Selectie amateurs traint in Zuidlimburgs Wuth Hans Biesheuvel won van geplaatste V. Gelder KLAVERBLAD KOFFIE THEE... HENK NIJEBOER Leids kampioen '62 Nijeboer geklopt ZONDAG A.S. VALT DE BESLISSING Sparta tegen Lausanne Jeugdtoernooi Oranje Groen Waterpolo-nieuws Karsten wist van wanten Tennisindrukken van: Pftrrrni Nationale tenniskampioenschappen de beste verkwikking die U dagelijks kunt schenken Swif t - Combinatie Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 augustus 1962 Vierde blad no. 30731 (Van een onzer verslaggevers) (Van een speciale correspondent) Behoudens toestemming van de UFA zijn de wedstrijden voor de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tussen Lausanne en Sparta vastge steld op 3 en 10 oktober. De thuis wedstrijd van Sparta op woensdag 10 oktober zal waarschijnlijk in het Feüenoordstadion worden gespeeld. Het is wegens internationale ver plichtingen van de spelers van Lau sanne. dat vijf voetballers van het Zwitserse elftal telt, niet mogelijk een datum in september te vinden. De voetbalvereniging Oranje Groen organiseert op 25 en 26 augustus haar jaarlijkse jeugdtoernooi. Het toernooi omvat vier groepen, t.w. een junioren, een adspiranten en twee pupillen- groepen. De deelneming is zo groot 14 verenigingen zullen niet minder dan 114 wedstrijden spelen dat de organisatoren zich genoodzaakt za gen een vijfde terrein van het sport complex aan de Boshuizerkade in te schakelen. Lugdunum oefent Lugdunum start zondag a.s. haar oefenprogramma en wel tegen het le en 2e elftal van het Goudse Olympia. 14.30 uur Lugdunum 1Olympia 1, en 12 uur Lugdunum 2—Olympia 2. Het eerste dames zevental van de Gouwe uit Waddinxveen heeft gis teravond het kring-kampioenschap (en dus ook promotie naar de KNZB) van de Gouwe-Rynstreek behaald na een verdiende 4-2 zege in de te Bos koop gespeelde beslissingswedstrijd tegen de dames van de Alphense Zwemclub. Na het kampioenschap van de Gou we 1 in de tweede klasse KNZB, het vierde zevental in de tweede klasse kring nu dus een derde titel voor deze Waddinxveense Zwemvereniging, en de kans is aanwezig dat hier nog een vierde bijkomt wanneer het re serve dames zevental de beslissings wedstrijd in de derde klasse tegen het Nieuwkoopse de Plas kan winnen. Nuth Op het moment dat wij het trainings centrum van de KNWU in het Zuidlimburgse dorpje Nuth binnenreden, dat gevestigd is in het fraai gelegen hotel ,,De Dael" arriveerde daar juist de Nederlandse selectieploeg ama teurs met in haar midden coach Joop Middelink. Dat was om precies te zijn dinsdagmiddag rond half twee en de auto's beladen met fonkelende racefietsen wekten de indruk dat het „werk" er op zat. En dat was ook zo want zoals bekend hebben tien geselecteerden Snepvangers, Solaro, Visser, Wesseling, Schuuring, Van Espen, Cornelisse, Arie den Hartog, Van Aart en onze stadgenoot Gcrben Karstens onder leiding van de heren Middelink en de burge meester van Hoensbroek J. H. Martin bij gestaan door de Amsterdamse soigneur Henk de Haan en mecanicien Wout Verhoeven (R'dam) een eerste selectierit achter de rug. Het was de driedaagse „Omloop van de 12 kantons" in Luxemburg, waarvan de kernploeg bekaf in Nuth arriveerde. In dit rustig en mooi gelegen trainingscentrum vinden de verdere voorbereidingen plaats om te komen tot een „Club van renners" (acht man in totaal) die