Rijnsburger rijdt door na nachtelijke botsing BOUW HERV. VREDESKERK AAN BURGGRAVENLAAN Twee maanden gevang voor Fülirer Jordan Sportvelden in Noord worden 1 september overgedragen Sportverenigingen waardevol derde milieu voor jongeren Mijnwerkers in Asturië weer in actie Officiële puhlikatie Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 augustus 1962 Tweede blad no. 30735 Maandag laatste zitting van „oude" raad r A.s. maandag zal de Leidse raad in zijn huidige samenstelling voor het laatst bijeenkomen. Een zitting, welke na zijn ziekte verlof weer gepresideerd zal worden door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Na afhandeling van de agenda, waarop geen voorstellen van ingrijpende aard voorkomen, zal de voor zitter afscheid nemen van drie wethouders en zes raadsleden, die niet in de nieuwe raad terugkeren. Na afloop van deze zitting is er nog een intiem samenzijn, dat eveneens in het teken van dit afscheid zal staan. Meer officieel wordt op maandag, 3 september, de bijeenkomst, waarin afscheid wordt genomen van de drie wethouders, t.w. de heren J. C. van Schaik. A. J. Jongeleen en J. G. Hagens. Hierover volgt nog een nadere mededeling. GRONDVERKOOP HERV. KERK In verband met de voorgenomen bouw van een kerk (Vredeskerk Red.) heeft de Hervormde Gemeen te, alhier, verzocht van de gemeente te mogen kopen het perceel bouw terrein, groot ongeveer 21/00 m2, ge legen aan en nabij de Burggraven- laan. Met adressante is overeenstem ming bereikt omtrent de verkoop prijs van f. 120.000 in totaal (bouw rijp). Tegen deze verkoop bestaat naar het oordeel van het College geen bezwaar. Exploitatie instructiebad Het instructiebad onder de in aan bouw zijnde meisjos-h.b.s. aan de Ka- gerstraat zal binnenkort gereed zijn en in gebruik kunnen worden geno men. B. en W. zijn van mening dat het beheer en de exploitatie van dit instructiebad het best aan de Sport stichting kunnen worden opgedragen. Zy achten het gewenst dat aan deze inbreng de voorwaarde wordt ver bonden, dat de tarieven voor het ge bruik van het instructiebad aan de goedkeuring van het College moeten worden onderworpen. Voorts dient te worden vastgelegd, dat tijdens de schooluren het schoolzwemmen in het algemeen voorrang heeft boven alle andere gebruik. B. en W. stellen de raad voor in deze geest een beslissing te nemen. Schadevergoeding exploitant Stadszaai De heer P. B. K. Versteeg, aan wie tot 1 juni jl. de exploitatie van de buffetten c.a. van de Stadsgehoorzaal was verhuurd, heeft het College ver zocht hem een passende schadever goeding toe te kennnen voor de pe riode, gedurende welke de buffetten c.a., tengevolge van de restauratie werkzaamheden aan het gebouw, niet of niet op de normale wijze konden worden geëxploiteerd. Ten aanzien van dit verzoek mer ken B. en W. op. dat in de maand januari van dit jaar een aanvang is gemaakt met de verbetering van de rechtervleugel van het gebouw, te we ten het inrichten van de receptie kamers en de daarboven gelegen klei ne zaal tot twee koffiekamers. Het is duidelijk, dat de exploitatie van de buffetten, onder meer door het niet meer beschikbaar stellen van de kleine zaal, van januari af nadelig is beïnvloed. Op 15 maart j.l. is de al gehele restauratie van het gebouw ter hand genomen, hetgeen mede bracht, dat geen zaalverhuring meer kon plaatshebben en dat inkomsten uit de exploitatie der buffetten dus wegvielen. Naar aanleiding van een ingesteld onderzoek naar de financiële uitkom sten over de afgelopen jaren, zijn B. en W. van oordeel, dat het alleszins redelyk is de heer Versteeg een scha devergoeding toe te kennen ad f 5000. