Gevaarlijke situatie in het binnenland van Nieuw-Guinea VIJF KERKEN TRADEN TOE TOT WERELDRAAD De Algerijnse verkiezingen: verrassingen uitgesloten Eerste olieboortoren in België Gloeiende kolen uit kunststof! Bloedige stamoorlogen dreigen Vleugels X-15 roodgloeiend In contact met Russische Alle kandidaten automatisch in parlement leiders van kerken Eigenaar stak zaak in lirand Waarheen Donderdag? LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De geforceerde Papoeanisering van Het binnenlands bestuur en andere onzekerheden omtrent het V.N.'interimbeheer scheppen potentieel een gevaarlijke situatie in het binnenland van Nieuw- Guinea. Dit is de conclusie van een tournee door het centraal bergland, waarop wij Rafael den Haan, commissaris van de betrokken afdeling, vergezel den. Commissaris Den Haan moest de Nederlandse bestuursambtenaren en de Papoea -bevolking inlichten over de nieuwe situatie. Hij deelde de ambtenaren mee, dat de hoofden van het plaatselijk bestuur en de an dere diensthoofden nog vóór 1 okto ber door Papoea's vervangen worden. Zijn beroep op de Nederlandse diensthoofden nog na 1 oktober aan te blijven ging vergezeld van de me dedeling, dat zij dan slechts een ad viserende rol kunnen spelen. De heer Den Haan riep de Papoea's op zich rustig te houden. „De Indonesiërs zijn niet zoals de Japanners, die moordend en plunderend door Nieuw-Guinea trokken". Gevaar Maar het grootste gevaar moest om tactische redenen onvermeld blij ven: dat bestaat uit de grote waar schijnlijkheid, dat de Papoea's gedu rende het machtsvacuüm terstond zullen hervallen in bloedige stam- menoorlogen. De stammenoorlogen, die ook door het Nederlands bestuur slechts kon den worden beperkt, komen in het bergland voort uit het grondgebrek en uit de versplintering van de Pa poea-bevolking in geïsoleerde val leien. Wij stopten op onze tournee in Wolo, waar zeer kort geleden een massaal bloedbad tussen de Dani-be- volkingen van twee valleien op het nippertje werd voorkomen door kor daat ingrijpen van de bestuursamb tenaar Albert Huizinga met twee agenten. Toch vielen er elf doden en werd een serie kampongs platge brand. Zo is het overal: slechts de Nederlandse bestuursmacht voor kwam het onderling uitmoorden van de Papoea's. Onder dekking van die macht konden de technici van land bouw en veeteelt alsmede onderwijs, zending en missie beginnen aan de verbetering van het levensniveau der Papoea's om zodoende de oorzaak van de stamconfllcten geleidelijk aan weg te ruimen. ambtenaren, die mogelijk bereid zijn tot aanblijven. In Enarotali en Wa- geete bij de Wisselmeren willen de ambtenaren weg en vermoedelijk is dit de algemene tendens. Aangenomen mag worden dat de Ver. Naties niet voor zes maanden lnterimbeheer de leemte in het bin nenland kan of wil opvullen. De nieuwe Papoea-hoofden van het bestuur zijn absoluut onvoldoen de in aantal en kwaliteit om de taak over te nemen. De voorbeelden hiervoor bij de Wisselmeren zijn frappant. In dit ge bied, waarin 1956 een stammenoor- log vele honderden doden kostte, waart de angst opnieuw rond. Voor Wageete is de nieuwe bestuurskan- didaat een Papoea, die drie maan den geleden door de Nederlandse be stuursambtenaar de laan werd uit gestuurd wegens verregaande onbe kwaamheid. Voor Enarotali met zijn eveneens sterk Kapaukobevolking staat een streekvreemde kust-Papoea op de nominatie. Dit moet ongeluk ken geven. Demonstratie Wij werden in Wageete verwel komd door tweeduizend Kapauko's waarvan velen in krijgstenue. Offi cieel heette dit een demonstratie te zijn uit protest tegen het akkoord tussen Nederland en Indonesië. Alras bleek, dat de bezorgdheid van de Ka pauko's niet