Goud voor Ria op rugslag, zilver voor Korrie \Y inkel Klenie Bimolt tweede op 200 meter schoolslag Sneekweek Plakken liggen klaar Traditie voortgezet Van der Meiden rijdt op zuurstof Cijfers Leipzig Sportsplinters Buitengewone dag voor Nederlandse zwemwereld Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 augustus 1962 Derde blad no. 30736 Finale 100 m rugslag dames: 1. Ria van Velsen (Nederland) 1 min. 10.5 jee.; 2. Korrie Winkel (Nederland) 1.10.7; 3. Veronika Holletz (Oost- Duitsland) 1.11.3; 4. Ingrid Schmidt (Oost-Duitsland) 1.11.6; S.LindaLud- grove Groot-Brittanië) 1.11.9; 6. Rose-Marie Piacentini (Frankrijk) 1.12.6; 7. Sylvia Lewis (Groot Brit tannië) 1.12.6; 8. Kirsten Michaelsen (Denemarken) 1.13.4. Finale 200 m schoolslag dames: 1. Anita Lonsbrough (Groot Brittannië) 2 min. 50.2 sec.; 2. Kleni Bimolt (Nederland) 2.51.2; 3. Ursula Kueper (Oost-Duitsland) 2.52.2; 4. Bettie Heukels (Nederland) 2.53.1; 5. Jacque line Enfield (Groot Brittannië) 2.53.4; 6. Karin Beyer (Oost-Duitsl2.54.9; 1. Kaleria Jegorowa (Rusland) 2.56.9; 8. Barbro Eriksson (Zweden) 3.00.1. Ffnale 4 x 100 meter wisselslag estafette heren: 1. Oost-Duitsland (Dietze, Henninger, Gregor en Wie- gand) 4.09.0 (nieuw Europees record); 2. Rusland (Sijmar, Kolesnikov, Kus- min en Konoplev) 4.10.3; 3. Neder land (Weeteling. Mensonides, Jis- koot en Kroon) 4.10.9; 4. Frankrijk 412.5; 5. Hongarije 4.12.7; 6. Tsjecho- Slowakije 4.16.1; 7. Groot Brittannië 4.19 5; 8. Italië 4 19.8. Series 400 meter vrjje slag heren: Eerste serie: 1. Giovanni Orlando (Italië) 4.29.9 (nieuw nationaal re cord) 2. Sven-Goeran Johansson (Zweden) 4.33.5; 3. Jon Martin-Dye IGB.) 4.40.9; 4. Tino Jansen (Ned.) 4.42 75. Risto Lehtonen (Finland) 443 2; 6. Marek Gomula (Polen) 620 3. Tweede serie: 1. Petr Lohnicky (Tsj. Slowakije) 4.30.8 (nieuw natio naal record)2. Jean Pascal Curtil- let (Frankrijk) 4.34.2; 3. Joszef Ka- tona (Hongarije) 4.35.2; 4. Veljko Rogusic (Zuidslavië) 4.35.2; 5. Jon Vengel (Noorwegen) 4.46.6; 6. Jar- dan Aleksandrow (Bulgarije) 4.54.8 (nieuw nationaal record). Derde serie: 1. Johan Bontekoe (Nederland) 4.27.7 (nieuw Nederlands record); 2. Hans Rosendahl (Zwe den) 4.28.8 (nieuw nationaal record); 3. Martin Klink (Oost-Duitsland) 4.35.94. Sergio de Gregorio (Italië) 4.42.6. Vierde serie: 1. Frank Wiegand (Oost-Duitsland) 4.30.3; 2. Richard Campion (Groot Brittannië) 4.33.7; 4. Karl Haavisto (Finland) 4.34.7; 4. Jerczy Tracz (Polen) 4.48.9; 5. Jan Zizala (Tsjecho Slowakije) 4.53.7; 6. Sandor Konrad (Hongarije) 5.00.4. Voor de finale 400 metr vrije slag plaatsten zich: Bontekoe (Nederland) 4.27.7; Rosendahl (Zweden) 4.28.8; Orlando (Italië) 4.29.9; Wiegand (Oost-Duitsland) 4.30.3; Lohnicky (Tsj.-Slow.) 4.30.8; Johanssen (Zwe den) 4.33.5; Campion (Groot- Britt.) 43 7; 7. Curtillet (Frankrijk) 4 34.2. De indeling van de halve finale poules waterpolo luidt; Groep 1: Hongarije, Roemenië, O. Duitsland en Italië. Groep 2: Rusland, Nederland, Zuid slavië en België. De in de voorronde behaalde re sultaten blijven meetellen. Na het afwerken van zeven onder delen luidt het landenklassement als TOlgt: Dames: 1. Oost-Duitsland 48 pnt; 2. Nederland 40 pnt; 3. Groot Brit tannië 25 pnt; 4. Rusland 8 pnt; 5. Oostenrijk 3 pnt. Heren: 1. Oost-Duitsland 36 pnt; 2. Rusland 30 pnt; 3. Nederland 23 pnt; 4. Frankrijk 19 pnt; 5. Zweden 8 pnt. De Nederlandse afvaardiging naar het int. indoor concours hippi- que, dat op 4 en 5 september te Brus sel