HOOFDSCHOTEL ZIJN DRIE MOZARTPROGRAMMA'S kunst kalei öoscoqp Zijn schatten nu voor iedereen toegankelijk Kwartet Rudi Carrell naar Nieuw-Guinea FESTIVAL AIX-EN-PR O VENCE GRACE BUMBRY ZINGT BIJ BAYREUTHER FESTSPIELE Komplotten in Jordanië Nenni gaat goed vooruit Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 augustus 1962 Vierde blad no. 30734 (Van onze Parijse correspondent) 7%T IEMAND mag verwonderd zijn te vernemen dat Mozart ook i v dit jaar weer muzikale spil is geweest waar rond het hele Festival van Aix gedraaid heeft. Drie opera's van de „Salz- burgse meester Don Giovanni", Die Entführung aus dem Serail" en Figaro's Hochzeit" stonden op het programma, drie reprises overigens uit een vast repertoire waaraan volgend jaar vermoedelijk de vrij onbekende - Idomeneo zal worden toege voegd. De noviteiten in de muziekdramatische sector Milhaud's opera Orpheé en Strawinsky's ballet Les Noces mochten we in een vorige brief al uitvoerig bespreken. Doch alvorens straks op Mo zart terug te komen, verdienen eerst nog enkele concerten spe ciale vermelding. Naast uitvoeringen van klas sieke en pre-klassieke mu- zieken waarvoor het Pro Arte Kamerorkest van Kurt Redel uit München dit jaar was in gelast en recitals waarbij Teresa Berganza Aix speciaal met Spaanse liederen in verrukking bracht, was er, eveneens volgens de traditie, een concert dat in het teken van vandaag of van gisteren was geplaatst. In de tuin van het klooster Saint-Louis dat tegenwoordig als ambachts school gebruikt wordt, had zich, onder het lover van de platanen, het Parijse colonne-orkest opge steld om onder leiding van Jean Gitton die zich als invaller kra nig kweet van een zware taak, een programma uit te voeren dat grotendeels al weer aan de beide jubilarissen van Aix, Milhaud en Strawinsky, was gewijd. De zes symphonietjes van Milhaud zou men wel als de 20ste eeuwse re plieken van Bach's Brandenburgse concerten kunnen omschrijven, en zijn „Création du monde", ongetwij feld een hoogtepunt in zijn massale oeuvre, biyft voor de geschiedenis stellig het stuk waarin de jazz en de westerse muziek tot dusver hun gelukkigste verbintenis gesloten heb ben (bijna zonder schennis van het eigen karakter of de eigen eer). Mil haud's leerling Jacques Bondon ver tegenwoordigde op dit programma met een liederencyclus met orkest begeleiding Le pain de serpent de jongere generatie, ofsehoon zyn modernisme zich duidelijker in de instrumentale aankleding dan in de muzikale gedachtenlyn en ontwik keling openbaarde. In tegenstelling tot zijn balletten Le Sacre du Prin- temps en Les Noces kon men, met betrekking tot „L'histoire du soldat" van Strawinsky eveneens deze avond wel weer betwijfelen of deze parti tuur over de symfonische autono mie beschikte om ongestraft als con certstukje te kunnen fungeren, hoe karakteristiek vanwege de orkestrale economie ookT dit werk dan weer mocht zijn voor de jaren na wereld oorlog I, die dit programma in het bijzonder deed herleven. Tegenslagen By de samenstelling van het „Tableau de la Troupe" is men in Aix over 't algemeen uiter aard wel verplicht met het vlottend verloop der beschikbare opera-krach- ten rekening te houden, doch dit jaar scheen de leiding bij die ope ratie op nog al wat extra tegensla gen te zijn gestuit, in ieder geval heeft men sterren a,s 3tich-Ran- dall, Sciutti of een Marcello Cortis, die enige maanden geleden veel te jong overleden is, en die sedert ja ren de kern der bezettingen vormden, soms wel erg gemist. Gabriel Dussurget die zich als ar tistieke directeur van het Festival zich een internationale faam als „ta lenten-coach" verworven heeft, had met de Italiaanse Mariella Adani overigens een soubrette in het pi kant-ironische genre geschaakt die zich zelfs naast Sciutti's