de komst van de Indo nesiërs gold van het. bestaan van Indonesië en de VN hebben de Ka pauko's geen benul maar alleen het vertrek van de Nederlandse be stuursmacht. Die beschermde de Ka pauko's van Wageete nl. tegen hun werkelijke doodsvijanden: de Kapau ko's van Enarotali. Onder deze omstandigheden zijn de bezorgdheid en de verbittering van de bestuursambtenaren begrij pelijk. Een van hen zei mij: -„Wij hoeven voor Soekarno het bed niet op te maken. Maar als Nederland werke lijk iets om de Papoea's geeft, zou het het bestuur direct aan Indonesië moeten overdragen in plaats van. terwille van het eigen prestige, een lnterimbeheer van de V.N. te eisen. Nu komt er tweemaal een overdracht met tweemaal een machtsvacuüm. Als de Indonesiërs straks komen, vinden zij de Papoea's in zes maan den vermoedelijk tien jaar terugge vallen, dat wil zeggen naar de pre historie." Gewaagde vlucht Een X-15 raketvliegtuig heeft gis teren een snelheid van 5.750 kilome ter per u. bereikt. Majoor Bob Rush- worth liet het Amerikaanse toestel de bewegingen maken die ruimte schepen zullen maken bij de terug keer naar de aarde. De vleugels van het vliegtuig werden daarbij rood gloeiend. De vlucht duurde negen minuten en werd uitgevoerd tussen 20.000 en 25.000 meter hoogte, aldus hebben ambtenaren op de Edwardsbasis in Californië meegedeeld. Technici kun- ner. aan de hand van deze vlucht waarop geen records werden verbe terd, onderzoeken welke delen van het toestel het meest verhit zijn geraakt. De vlucht heeft zeer hoge eisen aan de X-15 gesteld. Kennedy wenst ook Oe Tliant geluk President Kennedy heeft in een brief aan de wnd. secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zijn gelukwensen geuit met het sla gen van de Nederlands-Indonesische onderhandelingen. De president zegt in zijn geluk wens: ,,De wereldorganisatie is onder uw leiding opnieuw een centraal punt geworden, waar handelingen van na ties ten gunste van de vrede, in goede banen worden geleid". Vorige week heeft Kennedy zoals gemeld Soekarno gelukgewenst. „De Armeense Kerk is één onder de geestelijke suprematie van de Katholikos van alle Armeniërs van Etchmiadzin. De twee katholikosaten hebben hun afzonderlijke rechtsge bieden, onafhankelijk van elkaar, terwijl het ereprimaat van het Ka- tholikosaat van Etchmiadzin erkend wordt door het Katholikosaat van Cilicië. De huidige moeilijkheden in hun onderlinge verhouding zijn van tijdelijke aard en wij geloven, dat zij in de nabije toekomst overwon nen zullen worden". Volgens het statuut van de We reldraad kan geen kerk lid worden, die in onmin leeft met een andere kerk. Vandaar ook deze verklaring, die als het ware een belofte in houdt. Het is een eigenaardig idee. Kerken uit vele landen komen tot de Wereldraad. Maar dat niet alleen. Kerken komen ook. door de Wereld raad, tot elkaar. Bisschop Alexis van Tallin, de or thodoxe bisschop van Estland, ver- Instorten Het fragiele bestuursapparaat in het pas kortelings opengelegde berg land dreigt nu ineen te storten. Al leen in de Baliemvallel ontmoetten wij op onze tournee Nederlandse Compensatie voor huurverhoging op de soc. uitkeringen De minister en staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Maatschappelijk werk, hebben in verband met de op 1 september in gaande huurverhoging compen satieregelingen voor sociale uitkerin gen vastgesteld. Hieronder vallen de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders en de sociale werk voorzieningsregeling voor hoofdarbei ders, waarbij een anticumulatierege- ling in verband met te genieten in- validiteitsuitkeringen tloon plus f 10 per week) wordt gehandhaafd. Voor hen, die voor het begin van dit