Adenauer schrijft Grote Vier brief over Berlijn Wostok-tweeling is per parachute geland Meer para's melden zich Aardbeving in Zuid-Italie Ambulancewagen bij grensovergang Persconferentie in universiteit Moskou GOLD VOOR RIA (9ud Rustige avond gisteren vliegongeval Zonder haard ie koud Met haard te warm DE NlE's verwarmingsshow WEERBERICHT Hogere lonen voor Spaanse mijnwerkers Tsjomhe biedt verdeling van inkomsten aan STAFCHEF ARGENTIJNSE LEGER ONTSLAGEN Tien doden en vele gewonden leaivs I Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 No. 30736 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E van üishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal in de komende dagen persoonlijke brieven schrijven aan president Kennedy, premier MacMillan. president De Gaulle en premier Chroesjtsjow om hen de ernst van de huidige toestand in Berlijn onder de ogen te brengen. Dit besluit is het resultaat van een speciale bijeenkomst van de christen-democratische fractie in Bonn, waarop gesproken werd over de gespannen situatie in Berlijn sinds vorige week vrijdag de 18-jarige bouwvakarbeider Fechter vlak bij de „muur" werd neergeschoten. Adenauer zal in zijn brief de Grote Vier er in de eerste plaats aan herinneren dat zij verantwoordelijk zijn voor rust en orde in de voormalige Duitse hoofdstad. zich ook nog keerde tegen Westelijke deelneming aan een eventueel door Moskou bijeen te roepen vredescon ferentie. In Berlijn zelf, waar het gister avond voor het eerst sinds dagen rustig was, werd gisteren na een con ferentie tussen burgemeester Willy Brandt en de drie Westelijke stads- commandanten besloten dat voortaan een ambulancewagen gereed zal wor den gehouden aan de sectorgrens om eventuele hulp te kunnen bieden, in dien by schietpartijen op vluchtelin gen de Oostberlijnse politie het nog eens in haar hoofd zou halen een ge wonde niet te helpen. Zoals bekend. Ook werd gesproken over een wit boek .dat de Westduitse Bondsrege ring voorbereidt over oprichting en achtergronden van de Berlijnse „muur". Alle landen, waarmee Bonn diplomatieke betrekkingen onder houdt, wil men dit witboek dat nu met spoed van de persen zal rollen, toesturen. Minister van Buitenlandse Zaken Schroder betoogde voor de CDU- fractie dat een bijeenkomst van de Westelijke ministers van Buitenland se Zaken, voorafgaamde aan de zit ting van de Assemblee der Verenigde Naties, nuttig zou zijn. „We moeten er namelijk rekening mee houden dat de Sowjet-Unie de kwesties Duits land en Berlijn aan de Verenigde Naties voorlegt", aldus Schroder, die In La Courtine Twee doden bij Twee Nederlandse militairen zijn gis teren omgekomen, toen een Piper cupvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis Ypenburg dat inge deeld was bij de landmachtoefe ningen in de omgeving van La Courtine in Frankrijk neer stortte. Het ongeval speelde zich af tijdens een vlucht in het kader van de oefeningen. De twee militairen waren de 35-ja- rige sergeant eerste klasse P. M. Keulen en de 26-jarige sergeant M. J. Huiberts. Sergeant eerste klasse Keulen woonde in Harderwijk. Hij was gehuwd. Hij behoorde tot de ondersteuningsstrijdkrachten van de Kon. Landmacht. Sergeant Huiberts was een vlieger van de Kon. Luchtmacht. Hij woonde in Haarlem en was ongehuwd. (Advertentie) HANG- EN LEGKASTEN H. JANSE heeft wat U zoekt. 1-2-3-deurs. Haarlemmerstraat 129 - Leiden Tel. 30553. 