OOST en WEST wisselen P nota's over Berlijn uit Willaja 4 komt Bella tegemoet Oe Thant naar Moskou Westen stelt weer besprekingen voor K.L.M. wil kantoor op de luchthaven voor gesprek met Chroesjtsjow (§ud WEERBERICHT Beroep Soblen Justitie rijdt in spooktrein Spaanse mijnen Wasserij in Den Haag in as gelegd ZOMERPRIJZEN. tetews Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 25 AUGSUTUS 1962 No. 30739 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Oost cn West hebben gisteren nota's uitgewisseld over de Ber' lijnse kwestie. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben het Kremlin laten weten dat zij de Sowjet-Unie verantwoordelijk stellen voor de spanningen langs de Muur. Zij dringen aan op besprekingen om te voorkomen dat de toestand verslechtert. Moskou heeft in felle bewoordingen bij de Verenigde Staten qeprotesteerd tegen de gebeurtenissen in Berlijn op 13, 18, 19 en 20 augustus, toen o.m. Russische legerbussen werden bekogeld, waarbij drie militairen werden gewond. De Westelijke Grote Drie herhalen in hun nota van giste ren hun voorstel voor een vier- mogendhedenconferentie. bij voorkeur in Berlijn, ..waarop in overeenstemming met de be staande akkoorden voor het leggen van de noodzakelijke contacten kan worden gezorgd Het doel van een dergelijke conferentie zou zijn, te spreken over spoedmaatregelen om de spanning aan weerskanten van de Muur te verminderen en het vrije personen- en goederenver keer tussen Oost- en West-Ber- lijn te herstellen. De verwachting Is, dat de Russen dit voorstel opnieuw zullen afwijzen (zij deden dit al eerder op 14 juli en 19 augustus). Aanvaarding zou betekenen, dat zij weer erkennen dat de Grote Vier gezamenlijk ver antwoordelijk voor Berlyn zyn, het geen zij juist bestrijden. In de Westelijke nota's wordt bij zondere aandacht besteed aan de „wrede moord" op Peter Fechter. In de nota van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan de VS wordt geprotesteerd tegen de houding van de Westberlijnse politie en van de Amerikaanse patrouilles „die werkeloos bleven toen bandieten verscheidene malen de auto met de aflossing van de wacht voor het Russische dodenmonument aanvie len". Het Kremlin acht de Ameri kaanse regering hiervoor verant woordelijk. De Russen eisen, dat de nodige maatregelen worden getroffen om herhaling van soortgelijke inci denten te voorkomen en dat de schuldigen streng zullen worden ge straft. Frans protest De Franse ambassadeur in Bonn heeft in een nota aan de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn gepro testeerd tegen de „brutale moord" op de 19-jarige Oostduitse vluchteling, die donderdagavond door Vopo's werd neergeschoten toen hij zich al in de Franse sector van Berlijn be vond De Russische ambassadeur heeft het protest in ontvangst geno men. Inmiddels is in Londen bekend ge worden, dat Rusland een Amerikaans Brits voorstel voor het beleggen van geregelde bijeenkomsten van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier inzake Berlijn van de hand heeft gewezen. De Russische ambas sadeur in de VS, Dobrinin, had het antwoord van zijn regering in een onderhoud met de Amerikaan Dean AANVANKELIJK NOG OPKLARINGEN Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI vanochtend om 10 uur ver strekte, is er een nieuwe depressie op komst, die morgenmiddag of -avond het weer in onze omgeving gaat be ïnvloeden. Voordibn blijft het wisse lend met zonnige perioden en slechts plaatselijk een bui. De wind zal, ver der afnemen, van westelijk naar zuid westelijke richting draaien. In het temperatuurverloop komt weinig ver andering. STRANDVERWACHTING Aanvankelijk ook morgen opkla ringen en droog weer. In de namid dag langzaam toenemende bewolking, in de avond gevolgd door regen. Tot matig afnemende wind uit zuidweste lijke richtingen. Nog koel. Overdag 18 a 19 gr. Zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: Van de oceaan na deren nieuwe storingsfronten zodat het weer onbestendig blijft. 