Luns, Cals en Zijlstra al tien jaar minister Lord Mayor in Sydney ontving van Otterloo kunst kaleiöoscQQp irnfVA Kerkraads protest in carnavalssfeer 1952 2 september 1962 N.A.V.O. stadion muziekfeest omdat SKODA langer meegaat door uitzonderlijke degelijkheid nUUA W EEN VEILIGE KEUZE Bonte mars tegen A.V.R.O. ZWIJGZAME JOUWE NAAR NW-GUINEA WALL STREET JOURNAL FELLE KRITIEK OP V.N. Brandweer van Woerden moest nog tweemaal in touw komen Jeugdtoeriiooi van Unicum Mijnenveld langs Muur VS en Adoela achter Thants Kongo-plan LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 Grote kwaliteiten werden geprezen (Van onze correspondent te Sydney) De Lord Mayor van Sydney, de heer Harry Jensen, die enkele jaren geleden een bezoek aan Nederland heeft gebracht, heeft dezer dagen de dirigent van het Residentie Orkest, Willem van Otterloo. die een tournee maakt door Australië, op een „burger-receptie" ten stadhuize ontvangen. Deze burger-recepties worden aan vooraanstaande buitenlandse bezoe kers aangeboden, zoals eerder gebeurd is toen de voormalige burgemees ter van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly in 1952 naar Australië kwam en Sydney bezocht. By zulke gelegenheden worden de burgerij vertegenwoordigende perso nen uitgenodigd door de Lord Mayor om aanwezig te zijn, meestal per sonen uit kringen, waarvan verwacht kan worden, dat zij bijzondere be langstelling koesteren voor de bezoe ker vanwege diens kwaliteiten, in dit geval dus o.a. personen uit de Aus tralische muziekwereld en anderen, die daarmee op een of andere wijze verbonden zyn. Ook waren leden van de gemeen teraad aanwezig, alsmede de consul der Nederlanden, de heer F. de Groot, de voormalige directeur voor Australië van de Royal Interocean Lines, de heer Adriaan van Bochove, thans handelsraad bij bet Australi sche ministerie van handel, en de heer A. de Boer van de Royal Inte rocean Lines (die hier de Nederland se op Australië varende scheepvaart maatschappij vertegenwoordigt), als ook uw verslaggever als vertegen woordiger van de „Grote Provinciale Dagbladen". De Lord Mayor prees in een korte toespraak de kwaliteiten van de Ne derlandse dirigent en componist, wiens bezoek en tournée van grote betekenis voor Australië werden ge acht. Onze landgenoot prees in zyn wederwoord de prettige sfeer en sa menwerking, die hü b(j de Australi sche symfonie-orkesten had onder vonden. Hy sprak vol lof over het Sydney Symfonie Orkest, dat hij op één lyn stelde met de beste in Euro pa. De heer Van Otterloo geeft in de laatste twee weken van augustus vijf I derland terug. EXPOSITIE PERZISCHE KUNSTSCHATTEN Zoals gemeld, zal Prins Bemhard morgenavond in 't Haagse Gemeen temuseum de expositie van kunst schatten uit Iran openen. Deze ope ning betekent tevens de inauguratie van het erecomité, dat door de Ne derlandse regering werd ingesteld ter gelegenheid van het 2500-jarig be staan van de Perzische monarchie. Deze wordt geacht te zijn begonnen in 539 voor Christus, het jaar van de val van Babyion. De expositie in het Haagse Gemeentemuseum is de eer ste manifestatie van deze herden king. Prof. Ghirsman, geleerde op het gebied van de Perzische archeologie, zal woensdagavond 5 september in het Haagse Gemeentemuseum een inleiding houden over de Perzische kunstgeschiedenis. De uitvoerige in leiding van de tentoonstellingscatalo gus werd geschreven door dr. A. A. Kampman, directeur van het Ned. Instituut voor het Nabije-Oosten in Leiden. concerten in Sydney ën twee in Mel bourne en in de eerste helft van sep tember vier in Brisbane. Op 16 september keert hij naar Ne- Drie dagen taptoe (Speciale berichtgeving) In het gloednieuwe