„Water, dat voorbij mij vaart LOLITA IS GEEN LOLITA NUTTIG ADVIES Vakantie - mijmering Kom er ACHT-er HOE WERKT HET! KIJKJES IN DE NATUUR rr D' Kom er ACHT-er Onze bridgerubriek Zaterdag 25 augustus 1962 Pagina 4 pel van de oudste tijden nog on veranderd dragen, door bloeiende weiden, door dorpjes met houtsta pels en mesthopen aan de hoofd straat en soms een benzinepomp als bewijs, dat de tijd er toch niet helemaal is blijven stilstaan. ik in de verte hoor bruisen. En ook daarna is zijn loop niet voleindigd. Die voert door stadjes, die het stern- Zonder opzettelijkheid, zonder dat Ik er moeite voor hoef te doen, komt me bovenstaande versregel van Guido Gezelle in gedachten. Geen wonder, want terwijl lk deze regels schrijf, zit ik zelf aan het water, aan een klein riviertje, dat inderdaad langs me vaart. Groenig water, donker onder het geboomte, maar verblindend licht weerkaat send, waar het zonlicht vrij spel heeft. Langs de stenen trekt het grillige lijnen, rusteloze glinsterlijnen die ritmisch samengaan, zich van el kaar verwijderen, weer naar elkaar terugvloeien, steeds weer nieuwe stenen ontmoetend, waarmee ze hun krinkelspel spelen, uur na uur, dagen lang, eindeloos. „Water, dat voorbij mij vaart En lonkt en lacht en groet rnjj Sta een wjjlke stil en laat U ook van mij gegroet zijn!" Kent u het nog, dit zg. kleenge- dichtje, een van de vele, die de Vlaamse priester maakte in de tijd, toen hij mede voor het behoud van „de Vlaamsche tale" op de bres stond? XJit de tijd, vindt u ook niet? Uit onze tijd met z'n snelheid, z'n lawaai, publiciteit, reclame, alle maal zaken, die zo slecht passen in de sfeer van stilte en bezinning, die juist zo kenmerkend zijn voor de gedichten van Guido Gezelle. Achterop geraakt bij de dave rende dingen van onze dagen! Zijn manier van zeg gen, eenmaal zo gewaardeerd en bewonderd, ze ligt ons niet meer. En tochvoor de mens, die op een zeker ogenblik genoeg heeft van de brutale herrie om hem heen, zul len ze hun waarde behouden, deze fijnzinnige versregels van de oude Vlaming. Wie bovendien nog de herinnering heeft aan de stem van Jo Vincent, die van de kleenge- dichten ook dit op haar repertoire had, hij heeft iets verworven, dat bestand is tegen de invloed van de tijd, tegen stroming en mode. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli <loor Sjouke van der Zee llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll it zijn zo mijn vluchtige ge dachten, terwijl ik aan het stromende water zit, heel ver van huis, ver van m'n eigen vlakke land. Het is volop zomer, de dag is warm, hij is mooier dan k mij sinds jaren van zomerdagen kan herin neren. Bovendien is het vakantie en ben ik vrij van plicht en zorg. Waar kan ik dan beter zijn dan in de schaduw van wilgen en elzen, die, zwaaienden met hun afhangen de takken, telkens het water raken, dat kringen maakt, wijder, al wij der, tot ze de weerspiegeling van huizen en muren en bomen van de overzijde bereiken. Het heeft haast, mijn riviertje, want het komt van heel ver uit een bron op een berg helling en nu moet het eerst een hindernis nemen, de brede stuw, die Onzeker stond de 16-jarige Lolita-vertolkster Sue Lyon bij haar aankomst op het vliegveld Hamburg tegenover de persfotogra fen. Een van haar managers (op de achtergrond) rezen van op winding de haren ten berge. Sues miniatuur hond je Cha-Cha (de kleinste en wellicht duurste hond ter wereld) vindt het stormachtige weer allesbehalve plezierig. Links Sue voor 't hotel. aanmerkelijk jonger en kinderlij ker uit dan in de film, waarvoor zij twee jaar geleden reeds de eerste opnamen maakte. Braaf volgt zij de aanwijzingen van haar „mam" en de particuliere lerares op. Zij dweept met Frank Sinatra, Marlon Brando en houdt erg veel van base ball en aarbeienijs. In het hotel zit op haar bed nog altijd een pop. „Heb je ook al een vriendje", vraagt men haar. En met een naie- ve vanzelfsprekendheid bruist uit haar op: „Ééntje maar? O nee, ik heb er verschillende. Eén is veel te gevaarlijk en te inspannend. En bovendien denken de mensen er dan meteen iets van". Zo vertelt zij, dat zij uit 500 gegadigden voor de" Lo lita-rol gekozen werd, hoe opge wonden zij was, toen zij haar part ner James Mason leerde kennen, dat zij voordien reeds tweemaal in een kleine rol voor de televisie op trad en dat zij thans een contract voor zeven jaar in haar zak heeft. In welke films zij zal optreden en of zij ook nog toneellessen zal krij gen, weet zij niet. Dat heeft men haar niet verteld, daarover beslist haar manager. 