's Maandags gesloten. lieten de Vopo's vorige week vrijdag de neergeschoten arbeider Fechter ruim een uur liggen, zodat hij dood bloedde. Het besluit een ambulancewagen bij de grens op te stellen, werd vol ledig door de Amerikaanse regering gesteund, zo heet het in een bekend making. die verder niet vergeet te? vermelden dat het soldaten niet toe gestaan is Oostduitse vluchtelingen te helpen bij het klauteren over de muur. De Amerikaanse stadscommandant Watson weigerde gisteren overigens tot tweemaal toe overste Tarasow, de plaatsvervangend Russische stads- commandant van Oost-Berlijn te ont vangen. Tarasow wilde Watson een protest overhandigen over de demon straties van Westberlijners tegen Russische autobussen met wachtpos ten: Watson zei dat Tarasow zijn voorstel maar moest aannemen, dat voorzag in een conferentie van alle vier de Stadscommandanten over de gespannen toestand in Berlijn. Pantserauto's De Russen hebben inmiddels nog laten weten dat zy geen escortes van de Westberlijnsc politie of geallieerde soldaten wensen voor hun bussen met wachtposten, die naar het Russische gedenkteken in de Westelijke sector van de stad gebracht worden. Men had deze escortes ingesteld om de Russen te beschermen tegen West berlijners die de rode bussen met stenen bekogelden. Gisteravond zyn voor het eerst de Russische wachtposten met drie pantserauto's en niet met een bus naar het ge denkteken gebracht. De escorte werd niettemin gehandhaafd. Inmiddels zijn maatregelen getrof fen die een voortgaan van de rel letjes in Berlijn onmogelijk maken. De sectorgrensovergang Checkpoint Charlie aan de Friedrichstrasse werd gisteren hermetisch afgegrendeld. Bij de Stresemannstrasse werd een hele wijk afgezet. Naar het kruis, dat is opgericht bij de plaats waar Fechter vorige week werd neergeschoten, mochten alleen nog kleine groepjes mensen doorlopen die bewijzen kon den dat hun bedoeling alleen was bloemen neer te leggen. Rnsk-Dobrinin De Russische ambassadeur in de V.S.. Dobrinin, en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, hebben gisteren in een onderhoud van een kwartier „de hui dige situatie in West-Berlijn" bespro ken. Dit heeft Dobrinin na afloop van het onderhoud gezegd, dat op verzoek van Rusk was tot stand ge komen. Dobrinin heeft verder niets over het gesprek losgelaten. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is vernomen, dat Rusk gisteren de Russische regering dringend verzocht heeft, maatregelen te nemen om her halingen te voorkomen van inciden ten zoals dat van vrijdag in Berlijn toen een jonge vluchteling uit Oost- Duitsland bij de muur werd dood geschoten. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft ook nog gezegd, dat Rusk tijdens zijn onderhoud met Dobrinin het Westelijke voorstel heeft herhaald aangaande een bijeenkomst van de vier militaire commandanten in Berlijn met het doel de spanning in de stad te verminderen. De Russische ruimtevaarders Nikolajew en Popowitsj hebben gisteren op een persconferentie in Moskou onthuld, dat zij vorige week hun historische ruimtereis hadden besloten met een landing per parachute. Op grond van eerdere berichten was aangenomen, dat zij in hun Wostoks waren geland. Zij sprongen echter in de lage dampkring uit hun cabines en kwamen ongeveer 200 km uit elkaar op aarde neer. Kosmonaut Popowitsj deelde mee. dat de Wostoks III en IV elk ongeveer vijf ton wogen. De kleinste afstand in de ruimte tussen de twee cabines was vijf kilometer geweest. Advertentie «iniininiiiiitiiniiiiiiiiiiiiiiiiiu EEN UNIEKE OPLOSSING MET UW EIGEN HAARD TOONT U IN DEN BURCHT 28 t/m 31 AUGUSTUS, 2—10 UUR. De persconferentie werd gegeven in de grote aula van de Moskouse universiteit. Toen de Wostok-twce- ling binnenkwam, werd zij door 1.500 aanwezigen met een geestdriftig ap plaus begroet. De persconferentie werd door de Russische televisie in eigen land en via „Intervision" naar alle landen van het communistische blok uitgezonden. Gagarin en Titow waren ook aanwezig. De