Nederlandse hadden vrij militairen weekeinde DVS ONGESLAGEN KAMPIOEN Mi"isl";' Klenie Bimolt snelste op 200 111 schoolslag Connie Dane klasse apart op Brasem Ambtenaren aarzelen nog: gaan of blijven Systeem coöp. boerderijen in Cuba mislukt PEWAN N.V. Luieren en zwemmen in Nieuw-Guinea AUSTRALISCH MEISJE 'S WERELDS Sportsplinters LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962 naar de WESl Zonder nader te willen uitweiden over de „lopende zaken" waarvoor hij zijn reis ging maken, is drs. H. A. Korthals, vice-minister-president, zaterdagmiddag van Schiphol via 1 New York naar Curasao vertrokken. Eerder was alleen gemeld, dat hij daar besprekingen zal voeren met dt Antilliaanse regering. Het hoofd van zijn kabinet, drs. A. Jonkers, die hem op deze reis verge zelt. was iets mededeelzamer. „Het is duidelijk, dat de opvolging van de deze maand zo plotseling overleden waarnemend gouverneur Winkel een I punt van bespreking zal uitmaken", zei hij. „Er zal een andere gouver- I neur moeten komen", i Overigens stond de reis al voor dit overlijden vast. al was deze daar door ietwat vervroegd. Drs. Jonker kon evenmin zeggen hoe lang de minister en hij zouden wegblijven: wellicht 10 k 14 dagen. Gistermorgen is de laatste van de negen hengelwedstrijden van de Leid se Hengelcompetitie gehouden in de Vliet te Zoeterwoude. Ook in deze laatste wedstrijden toonden de leden van het Leidse DVS zich de sterksten. Zij wonnen alle negen wedstrijden met ruime voorsprong. Het weer was gisteren bijzonder gunstig, waardoor de vangst onge twijfeld beïnvloed werd. Deze was zeer goed. Er werd gevist vanaf half zeven tot 10 uur. In café Zomerlust aan de Vliet heeft de voorzitter van de Hengel competitie, de heer J. G. Wassink, alle deelnemers dank gezegd voor hun sportieve prestatie. Voorts bracht hij dank aan allen die aan het sla gen van deze wedstrijden hun mede werking hebben verleend. Vervolgens reikte de heer Wassink de prijzen uit aan de voorzitters van de 10 deelnemende verenigingen. De eindstand van deze competitie luidt als volgt: DVS DVV Sportvrienden Sportvisser De Bliek De Ruisvoorn S en G. De Leede Ons Genoegen Hengelsport gev. gew. verl. pt. st. 9 9 - 18 161 9 8 1 16 129 9 i 4 10 148 9 4 8 142 9 4 5 8 106 9 3 6 6 97 9 3 6 6 97 9 3 6 6 95 9 3 6 6 77 9 2 7 4 78 De Voorzitter van de Leidse Hengelcompetitiede'heer J. C. Wassink (links) overhandigt de Leidseh Dagblad - wisselbeker aan de voorzitter van DVS. Lei den. de heer H. WSchuchart. (Foto Leldsch Dagblad) Vijfde testmatch EngelandPakistan Pakistan raakte op de derde dag van de vijfde test match tegen Enge land, die op de Oval in Londen wordt gespeeld, zo mogelyk nog meer in moeilijkheden. De Pakistani waren in de morgenuren door het verlies van vier wickets voor acht runs in hun eerste innings all out gegaan voor 183. Aangezien het Engelse eerste inningstotaal 480 voor vijf gesloten bedroeg, werden de gasten verplicht tot de follow-on. Tot dusver behaalden zij in hun tweede innings 289 runs voor het verlies van zes wickets, zodat zij met vier wickets ln handen nog acht runs moeten scoren om de Engelsen te dwingen nogmaals aan bat te gaan. Er resten nog twee speeldagen. Ajax (L.)The Ducks Onder ideale weersomstandigheden ontving het Leidse Ajax het team