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de exploitant zijn fi nanciële verplichtingen ten opzichte van de gemeente is nagekomen en Bijn volledige medewerking aan een vlotte uitvoering van de restauratie heeft verleend. Sportvelden in Noord De werkzaamheden aan het sport veldencomplex Noord zün thans zover gevorderd, dat dit complex voor wat betreft het verder onderhoud reeds met ingang van 1 september a.s. aan de Sportstichting zal worden overge dragen. In verband hiermee ondergaan de werkzaamheden van de Sportstich ting een belangrijke uitbreiding, het- Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste mer/en. Junghans Kienzle - Mauthe. Afbraak woningen Garenmarkt en omgeving Zoals bekend heeft de raad reeds een krediet van f 40.000,- beschikbaar gesteld voor het slopen van aan de gemeente in eigendom toebehorende krotwoningen gelegen in de sane- ringsgebieden. In verband met de inmiddels uit gevoerde slopingen, is het krediet van f40.000,- nagenoeg uitgeput. Met het oog op verdere slopingen is aan vulling van het toegestane krediet nodig met een bedrag van naar ra ming f 50.000,-. Verder ligt het in het voornemen van B. en W. om zodra mogelijk een aanvang te maken met het afbreken van het gebouwencomplex Garen- markt-Raamsteeg-Levendaal, waar van een groot gedeelte reeds leeg staat. Hiervoor is eveneens naar ra ming een krediet nodig van f 50.000,-. B. en W. stellen de raad voor om deze bedragen beschikbaar te stellen. geen tengevolge heeft dat het perso neel van de Sportstichting met een. terreinknecht moet worden uitge breid. De aan het in dienst nemen van een terreinknecht ten behoeve van het sportveldencomplex Noord voor de periode 1 september tot en met 31 december 1962 verbonden kos ten bedragen f 1.720.-. Aangezien met deze uitgave op de begroting 1962 van de Sportstichting geen rekening kon worden gehouden dient het subsidie aan de Sportstichting te worden ver hoogd met een bedrag van f 1.720.-. Hoewel het .sportveldencomplex Noord excentrisch ligt zou voor het onderhoud van dit complex gebruik gemaakt kunnen worden van de aan de Sportstichting ter beschikking staande machines enz. op andere sportveldencomplexen, ware het niet dat deze machines reeds volledig en efficiënt worden gebruikt. Het is derhalve noodzakelijk, dat voor het onderhoud van het sportvel dencomplex Nooi met maai-, wals- en andere bijbeho rende werktuigen, een regeninstalla tie en verder onderhoudsmateriaal worden aangeschaft. De kosten van een en ander zullen f 13.185.- bedra gen. Stichting Leidse Muziekschool In de statuten van de Stichting Leidse Muziekschool is het toezicht op het financiële beleid van het stich tingsbestuur opgedragen aan het Col lege. Ged. Staten van Zuid-Holland zijn van mening, dat. gezien de be langrijke uitgaven waarvoor de ge meente uit hoofde van de Stichting Leidse Muziekschool komen te staan, het toezicht op het financiële beleid der stichting moet worden uitgeoe fend door het College van B. en W. en de raad. Ged. Staten hebben ver zocht te bevorderen, dat de statuten in de aangegeven zin worden gewij zigd. Ook B. en W. kunnen hiermee akkoord gaan. weshalve zij de raad een statutenwijziging voorleggen. Reorganisatie van spraakonderwijs Samenwerking met Acad. Ziekenhuis Het onderwijs aan spraakgebrekkige leerlingen van de lagere scholen in onze gemeente is tot nu toe opge dragen aan een spraakleraar met een gedeeltelijke dagtaak, bijgestaan door j assistenten uit het onderwijzend per- j soneel van de verschillende scholen. De bestaande organisatie voldoet niet meer aan de eisen, die aan een goed j functionerend spraakonderwijs naar i nieuwere inzichten moeten worden gesteld. In de afgelopen jaren zijn reeds versch llende pogingen gedaan om tot een reorganisatie van dit onder wijs te komen, doch in het bijzonder boven gaan. doch met uitzondering I z.eer hoge kosten stonden de uit- van de woningwetbouw, voor zover v°enng van deze-plannen in de weg. jaar 1960 aan de Stichting Clubhui- I zen „De Jeugdhaven Leiden"; idem