CABARET: de muze met de scherpe tong K^üüDampo Verder bouwen aan wat al bereikt is" AGENDA SUKKELT WACHTER DER DEMOCRATIE IN SLAAP? OAS dreigt: De Gaulle zal worden gedood Oppositie in Duitsland Strijd dreigt in Panama Dubbel op! Mr. Bot tot de Papoea's: V) MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 (Van onze correspondent in Bonn) Het satirische politiek-literaire cabaret schijnt zijn beste voe dingsbodem steeds daar te vinden, waar iets ontbreekt aan de vaste orde. Frankrijk en Duitsland, de naties met de meest wisselvallige geschiedenis in de laatste eeuw, zijn daarom typische cabaret- landen. Natuurlijk kan men niet vergeten dat het satirische cabaret ontstond in Parijs en wel in de economisch welvarende, maar politiek labiele periode na de verloren oorlog van 1870. In Duits land kreeg het cabaret pas vaste grond onder de voeten in de eerste jaren van deze eeuw, of de laatste jaren van de vorige als men de nog sterk tegen het variété aanleunende cabaretvorm van de Ber- lijnse baron Wolzogen meetelt. lijn in 1948. Het radiocabaret van Günther Neumann „Die Insulaner", dat aan de ene kant de Berlijners een hart onder de riem poogde te steken, maar daarnaast fiks van leer trok tegen de communisten, de Bon ner tevredenen en een zeker soort Westberlijners, had een enorm suc ces. Neumann bedacht trouwens een aantal figuren (zoals in de twintiger jaren Tucholsky) van wie meneer Kummer, die met een onhoorbare meneer Pollowetzer eindeloze tele foongesprekken voert, het bekendste is geworden, en daarin alleen naar de kroon gestoken door professor Quatschny, de Russische „oppasser" van een Oostduitse partijfunctionaris, naris. Zwakker Maar er is eigenlijk veel voor te zeggen om als begindatum van het echte satirische Duitse caba ret vrijdag 13 april 1901 te nemen. Op die dag brachten n.l. in Mün- chen de elf S char richter" hun eerste programma. Dit nog sterk onder Franse invloed staande ca baret was het eerste dat onver bloemd, scherp en onmeedogen loos van leer trok tegen zekere vormen van het gezag, tegen so ciale misstanden, enz. Het maakte gebruik van de staat kundige onzekerheid, die het einde van het keizerrijk typeerde en die de voedingsbodem was van de revo lutie van 1918. Dat het daarbij vaak sohrappingen door de keizerlijke cen suur regende wordt wel bewezen door het feit dat in het theatertje van de „elf Scharfrichter" een schandpaal was. waar naast algemene berichten over verwerpelijke zaken ook de rechtbankvonnissen en censuurbeslui- ten tegen de „beulen" werden opge plakt.. Sinds die tijd heeft het Duitse ca baret een hele ontwikkeling doorge maakt. Het is twaalf jaar lang, tus sen 1933 en 1945, volkomen gesmoord geweest, en het heeft bloeiperioden gehad in de twintiger jaren na de eerste wereldoorlog en vanaf 1945 na de tweede wereldoorlog. Daaruit blijkt In pamfletten die via de post aan Parijse kranten zijn gestuurd, wordt gewaarschuwd dat „de ver rader" De Gaulle vandaag of mor gen als een dolle hond zal worden gedood, ondanks alle moeilijkheden die moeten worden overwonnen. De pamfletten zijn afkomstig van de Nationale Verzetsraad (CNR) en de OAS. Zoals bekend wordt de Na tionale Verzetsraad geleid door de voormalige premier Georges Bi- dault, wiens verblijfplaats onbekend is en die door de Franse politie wordt gezocht. De aanslag op de president van woensdag j.l. wordt in de pamflet ten „geheel en al goedgekeurd" en aangeduid als het werk van „pa triotten" tegen een dictator. Op de boulevard Haussmann zijn zaterdag OAS-pamfletten met te gen De Gaulles politiek gerichte leuzen uit snel rijdende auto's rondgestrooid. Soortgelijke geschrif ten werden bij warenhuizen en winkels aan de boulevard naar bin nen gegooid. Woensdag begrafenis dr. J. J. Meuzelaar De begrafenis van dr. J. J. Meu zelaar, in leven predikant van de Maranathakerkgemeente B. van de hervormde gemeente van Amsterdam Centrum, die vrijdag bij een ernstig verkeersongeluk bij Siegburg in Duitsland om het leven is gekomen, zal woensdagmiddag 29 augustus a s. omstreeks half vier