Politie belet stormloop yan betogers op „muur para's hebben zich vandaag gemeld Eerste Verdachte moordzaak in Amsterdam gepakt Gezin in Mexico door radio-actieve capsule besmet: drie doden Vijftien burgers en twaalf agenten bij botsingen gewond .Weer leger bus bekogeld WEERBERICHT Arrestaties in O.-Duitsland Bewapend van top tot teen Verdronken na ivurging Vliegramp in Brazilië Sir Winston weer thuis <§«d leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 No. 30735 LEIDSCH DAGBLAD Directe uiE A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. 3rouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Westbcrlijnse politie heeft gisteravond de grootste moeite gehad om te voorkomen dat een opgewonden menigte een stormloop op de „muur" ondernam. Toen zij het met gummi knuppels niet meer kon redden, gebruikte de politie twee waterkanonnen om de joelende mensenmassa te verspreiden. Een bombarde ment met stenen was het antwoord. De incidenten deden zich vooral voor bij de grensovergang Checkpoint Charlie en in de Eerder op de avond hadden Westberlijnse demonstranten voor de derde keer binnen drie dagen een Russische legerbus met stenen bekogeld. Twee van de twaalf inzittenden werden gewond. Een Russische militaire personenauto werd tien kilome ter door Westberlijnse auto's achtervolgd. Ongeveer 1500 Westberlijners ont vingen de Russische bus met boe geroep toen deze de doorlaatpost Frie- drichstrasse passeerde met de aflos sing van de wacht voor het Russi sche gedenkteken in de Britse sec tor. De Westberlijnse politie had al een uur tevoren omvangrijke voor zorgsmaatregelen getroffen en de be togers achteruitgedrongen. Zij kon echter niet verhinderen dat de bus in de Wilhelmstrasse werd aangeval len. Tijdens de „steniging" bleven de Russische militairen rustig zitten. Acht auto's van de Westberlijnse po litie begeleidden de bus tenslotte naar het gedenkteken. Gisteren op de dag had de West berlijnse burgemeester Willy Brandt de bevolking tot bezonnenheid ge maand. De politie kreeg van Brandt de opdracht met alle strengheid op te treden tegen oproerkraaiers, die de politieke spanningen uitbuiten voor straatschenderij. „We mogen de com munisten geen gelegenheid geven een wig te drijven tussen de West berlijnse bevolking en de politie", al dus Brandt, „en het is dan ook dringend nodig dat terughoudendheid wordt betracht. Wij kunnen niet toe staan dat demonstranten onze geal lieerde vrienden lastig vallen, zoals in de nacht van zondag op maandag gebeurd is", zo zei de burgemeester die samen met zijn vrouw gisteren een krans legde bij het gedenkteken aan de „muur" voor de neergescho ten Peter Fechter. Senator Albertz waarschuwde de Berlijners gisteren in een radiore de voor een verwisseling van oorzaak en gevolg. Wat in de nacht van zon dag op maandag gebeurd is, gaat uit boven dat wat begrijpelijk en noodzakelijk is, aldus Albertz, die vond dat de jongeren, die de West- omgeving van de Zimmcrstrasse, waar vrijdag de Oostduitse vluchteling Peter Fechter werd neergeschoten. Tegen negen uur 's avonds dromden zeker vijfduizend betogers bij de „muur" samen. Toen zij dreigden door te breken door de levende muur die ongeveer 250 politiemannen hadden gevormd, werden de waterkanonnen in stelling gebracht. Twaalf agenten en vijftien burgers liepen verwondin gen op. berlijnse politie sarden, de geallieer den beschimpten en een Russische bus met stenen bekogelden, eigen lijk in de kaart hadden gespeeld van de communisten. Nul op rekwest De Amerikaanse stadscommandant, Watson, zond gisteren een brief aan zijn Russische collega, waarin hü op nieuw een bijeenkomst voorstelde van alle vier stadscommandanten, om zo al het mogelijkete doen voor het herstel van de vrede en de orde in Berlijn. Watson kreeg zijn brief ech ter terug, met het. antwoord dat de