DE GAULLE ONTSNAPT AAN MOORDAANSLAG Russisch commando in O.-Berlijn opgeheven flmtona M NOG LANDINGEN IN NIEUW-GU1NEA S.E.R. verdiept zich in vakaiitiespreiding Regen van kogels in duistere straat Goud en zilver voor Nederland WERK VAN BEROEPSTERRORISTEN Achtduizend stakers in Asturië Probleem wordt nijpender Schending van het statuut voor Berlijn Grote ravage na aardbeving Djakarta laat Amerikaanse piloot vrij Locomotief nu bij Justitie (9ud teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 No. 30737 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Gaulle is gisteravond ontsnapt aan een moordaanslag, die geraffineerder in elkaar zat dan vorige samenzweringen tegen zijn leven. Hij was op weg van Parijs naar het vliegveld Villa Coublay toen zijn auto in een slecht verlichte straat aan de rand van de stad in een kogelregen terechtkwam. De president dankt het leven aan zijn schoonzoon, kolonel Alain de Boissieu, die hem en mevrouw De Gaulle dwong zich te bukken zodra er werd geschoten. Vanuit twee auto's die in de duistere straat stonden opge steld, werden tussen de 120 en 150 schoten op de wagen van De Gaulle gelost, waardoor twee banden sprongen, de ach terruit werd verbrijzeld en de carrosserie werd doorzeefd. Zo dra het mitrailleurvuur zweeg, stapten De Gaulle en zijn ge zelschap over in een volgauto, die snel doorreed naar het vlieg veld. Na de aanslag werden de daders naar men aanneemt zijn er on geveer tien man bij de aanslag be trokken niet achtervolgd, omdat de escorterende motorrijders de strenge opdracht hebben ingeval van een overval bij de auto van de pre sident te blijven en niet te stoppen, dit om andere terroristen niet de ge legenheid te geven op een stilstaande De Gaulle te schieten. President De Gaulle had zijn va kantie onderbroken voor een verga dering van de ministerraad i.v.m. de bestrijding van het toenemende ban ditisme in Frankrijk. Zijn vertrek uit Parijs was strikt geheim gehouden evenals de route van Parijs naar het vliegveld. Om tien over acht passeerde de stoet van generaal De Gaulle de Avenue de la Libération. Aan het begin van deze straat stond rechts langs het trottoir een gele bestel wagen geparkeerd. Honderd meter verder stond aan de linkerkant een blauwe Citroën-DS. De stoet van De Gaulle bestond uit twee auto's, voor afgegaan en gevolgd door motorpo litie. Uit de bestelwagen werd twee maal een salvo op de wagen van De Gaulle gelost met een pistoolmitrail leur en een automatisch machinege weer. Op dat ogenblik reed de auto van de president met een snelheid van 130 km. Uit de DS werd met een pistoolmitrailleur geschoten. De motorrijders wierpen zich plat op-het stuur. Een van hen kreeg twee Het aantal mijnwerkers in Asturië dat in staking of uitgesloten is, be draagt nu achtduizend. Dinsdag avond werd de mijn in El Soton ge sloten na een „langzaam-aan-actie" van 1300 arbeiders en gisteren gingen nog twee mijnen in Asturië dicht. Het Spaanse ministerie van Arbeid heeft gisteravond in een communiqué over de radio gezegd, dat groepen en personen in het betrokken gebied ar- beidseisen hebben gesteld zonder de wettelijke procedure in acht te nemen, waardoor de sociale vooruit gang zou worden gehinderd. Het mi nisterie zal niet aarzelen' alle be schikbare maatregelen te nemen om „de behoefte van de gemeenschap te verdedigen", aldus het communiqué. De arbeidsonrust in Asturië is za terdag begonnen toen een groep mijnwerkers, die een halve vrije dag op zaterdag verlangt, 's middags de mijn verliet. Het conflict breidde zich uit, toen meer mijnwerkers niet meer tot hun werk werden toegelaten na dat zij de stakers door een „lang zaam-aan-actie" hadden gesteund. WEERBERICHT AANHOUDEND KOEL De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke 'ind. Aanhoudend koel. