iTweede Venus-schot van Amerikanen ook mislukt H ii we li jksd room in rook vervlogen J Twee schoten na een smalende opmerking Mariner passeert de planeet op een te grote afstand Ambonees in Vak Vak gedood vunreontact met infiltranten Havanna beschoten machinegeweer met Verkiezingen in Algerije uitgesteld Soldaat in enkel getroffen Toch nog schoten in Nieii\v-Guinea teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 No. 30740 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 r Het tweede Amerikaanse Venus-schot is mislukt. Het vanoch tend gelanceerde ruimteschip gaat wel in de richting van de planeet, maar zal volgens de eerste gegevens Venus op een te grote afstand passeren, zodat het de voorgenomen metingen niet zal kunnen verrichten. Deze teleurstellende mededeling moesten functionarissen van het project kort na het middaguur doen. Vanochtend om zeven minu ten voor acht Ned. tijd werd de Mariner II, een onbemande ruimtecabine, gedragen door een dertig meter lange Atlas-Agena- raketcombinatie, vanaf de basis Cape Canaveral in Florida ge lanceerd. Achtereenvolgens werd van morgen gemeld, dat eerst de Atlas en daarna de Agena-B zich volgens plan hadden los gemaakt. Niettemin verklaarden functionaris sen later op de morgen op een pers conferentie te vrezen, dat de Mariner Het politieke bureau in Algerije heeft besloten de verkiezingen die op 2 september zouden plaatsvinden, weer uit te stellen. Als reden is opgegeven „de openlijke rebellie van de officieren van willaja 4", waardoor het bureau niet langer de regeringsverantwoordelijkheid ka n dragen. Het voorlopig uitvoerend bewind in Rocher Noir heeft het besluit bekrachtigd. Khider, algemeen secretaris van het bureau, heeft zaterdag op een pers conferentie de militairen van Algiers ervan beschuldigd, dat zij met de wapens in de hand een absolute macht uitoefenen in de hoofdstad. „Zij weigeren de be velen uit te voeren van het bureau, dat arrestaties, huiszoekingen en ontvoeringen van Franse technici uitdrukkelijk heeft verboden. Zij hebben bezit genomen van radio en televisie." De militairen van de willaja's 3 (Kabylië) en* 4 (Algiers) hebben gistermiddag van hun kant een persconferentie gehouden, waarop het politieke bureau beschuldigd werd van neo-kolonialisme. „Als er posten vallen te verdelen, moeten daarvoor het eerst in aanmerking komen de oorlogsgewonden, de oud-strijders en zij die uit de ge vangenissen en concentratiekam pen zijn gekomen. .Overigens ontkenden de militairen, dat willaja 4 het radio-station van Algiers had overgenomen. Zij over wogen evenmin maatregelen om het politieke bureau uit Algiers te verdrijven. Boedjaf, het enige Ben Khedda gezinde lid van het poli tieke bureau, is uit het bureau ge treden als protest tegen het besluit om de verkiezingen uit te stellen. De leiders van willaja 5 (Oran) heb ben gisteravond verklaard, dat zij het politieke bureau zonder voor behoud zullen blijven steunen. Zij veroordelen het optreden van de militairen van de willaja's 3 en 4. In Franse regeringskringen heeft men met bezorgdheid kennisgeno men van de jongste ontwikkeling in Algerije. Men heeft laten weten, dat de jonge republiek niet op financiële en technische hulp van Frankrijk hoeft te rekenen, zolang zij zelf geen orde op zaken heeft gesteld. WEERBERICHT MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Tot matig afnemende, maar aanvan kelijk in het waddengebied nog har de wind tussen noordwest en zuid west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). STR ANDVERWACHTING Stormdepressie trekt weg en wordt morgen gevolgd door een rug van hoge druk en flinke opklaringen. Overwegend droog weer en een af nemende wind. Koel. Overdag 18 tot 19 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: tijdelijk een verbe tering, maar nog koel door zeewind. 28 AUGUSTUS Zon op: 5.44 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 3.41 uur; onder: 19.09 u. Hoogwater te Katwijk te 2.15 en 14.41 uur. Laagwater te 10.22 en 22.41 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's uit de koers was geraakt of schade aan bepaalde tere instrumenten had opgelopen door het feit dat de Atlas raket, de eerste trap, kort na de lancering teveel draaiingen had ge maakt. Binnen een uur had men toen ze kerheid aan de hand van een analyse van de gegevens over de baan van het ruimteschip. De vrees van de Amerikaanse functionarissen bleek gewettigd. De Mariner II is uit de koers geraakt. Het ruimtevaartuig had omstreeks december