26 AUGUSTUS Zon op: 5.40 uur; onder: 19.42 uur. Maan op: 1.41 uur; onder: 17.57 ~ur. Hoogwater te Katwijk te 0.19 en 13.01 uur, laagwater te 8.21 en 20.55 uur. (27/8 hoogwater te 1.27 en 13.57 uur, laagwater te 9.31 en 21.54 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. Rusk meegedeeld. Het voorstel was vorige maand gedaan, toen Rusk en Lord Home in Genèvc een gedach- tenwisseling hadden met hun Rus sische collega Gromiko. Dit voorstel moet. niet verward worden met het voorstel voor een bij eenkomst van vertegenwoordigers van de Grote Vier in Berlijn. De plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken zouden zich daarentegen met ruimere aspecten van de kwestie-Berlijn moeten bezig houden, waarbij men tot maatrege len inzake een gedeeltelijke ontwape ning zou moeten komen. Ambassa deur Dobrinin had Rusk echter mee gedeeld, dat er geen reden was om aan te nemen dat de plaatsvervan gende ministers een basis zouden kunnen vinden voor een oplossing van de kwestie-Berlijn, als Rusk en hij er tot. dusver niet in waren ge slaagd. Volgens de gezaghebbende zegsman in Londen zou men het er evenwel algemeen over eens zijn, dat het verkennend overleg tussen Do brinin en Rusk moet worden voort gezet. Er was echter geen afspraak gemaakt voor een volgende ontmoe ting. Gevlucht Gisteren zijn twee Oostduitse grenswachten by Eschwege de West- duitse grens overgekomen om politiek asiel te vragen. Zij waren in uniform, maar hadden hun schoenen en sok ken uitgetrokken, zoals zij zeiden om te voorkomen dat er in de Oostduitse grensversterkingen alarmsignalen in werking zouden worden gesteld. Gisternacht kwam bij Eschwege de 19-jarige vrouw van een Oostduitse grensbewaker over de grens. Zij Meisje (15 j.) door trein gegrepen Voor de ogen van haar ouders is gistermiddag het 15-jarige meisje, J. E. M. Vekkers, uit Amsterdam op de onbewaakte overweg, nabij hotel „De Buunderkamp" te Wolfheze, door een trein gegrepen. Het gezin was in Ede gelogeerd in een pension en het maakte gister middag een fietstocht. Vanuit de richting hotel „De Buunderkamp" naderde de familie de spoorwegover gang. De moeder stepte af, maar het meisje reed door. Zij "werd door een passerende trein gegrepen en kwam zwaar gewond in de braamstruiken terecht. In het Protestants Streek ziekenhuis te Bennekom is zij een paar uur later aan de verwondingen bezweken. vroeg ook politiek asiel, omdat haar echtgenoot, naar zy zei. het eens was met het neerschieten van vluchtelin gen bij de Berlynse Muur en daar om overplaatsing naar Oost-Berlyn had aangevraagd. Donderdagavond is een soldaat van het Oostduitse leger bij Hunfeld (Hessen» naar West-Duitsland ge vlucht. In de nacht van donderdag op vrijdag gelukte het een negentien jarige student uit Oost-Berlijn onge merkt de Franse sector van West- Berlijn te bereiken. Enkele uren daarvoor was de negentienjarige Oostduitse grenswacht Hans-Dieter Wesa door collega's doodgeschoten nadat het hem gelukt was de Franse sector te bereiken. Première Taptoe Delft: gunstig weer De première van Taptoe Delft, die door heel wat beter weer werd be gunstigd dan de generale repetitie, werd gisteravond door vele autoritei ten bijgewoond. Aanwezig waren de ministers mr. J. M. A. H. Luns, mr. A. C. W. Beer man, en ir. S. H. Visser, de staats secretarissen luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer, mr. P. J. S. de Jong en drs. F. Gijzels, de commis saris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz. en alle chefs van staven met uitzondering van luite nant-generaal G. J. Ie Fèvre de Mon- tigny. Na de voorstelling werden de autoriteiten in het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. GILBERT BÉCAUD WORDT GEOPEREERD Gilbert Bécaud, bijgenaamd „de man van de honderdduizend volt", is ziek en moet een keeloperatie onder- De leiding