herinnering nog wist te handhaven. Ook een andere ontdekking van enkele jaren geleden, de Peruaan Luigi Alva Laatste bedrijf van Figaro, in de decors van Antoni Clave. spreidde in zijn twee befaamde aria's Dalla Suo Pace en II Mio Te- soro in Don Juan een finesse en een adeldom ten toon, waardoor hij ook in Aix als Mozart-vertolker het pleit nu wel definitief gewonnen heeft. De Wener Erich Kuntz die de naam van de grootste Papageno van deze tijd geniet in welke rol hij vorig jaar ook in Aix de Figaro goeddeels „droeg" acteerde als Le porello in Don Juan èn in de titel rol van de Figaro daarentegen met een nadruk op mimische en andere effecten die voor ons gevoel moeilijk te rijmen viel met de principieel La tijns-gerichte stijl, die Aix zich sinds jaren eigen had gemaakt. Doch veel storender en zelfs de- sastreuser was nog wel de Duitser Hermann Prey als Don Giovanni zelve, die bü de voorbereiding van die rol aan de psychologie van deze grootste en fascinerendste fi guur die Mozart ooit geschapen heeft wel niet veel tyd moet hebben ver spild. Bij de verschijning van een nieuwe Don Juan in Aix pleegt de hele Franse pers zich mèt fran^ois Mauriac uitvoerig af te vragen op welk aspect zijn satanische onbe zorgdheid, de allure van de grand seigneur, zijn erotische gedrevenheid de revolte van gelukszoeker die naar „coming man" der Franse operadiri- i genten heeft aangediend, hebben we I helaas niet bijgewoond, doch ook over de Figaro valt, althans vocaal gesproken en uit eigen ondervinding, veel goed te zeggen. Vooral Mariella Adani als Suzanne en Teresa Bed- ganza als Cheruoin en Christiane Gayraud als Marcelline vormden hier een trio die in hun voorkomen al veel verklaarde van de hartstoch ten die zich zo straks zouden ont ketenen. Erich Kuntz als Figaro hield zich desalniettemin weer wat meer op de schalkse vlakte. Geen noot te veel! inds de kleine 200 jaar dat Mo- zart zyn meesterwerken schiep, heeft zich in hun betrekkin gen tot het publiek wèl 'teen en ander gewijzigd. Het verhaal wil dat de Oostenrijkse Keizer Jozef II na de première van de Entführung de (26-jarige) componist zou hebben toegevoegd, dat voor zjjn oren die muziek te lastig was, „omdat ze te veel noten bevatte". Een dezelfde anekdote legt Mozart dan de woor den in de mond: „Sire, het aantal noten is nu juist precies genoeg". Men kan die legende geloven of niet, doch wie zou vandaaag Mozart nog een „teveel" aan noten op zijn zang durven te verwijten? Wat Aix betreft, zijn 'ter altijd nog eerder te weinig. Nu reeds komen er aanvragen binnen om de plaatsen voor het vol gende festival te bespreken. Op voor waarde echter dat men Mozart krijgt te horen. En daarom: „Wat men over onze 20ste eeuwse wereld ook denken en zeggen wil, het feit dat Jozer H achteraf nu zo spectaculair en dagelijks te kjjk wordt gezet, geeft ons dan toch de moed te gelo ven dat we in twee honderd jaar niettemin wel iets gewonnen heb ben. En zelfs onnoemelijk véél: aan gezien vandaag Mozart's muzikale en geestelijke schatten immers voor de hele mensheid niet alleen toe- het absolute smacht ditmaal nu het sterkste werd belicht, maar met Prey was iedereen wel spoedig uit gepraat. Hjj heeft een fraaie bariton, dat is zeker, maar met de legendarische verleider vertoonde hij zo weinig overeenkomst, dat men hem blinde lings zijn 18-jarige dochter graag zou hebben toevertrouwd. Jammer genoeg, trok dirigent Michael Gielen in zijn vlakke, bijna ongeïnteresseer de leiding één lijn met de vertol ker of beter de executant van DeteEn\führung, die onder lei- ff—** S.