Borusia- stadion van München-Gladbach in Duitsland wordt van 31 aug. tot en met 2 sept. a.s. het Navo- muziekfeest 1962 gehouden. Zes van de 15 Navo-landen nemen deel aan dit militair muziekfestijn. Groot-Brittannië zelfs met twee muziekgezel schappen, een van de Royal Air Force en een van de Army. Drie dagen achtereen wordt *s avonds een taptoe verzorgd. Het hijsen van de vlaggen van alle Navo-landen, opgeluisterd door een Duits Marine muziek korps, gaat hieraan vooraf. Het Navo-muziekfeest staat onder beschermheerschap van generaal Norstad. In het ere-comité hebben o.a. zitting mr. D. U. Stikker, secre taris-generaal van de Navo, de am bassadeurs van de deelnemende lan den en de Duitse minister van Defensie, dr. F. J. Strauss. Het Navo-muziekfeest valt dit jaar samen met het 10-jarig bestaan van het Navo-hoofdkwartier in Rhein- dahlen, het „Kremlin" van de Rijn, zoals het hoofdkwartier met zyn 3000 kantoren wordt genoemd. Het is gelegen even over de grens in Duitsland, bijna onder de rook van Roermond. Behalve het Navo-hoofdkwartier, dat militair het gebied bestrijkt tus sen de Baltische Zee en de Duitse alpen, zyn in het „Kremlin" nog ge vestigd de Britse Royal Air Force in Duitsland, de staf van het Britse Rijnleger het hoofdkwartier van de tweede tactische luchtmacht van de Geallieerden. r I als Navo-onderdeel. In de loop der ~b 11*B 1 jaren is rond het ..Kremlin" van de Ryn een tuinstadje gecreëerd met i riante villa's voor de officieren van ft* Ylilll rfMlrfAll.f Qfl alle nationaliteiten en minder dure l>C 1TJL UllLllvll vFlcllX.1Jctv JLJL j woningen, die Duits aandoen, voor de 1 onderofficieren Er zijn winkels, ook tt i. t, TT - 7 zelfbediening, bioscopen, een schouw- Het Britse Rynleger, nestelde zich burg. zwembaden en drie kerken, een «rS ?e,ls, *n ..Rheindahlen op de Anglicaanse, een Presbyteriaanse en Westelyke Rijnoever. Geleid door een katholieke. tactische overwegingen werd de j Niettegenstaande het feit, dat het Engelse militaire macht van Bad- lijkt alsof men er goed woont, geven Oeynhausen naar Rhemdahlen ver- toch vele van de in Rheindahlen ge plaatst. legerde militairen er de voorkeur aan Na het opheffen van het bezet- te wonen in een echte burgerstad. tingsstatuut duurde de Engelse mili- Roermond bijv. kent alleen al 400 taire vestiging in Rheindahlen voort Britse gezinnen als ingezetenen. Advertentie onverwoestbare motor - 1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat Octavia Combi 6475.- 1202 Combi f 6975,- felicia Sportcabriölet 8250,- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALERS: Autobedri|t V. A REYS. Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 O Automobielbedrijf L C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 (Van onze R'mondse correspondent) Heel Kerkrade en velen van daar- I buiten waren zaterdagmiddag op de Een boze klankstad Kerkrade 1 5enen om solidariteit te betuigen met heelt zaterdagmiddag op canto- i ?®hpr,oteEtmys- Du,'Mnden hadden valeikp miize nrrlemnn,trerrrl zlch !anss de rou,e °PEesteld er vaieske wij^e geaenionstreei a mompelend, zo nu en dan eens la- tegen de A.V.R.O. Een gesloten Nicolaas Jouwe en Herman Womsiwor, de twee Papoea leden van de Nieuw-Guinearaad, die tijdens de vele op Schiphol gegeven persconferenties steeds fel tegen In donesië van leer trokken, zijn zater dagavond zwijgzaam en bedrukt naar Nieuw-Guinea vertrokken. In tegenstelling tot alle vroegere keren achtten zij het raadzaam zich dit maal in stilzwijgen te hullen. Ze trokken zich terug in de speciale ontvangstkamer en de verslaggevers kregen via een ambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Zaken te horen, dat ze niets