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Oceaanfront passeert met regen en een harde zuidwestelijke wind. Mor gen aanvoer van koele en onstabiele lucht. Te koel. Overdag 17 tot 18 gra den. Temperatuur zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: depressies blijven actief en brengen voorlopig onsta biel en te koel strandweer. 24 AUGUSTUS Zon op: 5.37 uur; onder: 19 47 uur. Maan op: 0.05 uur; onder: 16.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.12 en 22.53 uur; laagwater te 5.33 en 18.04 uur. Dit dammer bestaat uit 14 pagina'» kogels in zijn valhelm, maar werd niet gewond. Direct na de aanslag reden de auto's van de terroristen met grote snelheid in de richting van Parijs, waar men ze later vond. Op de hoogte De politie is het erover eens, dat deze aanslag het werk van beroeps- terroristen is. Vorige aanslagen wer den gepleegd door amateurs, die steeds konden worden gevat. Ditmaal waren de daders precies op de hoogte van de duur van de vergadering van de ministerraad, van het uur van vertrek uit het Elysée en van de te volgen route naar het vliegveld. Dat alles zou er op wijzen, dat de terroristen medeplichtigen hebben gehad in de onmiddellijke omgeving van het Elysée of van het ministerie van Binnenlandse Zaken, want alleen enkele zeer ingewijden zijn op de hoogte van het doen en laten van president De Gaulle. De politie en de binnenlandse veiligheidsdienst zijn gisteravond meteen een grootscheeps onderzoek begonnen. OAS De minister van Binnenlandse Za ken, Roger Frey, zei vannacht op een persconferentie, dat „het eerste doel van de ondergrondse organisatie i auto zaten man en vrouw en twee (waarmee hij klaarblijkelijk de OAS kinderen. Een der kogels vloog tus- bedoelde - red.) bestaat uit het doden sen de man en de vrouw door en van de president van de republiek", verwondde de bestuurder, de heer Een particuliere auto; komende uit Sillon, licht aan de hand. Hij werd de richting Petit Clamart en onder- naar een ziekenhuis vervoerd, doch weg naar Parijs, ontsnapte als door mocht na te zijn verbonden naar een wonder aan de aanslag. In deze 1 huis. De twee Indonesische onderzee- wees hij op de noodzakelijkheid, dat boten, die maandagavond voor de I de waarnemers van de V.N. zo spoe- noordkust van Nieuw-Guinea zijn gesignaleerd op nog geen 40 kilome ter van Hollandia, hebben naar alle waarschijnlijkheid toch nog enige infiltranten aan land gezet. De be volking van een aan de Tanah Merah-baai gelegen kampong heeft in de afgelopen nacht een rubber boot aan het strand gevonden, waar in munitie en voedingsmiddelen wer- dig mogelijk met hun taak beginnen „opdat dergelijke feiten niet alleen uit Nederlandse bron bekend worden gemaakt". Nu verwacht wordt, dat in de komende dagen een groot aantal In donesische para's uit de oerwouden te voorschijn zal komen, hebben de Nederlandse autoriteiten in overleg met de V.N.-vertegenwoordigers plan den aangetroffen. Uit Hollandia zijn nen uitgewerkt om op verschillende direct enkele kleine patrouilles van plaatsen opvangcentra in te richten de landmacht naar de Tanah Merah- baai gezonden om een nader onder zoek in te stellen. Dit heeft schout-bij-nacht Reeser vanochtend op zijn wekelijkse pers conferentie meegedeeld. Schout-by-nacht Reeser verklaar de. dat de onderzeeërs na de waar neming van de laatste radarecho's in de nacht van maandag op dinsdag niet meer waren gesignaleerd. Indien de rubberboot inderdaad infiltranten aan boord heeft gehad, zouden deze thans in de omgeving van de Tanah Merah-baai rondzwerven, op een af stand van ongeveer drie dagen lopen van Hollandia. Het betrokken bootje zou ongeveer tien man kunnen ver voeren. Snel beginnen De Schout-bij-nacht heeft generaal