van de Ducks, bestaande uit spelers, die in de le klasse van de KNCB uit komen. The Ducks, die het eerst gin gen batten, waren niet bestand tegen het uitstekende bowlen van Norbert de Bree <6—30», G. Spiering (1—14), D March (1—8). C. Bouman '2—9) en kwamen slechts tot het totaal van 77. Eerste klassers als van Laar (HCC), Groenman <VRA). Zweers SCHCv. Doorn (Quick H) gingen voor 0 naar het paviljoen. Alleen v. Baasbank (29) en Rambaldo (Quick H» met 21 kwamen in de dubbele cij fers. Het bowlen van The Ducks Impo neerde de Ajaxbatsmen in het geheel niet P. Bans met 30 .1 x 6. 3 x 4), R. Veldhuizen 26 (2 x 4) en P. van Ameron 12 zorgden ervoor dat het Ajax-totaal 101 werd. The Ducks be sloten tot het spelen van een 2e in nings Met Rembaldo 48 not. out en ter Haar (16) in de dubbele cijfers sloten The Ducks op 104 v. 7. N. de Bree '2—19), I. March (2—19) en G. Spiering (2—31). Goed verdedigen van Piet van Ameron ((18) en I. van March (10» deden The Ducks bij een stand van 21 voor 2 van verdere strijd afzien. Ajax (L) won zodoende met 34 runs. Grote zege van Ajax (L) II Op het prachtige hoofdveld van Rood en Wit slaagde Ajax (L) erin het seizoen met een grote zege te besluiten. Na verloren toss het eerst naar de wickets gezonden, ervoer Ajax het typische Rood en Wit kli maat. Hierdoor waren op 26 reeds F. Tattersall (12). A. de Goederen '0» en M. Gans (7) van de mat ver dwenen. Doch P. van Oven en J. Sohöttelndreier resp. met 16 en22 runs brachten de nodige verbetering. Toen op 69 beiden waren vertrokken, legden J. Wellink en skipper A. Wempe het hout erop. Eerstgenoemde had bijzonder het oog erin en toen op 97 A. Wempe (8) werd gevangen, kreee Willink gezelschap van R. Bouricius en vloog de score omhoog. Helaas werd Willink in het zicht van zijn century, na een mislukte slag. voor 89 uitgevaneen. Zijn innines be vatte 12 ren. Bouricius met 32 had samen m**. Willink voor een stand van 103 ruim voor het 6e en 7e wicket zorggedragen. Ajax's skipper sloot de Innings op 207 voor 8. De Haarlemse batsmen, die na 3'_. fielden, doodvermoeid waren, werden door J. Schöttelndreier (4—15). F Tattersall (2—22». P Koole (1—8), W. van Noyen (14) en A. de Goede- ren 3) van de mat gespeeld. Hun score bedroeg 76 runs. Ajax won dus Aet 131 runs. Ajax besluit seizoen met zege op Kieviten Na een verloren toss werd Ajax (L) naar de wickets gezonden. Op 13 kwam de eerste scheiding toen Veld huizen (6) werd uitgevangen. Met Piet van Amerom probeerde P. Gans verbetering in de stand te brengen, doch toen op 35 en van Amerom en H. Wellink (0) waren vertrokken, stond Ajax met 35 v. 4 er niet te best voor. Even later vertrok P. Gans( 181 tribunewaarts. N. de Bree en skip per C. Smits brachten verandering in de stand. Van 35 voor 4 werd het 79 voor 5 toen C. Smits voor een rustige 16 werd gevangen. N. de Bree kreeg toen steun van G. Spiering <9>. De laatste hield zo veel mogelijk zijn wicket op. terwijl de Bree de score omhoog joeg. Op 106 werd Spiering gebowled. P. van Oven. als nr 10 ingaande, steunde de Bree op uit stekende wijze. In het zicht van zijn century, (hij had er reeds 92) liet de Bree zich op een slowbal verleiden. Zijn prachtige innings hielden 10 vieren en één zes in. Eerst op 182 kwam aan de Ajax-innings een