hopelijk op waardige wijze ons land zal ver tegenwoordigen bij de wereldkampioenschap pen op de weg te Salö in Italië. De jonge coureurs vielen na hun aankomst als wolven aan op de ge reedstaande koffietafel en dat zij de uitgebreide tafel alle eer hebben aangedaan behoeft geen betoog. Vooral onze stadgenoot Karstens wist van wanten want toen alle ren ners reeds hun stoelen op zij hadden geschoven zat Gerben nog rustig te eten. Op dit tijdstip vielen wij opzoek naar Joop Middelink de eetzaal bin- „Neen, ik had absoluut geen kans i tegen Evert Schneider. Hij was me op alle wapens de baas. Vorig jaar was zjjn backhand nog een duidelijk kwetsbaar punt, maar nu is die slag niet alleen veel vaster geworden, hij kan er afwisselend slice en vlak mee slaan. Vooral de vlakke backhand is gevaarlijk als je de net-aanval waagt. Evert en Willem (Maris) vormen op dit moment een top in Nederland, met daar vlak onder Piet van Eysden. Deze acht ik echter niet onaantast baar", aldus Henk Nijeboer. Piet van Eysden won gisteren in vijf sets van v. d. Kwast. Zelf zei de nationale kampioen van deze partij „Ik heb echt niet getwijfeld aan de uiteindelijke winst. Natuurlijk het was geen gemakkelijke zege, maar nogmaals, ik heb geen angst gehad". De laatste sets v. Eysden stond met 1—2 in set's achter waren met 6—1, 60 voor Hilversumse Piet, die na de rust als herboren weer op het gravel kwam. Henk Nijeboer vond het jammer dat hij in deze Nationale Titelstrijd no. 14 is geplaats. „Dat zit zo. Er zijn officieel 8 geplaatsten, maar daar naast is er nog een zgn. Schaduw lost" van 9 t/m 16. Dat om te voor komen dat een no. 9 direct in de tweede ronde tegen no. 1 komt. Kijk en nu waren boven mij in de „Scha- duwlijst" geplaatst Biesheuvel, Knol en Huizinga. Biesheuvel en Knol heb ik beiden geklopt in de Districts kampioenschappen Den Haag, in twee sets. Verder heb ik tenslotte Biesheuvel en Huizinga in de aan de Nationale voorafgaande Open Leidse Kampioenschappen beiden achter me gelaten. Neen, ik vind dat me hier echt wel onrecht is aangedaan. Een plaatsje hoger op de „Schaduw-lijst", no. 13 b.v.. had me enorm gescheeld. Dan was ik tegen Hajer gekomen en daar zit voor mij zeker een stevige kans in. Het is de gewoonte om voor Nederland—België de laatste 8 van de Nationale op te stellen, dus het is duidelijk dat ik door de eang van zaken geweldig teleurgesteld ben. Misschien is het een vergissing ge weest, deze plaatsing van mij als no. 14. maar dan hoop ik dat men vol gend jaar beter oplet. Voor de rest zou ik zeggen „Zand erover". nen en tikten de aan zijn toetje be zig zijnde Karsten op de schouders. Uiteraard verwonderd maar ver heugd over de bekende gezichten in deze vreemde en verre omgeving had den wij een kort babbeltje met de Leidse favoriet, maar verzorger „oom Henk" maakte hieraan al spoedig een einde: „Het was slapen of al thans rusten geblazen" en met een tot straks namen wij afscheid van de in keurige blauwe trainingspakken gestoken met op de rug in grote witte letters het woord Holland coureurs. Inmiddels was de groep van tien uitgebreid met nog twee renners t.w. Ad van de Kemenade (Zilveren Stuurwinnaar) uit Eindhoven en Jaap Schroder uit Koningsbosch, die alsnog aan de selectiegroep zijn toe gevoegd. Toen de rust was weergekeerd, no digde coach Middelink ons uit tot een babbeltje op