hadden te verklaren. Ook voor herhaalde dringende verzoeken van de verslaggevers dan het stellen van enkele vragen toe te staan, zwichtten de beide Papoea's niet. Stereotiep kwam het antwoord: „Wij hebben niets te verklaren'. Volgens berichten van de afgelo pen dagen zou de heer Jouwe slechts tijdelijk naar Nieuw-Guinea gaan. o.a. om enkele particuliere zaken af te wikkelen. Daarna wordt hij in Ne derland terug verwacht. Zyn gezin blijft dan ook hier. In Nederland zou hij dan als vertegenwoordiger van de Papoea's in het buitenland voor een 'werkelijk zelfbeschikkingsrecht blij ven ijveren. Door op Schiphol geen verslaggevers bij zich toe te laten heeft hij de vraag ontweken of hij met dit plan toch de oprichting van een soort regering-in-ballingschap op het oog heeft en of hy zich in Ne derland gaat vestigen, omdat hij zich met zijn gezin wellicht niet veilig meent te kunnen voelen in een door Indonesië bestuurd Nieuw-Guinea. Welke rol Womsiwor zal gaan spe len is niet bekend. Evenmin is dui delijk of hij in Nieuw-Guinea zal blijven dan wel evenals Jouwe naar Nederland terug zal komen. Twee Russische kernproeven De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de Sow jet-Unie zaterdag twee kerneenplosies in de atmosfeer teweeg heeft gebracht. De ene ontploffing, die een kracht had van ongeveer elf megaton, vond plaats in het gebied van Nova Zcmbla. terwijl de andere proef, die van geringe kracht was. weid genomen in het gebied van Somipalatisk in MJdden-Siberië. Met spandoeken als ..Eén pro cent A.V.R.O.. 100 procent onge noegen" heeft de oude mijnstad nog eens nadrukkelijk haar reeds eerder geuite gevoelens voor deze omroepvereniging onderstreept. Het A.V.R.O.-communiqué, dat het Wereldmuziekconcours wel degelijk serieus was genomen bij chend en in de handen klappend, be tuigde men zijn instemming met de geheven spandoeken, die werden mee gedragen in de anderhalf uur du rende bonte optocht. Denigrerend voor de A.V.R.O. wa ren de leuzen, die in vurig rode let ters werden rondgedragen alleszins: Als visboeren reportages opnemen, Liever storing dan een A.V.R.O.-uit- zending. Brutalen hebben de halve Jaclitongeval met dodelijke afloop De 32-jarige, ongehuwde heer H. Picavet is zaterdagavond tijdens een jacht op eenden in de Clingepolder bij de gemeentegrens Hulst-Clinge om het leven gekomen. Omstreeks half negen wilde de jager met twee andere metgezellen, alvorens de een- denjacht te beëindigen, nog een wei land doorkruisen. Toen hij over het prikkeldraad van het weiland stapte, struikelde hij, waarby zijn karabijn afging. De kogel ging hem door de Eenheidspartij in Kongo-Brazzaville De president van de republiek Kon go-Brazzaville, Fulbert Joeloe, heeft bekendgemaakt dat in zijn land een eenheidspartij zal worden gesticht. Wij hebben geen reden meer om thans verdeeld te zijn. Er is maar één volk en één natie en dus moet er ook maar één partij zyn". De voornaamste leiders van de drie grote partycr. in Kongo-Brazzaville, die in de regering vertegenwoordigd zyn, hebben reeds eerder aangedron gen op staking van „de partij-twis- haar televisiereportage, heeft in wereld bedorven, A.V.R.O. voor hoem- Kerkrade de gemoederen niet Pa-muziek enz. kunnen sussen. Reprotestmars, opgeluisterd door Men blijft erbij: de A.V.R.O.