1. stand schoen linker man 2. minder op spade 3. pilaartje balkon ontbreekt 4. man achter klapdeurtjes 5. rechter arm gravende man 6. wenkbrauwen rechter man 7. snor rechter man 8. stoeprand links ontbreekt Aan de overkant van mijn ri viertje ligt ook zo'n stad met steil oplopende straten, een verzameling heel oude huizen, neer- gestrooid tegen de helling van een berg. Boven alles uit torent een monumentale kerk en nog hoger en nog verder ligt een eeuwenoude kloosterburcht. Van mijn plekje kan ik hem zien liggen, een stape ling van torens en muren, grijsrode steen met schaduwholen van ra men en schietgaten. Wat zal dat er in die oude mid deleeuwen bars en ongenaakbaar hebben uitgezien. Het zal wel no dig geweest zijn voor de ridders vechtjassen, als die weer eens een een bestorming van de heuveltop op hun programma hadden. Dat is nu alles verleden tijd. Kantelen en torenspitsen, hun grimmigheid wordt nu verzacht door een overdadige begroeiing van klimop en struiken. Morgenavond sluiten wij ons aan bij degenen, die n' vredelievende tocht gaan onder nemen naar het machtige slot om daar in een der grote zalen een con cert bij te wonen. Vroeger wapen gekletter, donderbus en slingerblij de, nu Haydn en Mozart! t—in het riviertje stroomt maar. j— De grond is hier zeer vrucht- baar, hij bestaat uit een soort bruinige klei die alles wat er groeit, geweldig laat opschieten. Een on doordringbaar woud van bloeiende brandnetels begeleidt de oever, maar andere planten houden hun plaatsje ook stevig bezet. Ik zie hoogopgaand zeepkruid, fors van blad met witroze bloemen, Campanula, berggeranium, lichtro ze scabiosa, gele honingklaver en geweldige bereklauw met witte schermen en nog is mijn opsom ming niet ten einde. Het meest ge troffen echter ben ik door een klis- plant, een soort distel, ook in Nederland bekend door de hakeri ge vruchten, die aan alles wat ruw is. blijven vastklitten. De exemplaren langs dit water echter zijn l'/2 keer manshoog en van een omvang, die ik niet kan cmarmen. Groot zijn de bladeren en prachtig karmijnrood de distel bloemen, waar vlinders en hommels op bezoek gaan. Vlinders, hommels,bijen, vele soorten kevers, bijzondere sluipwes pen, wat een rijkdom aan insekten! Geen wonder met zo'n verscheiden heid van bloemen. De vogelstand is minder opval lend. Veel huiszwaluwen (ge lukkig) die overal aan de ker ken en huizen ongestoord hun klei nesten mogen bouwen, veel gier zwaluwen, die geen gebrek hebben aan gaten en spleten in oude mu ren. Maar hier aan het riviertje, nee, niet geweldig. Er zit wel een merel ijverig te fluiten, er laat zich een tjiftjaf horen en ik hoor een groene specht „hinniken", maar daarmee hebben we 't wel gehad. We zitten echter al in augustus, dus wat heeft gebroed, is nu bezig met de „nazorg" van het kroost en dan is er voor vogelgezang weinig noodzaak meer. Toch hoor ik nug een goeie bekende nl. de groenvink. Hü is de hele lieve lange zomerdag aanwezig met zijn onbeduidend b. „juiiugeniiedje, oat eentonig is, maar toch ook wel gezellig, omdat het zo echt hoort bij de zomertijd. Kort voor mijn vertrek naar m'n vakantieoord hebben we nog een hele groenvinkfamilie in onze kren- teboom in de tuin gehaa, een moe der met 5 jongen, die al best kon den vliegen, maar toen graag met trillende vlerken voor hun ma gin gen zitten, om zich de rode besjes ir. de open snavel te laten stoppen. En nu zit er weer zo'n groene knaap boven m'n hoofd en geeft z'n weinig fraaie uithalen ten beste, maar laat zich n^et