pad: BRIT inde gestolen cheques in ons land AGENDA Regering van Ecuador treedt af Verboden voor nozems Akkoord snel in parlement Drieënhalf jaar geëist Fa. Boekkooi MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 BIJ DE MUUR in Berlijn werd een 18-Jarige jongen door Vopo's neergeschoten. Het was de eerste van een reeks ge beurtenissen, die van de voort sukkelende Berlijnse kwestie een crisis in optima forma heeft ge maakt. Daarna volgden: Chroesj- tsjows els dat West-Berlijn door de „NAVO-troepen" zou worden ontruimd, de demonstraties bij de muur, de opheffing van het Rus sische commando in Oost-Berlijn, de benoeming van een Oostduitse stadscommandant en gisteren dan de Russische protestnota. Achteraf bezien zou het wel erg naïef zijn te veronderstellen, dat de tragische dood van Peter Fechter vorige week vrijdag een incidenteel geval was, losstaand van de Jongste Russische en Oost duitse maatregelen. De omstan digheden waren er niet naar. On geveer vijftig vluchtelingen zijn doodgeschoten sinds de Muur werd opgericht, maar geen van hen stierf op een dergelijke ma nier als Fechter. De Vopo's lieten de Jongen meer dam een uur lig gen, terwijl hij langzaam dood bloedde en steeds weer om hulp riep en het drama speelde zich af op klaarlichte dag, zodat vele Westberlijners er wel getuige van moesten zijn. Deze beestachtige moord was een psychologische zet die het verwachte effect had: heel West- Berlijn was verontwaardigd en duizenden Westberlijners verlo ren, voor het eerst sinds jaren, hun bezinning. Teveel is, dunkt ons, de schuld voor de onbekookte handelingen waarin deze massale woedde uit mondde, geschoven op „a-poll- tieke nozems" en rode agenten. Wij zijn ervan overtuigd, dat vele integere Westberlijners van harte hebben meegedaan aan het ste nigen van de Russische legerbus- sen. Hun geweldadige reactie was alleszins begrijpelijkmaar zeer onverstandig. De Westberlijners speelden daarmee in de kaart van de com munisten, die doelbewust aanstu ren op onlusten in het Westelijk stadsdeel en niets nalaten om de bevolking daar te tergen, getuige eergisteren de brutale moord op een 19-jarige vluchtejing die werd neergeschoten toen hij zich reeds in de Franse sector bevond. De communisten willen conflicten uitlokken, zij willen niets liever dan dat hun legerbussen door Westberlijners worden bekogeld, vandaar dat zij geen prijs stellen op een escorte van Amerikaanse militairen of Westberlijnse poli tie. Want elk conflict, elke „provo catie" in West-Berlijn kunnen de communisten benutten als nóg een reden om van de voormalige Duitse hoofdstad een gedemilita riseerde vrijstad te maken. Want het lijdt geen twijfel, dat de Sow- j et-Unie straks voor het forum der Verenigde Naties zal pleiten voor een oplossing van de Berlijn se crisis naar het voorbeeld van Laos. En wat de communisten nu aan het doen zijn, is het creëren van de dringende noodzaak van die oplossing. De Russische pro testnota van gisteren is er het be wijs van, dat het Kremlin nu gre tig munt slaat uit incidenten waarbij Russen of Oostduitsers zijn betrokken. Premier Chroesjtsjow wil twee vliegen in één klap slaan: de re geling van de kwestie-Berlijn en de ondertekening van een afzon derlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland. Vorige week zaterdag heeft hij dat in zijn rede op het Rode Plein duidelijk laten uit komen. En hij werkte naar beide kan ten, toen hij het Russische com mando in Oost-Berlijn liet ophef fen: verscherping van de Berlijn se crisis en een stap op de weg die leidt naar een afzonderlijk vredesverdrag met de DDR. Im mers, de scheiding tussen Oost- Duitsland en Oost-Berlijn is zo doende formeel opgeheven, terwijl hij tevens het Westen hoopt te dwingen tot een zekere samen werking met de Oostduitse macht hebbers in Oost-Berlijn (o.a. ge neraal Poppe) wat een feitelijke erkenning van het regime-Ul- bricht zou inhouden. Er zijn enkele lichtpunten in de Berlijnse crisis. Ten eerste de standvastigheid van de Westelijke Grote Drie, die al hebben ver klaard de benoeming van de Oost duitse stadscommandant te nege ren en de Sowj et-Unie als mede verantwoordelijk voor de situatie in Berlijn te blijven beschouwen. Ten tweede het feit, dat Chroesj tsjow nog niet alle schepen ach ter zich heeft verbrand: de be voegdheden van de Russische stadscommandant zijn overgeno men door de opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in de DDR en niet door generaal Poppe; bovendien hebben de Rus sen nog steeds riot hun officie ren teruggetrokken uit organen zoals die voor het toezicht op de luchtwegen van en naar West- Berlijn. Daar staat weer tegenover dat Chroesjtsjow nog niet al zijn troe ven heeft uitgespeeld. Hij kan de Westelijke Drie in Berlijn nog ver der onder druk zetten. Een ver scherping van de Berlijnse crisis Wisselvallige kwaliteit (Van onze t.v.