- reportage heeft een slecht beeld gegeven van dit internationaal vermaarde muziek'gebeuren. W.M.Ctop. A.V.R.Oflop", meende de Kerkradenaar op zijn spandoek. (Van onze parlementsredactie) De ministers Luns, Cals en Zijlstra vieren 2 september a.s. een niet-alledaaqs jubileum. Zij zullen dan juist tien jaar achter een hun ambt hebben vervuld. Van de jubilarissen heeft alleen mr. Cals al die tien jaar aan het hoofd van hetzelfde departe ment gestaan, dat van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. Luns stond aanvankelijk hele- i bijvoorbeeld prof. Oud wel eens de maal niet aan het hoofd van een draak heeft gestoken met „koperen departement: hij trad op 2 septem- 1 ministersjubilea". Meer variatie op ber 1952 toe tot het derde kabinet- de diverse departementen werd door Drees als minister zonder por- sommigen dus wenselijk geacht. En- tefeuille. Wel zetelde hij op Buiten- kele departementen, met name Jus- lazidse Zaken, maar de „echte" mi- titie, hebben overigens sinds 1945 nister was mr. Beyen. Deze merk- aan de wens naar afwisseling wel waardige tweeling-toestand duurde voldaan. Bij Justitie heeft men in tot 1956. toen mr. Luns alleen de de afgelopen zeventien jaar niet portefeuille ging beheren, na de vor- minder dan negen verschillende be ming van het vierde en laatste ka- binet-Drees. Prof. Zijlstra trad in 1952 hij was toe.i net 34 jaar oud als minister van Economische Zaken op. Zeven jaar later, toen het kabinet-De Quaay werd geformeerd, zwaaide hij over naar het departe ment van Financiën: hij wilde wel eens wat anders. voor de hand. Misschien verwisselt mi*. Cals het departement van O, K. en W. voor het fractieleiderschap van de K.V.P., misschien verhuist prof. Zijlstra van Financiën naar de kamerbankjes als A.R.-fractieleider, terwijl er voor mr. Luns ook zeker aanleiding kan zijn om van Buiten landse Zaken te verdwijnen. Bijna weg Het heeft er trouwens even op ge leken. dat minister Luns niet eens zijn tienjarig jubileum zou kunnen vieren. Hij heeft, zoals men weet. deze maand een ogenblik overwogen vrolijke marsmuziek, werd ontbonden na een bijeenkomst op de markt. Daar werd het standbeeld van de mijnwerker „D'r Joep" ten overstaan van een volgestroomde markt een badinerend interview afgenomen. ..D'r Joep" de mijnlamp stijf in de hand geklemd, was het roerend eens met de Kerkradenaren. Ook uit zyn woorden viel op te maken, dat men in Kerkrade niet zo bijzonder gesteld is op de Nederlandse televisie. „Geef mij maar „Hier und Heute" een nieuwsrubriek v. d. Duitse tele visie". demonstreerde Kerkrade op een spandoek. De Duitse televisie was trouwens present. Zij maakte opna men, die nog zaterdagavond werden uitgezonden. Toen de bijeenkomst, na een uit volle borst meegezongen Lim burgs volkslied, voorbij was, liep een der demonstranten dreigend met een enorme houten hamer op de nek de Markt af. Op zijn rug hing een bord, dat onheilspellend zijn bedoelingen weer gaf. „Ik ga naar de A.V.R.O.". Een politie-agent staarde hem na en glimlachte linkerschouder en raakte de grote j ten, die dikwijls slechts een afspiege- slagader. De heer Picavet verleed ter ling zijn van de stammenstrijd van plaatse. weleer". In een hoofdartikel spreekt de Wall Street Journal de mening uit, dat de rol van de Ver. Naties bij de tot standkoming van het Nederlands- Indonesische akkoord over Westelijk Nieuw-Guinea en de V.N.-operatie in Kongo een aansporing voor het Con gres dient te zijn om de inschrijving van Amerika op de emissie van V.N.