Wostok-tweeling werd ingeleid door de grijze wetenschapsman pro fessor Keldoesj, president van de Russische Academie van Weten schappen, die een algemeen over zicht van de vluchten en de resulta ten gaf. „Ze betekenen een nieuwe stap naar interplanetaire reizen", zei hij. Keldosj zei, dat de lanceringen en landingen van de beide Wostoks vol komen foutloos waren verlopen. Ge gevens over het wetenschappelijke ge deelte van de waarnemingen zullen nog gepubliceerd worden. „Ik kon de vaderlandse grond wel kussen", aldus verhaalde Nikolajew van zijn eerste Indruk na zijn terug keer uit de ruimte. Nikolajew zei, dat zijn Wostok III geen kernwapens vervoerde, maar waarschuwde dat „de Sowjet-Unie over projectielen beschikt die volledig in staat zijn om atoomkoppen naar elk punt van de wereld te vervoe ren". Ruslands derde ruimtevaarder zei, dat de Wostoks berekend waren op één persoon. Hij zou nog langer in de ruimte hebben kunnen blijven, vervolgde Nikolajew, „maar mijn vliegopdracht vermeldde een lan ding". Hij zei te hopen, dat de hele wereld eens naar de foto's zou kun nen kijken die hij van de maan, op gaande zon en de aarde had geno men. „Als ze gelukt zijn", zo voegde hij eraan toe. „Het is moeilijk onder woorden te brengen hoe groots het is voor twee mannen om samen in het heelal rond te zweven, te voelen dat er een vriend in de buurt is", vervolgde Nikolajew. Hij zei dat Popowitsj en hij hard hadden moeten werken voor hun ruimtereis en veel moeilijke studie- stof hadden moeten doornemen. „We hebben in het geheel geen last gehad van suizingen of evenwichts stoornissen en ook onze eetlust was normaal. We aten, werkten en slie pen volgens schema. Het is overigens prettig rusten daar in de ruimte, je voelt geen druk en van woelen is geen sprake". (Titow had over sui zingen en evenwichtsstoornissen ge klaagd). Slot pag. 2 KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vanavond en van nacht hier en daar een bui, morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige westelijke wind. Aan houdend koel weer. (Opgemaakt te 11 15 uur) STRAND VERWACHTING Achter het storingsfront morgen weer opklaringen en overwegend droog weer. Vrij krachtige en koele zuidwestelijke wind. Overdag 17 tot 18 graden. Zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichtenwestelijke lucht stroom van de Oceaan houdt het weer te wisselvallig en te koel 23 AUGUSTUS Zon op: 5.35 uur: onder: 19 49 uui. Maan op: uur; onder: 15.09 u. Hoogwater te Katwijk te 8.58 en 21.33 uur. Laagwater te 4.31 en 16.61 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) Dank zij de bemiddeling van de nieuwe Spaanse minister van Ar beid, Romeo Gorria, is dezer dagen een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst gesloten tussen 12.000 mijnwerkers van Rio Tinto, in de provincie Andalusië, en de werk gevers. Deze nieuwe overeenkomst voorziet in een verhoging der mi nimum-daglonen voor de onder en bovengrondse mijnwerkers van resp. 30 en 45 peseta's, terwijl in vele gevallen loonsverhogingen werden toegekend van 80 tot 100 procent Dit was de eerste maal in Spanje dat de minister van Arbeid recht streeks de rol van bemiddelaar heeft gespeeld. Maandag was een delegatie der mijnwerkers naar Madrid gekomen om de minister dank te betuigen. Inmiddels zijn in Asturië, waar maandag vier steenkolenmijnen op last der autoriteiten werden geslo ten. gisteren opnieuw twee mijnen gesloten. De daar werkzame 500 arbeiders hadden zich solidair ver klaard met de actie van hun 1.500 collega's van de vier eerst gesloten mijnen, die een halve vrije zater dag verlangen. President Tsjombe heeft gisteren op een persconferentie in Elisabeth- stad aangeboden