-medewerker) Hoe is het mogelijk, dat een re dactie, die met een zuiver journalis tiek gevoel iets over het koelkasten probleem brengt, die met een juist begrip voor kleuterzorg de buiten huisjes voor de baby in Eenrum de monstreert, in een actualiteitenru briek zoiets zinloos produceert als over een luxe begraafplaats in Los Angeles; en voorts een man laat pra ten over een duik, over een stations poes en runners, een onderwerp stel lig van belang, maar zo treurig en oppervlakkig geconstrueerd. We be grijpen het heel eenvoudig niet. Maar ons onbegrip kreeg meer voedsel. Hoe kan een liedjesschrijver, die zoveel pit kan produceren als Leo van Kins- bergen, zijn presentatie laten bestaan uit dom gedrentel en gemier meteen speelgoedauto? Om eerlijk èn com pleet te zijn: voor ons mag hij nog tenminste één kans krijgen. Vulsel was in de Spiegel, wegens vakantie van collega's weer eens door Milo Anstadt geregisseerd, ook niet geheel afwezig, maar daartegenover stonden een paar uitnemende inter views met Dolf Verspoor en dr. A. Alberts superieur camerawerk bij Krebbers (maar waar bleef zijn vrouw?). En behalve dan de elegante en treffende spel fragmenten tot slot weer een boeiend discours met re gisseur Wolhain. Een avond met prachtige pieken en een paar diepe dalen. Afrikaanse landen eisen vrijlating van Mandela De Soedanese vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Omar Adeel, heeft gisteren bij secretaris-generaal Thant een verzoek van de Afrikaan se leden-staten ingediend om de „on middellijke invrijheidstelling" van Nelson Mandela te bewerkstelligen. Mandela is de voormalige secreta ris-generaal van de verboden Zuid- Afrikaanse beweging „African Na tional Congress". Hij werd onlangs gearresteerd en beschuldigd van overtreding van de Zuid-Afrikaanse sabotagewet, wat volgens Adeel de doodstraf inhoudt. De Soedanese afgevaardigde zei la ter tegen verslaggevers dat Thant de Zuldafrikaanse afgevaaraigde. Botha had ontboden om de arrestatie van Mandela te bespreken. Secretaris-ge neraal Thant, die gisteravond naar Moskou is vertrokken, heeft deze zaak in handen van de Indiër Na- rasimhan gegeven. Het ministerie van president Aro- semena van Ecuador heeft gisteren zijn ontslag ingediend na een golf van politieke en sociale onrust in het land. Het parlement had donderdag ach ter gesloten deuren besloten een af vaardiging naar president Aroseme- na te zenden om deze te verzoeken om een nieuw kabinet, waarin de portefeuilles worden beheerd door personen die kunnen bijdragen tot oplossing van de huidige moeilijkhe den van het land. Bij het indienen van hun ontslag zeiden de ministers dat zij tot deze stap zijn overgegaan met het oog op de politieke moeilijkheden van het ogenblik en niet omdat er van de zij de van uitvoerende of wetgevende macht druk op hen is geoefend. VOOR CHEMISCH REINIGEN VERVEN 55 Wanneer de raad van Papen- drecht akkoord gaat met het voorstel van B. en W., zullen samenscholin gen van „nozems" van 's avonds 7 uur tot 's nachts 1 uur rondom het cafetaria in de Seringenstraat voort aan verboden zijn en zullen deze straat en de Goudenregenstraat eveneens van 's avonds 7 uur tot 's nachts 1 uur voor „bromnozems" worden afgesloten. Al enige tijd klagen verschillende bewoners van de Seringenstraat over de hinder, die zij ondervinden van de jeugd, die by de daar gevestigde cafetaria samenkomt. Deze hinder heeft nu zodanige vormen aangeno men, dat ingrijpen van hogerhand noodzakelijk is. Een firma, die aan deze straat een aantal bungalows heeft gebouwd, ondervindt zelfs moeilijkheden met de terkoop ervan. Minister Luns (Buitenlandse Za ken» heeft aan de Tweede Kamer de tekst der overeenkomst doen toeko men, die op 15 augustus te New York tussen Nederland en Indonesië is aangegaan. Deze tekst is ter grif fie neergelegd ter inzage van de Ka merleden. Minister Luns deelt bij de indie ning van deze stukken mede, dat het in het voornemen der regering ligt, dat op zeer korte termijn het ontwerp van een rijkswet ter zake bij de Tweede Kamer zal worden in gediend, opdat, na de met Inacht neming der bepalingen van het sta tuut voor het Koninkrijk verkregen goedkeuring der Staten-Generaal de akten van bekrachtiging te New York zo mogelijk kunnen worden uitgewis seld vóór de op 18 september a s. aan vangende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. voor een goede reis »0. INLICHTINGEN RIJ ONS KANTOOR RREESTRAAT 36, LEIDEN, TELEFOON (01710) 30345. De officier van Justitie by de rechtbank te Amsterdam mr. W. Tonckens, heeft gistermiddag een one oorwaardelyke gevangenisstraf van 3 li jaar met aftrek van voorar rest geëist tegen een 28-jarige Lon- dense vrachtautoverhuurder wegens valsheid in geschriften meermalen gepleegd. De op Malta geboren Engelsman had een gedeelte van 166 van dief stal afkomstige travelercheques, ter waarde van honderd dollar per stuk, in Zwitserland, Frankrijk. Rotterdam en Amsterdam ingewisseld door een valse handtekening te zetten. Hij le gitimeerde zich daarbij met een vals bezoekers-paspoort. Alleen het tweemaal innen van de cheques in Amsterdam was ten laste gelegd. Tegen een medewerkster van hem, een 23-jarige receptioniste Jane uit Londen, die eveneens door het plaat sen van een valse handtekening che ques in Amsterdam inde en f 23.600.