waren velen in eigen zwemkring ervan over tuigd, dat Nederland met enkele bescheiden plaatsen, met ten hoogste één gouden medaille en wat kleingoed naar huis zou te rugkeren. En ineens was daar die blakende conditie, die niet alleen zoveel successen bij de meisjes op leverde, dat met vlag en wimpel de landenprijs werd gewonnen, maar die tevens de Nederlandse zwemmers op alle nummers bij de Europese top brachten, zo hoog zelfs dat onze heren in het klas sement voor de Europa-cup als vierde achter Rusland, Oost- Duitsland en Frankrijk eindigden en voor de Hongaren, de Zweden en de Britten. Twee factoren Twee factoren hebben naar onze mening in de eerste plaats meegewerkt in dit groeien van de vorm. De slechte zomer heeft de groei getemperd, heeft voorkomen dat men over de toeren geraakte. Daarna hebben de clubtrainers en -trainsters hun noeste arbeid be loond gezien met goede tijden van dagelijks in betere conditie komende jongens en meisjes bij de selectiewedstrijden in Den Van de eerste dag der kam pioenschappen af, de dag waarop Ronnie Kroon, Jan Jiskoot, de vrije slag meisjes Ineke Tigelaar en Erica Terpstra en de rugslag- specialisten Ria van Velsen en Korrie Winkel met opvallende tij den hun serie ivonnen, vanaf dat moment heeft de verzamelde me nigte J experts in de Leipziger zwemarena alle aandacht op Ne derland gericht. Buitenlandse journalisten putten zich uit in veronderstellingen, wat deze Ne derlandse afvaardiging in die schitterende conditie gebracht kon hebben. Al in de dagen voor de eerste start hoorde men overal in het bassin de horloges indruk ken, wanneer er een lid van de Nederlandse ploeg voor een oefen sprintje startte. En toen het ene prachtige resultaat na het andere werd bereikt, werd de Australi sche coach Forbes Carlile het middelpunt van alle interesse. Fantastische verhalen zijn er in de voorbijgegane iveek over hem en zijn methodes geschreven. Zijn opvattingen over de voorberei ding van de ploeg bleken min of meer revolutionair te zijn. Er zijn er ook geweest, die met in het achterhoofd wellicht de teleur stelling over de prestaties van eigen landgenoten geprobeerd hebben de correctheid van deze Nederlandse voorbereiding in twij fel te trekken. De massageruimte van de oranje-équipe met het bordje verboden toegang op de deur is door sommige zwemjour- nalisten, vooral Franse, Italiaan se en Scandinavische, beschreven I als een geheimzinnig vertrek, I Haag en in Soestdüinen. Tenslotte waarin geheimzinnige dingen ge- I heeft Forbes Carlile de laatste FORBES CARLILE hand aan de voorbereiding gelegd en de resultaten hebben uitgewe zen, dat dit met een wel zeer des kundige hand is gebeurd. Velen hebben de Australiër sceptisch en zelfs kritisch ontvangenniet overal heeft hij de medewerking I gekregen die hij wenste, maar deze bijzonder grote tacticus heeft door zijn vakmanschap en zijn beslistheid vrijwel overal het ver trouwen toch gekregen. Ook van de ploeg in Leipzig, die aanvan kelijk wat mopperde, omdat de „tapering-off"-methode van Car lile hen vreemd was, gewend als zij waren aan het dagelijkse kilo meters-vreten. Carlile heeft vele criticasten kunnen overtuigen domweg door hen de cijfers voor te houden. De ploeg, die tijdens de Olympische Spelen in Rome over de kop getraind was, had nu de topvorm bereikt op het mo ment dat de topinspanning in de toprace vereist werd. Het kan niet anders, of dit heeft zijn oorzaak in de voortreffelijke coaching van de laatste periode, een coaching die natuurlijk alleen succes kon hebben op een goede basis, zoals die in de clubtraining was gelegd. Met plezier Forbes Carline zal op 11 sep tember met zijn echtgenote naar Australië terugkeren in de hoop, dat hij in het voorjaar van 1963 opnieuw zal worden geroepen, waarin h\) met plezier en zoveel bijzonder veel succes heeft ge werkt. Ook de KNZB stelt prijs op nieuw contact met Carlile, maar het gaat om Tokio en de leiders van de Nederlandse Zwembond voelen er met het oog op die voor bereiding niet veel voor om Car lile dan aan het eind van 1963 op nieuw naar Australië te laten te rugkeren. Wij hopen, dat men in dat opzicht tot een akkoord zal komen en dat er gelden zullen kunnen worden gevonden om Car lile tot en met de spelen van To kio en wat ons betreft nog lang daarna, aan de Nederlandse zwemploeg te verbinden. Deze man is goud waard voor Neder land.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7