„°ÏÏ ding stond van de jonge Serge Baudo I JiïïSÏLJSt? Milken te die zich nu ook in Aix wel als de "orden geapprecieerd! (Van onze Amsterdamse correspondent) Uitgeleide gedaan door een groot aantal artiesten en fans zijn Rudi Carrell, Philippine Aeckerlin, Ma rijke Morley en Tony Eyk zaterdag avond van Schiphol per KLM-DC8 naar Biak vertrokken om de komen de drie weken amusement te bren- Herman Prey als Don Juan en Erich Kuntz Leporello. als Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigens..i,. rookt al Arsenal? gen bij de Nederlandse troepen op Nieuio-Guinea. Zij werden niet, zoals de andere voor de militairen optredende artiesten, uitgezonden door de Dienst Welzijnszorg, maar door het Comité Nationaal Thuis front. ,Jk geloof, dat de militairen daar ginds maar aan één ding behoefte hebben en dat is amusement", meen de Rudi Carrell, „Daarom ben ik zo bljj, dat ik in staat ben gesteld naar Nieuw-Guinea te gaan. De voorbe reiding is te kort geweest om een speciaal programma samen te stellen, maar toch heb ik een aantal num mers, die op de soldaten zyn afge stemd". Philippine Aeckerlin en Maryke Morley brengen ieder hun eigen repertoire, terwyi Tony Eyk als accordeonist de begeleiding verzorgt. Eerst na aankomst in Nieuw- Guinea zullen de artiesten te horen krügen hoe de tournee zal verlopen. „Ik wil zo veel mogeiyk militairen zien te bereiken en hoop dan ook twee voorstellingen per avond te kun nen geven", aldus de populaire cabaretier, die in zyn bagage ook wat goocheltrucs en een party ballon netjes meenam. „Ik stel me voor, dat ik de Papoea-kinderen daar een groot plezier mee kan doen". Over het programma zei Carrell voorts nog: „Het wordt echt een programmaatje voor Jongens onder elkaar. Ik zal geen blad voor myn mond nemen. In een aantal num mers laat ik de soldaten zelf mee spelen. Ieder onderdeel heeft wel een lolbroek, die ik kan inschakelen". Voor Maryke Morley, die enige bekendheid heeft door haar optre den in het cabaret van Wim Kan, betekent de uitzending een weerzien met Hollandia, waar zy 4 jaar heeft gewoond. Bovendien hoopt zy haar broer in Nieuw-Guinea te ontmoeten. Het groepje artiesten zal op 8 sep tember weer in Nederland terugke ren. Vocalistenconcours te Den Bosch Het negende internationale voca listenconcours dat SI augustus te 's-Hertogenbosch begint telt 50 zan geressen en zangers uit 19 landen. Vergeleken bij het vorige jaar betekent dit een daling van het aantal deelnemers met ZO. De daling wordt toegeschreven aan concurren tie van concoursen te Brussel fin mei) en Luik (september) terwijl in nagenoeg dezelfde periode wed strijden worden gehouden in Genève, München en Toulouse. De Jury bestaat dit jaar uit Manus Willemsen (voorzitter), Frans van Amelsvoort (Den Bosch), Kim Borg (Helsinki), Hélène Bouvier (Parys), Ettore Campogalliani (Mantua), Lode de Vos (Brussel), Clara Ebers (Hamburg), Roy Henderson (Lon den), Rosl Schwaiger (Wenen) en Frans Vroons (Amsterdam). Kunstflitsen De toneelgroep Centrum heeft twee toneelstukken in studie geno men: The Big Killing een thriller van Philip Mackie. Onder regie van Walter Kous werken hieraan mede: Ann Hasekamp. Luc Lutz. Hans Culeman, Ellen de Thouars, Gerard Hartkamp, Peter Aryans, Ina van der Molen en Jan Hundling. De vertaling is van Mies Bouhuys. Voorts La Bagatello, een toneelspel van Marcel Achard. Medespelenden zyn: Simon Rooskens. Leen Jonge- waard, Piet Rómer, Marie-José Nys- ten, Jan Grefe, Ben Hulsman, Frans Koppers en Theo Kling. De regie wordt gevoerd door Elly van Steke lenburg. De vertaling is van Remco Campert. De premieres worden uit gevoerd in de Stadsschouwburg te Haarlem, resp. op zaterdag 8 en za terdag 15 september. Het Algemeen Nederlands Ver bond houdt op 28 september een Wil lem Elschot-herdenking in de Rol zaal van het Binnenhof in Den Haag. Deze avond staat onder bescherm heerschap van de Belgische ambassa deur. De Stichting Gaudeamus orga niseert van 10 tot 16 september