zien uido Gezelle zegt tegen het water, dat het een wijlke stil moet staan, opdat hij het kan groeten. Mijn watertje heeft geen tijd voor mij, vakantiegenieter. Wie er wel stil staan, dat zijn de vissen, slank en donker gevlekt. Zijn het forellen? Met het puntige kopje tegen de stroom gekeerd weten ze zich, snel wapperend met hun vin nen, in evenwicht te houden onder tegen de donkere stenen aan, om dan plotseling de tegenstand op te geven en bij tien-twintigtallen met de stroom mee te schieten. Dan zijn ze er toch weer, of zijn het andere? En wordt het spelletje herhaald, eindeloos, zo lang ik daar aan het voortglijdende water zit. In de zon. In het hartje van de zomer. i\Uin L- ue acin aivvuKinuen in cie oeiae oovenstaanae leneningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. Bridgevraag van deze week: (Zuid) S 9 7 6 5 3 HHB 852 R 4 3 KV. Oost gever, niemand kwets baar, viertallenwedstrijd robberbridge). Biedverloop: west 1 klaveren - zuid past - west 1 SA - noord doublet - oost past - wat moet zuid bieden? Antwoord elders. Het is altijd moeilijk, op weg naar een slembod vast te stel len hoe sterk of de troefkleur is. De Italiaanse grootmeesters hebben dit onderwerp aardig onder de knie gekregen, door het gebruik van zéér gespe cialiseerde slemconventies. Deze conventies zijn echter dermate ingewikkeld, dat ze voor de doorsnee toernooispe- ler te weinig praktisch zijn. Ziehier een spel, dat onlangs in behoorlijk sterk Nederlands milieu mislukte: WEST S A H V 8 3 H A 8 5 2 R H 9 4 K 5 OOST S 10 7 4 H V B 7 6 4 R A K A H 8 2 West opende één schoppen NZ pasten oost antwoordde met drie harten Het verdere bieden doet niet veel meer terzake, doch west meen de in het drie-hartenbod van zijn partner voldoende aanleiding te vinden om met zijn prachtige spel De pers wachtte op Lolita, maar zij wachtte vergeefs De critici, die bij de première aanwezig waren noch de ver slaggevers, die de filmster Sue Lyon op het vliegveld van Ham burg opwachtten, ontmoetten de nimf, naar wie zij met enige spanning hadden uitgekeken. Wat de critici op het witte doek te zien kregen, was be slist niet de verfilming van Na- bokofs veelbesproken boek. Het was een amusementsfilm met hier en daar uitstekende spel momenten. Maar meer niet. En Sue Lyon was ook al geen Lolita. Een klein, aardig, maar onbeduidend meisje. Behalve de titel, de personen van de handeling en de auteur van het draaiboek Vladimir Nabokof ver toonde de film nauwelijks overeen komsten met de beroemde en be ruchte roman. „Wie van de verfilming van deze perverso, maar toch zo meesterlijke roman brutale vrijpostigheid en éen schandaal verwacht, kan ge voegelijk thuis blijven", schreef een van do bekendste Westduitse critici Friedrlch Luft na het bijwonen van de première kiens de Berlinale. „Gemeenheid komt er niet in voor, maar evenmin literatuur. En Sue Lyon als Lolita dat was al de eerste vergissing, want juffrouw Lyon is geen Lolita". Zij is het echt niet. Noch in de film, noch in haar privéleven. Een vriendelijk lief meisje stapte in West-Berlijn, in München, in Frankfurt, in Düsseldorf en in Hamburg uit het vliegtuig. Op be vel van haar manager glimlachte zij moedeloos en poseerde voor de fotografen en televisie-mensen, on natuurlijk en onzeker in een soort „Ik-ben-Lolita-houding". „Afschuwelijk, iedereen vraagt me of ik privé ook iets gemeen heb met Lolita", zei ze tot een fotograa die door haar aanblik een sensatie armer geworden was. Steeds nieuwe interviews, steeds maar weer glim- met Lolita", zei ze tot een fotograaf fen. Nadat men haar reeds in Ame rika van de ene stad naar de andere gejaagd had, kreeg zij tijdens het filmbal in Berlijn een zenuwinzin king. De waterlanders kwamen voor de dag en mamma stopte Lo lita, het kind Sue Lyon gauw in bed. De volgende dag werd de pre mière-tournee voortgezet. Zestien jaar is dit meisje, dat als zij voor ons staat niet de indruk wekt een „ster" te zijn. Zij ziet er 1 t Ket binnenhuisklimaat is afhankelijk van luchtbewe