het rustig gelegen ter ras van „De Dael". Het ijs was spoe dig gebroken en toen later ook soig neur „Ome Henk" en mecanicien Wout Verhoeven zich rond de tafel schaarden de laatste had het overigens ontzettend druk met het in orde brengen van de fietsen! ontspon zich een geanimeerd gesprek. Waarover anders dan het wielren nen met in het büzonder de ver- Zo uit Luxemburg op de foto. Van links naar rechts: Van de Kemenade winnaar Zilveren Stuur), Visser, de ontdekking van dit seizoen: de kampioen van Nederland Cor Schuuring, onze stadgenoot en winnaar Pellegri- no-klassement Gerben Karstens, en de. oud-kampioen van Neder land Gerard Wesseling. richtingen en voorbereidingen van de twaalf knapen waaruit de defi nitieve keuze zal worden gemaakt. De beslissing valt komende zondag avond. Dan zullen we weten wie er naar Italië gaan om Nederland te vertegenwoordigen in de ploegentijd rit en in de rit op de weg. In totaal worden acht man afgevaardigd. Van die acht ryden er vier in de tydrit en zes starten als individuelcn op de weg. Eerst benauwd Gevraagd naar zijn bevindingen over de juist afgesloten 3-daagse rit in Luxemburg vertelde Joop Middelink dat zijn jongens het uitstekend heb ben gedaan. Niet zo zeer de uitslag gold als wel de wijze waarop de ren ners zichzelf presenteerden. En zo zei Joop, de rit was ontzettend zwaar, ging door bergachtig terrein en het was moordend warm. De meesten van de „club" hadden nog nooit „ber gen" gezien en keken wat benauwd er tegen op. Maar toen bleek dat zij dit toch wel aankonden ging het klimmen en dalen allengs beter Twee uitvallers Bijzonder goed te spreken was men over de verrichtingen van Arie den Hartog, die by het ingaan van de laatste dag op de tweede plaats stond. Direct hieraan toevoegend zei de heer Middelink echter: twee man zjjn bit ter tegengevallen en wel de Arnhem mer Van Espen en André van Aart uit Achtmaal. Zy immers gaven er de brui aan en reden de koers niet uit. De voorzitter van de sportcom- missie de burgemeester van Hoens broek (J. H. Martin) haalde echter zijn hand over het hart wellicht hadden zy een slechte dag? en de beide knapen mogen dus blijven in het trainingscentrum. „Willen zü echter nog een kans maken om „erbü" te komen moeten de beide renners in de komende ritten wel iets bijzonders presteren", aldus Joop Middelink. Cees Snepvangers was eveneens beneden de verwachtin gen gebleven en kon zijn draai in Luxemburg maar niet vinden. Overi gens zei verzorger De Haan: „Er was uitdrukkelyk gezegd dat het niet de bedoeling was om zich „kapot" te fietsen en forceren was er dus niet by. De conditie van de jongens is uit stekend en de eetlust groot. Daarvoor zorgt ook de bekende sportarts dr. Rolink die regelmatig de lichame lijke gesteldheid van de nog jonge knapen in de gaten houdt. Zelf nam ik de jongens minstens eenmaal per dag onder handen, want de spieren moeten los blyven". Gevraagd naar de stemming on der de jongens vertelde Middelink dat deze opperbest is al spelen uiteraard de zenuwen er moeten er immers enkele afvallen! wel een rol. De rit in Luxemburg was individueel en iedere renner reed voor zich om te laten zien wat hij waard is Logisch was dus dat de Neder landers in deze internationale landen ploegenrit vaak op elkaar reden. Ieder voor zich wilde voor de ander rijden en dit was ook de oorzaak dac men na de fraai gereden tijdrit op de tweede dag 1. Den Hartog 39 km in 1.0.23. 