I ten behoeve van de vernieuwing van I meubilair voor het Stadhuis een be drag van f50.000,met wijziging van het raadsbesluit van 19 juli 1954 I te bepalen, dat voor alle daarvoor in I aanmerking komende gemeentelijke j bouwwerken, waarvan de stichtings- kosten een bedrag van f 50.000,— te mogelijk een bedrag van 1V2% van de bouwsom wordt gestort in een in te stellen fonds voor decoratieve ver siering van bouwwerken c.a. Benoemingen Verwarming i brandweerkazerne De verwarming van de brandweer kazerne geschiedt door middel van een verouderde lagedrukstoomverwar- mingsinstallatie. De toestand van deze installatie was reeds in 1957 van dien aard, dat vervanging noodzakelijk werd geacht. Als gevolg van de bestedingsbeper king werd toen echter met het aan schaffen van één nieuwe ketel vol staan, waarbij er rekening mee werd gehouden, dgt de ketel bij een alge hele vernieuwing van de apparatuur dienst zou kunnen blijven doen. Thans blijkt het overige gedeelte van de installatie in zodanige slechte staat te verkeren, dat reparatie niet meer verantwoord is en vervanging dringend noodzakelijk moet worden geacht. De kosten van een centrale verwar- mingsirnstallatie met volautomatische oliestookinrichting voor de brand weerkazerne, dienstlokalen, werk plaatsen, kantoren, magazijnen en de dienstwoningen van de commandant en de ondercommandant en de daar mee verband houdende bouwkundige voorzieningen zullen globaal f 110.000 bedragen. Dit bedrag, dat waarschijnlijk nog zal worden verminderd, doordat een deel van de werkzaamheden door personeel van de brandweer in eigen beheer kan worden uitgevoerd, kan in vijftien jaren worden afgeschreven. Aankoop HTM-trambaan Met de N.V. Haagsche Tramweg- Maatschappij, gevestigd te 's-Gra- venhage, zijn onderhandelingen ge voerd over de aankoop door de ge meente van stroken grond langs en in het verlengde van de Wassenaar- seweg, uitmakende de v.m. trambaan van de H.T.M., tezamen groot 12230 m2. Het bezit van deze stroken grond is voor de gemeente nodig. o.m. in verband met de verwezenlijking van het uitbreidingsplan „Leiden-Pest- huispolder 1960" en de ontsluiting van de universitaire buitenterreinen. De H.T.M. is bereid de stroken grond aan de gemeente te verkopen tegen de prijs van f38.000 welk be drag B. en W. zeer aannemelijk voor komt. Verder komen in deze zitting de volgende voorstellen aan de orde: het onderhands aanbesteden van de bouwkundige werken voor de riool waterzuiveringsinrichting, idem van het verbouwen, restaureren en inrich ten van het gebouw Roodenburger- straat la voor de G.G. en G.D., het onteigenen van perceelsgedeelten ge legen ten oosten van de Stationsweg, aankoop van het perceel Waard- gracht 94 (f975.idem van de hui zen met erven, staande en gelegen aan de Uiterstegracht nrs 143, 178 en 180, aan de Geregracht nr 14, aan de Mirakelsteeg nrs 8 en 10, en aan het Dirkshof nrs 1 tot en met 5. een en ander voor de prijs van f 16.850.in totaal; aan het bestuur van de Ver eniging tot Stichting en Instand houding van Scholen met de Bijbel te Leiden en Oegstgeest medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een oliestookinrichting op een ver warmingsketel van zijn school voor gewoon lager onderwijs Adriaan Pauwstraat 1. met bijbehorende wer ken; voor de inrichting met leermid delen van de openbare ulo-school in Leiden-zuidwest met aanvullend kre diet beschikbaar te stellen van f 15.680.