einde, toen Van Oven voor 21 gevangen werd. Het begin van de Kieviten innings was catastrofaal. Op 25 waren reeds 4 wickets neer met alleen van der Pool (10) in de dubbele cijfers. Hageman (57) en P. Lambers (35) brachten Ajax (L) toen werkelijk in moeilijk heden, zowel wat het totaal als de strijd tegen de klok betrof. Doch fanatiek fielden en accuraat bowlen der Ajaxieden deden toch een twin tigtal minuten voor het het laatste Wicket sneuvelen op een totaal van 127. N. de Bree (4—17), G. Spiering (324» en C. Bouman (311) waren de volhouders. Ajax (L) jis thans uitgespeeld en heeft met deze overwinning de twee de plaats in de 2de klasse C. der KNCB bereikt. Van de 14 gespeelde wedstrijden werden er 11 gewonnen en 3 verloren. Cricketuitslagen lste-klasse A: RW—HCC II: gew. door RW met 2 wickets (HCC 190 voor 6. gesl.. RW 192 voor 8). (Rood en Wit kampioen); VRAQuick (Hi gew. door Quick met 6 wickets (VRA 152, 155 voor 4); HBS—ACC: gew. door HBS met 3 runs (HBS 172, ACC 169); HCC I—VOC: gew. door VOC met 6 runs (HCC I 200 voor 9 j gesl., VOC 206 voor 8). lste-klasse B: Haarlem—HDVS gew. door Haarlem met 70 runs; SC HC—PW: gew. door SCHC met 4 wickets <PW 101, SCHC 105 voor 6); SpartaRW H: gew. door RW met 4 wickets (Sparta 130, RW 131 voor 6). 2e-klasse C: Ajax LKieviten: gew. door Ajax met 55 runs (Ajax 182, Kieviten 127); HTCC—Br. Army: ge wonnen door HTCC met 66 runs en 4 wickets (Br. Army 77. HTGC 143 voor 6); CCGConcordia: gew. door Concordia met 3 wickets (CCG 87, Concordia 89 voor 71Concordia kam pioen; HRCCHDVS III: gew. door HRCC met 1 wicket (HDVS 139, HR CC 140 voor 9). 3de-klasse E: RW VAjax II: ge wonnen door Ajax met 131 runs (Ajax 207 voor 8 gesl., RW 76). Carlos Rafael Rodriguez, president van het Cubaanse nationale instituut voor hervorming in de landbouw, heeft zaterdag in Havanna op een nationale bijeenkomst van arbeiders op coöperatieve boerderijen ver klaard dat de regering-Castro het beginsel van de gezamenlijk gedre ven boerderijen zal prijs geven. Dit geschiedt, omdat deze boerderijen slecht zijn gedreven. De voorkeur van de Cubaanse regering gaat thans uit naar door de staat ereleide „volks boerderijen". Volgens Rodriguez werd dit besluit genomen nadat 90 procent van de 118.000 arbeiders op de gemeenschap pelijk gedreven boerderijen zich hier voor had uitgesproken. „De produktie op de coöperatief gedreven boerderijen is het afgelo pen jaar sterk gedaald. En de ar beiders waren ontevreden, omdat zy minder verdienden dan de werkers op staatsboerderijen", aldus Rodri guez. Overstromingen in Columbië: 50 (loden Ongeveer vijftig personen hebben het leven verloren bij zware over stromingen in Columbië, in de stad Florencia. De overstroming werd veroorzaakt doordat de rivier de Hacha, na een wolkbreuk die vijf uur duurde, bui ten zyn oevers trad. Aangezien dit 's nachts gebeurde, werden velen in hun slaap door het water verrast. Er werd ook aanzienlijke mate riële schade aangericht. Karakter, stijl, persoonlijkheid. Daarmee is die zeer speciale vreugde verklaard van de man, die het voorrecht heeft een BOVER te bezitten. Onderga eens voor één keer de heel bijzondere distinc tie, die uitgaat van dat prachtige notenhout, van dat vóór naam-glanzende leer. Daarna is ieder woord