2. Schuuring 1.0.4, 5. Cornelisse 1.2.3, 11. Karstens 1.38, Solaro 1..32, 17. Wesseling 1.3.54 die door heuvelachtig terrein voerde, in de middaguren de bus miste. Kort om men enigszins zat te slapen, waardoor alle Nederlanders vrywel tegelyk binnenkwamen. „Water We vertelden het reeds; het was moordend warm en de kreten om water waren niet van de lucht. Dit smeken om drinken hebben de Ne derlandse ploegleiders zoveel moge- lyk bestreden. „Veel drinken is nu eenmaal funest". Overigens hebben we een keer sma kelijk gelachen. Dat was toen een groepje Nederlandse vakantiegangers met flesjes drinken gereed stond. Een van de knapen we noemen geen namen pakte gretig de fles uit de vooruitgestoken hand en goot deze prompt over zijn hoofd uit. Even later het bleek een suikerachtig drankje plakte alles van de zoetig heid en likte de renner met de tong zyn arm af. Maar een opfrissertje was het bepaald niet geweest. Intensief trainen Op onze vraag wat er nu verder in Nuth te wachten staat zei coach Middelink: „We gaan tot en met volgende week donderdag intensief Juist op het moment dat het interessant begon te worden om aan de hand van het vertoonde spel te bepalen, wie wel en wie niet in aanmerking zou komen voor de nationale tennistitels 1962. verraste het grillige Nederlandse klimaat ons met een depressie, die alle prognoses omver wierp. Een zomerstormpje gierde over de weinig beschutte banen van de METS in Scheveningen waar de spelers zich soms schrap moesten zetten en de verlaten scheidsrechterstoelen als vleugel lamme witte zwanen tegen de grond smakten. Madeleine Weurman is niet erg gerust op de party die ze vandaag tegen de 17-jange Bettv Stöve te spelen krijgt „Ze won van Angelique Versnel in 3 sets. Dat is natuurlijk niet direct een opzienbarend resul taat. al kan Angelique verrassend goed voor de dag komen, maar die laatste ret van Betty Stöve, die geeft me te deken, 60! Dat was ook zo tegen Fredy. Als ik het loodje leggen moet. dan hoop ik maar dat het geen 6—0 voor Betty zal worden. Dat vind ik zo'n afgang". De wind speelde ongetwijfeld de hoofdrol in het gebeuren van woens dag. Hjj pakte In een vlaag van over moed ballen, die ruimschoots in leken te komen om ze tot buiten de dubbellynen te drukken en reageerde soms met een treiterig verstek laten gaan als een slimmerd de bal hoog tegen de wind in prikte. Onder deze omstandigheden was het natuurlijk allereerst zaak de bal in het spel te houden. En het dient te worden gezegd, dat de favorieten zich over het algemeen ook in dit spelgenre goed wisten te handhaven. Bij de heren viel in feite slechts één geplaatste speler af in de race naai de laatste acht. Het was de roodge- kuifde Amsterdammer Ron van Gel der. In normale omstandigheden is laconieke Hans Biesheuvel al een ge vreesde tegenstander door de manier waarop hij dropshot en lob weet te mixen, laat staan nu de wind nog een partijtje mee ging blazen. Tegen die gebundelde kracht kon de Am sterdammer in de verste verte niet op. Hij begon dapper, met veel vaart en spreiding, maar geen bal die bin nen de lynen kwam. By 0-5 in de eerste set bereikte een noodkreet bondstrainer Joop dé Mos die snel ter plaatse was, maar verder ook niets kon uitrichten. Pas toen Bies heuvel in recordtijd twee sets had