alle inkomsten die Katanga niet zelf nodig heeft, over te dragen aan de centrale Kongolese regering of aan een door de VN in gestelde instantie. Tsjombe nodigde de VN en „landen die thans plannen aangaande ons opstellen" uit. des kundigen naar Elisabethstad te zen den om te bepalen hoe Katanga's in komsten moeten worden verdeeld. De Katangese president verwel komde 't voorstel van premier Adoela om een federale grondwet voor Ka- tanga op te stellen. Het is jammer, zei hij, dat er twee jaar voor nodig waren om tot een dergelijke conclusie te komen. Tsjombe zei. dat het nutteloos is om dwangmaatregelen uit te werken, zoals in verschillende hoofdsteden geschiedt. Elke oplossing, als een langzame verslechtering van de eco nomische of maatschappelijke positie van Katanga zou meebrengen en die De Nederlandse successen bij de Europese kampioenschappen in Leip zig hebben dinsdag hun voorlopige bekroning gevonden in een gouden plak voor rugslagzwemster Ria van Velzen, een zilveren medaille op het zelfde onderdeel voor Korrie Winkel, nog een zilveren voor debutante Kle- ni Bimolt, die voor het eerst op een buitenlandse wedstrijd uitkwam en als buitengewone verrassing de bron- RIA VAN VELSEN zen medaille voor vier ke'harde Ne derlandse sportjongens. Jan Weete ling, die enpassant zijn Nederlands record op de rugslag (1.04.2) vergrui- zelde, Wieger Mensonides, Jan Jis- koot en Ronnie Kroon. Voor een reportage van deze voor Nederland zo succesvolle zwemdag zie men de sportpagina. Katanga vroeg of laat tot het huidige peil van Kongo zou omlaaghalen, zal met alle mogelijke kracht worden bestreden. Katanga vreest economi sche sancties noch oorlog. Een van de minimum rechten" die Katanga verlangt is een bijzondere status, overeenkomend met die van de autonome gebieden in Italië of de autonome republieken in de Sowjet- Unie. (Advertentie) HERNIA - RUGPATIËNTEN Beter rusten, beter slapen. 1- en 2-persoons. Bij H. JANSE slaagt u altijd. HAARLEMMERSTR. 129, LEIDEN Tel. 30553. 's Maandags gesloten. De nieuwe chef van de generale staf van het Argentijnse leger, gene raal Carlos Maria Turolo, is gisteren van zijn functie ontheven. Turolo koos in de opstand van twee weken geleden de zijde van de op standige generaal Montero. Acht da gen geleden werd hij tot chef van de generale staf benoemd. Dit was een poging om de „opstandige" en „loya le" groepen in de legerleiding met elkaar in evenwicht te brengen. Toen Turolo evenwel zijn ambt aan vaardde weigerden 116 van de 120 of ficieren van de generale staf voor Turolo te salueren. Men meent, dat dit gedrag geleid heeft tot het ont slag van Turolo. (Advertentie) Hard- en zachtboard op maat en van de plaat. H. JANSE, Haarlemmerstraat 129 Telef. 30553. - Leiden. Onze reisredacteur W. L. Brugsma was er zoals gisteren gemeld getuige van. hoe in Merauke de eer ste Indonesische parachutisten zich kwamen aanmelden bij resident mr. Eibrink Jansen. Pas vanochtend bevestigde de commandant van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw- Guinea, schout by nacht Reeser dit feit. Gisteren heeft hy het de gehele dag nadrukkelijk ontkend, hoewel door andere journalisten herhaal delijk om inlichtingen werd ge vraagd. Zoals gemeld was het slechts een zestal parachutisten, dat poolshoogte kwam nemen. Zij waren de voorlo- Zuid-Italië is gistermiddag opgeschrikt door een aantal hevige aardschokken. Tenminste 10 mensen zijn gedood en naar schatting 200 gewond. Verscheidene gebouwen werden beschadigd en de telefoonverbindingen zijn gestoord. Het zwaarst schijnt het gebied van Avellino te zijn getroffen. Hier zijn enkele tientallen huizen ingestort, een spoorbrug verzakt en een ziekenhuis en een sanatorium