jaar onder die regelingen vielen, is een overgangsregeling ter voorko ming van dubbele compensatie ge maakt. De percentuele toeslag op de inva- liditietsrente wordt per 1 september verhoogd van 290 tot 320 percent. Voor uitkeringen op grond van de voorziening voor blinden zijn naar gelang van de gemeenteklassen nieu we normen gesteld. Eveneens zijn compensaties op de complementaire sociale voorzienin gen, dus inclusief de voorzieningen voor zelfstandigen en beeldende kun stenaars in nieuwe normbedragen vastgelegd. In de uitkeringsregelingen worden de maxima respectievelijk de norm bedragen voor kostwinners met f 2,25 per week verhoogd, voor andere met een aan de bestaande verhoudingen evenredig gedeelte van dit bedrag. In de werkvoorzieningsregelingen wordt de reeds eerder op de lonen toegekende hurencompensatie ver meerderd met f2,25. Indien de be trokkene reeds compensatie ontvangt bij zijn uitkering ingevolge invalidi teitswet vindt verrekening plaats be houdens de regel, dat steeds f 10 van de invaliditeitsuitkerlng vrfj is. Geestelijk gestoord Man steekt vrouw en sticht brand Een 51-jarige Beverwijker heeft gisteravond waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering zijn 30-jarige huishoudster met een mes een steek in de rug toegebracht. Daarna heeft hij de bovenverdieping van het huis aan de Beijneslaan 29, dat hij samen met haar bewoonde, in brand gestoken. De vrouw is in een ziekenhuis opgenomen. Zij werd met ernstig gewond. De bovenver dieping is totaal uitgebrand, de be nedenverdiepingen kregen waterscha de. De dader is om half één in een café te Velzen aangehouden. De geestelijk gestoorde, die uit de ouderlijke macht ontzet is, heeft in het begin van de avond ruzie gekre gen met zijn huishoudster, die hem zou willen verlaten. Toen hy de vrouw in de rug gestoken had, is deze naar beneden gestrompeld en heeft de buren gewaarschuwd. In de tussentijd stak de man zijn woning in brand, vermoedelijk met behulp van vijf liter petroleum, die hij in huis had. In de verwarring die bij de brand ontstond kon hen ongemerkt verdwijnen. De brandweer die snel ter plaatse was, daar de brandweerka zerne dichtbij is gelegen, had het vuur vri' snel onder de knie. Van links tiaar rechts: vier verte genwoordigers van twee Armeense kerken met hun ty pische zwarte kap pen, aartsbisschop dr. Turs van de Letlandse Lutherse kerk, aartsbisschop Kiivit van de Est- landse Lutherse Kerk (met bril); Zijne Heiligheid de patriarch Ephraim II van geheel Ge orgië, een zwarte tiara met edelste nen kruis; (Alex Stoyan een jonge Moskouse baptis tenpredikant, die als tolk met ds. Zhidkow meereist), en de voorzitter van de Baptisten ÏJnie in de U.S.S.R. ds. Zhidkow. Rechts van ds. Zhidkow ontwaart men in hemdsmou wen de Nederland se afgevaardigde prof. dr. H. Berk hof uit Oegstgeest. (Van onze Parijse correspondent) De Franse bladen van gisteren hielden zich uitvoerig bezig met de toekomstige samenstelling van de grondwetgevende vergade ring in Algerije. De aanstaande verkiezingen van 2 september zullen geen enkele verrassing opleveren, want alle 196 kandidaten 180 Algerijnen en 16 Europeanen zullen automatisch worden gekozen. De kiezers zullen op 2 september een beslissing moeten bekrachtigen waar zij niet de minste invloed op hebben gehad, of zij zullen zich van stemming mSeten onthouden. kers zal worden, dat niets anders zal doen dan de besluiten bekrach tigen van het partijbestuur van de FLN"? Het Parijse avondblad meent dat het tegendeel het geval zal zijn. Uit de samenstelling van de kandi datenlijst blijkt, dat men aan de top wel degelijk rekening heeft ge houden met de diverse stromingen. De ALN, het