- obligaties op te schorten, in afwach ting van meer zin voor de werkelijk heid bij het ministerie van Buiten landse Zaken wat betreft de V.N. en van een wijziging in de „afkeurens waardige methoden" van deze orga nisatie. Het Newyorkse financiële blad wijst er op dat niemand in ernst naar vo ren kan brengen dat het Nederlands- Indonesische akkoord, zoals president Kennedy heeft gezegd. Amerika be hoort op te wekken nog meer steun te verlenen aan de V.N. Dit akkoord betekent volgens het blad niets anders dan een capitulatie voor de Indonesische agressie. „Pre sident Soekarno had niet meer recht om Westelijk Nieuw-Guinea op te eisen dan Hitier destijds had toen hij Tsjecho-Slowakije opeiste. Maar hij (Soekarno) bereidde een inval voor met hulp van de Russen. Wat de Ne- belastingkantoor Acht kabinetten Sinds de bevrijding zijn in ons land acht kabinetten opgetreden. De ge middelde levensduur per kabinet be draagt dus iets meer dan twee jaar. windslieden gehad. Dit is misschien af te treden wegens het verloop van wel iets te veel van het goede, want een eenvoudig rekensommetje leert, dat de gemiddelde ambtsduur hier nog niet eens twee jaar is. ff isselvallig Het ministerschap is een wisselval lige en onzekere bezigheid. Sommigen zijn van de ene dag op de andere minister geworden, andere zijn van de ene dag op de andere van het toneel verdwenen. Het is evenwel waarschijnlijk, dat de heren Luns, Cals en Zijlstra, onze drie jubilaris sen. hun tijd tot de verkiezingen in 1963 nog wél zullen uitzitten. Of zij De politieke levensduur van verschei- j zullen terugkeren in een volgend denê bewindslieden afzonderlijk echter aanzienlijk langer geweest, doordat zij van het ene kabinet in het andere overgingen. Het genoem de drietal is daar een voorbeeld van. Toch spannen zij niet de kroon. In de na-oorlogse periode hield v dr. Drees het maar liefst 13 Vt jaar uit, waarvan drie jaar als minister van Sociale Zaken en de overige tijd als minister-president. Dr. Mansholt bracht het destijds tot een 12 '.-ja rig ministerschap van Landbouw. Niet iedereen vond zulke langdurige ministerschappen een gelukkig ver schijnsel. Wij herinneren ons dat kabinet meet nog worden afgewacht. Gezien de lange tijd die zij erop hebben zitten ligt het echter niet lastingkantoor. Ditmaal was de brand ontstaan op j de benedenverdieping, waar de amb tenaren zaterdag een groot aantal veilingkisten hadden gevuld met I niet zou halen. Dit zou het geval faa/, gebleven, natte en half ver- i eeweest. als de TwppHp Kampr het kooide dossiers. Na brand in De Woerdense brandweer heeft over van de hooiberg naar het rieten drukke dagen achter de rug. Vrydagdak van de boerderij, die slechts op is men praktisch de gehele dag in opgeveer vier meter afstand stond touw geweest. Zaterdag rukte men I van de fel brandende hooiberg. Van enkel uit voor nablussing. Kort na zelfsprekend vond het vuur in het middernacht in de nacht van zater- I rieten dag gretig voedsel en de toe dag op zondag moesten de brand- gesnelde omwonenden konden slechts weerlieden opnieuw gealarmeerd met grote moeite nog wat huisraad worden voor brand in hetzelfde be- redden. Gelukkig liep al het vee bui de kwestie-Nieuw-Guinea. Hij be sloot echter aan .te blijven. Ook voor minister Cals lag er dit jaar een mogelijkheid, dat hij zijn jubileum geweest als de Tweede Kamer het wetsontwerp op het voortgezet on derwijs had verworpen, maar de "be windsman kwam als overwinnaar uit het strijdperk tevoorschijn. Prof. Zijlstra heeft vorig jaar november nog even met de portefeuille moeten zwaaien bij de behandeling van eni ge belastingontwerpen. Toch kon ook hij rustig blijven zitten, omdat hij zijn zin kreeg. Alle drie jubilarissen zijn nog jong. Mr. Luns is 51 jaar, mr. Cals is 48 en prof. Zijlstra is 44 jaar. Als „persoonlijke noot" ver melden wij nog. dat prof. Zijlstra vandaag jarig is en mr. Luns mor gen. Gelukwensen over en weer. Toen de brandweer arriveerde wa ren de vlammen opnieuw hoog op gelaaid. Met de nevelspuit was het vuur evenwel spoedig bedwongen. Alle brandende kisten werden naar i buiten gebracht en natgespoten. Nog was het niet voldoende, gister middag om kwart over vier moest de