plaats hebber op de algemene begraafplaats te Noord- wijk nadat vooraf om één uur in zijn wijkkerk, de M^ranathakerk in de Hunzestraat te Amsterdam een rouw dienst is gehouden. Scene uit het programma Tour de France van de Münchener Lach- und Schiessgesellschaft. V.l.n.r. Klaus Havenstein. Ur sula Noack, Dieter Hildebrandt en Hans J. Diedrióh. V nogmaals dat het klimaat, waarin het satirische cabaret zich kennelijk het beste voelt de politiek onzekere si tuatie is, waarin autoritaire druk van bovenaf terugloopt, of wegvalt, ter wijl bij de man in de straat nog niet gesproken kan worden van democra tisch staatsburgerlijk verantwoorde lijkheidsgevoel. Na 1945 In deze situatie heeft het Duitse cabaret ook na de tweede wereldoor log meteen een grote opbloei te zien gegeven. De overal uit de grond schie tende groepjes toneelspelers, studen ten en schrijvers, die na 1945 weer cabaret brachten, vervulden daarmee een uiterst belangrijke functie: zij schudden de door de nederlaag murw gebeukte Duitse burger door elkaar en wezen hem op zijn verantwoorde lijkheden in de staat. Daarbij prikten zij met voorliefde heen door alle taboes van het naoor logse Duitsland, zoals het nazi-verle den, de Duitse verdiensten bij de economische opbouw, de nieuwe auto riteiten in Bonn, etc. Ook de geal lieerde bezettingsautoriteiten werden in de eerste jaren na 1945 niet ge spaard. In één slag in het middelpunt van de belangstelling kwam het cabaret ten tijde van de blokkade van Ber- Vandaag in 1962, ziet het ernaar uit dat de bloeiperiode van het West- duitse cabaret (het Oostduitse is uiteraard allang kwijnend door de communistische dictatuur» voorbij is. De laatste programma's van de top- cabarets zijn opvallend zwakker dan de eraan voorafgaande. Dat geldt voor de Berlijnse „Stachelschweine", het Dtisseldorfse ,,Kom(m)ödchen" en ln mindere mate voor de onovertroffen .Münchner Lach- und Schiessgesell schaft". Het waren voornamelijk deze drie cabarets, die in de kleurloze, steeds meer gelijkgeschakelde Westduitse samenleving de mensen wakker hiel den. Spot met de hoge heren in Bonn, spot met de gewichtigdoenerij, met de geldmakery, met het verge ten van het nabije verleden, met de politieke partijen en hun leiders, het was praktisch het enige zout, dat de flauwe Westduitse maatschappij kruidde. En daarbij schrok het cabaret er niet voor terug het hele twee slachtige Duitse wezen in zijn zelf kritiek te betrekken. De splitsing van Duitsland is niet geografisch, zo heet het bijvoorbeeld in een nummer van „Kom(m)ödchen", midden door het Duitse karakter loopt een kloof: „De voeten in de modder en boven ons de sterren, dit is de tragische ge stalte van de Duitse mens". j) Onze correspondent in Bonn, zet f zijn onderzoek naar een opposi- f a tie in West-Duitsland voort met f J een artikel over het politiek- a J literaire cabaret. Zoals al eerder a werd geschreven Is een oppositie f tegen de regeringslijn in de J Bondsrepubliek, sinds de socia- f listische partij een nieuwe leus f vond in „wij willen alles beter, f f maar niet anders doen", alleen j) i nog te vinden bü een paar par- a J ticuliere schrijvers, historici en a f journalisten en de politieke ca- f barets. J Toch. we hebben het hierboven al gezegd, is het Westduitse cabaret niet meer wat het een paar jaar geleden nog was. De satires worden flauwer, de kritiek minder essentieel, de hu mor vaak milder. Dat komt mis schien in de eerste plaats door het commerciële succes, waaronder alle goede cabarets lijden, maar zeker óók door de krampachtige frontstad- stemming, die vooral sinds de oprich ting van de muur in Berlijn op 13 augustus 1961 door de regering in Bonn en door miljoenen couranten als de Bildzeitung willens en wetens ge kweekt wordt. En een frontstadstemming ls nu niet wat het cabaret nodig heeft om zijn taak als „wachter der democra tie" te kunnen vervullen. In een dergelijke stemming is nl. alleen nog maar spot met de vijand op zijn plaats, naast het moed inblazen van de eigen partij Verraad Dialoog Maar men moet niet