„Wij hebben onze taak niet kunnen voltooien" HOLLANDIA reageert met grote gelatenheid Amerika juicht over akkoord Geen achterstand op Russen, zeggen V.S. Boek van NSB-er in Duits blad geprezen Prof. De Quay via radio en tv tot Nederlandse volk: Kaisiepo verbitterd Nationaal Thuisfrontmoet nog maanden actief blijven Eerste reacties WebbFoil Brawn en Eisenhower geloven in eigen prestaties Hoofdredacteur kreeg standje van ambassade in Den Haag Juist in overgangstijd hebben militairen ontspanning nodig Kennedy zal Soekarno gelukwensen yan -- LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 In Zuid-Afrika: ook sterke drank voor gek leurden Zuidafrikaanse kleurlingen, ne- 'a gers en Aziaten kunnen sinds giste- j ren „witte man's sterke drank" ko- Een zeer ontroerde minister president, prof. dr. J. E. de Quay heeft zich gisteravond laat nog tot het Nederlandse volk ge richt via radio en televisie Hij wond er geen doekjes om, dat door dit akkoord niet bereikt is, wat Nederland had willen be reiken. „Wij hebben onze roe ping in Nieuw-Guinea zo ver staan, dat wij de Papoea's tot ontwikkeling zouden brengen, zodat zij zelf hun toekomstig lot zouden kunnen bepalen". „Maar het werd steeds duidelijker, dat in de stroomversnelling der tij den na de tweede wereldoorlog Ne derland niet de gelegenheid zou krij gen dit program voor Nieuw-Guinea rustig uit te voeren", aldus de minis ter-president, die daarna nog eens naging, hoe in de Verenigde Naties het plan-Luns tot internationalise ring van het probleem schipbreuk leed, doordat het wel een absolute, maar geen tweederde meerderheid kon verkrijgen. Onderhandelen De Nederlandse regering heeft daarna gemeend de weg van onder handelingen met Indonesië te moeten gaan met gebruikmaking van de diensten van de waarnemend secre taris-generaal der Verenigde Naties. Alies werd vermeden, wat de weg naar éen vreedzame oplossing had kunnen versperren. De regering heeft daarom „onze krijgsmacht in Nieuw-Guinea op dracht gegeven zich te beperken tot het afweren van geweld. Met grote zelfbeheersing hebben onze militai ren zich van deze uiterst moeilijke taak gekweten. Met deernis gedenk ik de jonge mannen, Nederlanders, zowel als Papoea's, die bij het vol brengen van deze taak zijn geval len". „Niettegenstaande grote terughou dendheid aan Nederlandse zijde, spitste door voortdurende acties in woord en daad van Indonesië 't con flict zich toe en dreigde in een wer kelijke oorlog over te gaan. Gesteld voor deze verantwoorde lijkheid en constateerde, dat Neder land daarby niet meer op steun van bondgenoten zou kunnen rekenen, heeft de regering gemeend het (op basis van de voorstellen-Bunker) ge- Bij de onderhandelingen heeft de Nederlandse delegatie er bovenal naar gestreefd de garantie van de Verenigde Naties te verkrijgen voor de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht der Papoea's". Tot Nederlanders In het slot van zijn toespraak richtte minister-president De Quay zich tot die Nederlanders, die thans nog hun waardevolle werk in Nieuw- Guinea verrichten. „Ik behoef u niet uit te leggen, welke gevoelens mij beheersen, nu Nederland in de naaste toekomst het bestuur over West-Papoea zal moe ten overdragen. Onder de admini stratie van de organisatie der Ver enigde Naties blijft echter de verant woordelijkheid voor het welzijn van de Papoea's ook nog voor een deel op ons rusten. In het bijzonder op dat deel van het Nederlandse volk, dat in Nieuw-Guinea nog werkzaam is bij de instandhouding der admini stratie en bestuursvoering. Op deze Nederlanders moge ik een ernstig beroep doen om, waar zulks mogelijk is, op hun posten te