Woerdense brandweer er weer op uit. Ditmaal om assistentie te verlenen I aan de brandweer van Barwouts-1 waarder. Even daarvoor was brand ontdekt in de hooiberg van de boer derij van de heer J. van der Zon. Al spoedig daarna sloegen de vlammen ten en konden de varkens nog wor den losgelaten uit de aangebouwde schuur. Hoewel beide brandweren het vuur met twaalf stralen bestreden, ging de hele boerdery en hooiberg in vlam men op. De oorzaak staat nog niet vast, maar de mogelijkheid, dat kin deren met lucifers hebben gespeeld, wordt niet uitgesloten geacht. Boer derij en inboedel waren verzekerd. De belangstelling voor deze brand, die op grote afstand zichtbaar was, was op deze zondagmiddag zo groot, dat het verkeer op een gegeven mo ment volkomen vast kwam te zitten. derlanders betreft, zij probeerden zich niet vast te klampen aan hun vroegere kolonie zij wilden een volksstemming welke de inheemsen in staat zou stellen zelf over hun toe komst te beslissen". Wat Kongo aangaat zegt de Wall Street Journal dat Tsjombe meer dan eens te kennen heeft gegeven dat hij bereid was deel uit te maken van een Kongolese federatie, op voor waarden die redelijk schynen. „Maar het is duidelijk dat de V.N. daar helemaal niet op gesteld zijn en er de voorkeur aan schijnen te geven Tsjombe eens en vooral te vernieti gen", aldus het Newyorkse blad. Spaanse oppositie boos op Amerika Vertegenwoordigers van diverse de mocratische, niet-communistische verenigingen in Spanje hebben beslo ten hun vriendschappelijke betrek kingen met de Amerikaanse ambas sade in Madrid te verbreken. De vooraanstaande personen van deze verenigingen verwijten in een be kendmaking de Verenigde Staten het bezoek van de Amerikaanse perma nente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Stevenson, aan Spanje „Zonder dat daar voldoende recht vaardiging van internationale aard voor was, is Stevenson naar Spanje gekomen, nu het regime van gene raal Franco geschokt is door sta kingsacties, kritiek van de kerk, de bijeenkomst van München en de isolering van Spanje in Europa „De Amerikaanse regering biedt zonder twijfel andermaal speciale steun aan het totalitaire regime in Spanje", aldua de bekendma ng die onder and< aan diplomatieke ver tegenwoordigingen in Madrid is ge zonden. De maatregel is uitgegaan van liberale monarchisten, christen-de- mc era ten en socialisten. De gepantserde geldtransport- Noordeinde vervoerd werden auto van de Nederlandsche Bank naar IJmuiden om van daaruit te waarmede in de meidagen van wijken naar Engeland, is zater- 1940 het Prinselijk Paar met dag overgedragen aan het Oor twee kinderen van het Paleis logsmuseum in Overloon. De chauffeur uit de dagen van 40. de heer T. Bergman heeft de auto op zijn laatste parkeerplaats gebracht en zet er een bordje met zijn geschiedenis bij. Noordwijkse SV winnaar Het is niet zo gemakkelijk gegaan, maar de Noordwjjkse Sportvereni ging, favoriet voor de eerste plaats in een strijd van de jeugdploegen in Leiden, Katwijk, Noordwijk, Alphen, Voorschoten en Lisse, om het kam pioenschap van het district Leiden bij Roomburg ontbraken de grote troeven Helge Ubbink en Richard Kasten heeft inderdaad in de fi nale-poule zowel Roomburg als de LLTC teruggewezen. Bij de LLTC werd de fout gemaakt om in het J.E. W. Punt op te stellen i.p.v. J. Temminck. Weliswaar is het krachtsverschil tussen beide spelers niet van dien aard dat aan één van hen persé de voorkeur zou moeten worden gegeven wanneer het er om gaat punten te scoren, maar W. Punt had de laatste weken weinig oefening gehad en daarom zou hier J. Tem minck bepaald beter voor de dag zijn j gekomen. Wellicht heeft bij de op stelling