Russische stadscommandant niet be reid was over de inhoud van het schrijven te praten. De Westelijke drie commandanten lieten hierop we ten, dat zij bereid blijven samen met hun Russische collega maatre gelen te bespreken om de spanning De heren N. Tanggahma (links) en N. Womsiwor (rechts), evenals Nicolaas Jouwe Papoea- KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond opklaringen, maar tij delijk ook veel bewolking met enige regen. Matige tot krachtige zuidwes telijke tot westelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur.) STRANDVERWACHTING Nieuw oceaanfront brengt morgen meer bewolking en tijdelijk enige regen. Vrij krachtige en koele zuid westelijke wind. In de middag 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: sterke westelijke luchtstroom brengt een onbestendig weertype. 22 AUGUSTUS. Zon op: 5.34 uur; onder: 19.51 u. Maan op: 23.27 u.; onder: 13 58 u Hoogwater te Katwijk te 7.55 en 20 23 uur; laagwater te 3.45 en 15.59 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's adviseurs van de Nederlandse delegatie, welke in Washington en New York de onderhandelin gen met Indonesië heeft ge voerd. zijn gisterochtend uit New York op Schiphol aankomen. Na een kort verblijf in Nederland zullen zij naar Nieuw-Guinea doorreizen. Het Oostduitse persbureau ADN heeft gisteren gemeld, dat de Oost duitse autoriteiten „een grote groep Westelijke agenten" hebben doen ar resteren, die tot taak hadden inci dent en met vuurwapens uit te lok ker waardoor internationale verwik kelingen ontstaan. Onder de arrestanten zouden zich agenten van de Amerikaanse en Westduitse inlichtingendienst bevin den en een journalist van het West berlijnse blad „Tagesspiegel". Een woordvoerder van de „Tages spiegel" heeft verklaard, dat nie mand van de staf van het blad is verdwenen. in de stad te verminderen en de vre de te herstellen. In Bonn kondigde gisteren pers chef Karl-Günther von Hase aan. dat in de toekomst al die Oostduitsers, die zich schuldig maken aan moord op vluchtelingen en aan illegale ar restaties, volgens de Westduitse wet ten streng vervolgd zullen worden. De perschef gaf echter niet aan hoe men denkt de hand te leggen op deze misdadigers. Aanleiding Westberlijnse waarnemers waren gisteren van mening, dat de geladen heid onder de Westberlijnse bevol king niet alleen door de tragische dood van Peter Fechter zo groot is. Veel meer was er al een grote span ning op de 13de augustus j.l. de ver jaardag van de muur, een spanning die zich echter niet heeft kunnen ontladen omdat de dag kraktisch zon der opwindende voorvallen in grote discipline voorbijging. De opgekropte gevoelens van de Westberlijners je gens de communisten bleven echter bestaan en men kan het dan ook zo zien, dat het incident met Peter een aanleiding was en geen oorzaak. Overigens typerend voor het grote aandeel van eigenlijk a-politieke jon geren aan de relletjes van de laat ste dagen acht men ook het feit, dat burgemeester Willy Brandt zondag avond tevergeefs poogde de bevolking via een luidsprekerwagen te kalme ren. Terwijl Brandt bij vorige spannen de gelegenheden steeds kans zag zijn Berlijners tot bezonnenheid en kalm te te manen, gelukte het hem ditmaal niet eens aan het woord te komen, zo sterk was het gebrul en gejoel. Dat in de menigte ook stemmen op gingen, die burgemeester Willy om wapens vroegen om de Oostduitsers mores te leren, geeft wel overduide lijk weer hoezeer de Berlijnse gemoe deren op het kookpunt zijn geraakt. Een kijkje op de Grote Markt in Delft waar op het ogenblik hard wordt gewerkt aan de voor bereidingen voor de jaarlijkse taptoe. Katwijkse jongen in zee verdronken De zesjarige Johan Proost uit Kat wijk is gistermiddag in zee verdron ken. Het ongeval had plaats ter hoogte van de KRB-post Zuid. Er werd onmiddellijk nadat de drenke ling