overbodig. Voor wie zelf aanspraak mag maken op het predikaat „persoonlijkheid" - en als zodanig ook een fijnproever is -betekent de ROVER veel meer dan „een auto". Voor hem is de Rover het stijlvolle verlengstuk van zijn hele wezen. VRAAG NU DEMONSTRATIE EN PROEFRIT BIJ HOUTWEG 7-9 - DEN HAAG - TEL. 18.21.41 Leipzig hedenmorgen Hedenmorgen zyn te Leipzig de wedstrijden om de Europese zwem- kampioenschappen voortgezet. Twee Nederlandse records werden ver beterd. Klenie Bimolt van GZPC (Gronin gen) won de derde serie van het Tijdens de gisteren op de Brasem gehouden nationale waterskiwedstrij den heeft het Haagse meisje Connie Dane duidelijk haar bijzondere klas se op de latten gedemonstreerd. Niet alleen, dat zij zich in alle nummers (slalom, figuren en schans springen) de meerdere van haar ri vale Hilly Zegers toonde, zelfs be stond zij het om in het nummer slalom ook de heren de loef af te steken door de baan zowel heen als lerug foutloos af te leggen. Toen de boot met haar vader aan het stuur direct daarna met een nog hogere snelheid opnieuw de baan op stoof, ging Connie bij de laatste boei onderuit. Niettemin een keurige prestatie van deze 14-jarige, die het ongetwijfeld op de latten ver zal brengen. Peter Alsem won het nummer he ren slalom en E. M. Braskamp wist zich als eerste te plaatsen in het nummer figuren. Bij het schans springen klasse A. won B. F. Wolte ring en in de klasse B. B. Bakker. De uitslagen luiden: Slaom heren: 1. P. J. M. Alsem, 2. B. F. Woltering en 3. R. A. P. Tops; Slalom dames: 1. Connie Dane, 2. Hilly Zegers; Slalom jongens: 1. W. H. Braskamp, 2. E. van der Vorst, 3. J Hessels; Slalom meisjes: C. F. L. Bolland. 2. A. Werners; Figuren he ren: 1. E. M. Braskamp, H. Krauwel en 3. R. P. Samuels Brusse; Figu ren dames: 1. Connie Dane en 2. Hil ly Zegers; Figuren jongens: 1. W. H. Braskamp en 2. J. Hessels; Figuren meisjes: 1. A. Werners en 2. C. F. L. Bolland; Schansspringen heren A: I. B. F. Woltering, 2. R. A. P. Tops. 3. J. H. Berg; Schansspringen heren B: 1. B. Bakker, 2. N. J. Timman, 3. R. Gentis; Schansspringen dames: 1. Connie Dane en 2 Hilly Zegers. nummer 200 meter schoolslag dames in 2 min. 51.2 sec. Zij bleef 0.1 sec. onder het Nederlandse record, dat Ada den Haan op 4 augustus 1957 te Rhenen op 2 min. 51.3 sec. bracht. Jan Weteling (Nereus) verbeterde, als eerste zwemmer van de 4 x 100 meter wisselslag estafette, het Ne derlandse record 100 meter rugslag. Hy kwam tot 1 min. 4.7 sec. Het oude record stond sedert 3 september 1960 (Olympische Spelen) op naam van Jan Jiskoot (Merwede) met 1 min. 5.5 sec. De uitslagen van de series op de 200 meter schoolslag dames zijn: le serie: 1. Jacky Enfield (GB) 2.54.-, 2. Karin Beyer (O.-Did) 2.56,4, 3. Kaleria Jegorowa (Rusl.) 2.56,5, 4. Liljana Parewa (Buig.) 3.03,8, 5. Luciana Marcellini (It.) 3.04,5. 2e serie: 1. Bettie Heukels (Ned.) 2.54.3. 2. Ursula Kueper lO.-Dld) 2.54.6, 3. Barbro Eriksson (Zweden) 2.58.1. 4. Kveta Klemessova (Tsjech.) 2.59.4. 5. Nicole Varvenne (Fr.) 3.00.9, 6. Isabel Castane (Sp.) 3.01.3. 3e serie: 1. Klenie Bimolt (Ned.) 2 min. 51.2 sec. (nieuw Nederlands re cord) 2. Anita Lonsbrough (GB) 2.52.-, 3. Irina Petuchowa (Rusl.) 2.58.4. 4. Zsuszsa Kovacs (Hong.) 3.01.8. 