—een bedrag van f3.475, beschikbaar te stellen voor uitkering van een aanvullend subsidie over het Voordat al deze voorstellen in be handeling komen, zullen de volgende benoemingen aan de orde worden gesteld: drs. J. den Boeft te benoe men tot leraar in volledige betrekking in de klassieke talen aan het Gym nasium; de heren L. Adriaansche en drs. Th. H. ten Berge onderscheidelijk leraar in de lichamelijke oefening en leraar in de biologie aan het Gym nasium. met ingang van 1 september 1962 nader te benoemen tot leraar in volledige betrekking aan het Gym nasium. zulks in combinatie met de door hem in opdracht gegeven les uren aan het Rembrandt-lyceum; drs. R. Sattler met ingang van 1 sep tember 1962, doch uiterlijk het einde van de cursus 1962—1963, te benoe men tot tijdelijk leraar in de wis kunde aan het Gvmnasium; te be noemen aan het Rembrandt-lyceum: drs. J. van der Steen met ingang van 1 september 1962. tot leraar in volle dige betrekking in de Nederlandse taal en letterkunde; met Ingang van 1 september, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1962—1963: a. mej. A. Kjersti de Bu lerares in de klassieke talen: b. de heer H J. H. Mooren, tot tijdelijk leraar in de klassieke talen: c. de heer W. Buddineh, tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkun de; d. mevr. drs. A. van der Veen- Wiersma, tot tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde: e. mej. A. J. van den Broek, tot tijdelijk lera res in de Engelse taal en letterkunde f. de heer J. Remmers, tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letter kunde: g. de heer J. Meys, tot tijde lijk leraar in de Duitse taal en letter kunde; h. dc heer Chr. P. Gerhardt, tot tijdelijk leraar in de natuur- en scheikunde: i. mr. S. Lopes Cardozo, tot tijdelijk leraar in de geschiede nis: j. de heer H. Bartels. tot tijdelijk leraar in het handtekenen; k. de heer A. Lagerweij, tot tijdelijk leraar in de lichamelijke oefening: 1. mej. A. J. Stolk, tot tiidelijk lerares In de Fran se taal en letterkunde; te benoemen aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afde ling middelbare meisjesschool: mevr. drs. O. P. Fransen—van Wier. tot tijdelijk lerares in de wis- en natuur kunde: alsnog tot leraren in tijdelijke dienst, aan de gemeentelijke bedrijfs- technische school voor de periode van 1 augustusl 961 tot en met 31 juli 1962: 1. de heer G. Soijker voor vakthenrie metaalbewerken2. de heer D. Visser voor natuurkunde: met ingang van 1 aueustus 1962 tot leraren in tijdelijke dienst, tot we el eropzeggens. doch uiterlijk tot het einde van de cursus 19621963. aan deze school: 1. de heer A. Breedveld. voor vaktekenen: 2. de heer H. Kors. voor handtekenen: 3. de heer A. Kruit, voor vaktekenen: 4. de heer D. J. Peterusma. voor timmeren, in clusief vaktheorie: 5. de heer W. Schuitema. voor timmeren en vak- tekenen: 6. de heer J. P. Seijsener. voor het roomsch-katholiek gods dienstonderwijs; 7. dp heer B. P. Uit- tenbogaard. voor rekenen, natuur kunde. werktuigkunde, maatschappij leer en protestants-christeliik gods dienstonderwijs; 8. de heer D. Visser, voor natuur- en werktuigkunde: 9. de heer W. G. Visser, voor vaktekenen: 10. de heer K. H. de Bruin, voor vak tekenen; met ingang van 28 augus tus 1962 tot leraar in tijdelijke dienst, de heer F. S. Vermeulen, voor vak tekenen en voor vaktheorie metaal- bewerken; met ingang van 6 novem ber 1962 tot leraar in tijdelijke dienst, de heer A. G. van 't Hag. voor met selen. inclusief vaktheorie en voor vaktekenen: met ingang van 18 sep tember 1962 tot leraar in tijdelijke dienst, de heer H. Kleevens. voor schilderen, inclusief vaktheorie en voor vaktekenen; met ingang van 1 augustus 1962 tot leraren in vaste dienst: 1. de heer K. H. de Bruin, voor metaalbewerken; 2. de heer F. Muntingh. voor de algemeen vor mende vakken en muziek en 3. de heer P. J. J. van Westbroek, voor de lichamelijke oefening. Thans doet zich de gelukkige om standigheid voor dat een samenwer king mogelijk is met de afdeling Keel-, Neus- en Oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis, waardoor B. en W een reorganisatie zeer aan trekkelijk achten en financieel vol komen aanvaardbaar. De plannen komen neer op het volgende: 1. handhaving van de bestaande formatie, met dien verstande dat de assistenten uit het onderwijzend per soneel een cursus zullen moeten vol gen aan de universiteitskliniek 2. aanstelling in gemeentedienst van een logopedist(e) in volledige be trekking, die in de eerste plaats wordt belast met een systematisch onder zoek naar het voorkomen van spraak gebreken bij de leerlingen van de derde klassen van de scholen voor gewoon lager onderwijs. 