denken dat deze diepzinnigheid betekende dat door kritiek op historisch niveau de actuele satire werd vergeten. Niets ervan. Een paar jaaj geleden kon men bij „Die Stachelschweine" een gesprek van twee vrouwen beluiste ren: lste vrouw: Overigens, herinnert U zich dr. Hans Joachim nog? 2de vrouw: Welke Hans Joachim be doelt U? lste vrouw: Nu, die in zijn disser tatie mijn man heeft het mij voorgelezen en ik weet het nu nog de onvergelijkelijke zin schreef: „de oorlogservaring als ervaring van lotsverbondenheid van een volk, de ervaring van het offer en de verantwoordelijkheid heeft in de frontgeneratie de tot bevelen ge roepen mens gevormd. De politieke vorm van deze innerlijke beweging is het nationaal-socialisme gewor den". 2de vrouw: Ach. U bedoelt dr. Hans- Joachim von Merkatz? lste vrouw: Ja, precies, wat zou die nu eigenlijk doen? 2de vrouw: Jammer, dat je helemaal niet meer weet wat ervan al die mensen geworden is Nu, van Von Merkatz is dat be kend. Hij is Bondsraadminister in de regering-Adenauer. Kritiek op, of spot met. de leuzen van de Westduitse (partij) politici klinkt nu velen in de oren als ge ïnspireerd door de communisten en dus als verraad. Het cabaret kan dat natuurlijk aan zijn laars lappen en onvervaard doorgaan met zijn spot. Maar het gevaar, dat het daar bij loopt is groter dan alleen wat kritiek. Het kan al weldra uit de ether of van het tv-scherm verban nen worden (zoals met Kom(m)öd- chen na een scherp Strauss-nummer jarenlang gebeurd is) en een algeme ne antipathie op zich laden met ge varen voor boycot, enz. Niet voor niets lachte bijna nie mand en werd er zelfs zachtjes ge sputterd bij een recent nummer van de Miincher Lach- und Schiessge sellschaft, dat tegen de Beierse grootheid Strauss gericht was. En niet voor niets weigerde de bekende Diisseldorfse prominenten-fotografe Liselotte Strelow dat een door haar gemaakte foto van een anti-Schró- der nummer van Kom<m)ödchen bij dit artikel werd afgedrukt: uit angst voor boosheid van hogerhand. Berlijn is frontstad, Düsseldorf wordt beheerst door de industrie baronnen, München heeft daarentc De nationale garde van Panama heeft zondag ten oosten van de stad Panama wegversperringen opgericht nadat zij berichten had ontvangen, dat er invallers uit Costa Rica aan de Stille-Oceaankust waren geland. De invallers zouden onder leiding staan van een voormalige officier. Het vliegveld van Tocumen, dat op 27 km van de stad Panama ligt, zou onder zware bewaking staan. Ex-leden van de nationale garde bevinden zich in de omliggende heu vels. Deze groep opstandelingen, on der leiding van ex-majoor Manuel Hurtado, die tot voor enige maan den leider der nationale garde was, opereert in de bergen nabij Pacora, ten oosten van Panama. De minister van Justitie. Marcos Robles, heeft, een afdeling der garde naar dit gebied gezonden, om de op standelingen uiteen te slaan. Volgens Robles beheerst de regering de toe stand. Diplomazwemmen In de zweminrichting „De Zijl" werd zaterdagavond voor het diploma gezwommen. Dankzij de goede opleiding van de heren H. Rol en A. van Westbroek behoefde geen kandidaten te worden afgewezen. Voor het diploma A slaagden: Meisjes: Anneke Brugmans, Ma rian Nekeman, Olga Hoogeveen, Jet Mieremet, Joke Ladan, Conny Ver does, Noortje Gortzak, Marian Ouwe hand, Hanneke van der Dop, Beppie Schoor. Jongens: Rob de Jong, Han Free- ken. Leen van Westbroek^ Willem Mackenzie. Koos Los, Bram Sijtsma. Jan Looyens. Kees Gijzenij, Laurens van Tol, Johny Ouwehand. Jan Stee houwer, Peter van Emmerik. Voor het diploma B slaagden: Meisjes: Joke Hes. Marian van der Woude, Corry van Egmond, Cobie Nekeman. Sonja Dusoswa, Willie Aanen. Jongens: Herman Pouw, Ton Scheffers. Koos Beekman, Boy van Dijk, Jan Koekebakker. Hennie Star re. gen de artistieke vrijheid van de kunstenaarswijk Schwabing mee. Het ziet er dan ook naar uit en het is zonder meer te hopen, dat zij zich in München een volstrekt vrij, kritisch, oppositioneel cabaret handhaaft van de kwaliteit van het Lach- und Schiessgesellschaft, dat zonder blik ken of blozen in de verstijfde spieren van Westduitslands politieke ver starring blijft prikken. (Van onze t.v.