3P Sport trekt Ada Kok (15 jaar) in recordtijd naar goud op 100 m vlinderslag Jaap Oudkerk moeilijk in de halve eindstrijd Willemse verdiende halve ton Oostcluitse deceptie Marianne Heemskerk derde van An ó&aq* U.V.S. - GOUDA UTE NOACKALS EUROPEES RECOROUOUDSTER ONTTROOND Brons voor Van Einpel Cijfers Leipzig SCHOOLVULPEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 MM Beladen met nieuwe roem en een klein kapitaal aan dollars is de 28- jarige Utrechtse lagere school onder wijzer Herman Willemse, 's werelds onomstreden zwemkampioen onder de reuzen op-de-lange-afstand, vrijdag ochtend uit Montreal op Schiphol teruggekeerd. Onze nationale zwem ploeg mag dan in Leipzig de naam van ons land voortreffelijx hoog hou den," het dient gezegd, dat de pres taties van Herman Willemse nog nooit door wie dan ook zijn geëve naard. Hij heeft in de afgelopen twee zomers in totaal aan 8 zwemraces in afstand variërend van 10 tot 24 mijl, in Amerika deelgenomen en deze alle acht met imponerende grote voorsprong op al zijn tegenstanders (en onder hen bevonden zich cracks uit de gehele wereld» gewonnen. De Canadese en Amerikaanse bladen hebben dan ook tevergeefs naar nieuwe superlatieven gezocht om onze landgenoot te bejubelen. Vele voorpagina's vol zijn ook deze maand weer aan hèm gewijd. De jongeman, die een vijftal jaren geleden Nederland onomstreden sprintkampioen op de borstcrawl was. maar die daarbij spelenderwijs ook de titels behaalde op de 400 en 1500 meter (13 maal is hij Nederlands kampioen geweest) betreurt het niet dat hij beroepszwemmer is gewor den, want het legt hem geen wind eieren. ..Flying Dutchman leads again", schreeuwde een enorme vette kop over de hele voorpagina van een Canadese krant tijdens een der vier races, die Herman deze zomer heeft gewonnen en hij is wel bereid te vertellen, dat zij hem samen bruto een bedrag van ongeveer 50.000 gul den hebben opgebracht. Zo verdient deze onderwijzer in 2 zomermaanden eventjes snel bijna 10 maal zijn amb telijke jaarsalaris, een bijkomstigheid waaraan de Canadese pers uitgebreid aandacht heeft besteed. Maar Herman is vrijgezel (de ver loving met Mary Kok is met beider goedkeuring officieel beëindigd, hoe wel de kameraadschap blijft be staan) en hij moet dus een hoog percentage aan de fiscus afstaan. „De belasting heb ik in Canada al moeten betalen", vertelde hij op Schiphol. Nu krijg ik hier nog een aanslag, dcch die blijft klein. Er is tussen Ne derland en Canada n.l. een regeling van kracht, die het opleggen van dubbele belasting voorkomt". Uit de dezer dagen verschenen sta tistiek van de vrije jcugdvorming 1060-1961 van het centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat 6.'7.000 personen (18 pet van de 8- tot 25-jarigen der bevolking) bij jeugdorganisaties zijn aangesloten en *1.424.000 (40 pet) bij sportorganisa tie. Voorts kunnen 100.000 jongeren (3 pet) gerekend worden tot de min of meer regelmatige bezoekers der clubhuizen. De jeugdorganisaties geven ten op zichte van 1959 een daling te zien v 36.000 leden, het clubhuiswerk daarentegen ging met 4.000 leden vooruit en de sportorganisaties ver wierven 95.000 leden meer. Bij de sport trekken de meeste belangstel ling: voetbal, turnen en hengelsport. Advertentie ZONDAG 2.30 UUR 12 uur: UVS 2Gouda 2. Zittribune f. 2.onoverdekte zit- tribune f. 1.25; staanplaatsen f.0.75; jongensplaatsen f. 0.25. Eert glunderende Ada Kok, nadat zij in het zwemstadion van Leipzig Euro pees kampioene 100 meter vlinderslag is geworden in de nieuwe Europese re cordtijd van 1 min. 9 sec. Links UteNo- ack (zilver), rechts Marianne Heems kerk (brons). (Van