blijven. Wij hier in Nederland hebben oprecht mee geleefd met u allen in de beproe vingen, die gij het laatste jaar hebt doorstaan. Thans staat gij voor de nog moeilijker taak om mee te wer ken aan de loyale uitvoering van dit akkoord, loyaal tegenover dë autori teiten van de V.N. en loyaal tegen- o\er de ambtenaren van Indonesië, die deze taak zullen overnemen. De regering deelt de gevoelens, welke u allen zullen bezielen in dit uur. Wat er op het spel staat is de toekomst van een volk, de toekomst van het volk der Papoea's". Papoea 's Tot deze Papoea's richtte de mi nister-president in het bijzonder het woord. „Ik betreur het, dat het ons niet is gegeven om met u samen het begonnen werk te voleindigen. Ik wil u, Papoea's in Nieuw-Guinea, met alle overtuiging die in mij is, toeroepen: ziet de toekomst tegemoet met het volle vertrouwen in de recht vaardigheid van uw zaak. De ogen van de hele wereld zijn op u gericht en de ogen van de Verenigde Naties blijven op u gericht. Gij zult, met. alle waardigheid welke uw volk eigen is, dit vertrouwen tot uiting kunnen brengen door rustig op uw post te blijven. Wie trouw zijn werk in het belang van eigen land en volk blijft verrichten behoeft niet te vrezen. Blijft gezamenlijk aan het welzijn van uw volk bouwen. De gedachten en de beste wensen van het Neder landse volk zullen u hierbij blijven vergezellen". Met de bede „Moge God u bewaren", besloot minister-presi- dnet De Quay zijn toespraak. De rede werd ook uitgezonden door de We reldomroep. pen. Buiten de spiritualiënwinkels in het centrum van Johannesburg ston den gisteren opgewonden groepjes Afrikanen, maar er werd niet veel verkocht. „Ze zijn schuw, ze staan maar te kijken", zei een winkelier. Autoriteiten en pers hebben de Afrikanen gewaarschuwd niet te veel te drinken. In een door de regering uitgegeven pamflet wordt er op ge wezen, dat dit .slecht is voor nieren en lever en „het oog verduistert en jet denken verwart". Afgezien van enkele speciale ver- Nieuwe uitgaven Ell/.a danst, door M. ter Kulle- Scholten. j I)e 1111111 zonder vloeren, door C. Vos. Dromen Is ook leven, door Joh. Fa- bricius. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. Sesam - Medische gezinsencyclopedie, door A. C. van Swol, arts. Deel 1 en 2. Uitg.: Bosch en Keunlng. Baarn. West-Dultsland I - Elfel, Moezel en Zwarte Woud, door Wil de Kreuk. Geïll. Reisgids. Uitg.: L. J. Veen. Am sterdam. Loonbelastingtabellen 1962, Ultg,:L. J. Veen, Amsterdam. De grote vier Omnibus - A, Coolen, W. Corsarl, J. Fabrlcius, J Mens. Uitg De Arbeiderspers. Amsterdam. nu toe aangewezen op kafferbier en oi wettige brouwsels uit de kroegen. De eigenaars van deze kroegen en de blanken, die hun sterke drank te gen hoge prijzen verkochten, worden door de nieuwe wet, die vorig jaar al D-aangenomen was maar nu pas van gunningen waren de Afrikanen tot I kracht is geworden, danig getroffen. Oorlogsverzet in boek verzwegen (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn Is enige opwinding ont staan over een aan Nederland ge wilde uitgave van het weekblad „Das (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Met grote gelatenheid heeft Hollandia vanochtend om tien voor acht over de radio het bericht ontvangen van de onder tekening van het akkoord, dat een einde maakt aan het Nieuw- Guinea-probleem. Zowel gouverneur Platteel als schout-bij-nacht Reeser hunkerde naar richtlijnen. Door de slechte ver bindingen kon staatssecretaris Bot de gouverneur niet inlichten. De schout-bij-nacht wachtte nog op in structies van de minister van Defen sie voor de afkondiging om het vu ren te staken. Behoefte in Nw.