-medewerker) De televisie heeft de kijkers, welke tijdens het weekeinde vertrooiing en niets anders wen sen, wel verwend. Daar was in de eerste plaats op zaterdag de operette ..Gaspa- rone" van één der grootste Oostenrijkse muziekkoningen van de 19de eeuw, Millöcker (deze laatste der groten, over leed een paar uur, voordat de 20ste eeuw intrad). Vervolg van pag. 1 De zaterdag aangekomen staats-lijk geacht om een totale ontwrich- secretaris Bot is terstond begonnen aan consultaties met de diensthoof den van het gouvernement. Onder meer ontvouwde Bot de aantrekke lijke voorwaarden, die de Neder landse regering wil aanbieden aan de Nederlandse ambtenaren, die bereid zouden zijn onder het V.N.-beheer dienst te doen. Deze mensen zouden een dubbel salaris krijgen, waarvan de helft in Nederland belastingvrij zal zijn. Het enige tijd aanblijven van al thans een deel der Nederlandse amb- te naren wordt dringend noodzake- BINNENLAND Zaterdagavond is de 26-Jarlge J. Bunschoten uit Hobrede (gem. Óóst, hulzen) om het leven gekomen toen hij met zijn scooter tegen èen vrachtwa gen opreed. Deze vrachtwagen kwam van een boerenerf af de weg op ge reden. De duorijder de heer F. van Kwant uit Amsterdam werd ernstig gewond. De vader van de heer Bun schoten is elf jaar geleden op bijna dezelfde plaats eveneens door een ver keersongeval om het leven gekomen. In de nacht van zaterdag op zon dag is aan de Kruisweg in Haarlem mermeer ter hoogte van de Aalsmeer- derbrug de 21-jarige dienstplichtige korporaal A. Jongkind uit Aalsmeer met een gloednieuwe auto uit de bocht gevlogen. Hij botste tegen een abri. De militair was op slag dood. In het Wantij te Dordrecht is gistermiddag de 4-jarige H. de Jong uit de Maasstraat verdronken. De Jongen wilde Iets uit het water pakken, doch gleed van de kant. Een vriendje en zijn broertje, die erbij stonden, waar schuwden de politie, doch deze kon anderhalf uur later slechts het stof felijk overschot uit het water halen. De 49-Jarige Rotterdamse haven arbeider E M. Scholten is zaterdag morgen aan boord van het Griekse vrachtschip „Scypros" verongelukt. De man raakte tussendeks bekneld tus sen de scheepswand en een vallend luik en was op slag dood. BUITENLAND De Amerikaanse poolreiziger Vilhjalmur Stefansson is zondag op 82-jarige leeftijd te Hanover in de Amerikaanse staat New Hampshire overleden. Hij heeft van 1904 tot 1919 tien winters en dertien zomers ln het Noordpoolgebled doorgebracht. Hij ont dekte vijf eilanden waarvan er één naar hem is genoemd. Hij schreef 24 boeken over de Pool. Stefansson was Canadees van geboorte. De Amerikaanse vice-president, Johnson, is zondag te Ankara aange komen voor een officieel bezoek aan Turkije. De tyfoon „Thelma" heeft in midden-Japan stormen veroorzaakt, waardoor volgens tot dusver ln Tokio ontvangen berichten twee mensen zijn omgekomen en 24 gewond. Ruim 50 woonhuizen zijn vernield, terwijl 8400 andere ln het water staan. Vrijdagavond is een bom ontploft bij een openluchtbioscoop in Nicosia op Cyprus. In het theater draaide de film „Exodus", waarin de geboorte van de staat Israël verhaald wordt. De pre mière. die vorige week in Nicosia plaatsvond, was tevoren vertraagd door anonieme bedreigingen. Er werd slechts materiële schade aan de om heining toegebracht. Zondag werd ge meld, dat president Nasser van Egypte een voorgenomen bezoek aan Cyprus had afgezegd in verband met de ver toning van de film. ting van het bestuur en een Kongo- lisatie in Nieuw-Guinea te voorko men. Als de V.N. niet in staat zou zijn de leemte op te vangen, zou het enige alternatief zijn een zeer ver snelde Indonesificatie van het be stuur en de openbare diensten. Mr. Bot toonde zich ontsticht over 't plan voor een eendagsstaking van de ambtenaren, In afwachting van de precisering van het aanbod blijft de overgrote meerderheid der ambtena ren uiterst onwillig tot aanblijven „zelfs tegen een dubbel salaris". ..Wie het eerst