- voor de Londenaar in bewaring hield eiste de officier van Justitie een ge vangenisstraf van een jaar onvoor waardelijk met aftrek van voorar rest. De vrachtautoverhuurder verklaar de de chèques voor een derde van de voornaam „Leo" kende. Hij zei wel te hebben begrepen, dat de cheques var. diefstal afkomstig waren. Ver dachte, die in Engeland twee jaar in de gevangenis doorbracht wegens een diefstal, zou zich met deze zaak hebben ingelaten, omdat hij in geldnood was gekomen, toen zyn zaak bergafwaarts ging. In enkele landen Hij vroeg op de naam N. C. Clint een zogenaamd „Visitor's passport" aan. Dezelfde naam werd op de blanco cheques geplaatst, zodat bij het innen van de cheques de legiti matie klopte. Voordat de verdachte in Amsterdam tegen de lamp liep, door de oplettendheid van een kas- Advertentie CHEMISCHE WASSERIJ omdat men er niet rustig kan wonen. Het gemeentebestuur wil daarom de algemene politieverordening zo danig wyzigen. dat samenscholmgen van 7 uur 's avonds tot 1 uur 's nachts verboden zijn. De aanwe zigheid van die cafetaria trekt de laatste tijd ook een groot aantal bromnozems, die de omgeving op stelten zetten. Niet alleen de omwo nenden hebben er hinder van, doch ook de verkeersveiligheid wordt er door in gevaar gebracht. Ook dit menen B. en W. niet langer te kun nen tolereren. nominale waarde te hebben gekocht van een man, van wie hy alleen de sier, wist de Engelsman cheques te innen in Zwitserland. Frankrijk en Rotterdam. Bij zijn aanhouding werd een bedrag van 125.600,- in beslag genomen en elf cheques. De officier van Justitie vorderde dat dit gela en de papieren zullen worden overgedragen aan de gemachtigde van de bank, die de cheques uit gaf. (Thos. Cook and Son Ltd. New York Agency». De verdachte kwam half mei naar Nederland, evenals een zekere mr. Frederick, die later spoorloos ver dwenen bleek, en de 23-jarige recep tioniste. Van goede linize Het meisje, dat later apart terecht stond, bleek met de „beter gesitu eerde misdadigers" in contact te zijn gekomen in een Londens restaurant <55 Club). Volgens een Engels rap port was zij van zeer goede huize en kreeg zij een uitstekende oplei ding. Zij verklaarde niet precies te hebben geweten, wat zy op het vas te land van Europa ging doen, toen mr. Frederick haar naar Amsterdam bracht. Wel zei ze begrepen te heb ben dat er iets niet in orde was, om dat zij een toeristenpaspoort had moeten aanvragen op de naam K. Feidberg. Bovendien moest zij zich oefenen om haar nieuwe handteke ning te kunnen plaatsen. In een Amsterdams hotel ontmoet te zij de autoverhuurder, die zij als „Eddy" kende en die zij slechts zes weken tevoren in het Londense res taurant had ontmoet. Voor haar werk was haar een bedrag van 500 pond beloofd. Door het plaatsen van de valse handtekening wist zij 5 cheques elk ter waarde van 20 dol lar, door de American Express afge geven aan K. Feidberg, te innen bij het wisselkantoor van het Centraal Station te Amsterdam. Voorts was haar ten laste gelegd dat zij een bedrag van f 23.600.- van de autoverhuurder uit winstbejag had bewaard evenals een aantal chques. Het geld en 12 Cook cheques werden door de politie by haar in beslag genomen. Drie cheques die op naam van Feidberg stonden.bleek de ver dachte onder haar kleding te bewa ren. De receptioniste verklaarde, dat zij de mensen aan wie zij in het Lon dense restaurant was voorgesteld maar oppervlakkig kende De bete kenis van alles zou haar niet geheel duidelyk zijn geweest. Wel had zij begrepen, dat zij ook nog naar ande re Europese landen zou gaan. Advertentie OUDE VEST 189 - TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797 ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst. Leger des Heils, 8 uur nm Den Burcht (Ingang Burgsteeg): Inschrijving voor haring en witte brood op 3 oktober 6 tot 10 uur nm. Rest. Van der Heijden: Afscheids receptie M. H. Noteboom (W. B V. Ons Doel). 3 tot 5-uur nm. Schuttersveld: Circus Boltinl 2.30 en 8.15 uur nm. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's Getuigen: 3.15 en 6.30 uur nam; openbare lezingen 2 en 5 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Film Palaeontologie. schakel met het verleden. De film wordt Ingeleid door de heer H. R. van Haekeren. conser vator van de afdeling Prehistorie van het museum. 2.30 uur nm. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nm. Stadhuisplein: Carlllonbespellng, 8 tot 9 uur nm. DINSDAG. Den Burcht; Verwarmingsshow J. de Nle cn Zonen. 210 uur nam. Hogewoerd 175: Dienst vergadering van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. WOENSDAG Den Burcht: Verwarmingsshow J.de Nle en Zonen. 210 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nm. DONDERDAG. Den Burcht; Verwarmingsshow J. de Nle en Zonen. 210 uur nam. Hogewoerd 175Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen 7.25 uur nam. VRIJDAG. Doopsgez. Kerk; Evangelisatie chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. StadsgehoorzaalOfficiële herope ning. 7.30 uur nam, TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d Werfpark 1. tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde. Dag 10-5 uur zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; s zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden. Dage lijks 10-5 uur zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Casino. ,,De man die alles kan" (14 j.j. Werkd. 7 en 9.15 u„ zond. 4.45. 7 en 9.ft u.; dagel. 2.30 uur „Koldercocktall" (alle leeftijden) Lido. „El Cld" (14 J.). Dag. 2.30 en 7.30 uur. Luxor. „Nur der Wind" (14 J.)Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio. „Liefdesavontuur in Rome" (18 J Werkd. 2 30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Cartouche" (14 JWerkd. 2 30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Twee mannen reden uit" (14 J.) Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dag cyclus „Alleen de zon was ge tuige" Astra Theater (Wassenaar): Vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 u. .Bastogne' (14 1.). Zondag 7 en 9.15 u„ maandag en dinsdag 8 u „My Gheisa" (14 Woensdag en donderdag 8 u. „La Notte" (18 J.). Zondag- en woensdagmiddag 2.30 u. „Door het dolle heen" (alle leeft.) WEEKEINDEDIENST DEK TANDARTSEN. Voor spoedgevallen neemt waar tandarts K. Kranenburg, tel. 21870. Geopend, voor spoedeisende geval len: Doeza Apotheek. Doezastxaat 31. tel. 21313 en Haven Apotheek. Haven 18. tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smalle nburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door de Haven Apotheek. De Oeg6tgeester Apotheek, Wllhel- minapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 1213 uur. ZONDAGSDIENST I>ER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Langezaal, tel 24855, Llgten- btrg. tel. 22630. Pieferse. tel 24403. Roodenburg Vermaat, tel. 26655 en Janssen, tel. 53024. BIJ geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. W i A BINNENLAND De stoomvaartmaatschappij „Ne- derland" ln Amsterdam heelt het 0.333 brt. metende motorvrachtschip „Java" voor rond één miljoen gulden verkocht aan een maatschappij in Hong Kong, dit het schip, dat in 1939 In Bremen werd gebouwd gaat slopen. Het Verolme-concern heeft gister middag met een korte plechtigheid op de werf op Rozenburg de 15.000 tons dw metende bulkcarrier „Irish Cedar" officieel overgedragen aan de Irish Shipping Ltd in Dublin, wier vloot met deze aanwinst gegroeid ls tot 20 schepen met een gezamenlijk draag vermogen van 178.000 ton. De nieuwe bulkcarrier ls de tweede van een serie van drie zusterschepen, die de Ierse rederij enkele Jaren gele den bij het concern heeft besteld. In tegenstelling tot vroegere be richten zal de uitbreiding van Ver- olme's Noorse werf bij Sarpsborg voor lopig niet plaats vinden. In verband met de huidige stand van zaken in de scheepvaart acht de hoofddirectie van het concern het verstandiger met de voorgenomen plannen te wachten tot de vooruitzichten ook ln Noorwegen verbeteren. De minister van Sociale Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gister avond ln de Ridderzaal te Den Haag de openingsrede uitgesproken voor het vijfde Internationale congres voor kin derpsychiatrie. Het congres, dat ln de Scheveningse hotels Kurhaus en Palace tot en met I donderdag 30 augustus wordt gehou- j den. wordt bezocht door ongeveer 750 deelnemers uit ruim dertig landen. Met het gebruikelijk ceremonieel I heeft de commandant van de zeestrijd- krachten Ned. Antillen, commandeur A van Strien, op het Fortplein ln Wil lemstad het bevel overgedragen aan zijn opvolger. Commandeur H. J. Baay commandeur Van Strien gaat naar Nederland terug, waar hem eervol ont slag uit de zeedienst zal worden ver leend. Hij aanvaardde op 25 augustus 1959 het commando over de zeemacht in de Ned. Antillen. Een groep van twaalf voormalige bewoners van het elnland Tristan da Cunha is weer op weg naar het