-Guinea gepeild De vijandelijkheden worden pas zaterdag gestaakt. Indonesische vliegtuigen met V.N.-waarnemers aan boord zouden dan de Indonesi sche para's inlichten door het uit strooien van pamfletten. Zo gauw schout-bij-nacht Reeser order krijgt tot een bestand zullen de Nederland se strijdkrachten hun acties tegen de infiltranten staken, onder voorbe houd dat de Indonesische para's zich van offensieve acties onthouden. In afwachting van instructies en van de volledige tekst van het akkoord waren zowel de officiële instanties als de Papoea-politici uiterst spaar zaam met commentaar. Bitter Alleen Marcus Kaisiepo, een van de invloedrijkste leden van de Nieuw- Guinearaad, gaf een bittere verkla- (Van onze Amsterdamse correspondent) De militairen in Nieuw-Guinea heb- «v. ben dringend behoefte aan talloze sloten akkoord te moeten aanvaar- j ®rtikelen, die het leven in de jungle den. In het bijzonder zag zij zich tot deze beslissing gebracht op grond van de overweging, dat bij een ge wapend conflict geen sprake meer zou kunnen zijn van welke garantie dan ook ten behoeve van het zelf beschikkingsrecht van de autochtone bevolking. De regering is ervan over tuigd, dat zonder steun, voortzetting van de strijd nooit in het belang kan zijn van de Papoeabevolking noch in dat van Nederland. kunnen veraangenamen. Via het Na tionaal Thuisfront is verzocht bij de samenstelling van pakketten onder andere te denken aan scheermesjes, postpapier, nagelschaartjes, stripver halen van Donald Duck en foto's van pin-up girls. Dit vertelde ons de heer F. F. van Rhijn, adviseur en gedelegeerd be stuurslid van het Nationaal Thuis front gistermiddag na zijn aan komst op Schiphol. Hij verbleef drie weken in Nieuw-Guinea om zich te oriënteren omtrent de behoeften van de militairen. Aan het bestuur zou hij een rapport voorleggen, dat in samenwerking met de militaire auto riteiten en de soldaten zelf is sa mengesteld. Zowel schout-by-nacht Reeser als generaal Eekhout hebben de heer Van Rhijn meegedeeld, dat naar hun verwachting de Nederland se militairen nog circa zes maan den in Nieuw-Guinea zullen moeten verblijven De heer Van Rhijn zal daarom bij het bestuur van het Na tionaal Thuisfront aandringen het programma van de Welzijnszorg ver sneld uit te voeren. Beetje gerief De tienduizend militairen in Nieuw- Guinea hebben vrijwel uitsluitend de beschikking over de noodzakelijke mi litaire uitrusting. De pakketten, die hei Nationaal Thuisfront zal zenden, zullen een aanvulling geven die al thans een klein beetje gerief in het soldatenbestaan kunnen brengen. De de bivaks wordt uitgereikt kleinere pakketten te verstrekken met si«?a- retten en versnaperingen, die door der consultatie van de Niëuw-Gul- krachten, die jarenlang onder zulke moeilijke omstandigheden trouw en volhardend hebben gediend. „Dat de ontwikkeling in Nieuw-Guinea niet zo gelopen is als wij ons hadden voorgesteld, betekent natuurlijk een teleurstelling", zei nij. Geen vertrou n en Marcus Kaisiepo bleek zeer geëmo tioneerd door de ondertekening van het akkoord. Dat verklaart misschien waarom hij vrijwel lijnrecht tegen overgestelde antwoorden gaf op de zelfde vragen als ik hem een week geleden stelde. De grijze nationalist zei, dat de Nederlandse delegatie mo gelijk wel Jouwe. Womsiwor en Tanggahma had geconsulteerd, maar dat was slechts als vergulding van een bittere pil. Misschien be vatte het plan-Bunker nog redelijke garanties voor het zelfbeschikkings recht, maar door de versnelde over dracht verliezen de Papoea's alle ver trouwen, ook in de V.N. Op Reesers vermaan om kalm te blijven en de bevolking niet op te zwepen, was