5. Michele Pialat (Fr.) 3.01.8. Voor de finale, die dinsdagmiddag wordt gezwommen, hebben zich ge kwalificeerd: Klenie Bimolf, (2.51.2), Anita Lonsbrough (2.52,-), Jacky En- field (2.54.-), Bettie Heukels (2.54,3), Ursula Kueper (2.54.6), Karin Beyer (2.56.4), Kaleria Jegorowa (2.56,5) en Barbro Eriksson (2.58,1). De uitslag van de eerste serie 4 x 100 meter wisselslag estafette luidt: 1. Hongarije 4.14,7, 2. Nederland 4.15,1, 3. Oost-Duitsland 4.17.5. 4. Zweden 4.19,1, 5. Spanje 4.20,4, 6. Polen 4.22,7, 7. Luxemburg 4.48.4. Uitslag 2e serie 4 x 100 meter wis selslag heren: 1. Rusland 4.13.4. 2. Tsjecho-Slowakije 4.16.9. 3. Frankrijk 4.17.5. 4 Groot-Brittannië 4.18,-. 5. Italië 4.18.3. De 8 snelste ploegen plaatsten zich in de eindstrijd 4 x 100 meter wissel slag estafette, die morgenmiddag op het programma staat. Het zijn Rus land 4.13.4, Hongarije 4.14,7. Neder land 4.15.1. Tsj.-Slowakije 4.16.9. Oost-Duitsland 4.17.5. Frankrijk 4.17,5, Groot Brittannië 4.18.0. Italië 4.18.3. Sinds het ingaan van het „staakt het vuren" op zaterdagmorgen half tien, plaatselijke tijd, heeft er geen enkele militaire activiteit meer tussen de Nederlandse strijdkrachten en Indonesische infil tranten plaats gehad. De Nederlandse militairen hadden sinds lange tijd weer eens een weekeinde vrij en maakten daarvan gebruik om onder de hete tropenzon eens heerlijk te luieren en te zwemmen. In alle kerken van Hollandia werd gistermorgen gebeden voor de toekomst van de Papoea-bevolking. Het commnado der Nederlandse strijdkrachten in Hollandia verkeert thans in afwachting van de komst van de Indiase generaal Indar Jit Rikheye, de militaire adviseur van waarnemend secretaris-generaal Oe Thant, die de leiding zal krijgen van het toezicht op de naleving van het bestand. Hij zou vandaag komen, maar zijn vliegtuig uit Tokio heeft vertraging. Hij wordt nu morgen ver- wacht. Inmiddels is in Nieuw-Guinea nog geen officiële aankondiging ontvan gen, dat Indonesische vliegtuigen bo ven Nieuw-Guinea zullen komen om pamfletten uit te werpen in gebieden, waar nog Indonesische infiltranten rondzwerven. Waarschijnlijk zal dit niet geschieden, voordat waarnemers van de Verenigde Naties in Nieuw- Guinea zijn aangekomen. Zij zouden deze week komen. Niettemin verwacht men. dat nog vóór de uitwerping van de pamflet ten hier en daar wel infiltranten uit het oerwoud te voorschijn zullen komen, aangezien een aantal van hen via de radio ongetwijfeld op de hoog te zal zijn van het akkoord. Centrale training Nederlands elftal (Van onze Haagse correspondent) De volgende spelers zijn door bondscoach Elek Schwartz uitgeko zen voor de centrale training, waar mee woensdag a.s. in het Sportcen trum van de K N V B. te Zeist een begin wordt gemaakt. Doel: Van de Merwe (NAC); ach ter: Wiersma (PSV). Pronk (Ajax), Renders (PSV), Petterson (BI. Wit); midden: Van Wissen (PSV) en Schrijvers (NAC); voor Swart, Henk Groot. Prins en Keizer (Ajax). Krui- ver (Feijenoord). Van der Linden (DOS) en Van der Kuil (PSV). Een tweede doelverdediger zal nog worden aangewezen. Nieuwe gezichten in dit gezelschap zijn de NAC-er Schrijvers. Piet Keizer (Ajax) en de uit Italië terug gekeerde Piet Kruiver van Feijenoord over wie wij ook elders in dit sport blad berichten. Andere Feijenoord- spelers komen nog niet aanmerking CONNIE DANE DUIVENSPORT P.V. „REISDUIF" Wedvlucht met jonge duiven van af St.