eiland, dat door de gehele bevolking vorig jaar wegens het voortdurend gevaar van vulkanische uitbarstingen werd ver laten. De groep gaat onderzoeken of de toestand op het eiland thans de terugkeer van de bevolking toelaat. Oerwouddokter Albert Schweitzer gaat dit jaar niet met vakantie naar Europa. Hij blijft ln Lambarene met het oog op de verbouwing van het zie kenhuis voor Inheemse patiënten. De 87-Jarige professor helpt zelf mee met de uitbreiding van de operatiezaal. ligt dan ook eerder voor de hand dan een terugkrabbelen van de communisten. Maar men mag niet uit het oog verliezen, dat de hou ding van de Westberlijners in be langrijke mate medebepalend zal zijn voor de toekomst van hun stad. Zelfbeheersing is nu drin gender dan ooit gewenst. BUITENLAND In het gebied van Norcla, ln de Italiaanse provincie Perugia, is gister middag een aardschok gevoeld die vier seconden aanhield. De bevolking zocht ln paniek een goed heenkomen ln het vrije veld. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Een aan tal huizen liep lichte schade op. In het dorp Leonforte, op Sicilië, heeft r^ch donderdag weer een sterf geval tengevolge van kinderverlam ming. het vierde ln een week tijds, voorgedaan. Zes andere kinderen van wie er geen enkel tegen de ziekte was Ingeënt, liggen met kinderverlamming ln het ziekenhuis. Om uitbreiding van de ziekte tegen te gaan heeft men de vakantiehulzen in en om Leonforte ge sloten In Bad Godesberg is donderdag op Initiatief van de Westdultse minis- ter voor atoomenergie Balke een maatschappij voor onderzoek van de ruimte gesticht Hierin wordt deelge nomen door de Westdultse regering en de door de Industrie in het leven ge roepen commissie voor ruimtevaart techniek i Het Westdultse ministerie van Buitenlandse Zaken heelt dc ambas sadeur in de Jordaanse hoofdstad Am man, Von Schubert, teruggeroepen, aldus heeft een woordvoerder van dit ministerie meegedeeld. De vulkaan OJama op het eiland Milake. ten zuiden van de baal van Tokio, is vannacht tot uitbarsting ge- stlng gekomen Het zou de hevigste zijn sinds twintig Jaar. aldus het Ja panse weerinstituut. Honderden be woners van dorpen aan de voet van de vulkaan zijn tijdens de begeleiden de aardbeving op de vlucht geslagen. Volgens de eerste berichten zijn ver scheidene personen gewond. Uit de krater komen vlammen van driehon derd nr-ter hoogte, terwijl gloeiende as kilometers ln het rond neervalt. De Verenigde Staten hebben gis teren ln de Nevada-woestijn twee on dergrondse kernproeven van geringe kracht genomen, zo heeft de Ameri kaanse commissie voor atoom-energie meegedeeld. Het aantal genomen proe ven ln de huidige serie is hiermee tot 49 gestegen. Een onderzoek naar de doeltref fendheid van sigarettenfllters heeft aangetoond, dat deze niet volledig de kanker veroorzakende teerprodukten in sigaretten opvangen, doch wel voor tweederde, aldus maakte het blad van het Amerikaanse Medische Genoot schap gisteren bekend. Men heeft ge durende een Jaar zes sigarettenmer ken. waaronder twee met filters, door middel van rookmachines en oplossing van de teerprodukten ln aceton, on derzocht. Toegepast op de huid van muizen veroorzaakte de oplossing on geacht het sigarettenmerk, kanker, doch deze ziekte bleek daar waar fil ters waren toegepast, minder vaak voor te komen. Het aantal doden als gevolg van de aardbeving die Zuid-Italie dinsdag teisterde, ls gisteren tot 17 gestegen. In het bergachtige gebied van Bene- vento en Aria no Irpino. waar de mees te schade werd aangericht, kamperen nog duizende daklozen ln het open veld. In sommige kleine steden en dorpen ls tot 90 procent van alle hui zen onbewoonbaar. Regen en nachte lijke kou vergroten de moeilijkheden van de daklozen. De Spaanse politie heeft gisteren In San Sebastian de psychiater en Baskische schrijver Santos Ribera in hechtenis genomen, aldus is van be trouwbare zijde te Madrid vernomen. De arrestatie van Santos Ribera, een socialist, zou in verband staan inet de springstofaanslag bij het zomerpaleis van de Spaanse staatschef, generaal Franco, bij San Sebastian ln de nacht van zaterdag op zondag Een rechtbank In Mannheim heeft prinses Soraja een schadever goeding van 15 000 merk toegekend ln een proces tegen een Hamburgs blad, dat een vraaggesprek met Soraja had gepubliceerd, dat volgens de voorma lige gemalin van de Sjah van Perzle gefingeerd was. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA; 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte grammofoonmuzlek, 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de Helling, klankbeeld. 19.45 Moderne kamermuziek, 19.55 Deze week. praatje VARA: 20.00 Nws„ 20.05 Metropole orkest en een combo. 20.55 Cabaret liedjes van Nederlandse artiesten (gr 21.10 Socialistisch commentaar, 21.25 Zomeravondcontrasten, report. 