Kaisiepo's commentaar: „Dat kan hfj makkelijk zeggen. Hij had die oproep liever Djakartawaarts moeten doen. Waarom stond Nederland niet van de conferentietafel op na de hernieuwde Indonesische agressie"? Niet verrast Kaisiepo kon niet zeggen of de ont- ring uit aan de pers. Hij zeide Ne- stemming van de Papoea's zich derland heeft zijn belofte gebróken hardhandig zou manifesteren. Hij geen enkele beslissing te nemen zon- weigerde te verklaren, dat hij zulks vliegtuigen by vooruiigïschoven troubles zullen worden gedropt. Het verzenden van de pakketten van Ne derland naar Nieuw-Guinea kan snel geschieden door gebruikmaking van de vliegtuigen van de luchtbrug, die thans vrijwel leeg uit Nederland ver trekken. nea-raad. Nederland en Indonesië hebben over de rug van de Papoea's heen beslist. Nederland lijkt, gelyk Pilatus, zijn handen in onschuld te willen wassen". Schout-bij-nacht Reeser gaf op deze voor hem niet gemakkelijke dag dit commentaar: Hij onderstreepte dat. bij goede wil van de V.N. en Indonesië, de overdracht crdelijk kan verlopen, omdat de Nederlandse strijdkrachten uiteraard lovaal de regeringsbeslissing zullen uitvoeren Hij verwachtte een concentratie op twee of drie plaatsen van Indone sische infiltranten, mogelijk onder toezicht van V.N.-officieren. en re patriëring van de Indonesische ge- vangenen. Hij kon nog niets zeggen gen, uitzending van artiesten, geluiös- over de repatriëring van de Neder- bandjes met amusementsmuziek en sportmaterialen. Hij stelde met na- diuk, dat juist in de overgangstijd, als de militairen mogelijk in centra worden samengetrokken in afwach ting van de thuisreis de behoefte aan deze artikelen nog zal worden vergroot. Nog zes ton Naast de pakketten noemde de heer Van Rhijn als dringende behoeften: films en nieuwsjournalen van recen te datum, projectie-apparaten, aan vulling op het sigaretten-rantsoen, dat thans 50 stuks per week bedraagt, verdubbeling van de lectuurzendin- de Nederlandse en de V.N.-troepen was hem nog onbekend, maar hfj niet wenselijk zou vinden. Wel zei hij, dat de resultaatloosheid van eerdere Papoea-manifestaties hem pessimis tisch stemden over de kansen van nieuwe acties en liet de gedachte van een tegenregering voor rekening van Womsiwor. Een poging om Elixer Bonai, waar nemend voorzitter van de linkse Par- tai Nasional, die het minste anti- j Indonesisch is, tot commentaar te bewegen, faalde. „Mijn hoofd staat er niet naar", zei Bonai, die de defini tieve tekst van het akkoord wilde afwachten. De Nederlandse bevolking van Hol landia reageerde niet verrast. Men hoopte nog even op een vertragings tactiek van minister Luns. Men ver nam met enige opluchting, dat de In donesische troepen pas in mei naar Nieuw-Guinea komen en dat een ge forceerde repatriëring onnodig is. Toch wil de overgrote meerderheid der ambtenaren niet blijven na het vertrek van de Nederlandse militai ren. Zo deden vanochtend in de gloeiende hitte de vrouwen van Hok Parlament", dat uitgegeven wordt door de „Bundeszentrale fur Helmat- dienst". In dit nummer komt name lijk een bespreking voor van het boek „Holland" van Theodor Meunen, een deel in de serie „Geistige Landerkun- de" van de Glock und Lutz Verlag. Theodor Meursen is echter, dat staat als een paal boven water en het is ook de Nederlandse ambassade in Bonn bekend, de voormalige NSB- er prof. dr. T. Goedewaagen, van 1940 tot 1943 secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten. Een jaar of vyf ge'eden is dat in de Nederlandse pers nog onthuld. De bespreking in „Das Parlament" van Goedewaagens boek is zeer lo vend. Meursen heeft voortreffelijke redactionele arbeid