een speciale verslaggever) Ria van Velsen, Adrie Lasterie, Johan Bon tekoe, Ada Kok. Het klaverblad van het geluk is compleet. Toen voor de vierde maal een gouden medaille aan een lid van de Neder landse zwemploeg werd uitgereikt, aan de rij zige, nauwelijks 15 jaar oude Ada Kok van de Hollandse Dameszwemclub, uit Amsterdam, stond daar boven het cijfer één een dolgeluk kig meisje dat zich breed lachend het dofglan zende medaillon liet omhangen door KNZB- voorzitter Jan de Vries. Een paar minuten tevoren in afwachting van de oproep voor de ereceremonie hadden Ada de tranen over de wangen gebiggeld. „Ik had er wel vaak aan gedacht en zij zeiden maar steeds tegen me dat ik kon winnen, maar ik wou er niet aan denken. Ik probeerde alleen maar tegen mezelf te zeggen dat ik al blij mocht zijn als ik bij de eerste drie behoorde", Het publiek, dat overigens alle lof verdient voor de zeer sportieve hou ding die het onder alle omstandigheden demonstreert, was hier toch wel even stil van. Ute Noack was alom als favoriete gedoodverfd. De Europese recordhoudster, met 1.09.8, zou zich toch zeker niet laten verslaan door een meisje van pas 15 jaar dat als beste seizoentyd 1.10.5 had gemaakt en dat in de series 1.11.1 had gezwommen. Ute had van goud gedroomd en toen zij wakker werd lag er zilver, dat was na alle successen die ook Oost-Duitsland hier deze week in eigen huis beleefde, een grote deceptie. wist goed raad voor de finale om toch voor de race een duik te kun nen nemen. Zij veroorzaakte geheel opzettelijk, een valse start en had haar zin. Ondeugend lachend naai de deelnemerstribune, klom zij uit het water en nam zij weer rustig haar plaats in. Terwijl Ada Kok een kleine voorsprong nam op de rest van het veld, had Marianne Heems kerk het van het begon af aan zeer lastig tussen Noack en Stenback en de snelbegonnen Hongaarse Egerva- ry op baan twee. By het keerpunt was het verschil bijna opgeheven, maar toen kwam de onweerstaanbare eindsprint als antwoord op een gevaarlijke aanval van Karin Stenback. Marianne Heemskerk ging mee in die strijd. Zij kwam naast de vertwijfeld vech tende Ute Noack, maar niet verder. Brons voor Marianne Heemskerk was het oordeel van de jury van aan komst. Het was mooi zo. Koude oorlog vertelde Europa's snelste vlinderslagzwemster aan de haar omringende weer juichend enthou siaste landgenoten. Het jonge meisje had even moeite alles te verwerken. Gespannen en nerveus was zij met Marianne Heemskerk en de zes andere finalisten aan de start gekomen en nog geen drie minuten later was alles gebeurd. En hoe, want de Neder landse triomf reikte nog veel verder dan Ada's gouden plak, dan Neerlands vierde Europese titel en de prachtige derde plaats van Marianne Heemskerk. Het was de fenomenale nieuwe Europese recordtijd van 1.09.- die de titel van de vrolijke Ada, een kind nog, eigenlijk die extra glans verleende, 1.09.- een verbetering van 0.8 sec. van het Europese record van Ute Noack, die de grootste moeite had haar teleur stelling te verbijten. PAARDESPORT Dressuurconcoiu-s te Rotterdam Het internationale dressuurconcours in Rotterdam is vrijdag voortgezet met de Prijs van de Rijbaan, waar- Ij n het programma van de „.Prix Saint Georges" werd afgewerkt. De uitslag was: 1. R. Klimke (Did.) met Matador 616 pt; 2. H. Boldt (Did.) met Remus 385 pt; 3. sgt. H. R. Tho- mi (Zwit.) met Wodenga 546 pt; 4. mej. D. Permeke (Big.) met Duna- burg 532 pt; 5. mevr. J. Girard (Fr.) met Hermes 510 pt; 6. lt. kol. J. de Saint Andre (Fr.) met Del-Tango 509 pt; 7. mej. A. van Doorne (Ned.) met Halva 500 pt; 8. lt. ko'. J. de Saint Andre (Fr.) met Kesbou 