22.00 Muziekmémoires, 22.20 Sportnieuws, 22.30 Nws„ 22.40 Ballroomorkest. 23.10 Taptoe Delft 1962, 23.55—24.00 Nws. Hilversum II 298 ui. KRO: 18.30 De klok heit zomertijd, licht programma. 19.00 Nws.. 19.10 Ac tualiteiten. 19 25 Planorecital: klass. muziek. 19 45 Lichtbaken, lezing, 19.55 Wereldkampioenschappen wielrennen te Milaan. 20.05 Omroeporkest: mod. muziek. 21.00 De Platenkoffer. gev. progr.. 21.45 Fragmenten uit Wiener Blut, operette. 22 20 22 25 Boek bespreking. 22 30 Nieuws. 22 40 W(J lulden de zondag in, 23.00 Moderne muziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00-16.00 Cricketwedstrijd. 16.00-17.00 Europese zwemkamploen- schappen te Leipzig. KRO: 17.0017.35 Voor de jeugd. NTS: 18.30-19.30, Euro visie: Wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan te Milaan. KRO: 19 30 De avonturen van Ivanhoe. TV- film. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzlcht. KRO: 20.20 Woord en beeld, 20.30 In samenwerking met de Duitse en Oostenrijkse televisie: Gasparone, operette. 22.40 Epiloog. VOOR ZONDAG 26 AUG. Hilversum I 402 m. VARA: 8 00 Nws.. postdulvenber. en soc. strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gev. progr., 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10 00 Voor de Jeugd. IKOR 10.30 Doopsgezinde Kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. VPRO: 11.45 Flitsen, nieuws van eigen erf. AVRO: 12 00 Muziek voor allen (gr.), 12.25 Wereldkampioenschappen wielrennen te Milaan 12.30 Muziek voor allen (gr.). 13.00 Nws., 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuzlek, 13 20 Op de plaats rust verzoekprogramma voor de soldaten, 14.00 Boekbespreking 14.10 Radio-Filharmonisch orkest en soliste: Mod. muz,, 15.20 Filmpraatje, 15.30 Koorzang. 15.55 Lichte orkest muziek en zangsoliste. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 Het Communisme en de Kerk: antikerkelijke uitzendin gen van de Oostduitse Omroep. 17.15 Stad en land, gesprek VARA: 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nieuws, sportuit slagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Metropoleorkest, 19.00 U moet er eens uit, cabaret, 19.30 We reldkampioenschappen wielrennen te Milaan. 19.35 Beroemde instrumenta listen (gr Pianoconcert. AVRO: 20.00 Nieuws, 20.05 Lichte muz. eli zang, 20.35 Wandelingen met Cllo. trektocht door België, 20.50 Fragmenten uit Die Fledermaus. operette (gr), 21.45 Lichte orkestmuziek en zangsollsten, 22.00 Muzikale coryfeeën (gr): mo derne pianomuziek, 22 30 Nws., 22.40 Actualiteiten, 23.00 Dansorkest en zangsollsten. 23 30 Orgi lichte muziek, 23.55-24. Hilversum II 298 m. NCRV: 8 00 Nieuws en weerover- zicht, 8.15 Klassieke muz. (gr.)„ IKOR: 8.30 Goedemorgen, een progr. met van alles wat, 9.00 Doopsgezinde vroeg dienst. KRO: 9 30 Nws., 9.45 Klassieke muz. (gr). 9 55 Inl. hoogmis. 10.00 Plechtige hoogmis. 11.30 Mod. muz. (gr.). 11 40 Mod. planomuz. (gr), 12.15 Buitenlands commentaar, 12.25 Lichte grammofoonmuz 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13 00 Nws., 13 05 Paris et ses vedettes (opn), 13.30 Russische operamuz. (gr.). 14.15 Klass. kamermuz.. (gr.). 15.00 Koorzang 15.15 Lichte grammofoonmuz., 16 00 Sport, 16.30 Koorzang (gr.), 15.00 Koorzang 15.15 Lichte grammofoon muzlek. 16.00 Sport, 16.30 Koorzang (gr.), Convent van Kerken: 17.00 Ge reformeerde kerkdienst. NCRV. 18.30 Sopraan en orgel, 19.00 Nieuws uit de kerken, 19 05 Hervormd kerkkoor en solisten, 19.30 De open baring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nws., 20.00 Een avond ln Noor wegen, gev. progr.. 21.30 Do-re-ml, licht progr., 22.20 22 25 Boekbe spreking. 22.30 Nws., 22 40 Avondge bed. 22 55 Modern* symfonische muz. (gr.), 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur d6. P. N. Kruyswijk. 11 uur ds. A. Vos te Wassenaar. (Uitzending dienst voor belangstellenden)4 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 18.30 Eurovisie Milaan: wereld kampioenschappen wielrennen; 19.30 Weeklournaal. 20.00 Sport in beeld. AVRO: 20.30 Clrco Americano: clrcus- progr. In de pauze: Los Hermanos Zavala: populaire Internationale lied jes. NTS: 22.30-23 30 Eurovisie Milaan: wereldkampioenschappen wielrennen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken, 12.55 Weerbericht, 13.00 Nws., 13.10 Klankbeeld. 13.40 Operamuz., 14.00 Wenken voor de tuin, 14.30 Internationaal Festival van Edinburgh Pianorecital: klass. en mod. muz., I. d. pauze: 15.15-15.30 Lezing, 16.15 Voordrachten. 16.45 Grammo foonmuzlek. 17.00 Gev. muz., met commentaar, 17.20 Hoorspel. 17.50 Lezing, 17.55 Weerber., 18.00 Nieuws en Journaal, 18.45 Lichte orkestmuziek. 