Uitzondering bevesti regel van huurverhoging m (ROOT VUURWERK LEXINGTON Kind slachtoffer van echtelijke hotsingen Belangrijke datum: 1 september RADIO ondervindt sterkste concurrentie van de televisie Roofovervallers aangehouden Sopraan Grê Brouwenstijn naar Argentinië afgereisd OPA WILKE - EEN GROOT CIRCUSARTIEST - BEGRAVEN Tv nu ook bij welgestelden Parijs verklaart de oorlog aan toenemend banditisme Officier eist tien maanden leidsch dagblad woensdag 22 augustus 1962 5 (Van onze parlementsredactie) Nu ook de Eerste Kamer enkele weken geleden het wetsont werp tot wijziging van de huurwet heeft aangenomen zullen per 1 september a.s. vele huren met 10, 11 of 12 procent worden ver hoogd. De huurverhoging heeft gevolgen in de inkomenssfeer. Er wordt een bijslag van \]/j procent gegeven op de lonen en deze bijslag zal ten minste f. 2,25 per week bedragen. Ook sociale uitkeringen zoals AOW en AWW worden verhoogd. Wie zyn de hogere huren ver schuld en wie niet? In beginsel geldt de huurverhoging voor al het gebouwd onroerend goed. De verhoging van 10 procent geldt in gemeenten van de eerste klasse, 11 procent in de twee of derde klasse en 12 procent in de vierde of vyfde klasse. Wanneer het betreft een wo ning wordt de huurprijs, die van kracht is op 31 augustus 1962 ver hoogd met een der genoemde percen tages. Indien 't geen woning betreft, maar een ander gebouwd onroerend goed (bijvoorbeeld een bedrijfspand) blijft de huurprijs van 31 augustus van kracht tenzij huurder en ver huurder naderhand anders overeen komen. Een eventuele verhoging mag niet uitgaan boven de genoemde per centages. Afwijkingen Er zijn enige afwijkingen. Zo blijft de huurprijs gelijk voor panden die vóór 1 september 1962 tot stand zijn gekomen met steun uit 's Rijks kas volgens een premieregeling uit het Jaar 1950. 1953. 1957 of 1958. Deze uitzondering geldt niet als reeds bij de vorige algemene huurronde de huur werd verhoogd, namelijk in april 1960. De huurprijs van gebouwd onroe rend goed, dat na de oorlog zonder financiële steun van de overheid tot stand is gekomen (de z.g. vrije sec tor) kan door huurder en verhuur der zelf worden bepaald. Ook nog te bouwen onroerend goed valt hieron der. De huurprijs van nog te bouwen panden, die van overheidswege zijn gesubsidieerd wordt vastgesteld door* de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Wat betreft de „kale huur" van z.g. premie woningen kunnen boven deze huur geen andere toeslagen voorkomen dan die wegens een cen trale verwarming, lift of garage. De redelijkheid van deze toeslagen wordt van geval tot geval nagegaan. Van de huurprijsvaststelling krijgen de huurders een afschrift. Deze toesla gen vormen samen met de „kale huur" de huurprijs. Hierboven kan de verhuurder nog vergoedingen voor bepaalde diensten in rekening bren gen. De wet beperkt deze vergoedin gen tot hetgeen als redelijk is te be schouwen. Bij twijfel kan men zich tot de huuradviescommissie wenden. Het is niet uitgesloten, dat bij een aantal woningen, die niet onder de huidige huurverhoging vallen nog een huuraanpassing nodig zal zijn. Dit wordt van geval tot geval beoor deeld. Gebreken Oude huurprijzen blijven gehand haafd. Indien de plaatselijke huur adviescommissie verklaart, dat de be trokken woning gebreken vertoont die de bewoonbaarheid ernstig scha den of indien de woning kennelyk niet aan de eisen voldoet tengevolge van verwaarlozing die. aan de ver huurder is te wyten. Wanneer een De recherche van het politiebu reau Singel in Amsterdam heeft gis teren vier Amsterdammers aangehou den, die in de nacht daarvoor op het Frederiksplein een 24-jarige Ameri kaanse toerist en zijn 29-jarige Am sterdamse metgezel hadden overval len en beroofd. De Amerikaan in casseerde enkele klappen op zijn hoofd en een oog en stond vijftig gulden af. zyn metgezel werd tot afgifte van honderd gulden gedwon gen. De aangehoudenen zyn goede bekende van de Amsterdamse politie Het zyn een 17-jarige bloemenkoop- man, een 20-jarige zeeman, een 21- Jarige zeeman en een 29-jarige chauf