495 pt; 9 sgt. G. Fischer (Zwit.) met Sod 486 pt; 10. sgt. H. R. Thomi (Zwit.) met, Mecca 453 pt en 11. mevr. I. M. Schram-van Kalmhout (Ned.) 445 pt. Het was eigenlijk een beetje dom. want wie de wisselslagestafette had geanalyseerd, was tot de ontdekking gekomen, dat de tussentijden van de Oostduitse en de Nederlandse vlin derslagzwemsters ook duidelijk in Ne derlands voordeel waren: 1.07.8 en 1.08.5 Dat was geen vergelijking die zekerheid gaf, maar het was wel een waarschuwing. Marianne Heemskerk, de 18-jarige Nederlandse recordhoud ster met 1.10.4 bleef met 1.10.3 dus onder deze beste persoonlijke presta tie. Zij was volgens de officiële uit slag 0,3 sec langzamer dan Ute Noack, maar aan die registratie moet bepaald iets gehaperd hebben, want het ver schil tussen beide meisjes was bij de finish zo gering, dat het voor velen op dat moment nog de vraag was wie eigenlijk als tweede achter Ada had aangetikt. Grote souplesse Ook Marianne had de race van haar leven gezwommen en op schit terende wijze heeft zij met verbeten heid en grote souplesse zich de Zweedse Karin Stenback van het lijf weten te houden. Al was ook dat verschil uiterst miniem. Marianne was bij de series het onderwerp ge weest van een zwaar gesprek aan de jurytafel. Tegen de regels in was zij voor de start in het bassin gedoken om het water te „proeven". Het is be kend dat bijna alle zwemmers en zwemsters dit gaarne doen voor een race zonder direct verklaarbare re den, maar alleen omdat zij zich er wel bij voelen. Het leverde voor ploeg leider Bolman zelfs een officiële waarschuwing op, maar Marianne De Nederlandse ploeg die zal deelnemen aan de Europese water- sKikampioenschappen, die van 8 tot en met 15 september in Montreux v orden gehouden, bestaat uit Connie Dane Noordeuropees kampioene 1962, Peter Alsem, Edu Braskamp en Roe land Tops. Sp ortagenda Kikkerpolder (2.30 uur)UVS Gouda. Boshuizerkade: Jeugdtoernooi Or. Groen. De Kempenaerstraat: Veteranen- toernooi om Gouden Krlelbeker. Haarlemmerweg: Jeugdtoernooi Unicum (tennis). Rotterdam (Kralingse Bos): Int. Concours Hippique. Rotterdam: Nederlandse estafet tekamp. (atletiek). Den Haag (Hanenberg): Neder land—België tennis. Het was niet weggelegd voor Ne derland om daarna, op de 200 meter schoolslag heren voor een nieuwe sensatie te zorgen. Rob van Empel was wel als snelste met de inderdaad fenomenale t(jd van 2.35.5 uit de series gekomen, maar onze mening dat de Russen met hun matige tijden in de voorronden koude oorlog had den gevoerd, kwam uit. Van Empel keerde na 100 meter als eerste maar de Europese record houder Karetnikov en zijn landge noot Prokopenko, houder van het Europese 100 meterrecord, zwommen meteen na dat keerpunt uit het veld weg en na de tweede baan stond het vast dat Van Empel noch de te laat gestartte Mensonides (hij had de starthouding nog niet aangenomen toen het schot klonk» tegen dit ge weld opkonden. Ivan Karetnikov zwom een schoolslag om van te hui len zo lelijk, maar hij ging zo snel dat hu in 1.12.4 keerde. Georgy Pro kopenko had zich na 75 meter van de beide Nederlanders en de quick- starter Egon Henninger (O-Dldt los gemaakt en hij bleef de hobbelende Ivan goed volgen. Rob van Empel maakte op die zelfde derde baan de fout, waarover hij later met het brons om de hals en de bloemen nog in de hand na de prijsuitreiking met tranen in de ogen vertelde. Hij had nog voor het laatste keerpunt alles gegeven om zijn achterstand in te lopen en in die poging om het onmogelijke te willen tegen twee zwemmers, die op tijden van 2.32.8 en 2.33.2 afgingen, for ceerde de zwemmende atleet uit de Betuwe zich. Hij