op 't droge was gebracht kunst matige ademhaling toegepast, echter zonder resultaat. BIJTEN ER ZES DE SPITS AF IN MERAUKE muskieten gehad, hoewel tot hun jungle-uitrusting een hoofdklamboe behoorde. Zij vertelden ons verder, dat de grote stroom van honderden para's vanmiddag of morgenochtend verwacht kon worden van de over kant van de Marorivier, waar zij verspreid liggen in de oerwouden. De para's zullen worden ondergebracht in de nieuwe ontruimde buitenwijk, Polder geheten, waar zij afzijdig worden gehouden van de Papoeabe volking. De resident was enigszins ongerust over de reactie van de krijgshaftige Marindstam. Tot zover onze reisredacteur. Onderzeeërs (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De eerste Indonesische parachutisten hebben zich gemeld bij de resident Eibrink Jansen in Merauke. Vanmorgen waren wij er getuige van hoe een para-officier met groene baret het residentskantoor binnenging om te zeggen, dat honderden infiltranten uit de savannahs rond Merauke bereid waren zich onder de termen van de wapenstilstand te melden. Buiten in een jeep wachtte onder bewaking van een zwijgende marinier een tweede para. Hij glimlachte en deelde sigaretten uit aan nieuwsgie rige omstanders. Beide para's waren van top tot teen gewapend met auto matische geweren, handgranaten en commandodolken. Zij behoorden tor, de eerste groep van zes para's, die zich vanochtend meldde. Na kort verblijf in de marinierskazerne zou den zij worden ondergebracht in wo ningen in de buitenwijk van Me rauke. Correct Het snelle contact te Merauke is te danken aan de grote Indonesische be volkingsgroep te Merauke, die aan gemoedigd door het bestuur de sa vannahs introk om de Indonesiërs te zeggen, dat de strijd over was. Het contact tussen de resident en de pa ra-officieren was uiterst correct. Re sident Eibrink Jansen spreekt vloei end Maleis. Het gesprek op het re sidentskantoor werd bijgewoond door Nederlandse mariniersofficieren in jungletenue. Uiteraard was er geen verbroede ring, maar de tegenstanders, die el kaar maandenlang in de rimboe hadden achtervolgd, gedroegen zich mei waardigheid. Het zestal para's stond onder com mando van de tweede luitenant Ha- mid Soewono. een kleine Javaan met een dun baardje, die met zijn man nen bereidwillig poseerde voor de camera. Naar het residentiekantoor kwam ook de leider van de Indone sische gemeenschap, Loekiman, die door Radio Indonesia reeds is ge doodverfd als de komende resident. Nieuwsgierig Loekiman, die tot voor kort zijn pro-Indonesische sympathieën zorg vuldig verborg, was nu een en al glimlach en schudde hartelijk de handen van de para's. Buiten het re sidentskantoor stonden vele nieuws gierigen. De Papoea's zwijgend en somber, maar geen openlijke vijand schap tonend, de Indonesiërs daaren tegen stiekum wuivend en kushand jes en glimlachjes naar de para's werpend, die zij natuurlijk als helden zien. De para's vertelden ons over hun belevenissen in de rimboe. Zij had den voldoende te eten gehad, hadden herten geschoten, maar veel last van De Indiase brigade-generaal Rik- hye, die vandaag in Hollandia wordt verwacht, om toe te zien, dat de be palingen van het bestand worden nagekomen, zal meteen werk heb ben. De Nederlanders zijn weinig in genomen met het feit, dat twee In donesische onderzeeboten werden ge signaleerd in de wateren rond Nieuw- Guinea. Zij werden door schepen van de Koninklijke Marine verjaagd, maar in Den Haag wordt hun ver schijning als een schending van de bepalingen van het akkoord be schouwd. Als zodanig moet het on middellijk aan generaal Rikhye ge rapporteerd worden. Uit India zullen voorts ook zes officieren komen, die deel moeten uitmaken van het waarnemersteam van de Verenigde Naties, dat in Nieuw-Guinea zal worden gestatio neerd. De Indiase regering heeft het besluit