Een der laatsten van een uitstervend gilde Groenten uit j eigen tuin j JOSEPHINE DE BEAUHARNAIS, gade van de eerste Napoleon Rie Nouiv bedrijft zeldzaam ambacht Wederzijdse liefde duurde ondanks scheiding tot in de dood Zaterdag 25 augustus 1962 lijks een andere weg. Zo werd zij eerst de vriendin van Tallien, la ter van de ruwe Barras. En toen Barras haar wilde verlaten huwe lijkte hü haar uit aan zijn be schermeling Napoleon Bonaparte, generaal der Franse Republiek. Napoleon HET was een romantische ken nismaking, die tussen José- phine en Napoleon. Het Di rectoire had een decreet uitgevaar digd, dat alle burgers hun wapens dienden in te leveren. Een kleine jongen van nauwelijks 12 jaar, Eugène de Beauharnais, meldde zich bjj Napoleon. Niet om iets in te leveren, maar om iets terug te vragen: de degen van zijn ge- gouillotineerde vader Alexandre de Beauharnais. Daar was moed voor nodig, zelfs na de val van Robes pierre. En voor niets had Napo leon zoveel bewondering als voor moed. Hij willigde het verzoek in. Daags daarna verscheen de moe der van de kleine jongen om de ge neraal Bonaparte te bedanken. Bij deze ontmoeting met de slan ke Creoolse ontwaakte in de stugge stuurse Napoleon een liefde, die niet meer sterven zou. Met de iro nische zegen van haar voormalige minnaar Barras trad Josephine op 6 maart 1796 met Bonaparte in het huwelijk. Napoleon was meer dan zes jaar jonger dan zij. Maar in het huwe lijkscontract maakte de bruid zich vijf jaar jonger, de bruidegom zich één jaar ouder en zo klopte het tenslotte wonderwel Spoedig kreeg de kleine Creool se er de bevestiging van, dat zij de juiste keuze had gedaan voor haar liefde, zowel als voor haar eerzucht. Napoleon overlaadde haar met attenties, zoals hij dat tot haar dood toe zou blijven doen. Napoleon steeg bovendien kort na het huwe lijk tot de hoge functie van Consul en verbande de onbetrouwbare, arg listige Barras, van wiens gunsten zij nog maar weinige maanden te voren afhankelijk was geweest. Reeds als vrouw van Consul Na poleon organiseerde zij bijeenkom sten in de Tuilerieën, waarop ook vertegenwoordigers van Frankrijks oude adel aanwezig waren. Haar doel was het Napoleon met die nog steeds invloedrijke groep te verzoenen. Zij verzocht haar ge maal tevens, de lijsten met de Emi- 0 grés (de naar het buitenland ge vluchte aristocraten) af te sluiten en er verder weinig aandacht aan re besteden. Napoleon voldeed aan deze wensen. Hij begreep, dat Jo- séphine met vrouwelijke tact en intuïtie reeds een nieuwe tijd, die niet meer in het teken der revolu tie zou staan, voelde naderen. Pagina 2 oolse was keizerin gewordenHoe voortreffelijk voelde zij zich op haar plaats! Schitteren in weelde ging haar nog oneindig beter af dan de leiders der revolutie naar de ogen zien. Tot het ogenblik van haar scheiding kostte alleen haar kleren Frankrijk bijna zeven miljoen Franc, maar in Napoleon's ogen was dat geld goed besteed. Haar scheiding maakte een ein de aan dit alles. Het was geen gebrek aan liefde, die Napo leon daartoe na een huwelijk van twaalf jaar besluiten deed. Het was de angst, dat er geen opvolger zou zijn voor de keizerstroon. Want hoe wel Joséphine uit haar eerste hu welijk twee kinderen bezat en in 1806 's keizers eerste bastaard ge boren was, schonk de kleine Creool se haar machthebber geen erfge naam. Dat was koren op de molen van de intrigerende familie Bonaparte van Fouché en Talleyrand. Jaren koesterde Napoleon de gedachte aan een echtscheiding in zijn brein Langzaam, héél langzaam rijpte zijn besluit. Maar hij durfde het Joséphine niet mede ie delen. De man, die Europa bedwong, kon er niet toe komen zijn liefde te ver loochenen en de vrouw te versto- Jeanne d'Arc was een jong meisje van eenvoudigen huize. Ook Josephine de Beauharnais was dat. Haar leven was echter heel anders dan dat van de Maagd van Orleans. Zij redde zich door de moeilijkheden van haar tijd met geen ander kapitaal dan haar bekoring en toegewijde liefde. Haar leven is het sprookje van een jonge weduwe, dochter van een havenmeester, die keizerin werd en in vijf jaar tijds