had geen kracht meer voor nog eens een effectvolle eindspurt. Mensonides wel. De Olym pische derde, die na honderd meter nog achter Henninger lag. perste er 'n fantastische spurt uit. kreeg Hen ninger een paar meter voor de tegel wand te pakken, maar moest de Ne derlandse eer aan van Empel laten. De geforceerde derde vijftig meter van van Empel waren de oorzaak van de 2.38.1 een ietwat teleurstel lende tijd. die 2.6 seconden boven van Empels Nederlandse record lag. Juniorentoernooi Vicus Oriëntis Vicus Oriëntis organiseert morgen op het terrein aan de Leidse Hout haar jaarlijkse jumorenseriewedstrü- den. Het toernooi begint om 9.30 uur. Deelnemende teams zijn: Afd. A: Fluks A. Fortuna A (Delft), Ready A (Den Haag), De Algemene A en Vic. Oriëntis A. Afd. B I: Crescendo A, Danaiden B, Fluks B. Afd. B II: KNS A, Ready B, Vic. Oriëntis B. Het toernooi heeft dit keer een in ternationaal tintje, doordat ter wille van een Engelse ploeg kojfbaltrainers (sters», die de volgende week ia Lei den de nodige ervaring bijgebracht zal worden, een semorenafdeling aan dit toernooi is toegevoegd. Hieraan nemen ploegen van KNS, Vic. Oriën tis en Danaiden deel plus de genoem de Engelsen. Leidse seliaaktrip naar Engeland Evenals vorig jaar zal ook dit jaar een Leidse schaakploeg van vier man het Kanaal oversteken om deel te nemen aan het Open Schaakkam pioenschap van Engeland, dat jaar lijks in Eastbourne, een vriendelijk badplaatsje aan de Zuidkust, ver speeld wordt. Het viertal, J ,J. Piket, C. H. van den Bosch. C. C. Berg en A. J. W. Kohlbeck is ingedeeld in de hoofdgroep, waarin de kampioen van België, grootmeester O'Kelly de Gal- way. uitgesproken favoriet is voor de hoofdprijs, een reusachtige beker en een geldprijs van duizend gulden. Van de Leidenaren bezit J. J. Piket de grootste kansen op een eervolle klassering in dit zeer sterke gezel schap. Piket betekent voor de Leidse schakers wat Gerben Karstens voor de wielrenners betekent. H(j is een van de meest talentvolle jonge spe lers en wordt tot de beste tactici van Nederland gerekend. Als met de ja ren zijn positiegevoel gerijpt is, moet hij in staat geacht worden het nog eens tot internationaal meester te brengen. Piket op dreef is voor ieder een gevaarlijk, misschien zelfs voor O'Kelly. Politie-agenten De Russische officials, aangevoerd door de internationale kamprechter Firsov, behoefden daarmee niet over te gaan tot de poging om een pa pieren overwinning te behalen. Be ducht voor de uit Rome gevreesde eindspurt van Mensonides hadden de heren zich tevoren tegen de Hage naar trachten te wapenen door een protest tegen zijn beenslag in te die- nen. De kamprechter werd verzocht extra op Mensonides te letten. Als politieke tegenzet verzochten de En- geisen daarop de beenslag van Ka- I retnikov te controleren, omdat ge constateerd was, dat hij met de voe ten „schaarde". Ook dit verzoek kon niet worden genegeerd en zo liepen alle kamprechters als politieagenten langs het bassin met de zwemmers mee. Het was slechts schijn, want beide protesten hadden elkaar ais 't ware opgeheven, waarmee bjj voor baat een onfris en onsportief spelle tje was voorkomen. De Nederlandse estafetteploeg heeft het op de 4x100 meter vrije slag met verder gebracht dan de 7de plaats dezelfde waarmee de finale was be reikt. De jongens zwommen goed, al was Ronnie Kroon sedert zijn per soonlijke 100 meter niet meer in de zelfde blakende vorm teruggekomen. De tijd van de ploeg was 3.49.8 de beste tijd ooit door een Nederlands kwartet gezwommen. De tussentijden waren: Kroon 56,9, Sitters 57,3, Vroegop 59.2 en Jiskoot 56.4 De Fra se vrije slag-sprinters, de wereldre cordhouders. wisten na harde strijd met de verrassend goed zwemmende Britten en de steeds dreigende Zwe den, de titel met een seconde voor sprong voor Groot-Brittannië in een tijd van 2.43.7 in te palmen. De Tus sentijden waren: Gropez 56 5, Chris- tophe 56.3 Curtillet 56.