feur allen afkomstig uit de „De Pyp" in de hoofdstad. Behalve de oudste hadden alle verdachten gisteravond een bekentenis afgelegd, zy gaven toe, dat het hun om geld te doen was geweest en dat ze daarvoor twee willekeurige wandelaars hadden uit gekozen. Na de overval verdween het viertal ln een taxi. Beide slacht offers van de overval liepen lichte verwondingen op. Kinderverlamming sterft uit Er zal vermoedeiyk een tyd komen dat het virus dat kinderverlamming veroorzaakt zal zyn uitgestorven. Dit heeft dr. J. Salk, de uitvinder van het naar hem genoemde antipolio- vaccin, gisteren op een internationaal congres voor microbiologie in Mon treal gezegd. Volgens dr. Salk is tot nog toe gebleken, dat vaccin tegen kinder verlamming niet alleen degenen die ermee zijn ingespoten beschermt, doch dat ook de totale hoeveelheid poliovirus erdoor wordt gereduceerd. De veelvuldigheid van deze ziekte is zowel by niet als wel met anti- poliovaccin behandelden gedaald, hetgeen kan betekenen, dat het virus zelf wordt uitgeroeid en dat eens vaccinatie niet meer nodig zal z'jn, aldus dr. Salk. woning deze gebreken niet vertoont en dit is te danken aan maatregelen, die de huurder zélf heeft genomen wordt de verklaring van de huur- commissie niet ingetrokken, tenzij de verhuurder alsnog de gemaakte kosten voor zyn rekening neemt. Wanneer een woning deel uit maakt van een aantal soortgelijke door dezelfde verhuurder als éen ge heel beheerde woningen, zal de huur adviescommissie op verzoek van de verhuurder voor al die woningen een beslissing nemen inzake het verstrek ken van een verklaring. De hierboven genoemde percentage worden niet berekend over een ver hoging wegens het aanbrengen van voorzieningen wegens dubbele bewo ning of tydelijke inrichting als du- plexwoning dan wel wegens „minder sobere bouw". De verhoging dient reeds begrepen te zyn in de huur prijs op 31 augustus 1962 van een na de oorlog met steun uit 's ryks kas gebouwd onroerend goed. De huurprijs van een voor 1 sep tember 1962 tot stand gekomen wo ning die op 31 maart 1960 niet meer huur deed dan 9, 8, 7, 6 of 5 gulden per week (naar gelang van de ge-/ meenteklasse) blyft gelijk, tenzij de huuradviescommissie op verzoek van de verhuurder anders beslist. Na de oorlog gebouwde woningwetwoningen vallen in het algemeen ook buiten de huurverhoging als de huurprijs reeds bijzonder hoog is. Indien zij in 1960 niet in huur werden verhoogd, zullen zij nu alleen voor verhoging in aanmerking komen voorzover zij lig gen onder het huurpeil van vergelijk bare woningen (na de verhoging, op 11 sept). In dat geval kan de verho- j ging. afhankelijk van een ministeriële beslissing, variëren van 1 tot 12 pro- I cent. Meent iemand dat hij geen ho- I gere huur hoeft te betalen wegens gebreken e.d.), dan moet hy zich tot de plaatselyke huuradviescommissie i wenden met een verzoek in tweevoud en storting van een rijksdaalder, j Voorlopig moet hij toch de hele huur- prijs doorbetalen. - Compensatie Wat de z.g. looncompensatie be treft, deze geldt voor werknemers van 23 jaar en ouder, behalve ge- I huwde vrouwen, die geen kostwin- ster zijn, en voor werknemers bene- den 23 jaar, als zij wel kostwinner zijn. Zij wier loon niet valt o^der een C.A.O. of bindende loonregeling I kunnen wel maar hoeven geen by- slag te krijgen als hun jaarsalaris hoger dan f 13.000 is. De kinderbyslag wordt verhoogd met 1 cent per dag voor het eerste tot en met het derde kind en met 12 cent per kind voor volgende kin- j deren. De A.O.W. voor gehuwden en de A.W.W. voor weduwen met kinde- l ren stijgt met f 84 per jaar .In an- i dere gevallen met f 78 per jaar. Première .Eindsprint" Zaterdagavond 1 september zal de Haagsche Comedie onder regie en in de vertaling van Bob de Lange de eerste voorstelling geven van het stuk ..Eindsprint" (Photo Finish) van Pe ter Ustinov, dat half april in Londen in première ging. Nieuwe studio voor elektronische muziek Biltlioven Het contactorgaan „Elektroni sche muziek" heeft in Bilthoven een studio ingericht waar jonge componisten en