gedeeltelijk vernield. pers van een veel grotere groep, die onder leiding staat van kapitein Ben ny. De zes zwaar bewapende militairen stonden onder commando van luite nant Soewono, die van de resident te horen kreeg, dat de para's voorlopig orders van hem zouden krijgen en dat zij zelf bij de Papoea-demon straties niet het recht in eigen hand mochten nemen. De komst van de para's zo bericht te onze reisredacteur gisteren nog la ter op de dag, werd door de Neder landse militairen ln Merauke nog drukker bediscussieerd dan het lang verwachte begin van de tournee van Rudi Carrell. Groots e stijl Luitenant Soewono vertrok in de residentsauto met de rood-wit-blau- we standaard en de oranje wimpel voor het opnemen van contact met de fanatieke parakapitein Benny, die de zaak niet helemaal vertrouwde. De maatregelen van de resident ge tuigden overigens van grote stijl. De Indonesiërs krijgen gloednieuwe hui zen en een jeep ter beschikking als mede filmvoorstellingen. Zij mogen ongewapend met zijn drieën in de stad passagieren. Bij de Berlijnse „muur" was het l ophielden hun woede te betuigen nen en een burger slepen een de a[gelopen dagen bijzonder rumoerig doordat demonstran ten aan de Westelijke zijde niet over het neerschieten door de Vopo's van de jonge vluchteling Peter Fechter. Drie politieman demonstrant. die met stenen heeft gegooid, bij de muur weg. ln de openbare parken van Na pels sliepen vannacht grote groe pen mensen, die niet naar huis durfden uit angst voor herhaling van de aardschokken. Zowel de regering als het Vaticaan hebben hulp toegezegd. De aardbeving is opgetreden in vijf provincies: „Apulie. Campania. Basilicata, Lucanie en een deel van Latium. De eerste schok deed zich tegen vijf uur 's middags voor, de laatste tegen kwart voor zeven. Al leen de twee krachtigste schokken waren voor de bevolking waarneem- baar Het epicentrum van de beving ligt op 130 km ten zuidoosten van Napels in de omgeving van Aria- no Irpino. Ir Napels en Avellino vluchtten duizenden mensen de straat op toen de muren van hun huizen begonnen I te schudden en schilderyen en lam- ipeu omlaag kwamen. Het gebied rond Avellino, ten oosten van Napels, werd het zwaarst ge troffen. Ongeveer 200 patiënten (moesten uit een ziekenhuis worden gebracht omdat de muren begonnen te scheuren. Een nabijgelegen kliniek werd eveneens ontruimd. Even later stortte het plafond in. Rond Avellino werden huizen en een spoorbrug verwoest. De plaatse lijke autoriteiten voorzien de dak lozen van voedsel en dekens. Paniek In Napels renden duizenden in woners in paniek naar het strand, de parken en het platteland. Twee vrouwen stierven aan een hartaan val tijdens de vlucht, een jonge vrouw werd door een vallende dak pan gedood. In Salerno en by Avel lino stierven eveneens twee vrouwen jaar. een hartaanval Een vrouw werd op de vlucht door een auto aange- j reden er. gecood. 1 De Italiaanse regering heeft dertig {miljoen lire voor eerste hulpverle ning aan de getroffenen uitgetrok- iken De telefoonverbindingen zijn 'gedeeltelijk hersteld. Slot pag. 2 (Advertentie) BALZA HOUT Vaders en moeders houdt uw jongens van de straat. Laat ze bouwen aan vliegtuigjes, bootjes enz. enz. H. JANSE heeft Balza in alle maten. Haarlemmerstraat 129, telefoon 30553 Leiden. Uit het Leidsch Dagblaa van 22 Aug. 1862: De werkzaamheden aan het wrak the Lutine zijn vo rige week te Terschelling her vat. Opgehaald zijn 1 koperen hoepeltje en 2 putting cijfers, maar geen gouden of zilveren voorwerpen. De Leidsche gemeenteraad heeft aan Dr. H. Mulder op zijn verzoek eervol ontslag 1 verleend als 2en pracceptor 1 aan het Gymnasium.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1