bijna zeven miljoen goudfranken be steedde voor haar japonnen. Toch is het een sprookje met een triest einde, want zij verloor haar keizerrijk weer, hoewel haar liefde machtig en groot genoeg was om haar keizer blijvend te boeien. Zo begon zij Martinique is een der Westindische eilanden, die men de kleine Antillen noemt. Daar werd op 23 juni 1763 aan de haven meester Joseph Tas- cher de la Pagerie een dochter ge boren, die hij Marie Joséphine Ro se liet dopen en voortaan Joséphi ne noemde. De moeder van Jose phine had negerbloed in de ade ren en Joséphine zelf zou daarom later in Europa „de kleine Creool se" heten, zelfs toen ze keizerin van Frankrijk geworden was. Reeds in haar hangmat, gespan nen tussen twee palmbomen op het tropische eiland, droomde de kleine Creoolse eerzuchtige dromen, maar aan een keizerrijk kon zij toch niet denken. Het was al heel wat voor haar, toen op haar vijf tiende jaar het gehele gezin de la Pagerie naar Europa scheep ging, want de gouverneur van Martini- cue, de Beauharnais, had in Frank rijk een zoon Alexandre. En met Alexandre de Beauharnais zou Jo séphine in het huwelijk treden. Dat gebeurde op 13 december 1778 in Noisy-le-Grand. De vijf tienjarige Creoolse zette haar beste beentje voor, want voor de berooi de fahiilie de la Pagerie hing van het huwelijk met de schatrijke Beauharnais heel veel af. Trou wens: Joséphine wfcs inderdaad een bekoorlijk wezentje, niet bepaald mooi, maar uiterst bevallig, vleiend, teder en bereid zich naar mannen- nukken te schikken. Als Vicomtesse de Beauharnais had de kleine Creoolse zich naar heel wat te schikken. Haar man was verwaand, eigenwijs en be krompen, maar tevens iemand met grote eerzucht. Joséphine wilde zich aanpassen en ging, om haar man gunstig te stemmen, zelfs Grieks en Latijn leren. Ver bracht zij het niet in deze talen, maar zelfs een perfecte kennis dw klassieken zou haar niet hebban gebaat. Want Alexandre de Beauharnais zocht zijn genoegens buitenshuis en ter wijl Joséphine haar dochter Hor- tense verwachtte, reisde hij in zijn eentje naar Martinique en stortte zich daar in galante en minder ga lante avonturen. Aan Josephine chreef hij, dat zij zich maar in een klooster moest terugtrekken en daar zijn instructies afwachten. Voor het kloosterleven voelde Joséphine de Beauharnais in tussen volstrekt geen roeping, en toen Alexandre naar Frankrijk terugkeerde, drong zij op een schei ding aan. De historische gebeurte nissen zouden die scheiding heel spoedig bewerken. De eerzuchtige Alexandre stak zich in het wespennest der Franse revolutie, waarin hij een grote rol dacht te spelen. Zijn brallende re devoeringen maakten hem inder daad tot president van de Volks vergadering, maar de nederlaag der Girondijnen betekende zijn nood lot. Samen met zijn vrouw Joséphi ne ging hij de gevangenis in, ver- Groenten uit eigen tuin zijn altijd vers en dat is een groot voordeel. Momenteel kan er van vele soorten volop geoogst wor den en als men er te veel van heeft, kan men ook nog wel in maken. Dat kan men op vele manieren doen. Bonen zijn er volop en die kan men eventueel ook in de diep vries bewaren; ze kunnen ook geweckt worden. Bonen dient men voorzichtig te plukken; de laat. gezaaide bonen groeien nu flink door en daarvan kan men laat in de herfst nog oogsten. Als de groei van die late soorten te wensen overlaat, moet men nu nog een lichte overbemesting ge ven. Voor dit doel kan men ge bruikmaken van de bekende tuin- en gazonkorrelmestsoorten per tien vierkante meter kan men volstaan met ongeveer drie honderd gram. Winterandijvie zal nu wel zo ver zijn, dat ze gepoot kan wor den. De planten, die men al eerder gepoot heeft, moeten nu ook een overbemesting hebben. Men dient de grond tussen de planten wat los te maken; lucht en warmte kunnen dan veel be ter tot de wortels doordringen. Dan kan men een veel betere groei verwachten. Van winterandijvie kan men niet gauw te veel hebben. Als men het weer mee heeft, kan men lang vers van eigen tuin eten. Vooral langs de kuststrook kan men er lang plezier van hebben. In het binnenland en in het