geïnteresseerden inleidingen en demonstraties zal worden gegeven in de algemene muziek technische situatie van de elektronische muziek. De studio stelt componisten in de gelegenheid door eigen prak tisch werk partituren voor te be reiden, die later in de produktie- studio kunnen worden gereali seerd. Docenten zullen tijdens een cursus de belangstellenden (musici, muziek critici, muziekpedagogen en technici) een overzicht geven van de ontwik keling. de techniek, de esthetica en de tegenwoordige situatie van de elektronische muziek. Het CEM heeft de muziekpedagoog M. Konig bereid gevonden de leiding van de eerste cursus op zich te ne men. De cursus wordt telkens op 4 achtereenvolgende dagen per maand gedurende de periode oktober tot juni gegeven. Lemoire's muziek voor „Midzomernachtsdroom" De muziek, die Cor Lemaire heeft gecomponeerd voor „Een midzomer nachtsdroom", welk stuk de Neder landse Comedie sedert oktober van het vorig jaar op haar repertoire heeft, za lthans ook gebruikt worden voor uitvoeringen van dit stuk in Schauspielhaus te Ziirich. De componist heeft de band, waar op de door het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel uitgevoerde muziek is opge nomen. mee naar Zürich genomen om bij de repetities aldaar als in structiemateriaal te worden gebruikt Evenals in Nederland zal Albert Mol ook in Zürich de dansfiguren ver zorgen. De regisseur van het gezel schap aldaar is Leopold Lindtberg. De première is op 6 september. LEXl biedt U aan: Zijn sweep nas zijn dirigeerstok te Noordwijk De bekende Nederlandse so praan, de operazangeres mevrouw Gré van Swol-Brouwenstein, is van Schiphol naar Argentinië ver trokken. Zij maakt de reis via New York en zal op 31 augustus de eerste van enkele voorstellin gen geven in Buenos Aires. In het theater Colon zal het Argentijn se publiek haar kunnen horen in de opera „Don Carlos". Voorlopig zal mevrouw Van Swol nog niet naar ons land terugkeren. Eerst brengt zy na haar verblyf in Argentinië n.l. nog een familiebezoek aan Aruba. Pas midden november wordt ze op Schiphol terug verwacht. Voor haar vertrek vertelde ze dat ze in december naar Wenen zal gaan. In januari kan daar de première worden verwacht van de Wagner- opera „Tannhauser", waarin onze landgenote zal zingen onder leiding van de dirigent Herbert von Kara- jan. Tevoren zal mevr. Van Swol in december de repetities bywonen. In maart van het volgend jaar staat een reis naar New York op haar pro gramma. Daar zal ze optreden op de openingsavond van de nieuwe Lin- coln-concertzaal. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een twintigtal paarden maak- circus Boltini te Amsterdam front naar de auto, die de be kende circus-man en paarden kenner William Conrad („opa Wilke") naar zijn laatste rust plaats zou brengen. Dit was de afscheidsgroet van het circus aan deze grote dresseur, die als zoon van een Amerikaanse circusdi recteur opgroeide in de wereld van zand en zaagsel en destijds de paar- dendressuren leidde in grote onder nemingen als Sarrasani, Gleich en Strassburger. De afgelopen twee jaar was hy verbonden aan het circus Boltini, waar hij eveneens de paardennum- mers presenteerde. William Wilke is 72 jaar geworden. Op de nieuwe Ooster Begraafplaats waren behalve directie, artiesten en personeel van het circus Boltini ook aanwezig de circusdirectrices Elly Belli-Strassburger en Regina Strass burger oud-circusdirecteur G. van Be ver. mevrouw Gleich, directrice van Manifestaties Ned. week Osnabrück In Osnabrück wordt van 5 tot en met 11 september een Neder landse week gehouden. Nadat op de eerste dag trompetters van „De stadswacht" van Osna brück van de trappen van het oude raadhuis de opening van de Nederlandse week hebben verkondigd zal in de raadszaal de officiële opening worden verricht door de Nederlandse ambassadeur jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch. De Haarlemse bloemenmeisjes zul len het reeds de eerste dag druk krygen met bloemen uitreiken. Op bepaalde tijden zal gedurende de ge hele week het klokkenspel op het