verricht, aldus de recensie, die vermeldt dat het boek is samengesteld uit een aantal ano nieme bijdragen. Kritiek wordt gele verd op de summiere behandeling ven de Nederlandse schilderkunst door „Meursen". Geen kritiek heeft men echter op het feit. dat de auteur het Nederlandse verzet uit de oorlog nagenoeg onvermeld laat. Zo ver wij hebben kunnen na gaan, is de opneming van de recensie over Goedewaagens boek in een weekblad- nummer, dat opent met voorwoorden van minister Luns en zijn Westduitse collega Schroder, een vergissing. De hoofdredacteur van „Das Parla ment", Schmitz, heeft de recensie af gedrukt zonder iets te weten van de antecedenten van auteur „Meur sen". De Nederlandse ambassade, dio uiteraard nauw betrokken is geweest bij het totstandkomen van het num mer en die er o.a. voor zorgde dat mensen als prof. Heeroma, Pierre Du bois. dr. Jaffé en leden van de am bassade, zoals dr. J. H. O. Insinger en H. A. Hoogendoorn, artikelen voor Das Parlament" schreven, was niet op de hoogte van pe recensie van Goedewaagens boek. Men ontdekte de bespreking pas, toen het num mer al was gedrukt, twte dagen ge leden. De zaak heeft uiteraard nog een staartje. Niet alleen heeft hoofdre dacteur Schmitz al een reprimande gekregen van de Westduitse ambas sade in Den Haag, maar ook heeft de Nederlandse ambassade in Bonn haar plan een paar duizend exem plaren van het „Holland"-nummer van „Das Parlament" te kopen om als informatiemateriaal te gaan ver spreiden, laten varen. Alleen als hoofdredacteur Schmitz een nieuw nummer uitbrengt, waarin de bespre king van Goedewaagens boek ont breekt. zou er van dit plan nog iets kunnen komen. bedoeling is naast een pakket, dat in thans over f. 200.000, achtte duizend man V.N.-troepen wel voldoende voor de ordehandhaving, vooral omdat de plaatselijke politie macht blijft functioneren De schout-bij-nacht verklaarde wel Jlandia weer de gebruikelijke ronde vertrouwen te hebber, in Indiase i langs de KLM, de verhuizer en de Om het welzijnsprogramma voor troepen, die „nog aardig Brits zijn", bank, met als rustpauze de ochtend- de komende zes maanden te kunnen Hij hoopte vurig, dat niemand zou koffie in café De Boer. AI transpi- mtvoeren, heeft het Nationaal Thuiv- proberen nu de bevolking op te zwe- rerend hesprak men daar de Hol- front circa f. 800.000,- nodig. Aan pen en sprak lof uit voor de strijd- landse kou toezeggingen en kasgeld beschikt men i Deense Veronica in beslag genomen Het kleine schip "Lucky Star", dat in de internationale wateren ter hoogte van Kopenhagen ligt en waarop de commerciële uitzendingen van de „piratenzender" Radio-Mer- cur werden verzorgd, is in beslag ge nomen. Gewapende Deense politie is gisteren aan boord gegaan van het schip, dat zo maakt de Deense staatsadvocaat bekend naar een haven zal worden gesleept. Het be sluit hiertoe is gisteren gevallen na overleg tussen enkele ministers. De "Lucky Star" is in Libanon ge registreerd. Het verzorgde, liggend in de Oeresund tussen Kopenhagen en zuid-Zweden, de commerciële pro gramma's totdat dit met ingang van 1 augustus bij de wet werd verboden. Het station stopte toen zijn uitzen dingen. maar hervatte deze maandag jongstleden. Amerikaanse functionarissen heb ben de ondertekening van het Ne derlands-Indonesische akkoord over westelijk Nieuw-Guinea toegejuicht als een belangrijke stap in de rich ting van het behoud van de vrede in Zuidoost-Azië. Men ziet in de overeenkomst ook een overwinning van de internatio nale vrede-bewarende apparatuur van de Verenigde Naties, en van de geduldige diplomatie achter de schermen van de Verenigde Staten. De V.S., aldus genoemde