noorden van ons land be vriezen ze vrij gauw. Andijvie moet een voedzame en goed vcchtopgevende grondsoort heb ben. Men moet dus voor vol doende voedsel zorgen. Ook al "heeft men dit voorjaar de grond normaal bemest; als de planten eenmaal groeien, moet men ze toch nog een lichte overbemes ting geven. De augurken dragen nu volop vruchten. Het is goed de planten regelmatig af te zoe ken. Als men niet van dikke bommen houdt, moet men in ieder geval tweemaal per week oogsten. De kleine vruchtjes voldoen erg voor inmaak in het zuur. Trap bij het plukken vooral niet op de ranken. Ook bij de komkommers moet men dat zo veel mogelijk vermijden. Dat geeft aanleiding tot het weg rotten van de ranken en tot bittere vruchten en die zijn niet smakelijk. G. KROMDIJK ten, die nog altijd meesteres was van zijn hart. Van jaar tot jaar werd het beslissende woord ver schoven. In de regel weegt de historie zwaarder dan menselijke liefde. Op 15 december 1809 deed Napoleon in een plechtige familieraad de me dedeling, dat „zijn liefde voor Frankrijk en het belang van de dynastie hem dwongen de banden tc verbreken, die hem boven alles dierbaar waren". Er was een dra matisch onderhoud met Joséphine aan voorafgegaan, waarin de kleine Creoolse na een afschuwelijke ze nuwcrisis het bewustzijn had verlo ren. Gescheiden HET noodlot had zijn loop ge nomen. Joséphine moest als keizerin het veld ruimen voor een prinses van Habsburg voor een Oostenrijkse keizersdochter. Het sprookje van de Kleine Creoolse was verstoord door de eisen dei- hoge politiek. Joséphinc's liefde voo haar verloren keizerlijke gemaal veranderde echter niet in haat of wrok. Tot haar einde toe volgde zij met bewondering en toewij ding alle prestaties en lotgevallen van Napoleon. Hij van zijn kant hield niet op haar met de grootste onderschei ding te bejegenen. Zij ontving een jaargeld van twee miljoen franken en behield de titel van keizerin. Een keizerin, die haar keizer ver loren had en niettemin door hem overladen werd mét geschenken.' Haar zoön Eugène, die als twaalf jarige van Napoleon de sabel van zijn vader had opgeëist, werd on derkoning van Italië, haar doch ter Hortense koningin der Neder landen en moeder van de latere" Napoleon III. Zo was Joséphine de Beauharnais, ongeweten en on danks alles, de stammoeder van een Napoleon! In angst en droefheid beleefde zij te Malmaison de nederlaag van haar verloren keizer en de Volke- renslag bij Leipzig en zijn gevan genschap op Elba. De dood ont hield haar Napolions glorieuze te rugkeer; hij bespaarde de kleine Creoolse echter ook Waterloo en St.-Helena. Natuurkleuren Ik wilde groter werk gaa nma- ken en er iets persoonlijks in leggen. Het ruige patroon van de handgesponnen wol, welks onregelmatige draad zo prettig af wijkt van dat gelijkmatige en glad de machinale spinwerk voor mij is dat doods leende zich naar mijn smaak schitteren voor de echte natuurkleuren rodekool, kastanje, uien, wortelen Eerst na de aanschaf van twee grote weefgetuowen (ze staan in het atelier, dat als een glazen serre aan het lage huis aangebouwd is), waarop het ritme van handen- en voetenwerk of tewel het spel van schering en inslag de artistieke fantasie een vrijere teugel liet, kon den de ware vreugden voor het oog ontstaan. „In de laatste jaren ben ik ook stoffen gaan weven, waarvan ik jumpers, jasjes, mantelpakken en mantels kan maken. Ook dat doe ik zelf. Maar ja.... het gaat alles erg langzaam, zodat de produktie vaak wat magertjes blijft. Rie Mouw behoort zonder enige twijfel tot de vrij zeldzame men sen, van wie men wel eens hoort zeggen: „Wat hun ogen zien, ma ken hun handen!" Een opleiding als ontwerpster of coupeuse heeft ze nooit gehad, maar ze heeft nu de creatieve mogelijkheid, die haar steeds blijft fascineren. Soms is zij zelf verrast, welk persoonlijk en ge heel eigen effect met het spel van twee of drie kleuren als een af gewogen compositie met rechte strepen en banen over een groot vlak verdeeld bereikt kan wor den. „Ik heb eigenlijk geen zaak, want ik werk voor mijn plezier. Natuurlijk verkoop ik wel eens wat, maar wat moet je