wordt gehouden, zal bestaan uit mej. Proetske Arts met de paarden Hella en Weinbrand en Jan Maat huis met Troongravin Anna en Troongraaf. De achtste en voorlaatste etappe van de Ronde van Oost-Duitsland is gewonnen door de Oostduitser Tan- neberger, die de 160 km. van Finster- walde naar Tannenberg aflegde in 4 uur 26 min. en 9 seconden. De plaatsen van de Nederlanders waren; 13. Rutte 4.26.09; 33. Lute 4.26.30; 36. Dieperink z.t. De Finse polsstokhoogspringer Pentti Nikula, die onlangs het we reldrecord tot 4.94 meter verbeterde, werd dinsdag in Helsinki verslagen door de Amerikaan Ron Morris. Ron Morris bereikte een hoogte van 4.90 meter, terwijl Nikula „slechts" 4.80 meter sprong. De Judokwai Nederland, een van de vijf judobonden in Nederland, heeft als bondscoach prof. S. Mario- ko aangezocht. Marioko is 6e dan kodokan en arriveert 29 augustus in Nederland. THAILANDSE TROEPEN TERUGGETROKKEN Prins Sihanoek, het Cambodjaanse ttaatshoofd, heeft volgens het pers bureau Nieuw-China op een pers conferentie in Pnom Penh verklaard, dat Thailandse strijdkrachten die zich in het gebied van de tempel Preah Vihear bevonden, zijn teruggetrok ken. De terugtrekking geschiedde na een Waarschuwing van Cambodja en een belofte tot steun van de Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken, maar schalk Tsjen-ji, aldus het persbureau. Zoals bekend heeft het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag enige tiid «releden het omstreden tempelge- bied aan Cambodja toegewezen. (Van een speciale verslaggever) Als middelpunt van een grote groep glunde rende Nederlanders stond de slanke Ria van Velsen. Zij huilde, met schokkende schouders. Het was de ontlading van de spanning, die zich langzamerhand had opgehoopt, een spanning voor de grote strijd om de Europese rugslag- titel. Het was gelukt, het goud, het eerste goud voor Nederland in deze succesvolle dagen in de machtige Leipziger zwemarena was veroverd in een onvergetelijke race, waarin Ria met haar fraaie 1.10.5 op de voet werd gevolgd door de Groningse Korrie Winkel in 1.10.7. „Niemand kan zich zo gelukkig voelen als ik", zei Ria lachend door haar tranen heen, terwijl op het zelfde moment het portaal voor de dames kleedruimte werd bestormd door verslaggevers, fotografen en filmmensen uit alle Europese landen om de beide dolgelukkige Nederlandse meisjes onder vuur te nemen. De Zian-zwemster („en wat zal mijn trainer Cor Scheele blij zijn") en het G.D.Z.-meisje, dat niet wist waarover zij zich het meest moest verheugen, over de zilveren medaille of over haar tijd, die haar beste persoonlijke prestatie betekende, kregen echter geen gelegenheid om alle vragen te beantwoorden en alle plaatjes te laten maken. Een official kwam zeggen, dat zij moesten aan treden voor de ereceremonie, samen met de Oostduitse Veronika Holletz, die in 1.11,3, derde was geworden. Gelukstelegram De voorzitter, jhr. rar. A. Feith en de secretaris, dr. W. van Zyll, hebben namens het bestuur van de Nederlandse Sport Fe deratie Ria van Velsen hartelijk gelukgewenst met het behalen van de titel op de 100 meter rugslag dames tijdens de Euro pese zwemkampioenschappen te Leipzig. Voorts hebben zij na mens de NSF hun bewondering uitgesproken over de opvallend goede prestaties van de heren en de voortreffelijke verrichtin gen van alle andere zwemsters. het voor voetballend Nederland his torische Huddersfield, alles moest geven om haar gouden kans tegen het kleine Nederlandse