3. inschakeling van de kliniek voor Keel-, Neus- en Oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis voor het volledige onderzoek van alle kinderen bij wie spraakgebreken zijn geconsta teerd en voor het aangeven van de therapie aan de gemeentelijke logo pedisten. De behandeling van de spraakge breken zal geschieden door de ge meentelijke logopedisten, behoudens de gevallen, waarbij een uitgebreid instrumentarium nodig is; deze kun nen worden behandeld op de afdeling logopedie en fonetiek van de univer siteitskliniek. De meerdere kosten kunnen worden geraamd op in totaal f 13.300. De kosten van het spraakonderwijs voor de huidige personeelsformatie bedragen f 10.695. zodat voor in to taal f 24.000 per jaar een alleszins verantwoord onderwijs aan kinderen met spraakgebreken tot stand komen, Verwacht mag worden, dat spraak onderwijs in de gewijzigde vorm per 1 oktober a.s. een aanvang zal kun nen nemen. Voor 1962 zal derhalve nog een krediet nodig zijn van f 3325 ten laste van de gewone dienst. Verlichting van Kanaalweg Toch een provinciaal subsidie Bij besluit van 27 november 1961 heeft de raad een krediet van f 74.314 beschikbaar gesteld voor het aan brengen van een openbare verlich ting op de provinciale Kanaal- weg. In een preadvies deelden B. en W. indertijd mede. dat Ged. Staten van oordeel waren, dat de verlichting van de Kanaalweg niet voor een provin ciaal subsidie in aanmerking kwam. aangezien niet werd voldaan aan de ter zake geldende richtlijnen. Bij schrijven van 7 maart j.l. heb ben Ged. Staten bericht bij nadere overweging tot de conclusie te zijn gekomen, dat de verlichting van de standsflats en diverse Kanaalweg bij de uitmondingen van bijzondere gebouwen, de Melchior Treublaan, de Lorentz- Een gedeelte van kade en het Van Vollenhovenplein. alsmede nabij de aansluiting aan de Hoge Rijndijk voor een subsidie in aanmerking komt. Het subsidie is be paald op 25'i van de kosten, ver bonden aan het plaatsen van 27 lichtmasten (de totale verlichting van de Kanaalweg omvat 79 licht masten». Het provinciale subsidie zal f6.383.79 bedragen. Woningbouw in Noord Enkele maanden geleden heeft de raad. zoals bekend, het partiële uit breidingsplan Leiden-Noord vastge steld. Dit plan is inmiddels aan Ged Staten ter goedkeuring toegezonden Aangezien het gewenst is. dat de in het plan begrepen terreinen, zo spoedig mogelijk bouwrijp worden ge maakt. hebben B en W een daartoe strekkend plan doen ontwerpen. De bedoelde terreinen zijn bestemd voor de bouw van arbeiders- en midden- openbare en de Sumatra- Voor Je Leidse kantonrechter Een 25-jarige chauffeur uit Rijnsburg kon zich moeilijk be roepen op ..pech". Hij was in de nacht van 5 mei met zijn vracht auto op de Leidse Straatweg met vrij hoge snelheid tegen een aan de kant van de weg gepar keerde auto gereden. De paar borreltjes die de verdachte die avond had gedronken zullen ook wel niet vreemd aan deze botsing zijn geweest. Gisteren stond hij voor de Leidse kantonrechter en probeerde een aan nemelijke verklaring voor de botsing te geven. De kantonrechter nam het hem bijzonder kwalijk dat hij na de botsing was doorgereden. ..Ik ben doorgereden", gaf verdachte toe, „maar ik was van plan de volgende morgen even langs de politie te rij den". Als oorzaak van de aanrijding gaf hij op, dat hij door een autobus was „gesneden" en zodoende naar de rechterkant van