- Gottvalles 54.9. Finale 4 x 100 m vrüe slag heren: 1. en Europees kampioen Frankrijk 3.43.7; 2. Groot Brittannië 3.44.7; 3. Zweden 3.45-; 4. Hongarije 3.469; 5. Rusland 3 46.9; 6 Öost-Duitsland 3 47.6: 7. Nederland 3 49.8; 8. Tsje- cho-Slowakije 3.52.-. 100 m vlinderslag dames: 1. en Europese kampioene Ada Kok (Ned 1 min. 09- sec. (nieuw Europees re cord»; 2. Ute Noack (O-Did.) 1.10.-; 3. Marian Heemskerk (Ned 1.10.3; 4. Karin Stenback Zweden» 1.10.4; 5 Marta Egervari (Hong.» 1,11.2; 6. Baerbel von Fircks (O.-Did.) 1.13.1; 7. Eila Pyrhoenen (Finland» 1.13.1; 8. Anne Cotteril (G.B.) 1.13.4. 200 meter schoolslag heren: 1. Georgi Prokopenko (Rusland) 2.32.8 (ev. Europ. ree.»; 2. Iwan Karteni- kov iRusl.» 2.33 2; 3. Rob van Em pel (Ned.) 2.38.1; 4. Wieger Mensoni des (Ned.) 2.38.4; 5. Egon Henninger (O.-Did.) 2.38.5; 6. Christopher Wil kinson (G.B.) 2.40 8; 7. Ferene Len- kei (Hong.) 2 41.4; 8. Henning Thor- I mann (O.-Did.) 2.44.3. Torenspringen heren: Na zeven sprongen ziet de klassering er als volgt uit: 1. Gennadi Galkin (Rusl.) 97.62; 2. Brian Phelps (G.B.) 96.08; 3. Rolf Sperling (O.-Did.) 92.82; 4. Gerd Voelker (O.-Did.» 92 21; 5. Kurt Mrkwicka (Oostenrijk) 90 60; 6. Di mitri Trusow (Rusl 89 99; 7. An thon.v Kitcher «G.B 87 93: 8. Fabio Pajella (Italië) 87.78. Waterpolo (finale-poule): Oost- DuitslandRusland 2-2; Hongarije Zuid-Slavië 3-2. Landenklassement, dames: 1. Öost- Duitsland 102 pnt; 2. Nederland 95; 3. Groot Brittannië 39; 4. Rusland 18; 5. Zweden 15; 6. Hongarije 10; 7. Oos tenrijk 78. Italië en Frankrijk met ieder 1 pnt. Heren: Rusland 94; 2 Oost-Duits land 83; 3. Frankrijk 63; 4. Zweden 52; 5. Nederla.nd 5i; 6. Groot Brit tannië 30; 7 Hongarije 15: 8. Oosten rijk 13; 9 Finland 6; 10. Tsjecho- Slowakije 5; 11. Italië en Noorwegen ieder 2 pnt. AcUertentie tegen een ongelooflijk lage prijs. Koop beslist niet merk x of y, maar een goede merk-vulpen onbreekbare houder gouden pen normale prijs 12.75 Zolang de voorraad strekt wolfslag 8REESTRAAT (45 TEL 23211 Meestertoernooi te Amsterdam De uitslagen van de partijen ge speeld in de achtste ronde van het int. meestertoernooi dat in Amster dam wordt gehouden, luiden: Donner (Ned.)— Hartoch (Ned.) '212Tan (Ind.)Cserniak (Israel) 10, Van der Berg <Ned.)Heiden- feld (Did.) afgebr., Dunkelblum (Did.)—Kool (Ned.) 1—0, Rellstab (Did.)Henneberke (Ned.) liV2, Kienninger (Did.)Langeweg (Ned.) lili De stand na de achtste ronde ziet er als volgt uit: 1. Tan 6 punten, 2. Donner S'i pnt. 3. Cserniak 5 punten, 4. Van der Berg 4'2 pnt en 1 afgebr. partij, 5. Kien ninger 4'2 pnt., 6. Dunkelblum 4 pnt.. 7. en 8. Henneberke en Langeweg beiden 3'2 pnt., 9. Rellstab 3 pnt., 10. Heidenfeld 2'2 pnt. en 1 afgebr. partij. 11. 12. Hartoch en Kool bei den 2'i pnt. Njortl-vier vaart in boot Nereus De training van de Nederlandse roeiploegen, die zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen var 5 tot en met 9 september in Luzern. loopt ten einde. De laatste dagen hebben de zeven ploegen, die ons land in Zwitserland zullen ver tegenwoordigen, alle getraind op de Bosbaan te Amsterdam. Woensdag a.s. zullen ze daar hun voorbereiding beëindigen om naar de Rotsee in Luzern te gaan. De training in Nederland zal wor den besloten met een gezamenlijk diner, waaraan ook de coaches en roei-officials zullen aanzitten, in