in Nederland is. krijgt de beste baan", zeggen ze. Hen te overtuigen is een zeer moeilijke laak voor de staatssecretaris, wiens herhaalde verzekeringen, dat Neder land in Nieuw Guinea zou blijven hem nu wel kwalijk wordt genomen. Recht in ogen De staatssecretaris sprak zater dag tot de bij zijn aankomst de monstrerende Papoea's. Ik achtte hei juist om niet in Nederland te blijven omdat ik u reoht in de ogen wil kijken. Wij hebben meer dan het uiterste gedaan om onze belofte na te komen. Nu het akkoord echter is gesloten zullen wij het loyaal uitwoe ien. De gehele wereld zal toezien op de naleving". Mr. Bot drukte de Papoea's op het hart. dat een immense taak hen wacht. Het allerbelangrijkst noem de hij het voor hen te werken aan de consolidering en zo mogelijk uit breiding van wat samen met Ne- derlaaid tot stand is gebracht. „In dien u dit werk met de uiterste dis cipline zal vervullen, zal het Papoea volk eerbied en sympathie verwerven van allen die u vandaag nog niet kennen, maar die morgen uw hoe ders zullen zijn", zo besloot hij. De toespraak werd door een tolk in het Maleis vertaald. De Papoea's ap plaudisseerden luid. Hier en daar werden de spandoeken in de hoogte gestoken die ook gebruikt waren bij de aankomst van de Indische gene raal Rikhye. Daarop stonden ver schillende leuzen die tegen de V.N. gericht waren. Het was een co-produk tie van Duitse en Oostenrijkse t.v.-diensten, dus er was nauwelijks meer en beter te wensen. Hoewel, zo kon een des kundige zich afvragen na het kennis nemen van de rol, zou het gaan zon der Kurt Wilhelm? Nu, het is best gegaan, want Hans Hollmann is be paald niet achtergebleven bij zijn grote collega. Hem stonden even ruime fondsen ter beschikking om het spektakel rijk aan te kleden en tevens goede medewerkers te enga geren, die voor dit werk de één meer, de ander minder gekwalifi ceerd waren. Ook hij werkte met het „play-bacfc"-systeem en we kunnen echt niet. begrijpen wat deskundigen daar nu op tegen hebben, want er kwam een plezierige opvoering uit de bu(i)s. Er was nier alleen verrukke lijke muziek te beluisteren, er werd ook levendig en trefzeker geacteerd. Een novum was de ondertiteling, die Bredschneyder had aangebracht. Hij is daarmee geluk te wensen, want hoewel de intrigue wel duidelijk werd, degenen, die het Duits niet voldoende beheersten, zouden kleine trekjes ontgaan zijn als dit steuntje zou heb ben ontbroken. En deze teksten wa ren nu ook weer niet zo overvloedig gestrooid, dat ze de aandacht afleid den. Hef, was juist voldoende hulp middel en meer zou hebben geschaad. Na deze gang op het televisiemenu er staan nog meer dan een half dozijn potjes met eenzelfde soort in grediënten te vuur, die tot ver in 1963 stuk voor stuk zullen worden geser veerd wilde en kon de AVRO niet achterblijven. Het was wel een eigen produktie, maar de prestaties waren toch bepaald niet van eigen bodem. Wij achten het eerder een voordeel dan een bezwaar, indien met smaak en kennis van zaken wordt geïntro duceerd en waren dus bepaald Inge nomen met de vrijwel Integrale tele- recording van het Amsterdamse op treden van het „Circo Americano". De vaklieden slaan de prestaties van dit befaamde circus hoog aan, maar wij zijn niet over alle onder delen in verrukking geraakt. De ere- gaste mevrouw Straszburger was haar paarden allerminst baas en er moest een meneer bij komen om een briljant sloteffect te forceren. Dit was voor de regisseur een moei lijke zaak en hij kon er ook al niet meer van maken dan er in zat. Het bleek boven de kracht van Ger Roos te gaan bevredigend te wedijveren met Jos van der Valk. die steeds de knoppen hanteert in Treslong. Maar een vergelijking is niet geheel recht vaardig, omdat „Piste" naar de t.v. toewerkt en gisteren op een volle tent moest worden gespeeld en de t.v. geduld werd, maar meer dan ook niet. Met deze handicap voor ogen, mogen we nog blij zijn met wat Roos uit het leeuwennummer haalde (in zichzelf tamelijk onschuldig, maar deskundig gebracht showwerk) ter wijl hij tijdens de capriolen van de