functio narissen, zijn dankbaar en voldaan dat zij hebben kunnen bijdragen tot de vreedzame oplossing. Op een bepaald ogenblik leek het geschil over Nieuw-Guinea onoplos baar. doch het beëindigen ervan, zo spoedig na de Internationale over eenkomst over Laos, geeft aanleiding tot goede hoop op het behoud en versterken van de vrede in Zuidoost- Azië, aldus de genoemde Amerikaan se functionarissen, die nog nadruk kelijk waarnemend secretaris-gene raal Oe Thant een pluim op de hoed staken voor de rol, die hij met zyn leiding der besprekingen onder aus piciën van de V.N. heeft gespeeld. Naar werd vernomen zou presi dent Kennedy voornemens zijn pre sident Soekarno zyn gelukwensen met het succesvolle verloop te doen toekomen in een boodschap, die hij op 17 augustus ter gelegenheid van de Indonesische Onafhankelijkheids dag naar Djakarta zal zenden. Niet hoopvol „Het was al enige tyd duidelijk, dat de Nederlanders westelijk Nieuw Guinea zouden moeten opgeven", al dus schreef het Amerikaanse dag blad „The New York Times" in een commentaar op het, bereikte akkoord over Nederlands Nieuw-Guinea. „Dit werd", zo ging het blad voort, „onvermijdelijk toen vooraanstaan de grote landen, met name de Ver enigde Staten, Australië en Japan, lieten blijken, dat zij Nederland niet zouden steunen in het geschil met Indonesië. Nederland was niet in staat aan de andere kant van de wereld oorlog te voeren tegen sterk met Russische wapens uitgeruste In donesische strijdkrachten, die op slechts enkele honderden kilometers afstand waren gelegerd .Er bestond ook geen dwingende reden om te vechten, nadat de Nederlanders zich reeds verbonden hadden te vertrek ken en de Papoea's de onafhanke lijkheid te geven. Een van de doel stellingen van het akkoord is de weg te effenen voor vriendelijke betrek kingen tussen Nederland en Indone sië. De toekomst ziet er niet bijzon der hoopvol uit, doch wij hopen dat de resterende hinderpalen kunnen worden overwonnen", aldus de New York Times. Geen druk Sir Garfield Barwick, de Australi sche minister van Buitenlandse Za ken, heeft het Huis van Afgevaar digden meegedeeld, dat Australië geen enkele vorm van druk op Ne derland heeft uitgeoefend om het akkoord inzake Nieuw-Guinea te te kenen. Hij verklaarde dit in ant woord op een uitlating van de waar nemend voorzitter van de Labourop- positie, Withlam. Sir Garfield zei, dat Australië bei de partijen aangespoord had hun geschil vreedzaam te regelen en dat het verheugd was dat de overeen komst ondertekend is. Australië heeft echter in geen enkel opzicht Neder land onder druk gezet, aldus de mi nister. Het in Melbourne verschijnende blad The Herald schreef „We moe ten thans aannemen, dat de Vere nigde Naties niet in staat zijn om agressie te beletten of zelfs maar af te keuren als de aanvaller een Azi atisch land is. Dat ook kan worden gezegd over het falen van de Neder landers om in te zien, dat het al ja ren geleden onvermijdelijk was dat hun koloniale rijk veranderd werd, meer recente gebeurtenissen hebben verontrustende tekortkomingen van de Verenigde Naties aangetoond. Toen de Nederlanders trachtten de principes van deze organisatie in westelijk Nieuw-Guinea toe te pas sen", aldus het blad. James Webb, hoofd van het Amerikaanse Bureau voor lucht en ruimtevaart, is de mening toegedaan, dat de Verenigde Staten erin zullen slagen eerder dan de Sowjet-Unie een ruimtevaarder op de maan te brengen en naar de aarde te laten terugkeren. Webb zei dit op een persconferentie, die speciaal belegd was om vragen te beantwoorden over de jongste ruimtevaart-prestaties van de Sowjet-Unie. Het waarnemend hoofd van