Domplein bespeeld worden. Ontvang sten, concerten, sportieve- en cultu rele manifestaties zullen elkaar af wisselen. Op de eerste dag concerteert het Philharmonisch Noordhollands Or kest onder leiding van dirigent Hen ri Arends met als solist Herman Krebbers. De volgende dag is er een film voorstelling over Nederland voor de Osnabruckse Jeugd, de prijsuitrei king aan de winnaars van de te kenwedstrijd „zo zien kinderen uit Osnabrück Nederland", een ont vangst door de Nederlandse ambas sadeur, een operette voorstelling en een voordrachtbijeenkomst. Vrijdag wordt o.m. de Nederland se tentoonstelling in het stadsmu seum bezichtigd, 's Avonds treedt de Dutch-Swing-Collegeband op onder leiding van Peter Schilperoort. Zaterdag is er een ontmoeting met Nederlandse sportvliegers, ploegen uit Haarlem en Osnabrück meten zich op het gebied van voetbal, hand bal, atletiek en zwemmen. Een en ander wordt door de Kon. Harmo nie uit Maastricht en de show- en drumband „Bato" uit Haarlem op geluisterd. Zondag worden godsdienstoefenin gen en turn- en basketbalwedstrij den gehouden, 's Avonds brengt het operagezelschap ..Forum" uit En schede „Figaros Hochzeit" van Mo zart in het theater aan het Dom plein. Na een ontvangst ,ran de leden van de Nederlands-Duitse kamer van Antiekbeurs brenet veel belangrijks! Op de 14de Oude Kunst- en Antiekbeurs, die tot 12 september in het^ Stedelijk Museum „Het Prinscn- hof" te Delft wordt gehouden, en morgenavond wordt geopend door de I heer Th. H. Lunsingh Scheurleer. I directeur van het Rijksmuseum te I Amsterdam zullen verscheidene be- I langrijke schilderijen worden ten toongesteld. Van de firma G. Cramer I in Den Haag komen een paneel van Jeroen Bosch (Strijd van carnaval i met vasten) en een doek van Anton I van Dyck (Christus en zyn aposte- j len). Nystad N.V., Den Haag-Locliem vraagt aandacht voor o.a. een rivier- I landschap van Jan van Goyen en een interieur van Thomas de Keyzer; I kunsthandel P. de Boer te Amster dam exposeert twee portretten door Gerard ter Borch. Het aantal deelnemers aan de beurs, die het gehele Prinsenhof in beslag neemt, bedraagt 28 en is daarmee vrywel gelijk aan dat van vorige jaren. De organisator onze stadgenoot Marcel B. Keezer, deelde mee, dat uitbreiding van het aantal deelnemers niet mogelijk is wegens de beschikbare ruimte. Bovendien wil men, door een beperkte deel neming. de kwaliteit van het ge ëxposeerde op het hoogste niveau handhaven. WIENIAWSKY- CONCOURS Te POZNAN (POLEN) De Poolse stad Poznan bereidt zich voor op het derde en laa.ste van de Henryk Wieniawski - con courses dit jaar, n.l. het vierde in ternationale vioolconcours, dat van 4 tot 18 november wordt gehouden. Reeds 41 deelnemers uit 17 landen, waaronder Nederland, hebben zich aangegeven. Deze concoursen, ge noemd naar de componist en violist Hennyk Wieniawski, worden om de vyf jaar in Poznan gehouden. Het eerder dit jaar gehouden componis tenconcours werd gewonnen door de in Parys wonende Pool Michal Spi- sak en het vioolbouwersconcours door de Tsjechoslowaken Pilar en Spidlen. Boltini. de heer W. Klys, dankte opa Wilke voor de grote vriendschap die de circusgemeenschap altyd van hen had ontvangen. „Hij was een goea mens en een groot dierenvriend voor wie de zweep de betekenis had van een dirigeerstok". Op 23 augustus a.s. om 2200 uur zal na afloop van de Taptoe een groot vuurwerk door Lexi worden aangebo den op het strand van Noordwijk tegenover het Palace-hotel. Lexl hoopt, dat U al len van een prachtig schouwspel van licht en kleur getuige zult zijn. Steekt U er een Lexington bij op! wereldmerk - from America's BEST tobaccos JOURNAAL EN FILM MEEST IN TREK Van de Nederlandse lelevisiepro- gramma's trekken het NTS-journaal het' gelijknamige circus, "de heer "k" Ien de speelfilms met onpeveer gelij- Wunnik. directeur van theater Carré, i aantallen kijkers de grootste be waar de heer Wilke vaak is opgetre- langstelling. Daarop volgen de amu- den, de weduwe van de schoolrtjder sementsprogramma's. In het najaar Otto Schuman, dresseur Hans