talent te ver dedigen. Revanche Anita won, in 2.502 met een secon de voorsprong op Kleni Bimolt, die haar Nederlandse recordtijd evenaar de. Ursula Kupper werd derde in weer precies een seconde meer voor de pupil van Ada de Haan. de titel- winnares van 1958. Een fraaie revan che van Groot-Brittannië voor de teleurstellende nederlaag van Diana Wilkinson op de vrije slag sprint van maandag en voor Kleni Bimolt schalde voor de zoveelste maal het H-O-L-L-A-N-D-, Holland spreekt een woordje mee van de tribune. „Ik vind het wel mooi zo, het ging j fijn", was het enige commentaar van de Groningse, die even later op het I schavotje klom alsof zij er al tien tallen malen op had gestaan. Meer records De wisselslag estafette heeft eigen lijk nog het meest verrassende resul taat van de Nederlandse afvaardiging opgeleverd. Met 4.15.1 had het kwar tet weliswaar als derde de eindstrijd bereikt, maar men was daarbij ter dege bewust van het feit, dat enkele andere landen niet hun sterkste ploe gen in de series hadden gebracht. De Nederlanders blijken in Leipzig ech ter tot alles in staat en beleefden wij het wonder van een derde plaats in 4 min. 10.9 sec. Een ongelooflijke tijd, die 0.2 sec. onder het Europese record van Rusland ligt, een record, dat nu op naam kwam van het Oost- Duitse viertal. Dietze, Henninger. Gregor en Wiegang. met 4.09.Rus land werd tweede in 4.10.3 slechts 0.3 sec. sneller dan Nederland. En hoe hebben onze jongens daar voor gezwommen. Jan Weeteling tikte als vijfde aan maar zijn rug- slagtijd <1.042 was opnieuw een Ne derlands record. Wieger Mensonides vocht zich naast Henninger en voor bij de Hongaar Lenki, zodat Jan Jis- KLENl BIMOLT koot in vierde positie kon overnemen. Ook deze Dordtse vlinderslag crack werkte zich een plaats naar voren hij kwam voor de Fransman Mack in de fantastische tussentijd van 59.8. Ronnie Kroon stond toen voor de taak de derde plaats te behouden en dat is hem voortreffelijk gelukt. Zelfs scheelde het niet veel of hij had de Rus nog te pakken genomen. De tus sentijden voor de Nederlanders wa ren: Weeteling 1.04,2, Mensonides 1.12,1, Jiskoot 59,8 en Kroon 54,8. In de series voor de 400 meter vrije slag heren plaatste Johan Bontekoe zich in de fraaie nieuwe Nederlandse recordtijd van 4.27,7 als eerste in de finale. Een finaleplaats voor de 15- jarige Tino Jansen zat er echter niet in. Hij werd vierde in de eerste serie in de matige tijd van 4.42,7. Iet Kosterwan Feggelen, een der leidsters van de damesploeg en zelf oud-wereldrecordhoudster op het nummer, waarop Ria van Velsen en Korrie Winkel hadden getriomfeerd, kwam de kring doorbreken. „Vooruit kinders, naar het erepodium. De plakken liggen al op jullie te wachten. En dan gaan wij eens even fijn luisteren naar het Wilhelmus en kijken naar het hijsen van het rood, wit en blauw. Want daar heb ik naar verlangd". En begeleid door het applaus van de duizenden toeschouwers, die ondangs de stromende regen op de tribunes waren blijven zitten, begaf het drietal zich naar het podium voor het grote elektrische uitslagenbord, waarop KNZB-voorzitter Jan de Vries het grote genoegen smaakte zijn meisjes het eremetaal om de hals te hangen en hun beiden twee kussen op de wang te drukken. Even later klonken de tonen van ons volkslied door het drui pende stadion, terwijl de nationale driekleur fel afstekend tegen de loodzwarte hemel langzaam aan twee masten omhoog ging. Champagne Dit was het moment, waarvan Ria van