het gebouw van Willem 3 in de hoofd stad Deze verbroederingsmaaltijd wordt aangeboden door de Ne derlandse Roeibond. Jammer is het, dat de roeiers niet gezamenlijk de reis naar Luzern kunnen maken. Dit is te wijten aan het feit, dat zij slechts f75,- ontvangen om de reis heen en terug te maken. Sommige roeiers zullen proberen om met iemand mee te rijden, anderen zul len per trein of per vliegtuig naar Luzern gaan. Dit zal ongetwijfeld een goede teamgeest niet ten goede komen. De zeven boten gaan donderdag as. met de speciale botenauto van de roeibond naar Zwitserland. De on gestuurde vier van Njord zal defini tief te Luzern uitkomen in de boot van Nereus, daar gebleken is, dat de Leidse studenten in deze boot snel ler kunnen varen. Gaarne hadden zij nog enkele kleine veranderingen in deze boot aangebracht, doch dat heeft Nereus niet goedgekeurd, het geen overigens begrijpelijk is. Het uitkomen van de gestuurde vier van Triton te Luzern is in ge vaar gekomen door ziekte van de slag van deze ploeg, H. Goslinga. Goslin- ga kreeg een ontsteking aan zijn hiel waar bloedvergiftiging bijkwam en hij had >nige dagen flink koorts. Momenteel wordt hij behandeld door dokter Willebrand te Amsterdam. De Ronde van Frankrijk 1963 de vijftigste zal in de periode van 23 juni tot 14 juli worden gehouden. Het Nederlandse tennlsteam heeft in de eerste ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker een thuiswedstrijd tegen Polen geloot. De ontmoeting is vastgesteld op 3 en 4 november in de Philips Hal te Eind hoven. De nationale 2 km-zwemwed- strjjd. die vandaag te Harlingen zou worden gehouden en waarvoor zich meer dan honderd zwemmers en zwemsters uit het gehele land had den aangemeld, is in verband met de lage temperatuur van het zeewater slechts vijftien graden afgelast. De door de KNZB gestelde limiet is 16'2 graad. Wereldkampioenschappen wielrennen Arbiter Leo Horn jr. uit Bent veld zal in de eerste helft van sep tember een tweetal wedstrijden van Real Madrid leiden. Maandag 10 sep tember is de Nederlander te Glasgow scheidsrechter bij de wedstrijd Celtic —Real en op 13 september fluit hij in Londen de ontmoeting Arsenal- Real. Amateur-spri nters alle uitgeschakeld Van onze speciale verslaggever) „Ik dacht dat ik geklopt was". Jaap Oudkerk kon voor het eerst sinds zijn aankomst in Mi laan breeduit lachen. Want hij had niet verloren van de Ar gentijn Contreras, die bij het ingaan van de laatste ronde nog haast zeker was geweest van de zege. Met een onweer staanbare en ongelofelijke eind spurt zorgde Jaap Oudkerk er voor dat oranje de amateur- achtervolging, die het vorige jaar in Zürich een geheel Ne derlandse aangelegenheid was, nog een rol blijft spelen. „Die laatste ronde heb ik gespurt als of mijn leven er van afhing". Oudkerk was plotseling spraak zaam geworden en klampte een ieder aan, die hij in de afgelo pen dagen bij wijze van spre ken niet had gezien, om hem in zijn geluk te laten delen. Het had dan ook weinig gescheeld of de bij voorbaat als de nieuwe we reldkampioen gedoodverfde Oudkerk zou niet eens bij de laatste vier zijn geëindigd. De Oostzaner startte vol gens zijn gewoonte zeer snel, maar kon tegen de Argentijn, die het vo rige jaar de revalatie van Zürich was, geen voorsprong van betekenis nemen. Na twee van de tien ronden lag Oudkerk ongeveer 5 meter voor maar halverwege de strijd flitsten de groene en rode lampen vrijwel ge lijl: aan. Contreras had dat bewerkt met een tussenspurt en ging door. Na zeven ronden lag Oudkerk een tiental meters achter. Verbeten duw de hü tegen de pedalen en hij slaag de er zowaar in om zijn achterstand