Strass- van trokken deie programma's burger, de heer J. van Doveren, Theo gemiddeld ongeveer 1,6 a 1,7 miljoen Uden Masman, die onder Wilke's lei- I kijkers. ding op het Gala des Artistes de hetzelfde tudvak bleek het paarden voorbracht, en ruim honderd beluisterde radioprogramma vrienden en bekenden van de over ledene. Dc hvppoloog H. J. Lijsen liet een boodschap voorlezen, waarin hy stel de dat met opa Wilke een der laatste grote circusfiguren uit een nabij ver leden is heengegaan en de hoop uit sprak dat diens dochter, de hoge- scnoolrijdster Valesca Wilke, en Hans Strassburger waardige opvolgers zul len zyn van de voortreffelijke dres seur die Wilke is geweest. De administrateur van het circus (het amusementsprogramma) onge veer 600.000 luisteraars te trekken. De samengestelde programma's kwa men met ongeveer 470.000 luisteraars op de tweede plaats. Zowel bij de televisie als by de radio worden de godsdienstige uit zendingen het minst gevolgd. Bij de televisie trokken zy in het najaar van 1960 gemiddeld 620.000 en bü de radio 150.000 belangstellenden. Onderzoek Deze en vele andere byzonderhe- den staan vermeld in een zojuist ver- J t schenen publikatie van het Centraal het" Xeroiigelukken vaff^het18 DC-" BUi™U JÏ5LJÏ straalvliegtuig van de maatschappij \Radl°: televisie en vrije-tydsbeste- Panalr do Brasll ln de baal van Gua-|^,n8« herfst 1960 Deze publikatie nabara aan twintig mensen het leven bevat de resultaten van een ln okto- gekost. Iber 1960 gehouden onderzoek naar Koophandel wordt de Nederlandse week besloten met volkszang voor het raadhuis. (Van onze Parijse correspondent) Onder leiding van de Franse minister van Justitie, Foyer, is gisteren een oorlogsraad gehou den ter bestrijding van het toe nemende banditisme in Frankrijk. Aan deze vergadering namen deel: acht procureurs-generaal uit Aix, Nimes, Montpellier, Toulouse. Pau, Bordeaux. Lyon en Parijs, drie super-prefecten uit Marseille, Bordeaux en Toulouse, de direc teur van de veiligheidsdienst, hoge ambtenaren van de civiele en militaire politie, autoriteiten van de gendarmerie en van het I ministerie van Binnenlandse Za ken. Sinds een jaar neemt het bandi- tisme in Frankrijk hand over hand toe. Men steelt niet alleen geld. maar ook wapens. Slechts een derde van de bandieten htt.'t men weten te ar resteren. De misdaden zyn vooral sterk toegenomen na 1 juli. toen de massauittocht van Fransen uit Al- gërije begon. Tachtig procent van alle misdaden komen op rekening van de gerepa- trieerden. Het zijn overwegend lieden, die by hun komst in Frankryk geen middelen van bestaan hadden en daarom stelen uit geldgebrek Sedert het begin van 1962 heeft men in Frankryk 140 overvallen geregis treerd. die de daders 800 miljoen oude franken (ongeveer zes miljoen gulden) hebben opgebracht. Over diezelfde periode (van 1 ja nuari tot 17 augustus) van het vo rige jaar telde men 41 overvallen, waarbij een bedrag van 200 miljoen oude franken werd gestolen. In één Jaar tijds zijn de overvallen dus bijna verviervoudigd. De besluiten, die gisteren onder leiding van de minister van Justitie zyn genomen, zouden vandaag ter bekrachtiging worden voorgelegd aan een vergadering van de ministerraad, onder leiding van generaal De Gaulle. Deze besluiten komen hierop neer. dat de gearresteerde daders binnen één week voor een normale rechtbank moeten verschynen. ook al droegen zy tydens hun misdaden een uniform. De straffen zullen aanzieniyk wor den verzwaard. De regering neemt voorlopig nog niet aan. dat het toe nemende banditisme verband houdt met een vernieuwd optreden van de OAS. Men geeft de OAS in Frank rijk Reen enkele kans meer. ook al wordt er de laatste dagen nog zo veel gepraat en geschreven over Bidault j en Soustelle. Men weet nog steeds niet waar laatstgenoemde zich op- I houdt. een aantal vrye-tij dsbezigheden van het Nederlandse volk van 12 jaar en ouder. Voorzover de radio betreft bleek o.m. dat 4 procent der bevolking geen radiotoestel heeft, maar dat 10 der bevolking thuis twee of meer radio's heeft. Het