de weg was gedrukt. De officier wees de strohalm waar aan de chauffeur zich vastklampte, de snijdende autobus, van de hand. Hij eiste een boete van f 100 subs. 20 dagen. De plv. kantonrechter von niste conform. Boete blijft Een 21-jarige studente uit Scheve- ningen stond gisteren voor de magi straten te pleiten om hetg edrag van de geëiste boete te verlagen. Zij was met haar auto op 20 mei vanaf Rijksweg 8 onder Sassenheim plotseling, zonder de nodige voor zichtigheid in acht te nemen. Rijks weg 4 opgedraaid. De chauffeur van een auto die reeds zeer dicht gena derd was kón een aanrijding niet meer voorkomen. De officier eiste een boete, rekening houdende met het feit. dat verdachte studerend is, van vijftig gulden. Verdachte vond het bedrag kennelijk nog te hoog. „Ik ben niet van plan om mijn fout van destijds goed te praten, maar die vijf tig gulden kan ik onmogelijk beta len", pleitte de studente. De officier vertelde haar dat er al rekening ge houden was met het feit dat zij stu deert, omdat de boete anders nog veel hoger zou zijn geweest. De plv. kantonrechter was het volkomen met de vertegenwoordiger van het Open baar Ministerie eens en handhaafde de boete op f 50.subs. 10 dagen. Van wie is <lie hond? Van wie de hond nu eigenlijk was,' werd gisteren ter rechtzitting niet duidelijk. Was hij van een 27-jarige weduwe uit Rfjnsburg, of was hü het eigendom, van haar gewezen kost ganger die inmiddels naar Leiden was verhuisd. De weduwe stond gisteren in ieder geval terecht. De omstreden hond had zonder geleide door Rijnsburg gezworven, iets wat verboden is. „Ik was niet thuis en de kinderen heb ben de hond buiten laten lopen", voerde de vrouw tot haar verdediging aan. „bovendien is de hond niet van mij. maar van mijn kostganger". Uit het procesverbaal bleek, dat zij des tijds tegenover de politie had toege geven. dat het haar hond was en dat zij ook de hondenbelasting voor het dier betaalde. „En toch is het mijn hond niet", hield verdachte nu vol. De magistraten trokken de verklarin gen van de vrouw niet direct in twij fel. doch waren wel van oordeel, dat bepaalde punten later nog opgehel derd dienen te worden en dat er dus een nieuw onderzoek moet worden ingesteld. Hiertegen had de „voor lopige" verdachte geen bezwaar: „Ik zoek mijn recht en ik ben niet van plan voor een ander op te draaien", was haar laatste woord. Voorstel aan raad: subsidie voor jeugdafdelingen van sportverenigingen De sportbeoefening, aldus B. en W. in een voorstel aan de raad, heeft niet alleen waarde voor de lichame lijke ontwikkeling, doch tevens voor de geestelijke vorming van de jeug dige mens. Worden door de sport beoefening op zich zelf reeds goede karaktereigenschappen aangekweekt, zoals zelfbeheersing, volharding, wils kracht, enz., daarnaast leggen de sportverenigingen zich in steeds toe nemende mate toe op nevenactivi teiten, die zün gericht op de ont spanning cn de persoonlükhelösvor- ming van haar jeugdige leden. Hier door vormen de sportverenigingen meer en meer een waardevol en on misbaar zgn. derde milieu voor vele jongeren, vaak het enige milieu naast het gezin en de school, waarmede zü in aanraking komen. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een groeiende belangstelling en waarde ring van overheidswege voor het werk van de sportverenigingen op het ge bied van de jeugdvorming. Met name zyn vele gemeenten er toe overge gaan sportverenigingen voor haar jeugdafdelingen subsidie te verlenen. B. en W. zijn van mening, dat het ook voor Leiden gewenst en verant woord is ingaande het jaar 1963 een voorlopig nog bescheiden jeugd- sportsubsidieregelimg in te voeren. De gedachten gaan uit naar een jaar- lyks subsidiebedrag van f 50 per ver eniging, vermeerderd met f 1,- voor elk jeugdlid dat de vereniging heeft. Onder jeugdleden zouden B. en W. willen