Velsen al meer dan Jf jaar had gedroomd. Bij de vorige Europese kampioenschappen in Boedapest was het niet gelukt, bij de Olympische Spelen van 1960 in Rome had zij zelfs in de finale ge faald, maar vu was het dan toch zover. De Nederlandse rugslag- traditie, die sedert de eerste Euro pese kampioenschappen waaraan dames deelnamen, die van 1927, door Wil den Turk was ingezet en die bij de acht kampioenschappen, die sedert die tijd zijn gehouden, door Zus Braun, Rie Mastenbroek, Cor KimtRia van der Horst en Geertje Wielema nog eens vijf titels voor Nederland opleverde, ivas op imposante wijze in Leipzig voort gezet. Hoe enerverend de finale zelf ook was door het geringe verschil waar mee de acht zwemsters zich naar de finish trokken, geen moment is er een wijziging gekomen in de positie, die onmiddellijk na de start werd in genomen. Ria van Velsen nam na het schot een kleine voorsprong en Korrie volgde haar een handlengte voor het Oostduitse tweetal Veronika Holletz en Ingrid Schmidt. Bij het keerpunt (332 sec.) was het verschil ongeveer een kwart lengte en terwijl Ria goed baanhoudend, deze voorsprong hand haafde begon Korrie Winkel in een enorm gevecht met de nog altijd dreigende Oostduitse concurrentie centimeter voor centimeter Holletz te winnen. Geen van de meisjes gunde zich de tijd opzij te kijken en pas na het aantikken wisten Ria en Korrie, dat zij het hem inderdaad hadden geleverd. Op hetzelfde moment kwamen van alle kanten de Nederlandse officials en supporters toegerend en beleefde het lachend toekijkende stadion een dolle en uitgelaten rondedans op het juryplatform, dat anders altijd her metisch voor elke buitenstaander is afgesloten. Tot laat in de avond is dat feest in het hotel voortgezet, tot zelfs de champagnekurken door de zaal vlogen. Maar die momenten hebben Ria en Korrie niet meege maakt, al is het niet waarschijnlijk dat zij vroeg de slaap hebben kunnen vatten. Het verhaal van Nederlanders op het erepodium voor jongens en meis jes in oranjekledij is nog niet uit. Ook na de beide eindstrijden, die aan de dubbele rugslagtriomf voorafgin gen, mochten leden van de Neder landse zwemploeg het platform der allerbesten betreden. Kleni Bimolt als tweede naast Anita Lonsborough en de wisselslag- ploeg der heren als derde naast Duitsland en Rusland. En dat be tekende dat in alle finales, die tot nu toe bij de dames, zowel als bij de heren zijn gezwommen, de Nederlan ders tot de eersten behoorden Geen kik Op het erepodium, v.l.n.r. Kor rie Winkel (zilver) en Ria van Velsen (goud). meter nog de leiding voor Anita Lonsbrough die op haar beurt iets voor lag op Kleni Bimolt en Jackie Enfield met daarachter de Eindho- vense vechtjas Betty Heukels. De Engelse kampioene begon op dat moment haar onweerstaanbare aan val, maar de Groningse trok met haar enorme sterke armslag even hard mee en halverwege de laatste baan waren de kaarten in zoverre ge schud, dat Kupper en Bayer met Betty Heukels moesten uitvechten wie het brons zou krijgen, terwijl de 21-jarige gemeenteambtenaresse uit Op de vierde dag van de Sneekweek, de z.g. „stille dag", was de teamwedstrijd Holland-Friesland in de regenboogklasse het voornaam ste programmapunt. Tegen de verwachting in heeft het Friese team, dat tijdens de Kaag- week een zware nederlaag leed, zeer veel strijdlust aan de dag gelegd, waardoor zelfs een kleine punten- voorsprong kon worden genomen. Bij het eerste merkteken lagen de Hollanders ir. G. A. Bakker