ging, luchttemperatuur, vochtigheid, stralingstem peratuur en de zuiverheid van de lucht. Luchtonzuiverheid bestaat in hoofdzaak uituitgeademd koolzuurgas (C02), verbrandings gassen en vaste deeltjes(b.v. stof} C02 kan men binden met chemische stoffen, maar het is goedkoper verse lucht te verwarmen of te koelen. De klimaat regelaar is ingericht voor filtreren, drogen of bevochtigen, koelen of verwarmen, al naar de toestand van de te behandelen lucht. Koelen is in elk geval nodig om de lucht te drogen: eventueel wordt ze daarna weer verwarmd. De inrichting werkt geheel automatisch volgens de opstelling van vocht-en thermometers naar zeven harten te gaan. Dit was geen goed contract een troefslag ging verloren en OW hadden wat om over te praten Een goed advies is ,om in het algemeen niet in een nieuwe kleur kleur niet tenminste twee van de drie tophonneurs heeft (uitzonde ring: een sprongbod na een Sans- atout-opening van de partner). Had oost dat advies gevolgd, dan had hij niet drie, doch twee harten geantwoord en zou zeker het goede contract van zes harten bereikt zijn. Kijken we eens naar het volgende spel: WEST OOST S A V 10 8 4 SHB97 H B 5 H V 10 9 6 2 RHVB83 RA K B 4 K A H V West opende één schoppen NZ passen wat moest oost bieden? Zijn enorm sterke spel met prachtige schoppensteun recht vaardige slemillusies, maar toch zal een slembod kansloos zijn bij uitkomst in harten. Biedt oost, na één schoppen, thans drie harten, dan zal het moeilijk zijn het slem bod te vermijden en een gelukkige west zal het contract dan nog wel maken, als niet met harten wordt uitgekomen. Wil men echter niet op de medewerking van de tegen standers avonturen, dan is er een betere methode waarbij het bieden te jumpen, wanneer men in die gaat: west één schoppen - oost drie klaveren - west drie ruiten - oost drie schoppen - west vier ruiten - oost vier schoppen - west past. Wests vier ruitenbod geeft een her- biedbare ruitenkleur aan - waarna oost niet meer dan vier schoppen moet bieden, omdat hij nu eenmaal onvoldoende controle in harten heeft. Zou west gehad hebben een singleton harten en drie klaveren, dan moet hij verder initiatief ne men b.v. door een azenvraagbod 4 SA. Voor spelers, die zich niet willen verdiepen in ingewikkelde conven ties is het advies om alléén dan in een kleur te jumpen wanneer er tenminste twee tophonneurs in voorkomen, zéér bruikbaar en het kan diverse teleurstellingen bij het slembieden voorkomen. Ook uit speeltechnisch oogpunt bekeken, is het eerste spel van dit artikel interessant. Nemen we even aan, dat oost zes harten te spelen krijgt en dat zuid met ruiten uit komt. Hoe moet oost spelen? De juiste speelwijze is, na ruiten aas een kleine harten te spelen en in west (tafel) hartenaas te leg gen. Zou zuid Heer, 10, 9, 3 in harten hebben, dan maakt, hij toch altijd twee slagen - doch als noord vier hartens heeft, kan door de ge adviseerde speelwijze de noordspe ler slechts één slag in troef maken. Zou oost de hartenvrouw direct voorspelen, dan verliest hij twee troefslagen, ongeacht wie der tegen standers de vier troeven heeft. Zelfs in een par en wedstrijd moet men zo spelen de kans dat zuid precies hartenheer-tweede heeft is zó gering, dat men beter veilig kan spelen. H. W. Filarski. Antwoord op bridgevraag: Noord heeft zeker een vrij sterk spel - het zou anders veel te riskant zijn, om in deze situatie het hoofd in de strop te steken. Zuids moeilijkheid is, dat hij met een bod van twee schoppen of twee harten te weinig zijn aardige kansen op een manche kenbaar maakt, terwijl drie schop pen of drie harten het gevaar lopen in de verkeerde troefkleur te eindi gen. Zuids beste bod is twee klave ren - deze actie in de kleur der tegenpartij kan onmogelijk zeer sterk zijn, want zuid heeft al ge past op één klaveren. In de praktijk zou het bod leiden tot vier schop pen - de partner had: SAHV HAV10 RVB 7 2 K 7 5 3. Waardering: 2 klaveren 10: 3 schoppen of harten 7; 2 schop pen of 2 harten 3.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14