de gedachte voorgezeten dat W. Punt nog niet van G. Pasma had verloren. Wel de eerste keer werd dat gisteren een feit. G. Pasma die sterk is vooruitgegaan in het afge lopen seizoen kwam op 60, 50! Eerst toen kon W. Punt enkele spel len veroveren, mede omdat G. Pas- ma meende de partij al in de zak te hebben. Hy kwam met 54 werke- lijk even in gevaar, maar hij kon de op dreef komende W. Punt met in- zet van alle krachten nog in bedwang i houden, 64. Het werd tegen de I LLTC zodoende een 41 zege voor de Noordw. sp. Ver. Roomburg kon alleen via Marjan Wieriks tot één winstpunt komen. Het tweede winst punt was een papieren winst in het J.E. G. Pasma verscheen nl. telaat op het appèl en dat bekkende een verloren partij. Al met al heeft dit Tournooi onomstotelyk aangetoond dat er over gebrek aan jeugd met mogelijkheden in Leiden en Omstre ken niet behoeft te worden geklaagd. De Oostduitsers zijn van plan een mijnenveld aan te leggen langs de Muur in Berlijn, dat vijftig meter breed en byna vyftig kilometer lang wordt. Hierdoor zal het Oostduitse vluchtelingen vrywel onmogelijk wor den gemaakt naar West-Berlyn te ontsnappen. De huizen in het gebied, waar de mijnen worden gelegd, zul len worden afgebroken. Een jong Oostduits echtpaar is het zaterdag gelukt naar het Westen te ontkomen door bij Eschwege over de Werra te zwemmen. De 2 moesten nog door twee prikkeldraadversper ringen kruipen om bij de rivier te komen. Een 20-jarige Oostduitse Vopo zwom de Spree in Berlijn over en bereikte, niettegenstaande een regen van kogels van zijn collega's, ongedeerd de Westelijke oever. Een andere man die hetzelfde probeerde, werd een tiental meters voor de Westelyke oever door een Oostduitse patrouilleboot opgepikt. De Sowjetrussische ambassade in Oost-Berlyn heeft geweigerd een schriftelijk protest van de Franse commandant in Berlijn te aanvaar den omdat de daarin aangeroerde kwestie „niet onder haar bevoegd heden" hoort. In het Franse schrij ven werd geprotesteerd tegen het neerschieten van een vluchteling, toen deze donderdagavond naar de Franse sector van Berlijn uitweek. Het schriftelijke protest was- vrijdag- op de Russische ambassade afgege ven. De VS staan geheel achter het plan Oe Thant van de VN is ingediend, voor hereniging van Kongo, dat vo rige week door secretaris-generaal Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdagavond gezegd, dat het plan een redelijke basis is waarop de Kongolese leiders hun geschillen kunnen regelen. Het plan voorziet in de uitwerking van een federale grondwet voor Kongo, vereniging van de Katangese strijdkrachten met die van de cen trale regering, een zekere mate van autonomie voor Katanga en een bil lijke verdeling van de inkomsten uit de mijnbouw in Katanga. Premier Adoela van Kongo heeft in een radiotoespraak medegedeeld, dat de centrale Kongolese regering in stemt met het plan van Oe Thant om een einde te maken aan de af scheiding van Katanga van de rest van Kongo. Het antwoord der rege ring is, voorzien van haar opmerkin gen over het plan, door de VN-ver- tegenwoordiger in Kongo, Robert Gardiner, aan Oe Thant toegezon den. De regering van Katanga heeft het plan nog in studie en zal binnen de door de Verenigde Naties gestelde tijdslimiet van tien dagen haar be slissing moeten geven. De Australische—Schotse com binatie J. F. GregorA. G. Hender son heeft op de banen van de Haagse Golfclub te Wassenaar de 32ste Army Tankard, het officieuze foursome kampioenschap van Nederland, ge wonnen. In de eindstrijd versloegen Gregory en Henderson de Amerika nen col. G. L. Vanway en R. B. Kil- gore met 5 en 4.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4