en F. P. Bos aan kop, in het lange kruisrak kwam J. de Wilde (Friesland) ech ter sterk naar voren en hij slaag de er zelfs in de leiding over te nemen, terwijl H. de Vries de derde plaats innam. Door dit alles was de volgorde ineens zeer gunstig voor Friesland geworden. In het volgen de spinakerrak hield De Wilde te laag aan, omdat hij het merkteken in die koers dacht te vinden. Ir. Bakker maakte hiervan dankbaar gebruik door de leiding te herove ren, terwijl H. de Vries in tweede positie sterk op hem ging varen. Van der Velde en Bos (beiden Hol land) voeren daarachter in felle strijd met de Friezen De Wilde en Alberda. De beslissing viel op het laatste rak, waar Alberda de zaak voor Frieland redde door in derde positie varend achter ir. Bakker en De Vries volop vuile wind aan Bos te geven, waarvan De Wilde, die Van der Velde van zich had afgeschud, kon profiteren. De uitslag was: 1. Cadans, lr. G. A. Bakker <H), 2. Flamingo, H. de Vries (F), 3. Algri, J. Alberda Meestertoernooi te Amsterdam Gisteren is in Amsterdam het in ternationale meestertoernooi voortge zet, met de partijen uit de zesde ron de. Grootmeester Donner versloeg in deze ronde de Israëliër Czerniak en heeft nu tesamen met hem de lei ding. De uitslagen luiden: Donner (Ned) - Czerniak (Israel) 1-0: Hartoc (Ned) - Heidenfeld (Za) 0-1; Tan (Indonesië) - Kool (Ned) afgebr.; Van der Berg (Ned) - Hen- neberke (Ned) afgebr.: Dunkelblum (België) - Langeweg (Ned) 1-2-%; Rellstab (WDld) - Kieninger (W.- Dld%-%. De stand ziet er nu als volgt uit: 1 en 2 Czerniak en Donner bei den 4 pnt., 3 Van der Berg 3 pnt en 1 afgebr., 4. Kieninger 3 pnt., 5. Dunkelblum 3 pnt, 6, 7 Hei denfeld en Rellstab beiden 2 pnt. 8 Tan 2 pnt, en 2 afgebr. partijen, 9. Kool 2 pnt en 1 afgebr. partij, 10 Langeweg 2 pnt en 3 afgebr.. 11. Henneberke 1% en 3 afgebr., 12. Har- toch pnt en 1 afgebr. (F), 4. Tempo, J. de Wilde (F), 5. H. Kikker. F. P. Bos (H>. 6. Duke, J. C. v.d. Velde (H>, 7. Blikstiender, K. J. Tol (H>, 8. Waterrot 2, mr. A. v. d. Werf «F). 9. Freya, A. Ge- buis (H), 10. Swan, H. Roefekamp (F). Friesland 28.1 pt.. Holland 28 pt. KNCB-team verloor von Free Foresters Na maandag te Rotterdam een draw bewerkstelligd te hebben, moest het KNCB-team gisteren te Amster dam in de tweede wedstrijd tegen de Free Foresters een nederlaag in casseren. De Engelsen wonnen met drie wickets. Het KNCB-team scoor de 147 all out, de Free Foresters 149/7. De gedetailleerde score luidt: Batting KNCB: Zweerts 32, van Laer 31. Leemhuis, 17, v. d. Vegt 23, Schoonheim 23. Bowling Free Foresters: Robinson 1/13, Ha.vnes 1/27, Ainsworth 5/30 Doggert 2/51, 1 run out. Batting Free Foresters: Bakker 20 n.o. Ainsworth 11 n.o. Durden-Smith 13. Doggart 54, Wilson 22, James 11. Bowling KNCB-team: Desrogers 3/ 56, Van Son 1/50, Beekman 2/20, 1 run out. WIELRENNEN j Protest bij UCI De Vereniging van Beroepsrenners heeft tijdens een gisteravond te Bre da gehouden vergadering besloten bU de UCI een protest in te dienen tegen de houding van de KNWU inzake de uitzending van de Nederlandse ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals. Voor de aanvang van het ko mende schaatsseizoen zal de Amster damse Jaap Eden kunstijsbaan wor den uitgebreid met een aparte ijs- hockeybaan. De afmetingen hiervan i zullen 30 bij 60 meter bedragen. Kleni Bimolt, de laconieke, 17-Ja- rige pupil van trainer Van der Veer was zonder een spoortje van nervo siteit op het startblok gestapt om de