op een afstand van 160E0 km de planeet Venus moeten pas seren. De Mariner zou dan dertig minuten in de invloedssfeer van deze planeet zijn gebleven en in die tijd metingen van de atmosfeer hebben kunnen verrichten. De Mariner II. die met een laag goud en zilver is bedekt, weegt 200 kg en heeft een groot aantal kostbare waarnemingsinstrumenten en radio apparatuur aan boord die met de grootste precicie zijn geconstrueerd. In Cape Canaveral is meegedeeld, dat de Mariner waarschijnlijk de pla neet op een afstand van 965.000 km zal passeren. Maar men hoopt nog, dat een geplande correctie op de achtste dag na de lancering het ruim tevaartuig aanzienlijk dichter bij de planeet zal brengen echter niet dicht genoeg om de voorgenomen metingen door te laten gaan. In een verklaring van de NASA, het bureau voor de ruimtevaart, wordt gezegd dat alle instrumenten normaal functioneren. Vroegere pogingen Al eerder hebben Amerikanen en Russen gepoogd door middel van on bemande ruimetschepen iets meer te weten te komen over de met wolken bedekte planeet Venus. Op 22 juli werd de Mariner I afge schoten me behulp van een Atlas- Een smalende opmerking over een oud autootje is in de nacht van zaterdag op zondag in Den Haag met enkele schoten beant woord. Daarbij werd een negen tienjarige dienstplichtige soldaat in de enkel getroffen. Na ver bonden te zijn in het ziekenhuis Zuidwal kon hij naar huis wor den gebracht. Deze soldaat liep met zijn 18-jarige broer op de hoek van de Looiersstraat en de Bierkade, tien een oud, grijs personenwagentje hen achterop reed. De jongste van het tweetal spotte hardop met het oude vehikel. Meteen daarop werd er tweemaal uit dat wa gentje gevuurd op de twee broers. De tweede kogel doorboorde de gehele rechter enkel van de soldaat. De kogel vond men later in de sok van de jongeman terug. Terwijl de soldaat op straat lag en het wagentje snel uit het gezicht ver dween, rende de achttienjarige een café binnen om de politie te waar schuwen. Een bromfietser, die de schietpartij had gezien, ging achter de auto aan, maar raakte het spoor bijster. Wel had hij enkele cijfers van het nummerbord kunnen zien. Deze cijfers gaven de politie een houvast. Twee uur later vond zij in de Doubletstraat twee man bij een oude wagen, waarvan enkele cijfers van het kenteken overeen stemden met de opgekregen cijfers. Beide mannen een 46-jarige koopman en een 33-jarige schilder ontkenden harnekkig iets met de schietpartij te maken te hebben gehad. Zij vertel- Agena-raket. De cabine geraakte echter door een verkeerd signaal uit de koers en moest kort na de start worden vernietigd. Hiermee gingen 18'.miljo endollar de kosten van raket en ruimteschop verleren. De Sowjet-Unie deed in februari vorig jaar een poging Venus te bena deren. Het ruimteschip passeerde de planeet binnen een afstand van on geveer 100.000 km. Deze reis leverde echter niet veel op, omdat de radio verbindingen met het toestel achttien dagen na de lancering uitvielen. den een rit langs café's te hebben gemaakt, waarbij er een onder in vloed was geraakt. In de wagen werden geen vuurwapens gevonden. De mannen zyn echter toch ingeslo ten. Het onderzoek duurt voort. De Haagse politie heeft melding gekregen van nog een schietpartij in dezelfde nacht. De melding kwam van een bewoner van de Kwikstaart laan. die volhoudt zes schoten te hebben gehoord uit een pistool van zwaar kaliber. Daarna zou hij een auto met gierende banden hebben horen wegrijden en even later hoorde hij nogmaals driemaal schieten. Toen hij gistermorgen om twaalf uur uit de kerk kwam, vond dezelfde man op de hoek van de Kwartellaan en de Seizenlaan een patroon voor een 9 mm-pistool. De politie stelt ook naar deze zaak een onderzoek in. Zaterdagochtend is mevrouw M. A. PlatteelLaseur. echtge note van de gouverneur van Nieuw-Guinea, uit Biak in J Nederland aangekomen. Zij werd op Schiphol begroet door haar twee zoons en een dochter In Fak Fak is het de laatste dagen enkele malen tot relletjes gekomen tussen Papoea's en pro-Indonesische bewoners. Bij een van deze gevechten is een Ambonees doodgeschoten. Hoe de man heet en wie het dodelijke schot loste, is nog niet bekend. Door de gebrekkige verbindingen ontbreken nadere bijzonderheden. Door de politie wordt thans in Fak Fak extra intensief gepatrouilleerd om verder incidenten te voorkomen. Ook in de buurt van Hollandia is voorschijn konden komen. De Indo- dezer dagen nog geschoten. Het was in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen de Indonesische infiltranten het vuur op een Nederlandse patrouille openden. De infiltranten waren af komstig van de duikbootlanding inde Tanah Merahbaai vlakbij Hollandia in de nacht van 21 op 22 augustus. Vijf van hen openden met een wat genoemd wordt „paniekschot" het vuur. De Nederlandse patrouille, op zoek naar infiltranten, beantwoordde onmiddellijk het vuur met een korte serie schoten. In het Maleis werd ge sommeerd, dat zij zonder gevaar te- nesiërs gaven zich daarna meteen over. Met de handen omhoog kwam het vyftal uit de bebossing. Verhoor Zy werden inbewaring gesteld en aan een uitvoerig verhoor .onderworpen Zij erkennden vanuit onderzeeboten met rubberbootjes in de Tanah Me rahbaai te zijn afgezet. In totaal wa ren er vierenveertig infiltranten aan boord van de drie onderzeeboten. Of ze allen aan land waren gegaan, konden de gevangenen niet zeggen. In ieder geval zwerft er nog een aan tal in de jungle rond Hollandia. Overigens neemt men in Hollandia het incident, waarbij niemand ge wond werd, niet hoog op. Een be stand na een guerrillaoorlog is altijd moeilijk zonder enig incident te handhaven. Volgens een bericht aan de bevol king wilden de zwervers zich melden. Een Nederlandse patrouille ging met twee V.N.-waarnemers zaterdag op stap. Het was voor de V.N.-mensen een harde kennismaking met Nieuw- Guinea. Enkele kilometers voor de afgesproken plaats konden de jeeps niet verder meer. In de brandende zon werd verder gesjouwd door oer woud en moeras. Maar eenmaal op de plaats van bestemming werd vergeefs gewacht. De Indonesiërs kwamen niet. Onverrichterzake moest men dezelfde weg terug maken. Over grens De Indonesische parachutisten zijn ook op Australisch grondgebied te recht gekomen. Zij waren verdwaald en werden gepakt, toen zij al twaalf kilometer in Australische Nieuw-Gui nea waren doorgedrongen. Zy moes ten hun machinepistolen en hand granaten afgeven aan de comman dant van de Australische patrouille, die hen ontdekte. Deze stelde hun te vens op de hoogte van het „staakt- het-vuren". Later zijn de uitgehon gerde Indonesiërs weer over de grens van Nederlands-Nieuw-Guinea terug geleid. Intussen melden zich steeds meer infiltranten. Zo hebben de Indone siërs op het eiland Misool nu ook contact gezocht met de Nederlandse autoriteiten. Zy kregen kampong Le- litah aangewezen als verzamelplaats. Daar zijn nu in totaal 140 Indonesiërs aangekomen. Alles bij elkaar zijn er nu ruim 200 infiltranten uit het oer woud te voorschijn gekomen. Kam pong Lelitah herbergt het grootste aantal. Daarna volgt Sisir nabij Kai- mana, waar 56 parachutisten zyn aangekomen. Te Merauke zyn nog slechts veer tien para's aanwezig, maar er zyn er ruim 200 onderweg. Zij zullen onder andere door twee V.N.-waarnemers worden opgevangen. Bij Sausopor hebben, zoals eerder gemeld, acht pa ra's contact met de Nederlanders op genomen. 0 Slot pag. 2 Twee-en-twintig Cubaanse studenten in ballingschap heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag vanuit zee de Cubaan se hoofdstad Havanna bescho ten met een machinege weer. Voor premier Fidel Castro was dit incident meteen aanlei ding de Verenigde Staten te beschuldigen. Volgens Radio- Havanna waren in de voorstad Miramar een hotel, een theater en enkele huizen getroffen ..door kanonvuur" en had Castro ver klaard de Amerikaanse regering verantwoordelijk te achten voor ..deze nieuwe laffe aanval ons land". op Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken antwoordde zaterdag op deze beschuldiging met de verklaring, dat de V.S. niets met deze aanval hebben te maken en er ook niets van wisten. Nog op de avond van dezelfde dag nam de Amerikaanse kustwacht in Marathon (Florida) twee scheepjes in beslag, die bij de beschieting betrokken zyn geweest: een plezierjacht van 10 meter lengte en torpedoboot. een omgebouwde Advertentie PR0DÖKT VAK Door een grootscheepse pro testmars heeft de bevolking van Kerkrade zaterdagavond zijn on genoegen te kennen gegeven over de teievisieuitzending. wel ke de AVRO op donderdag 16} voor het gemeentehuis tijdens de augustus heeft gewijd aan het j demonstratie, de meegevoerde wereldmuziekconcours in deze I borden en spandoeken spreken Limburgse stad. een duidelijke taal. Een overzicht van de Markt Naderhand heeft Juan Sal vat, de leider van de groep Cubaanse stu denten die de „aanval" had georga niseerd, in Miami onthuld, hoe alles in zijn werk was gegaan. De bewape ning van de twee boten had slechts bestaan uit een zwaar