fopstier met de camera's toverde. Ons hoofdbezwaar is, dat hi1 op de goede momenten veel te weinig close-ups gaf. Al die spectaculaire parades, die voor de bijwoners speciale charme hebben, vielen in het water, verdron ken in licht en ruimte. Bepaald stuitend was intussen het „echte" stierennummer. Tijdens de pauze werd ons gelukkig het herop treden van het Mexicaanse gezin be spaard, maar er werd wel gedreigd met „uitstel betekent geen afstel". Daarvoor in de plaats vertelde Hens Keller met grafstem gewichtig over ontstemming in Limburg jegens de AVRO, waarbij spandoeken werden vertoond, die er bepaald niet om logen. Wij mogen zo'n stunt wel, die getuigt van gevoel voor zelfspot. De achtergrond van de kwestie zelf be oordelen w« niet, omdat we daarin VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). AVRO.: 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Opnamen Wereld-Muzlek- Concours te Kerkrade. 19.00 Viool en plano: klassieke en moderne muziek. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Zing zonder zorgen (opn.), 20.35 Jazzmuziek (gr.). 20 50 Wereldkam pioenschappen wielrennen te Milaan. 21.00 Alleen krassen op het lak, hoor spel. 21.30 Cabaretliedjes (gr.). 21.45 De geschiedenis van een boek. literair klankbeeld. 22.05 Londens Barok-or- kest: marsmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Hammondorgel- spel en zang: lichte muziek. 23 15 Bal letmuziek (gr.) 23.5524.00 Nieuws. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 18.00 Orgelspel. 18.30 Met band en plaat voor U paraat: Opera muziek 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radio- krant. 19 50 Licht, orkest. 20.20 Ka merorkest. en solist: Moderne muziek. 2'. .00 Dagdromen in de Jordaan: Wat niet gebeurde en toch heel goed mo gelijk was, schets voor twee mannen stemmen. 21.15 Gewijde muziek (opn.). 21.45 Lichte grammofoonmuz. 22.00 Volksliederen (gr.) 22.15 Lichte muz. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.05 Muziek uit Spanje (gr.) 23.40 De Goede Boodschap, evan gelisatie-uitzending in de Spaanse taal. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA ters politiefilm. 2100 Friedirlch Hol lander vertelt. 21.45 Ontmoeting ln Montreal, filmimpressies uit Canada. NTS: 22 25—23.30 Eurovisie Milaan: wereldkampioenschappen wielrennen. VOOR DINSDAG 28 AUG. Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgym., 7.20 Ochtendvarla (gr). VPRO: '7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws., 8.15 Lichte grammofoonmuz., 9.00 Gym. voor de vrouw, 9.10 De groenteman, 9.15 Klassieke kamermuz. (gr.), 9.35 Stadhuisplein: Carillonbespeling, 8 tot 9 uur nm. DINSDAG. Den Burcht: Verwarmingsshow J. de Nle en Zonen. 210 uur nam. Hogewoerd 175: Diens tvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. WOENSDAG Den Burcht; Verwarmingsshow J. de Nie en Zonen. 210 uur nam. Lakenhal. Afscheid dr. K. Reitsma. 10.30 uur vm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nm. DONDERDAG. Den Burcht: Verwarmingsshow J. de Nie en Zonen. 210 uur nam. Hogewoerd 175: Dlenstverga dering van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. VRIJDAG. Den Burcht: Verwarmingshow J. de Nle en Zonen, 210 uur nam. Doopsgez. Kerk: Evangelisatie chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Officiële herope ning. 7.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur vm. Bijbelstudies 11-12 uur, ds. K. C. van Oossanen. Stadsgehoorzaal: (grote zaal): Opera concert: Volendams Opera-koor. 8 uur nm. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage- inks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur, zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Casino. „De man die alles kan" (14 J.). Werkd. 7 en 9.15 u„ zond. 4.45. 7 en 9.15 u.; dagel. 2.30 uur „Koldercocktail" (alle leeftijden) Lldo. „El Cid" (14 J.). Dag. 2.30 en 7.30 uur. Luxor. „Nur der Wind" (14 J.), Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio. „Liefdesavontuur in Rome" (18 J.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Cartouche" (14 J.