grote strijd, de eerste die zij buiten de grenzen beleefde te gaan aan binden met geweldenaarsters als de Britse Anita Lonsbrough, Olympisch kampioene, de wereldrecordhoudster Karin Beyer uit Oost-Duitsland en diens landgenote Ursula Kupper. Kleni had de laatste dagen wat last van een oogontsteking gehad, maar de sterke Groningse had er geen kik om gegeven en in die gemoedsstem ming was zij bij voorbaat al een bij zonder gevaarlijke nieuwelinge tus sen alle beroemdheden. En zij hebben het geweten, die Anita. Karin en Ursula. De beide Oostduitse zwemsters hadden na 100 Hij lag daar als een mummie. Een helderwit laken was van het uiterste puntje van zijn tenen tot aan de neus strak rond het lichaam van de coureur getrok ken; over zijn hoofd, zodat de ogen nog net vrij bleven, was een handdoek gedrapeerd. ,.Hij lijkt wel een mummie", was het com mentaar van een der nieuwsgie rigen, die even om het hoekje van de deur kwam kijken. De „mum mie" lachte hartelijk en leverde daarmee het bewijs, dat er een springlevend mens in de vermom ming stak. De renner, om ivie het hier gaat, is Leen van der Meulen, een van onze gegadigden voor de we reldtitel bij de profstayers, waar om aan het eind van de week op de Vigorellibaan in Milaan zal ivorden gestreden. De nieuwsgie rigen waren de andere leden van de Nederlandse ploeg, die zo suc cessievelijk in de Noorditaliaanse fabrieksstad zijn binnengedrup peld. Het toneel van de opvoering was een van de comfortabele ka mers in het hotel Andreola, waar al vele grote wielerkampioenen, zoals Gina Bartali. wijlen Fausto Coppi, Ferdi Kuebler en Hugo Koblet onderdak vonden, als zij in Milaan moesten rijden. Leen van der Meulen rijdt op zuurstof en vandaar die maske rade onder leiding van dokter Ro- link en soigneur Piet Liebregts. Zoals bekend, is Van der Meulen een aantal jaren geleden in de Olympia's Toer lelijk gevallen, waarbij hij een ernstige hersen schudding opliep. Een onderzoek door specialisten in Nederland heeft onlangs uitgewezen, dat de Badhoevedorper hoogstwaar schijnlijk daardoor nog altijd ge handicapt is. Maar de specialisten vonden het toch niet zo erg. dat zij hem een startverbod moesten opleggen. Het is de afgelopen ja ren meermalen gebeurd, dat Van der Meulen midden in een wed strijd plotseling „vast kwam te zitten". Dat gebeurde onder meer nog op 10 augustus j.l. bij de wed strijden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. En dan is Van der Meulen gewoon niet meer „los te branden", zoals dat in wielerjar- gon heet. De specialisten menen nu, dat die inzinkingen kunnen worden voorkomen als Van der Meulen een zuurstofkuur ondergaat. Daarom heeft zijn vader een kostbaar zuurstofapparaat ge kocht, dat dinsdagochtend voor het eerst door dokter Rolink werd gehanteerd. Daarna onderging Van der Meulen een speciale mas sage en vervolgens moest hij als „mummie" vermomd blijven rus ten. „Ik voel, dat het goed doet. Er komt leven in die spieren in mijn knieholte", vertelde de overgeluk kige Van der Meulen. „Man, we zullen je zo onder handen nemen, dat je hier wereldkampioen wordt", luidde het antwoord van Liebregts. „Als we weten, wan- neer je moet starten, ga je een paar uur tevoren weer onder het „mes", dan krijg je ook een ge prepareerd bad 67i daarna doe je niets meer, tot de wedstrijd be gint. En moet je kijken, dan vlieg jevoegde Liebregts eraan toe. Van er Meulen ging gerust slapen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7