genomen deze officieren te zenden. Aan Pakistan zou reeds verzocht zijn duizend man troepen te leveren vooi politiediensten in westelijk Nieuw-Guinea. Een antwoord zou spoedig te verwachten zijn. Een der gelijk verzoek was ook aan Malakka gedaan, maar de Maleise Federatie schijnt er niet veel voor te voelen daar troepen voor vrij te maken. (Van onze Amsterdamse correspondent) De vondst van een horloge, dat heeft toebehoord aan de op raadselachtige wijze om het leven gekomen 53-jarige Amster damse kantoorbediende J. K. Termohlen, heeft vanmorgen geleid tot de arrestatie van 'n 24-jarige expeditieknecht. Hij wordt ervan verdacht de heer Termohlen te hebben gewurgd. Verdachte heeft nog niet bekend. Of hij ook verantwoordelijk wordt geacht voor de anonieme telefoontjes, die leidden naar het vinden van hel slachtoffer, is niet bekend. Hoofdinspecteur P. H. Verhoeff, die het onderzoek leidt, erkende dat verdachte reeds in de nacht van zondag- op maandag was aangehouden omdat hij zich op verdachte wijze wijze ophield in de nabijheid van de plaats, waar het stoffelijk overschot is gevonden. De expeditieknecht zei aanvanke lijk echter, dat hij zyn bromfiets by het Centraal Station had neergezet om met enkele Duitsers de stad in te gaan. De bromfiets werd echter niet gevonden en omdat verdachte weigerde aangifte van de diefstal te doen, werd hij nog eens nader aan de tand gevoeld. De afgelopen nacht bekende hy tenslotte, dat de bromfiets in de Willem Schoutenstraat op enkele honderden meters van de plaats van het misdrijf stond. Horloge In een op deze bromfiets bevestigde tas trof de politie een horloge aan, dat de sleutel tot het verdere onder zoek zal zijn. Dit horloge werd door de echtgenote en zoon van de heer Een Braziliaanse viermotorige DC- 8 met 101 personen aan boord is gisteravond bij het opstijgen van het vliegveld Galeao by Rio de Janeiro brandend in de Guanabara-baai ge stort waardoor ten minste dertien mensen om het leven zijn gekomen. Onder de passagiers bevonden zich Russische afgevaardigden die had den deelgenomen aan een medisch congres in Rio. Eén Rus bevindt zich onder de doden, alsmede een klein kind van de Braziliaanse ambassa- Een radio-actieve capsule heeft te San Mateo, in de omgeving van de stad Mexico, waar schijnlijk de dood veroorzaakt van een tienjarige jongen, een driejarig meisje en hun moeder. De vader van de kinderen en hun grootmoeder liggen levensgevaarlijk ziek in ezn ziekenhuis. De vader, José Spindola. had een primitief huis gebouwd bij de werk plaats van zijn werkgever. Lee. Het gezin vond bij de woning een zwaar vat. Lee zei dat de Spindola's het vat niet mochten verplat tsen, maar vertelde niet dat er een radio actieve capsule in zat. Het jongetje overleed in april en de moeder in juli. Het overlijden van het driejarige meisje vorige week was aanleiding tot een politie onderzoek. Door middel van geigertellers ont dekte de politie, dat omgeving van het huis sterk radio-actief was. Pas na lang zoeken vond met de cap sule, die inmiddels uit het vat ver dwenen was. De eigenaar van de capsule, de in genieur José Lee, en twee anderen zijn aangehouden. Zij gebruikten de capsule, die radio-actief kobalt bevatte, voor bepaalde technische proefnemingen. De drie mannen zijn beschuldigd van het veroorza ken van dood en verwondingen door zorgeloosheid. De Mexicaanse autoriteiten hebben de plaats waar de capsule zich be vond, zorgvuldig van de buitenwe reld afgesloten. deur in Genève, prof. dr. Josué de Castro. De ambassadeur en zijn echtgenote konden ongedeerd uit het water worden gehaald. Het toestel bleef lang genoeg drij ven om de meeste inzittenden in de gelegenheid te stellen op de vleugels te klimmen. Vandaar werden zij door boten en reddingsvaartuigen gered. De DC-8 is niet van de grond ge komen. Volgens ooggetuigen