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Twee mannen reden uit" (14 J.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; donder dag cyclus „Alleen de zon was ge tuige". Astra Theater (Wassenaar)Vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 u. .Bastogne' (14 1.). Zondag 7 en 9.15 u„ maandag en dinsdag 8 u. „My Gheisa" (14 j.). Woensdag en donderdag 8 u. „La Notte" (18 j.). Zondag- en woensdagmiddag 2.30 u. „Door het dolle heen" (alle leeft.) AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Geopend, voor spoedeisende geval len: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest SmaHenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door ae Haven Apotheek. B() geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelcfoon 22222. 10.00 Arbeldsvlt. (gr.) 10.50 kleuters. 11.00 Voor de zieken, 12.00 Jazzmuz., 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Licht ensemble en zang, 13.00 Nws., 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of Grammofoonmuz.. 13.25 Beursberichten 3,30 Metropole-orkest, 14.00 Klave cimbel-recital: Oude muz,, 14.15 Ka mermuz., 14.40 Voor de Jeugd, 15.00 Zangrecital, 15.30 De vrouw ln het wit, hoorspel. 16.10 Zuidamerlkaanse rit men (gr.), 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuzlek, 17.55 New York calling. AVRO: 18 00 Nws.. 18.15 Eventueel actueel, 18.20 Pianospel: lichte muz., 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Achter de schermen - IX - het blijspel, door drs. G. J. de Voogd, 19.00 Fragmenten uit Der Drelschütz, opera (gr.). 20.00 Nieuws, 20.05 Opklaringen, licht pro gramma, 20.50 Het ABC van het heel al, lezing (VII en slot). 21.10 Opname Wereld-Muziek Concours te Kerkrade. 21.50 Gitaarspel. 22.30 Nws., 22.40 Ac tualiteiten, 23.00 Pizzicato: nieuws flitsen en actualiteiten uit de lichte muziekwereld, 23.55-24.00 Nwi. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws., 7.15 Klass. muz. (gr.), 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws., 8.15 Lichte grammofoon muz.. 8.50 Voor de hulsvrouw, 9.45 Klassieke pianomuz. (gr.). 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klass. muz. (gr.). 11.15 Lichte grammofoonmuz., 11.50 Volaan vooruit, lezing, 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte grammofoon muz., 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw, 12.33 Lichte grammo foonmuzlek, 13.00 Nws,, 13.15 Platen- nieuws, 13.25 Dansorkest en zang- soliste, 13.50 Populaire orkestwerken (gr.), 14.35 Voor de plattelandsvrou wen, 14.45 Koorzang, 15.00 Lichte grammofoonmuz., 16,00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de Jeugd, 17 40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending: De Nederlandse Antillen ln de historie, door W. Meyer. KRO: 18 00 Voor de Jeugd, 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over actuele problemen, 18.30 Licht ensem ble met zangsolisten, 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten, 19.25 Lichte gram mofoonmuzlek, 20.15 Klass. pianomuz. (gr.), 20.45 Utrechts stedelijk orkest en solist: mod. muz 21.35 Klass. muz. (gr.), 22.10 Wereldkampioenschappen wielrennen te Milaan. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws, 22 40 Lichte grammofoonmuzlek. 23.05 Wereldkam pioenschappen wielrennen te Milaan, 23.15 Modern Planotrio (gr.), 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal, 20.20 Politieke lezing CHU, 20.30 Dwaaltocht door het dierenrijk, 20 55 Sunvalley Serenade, speelfilm. 22.20-0.30 Eurovisie Milaan: wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 BBC Schots orkest: mod. muz., 12.55 Weerber.. 13.00 Nws., 13.10 Gev. muz., 13.40 Klankbeeld, 14.10 Muziek uit historische gebouwen: Kamermuz., 14.40 Radioportret, 15.00 Hoorspel, 15.30 Amusementsmuz16.15 Quiz, 17.00 Voor de Jeugd (16.45-17.00 lezing) 17 55 Weerber., 18.00 Nws., 18.15 In the South-East. regionaal progr., 19.00 Militair orkest. 19.30 Progr. gewijd aan John St. John, 19.45 Een dag 'in Is raël, 20.30 Hoorspel, 22.00 Nieuws en berichten. 22.30 Gev. muz. 22.59 Weer bericht. 23.00 Nieuws. 