oude bevrijdingsle ger, is sterk vertegenwoordigd. Ver scheidene kandidaten zijn of actie ve militairen of waren het tot en kele weken geleden. Maar het zou voorbarig zijn daaruit te conclude ren, dat als deze toekomstige parle mentsleden vertegenwoordigers zijn van een Algerijns militarisme. De ALN heeft niets van wat wij onder een klassiek leger verstaan. Velen, die zich thans luitenant of kapitein noemen, zijn voortgekomen uit de po litieke partijen of uit de vakbewe ging en voelen veel meer voor een po litieke dan voor een militaire carriè re. Bovendien moeten alle officieren, zodra zij tot lid van het parlement „De Algerijnen", zo schrijft het Parijse avondblad Le Monde, „krij gen dus niet de democratische scho tel voorgezet, die hun door de na tionalistische leiders was beloofd. Laatstgenoemden hebben geen en kel risico willen nemen wat betreft he; verloren gaan van stemmen. De FLN heeft sedert het uitbreken van de oorlog de nationale eenheid ge predikt. Na de proclamatie van de onafhankelijkheid is die nationale eenheid gehandhaafd. Zelfs Fransen van de eerste grootte als Jacques Chevallier in Algiers en Pierre La- font in Oran hebben zich niet kan didaat mogen laten stellen of heb ben geweigerd. De toekomstige Euro pese leden van het Algerijnse parle ment zijn weinig bekend. Men kent hen alleen maar als lokale figuren, die tijdens de oorlog de kant van de FLN hadden gekozen". „Maar", vraagt Le Monde, „bete kent dit dat het komende parlement een monolithisch blok van ja-knlk- GEVOLGEN KERNEXPLOSIE OP GROTE HOOGTE De Amerikaanse commissie voor Kernenergie en het Amerikaanse mi nisterie van Defensie hebben mee gedeeld, dat drie kunstmanen dooi de krachtige uitstraling van de Ame rikaanse kernproef op grote hoogte van vorige maand zijn getroffen, na melijk twee Amerikaanse en een En gelse. De nieuwe stralingsgordel om de aarde die door deze kernexplosie is ontstaan, ligt onder de Van Allen- gordel en is volgens de bekendmaking een „kunstmatige tijdelijke uitbrei ding van de Van Allengordeldie voorzien was. Er bestaat geen gevaar voor de aarde of voor de dampkring, zo wordt verzekerd. Men ver wacht ook niet, dat er gevaar is voor nieuwe gemande ruimtevluchten. gekozen zijn, ontslag nemen uit het leger. Dat is misschien één van de redenen waarom kolonel Boumedien- ne en kolonel El Hadj zich niet kan didaat hebben willen laten stellen. Het beeld, dat men zich thans van het komende Algerijnse parlement probeert te vormen, is nog maar zeer vaag. Vele leden zijn weinig bekend en hebben zich nog niet voor een bepaalde groep uitgesproken. De lei ding aan de top kan nog alle moge lijke veranderingen ondergaan. Jongen verdronken in een zwembad De 18-jarige scholier H. Hermsen uit Doornenburg is gistermiddag verdronken in het gemeentellijk zwembad Walburgen te Gent (Be tuwe). Enkele badgasten zagen, dat iemand in moeilijkheden verkeerde in het diepe bad. Zij waarschuwden de badmeester, die met een bootje naar de plaats roeide, waar de dren keling was verdwenen. Deze kwam echter niet meer boven. Verschillen de malen duiken leverde ook geen resultaat op. Na twee uur dreggen werd het stoffelijk overschot opge haald. Daar het bad inmiddels ont ruimd was kon men aan de overge bleven kleren zijn indentiteit, die tot dan toe onbekend was, vaststellen. Het slachtoffer was de zwemkunst wel meester, zodat het vermoeden bestaat, dat hij onwel is geworden. (Van onze Brusselse correspondent) Te Loenhout, een grensplaatsje van nog geen 3000 inwoners in de Belgische Kempen, een kilometer of acht van Zundert in Noord-Brabant is men gisteren begonnen met het installeren van de eerste petroleum- boortoren in België. Reeds