was het ongeluk veroorzaakt door het klap pen van een band nadat het toestel reeds een aanzienlijke snelheid had bereikt. Het begon te slingeren. De piloot trachtte nog te remmen maar hij had het einde van de rolbaan reeds bereikt. Het toestel raakte een benzinepomp en verloor daarbij een motor Het vliegtuig geraakte door rondspringende vonken in brand, raasde door een muur heen en stortte in zee. (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill is van daag nog vóór de lunch naar huis gegaan. Zittend in een rolstoel is hij naar zijn Londense woning in Hyde Park Gate in Kensington vervoerd. Hy heeft ruim zeven weken in het ziekenhuis doorgebracht. Eind juni van dit jaar brak hij by een val in Monte Carlo een dijbeen Na een voorlopige operatie aldaar, werd hy de volgende dag in Londen voor de tweede maal, nu definitief, geope reerd. Het gebroken peen werd met een zilveren pen vastgezet. Even was er gevaar voor complicaties. Het be gin van trombose werd overwonnen en ook een longaandoening genas spoedig. Sir Winston hoopt 30 november 88 jaar te worden. Zyn vitaliteit is groot en zijn wilskracht sterk. Churchill is in zijn element, wan neer hij tegenslagen moet overwin nen. In dezelfde geest als in de oor log is hij thans op zijn oude dag de moeilijkheden de baas. Termohlen als dat van het slacht offer herkend. Verdachte heeft gezegd het horloga te hebben gekocht van een hem on bekende Duitser. Het onderzoek duurt voort. Ver dachte is geen onbekende van de politie, die over het vermoedelijke motief van de moord liet doorsche meren, dat hiervoor bijzondere be langstelling van de zedenpolitie be staat. Onmiddellijk na het vinden van het levenloze lichaam werd een klop jacht in de omgeving gehouden. Deze leverde geen succes op, evenmin als de pogingen, die met de bekende speurhond Sies van de Rijkspolitie werden ondernomen. Uit sporen kon men opmaken, dat het slachtoffer naar de sloot is gesleept, in een toe stand, waarin hij zich niet meer heeft kunnen verweren. Verdrinki nng In het sectielokaal aan de Over toom kwam dr. J. Zeldenrust, patho loog-anatoom van het Gerechtelijk Laboratorium te Den Haag in de loop van gisteren na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie, dat de man gewurgd is, maar nog niet was overleden, toen hij in de sloot werd geworpen. Als doodsoorzaak consta teerde dr. Zeldenrust verdrinking. De familie had 's zondags reeds aan gifte gedaan van vermissing. De heer Termohlen getrouwd, twee volwas sen zoons had zaterdagavond tot driemaal toe zijn woning in de Pieter van der Doesstraat verlaten, twee maal om bij een slijterij drank te halen en eenmaal om zijn hond uit te laten. Van deze laatste keer kwam hij niet terug. Een schoondochter en een collega van het slachtoffer iden tificeerden gistermorgen het stoffe lijk overschot als dat van de vermis te. Uit het onderzoek is gebleken, dat een roofoverval niet waarschijnlijk moet worden geacht. Vermoedelijk heeft in de Jan Evertsenstraat tus sen de heer Termohlen en een on bekende een vechtpartij plaatsgevon den, waarbij de eerste het bewustzijn verloor en de ander zo is geschrok ken, dat hij zich van het lichaam heeft willen ontdoen. Hij heeft het toen naar het opgespoten terrein tussen het oude deel van Amster dam-West en de tuinstad Slotermeer, vlakbij de Jan Evertsenstraat ge transporteerd. Uit het Leidsch Dagblad van l 21 Aug. 1862: AdvertentieIn het midden f der stad verlangt men in f huur een jrisch vertrek zoo f mogelijk met een stukje grond J geschikt voor ene Fatsoen- f lijke Bewaarschool. Brieven f letter a bij J. H. Meerburg, f steendrukker. De Algem. kerkeraad der Ned. Hervormde gem. te A'dam heeft de volgende no- 1 minatie uitgebragt voor eer vacature: o.a. Ds. H. G. Ha gen, theol. doctor te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1