23 02 Voordr.. 23.15-23.39 Pianorecital: Moderne muz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Reportage van de Nationale Radio Show, 12.31 Gev. progr. voor de arbeiders, 13.00 Lichte orkestmuziek. 13.30 Nws., 13.35 Crlcketuitsl.. 13 45 Voor de kleuters, 14.00 Voordracht. 14.15 Lichte muziek. 14.31 Reisverhaal. 15.00 Dansmuz., 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uitslagen races en cricketuitslagen. 16 35 Grammofoonmuz. voor de jeugd, 17.00 Jong talent, 17.31 Grammofoon muzlek. 18.00 Reportage Nationale Radio Show. 18.33 Sportoverzlcht, 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws en Journaal, 19.25 Sport, 19.31 Hoorspel, 20.00 Gev. muz., 20.31 Hoorspel, 21.00 Verzoekprogr., 22 00 Gev. muz.. 22.30 Nws., sport en actualiteiten. 22 41 Gev. muz.. 23.31 Lichte muz. 23.5524.00 Nieuws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Amusementsmuz,, 13.00 Nws., Gev. muz., 16.00 Opera- en balletmuz., 17.00 Nws., 17.45 Klas. muz.. 19.00 Nws,. 19.45 Filmmuziek, 21.45 Nieuws, 23.30 Pianomuziek, 24.00 Nws., 0.20 Gev. grammofaonmuz.. 1.00 Weerber. en gev. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Franse symfonische muziek. 13.05 Grammofoonmuz., 13.20 Lichte muz. (gr 14.15 Balletmuziek. 14.47 Grammofoonmuz. 16.12 Harpspel (gr.), 16.30 Orkestconcert, 17.00 Gram mofoonmuz.. 19.00 Nws.. 19.20 Spaan se muz. (gr.), 19.58 Vioolspel (gr). 20.00 Belgische oude en hedendaagse muz., 21.40 Operamuziek. 22.37 Cello concert. 23.10 en 23.49 Grammofoon muzlek. 23.5324.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws., 12.03 Lichte grammofoon muz., 12.30 Weerber., 12.35 Lichte grammofoonmuz.. 12.50 Beursber., 13.00 Nws., 13.15 Mod. en klass. kamermuz., 14.00 La Vida breve, opera, 15.15 Walsmuz voor plano's, 15.30 Lichte orkestmuziek. 16.00 Beursber., 16.06 Klassieke en mod. kamermuz.. 17.00 Nws., 17.15 Lichte muz., 17.50 Boek bespreking. 1800 Lichte muz., 18.20 Voor de soldaten, 18.50 Mod. piano muz.. 19.00 Nws.. 19.40 Grammofoon muz.. 20.00 Omroep variété-orkest, 20.30 Muziek uit Latijns-Amerika. (Tussen 21.0023.00 wereldkampioen schappen wielrennen te Milaan). 21.15 Jazzmuz., 22.00 Nws., 22.15 Lichte muz., 22.55 Nws., 23.00-23.30 Gev. muz. 484 m.: 13.00 Nws., 13.15 Lichte grammo foonmuzlek. 14.30 Belgische kamer muz., 14.45, Koorzang, 15.03 Lichte grammofoonmuz., 17 00 Nws., 17.15 Operamuz.. 18.30 Lichte grammofoon muz.. 19.30 Nws., 20.00 Festival van Bayreuth: Die Walkure, opera, 22.15 Jazzmuziek, 22.55 Nieuws. geen compleet inzicht hebben. Wel houden we onze mening staande, dat Leen Timp bekwaam rr ~oorteerde over het concours. Hjj lijkt ons be paald niet de enige zondebok, als er iets mis is gegaan. Joop van Zijl nam afscheid als groetenleider en daarvan was terecht aardig werk gemaakt. Deze verstokte radioman doet het voor d<> t.v. uitnemend. Het program ma was verder omrankt, met sport, sport en nog eens sport. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam regenbul Den Helder zwaar bew Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew regenbui regenbul zwaar bew zwaar bew zwaar bew Z.-Limburg haif bew. Helsinki mist Stockholm zwaar bew Oslo regen Kopenhager regen Aberdeen regenbul Londen licht bew. Brussel zwaar bew Luxemburg zwaar bew Parijs zwaar bew Bordeaux licht bew Grenoble onbewolkt half bew. zwaar bew zwaar bew onbewolkt mist onbewolk licht bew. mist Ber'JJn Frankfort Mü-chen ZtlrlcL Genève Locarno WeneD rnnsbruck onbewolkt Belgrado onbewolkt Rome Alacclo Madrid Mal lor ca Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt oml ewolkt I a IJ JU riï SM SS 'S a W 14 20 0.3 wzw 16 18 3 w 10 20 1 w 13 20 0.2 wzw 12 18 0.6 wzw 6 19 0.1 zw 6 19 0 wzw 8 20 0 wzw 6 19 0 zzw 2 17 0.1 z 2 18 0 ozo 9 20 8 ZZW 10 19 3 mw 10 13 14 wnw 4 20 2 wzw 5 20 0 wzw 5 21 0 w 6 25 0 W.stll 27 0 w.stli 28 0 nnw 4 27 0 z 5 20 0 wzw 4 22 O zzo 2 21 0 o 1 24 0 w.stll 28 0 w.stll 25 0 w.stll 21 0 w.stil 23 0 ono 1 28 0 w.stil 32 0 ono 2 27 0 w.stil 38 0 w.stil 32 0 n 3 30 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2