ge wonnen (6-0, 6-1) en de wind wat verflauwde, herstelde van Gelder zich enigszins. Zyn moreel had echter een dusdanige knauw gekregen, dat Bies heuvel vanuit een achterstand ook de derde set op zyn naam mocht schrij ven en als enige niet geplaatste de kwartfinales binnenstapte. Hy komt daarin uit tegen Willem Maris, die tot dusverre verreweg de beste in druk heeft gemaakt en in zes ge wonnen sets maar vier games heeft weggegeven. Piet van Eysden was heel wat minder op dreef. De Hilver summer won in vijf sets <6-4, 4-6. I 3-6, 6-1, 6-0) van Philip van der I Kwast, die met het elan van de out- I sider voor soms briljante uitschieters I zorgde. Verrassingen Evert Schneider bleek te sterk voor onze stadgenoot Henk Nyeboer, die in drie sets verloor. Bij de dames konden Anja Lepou- tre en Els Spruüt, resp. als zevende en achtste geplaatst, zich niet hand haven. Anja Lepoutre verloor na in de tweede set een 5-3 achterstand ongedaan te hebben gemaakt met 3-6, 8-6, 4-6 van de snelvoetige Rot terdamse Patricia van der Heuvel en Els Spruyt had weinig in te brengen tegen het Groningse meisje Trudi Groenman (2-6 2-6). Betty Stöve, die in de eerste ronde voor een ver rassing zorgde door Fredv Marinkelle te verslaan, plaatste zich door een overwinning met 6-3 7-9, 6-0 op Mar jan Versnel als derde niet geplaatste speelster by de laatste acht. De uitslagen luiden: Herenenkelspel: derde ronde: Piet van Eysden—Philip van der Kwast 6-4 4-6 3-6 6-1 6-1 6-0, Rob Kuypers—Hans van Gasselt 6-3 7-5 6-0, Jan Hajer—Wittekamp 2-6 6-1 6-4 6-3, Ton OkerVekemans 6-2 9-7 6-0, Willem MarisJust Barth 6-0 6-2 6-0, Hans Biesheuvel—Ron van Gelder 6-0 6-1 9-7, Evert Schnei der—Nijeboer 6-2 6-1 6-3, Peter Scholtz—Knol 4-6 6-3 6-3 2-6 6-3. Damesenkelspel. Derde ronde: Mevr. De Jongmevr. Pufkus 6-2 7-5, Trudi Groenman—Els Spruüt 6-2 6-2, Madeleine Weurman—Ineke Piesksma 6-0 6-2, Betty Stöve—An- geline Versnel 6-3 7-9 6-0, mevr. Baars—Ria van der Hage 6-3 6-2, Pa tricia van der HeuvelAnja Lepou tre 6-3 6-8 6-4, mevr. Ridderhof— I Henriette Ruinen 6-1 7-5, Henny van Rijn—mevr. Thung 6-2 6-1. SINDS M 1769 trainen, rüden nog enkele koersen waarbü de gemaakte uitslag niet voorop staat. In de eerste plaats gaat het er om de jongens in vorm te brengen voor Salö, zowel lichame lijk als moreel. Daartoe houden we in de avonduren babbeltjes met de ploeg en ook wel met de renners af zonderlijk. Dr. Rolink komt uiter aard ook op visite". Vol lof waren de leiders over de wyze waarop de KNWU de voorbe reidingen ter hand heefl genomen en alles doet om In Italië zo goed mogelyk voor de dag te komen. „Dat is in een woord af' aldus Joop Mid delink. Uiteraard ging Middelink niet in op onze vraag of hü al serieuze se lectieplannen had gemaakt. „Zondag avond na de rit in Luxemburg Francois Fabrè waaraan alle 12 renners deelnemen gaat mün advies aan de KNWU in zee", aldus coach Joop Middelink. Wel zei hy nog dat zün beste renners ook de beste ploe- gentüdritrüders waren en dus ver moedelijk de kans bestaat dat er en kele rüden en zaterdag bü de indi viduele op de weg. Voor drie van de geselecteerden zij met de beste resultaten in Italië is er nog een vererende uitnodi ging binnen gekomen. „De drie ge lukkigen mogen nl. twee weken in Italië blyven en nemen dan deel aan enkele Italiaanse wegritten. „Opstaan" Plotseling zei oom Henk op