van willaja 4, het mi- Maar in de verklaring wordt ook litaire district waarin Algiers is ge- gezegd, dat de willaja-raden zullen legen, heeft in een gemeensehappe- I blijven bestaan totdat er op wettige l|jke verklaring met Willaja 3 (Ka- wijze een Algerijnse staat is gevormd bylië) meegedeeld, dat zy erin toe- Voorts heet het in de verklaring, dat gaan. Gisteravond zou hij zingen in i stemt vertegenwoordigers te benoe- de leiders van het Bevrydingsfront Nice, doch dit optreden is afgezegd, j men in twee commissies die door het en het Bevrijdingsleger nimmer de Gilbert hoopt dat zyn operatie hem politieke bureau zijn gevormd voor beginselen van omvorming van hun niet langer dan een maand aan het Ae omvorming van guerrilla-eenhe- organisatie hebben verworpen Maar bed zal kluisteren aangezien een 1 d?n en de organisatie van de partij het terugzenden van het Bevrydings- langerê ziekte zijn 'plannen ernstig van het Nationale Bevrijdingsfront, leger naar de kazernes zou neerko- in de war zou brengen. Hij moet n.l. Waarnemers in Algiers zien in deze men op vergeten van de werkelijke eind oktober in Parijs zijn voor de verklaring de eerste aanwijzing van betekenis van de strijd van het Be- uitvoering van zijn opera waarover d^ bereidheid van willaja 4 om met vrijdingsleger aan de zijde van het al meer dan vijf jaar wordt gespro- ^et politieke bureau van Ben Bella volk ken. I samen te werken. (Van onze Haagse correspondent) De directie van de K.L.M. heeft een oud plan opnieuw in studie ge nomen, namelyk de mogelijke ver plaatsing van het hoofdkantoor van i Den Haag-Amsterdam heeft dit in j nieuwing van onze nationale lucht- j haven met de aanleg van een tan- gcntieel banenstelsel en een stations- complex in het hart van het. veld, nabij de nog te verleggen Rijksweg 1 Den Haag-Amserdam heeft dit in I de K.L.M.-gesehiedenis reeds meer- j malen bestudeerde vraagstuk op- I nieuw actueel gemaakt. Ook ai zal het uiteraard nog jaren duren eer een beslissing in dit opzicht wordt genomen. Den Haag is de historische zetel van het administratieve centrum van de K.L.M. Nog voor er gevlogen werd richtte Plesman in een paar kamers aan de Herengracht zijn kan toor in. Het werd een voordeel ge acht dicht in de buurt van de over heidsinstanties gevestigd te zijn en daarom werd het eerste grote eigen kantoor ock aan de Raamweg in Den Haag. later herdoopt in Dr. A. Plesmanweg opgetrokken. In de huidige tijd nu een autorit over de niseringsplan ter weerszijden van de Rijksweg ruimte is gereserveerd voor kantoorgebouwen, maakt een derge lijke verplaatsing theoretisch moge lijk. Voor het fraaie hoofdgebouw aan de Dr. A. Plesmanweg zou ge makkelijker een koper gevonden kun nen worden. De soldaten van het Bevrijdings leger, aldus de verklaring, beschou wen zichzelf als de waarborgers van de doelstellingen van de revolutie en zij moeten er voor zorgen, dat de instellingen van het land overeen komen met de wensen van het volk (Het politieke bureau wil, dat de guerrilla-eenheden worden gevormd tot een nationaal leger en dat de mi litaire en burgerlijke bevoegdheden, die thans in het grootste deel van Algerije allebei door guerrilla-eenhe den worden uitgeoefend, gescheiden worden) Volgens de verklaring is men het er mee eens, dat het politieke bureau de kandidaten voor regeringsfuncties aanwijst. Maar deze kandidaten zou den door de willaja's goedgekeurd moeten worden. Er zouden bovendien functies moeten worden gereser- gereserveerd voor oorlogsinvaliden ex-militairen en voor degenen, Bij de doorlaatpost Charlie Checkpoint in West-Bertijn ver sperden Amerikaanse soldaten met een dwars opgestelde jeep drie Russische pantserwagens de weg, toen deze zonder escorte naar het Russische gedenkteken in de Britse sector wilden rijden. Na langdurig gepraat kwam men tot een compromis: de Russische pantserwagens kregen een es cortevan twee Amerikaanse