Rikhye uiteraard onmiddellijk op de hoogte gesteld van de melding dat een boot is gevonden. In dit verband waar de infiltranten onder leiding van hun eigen commandanten tot 1 oktober zullen verblijven. De Schout-bij-nacht zei te hopen, dat de gevangen genomen infiltran- het eiland Woendi verblijven, binnen kort naar Indonesië gezonden zullen worden. Problemen Guinea. Men heeft o.m. gesproken over de verdeling van de waarnemers, die binnenkort zullen arriveren. De V.N -commissie heeft ook uitvoerige inlichtingen gevraagd over de hoe veelheid materieel, b.v. transportmid delen. die nodig zullen zijn voor de Over de samenwerking met veiligheidstroepen. Schout-bij-nacht de V.N.-vertegenwoordigers zei de Reeser achtte het niet uitgesloten. Schout-bij-nacht, dat vele organisa- dat aan de Nederlandse strijdkrach- torische problemen nog moeten wor- ten gevraagd zal worden een ge- den opgelost. De militaire autoritei- deelte van het materieel achter te HinI ten hebben generaal Rikhye volledig laten ten behoeve van de V.N.-troe- ten die voor het overgrote deel op j lngelicht ov|r de situatle 'op Nieuw! pen. De staatssecretaris van Economische Zaken. drs. F. J. W. Gijzeis, heeft, mede namens de staatssecretarissen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksge zondheid. aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over het steeds nijpender probleem van de vakantiespreiding. In zijn adviesaanvrage merkt de staatssecretaris op, dat door het sa menvallen van de vakanties van ve len gedurende slechts enkele zomer weken, het van jaar tot jaar moei lijker wordt om de vakantietijd. die steeds meer buiten de woonplaats wordt doorgebracht, zo aangenaam mogelijk te besteden. Ook de dienst verlenende sectoren komen in gro te moeilijkheden van allerlei aard. Ondanks prijzenswaardige initiatie- vei- zijn de pogingen om althans voor de Nederlandse vakantiegangers een zekere spreiding te bewerkstelligen, tot dusverre mislukt. Voor de grote meerderheid van de bevolking hangt de periode van de zomervakantie af, var. wat dienaangaande in het be drijfsleven collectief of individueel wordt overeengekomen, waarbij het bedrijfsleven op zijn beurt weer sterk afhankelijk is van de schoolvakanties. De staatssecretaris verzoekt de S.E.R. of hij de mening kan delen, d?.t de spreiding van vakantie bevor derd dient te worden en zo ja, welke methoden daartoe naar zijn mening dienstig zijn, met inachtneming van de bijzondere belangen van bepaalde sectoren van het bedrijfsleven en uiteraard van het onderwijs. (Van onze correspondent in Bonn) De Russen hebben gisteren het bureau van hun stadscom- mandant in Oost-Berlijn opge heven. Officieel heette het, dat diens bevoegdheden tijdelijk zijn overgedragen aan de comman dant van de Russische strijd krachten in de Duitse Demo cratische Republiek, generaal Jakoebowksi. De Russische regering gaf als reden voor haar besluit op, dat het Westen het bestaan van het bureau van de Russische stadscommandant had se, Britse en Franse garnizoenen van en naar West-Berlijn, de bewa king van de Duitse oorlogsmisdadi gers in de gevangenis van Spandau (Baldur von Schirach. Hess en Speer en de wacht bij het gedenkteken voor de Russische soldaat in West- Berlijn. In een verklaring die de Russen gisteren uitgaven wordt gezegd dat het Westen Berlijn praktisch tot een bolwerk van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie heeft gemaakt. Men poogt de schijn te wekken dat er voor Berlijn nog altijd een vier- mogendhedenstatuut bestaat, aldus Moskou, dat stelt dat dit statuut in feite al niet meer van kracht is sinds 1948, omdat toen de Westelij ke Grote Drie overgingen tot het treffen van afzonderlijke maatrege len voor West-Berlijn. „Het is dui delijk dat