meervoudige radiobezit neemt toe met de welstand der bevol king: in de kringen der leidingge venden en welgestelden en in de groep der hoogste inkomens heeft 32 procent twee of meer radio's, ter wijl men het daar zelden (1 pro cent) zonder radio moet stellen. Ondanks de ruime aanwezigheid van radio bij de bevolking luistert 2 3 van de bevolking 's avonds na zeven uur in het geheel niet naar de radio. Bij anderen Het Centraal Bureau heeft voorts kunnen vaststellen, dat in de herfst van 1960 by 29 van dc bevolking van 12 jaar en ouder thuis een te levisietoestel stond. Dit percentage varieert sterk voor de diverse sociale groeperingen: by de leidinggeven den en welgestelden bedraagt het 40 by de arbeiders 30 en In agrarische kringen 14 Van de televisiebezitters kijkt 's avonds gemiddeld 2/3 korter of lan ger naar het beeldscherm. Bovendien gaat 8 van hen, die zelf geen te levisie hebben, 's avonds by andere kijken. Dit verschijnsel komt het meest voor in de lagere sociale groe pen en by personen van 18 tot 28 jaar. Ruim 1/3 deel van het tv-pu- bliek beschikt over de mogelykheid om thuis regelmatig naar een of meer buitenlandse tv-programma's te kijken. Het Centraal Bureau heeft voorts onder meer nagegaan of er verschil in recreatiegewoonten bestaat tussen bezitters van een tv-toestel en hen, die thuis geen televisie hebben. Ge bleken is. dat men in gezinnen waar een tv-toestel aanwezig is wat min der vaak naar de bioscoop gaat en aanzienlijk minder naar de radio luis tert dan in gezinnen zonder televisie het geval is. Met name de radio on dervindt sterke concurrentie van de tv Van de tv-bezitters luisters 's avonds na zeven uur slechts 16 gemiddeld bijna een uur naar de ra dio. terwijl van de bevolking uit ge zinnen zonder tv gemiddeld 37% ruim 1% uur naar de radio luistert. Voor Rotterdamse reebier Een vyfjarig jongetje werd op 31 mei j.l. met een gebroken linker armpje overgebracht naar het zie kenhuis in Rotterdam. Dit als gevolg i van een ernstig geval van mishan deling waarvoor de vader, een 41-ja- ;rlge metaalslijper, zich gistermiddag voor de rechtbank in Rotterdam moest verantwoorden. „Een kind werd hier de dupe van de ouders", zo zei de president mr. F. M. J. Nivard by de behandeling van deze zaak. Reeds lange tijd liet ide verstandhouding tussen man en 'vrouw veel te wensen over. En deden zich voortdurend conflicten voor. waarby het kind het maar a! te vaak moest ontgelden. Het werd 31 mei, Hemelvaartsdag. Met vier vrye dagen in het vooruit zicht hoopte verdachte een rustig weekeinde tegemoet te gaan. Maar in de vroege morgenuren van die eerste vrye dag begonnen de moei- lykheden al. De vrouw voelde zich ziek en wilde niet opstaan, terwijl het kind in een lastige bui verkeerde. Tegen het middaguur kwam het tot een uitbarsting toen het kind, naar het oordeel van de vader, onge paste antwoorden op vragen gaf. Hij greep zyn kind beet en smeet het tegen de vloer, waarby het een ge broken linkerarmpje opliep. De officier van Justitie vond het een bijzonder ernstig feit, maar wilde bij het bepalen van de eis rekening houden met de psychische omstan digheden waarin de man tydens het plegen van zijn daad verkeerde. Te vens achtte hy de invloed van de vrouw, ook al op grond van een psychiatrisch rapport, bedenkelyk. Hij vroeg een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardciyk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank zal in deze zaak op 3 september a.s. uitspraak doen. Minder belasting voor bioscopen Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de raad voorge steld de verordening op de heffing van een belasting op vermakelykhe- den op enkele punten te wyzigen. Voorgesteld wordt het bioscoop tarief terug te brengen van 25 tot 20 pro cent. Het tarief voor vermakelijkheids gelegenheden met een oppervlakte niet groter dan vijftig vierkante me ter. zal een geringe verhoging onder gaan. De totale opbrengst per maand zal hierdoor vermoedelyk sthgen van 128.0C' tot f 32.000 per maand.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5