verstaan in Leiden woonach tige leden in de leeftijd van 10 tot en met 17 jaar. terwijl B en W. slechts die verenigingen voor het sub sidie in aanmerking zouden willen brengen, die ten minste 25 jeugd leden tellen. In verband met de con trole op de besteding van de gelden komt het B. en W. voor. dat de sportverenigingeai die het subsidie ontvangen, jaarlijks een verslag in dienen van de activiteiten die ten behoeve van haar jeugdleden hebben plntsgevor.den. Nalatigheid bedoeld verslag in te zenden, of onjuiste be steding van de ontvangen gelden, moet uitsluiting van het subsidie tot gevolg kunnen hebben. De toeken ning van het subsidie kan overigens onder door het College te stellen voorwaarden geschieden. Met toekenning van subsidie aan sportverenigingen op vorenomschre- ven voet zal naar raming een bedrag van f8500 zijn gemoeid, t.w.: 50 ver enigingen a f 50 is f 2500 en 6000 jeugdleden a f 1 is f 6000. (Van onze Londense correspondent) De Hitler-imitator Colin Jor dan is gisteren door de Londen se politierechter tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld Tyndall, de secretaris van de Britse nationaal-socialistische beweging, kreeg zes weken. Beiden hebben beroep aangete kend en zijn op borgtocht vrijgela ten. Zij werden aangeklaagd wegens het door beledigende uitlatingen in gevaar brengen van de openbare orde. De aanleiding vormden de door hen op 1 juli jl. veroorzaakte botsin gen op Trafalgar Suquare. Jordan en zijn trawanten hadden daar Streicher-taal gesproken. Zij zullen volgende week opnieuw terecht moe ten staan wegens het feit, dat zij de aanvoerders zijn van een voor de wet verboden semi-militaire organisatie. Honderden mensen hadden zich voor het gerechtsgebouw opgesteld Sommigen waren getooid met de gele Davidster, anderen echter droegen hakenkruisen. Petitie Na de byeenkomst van 1 Juli op Trafalgar Square heeft de predikant Bill Sergent, een geestelijke in een Londense wijk met een joodse en een gekleurde bevolking, een anti-na zistische beweging opgericht, die hij „Gele Ster" heeft genoemd. De le den van deze beweging dragen de ster als een ereteken. Zü hebben het plan opgevat om vóór 1 november een half jcjjjoen handtekeningen aan het parlement aan te bieden ter onder steuning van een petitie, waarin ge vraagd wordt ophitsing tot rassehaat en achterstelling wegens ras straf baar te stellen. De beweging wordt gesteund door de voorzitter van de liberale party. De bedoeling is andere partijen en organisaties eveneens van de liberale geest te doordringen om zodoende een einde te maken aan de rassen- vervolgingen in welke vorm ook. Verder is een anti-naziparty op gericht door de Britse Coalitie-As sociatie, die tegenacties wil beginnen tegen Jordans nationaal-socialisme. Het ligt in het voornemen van B. en W. om zo spoedig mogelijk een aanvang te maken met het afbreken van het gebouwen complex Garenmarkt - Raam - steeg - Levendaal. In verband met deze werkzaamheden stelt het College de raad voor een krediet van f 50.000 te verlenen. Zoals uit de foto blijkt komt er thans schot in de demping van het Levendaal. (Foto LD/Holvast) straat, is reeds aangelegd, terwijl bo vendien inmiddels enige ophogings- werken zyn uitgevoerd. De. aan een en ander verbonden kosten, ad f 443.000,-, zyn begrepen in het kre diet, dat in de raadzitting van 17 juni 1957 beschikbaar is gesteld voor het bouwrijp maken van gronden in Noord VI. De kosten van de thans uit te voe ren werkzaamheden worden begroot op f 864.000,-. Hierin is begrepen een bedrag van f22.802,-, dat ten laste moet worden gebracht van de kapi- taaldienst. Ter afronding van het on derhavige plan dienen n.l. reeds nu enkele werken ten behoeve van de zweminrichting „De Zyl" te worden uitgevoerd. Ten laste van het grond bedrijf blyft derhalve f 841.198,-. Voor de aanleg van wegen (plant soenen e.d. daarbij inbegrepen» moet grond, ter oppervlakte van 20.200 m2, uit het grondbedrijf worden geno men. Ingevolge het bepaalde bij ar tikel 9 van de verordening op het be heer van het grondbedryf dient dit om niet te geschieden. Leids jeugdorkest „De Burcht" naar Zundert De eerste zondag van september staat Zundert (N.