de mensen vra gen voor exclusieve dingen, waar zoveel werkuren inzitten?" Weefwerk en antiek Natuurlijk hoe zou het an ders kunnen? draagt het interieur van „Da Knotwilg" de nodige tekenen van de artistie ke weefrapaciteiten van de bewoon ster, zodat het geheel door de le vendige en frisse kleuren van de eigen gordijnen, wand- en tafelkle den bijzonder „warm" geworden is. En hier blijkt ook weer, hoezeer zich de produkten van ambachte lijk handwerk altijd of in elk geval veelal met antieke en ouderwetse zaken verdragen, want de oude petroleumlamp, de Brabant se buiskachel, het tin- en koper werk, alsmede de tegels en kristal len sierglazen, komen hier opmer kelijk goed tot hun recht. met hetzelfde gemak vesten en huisjasjes voor heren („in het laat ste heb ik echter, samen met man telpakken in tegenstelling tot vroe ger thans niet zoveel zin meer. er is betrekkelijk weinig aan te be leven als zij b.v. ook een de fect aan een der weefgetouwen re pareert. Inspirerend uitzicht Vanuit mijn atelier, waar de zon door het glas kan val len, heb ik een heerlijk inspirerend uitzicht over een vol komen stil en vaak zo verdroomd water-cn-riet-gebied. Ik weet al heel wat van de gedragingen van vele vogels af en ik hoef ook geen weerbericht meer te bestude ren, want ik zie precies aan de wol ken, wat er te verwachten is Maar als een echter artieste en dat is zjj tenslotte heeft Rie Mouw ook haar persoonlijke buien, die haar bij tijd en wijle naar het 'vertier in de stad drijven. Steeds keert ze echter weer met vreugde terug naar haar vrijwillig gekozen eenzaamheid om daar wol te kaarden, in verfpotten te roeren, de getouwketting in te scheren en als een kunstschilder haar eigen kleurcomposities te scheppen JAAP STIGTER. JOSEPHINE DE BEAUHARNAIS dacht van verraad, hetwelk hij ln zijn functie van divisie-generaal zou hebben gepleegd. De guillotine maakte een einde aan het leven van Alexandre en zo werd de klei ne Creoolse op dertigjarige leeftijd weduwe. Tijdens het schrikbewind verliet men de gevangenis slechts om naar het schavot te worden gebracht. Na het heengaan van haar gemaal verwachtte Joséphine ook zelf elke dag de dood. Zij haatte de ge dachte, dat zij moest sterven. Jong, krachtig, levenslustig als zij was, wilde zjj leven. En zie, als door een wonder gingen de gevangenis deuren voor haar open de weg naar de vrijheid kon zij weer be treden. De man, die dit wonder bewerkstelligd had, was Tallien. Wie zal het de „kleine Creoolse" euvel duiden, dat zij, een politiek verdachte vrouw, zich verder door de moeilijkheden heensloeg door de toenmalige machthebbers gunstig te stemmen? Er bleef haar nauwe- Hoe geheel anders zou de le vensgeschiedenis van Joséphi ne en Napoleon verlopen zijn, als de twaalfjarige Eugène niet de sabel van zijn vader had terugge vraagd. Instede van keizerin, zou de Kleine Creoolse dan de versma de vriendin van een politiekè ban neling zijn geworden. Toch wer den teleurstellingen Joséphine in haar verdere leven niet onthouden. De familie Bonaparte was fel tegen het huwelijk gekant. Een weduwe met twee kinderen! Dan nog de vriendin van de volksmisleiders uit dc revolutiejaren. En bij dit alles bovendien een Creoolse! Twaalf ja ren zonder ophouden stookten Napoleon's verwanten tegen de vrouw, die hij liefhad als geen an dere. Zowel de bekwame en sluwe Talleyrand als de chef der geheime staatspolitie Fouché stookten mee en lieten weinig onbeproefd om een scheiding tot stand te bren gen. Voorlopig echter waren José- phine's bekoorlijkheden en Napo leon's liefde sterker dan alle krui perijen. Joséphine's gloriedag viel op 2 december 1804, want toen werd haar gemaal in de Notre Da me te Parijs gekroond tot erfelijk keizer der Fransen. De kleine Cre- f Augurkjes in het zuur (Foto Turkenburg} Rie Mouw woont daar in het stille en nog niet zozeer door de watersport aangeraakte Kor- tenhoef onder de rook van Hilver sum in een landelijk paradijs, waar zij een scheppend ambacht bedrijft, dat haar hart en ziel heeft. Ze vindt ook nog tijd voor ex perimenten en kleurt vaak b.v. een gesponnen woldraad niet