oersonenautols. (Van onze Roermondse correspondent) Het justitiële onderzoek in de spooktrein-affaire van maandag 13 augustus is nog lang niet afgesloten. Het naspeuringswerk, dat langs het hele baanvak moet geschieden, is nog al tijdrovend en de Roermondse of ficier van Justitie, mr. Messchaert, verwacht dan ook het onderzoek pas over een week te kunnen afronden. Dan zal ook pas kunnen worden be slist of tegen de Maastrichtse be stuurder van de trein een gerechte lijke vervolging zal worden ingesteld. De locomotief van de bewuste goe derentrein, welks bestuurder in de avonduren van maandag 13 augustus op het traject Eindhoven-Roermond een aantal onveilige signalen en noodmaatregelen negeerde, is giste ren weer door de officier van justitie te Roermond vrijgegeven. Deze loco motief is de laatste dagen herhaal delijk door de Rijkspolitie en de spoorwegrecherche aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Giste ren hebben de officier van justitie te Roermond en de-rechter-commissaris met deze locomotief een rit gemaakt van Roermond naar Maarheeze en terug. Daarna werd de locomotief door de justitie vrijgegeven en naar Maas tricht gereden. Het parket te Roer mond kon hangende het onderzoek nog geen nadere mededelingen ver strekken. portatie naar de VS onwettig was. De advocaten van Soblen tekenen thans beroep aan bij het Hof van H| beroep en indien ook dit afwijzend Rijksweg nauwelijks meer tijd vergt beschikt zullen zij zich tot het Ho rt an een tocht door de stad .is het gerhuis wenden. I K.L.M.-hoofdkwartier niet meer zo Zoals bekend was Soblen. die in sterk aan Den Haag gebonden, de VS wegens spionage voor de Sow- j Daartegenover staat dat het contact jet-Unie was veroordeeld, naar Is- I met de operationele diensten, die raël gevlucht toen hy op borgtocht I wèl op Schiphol gevestigd moeten vrij was. Hij werd door de Israëli- I zijn. uiteraard gemakkelijker zou ver- sche regering uitgewezen. Het vlieg - lopen als 't administratieve centrum i tuig dat hem naar de VS bracht, ook op de luchthaven gevestigd zou I landde in Engeland nadat Soblen zijn -Het feit, dat er in het moder- Izich verwondingen had toegebracht. De K L.M.-directie wijst er echter die m de stryd om de onafhanke. met nadruk op, het het probleem 1(jkheid zyn gewond, van de verhuizing zeker nog een I kwestie van jaren zal zyn. i Fares, hoofd van de voorlopige Al- i gerynse regering, zou gisteren naar I Parijs komen ter ondertekening van negen overeenkomsten over de tech nische hulp van Frankrijk aan Al- gerije. Hy is echter niet in de Fran- I se hoofdstad gearriveerd, omdat de |r~ii~i rr 111 ^11 l/DPUfAPUDll I Franse regering hem bijtijds heeft] O llllVlilJi lil fciU C/I Vi UI IJC3I1 laten weten dat het beter was het bezoek uit te stellen. Er zouden zes Het Britse Hooggerechtshof heeft overeenkomsten worden getekend over gisteren een beroep van dr. Robert technische bijstand en drie over de Soblen, die in de VN een levenslange Franse belangen in Algerije, speciaal gevangenisstraf wegens spionage 1° de Sahara. Ben Bella wilde de moet uitzitten, verworpen. Soblen eerste zes onmiddellijk tekenen, maar had gesteld, dat een bevel tot de- vroeg bedenktijd voor de drie reste- Het kan niet op. Opnieuw ver overde Nederland in Leipzig goud. Ditmaal stond de 15-jarige Ada Kok op de hoogste trede van het erepodium. Goud op de 100 meter vlinderslag, die zij in een nieuwe Europese recordtijd won. Hoe zij dat deed kan men lezen op de sportpagina. Bruggen bezweken: honderd doden Twee bruggen over de Indiase rivier de Tista zyn tengevolge van een over stroming weggespoeld, waardoor, naar men vreest, ongeveer honderd arbei- de zijn verdronken, aldus een gis teravond te Gangtok in Sikkim (In dia) ontvangen bericht. Doordat nog een brug is bezweken, is het noordelijke dee1, van het vor stendom Sikkim ;~i de Himalaja in feite van de rest van India afge