het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart, dr. Dryden, achtte het mogelijk, dat de Russen de Amerikanen voor zijn met een bemande vlucht om de maan. Maar ook hij was het met Webb eens, dat de Verenigde Staten het eerst een bemande landing op de maan zullen maken. Gelukwensen van Westerse leiders Deze tekening betreffende de geslaagde Russische dubbele ruimtevaart stond gisteren in het Russische partijblad „Prawda". De tekening toont de drietraps raketten waarmee de Wostok III van Nikolajew en de Wostok IV van Popowitsj in de ruimte zijn gebracht. Op de neus de cabines, die een granaatvorm hebben en van patrijspoorten zijn voorzien. De Duits-Amerikaanse raket des kundige dr. Werner von Braun heeft gisteren in Blacksburg (Virginia) ge zegd. niet te geloven dat de jongste Rissische ruimtevaarteenperimenten 'n grote technische vordering hebben aangetoond. Volgens Von Braun is er niets veranderd aan het vraagstuk van de terugkeer van een maanrei- ziger naar de aarde, waarvoor een veel krachtiger raket nodig is dan de Amerikanen en de Russen tot dusver hebben gebruikt. De banen, die de ruimte vaartui gen met Amerikaanse kosmonau ten Glenn en Carpenter hebben be schreven, lagen net zo dicht bij el kander als die van de Wostoks-3 en -4 en wanneer men ze ook zo kort na elkander had gelanceerd als de Russen zou dezelfde precisie te con stateren zijn geweest, aldus Von Braun. Ook oud-president Eisenhower blijkt van mening gisteren op een persconferentie in Londen dat de Sowjet-Unie bij de verkenning van de ruimte geen voorsprong op de Verenigde Staten heeft. Beide landen bewegen zich wat dit betreft op een ander gebied, aldus de Amerikaan se ex-president. De Russen hebben zich met aller lei spectaculaire dingen bezig gehou den, terwyi de Verenigde Staten al lerlei soorten satellieten in de ruim' te heeft gebracht voor meteorologi sche waajyiemingen e.d. „Ontegenzegiyk zyn de Russen ons op bepaalde zaken vooruit, in het byzonder wat betreft het maken van grote raketmotoren, doch er zal een dag komen dat ook wy dat zullen doen. Ik geef niet toe, dat er een achterstand bestaat. Ik ben dat woord een beetje beu". Naar de mening van Eisenhower zou een ruimteprogramma in de al ler eeerste plaats moeten zijn gericht op het verkrygen van wetenschap- peiyke gegevens, die voor de gehele wereld van nut zullen zyn. Gelukwensen De Britse eerste minister, Macmil- lan, heeft zyn Sowjetrussische ambt genoot, Chroesjtsjow, de volgende boodschap gezonden: „Ik* zend u myn byzonder hartelyke gelukwen sen met deze grote verrichting en met de behouden terugkeer van de twee ruimtevaarders". Ook president Kennedy zond een gelukwens, die als volgt luidde: „Ik zend u en het Sowjet-volk de harteiykste gelukwens van volk en regering der Verenigde Staten met de prachtige gezameniyke vluchten van majoor Nikolajew en kolonel Popowitsj. Dit nieuwe succes is ^en belangryke stap voorwaarts in het grote menselyke avontuur van de vreedzame verkenning van de ruim te Amerika's astronauten sluiten zich aan by myn hulde aan majoor Ni kolajew en kolonel Popowitsj". Radio-Moskou heeft een officieel communiqué gezegd, dat de Wostok- 3 meer dan 64 omwentelingen heeft gemaakt en de Wostok-4 meer dan 48. Nikolajew en Popowitsj zyn geland in een gebied ten zuiden van de stad Karaganda in de Sowjet-republiek Kazachstan. Karaganda ligt ongeveer 560 km ten noordoosten van het Baikonoer- meer, in welk gebied Nikolajew en Popowitsj hun ruimtereis waren be gonnen. Het gebied rondom Karagan da, dat een industrieplaats is. be staat grotendeels uit woestyn. I

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9