weer iets te verkleinen, maar de souplesse die hem anders kenmerkt, ontbrak. Bij het ingaan van de laat ste ronde echter bedroeg de voor sprong van Contreras nog ruim twee meter en dit leek voldoende voor de Argentijn om de halve finale te be reiken. Aangevuurd door de vele Ne derlandse supporters perste Oud kerk er toen een eindspurt uit. waar door hij met nauwelijks zichtbaar verschil als eerste de finish passeerde. De elektrische tijdwaarneming gaf een verschil aan van 0.2. sec: 4.55.9 en 4.56.1. Met deze tijd is onze land genoot van de laatste vier de slecht ste maar dat wil bij de achtervolging nog niet veel zeggen. Het best ge klasseerd zijn de Deen Jenssen en de Belg Van Loo, die in hun ritten tegen respectievelijk de Pool Josevic en de Deen Izaksson elk 4.52.3 lieten af drukken. De vierde man in het ge zelschap, dat vandaag de laatste trappen naar de wereldtitel zal doen, is de Italiaan Belloni, die in 4.54.3 de Tsjech Dahler slechts 0.3 sec. voor bleef. Teleurstelling „Je kunt ze van alles bijbrengen maar als de rit is begonnen moeten ze het zelf doen". Op deze wijze drukte Arie van Vliet zijn teleurstel ling uit over het feit, dat evenals de voorgaande Jaren geen enkele Ne derlandse amateursprinter tot de laatste acht is kunnen doordringen Van Van der Touw en Nolten had men dat ook niet verwacht, maar er werd wel een beetje op gerekend dat Aad de Graaf er nu eindelijk in zou slagen, de barrière naar de kwart finales te doorbreken. Nadat echter de debutant Joop Nolten en Piet van der Touw in de ochtenduren waren uitgeschakeld, streed Aad de Graaf vrijdagavond vergeefs om een stapje verder te komen op de sprinterslad der. De Rotterdammer, die in de series ongelukkig was begonnen met een val waardoor hij in de rijstebrij berg van herkansingsritten terecht kwam, bleef tot het einde volhouden. Hu bracht het in de achtste finales, waarin hij eerst van de Australiër Bench verloor, via de Hongaar Bix- key en de Zwitsers Boller nog tot een beslissingsrit tegen de Rus Bod- niek, maar moest in deze renner uit de Sowjetunie zijn meerdere erken nen. Uitslagen De uitslag van de eerste serie van de amateur-stayers luidt: 1. De Loof (Belg.), 50 km in 39 min. 11 sec., 2. Giscos (Fr.), op 350 meter, 3. Romijn (Ned.), op 1 ronde en 200 meter, 4. Matthes (Did.) op 2 ronden en 275 meter, 5. Viola (It.), op 5 ronden en 120 meter, 6. Schaeppi (Zwits.), op 9 ronden en 240 meter, 7. Zanetti (It.), op 11 ronden en 210 meter. De Loof, Giscos en Romijn gaan dadelijk over naar de finale. De ove rige vier komen in de herkansing. De uitslag van de le serie van de prof-stayers luidt: 1. De Lillo (It), in één uur 75.794 km, 2. Wierstra (Ned.), op 40 meter, 3. Verschueren (Belg.), op 200 meter, 4. Meier (Zwits.), op 250 meter, 5. Koch (Ned.), op 280 meter, 6. Varnajo (Fr.), op 340 meter, 7. Verachtert (Belg op 8 ronden en 230 meter, 8. Gallati (Zwits.), op 10 ronden en 320 meter, 9. Marsell (W.-Dld.), op 15 ronden en 100 meter. De Lillo, Wierstra en Verschueren hebben zich direct geplaatst voor de finale, terwijl Meier, Varnajo, Koch en Verachtert zullen uitkomen in de herkansing. Gallati en Marsell zijn uitgeschakeld. Paringen De paringen voor de halve finales van de achtervolging bij de amateurs zijnle halve finaleOudkerk (Ned.)Van Loo (Belg.), 2e halve fi nale: Jensen (Den.)—Belloni (It.). De ritten in de kwart-finales van d® amateursprinters zijn: le rit: Bianchetto «It.>— Bodniek (Rusl.). 2e rit. Beghetto (It.)Duckert (Den.), 3de rit: Beansch (Austr.)— Pettenel- la It.4e rit: Romanov (Rusl.) Trentin (Fr.).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4