het Westen de fictie van een viermogendhedenstatuut op houdt om West-Berlijn tot een steunpunt voor de NAVO te ma ken", zo wordt gezegd. Ook de communistische Oostduit- se regering gaf gisteren een verkla ring uit. Zij noemt de Russische maatregel een stap op de weg naar een Duits vredesverdrag en een op lossing voor de kwestie-West-Berlijn. van de Russische stadscommandant de geallieerde rechten in West-Ber- Iijn niet aantast en evenmin de Russen ontheft van hun verantwoor delijkheid voor de gedeelde stad. Overigens zei men nog geen duide lijk beeld te hebben van de beteke nis van de Russische maatregel. De Britten toonden zich onprettig ge troffen door het gebeurde. Het be tekent het einde van een verbin- dingspost, die toch zijn nut oplever de, zo meent men. In Westduitse kringen wilde men zich ijiet meteen uitlaten over het belang van de stap der Russen. Het is moeilijk te overzien wat de gevol gen van dit alles zullen zijn, zo vond men. Men sloot evenwel de moge lijkheid niet uit, dat de jongste Rus sische Berlijn-chicane de eerste fase is van een plan, dat ten doel heeft de crisis rondom Berlijn weer aan te blazen. Tot vanochtend waren geen direc te gevolgen te merken van het gis teren bekendgemaakte Sowjetrussi- sche besluit om het commando in Berlijn op te heffen. Amerikanen en Russen zetten hun patrouilletoch- ten naar beide stadsdelen voort. De aflossing van de wacht bij het Rus sische gedenkteken in de Britse sec- misbruikt voor inmenging in de hedenstatuut nog langer op Oost- Berlijn toepast en dat het de soeve reine rechten van Oost-Duitsland binnenlandse aangelegenheden van Oost-Berlijn en Oost- Duitsland. Onder de bevoegdheden van de Russische stadscommandant vielen tot nu toe: controle van personen- en goederenverkeer der Amerikaan- Op de vierde dag van de Europese door Ineke Tigelaar die in 4 min. zwemkampioenschappen behaalde de 57.3 sec. als tweede eindigde voor de Nederlandse zwemsters wederom twee Zweedse meisjes Ljunngrenn en Ry- medailles en wel op het nummer lander. Reeds na 200 meter had Las- 400 meter vrije slag dames door Adrie terie in 2.22.2 de leiding en zij werd Lasterie, die subliem zegevierde in niet meer bedreigd. Ineke Tigelaar, 4.52.4, hetgeen een evenaring van het die het in de serie rustig aan had Nederlands record betekende, dat op gedaan voegde nu het zilver aan de naam staat van Corrie Schimmel, en bronzen sprintmedaille toe. Europa's snelste 400 metet vrije slag-zwemsters, links Ineke Tigelaar (zilver), rechts Adri Lasterie (goud). Voor een verslag zie men de sport pagina. „Het zal nu voortaan onmogelijk tor werd gisteravond wederom met zijn, dat het Westen het viermogend- drie pantserwagens verricht. Ook in het luchtbeveiligingscentrum en in de gevangenis voor oorlogsmisdadi gers in Spandau. waar de Russen nog nog langer schendt". Niet toevallig In Bonn zei Bondsperschef Von Hase, dat de Russische stap een nieuwe schending van de viermo- gendhedenovereenkomst voor Berlijn is. Het is niet toevallig, aldus Von Hase, dat Moskou het bureau van zijn stadscommandant juist opheft, nu het Westen heeft geëist dat de vier stadscommandanten in Berlijn overleg zullen plegen hoe bloedver gieten bij de „muur" in de toekomst kan worden vermeden. Amerikanen in Washington zowel als in Berlijn hebben al laten weten, dat de afschaffing van het bureau In Zuid-Italië hebben zich gisteren nieuwe aardschokken voorgedaan, na de hevige aardbeving van woensdag die aan zestien personen het leven heeft gekost, terwijl on geveer tweehonderd mensen ver wondingen opliepen. De materiële schade loopt in de miljoenen. Er zijn reeds meer dan 3.000 berich ten ontvangen over zwaar bescha digde huizen. In de bergstad.ies Ariano Irpino, Montecalvo. Grot- taminarda en