ongeveer een jaar wordt in deze streek met de echomethode on derzoekingen ingesteld naar de mo gelijke aanwezigheid van petroleum. Deze onderzoekingen gingen uit van de Kempische Maatscshappij voor Op sporing en Ontginning van Minera le Grondstoffen, waarin de Belgi sche particuliere kolenmijnen en Pe- troflna deelnemen. Gebleken zou zijn, dat de kans op het aanboren van petroleum in het gebied, waar voor de maatschappij concessies heeft het grootst te Loenhout wordt ge acht. Zy heeft daar thans een ter rein van 1 ha, verworven, waar bin nenkort de boringen zullen beginnen. Er is reeds een weg aangelegd en twee vijvers die het bij de boringen vereiste koelwater zullen leveren'. De boringen zullen tot een diepte van 3000 tot 3500 meter moeten gaan, dan pas kan worden geconstateerd of er inderdaad petroleum aanwezig is en of de exploitatie ervan moge lijk zal zijn. De boortoren bevond zich reeds enige tijd in Antwerpen. Gisteren is men begonnen met het overbren gen van de delen ervan naar Loen hout, waar ook meteen werd gemon teerd. Deze eerste proefboringen in Bel gië zullen ongeveer 3 tot 6 maan den in beslag nemen. Mocht er pe troleum in voldoende hoeveelheden kunnen worden gewonnen, dan zal een pijpleiding naar de raffinaderij bij de Kruisschanssluis (die sedert enige dagen, overeenkomstig een be sluit van de gemeenteraad, Van Cau- welaertsluis heet) te Antwerpen wor den aangelegd. (Van een bijzondere medewerker Eeuwenlang zijn de twee Armeense apostolische kerken, die onlangs tot de Wereldraad van Kerken toegelaten zijn, één kerk geweest. Van wat voor aard de moeilijkheden zijn, waardoor zij hun rechtsgebieden nu tegenelkaar hebben afgegrensd? Een pijnlijke vraag, die een buiten staander beter niet kan stellen. Over de aanvrage van het lidmaatschap hebben zij in elk geval overleg gepleegd. En in Parijs hebben hun waar nemers een verklaring uitgegeven, die zij gezamenlijk hebben onder tekend. I telde ons, dat hij met de Lutherse Kerk in zijn land, waarvan aarts bisschop Kiivit hier aanwezig is, pas sinds enkele jaren goed in contact is gekomen, sedert een bezoek van dr. Visser 't Hooft en enkele ande ren. Zulke voorbeelden zouden er ze ker meer te vertellen zijn. Wie zijn nu de vertegenwoordi gers van de nieuw leden-kerken? Daar is de archimandriet Karekin Sarkissian, een intelligente man, die behoorlijk Engels spreekt. Hij verte genwoordigt de (tijdelijk afgezon derde) Armeense kerk van Cilicië 1498.000 leden. Zelf heeft hij daarin een functie bij de opleiding van priesters. Hij is hoofd van het semi narie in Antekias. De Armeense vertegenwoordigers zijn het best te herkennen,' als ze hun groot tenu aantrekken. „Zoekt u de Armeniërs?", vroeg ons hier iemand in Parijs. „O, kijkt u maar uit naar die zwarte puntmutsen. Ja, die Ku Klux Klan-achtige hoofddek sels, dat zijn ze". De vertegenwoordiger van de gro te Armeense kerk, die 2/3 van haar leden in de Sowjet-Unie heeft, is bis schop Komitas van Georgie. Met hem is zonder een tolk niet te pra ten in een van onze „moderne ta len", Archimandriet Karekin vertelt hem wat er gevraagd wordt en hy laat zich ook door Karekim voor schrijven, hoe hij zijn functie in het Engels onder zijn handtekening zet ten zal. Spraakzaam en bijna vrolijk wor den zij beiden, als ik vraag, wie eigenlijk in hun kerk het besluit neemt om aansluiting bij de Wereld raad te zoeken. Dat doet namelijk een Synode.die blijkt te bestaan uit vier leken en vier bisschoppena waar van de Katholikos voorzitter is. En wie zijn tegenwoordig in de kerken meer in de mode dan de leken? Al dadelijk sedert de vijfde eeuw, toen de Armeense apostolische kerk zelfstandig werd, hebben