sneden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is vannacht naar Moskou vertrok ken om te spreken met premier Chroesjtsjow. Diplomatieke krin gen in New York zeiden te ge loven, dat de Sowjetrussische premier Thant zal meedelen of hij al dan niet bij de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aanwezig zal zijn, een punt waarover zeer veel speculaties gemaakt zijn. Voor Oe Thant zelf is de vraag, of de Sowjet-Unie zijn verkiezing tot secretaris-generaal voor de komende ambteperiode van vijf jaar zal steu nen. Oe Thant is waarnemend secre taris-generaal. en de termijn waarin hij in een voorlopige regeling be noemd is, eindigt in april volgend jaar. De verkiezing van een secretaris generaal is een der hoofdpunten van de agenda van de Algemene Verga dering. De Veiligheidsraad, waarin de Sowjet-Unie het recht van veto uit oefent. moet de nieuwe kandidaat aanbevelen. Hoewel de Russen tot nu toe niet hebben laten blijken hoe zy over Thants optreden denken, z'jn diplo matieke kringen van mening dat Chroesjtsjow zyn verkiezing voor een periode van twee of drie jaar zullen goedkeuren. Thant heeft reeds besprekingen ge veerd met president Kennedy, pre mier Macmillan en generaal De Gaulle. Na Rusland zal hij Polen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en Zwitserland bezoeken en op 4 sep tember naar zijn hoofdkwartier in New York terugkeren. Men betwijfelt dat Thant met Chroesjtsjow over de kwestie-Berlijn zal spreken. Hiervoor is de secretaris generaal een „veel te voorzichtig man". Hij zal niet uit zichzelf be ginnen over een vraagstuk, dat de heide partyen zo scherp verdeeld houdt. Hoge Amerikaanse functionarissen zeiden, dat Thant geen plannen of voorstellen van Amerikaanse zijde meevoert. Hoewel men het nut er niet van inziet, bestaat de mogelijkheid dat Chroesjtsjow er zelf over zal be ginnen. rende. Parijs heeft daarop onmid' dellijk gereageerd en laten weten: alles of niets. De onderhandelingen zyn dus op een dood punt aange land. maar Parijs acht de kans groot dat de verdragen zeer binnenkort toch nog zullen worden getekend. De stakingsbeweging in de Spaan se provincie Asturië heeft zich giste ren tot twintig mynen en meer dan 13.000 stakers uitgebreid. De vertra ging van het werk in het gehele I gebied rieemt toe. Advertentie Een zware uitslaande brand heeft vannacht de wassery „De Valk" aan de Loosduinseweg in Den Haag grotendeels in as gelegd. Op het ke telhuis en de eigenlijke wasruimte na is de wisserij, waar circa 30 35 mensen werken, verwoest. De brand werd even voor vier uur ontdekt door een patrouillerende agent. De ijlings gewaarschuwde brandweer rukte met groot materi eel uit. Met tien stralen werd het vuur bestreden. Het gelukte de brandweer de woonhuizen, die in verbinding staan met 't gebouw van de wassery. te behouden. Ook het ketelhuis, waarin zich een nieuwe ke tel bevond, bleef gespaard. De rest van het gebouw brandde echter ge heel uit. De machines en installaties in de mangel-, pers- en centrifu geerafdeling, alsmede in de stryke- rij werden volledig verwoest. Ook een deel van het dak stortte in. De wassery is eigendom van de gebroeders J. C. en A. J. van der Linden. Hoe de brand ontstaan is, is nog niet bekend. Ook de omvang der schade kon neg niet worden vastge steld, aangezien de nablussing nog enige tijd zal vergen. De bran'weer vermoedt, dat de brand ont -aan is I in de mangelafdeling. BREESTRAAT 173 Hooftstraat 88 - Alphen Nog 8 dagen Uit het Leidsch Dagblad van 26Auf. 1862: f Zaterdag namiddag heeft H.M. de koningin met Prins Alexander een bezoek af ge- legd bij Mej. Schotte, de voor- malige baksr, sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Het bestuur der Gemeente Lexmond vraagt op eene be- zoldiging van f215 'sjaars, iemand die waarneemt de be- trekking van veldwachter, lantaarnopsteker en van ge- meenteontvanger.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1