-Denls. Gelast om 6.20 uur met z.w. wind. Aankomst eerste duif 11 32.23 uur. Uitslag: J. d. Dunne 1. 6. 10; P. Mooten 2. 5. 8; M. v. d. Dop 3. 4; D. Koster 7, 9 Kampioen jonge duiven: 1. P. Moo ten 173.4 punten; 2. M. v. d. Dop 167.8 pnt.; 3. J. d. Dunne 164.3 pnt. De Nederlandse snelwandelploeg heeft zondag in Rotterdam met slechts één punt verschil een neder- ilaag geleden tegen België. Het eind- I resultaat was: 1. België 28 pnt, 2. (Foto Leldsch Datblad) Nederland 27 pnt. De 21-jarige Miss Australië, Tania Verstak, is zaterdagavond op een schoonheidswedstrijd te Long Beach, in Californië, gekozen tot het mooiste meisje op onze planeet. De nieuwe Miss Wereld volgt de Nederlandse Stanny van Baer op, die deze titel tot dusver in bezit had. Tweede werd de Argentijnse Maria Victoria Bueno, die gevolgd werd door Miss Panama, Ana Cecelia Maruri, Miss Holland, Rina Lodders en Miss Amerika, Carolyn Joyner. Tania is in China uit Russische ouders geboren. Ze woont thans Sydneywaar ze aan de universiteit studeert. Vorige week werden op het eiland wat documenten buitgemaakt, waar uit bleek, dat de aldaar gelande in filtranten opdracht hadden het ak koord af te wachten en daarna de rust te handhaven in Fak Fak. Geen „verbroedering" Officieel is niet bekend, wat er ge beuren zal, indien de infiltranten zich melden. De hiervoor in het ak koord opgenomen militaire clausule werd in Hollandia geheim gehouden, maar algemeen wordt het logisch ge acht, dat de Indonesiërs in kazernes van de Nederlandse strijdkrachten gelegerd zullen worden en daar ook van voeding worden voorzien. De Nederlandse militairen hebben op Nieuw-Guinea thans „het geweer in de ruststand". In de oerwouden wordt niet meer gepatrouilleerd, maar de eenheden hebben zich terugge trokken rond de plaatsen, in de na bijheid waarvan parachutisten zijn geland. Onze strijdkrachten zullen slechts tot actie overgaan, indien de infiltranten deze plaatsen zouden aanvallen. Indonesiërs, die zich zul len melden, zullén correct worden behandeld, doch men is niet van plan „verbroederingsfeesten" te hou den. Het totaal aantal infiltranten, dat thans rondzwerft in de omgeving van Kaimana, Fak Fak, Sorong, Merauke, Sausaper en op enkele eilanden van de Radjah Ampat Archipel, wordt geschat op vijfhonderd. Wat te doen? De Nederlandse ambtenaren in Hol landia vragen zich nog dagelijks af wat te doen als het Nederlandse be- Het Canadese kunstrijduo Otto en Maria Jelinek, wereldkampioen in het paarrijden 1962, is overge gaan naar de beroepssport. Vrijdag tekende het tweetal een contract met de Amerikaanse ijsshow Ice Capades". - Jkvr. A. H. E. M. van Riems dijk heeft zondag te Kopenhagen het internationale Skandinavische amateur-golf kampioenschap voor dames gewonnen. Zij versloeg in de finale de Westduitse speelster Moni ca Moelier met 6 en 5. De vijfde party in de twee kamp tussen Keres en Geiler om één plaats in het komende kandi- datentoeroooi is geëindigd in remi se. De stand is thans 3-2 in het voordeel van Keres. De Duitser Hans Junkerman zegevierde zondag in een wedstrijd ever 200 km in Bad Schwalbach in 5 uur en 47 min. Op de tweede plaats met 17 seconden achterstand eindigde