in deze „Hoge Geestelijke Raad" niet-pries- ters zitting gehad. Veel „Westelijker" doet de aarts bisschop van de Letlandse Lutherse Kerk aan: dr. Turs. Je moet van de ouderwetse „geklede jas", die hij aan heeft, de gouden ambtsketen wegdenken, dan zou hij zo kunnen spelen voor een van die machtige oude boeren uit de film „Het Woord" van Kai Munk. Gezet, een beetje gebogen, vrien delijk, maar zeker niet op alle uren van de dag even gemakkelijk. Zijn kerk telt 500.000 zielen. „Voor de oorlog waren het er 2.500.000", ver telt hij. Hij zegt het bedachtzaam, zonder er een drama van te ma ken. Alleen zijn ernstige, onderzoe kende ogen schijnen te vragen: ik hoef je zeker niet te vertellen, wat de oorzaak van die massale uittocht is? Verder is aanwezig dr. Jaan Kii vit, de aartsbisschop van de Esth- landse Lutherse Kerk, welke onge veer 350.000 leden telt. „Een poosje geleden moest ik in uw land spre ken", vertelt hij, „voor een Jonge rengroep. De eerste vraag was: „Hoe denkt, u over de oecumenische bewe ging"? Ze waren daar geladen. Som migen kwamen net uit een interna tionaal werkkamp. Ik geloof, als ik er een afkeurend woord over gezegd had, dat ze me pardoes uit het raam van de vierde verdieping hadden ge smeten". Aartsbisschop Kiivit spreekt evenals dr. Turs, beschaafd Duits. In zijn kerk kiest een synode van 50 leden het „Konsistorie", zeven mannen, de bisschop inbegrepen. „Voor de oorlog zaten daar ook wel leken in", zegt hij, „Op 't ogenblik zijn het allemaal geestelijken, dat vinden we nu beter". Moeilijk te xeggen Jacov Zhidkov vertegenwoordigt de Russische Baptisten. Zijn portret is het portret van een oude schoolop ziener of een geliefde dokter uit de vorige eeuw. Hij is alleen te bena deren via zijn tolk, een jonge Bap tisten predikant uit het Moskouse secretariaat, dat 7 man personeel telt. Er zijn 545.000 leden, 5.545 ker ken, met 5.545 voorgangers, en 33.270 evangelieverkondigers. De Unie-raad die het lidmaatschap aanvraagt, blijkt te bestaan uit 12 personen. Maar wanneer het besluit gevallen is de tolk laat weten, dat dit moei lijk te zeggen is. En dan is er Zijne Heiligheid de Patriarch Ephraim II uit Tbilisi in de U.S.S.R. Misschien is er niemand in deze vergadering, die <in zijn I eigen omgeving) hoger op de handen wordt gedragen en dieper gerespec teerd. Ook misschien niemand, die uit een minder ontwikkeld gebied hier naar Parijs is gekomen? Hoe- veel leden zijn kerk telt, heeft hij aan niemand verteld, maar er zijn 80 parochies met. 100 kerken; 105 priesters (die voor het merendeel worden opgeleid aan seminaries van de Orthodoxe Russische Kerk) en 7 bisschoppen. Zijne Heiligheid is moe Op mijn vraag, wie het besluit ge nomen heeft om het lidmaatschap van de Wereldraad aan te vragen is, via zijn tolk, het eerste ant woord: „Waarom moet die meneer dat weten"? En het tweede: „Er is een synode de zeven bisschop pen die apart vergadert. Al haar besluiten worden later aan Zijne Hei ligheid ter bekrachtiging voorgedra gen. Dikwijls vergadert ook maar een kleine kern. Dit in verband met de grote bezwaren van het reizen", Als ik vraag, wannéér het besluit gevallen is, waardoor het Centraal Comité nu het genoegen van zyner Heiligheids aanwezigheid in Parijs mag smaken, komt er een antwoord, dat door de tolk aldus vertaald en verkort wordt: „Zijne Heiligheid is moe". Ik had kennelijk geheel on wetend tegen een zeer been ge trapt. F.v.d. Heijden, Raadsel-Soustelle nog steeds niet opgehelderd (Van onze Parijse correspondent) Het raadsel-Soustelle is nog steeds niet opgehelderd. In Parijs weet nie mand waar hij zit. Men zoekt hem in Italië, Oostenrijk, Duitsland, Span je. Maar alle autoriteiten