Mirabella zijn 60 tot 90 procent van de woningen zo ver nield. dat zij niet meer kunnen worden bewoond. Van de zestien slachtoffers zijn er twee door vallend puin gedood. De andere slachtoffers waren meren deels oudere vrouwen, die van angst zijn gestorven of tijdens de vlucht in verkeersongelukken betrokken wa ren. Grote schade is ook aangericht in het gebied van Napels, waar gis ternacht 800.000 mensen uit vrees voor nieuwe bevingen buitenshuis bleven. Het Italiaanse kabinet heeft een be drag van 2.400 miljoen lire toege wezen. waarvan 400 miljoen voor onmiddellijke hulpverlening zijn met de drie westelijke mogendheden samenwerken, was niets van het besluit te merken. O Slot pag. 2 Van 24 augustus t/m I sep tember wordt in Delft de tradi tionele taptoe van militaire mu ziekkorpsen gehouden. Hierbo ven een historische groep van Prins Maurits. De 33-jarige Amerikaanse piloot Allan Pope. die door een rechtbank in Djakarta in april 1960 ter dood was veroordeeld wegens het mede strijden aan de zijde van de Indo nesische opstandelingen in 1958, ia in het geheim vrijgelaten en naar de Verenigde Staten overgebracht. Pope werd tezamen met 17 leden van de In donesische strijdkrachten schuldig be vonden aan het uitvoeren van bom bardementen en beschietingen en het vervoer van wapens voor de opstan delingen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gister avond bekend, dat Pope op grond van een algemene politieke amnestie door de Indonesische regering op 2 juli in vrijheid was gesteld. De piloot had verzocht zijn vrijlating en terugkeer geheim te houden om ongewenste pu bliciteit te voorkomen bij zijn ont moeting met zijn vrouw en twee zoons. Pope werd onderscheiden we gens zijn verdiensten in de Koreaanse oorlog. Hij werd in 1958 gevangen genomen nadat zijn B 26 bommen werper was neergeschoten, waarbij hU met zijn parachute landde en een been brak. De locomotief, waarmee een N.S.- machinist vorige week maandag avond in de buurt van Weert door een aantal onveilige seinen is gere den, is door de Nederlandse Spoorwe gen ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te Roermond. Zoals bekend stelt de officier een onderzoek in naar het gebeurde met de trein. Advertentie GRANDIOZE EUROVISIE SPORTWEEK zaterdag li augustus EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN ZWEMMEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Komende week bijna dagelijks directe uitzendingen van de wereldkampioenschappen wielrennen uit Milaan, Salo en Brescia Gizenga vast niet De loemoembist Antoine Gizenga, die vorige week besloot in honger staking te gaan uit protest tegen zijn reeds acht maanden durende gevan genschap op het eiland Boelabemba in de monding van de Kongo-rivier, heeft zijn voornemen niet tot uitvoe ring gebracht en is in goede welstand, zo heeft het Kongolese ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt. Een medische commentaar heeft hem bezocht en na terugkeer in Leopold- stad het bovenstaande gerapporteerd. bestemd. Premier Fanfani heeft een bezoek gebracht aan het ge troffen gebied. Paus Johannes heeft grote geldsor - men naar de bisschoppen in Napels en Irpino laten sturen om de ge troffenen te helpen. Hy heeft te vens de pauselijke hulpverlenings commissie opgedragen te helpen. Uit het Leidsch Dablad van 23 Aug. 1862: Z.M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de ar- rondissements-rechtbank te Leiden Mr. H. P. van Kaat- hoven, griffier bij het kan tongerecht te Noordwijk. Een 72-jarige grijsaard be dwelmde in een spoorweg coupé een jong meisje, bragt deze een kleine wonde aan den hals toe en zoog daar bloed uit. Na zijn arrestatie vertelde de man dat meisjes- bloed hem verjongde.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1