de Nederlander Jan Jansen. stuur aan de Ver. Naties wordt over gedragen: nog enige tyd blijven of zo spoedig mogelijk vertrekken. Zoals rèeds gemeld is er over het algemeen veel animo voor een spoedig vertrek. Het feit, dat vele gezinnen reeds in Nederland zijn of binnenkort naar Nederland zullen reizen, zal voor veel ambtenaren aanleiding zijn niet al te lang meer op Nieuw-Guinea te ver blijven. Nagenoeg iedereen is daaren boven van plan met de feestdagen in december weer bij zijn familie te zijn. Het KLM-kantoor te Hollandia heeft de laatste dagen een grote stroom boekingen verwerkt voor rei zen naar Nederland in het begin van oktober. Opvallend is het, dat velen via Australië willen vliegen, wellicht om mogelijkheden te onderzoeken teneinde daar een nieuwe toekomst» op te bouwen. Met auto Het bericht, dat ambtenaren hun auto's op bepaalde voorwaarden mee naar Nederland mogen verzenden op kosten van het gouvernement is overal met blijdschap ontvangen. Ve len hadden er zich reeds bij neerge legd hun auto op het laatste moment ver beneden de prijs te moeten ver kopen, maar nu is iedereen van plan zyn wagen mee naar Nederland te nemen. Het vervoer van deze auto's zal overigens wel enige tijd vergen, want de eerstvolgende schepen zyn reeds geheel volgeboekt. De ambtenaren, die hun huisraad alvast in kisten hebben verpakt voor een spoedige verzending, zullen de grote kisten ook voorlopig nog in hun woningen moeten laten staan. De loodsen van het enige transportbe drijf te Hollandia zijn mudvol, en het wachten is op de eerste schepen die hopelijk enig® verlichting zullen brengen. Inmiddels zijn vandaag te Hollan dia de eerste belangrijke mutaties bekend gemaakt in het kader van de versnelde Papoeanisering van het be stuursapparaat. Voor de eerste maal zijn Papoea's benoemd tot onderaf delingshoofd in de onderafdelingen Mappi, boven Digoel, Asmat, Sarmi, Keerom, Ranski en Bintani. Er wordt naar gestreefd het aantal hoofden van onderafdelingen van Papoea landaard binnenkort tot veertien op te voeren. Winkeliers tegen duurdere sigaren De voorgestelde prijsverhoging van sigaren heeft bij de feaeratie van sigarenwinkeliers protest uitgelokt. De winkeliers menen, dat gezien de toenemende mechanisatie fri de siga- renindustrie en de veelheid van be staande en nieuwe merken in een groot aantal prijsklassen, er geen noodzaak tot prijsverhoging bestaat. De laatste jaren, zo zegt men, is een steeds stijgende vraag Le bemerken naar goedkopere sigaren, hetgeen tot uiting komt in een daling van de prijs. Ondanks de gestegen welvaart is het publiek blijkbaar niet in staat of bereid om een hogere prijs te be talen. Bij een prijsverhoging is dus niemand gebaat. Pokkengeval in VS De gezondheidsdienst van New York heeft zondag het eerste geval van pokken in de V.S. sedert 1947 gemeld. Het slachtoffer, een vijftien jarige Canadees, kwam op elf augus tus per vliegtuig uit Brazilië en bracht het grootste deel van de dag op 'n groot. Newyorkse spoorwegsta tion door, alvorens naar Toronto door te reizen. Hij verblijft thans in een ziekenhuis in Toronto. De gezondheidsdienst heeft perso nen die mogelijk met hem in aanra king zyn geweest, verzocht zich te laten inenten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 10