weer een internationale muziekweek. Het voorlopig programma vermeldt een analyse-cursus voor componisten en een aantal concerten, lezingen en ex cursies. In de Kurzaal te Ostende is za terdagmiddag een tentoonstelling ge opend van tekeningen en etsen van de Rotterdamse kunstenaar Albert Neuhuys. De tentoonstelling, de eer ste manifestatie van Neuhuys na de grote expositie van zyn grafisch werk in het prentenkabinet van het Museum BoymansVan Beuningen van twee jaar geleden, omvat een aantal nog niet eerder getoonde werken, voornamelijk tekeningen en aquarellen uit de latere tijd. Zwarte Venushandhaaft zich Bayreuth 1962: vooraanstaande figuren uit de gehele wereld zijn voor enkele weken in de anders zo stille Zuidduitse stad bijeen. De Begum, Koningin Elisabeth van België, dirigenten, kunste naars, industriëlen, diplomaten, en vele persoonlijkheden, die onze tijd beïnvloeden, geven Bayreuth tijdens de Festspiele het aanzien van een metropool. In dit jaar, voorafgaande aan het „Richard Wagner jaar 1963" heeft men naast de „Ring der Nibelungen" alleen „Lohengrin", „Tannhauser", „Parsival", en „Tristan und Isolde" op het programma staan. Reeds lang als Wagner-vertolk- sters en vertolkers bekende zangeressen en zangers, zoals Birgit Nillson, Martha Mödl, Kerstin Meyer en Wolfgang Windgassen, staan dit jaar borg voor het hoge artistieke gehalte van de Festspiele. Nieuwe gezichten verschijnen en gastsolisten uit vorige jaren melden zich wederom: Irene Dalis. Jess Thomas, Franz Grass, Anja Siljy en Grace Bumbry, de „Zwarte Venus" van Bayreuth. Overwinning van gezond verstand Vorig jaar debuteerde Grace Bum bry als Venius in „Tannhauser". Na I haar eerste optreden deed zich een beschamend incident voor, dat het publiek in Bayreuth en tevens de Wagnerliefhebbers in de gehele we reld schokte. Enige tientallen men sen wezen een „zwarte Venus" van de hand, enkele honderden mensen hebben voor het ombeschaamde ge drag van deze kleine groep hun ver ontschuldigingen aangeboden. Grace Bumbry ging echter mee een stra lende glimlach tot de orde van de dag over: zy las de talloze sympa thieke brieven, die zy uit geheel West-Duitsland had ontvangen. Grace Bumbry is ter gelegenheid van de Festspiele 1962 teruggekeerd. De „zwarte Venus" treedt weer voor het voetlicht, glimlachend, gelukkig en met nieuwe Impulsen geladen, zy weet zich te handhaven in Bayreuth en nog meer dan dat, zy heeft met haar diep menseiyke en artistiek zelf verzekerde optreden van het vorig jaar over de gehele linie gezegevierd. De 24-jarige Venus en het gezond verstand triomfeerden. Grace Bumbry, een der grootste ne gerzangeressen van deze tyd, naast Gloria Davy en Leotine Price, die in W.-Duitsland haar artistieke vader land vond, ontving reeds voor haar optreden van dit jaar grote by val j de geniale, bijna legendarisch gewor den dirigent van de Richard-Wagner- Festspiele, prof. Hans Knappersbusch heeft de zangeres persoonlek uitge nodigd. Dit is meer dan een ridder lijk gebaar, dit is de absolute erken ning en onderscheiding van 'n waar achtig tot de zangkunst geroepene! Grace Bumbry is niet meer weg te denken uit het Bayreuther ensemble: zij personifieert nu reeds een nieuw tijdperk in de jaarRjks terugkerende Richard-Wagnerfestivals. „Don Gil met de groene broek" Succesvolle première Zaterdagavond heeft de Haag- sche Comedie het toneelseizoen 1962—1963 in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag ge opend met de première van het blijspel „Don Gil met de groene broek", van Tirso de Molina, een pseudoniem van de monnik Gabriel Tellez. Tirso de Molina (1584-1648) was eer leerling en vriend van de schep per van het Spaanse drama, Lopez de Vega. Tirso de Molina, die. naar verondersteld wordt, een natuurlijke zoon