19.30 Brief uit Amerika, 19.45 Gods dienstig programma, 20.25 Llefdadig- heldsoproep, 20 30 Quiz, 21.00 Gram mofoonmuz., 21.20 Hoorspel, 22.00 Nws., 22.10 De vijf zingende dames. 22.50 Epiloog. 22.59 Weerbericht. 23.00 Nws 23.02-23.35 liederen. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m 12.00 Verzoekprogramma. 13.30 Gev. muz., 14 00 Gev. progr., 14.25 Liedjes. 15.00 Filmkroniek. 16.00 Populaire muziek en nieuwe grammofoonplaten. 17.00 Interviews en gev. muz18.00 Liedjes, 18.30 Gev, progr 19.30 Nws., 19.35 Gev. muz., 20.30 Godsdienstige samenzang, 2100 Gev. muziek, 22.00 Lichte muz 22.30 Nws., 22.40 Lichte muz. 23.30 Gev. muziek, 23.50 Avond gebeden. 23.5524.00 Nws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Gev. muziek, 13.00 Nws„ 13.10 Gev muziek (verv.), 16.45 Klass. muz. 18 15 Klass. muz., 18.45 Bariton en plano, 19.00 Nws., 19.40 Orkestmuz.. 20 20 Gev. progr 21.45 Nws., 22 15 Hoorspel. 22.50 Dansmuz.. 23.30 Gev. muz., 0.15 Jazzmuz. 1.00 Weer bericht en gev. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Radio Filharmonische orkest: klass. en mod. muz 13.31 Hoorspel, 15.56 La tulipe nolre, operette. 17.40 Radio Filharmonisch orkest: klass. muz., 19.30 Lichte muz., 20.00 Orkest en sopraan: kamermuz., 21.00 Gram mofoonmuzlek. 22.00 en 22 45 Gram mofoonmuz., 23.5324.00 Nws. Brussel 324 en 484 m: 324 in.: 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek, 1230 Weerbericht. 12.35 Amusements muziek, 13.00 Nws., 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en Bel Canto concert, 15.30 Sportprogramma, 17.00 Nws,, 17.10 Lichte muz., 18.00 Omroep variété-orkest en zangsolisten, 18.30 Godsdienstige uitzending, 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Gev. muziek. 20.00 Gev. grammofoonmuz., 22.00 Nv.'s.. 22.15 Jazzmuz., 23.00 Nieuws.. 2.05 Dansmuz., 23.55-24.00 Nieuws. 481 m.: 12.15 Lichte grammofoonmuz. 13.00 Nws 13.15 Verzoekprogr., 17.00 Nws., 17.35 Gev. muziek., 19.00 Katholiek halfuur. 19.30 Sport, 20.00 Variété. 22 00 Wereldnieuws. 22 55 Nieuws, 23.00 Jazzmuziek, 23.55 Nieuws. OOR MAANDAG 27 AUGUSTUS. Hilversum I (402 m.). AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Ochtendvarla, (gr). 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoon muzlek 9.00 Gymnastiek voor oudere luisteraars. 9 10 De groenteman. 9 15 Pianospel (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10 00 Arbeidsvita minen (gr.) 11.00 Voordracht. 11.25 Omroeporkest: moderne muziek. 12.00 Licht ensemble en zangsolisten, 12.30 Mededelingen t. b. v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor ons platteland. 12.43 Lichte muziek en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel oi grammofoonmuz. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Promenade-orkest. 14 00 Zangrecltal. 14.30 De man. die Old) Shatterhand was, literair klankbeeld. IJ 00 Muziek ls troef: lichte muziek en zangsolisten. 16.00 Radio Matinee: moderne muziek (gr). 17.30 Lichte grammofoonmuzlek voor de Jeugd. AVRO.: 18 00 Nieuws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Opnamen Wereld-Muziek- Conoours te Kerkrade, 19.00 Viool en. planoklassieke en moderne muziek. 19 30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Zing zonder zorgen (opn.). 20.35 Jazzmuziek (gr.). 20.50 wereldkam pioenschappen wielrennen te Milaan. 21 00 Alleen krassen op het lak, hoor spel. 2130 Cabaretliedjes (gr.). 21.45 De geschiedenis van een boek, literair klankbeeld. 22.05 Londens Barok-or- kest: marsmuziek. 22.30 Nieuws 22.40 Actualiteiten. 23 00 Hammondorgel spel en zang: lichte muziek. 23 15 Bal letmuziek (gr.) 23.5524.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8 35 Lichte grammo foonmuzlek. 9.00 Voor de zieken. 9 35 Lichte grammofoonmuzlek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuzlek. 10 2o Rondom he t Woord, theologische etherleergang. 1105 Bas en piano: Klassieke en moderne liederen. 11.40 Lichte grammofoonmuzlek. 12.10 Licht pianospel. 12 25 Voor boer en tuinder. 12 30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Koorzang. 12.53 Grammofoonmuz., eventueel ac tualiteiten. 13.00 Nieuws 13.15 Licht ensemble. 13.45 Lichte grammofoon muzlek 14 05 Schoolradio. 14.36 Ra- diophllharmonlsch orkest en sollet: klassieke muziek. 15.30 Planorecital r.) 15 45 Vocaal ensemble. 16 00 Bij - beloverdenklng 16.30 Sopraan en plano: Klassieke en moderne liederen. 17 00 Voor de kleuters. 17.15 Volksmu ziek uit Centraal Europa. 17.40 Beurs berichten. 17.45 RegerLngsultzendlng: Suriname. NCRV.: 18.00 Orgelspel 18.30 Met band en plaat voor U paraat: Opera muziek. 19.00 Nieuws en weerberich ten 19.10 Volksliederen. 19 30 Radio krant. 19.50 Licht orkest. 20 20 Ka merorkest en solist; Moderne muziek. 2'. 00 Dagdromen ln de Jordaan: Wat niet gebeurde en toch heel goed mo gelijk was, schets voor twee mannen stemmen. 