in deze vier landen laten weten: bij ons is hy niet. De Italianen zeggen: Soustelle is naar Oostenryk. De Oostenrijkers verkondigen: hij zit in Zuid-Duits- land. De politie in München bevestigt noch ontkent, maar het Duitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft formeel tegengesproken dat Soustelle in Beieren vertoeft. Dat laatste is begrypeiyk, want binnen enkele dagen gaat president De Gaulle naar West-Duitsland. De Duitse regering kan natuurlijk niet hebben dat op hetzelfde ogenblik ook Soustelle zich in Duitsland bevindt. De mogeiykheid blijft dus groot dat Soustelle allang in Spanje zit, ofschoon ook dat ontkend wordt door de Spaanse regering. De 47-jarige eigenaar van een da mesmodezaak aan de Hogeweg in Ede heeft nu bekend zelf donder dagmiddag brand te hebben gesticht in zyn bedrijf. Zyn financiële posi tie was slecht en door het innen van de brandverzekeringsgelden hoop te hij uit de moeiiykheden te gera ken. Zoals gemeld ging de ontstane brand gepaard met twee hevige ex plosies van aardgas, dat uit een door de brand lek geworden gasleiding de winkel instroomde. By deze ex plosie werden zes brandweerlieden en twee politiemannen min of meer ernstig gewond. Twee leden van de brandweer van Ede worden nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Burgemeester vau Eindhoven toch naar Amerika De burgemeester van Eindhoven ir. H. B. J. Witte, is gistermiddag van Schiphol naar de V.S. vertrok ken zonder ambtsketen. Zoals gemeld zou de burgemeester aanvankeiyk met drie wethouders op gemeentekos- ten een studiereis naar de V.S. on dernemen, doch het college van Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant achtte het reisgeld van 40.000 gulden te hoog en keurde de reis af. Ir. Witte gaat thans dus voor eigen rekening naar Amerika. „De leden van de 101ste Ameri- aanse Luchtlandingsdivisie in Phila delphia de bevryders van Eind hoven hadden ons nameiyk al lang uitgenodigd eens op bezoek te komen. Ik had hun toegezegd dat ik dit jaar zou komen, aangezien ik dit uitstapje naar Philadelphia kon koppelen aan onze gemeentelijke stu diereis. Nu die studiereis niet door ging, moest ik er toch wel heen", aldus de burgemeester by zyn ver trek op Schiphol. Niettemin zal de burgemeester nu de zaken omkeren. Hij zal pogen in New York toch nog een dag zyn licht op te steken over de winkel centra, over het verkeer en over ste- debouwkundige onderwerpen en hy zal daartoe een bezoek brengen aan het gemeentehuls van New York. Donderdag vliegt hy dan naar Phi ladelphia, waar ruim 600 Amerika nen van de 101ste Luchtlandingsdi visie hun jaarlijkse byeenkomst heb ben. Vermoedelyk komt ir. Witte over ongeveer tien dagen in Nederland te rug. reep voor eetv Die enorm veelwarmte geven. Die net zo gezellig roodgloei- en als echte kolen. Maar die U in deze tijd waarin een goede hulp ln de huishouding een steeds groter probleem wordt, alle zorgen van het kolen sjouwen, asla ledigen, extra stof afnemen en de jaarlöks terugkerende kolen opslagproblemen voorgoed doen vergeten. Omdat U ze nooit hoeft te vernieuwen. NatuurlijkwiltUdezeRockct Wonder Kolen zién en vooral ook voélen branden. Maak hier een uurtje voor vrij en ga naar de interessante de monstraties over de Rocket Wonder Kolen, 's middags om 2.30 uur en om 4 uur pre cies en 's avonds om 7.30 uur en om 9 uur precies. Net als de tienduizenden die de Ro cket Wonder Kolen hebben zien en voélen branden, zult ook U Uw eigen ogen niet willen geloven. De toegang is geheel gratis. Slechts 2 dagen Donderdag aanstaande 23 aug. en vrydag 24 aug. in de grote zaal van „Den Burcht" Nieuwstraat, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4