machinege weer van 20 mm en automatische geweren. Samen hadden de schepen een bemanning van 22 koppen, van wie de jongste 19 en de oudste 23 was. Het jacht, het kleinste van de twee boten, dat het machinegeweer aan boord had, was de Cubaanse kust tot op 200 meter genaderd om het vuur te openen. De andere boot, die 15 man aan boord had, bleef op de ach tergrond gereed om zonodig het jacht by te staan. In de duisternis vuurde men op goed geluk in de richting van Havanna. Nadat de studenten het machinegeweer zeven minuten had den laten roffelen, maakten zy rechtsomkeerd. Volgens Sal vat was er geen enkel schot op zyn boten afgevuurd. Wel waren enkele Cubaanse schepen in de buurt verschenen, die de aanval lers schenen te willen omsingelen, maar in het donker kon men hun bewegingen niet duidelijk volgen. Angel Gonzalez, weer een andere leider van de Cubaanse studenten in ballingschap, heeft zondag verklaard, dat er by de beschieting van Havanna minstens drie Russen zyn gedood en talrijke huurlingen ge wond. De aanvallers zouden hebben geprofiteerd van het feit dat Castro juist op het tijdstip van de beschie ting een receptie hield voor de Rus sische militairen die pas op Cuba zijn aangekomen. Tijdens de aanval, aldus Gonzalez, waren er Cubaanse ballingen op Cuba aan land gegaan om de rebellen te gaan helpen, die opereren in de bergen op Cuba. Op het allerlaatste n >ertje heeft een jong Rotterdams paartje zijn plannen om in het Schotse Gretna Green te gaan trouwen in rook zien opgaan. Hun ouders hebben niets tegen de verloving, maar zij vinden d jonge lui (beiden 19) n<~g te jong om te trouwen. De jongeman moet boven dien nog in dienst. Toen maakten de jongelui plannen om naar schotland te vertrekken. Ze zeiden samen in Limburg met va kantie te gaan. De ouders hadden hun logeeradres daar gekeurd en goed bevonden. Maar de jongelui stapten in de trein naar Amsterdam in plaats van die naar Limburg. Vlieg biljetten hadden ze al vijf dagen te voren gekocht bij een reisbureau. Ze zouden de reis maken met een DC-8 van de KLM naar New York, die in Schotland een tussenlanding maakt. Hoe en waarom de marechaussee op Schiphol argwaan kreeg is niet be kend. Hun paspoorten waren in orde en dus moest men het tweetal laten doorgaan Maar men had toch naar hun reisdoel geïnformeerd. „We gaan trouwen in Gretna Green", had het paartje schoorvoetend toegegeven. Het tweetal was nog niet door de controle of de marechaussee kwam in volle actie. De politie in Rotterdam werd ingeschakeld, die met gillende sirene naar de ouders van het meisje reed. Daar sloeg het bericht, dat de dochter des huizes op het punt stond in een DC-3 naar Schotland te stap pen, in als een bom. De agent werd gesmeekt meteen weer Schiphol te 'oellen met het verzoek de jongelui vast tehouden. De ouders hadden echter geen telefoon. Dat gaf tijdver lies. Zo kon het gebeuren, dat in Schiphol het. verzoek om aanhouding pas binnenkwam, toen de DC-8 al naar de startbaan rolde.: Maar via de verkeerstoren kreeg de gezagvoerder de instructie te stoppen en de motoren af te zetten. De deuren van het toestel gingen open, de trap. i werd ervoor gereden en het verbou- 1 wereerde paartje moest uitstappen. Volkomen wettig, want de ouders hadden verzocht de kinderen, die bezig waren zich aan hun gezag te onttrekken op te sporen en aan te i houden. i De jongelui kregen in een kamertje van de aankomsthal alle tijd om van j de emoties te bekomen, want de ouders gaven er de voorkeur aan zelf hun trouwlustige spruiten op te ha len. Toen de moeder van het meisje en de vader van de jongen waren ge arriveerd, zijn er hartige woorden ge vallen Maar daarna moest men ge zamenlijk nog enkele uren wachten. Tot de bagage de heen- en terugreis naar Schotland had voltooid. Teleurgesteld en ietwat beschaamd, maar heel eedwee wandelden daarna de beide gelieven met pa en ma de aankomsthal uit. Veel eerder dan verwacht keerden zii naar het ouder lijk huis terug. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Aug. 1862: Maandag avond is tot predt. te Amsterdam beroe pen Ds. B. J. Adriani te R'dam met wien op het drie tal stond Ds. G. van Gorkom, predt. te Leiden. Te Weenen werd een per soon wegens het stelen van brood tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij vroeg echter er nog 3 maan- den bij te mogen zitten om J zodoende in een pleiziriger f gevangenis te komen. Zijn J wensch werd echter niet ver- v hoord. v;

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1