21.15 Gewijde muziek (opn ?1.45 Lichte grammofoonmuz. 22,00 Volksliederen (gr.) 22 15 Lichte muz. 22.30 Nieuws en S.O.S-berichten. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.05 Muziek uit Spanje <rr 23 40 De Goede Boodschap, evan gelisatie-uitzending ln de Spaanse taal. 23.5524,00 Nieuws. (Over de 4e lijn van 18-20 uur) Igor Strawlnsky. I. l'Histoire du Soldat. concert 6uite. Leden van het Orchestre de la Suisse Romande o l.v. Ernest Ansermet. II. Pulcinella. Suite voor klein or kest. Bamberger Symphonlker o.l.v. Frltz Lehmann. III. Concert voor plano en blaas- ork. Carl Seemann. plano en Berliner Phllharmonlker o.l.v. Thomas Scher- man. IV. Dumbarton Oaks. Concerto in Es gr. t. voor kamerork. English Cham ber Orchestra o.l.v. Colin Davis. V. Danses concertantes. English Chamber Orchestra o.l.v. Colin Davis. VI. Concerto ln D gr. t. voor strijk orkest. English Chamber Orchestra o.l.v. Colin Davis. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerover- zlcht. VARA.: 20 20 Achter het nieuws. 20.35 Interpol calling - Eigen Rech ters. politiefilm. 2100 Frledrlch Hol lander vertelt. 21.45 Ontmoeting ln Montreal, film Impressies uit Canada. NTS: 22 25—23 30 Eurovisie Milaan: wereldkampioenschappen wielrennen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Serv. (330 ni.) 12.00 Orkestconcert: klasslelce mu ziek. 1>2 55 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.10 Gevarieerde muziek. 13,40 Klank beeld. 14.10 Gevarieerde muziek. 15.00 Hoorspel. 16.30 Programma voor oude re luisteraars. 17.00 Voor de Jeugd. 17.55 Weerbericht. 18.00 Nieuws. 18.15 In the South-East, regionaal pro gramma. 19.00 Balladen van alle tij den. 19.30 Henry Wood Promenade concert; Orkestconcert: Klassieke en moderne muziek I d. pauze; 20.32 20.52 lezing, 22.00 Nieuws en berich ten. 22.30 Gevarieerd programma. 22 59 Weerbericht. 23.00 Nieuws. 23.03 Voordracht. 23.1523.35 Grammofoon muzlek. Engeland. BBC Light Programme. (1500 en 247 in.). 12.00 Populaire grammofoonmuzlek. 12 31 Gevar. muziek. 13.30 Nieuws. 13.35 Cricket.uitelagen. 13.45 Voor de kleuters. 14 00 Voordracht. 14 15 Klankbeeld. 15.00 Dansmuziek. 15.31 Muziek by het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uitslagen races en ciicketuitslagen. 16.35 Grammofoon muzlek voor de Jeugd. 17.00 Lichte muziek. 17.31 Grammofoonmuz. 18.00 Reportage Nationale RadioShow. 18.33 S por to verzicht. 18 45 Hoorspel. 19.00 Nieuws en Journaal. 19.25 Sport, 19.31 Hoorspel. 20.00 Gevarieerd programma. 20.31 Licht programma. 21.00 Hersen gymnastiek. 21.31 Lichte muziek. 22.15 Orgelspel. 22 30 Nieuws, sport en ac tualiteiten. 22.41 Dansmuziek. 23.15 Jazzmuziek. 23.5524.00 Nieuws. Nordwestdeutsclier Rundf. (309 m.). 12 00 Amusementsmuz. 13 00 Nieuws 13.15 Operettemuz 16.00 Moderne dansmuziek. 17.00 Nieuws. 17.45 Amu sementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.30 Kamermuziek. 31,10 Het Keuls trio. 21.45 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 23 00 Gevarieerde grammofoonmuz. 24.00 Nieuws. 0.2O Operettemuziek. 1.00 Weerbericht en gevarieerde muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.10 Franse orkestmuziek. 13.55 Italiaanse muziek (gr.). 14.15 Piano recital. 14.30 Gewijde muziek. 15.00 Grammofoonmuzlek. 15.22 Kamermuz. (Ki.). 16.00 Symfonische muziek uit Groot Brittannië (gr.), 16 29 Klave- clmbelspel. 16.42 Operamuziek, 17 22 Gitaarspel (gr.). 17 32 Balletmuziek. 18.05 Kamermuziek. 20.00 Nationaal Omroep Orkest en 60list: klassieke en moderne muziek. 21.20 Grammofoon muzlek. 22 30 Kamermuziek, (gram). 23.10 Symfonische muz. (gr.) 23.53 24 00 Nieuws. Brussel (324 en 484 m.). 324 in.; 12.00 Nieuws, 12 03 Lichte grammofoonimuzlek. 12 30 Weerbericht. 12 35 Landbouwkroniek. 12 42 Koor zang. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13 15 Moderne kamermuziek. 14 00 Lichte muziek. 15.15 Radio-ka merorkest: moderne muziek. 16 00 Beursberichten. 16 06 Voor de zieken. 17 00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 18 00 Balletmuziek. 18.20 Voor de sol daten 18.50 Gramm.muzlek. 19.00 Nieuws. 19.40 Opera-fragmenten (Tus sen 20 0023.00 Fifteen wereldkam pioenschappen wielrennen te Milaan). 20.00 Operettemuziek. 20.45 Zangrecl tal. 20.55 De zeven kunsten. 21.10 Ge varieerde muziek. 22 00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.35 Etnische muziek. 22 55 Nieuws. 23 0023.15 Voor de zeelleden. 484 m.: 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuz 14.03 Klassieke or kestmuz. 15.03 Lichte grammofoonmu zlek. 16.08 Operetteselecties. 17 00 Nieuws. 17 15 Belgische kamermuziek. 18,30 Gevarieerde grammofoonmuziek. 19 30 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 21.10 Ge varieerde muziek. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2