geheel, doch met grillige onderbrekingen, waardoor bij een weloverwogen toe passing op het weefgetouw in de letterlijke zin des woords een schil derachtig effect bereikt kan wor den. Het bezit van twee meer dan manshoge weefgetouwen is ove rigens geen „luxe" aangezien de werkstukken, die hoofdzakelijk uit witte schapewol opgebouwd wor den, een witte schering vragen (hieronder verstaat men de van een brede rol lopende mat van garen, die voor iedere weefschepping als basis of tewel als „skelet" moet die nen», terwijl de wol der donkere dieren op een dienovereenkomstige schering opgezet moet worden. En aangezien het monteren van een dergelijke garenwol en het inha ken van alle fijne draden op het weefgetouw, een precieus en vrij langdurig werkje is, zijn er twee toestellen nodig om makkelijk te kunnen overschakelen. Maar nogmaals onze gastvrou- we is ten aanzien van haar metier van alle markten thuis. Zij maakt Weven met scliapewol van A tot Z. ,,Er werkt haast niemand meer zoals ik," aldus mevrouw Rie MouwTheebe te Kortenhoef, ,,want ik houd nu eenmaal van het primitieve en de charme van het oude ambacht. Ik doe alles zelf met de hand vanaf het wassen van de vuile wol van het schaap in de sloot voor het huis schitterend zacht water overigens tot het spinnen, verven en weven toe Haar lage witte huis, dat wijlen haar man die architect was eens als zomerverblijf in de landelijke stilte in een uithoek van het Loosdrechtse plassengebied bouwde, ligt langs een rustieke zandweg en wenkt de passanten reeds uit de verte met kleurige blikvangers. Want ze vergeet slechts zelden de produkten van haar twee weefgetouwen langs de waterkant op te hangen en de di vankleden, jasjes, stola's, sjaals en wat dies meer zij worden dan op een bijzondere manier door riet, houten bruggetjes en hoge wolken luchten omlijst Voorts valt er nog vaak een an der kleureffect tussen de naburige oude vruchtbomen waar te nemen, dat associaties met wonderlijke bloemgewassen oproept: de zojuist geverfde knotten schapewol. die aan oude boomstobben ter droging werden opgehangen Rie Mouw is zonder twijfel een der laatsten van een uitstervend gilde, want de gemechaniseerde weefindustrie heeft deze omslach tige handarbeid die thuis hoort bij de levenssfeer van vroegere ge slachten reeds lang overwoe kerd. Maar juist het rullige en ongelijkmatige patroon van deze ambachtelijke manier van werken stelde haar in staat om artistieke en exclusieve resultaten to berei ken. „Het is alles als een hobby begonnen", aldus vertelde ze ons in haar smaakvol antiek ingerich te woonkamer van de handweverij. „De Knotwilg", ,.en dat is het thans eigenlijk ook nog een beetje. Ik kan het niet laten het is tenslotte een soort scheppend spel hoewel het wel eens wat inspan nend wordt, alles met de hand te doenOnze gastvrouwe heeft van huisuit een feilloos kleurgevoel dat zij reeds in haar jeugdjaren demonstreerde, toen ze met fijn zinnige pasteltinten Franse straat jes schilderde en de nuances van licht- en schaduwpartijen zorgvul dig uitwerkte. „Aan weven heb ik eigenlijk nooit gedacht; dat is min of meer van zelf gekomen. Na het overlijden van mijn man nam ik mij voor om in dit zomerhuis blijvend te gaan wonen, maar de stilte, die me nu zo dierbaar geworden is, kon ik niet verdragen. Ik ging me vervelen en wist niet goed, wat ik moest gaan doen. Totdat ik me op een dag herinnerde, dat op de vliering als een banneling een klein weefstoeltje stond, dat ik eens bij een uitdragerij gekocht had Op dit eerste toestel, dat slechts twee schachten had van 80 a 90 cm breed, begon ze voor vrienden en kennissen sjaals en lopers te maken. Ook vervaardigde ze voor eigen genoegen kleine gobelins, maar dit omslachtige en moeilijke peuterwerk kon haar op de duur niet bevredigen. eenmaal dit zelf gekozen ambacht van a tot z in de vingertoppen zitten. Ze is de mening toegedaan, dat weven enigszins vergeleken kan worden niet het bespelen van een orgel .waarbij zich ook de eigen opvatting en de eigen stemming kan weerspiegelen. Het is vooral

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 12