zün klokje kykend: „Het is tüd Joop Daarmee bedoelde hü dat de ren ners uit bed moesten. Er wachtte nl. nog een flinke trainingsrit naar de omgeving van Valkenburg. Voor ons het sein om op te stappen. Voor we afscheid namen stelden we Joop Middelink toch nog enkele vragen, die de coach uitvoerig beantwoordde. Onze kansen te Salö? „Ach laten we met dit groepje .eerstejaars" geen hoge verwachtingen koesteren, ook al zitten er enkele raspaardjes by. Ik ben al tevreden als ze een goede koers ryden". Onze tactiek? „Zeker daarover wordt gesproken, maar b.v. een kopman aanwijzen is er beslist niet by. Tydens de koers, die wy volgen op een t.v.-toestel by de „pits" wordt de definitieve tactiek bepaald". Hoe wy naar Italië toegaan? „De vier man voor de ploegenrit gaan enkele dagen eerder met twee auto's op pad. Tüdens de tocht waar wü drie dagen over doen wordt er on derweg stevig getraind. De overige jongens vertrekken per trein kry- ger eerst nog een dag verlof om naar huis te gaan naar Italië. De ploeg als geheel neemt haar intrek in hotel Benarco te Medona op 15 km afstand gelegen van het strüd- perk Eenmaal op de plaats van be- stemming gaan we uiteraard nog duchtig trainen". In de Ronde van Boxtel (30 km), eindigde Peter de Jong, hoewel hü twee keer ten val kwam, op de derde plaats. Winnaar werd Van Staveren uit Badhoevedorp. ATLETIEK Onenigheid om record van Jutta Heine De Zweedse atletiekbond heeft woensdag bekendgemaakt dat by de wedstrüd Oost-West Duitsland maan dag jJ. in Malmoe, tüdens welke Jut ta Heine de 200 meter won in de nieuwe Europese recordtüd van 23.3 seconden, aan alle formaliteiten was voldaan. De Zweedse bond zal de IAAF dan ook voorstellen het record te erkennen. De officiële vertegen woordigers van de IAAF, de heren ir. Paulen (Ned.) en Kareel Knenicky, hadden kritiek geuit op het model windmeter dat bü de wedstrüden werd gebruikt en het op grond daar van twüfelachtig genoemd of de pres tatie van Jutta Heine voor erkenning als record in aanmerking zou komen. Een uitzondering Niemand op een uitzondering na van de geselecteerden krijgt nog vryaf om ergens te koersen. Die ene uitzondering is onze stadgenoot Gerben Karstens. Dankzij de grote en welwillende medewerking van de militaire autoriteiten is Karstens in de gelegenheid gesteld om deze trai- nlngsmaand zonder militaire beslom meringen mee te maken. Nu wil het feit dat zaterdag as. in Oldebroek juist de militaire kam pioenschappen worden verreden en uiteraard willen de militaire autori teiten onze stadgenoot graag aan de start zien. Welnu de KNWU heeft als blük van dank op zyn beurt Karstens ook al is een en ander juist nu niet bevorderlük voor de gang van zaken, want juist de an dere dag valt in Luxemburg de be slissing toestemming gegeven om te starten. Coach Middelink gaat zelf met onze stadgenoot mee naar Olde broek Na de koers is het direct af- rüden geblazen naar Luxemburg, waar men met Joop als chauffeur dan nog net vroeg genoeg hoopt te arriveren. Uiteraard een krachttoer voor Kars tens. maar Gerben zelf Ls zo zei hy ons na zyn rusttijd erop gebrand I in Oldebroek te fietsen. Ln dat zal hy. hem kennende. Evenals trouwens in Saló want dat staat voor ons vast: Gerben start vry zeker in Italië, ook al is de officiële beslissing nog niet gevallen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7