-Br.) in het teken van het traditionele bloemencorso. Die corso is ieder jaar weer opnieuw het resultaat van het werk, dat ama teurs in onderlinge wedyver en ge heel in hun vrye tyd op eigen kos ten verrichten. In elke praalwagen zyn doorgaans circa 60 000 bloemen verwerkt en het voorbytrekken van de veelal ruim 6 km lange stoet wordt ieder jaar weer opnieuw door 150.000 200.000 toeschouwers gade geslagen. Zondag 2 september zal het corso voor de 21ste maal door Zunderts straten trekken. Van de twaalf muziekverenigingen, die de stoet muzikaal opluisteren, worden ook dit jaar naast een aantal Noordbrabantse orkesten, wederom vier bekende orkesten van „boven de Moerdyk" uitgenodigd. Na het grote succes, dat het Leidse Jeugdorkest en Drumband ,De Burcht" twee jaren achtereen te Zundert mocht oogsten, ontving „De Burcht" de uitnodiging om ook aan het 21ste corso muzikale medewerking te verlenen - Bij beschikking van de Minister van Justitie is op zyn verzoek aan dr. S. Rozemond alhier eervol ontslag verleend als lid van de Commissie voor het Loterywezen. Fusie Zaalberg- Hulshoff Pol. De besturen van de N.V. Kon. Ne- derlandsche Fabriek van Wollen De kens vil. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden en de N.V. Hollandsche Wol weverij en Ververy v.h. F. W. Huls- hoff Pol en Co. te Hengelo zijn tot het inzicht gekomen, dat nog inten sievere samenwerking van hun be drijven in het belang van beide ven nootschapen moet worden geacht. Enige tijd geleden werd reeds tot samenbundeling der verkoopactivitei ten van wollen stoffen besloten. Over de voorwaarden, waarop deze nauwere samenwerking verwezenlykt kan worden is thans in hoofdlijnen overeenstemming bereikt. Alle aandeelhouders Hulshoff Pol hebben zich in principe bereid ver klaard hun aandelen om te ruilen tegen aandelen Zaalberg. De beide bedrüven blyven geheel zelfstandig hun werkzaamheden voortzetten echter met enige verschuiving in hun produktie-pakketten De stoffenproduktie zal zoveel mo- gelyk in Hengelo geconcentreerd wor den. waardoor in Leiden de mogelijk heid ontstaat om belangryke moder niseringen aan de produktie van zui ver wollen dekens te geven. Ongeveer 1.500 man ondergronds personeel van vier kolenmynen in Asturië in 't noordwesten van Span je mogen sinds gisteren niet meer in hun mijn komen. De mijnwerkers waren zaterdagmiddag om twaalf uur met werken opgehouden en had den meegedeeld dat voortaan elke zaterdag te zullen doen totdat er overeenstemming was bereikt over een halve vrije dag op zaterdag. Aangenomen wordt dat de autori teiten de mijndirecties bevel hebben gegeven deze mynwerkers niet toe te laten totdat zij hun verzoek op 'n minder krachtige wyze zouden heb ben ingediend. Een vijfde kolenmijn in Asturië is gisteren gesloten omdat er 41 mijn werkers niet op het werk waren ver schenen na een langzaamaan-actie in de mijn uit protest tegen de over plaatsing van een mynwerker naar een andere galerü. De burgemeester van Lelden geeft bij deze kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bl| besluit van 1 augustus 1962, G S. no. 328. hebben goedgekeurd het besluit van de raad dezer gemeente d.d. 18 Juni 1962. no. 169. tot het. overeenkomstig het bepaalde ln artikel 2. lid 2, der Wo ningwet. vaststellen van een voorgevel- rooliyn voor de westzijde van de Lin destraat, tussen de Bloemistenlaan en de Leliestraat. Lelden. 20 augustus 1962 De burgemeester voornoemd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3