van de Hertog van Osuna was, een van Spanjes grootste krygslie- den, schreef niet minder dan 300 to- neelstukken, waarvan er een 100 tal is overgebleven. In deze stukken voert hy Heiligen, Koningen, schurken en bedelaars ten tonele en hy confronteert er de toeschouwers in met wysgerige en theologische problemen, waarvoor hy altijd weer een oplossing weet. Wat nu Don Gil met de groene broek betreft, dit biyspel werd ge speeld in de regie van Joris Diels en in de vertaling van Dolf Verspoor. De hoofdfiguur is Dona Juana (Myra Ward), verloofd met Don Martin de Guzman (Jules Crolset». De vader van de laatste wenst echter, dat zijn zoon met Dona Inez (Do van Stek) zal trouwen en Don Martin Guzman verlaat zyn verloofde. Om Dona Inez het hof te kunnen maken vermomt Martin de Guzman zich als Don Gil de Albornoz, maar de verstoten ge liefde gaat hem achterna en probeert hem Dona Inez afhandig te maken. Daartoe vermomt ook zij zich en wel als Don Gil. de man met de groene broek. Met de complicaties die uit dit alles voortvloeien, heeft men zich enige uren kosteiyk vermaakt. Aan het einde van de voorstelling werden de opvoerenden dan ook zeer harteiyk gehuldigd, waarby vele bloe men het toneel werden opgedragen. De Jordaanse minister-president, Teil, heeft zaterdag om een perscon ferentie in Amman melding gemaakt van ontdekking an komplotten tegen het leven van koning Hoessein en Jordaanse autoriteiten, onder wie de premier zelf. Jordaanse functionaris sen brachten de samenzwering aan het licht. Teil zei dat Marokkaanse autori teiten een bydragen hebben geleverd tot de ontdekking van het komplot tegen de koning. Zoals bek.nd, heeft het Marokkaan se persbureau, M.A.P., op 6 augustus gemeld dat in Marokko drie leden van een groep „Palestynse terroris ten" waren gearresteerd die van plan waren Koning Hoessein te ver- (Van onze Romeinse correspondent) Volgens de laatste berichten gaat de Italiaanse socialistische leider, Pietro Nenni, zeer goed vooruit. Men vreesde dat hy naast de verschillen de verwondingen die hy by zyn val had opgelopen, ook nog een ernstige longontsteking zou krygen, doch dit gevaar is geweken. Het byzonder sterke gestel van Nenni reageert uit stekend op de geneesmiddelen, di© men hem ook voor het gevaar van longontsteking heeft toegediend. Over de toedracht van het ongeval is nu ook meer bekend geworden. Nenni verliet zyn hotel voor een wandeling. Na een paar kilometer in de zon te hebben gelopen is hij op een grote steen gaan zitten, dicht bfj een snel stromende bergbeek. Hy zat daar wat te lezen en heeft toen waarschyniyk -n zonnesteek opgelo pen. Hy is althans voorover in de beek gevallen en zou zeer zeker ver dronken zyn, indien niet toeval lig enige voorbygangers hem hadden zien vallen en hem te hulp waren gesneld en hem met kunstmatige ademhaling weer enigszins hadden bygebracht. zy zorgden er eveneens voor, dat hy naar het ziekenhuis in Aosta kon worden gebracht. Dubbele operatie op twee dokters In een Londens ziekenhuis heeft men in de afgelopen week met suc ces een dubbele operatie op twee moorden. De groep vergezelde de ko- dokters uitgevoerd. De ene dokter, ning op diens reis. de 32-jarige David Spencer, besloot Op de persconferentie wilde Teil een nier af te staan aan zijn 34-ja- geen verdere byzonderheden over het rige collega, dokter Ian Clark, en komplot meedelen. Wel beschuldigde zodoende diens leven te redden. hy president Nasser van Egypte van samenzweringen en zei hy dat de ie- thoden van de president „in strijd ziin met de Arabische en islamiti sche beginselen". Het is een van de zeldzame keren dat een dergelijke operatie met suc ces tot dusver is uitgevoerd tussen personen die geen bloedverwanten zyn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7