AKKOORD GISTERAVOND GETEKEND Sobere ceremonie van nauwelijks 'n half uur Den Haag kon V.S. niet bijhouden STATUS QUO BIJ WAPENSTILSTAND WORDT AANVAARD Onafwendbaar Zaterdag 0.01 uur: staken van de vijandelijkheden (§ud 9Pe Scepticisme gerechtvaardigd Gevechten in O.-Katanga leuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 No. 30731 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent te Washington) In een sobere plechtigheid aan de hoefijzervormige tafel van de Veiligheidsraad te New York is gisteravond om achttien over elf de overeenkomst getekend, die Nederland en Indonesië na langdurig onderhandelen hebben bereikt. Zaterdag a.s. om 0.01 Nederlandse tijd worden de vijandelijkheden in Nieuw- Guinea gestaakt. De reserve over dit akkoord kan men het best weergeven in de woorden, die de Nederlandse ambassadeur dr. Van Roijen bij die gelegenheid sprak: „Wij hebben thans een gedetailleerde schikking uitgewerkt op papier. Het oordeel der historie over wat wij volvoerd hebben, zal uiteindelijk afhangen van de wijze, waarop de voorzieningen van ons akkoord worden uitgevoerd in de praktijk". De ceremonie miste terecht alle pompeusheid en een zeker scep ticisme is stellig gerechtvaardigd. Niettemin kan men een aantal redenen opsommen, die beslist tot voldoening stemmen. De Pa poea's krijgen een garantie voor zelfbeschikkingdie zo hecht is als in de huidige politieke en militaire machtsverhoudingen kon worden bereikt. Een oorlog op grote schaal is door dit akkoord vermeden, hetgeen niet alleen betékent, dat vele levens van Nederlandse en Indonesische jongemannen worden gespaard, doch tevens dat In donesië niet zo gemakkelijk in de greep van het communisme zal komen als het geval zou zijn geweest indien Soekarno afhankelijk was geworden van wapenleveranties uit Moskou, Peking en Praag. Voor de machtsbalans in de wereld is dit van grote betekenis en uit dit feit kan men voornamelijk verklaren, waarom Amerika met zoveel energie heeft aangedrongen op een vreedzame regeling. Ambassadeur dr. Van Roijen en ambassadeur Schlirmann tekenden het akkoord voor Nederland en Soe- bandrio, minister van Buitenlandse Zaken, voor Indonesië. Zowel de Nederlandse als de Indonesische delegatie bestond uit acht man. In het midden van de tafel zaten Oe Thant en Bunker. Oe Thant, Soebandrio en Van Roijen hielden korte speeches, die duidelijk deden blijken, wat de spre kers het belangrijkst achtten. Na de speeches werden de documenten ge tekend. De gehele plechtigheid duur- de nauwelijks langer dan een hall Betrekkingen Secretaris-generaal Oe Thant teBde er de nadruk op, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië na de tekening ^udjjn worden hervat. Hij voorzag beteie relaties tussen beide landen. Voor het eerst in de geschiedenis zouden de Verenigde Naties tijdelijk de uitvoe rende macht op zich nemen over een groot gebied. Voor Oe Thant is het natuurlijk aantrekkelijk, dat de kos ten geheel door Nederland en Indo nesië zullen worden fed^en' p_te Dr. Soebandrio gaf het mee^® accent aan wat hij noemde „het herstel van de Indonesische eenheid Hij Oe Thant en Van Roijen waren vol lol over Bunker. Zowel Soeban drio als Van Roijen spraken de Hoop Busongeluk in Columbia eist 28 slachtoffers Als gevolg van een ontploffing in een autobus In de Columbiaanse pro vincie Boyaca, 170 kilometer van Bogota, zijn gisteren 28 mensen ge dood en verscheidene anderen zwaar gewond. De oorzaak van de ontploffing ls nog niet vastgesteld, doch volgens in Bogota lopende geruchten zou in de autobus een bom zijn ontploft. WEERBERICHT WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewol king met enkele verspreid voor komende buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Krachtige zuidwestelijke wind neemt morgen iets af, maar houdt het strandweer te fris. Wisselend bewolkt met een enkel buitje. In de middag 18 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: hardnekkige zuid westelijke luchtstroom brengt nog weinig verandering. 17 AUGUSTUS Zon op: 5.26 uur; onder: 20.02 u. Maan op: 21.09 uur; onder 7.16 u. Hoogwater te Katwijk: 4.01 uur en 16.32 uur; laagwater te 12.20 uur. Het type- en correctiewerk van de Overeenkomst alsmede de transmissie naar Den Haag en de lezing door het kabinet had tot gevolg dat de cere monie, die eerst op tien uur (Neder landse tijd) was bepaald, een uur moest worden uitgesteld. Grote ver rassingen bevatte het akkoord niet meer. De V.N.-administrateur zal inderdaad ook de Indonesische sol daten, die thans reeds in het gebied zijn kunnen gebruiken om de orde te handhaven. De Nederlandse strijd krachten zullen zo spoedig mogelijk gerepatrieerd worden. De achttien hoogste Nederlandse ambtenaren zullen zo snel mogelijk worden vervangen door ambtenaren, die noch Nederlands, noch Indone sisch zijn. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's uit op betere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, doch deze passages waren in sobere termen gesteld. De bewogen laatste dagen zullen op die gereserveerdheid waar schijnlijk invloed hebben gehad. Dr. Van Roijen legde de meeste nadruk op het lot van de Papoea's, voor wie hfj een werkelijke vrijheid van keus van groot belang achtte. Zonder Nederlands hardnekkige aan drang zou nooit zulk een specifieke regeling van het recht op zelfbeschik king zijn bereikt als thans in het akkoord is opgenomen. Paragraaf C van artikel 18 zegt met name, dat de Papoea's te zijner tijd kunnen beslis sen of zij bij Indonesië willen blijven dan wel of zij de banden met Indo nesië willen verbreken. Uitstel Om nogmaals op het recht op zelfbeschikking terug te komen: de secretaris-generaal van de Verenigde Naties zal te zijner tijd deskundigen belasten met de taak de bevolking voor te bereiden op de volksstem ming, die voor einde 1969 moet wor den gehouden. Applausje De perstribune was goed gevuld toen het akkoord werd getekend. Op de publieke tribune, die half vol was, zaten voornamelijk Indonesiërs. Alleen na afloop van de zitting klonk een beschaafd applaus. Secretaris-generaal Oe Thant ont ving na de ondertekening de betrok kenen en de pers in zijn vertrekken op de 38ste verdieping, waar cham pagne werd geschonken en vele Nederlanders en Indonesiërs elkaar toedronken. Soebandrio bleek gereser veerd optimistisch te zijn over de toekomstige betrekkingen met Neder land. Hij leek enigszins beducht, dat de Nederlanders zouden proberen hun oude, dominerende positie in te nemen. Hfj wenst betrekkingen op voet van gelijkheid en zag het als een voordeel, dat vele oudere Indo nesiërs nog Nederlands kennen en gehecht zijn aan de Nederlandse cultuur. President Soekarno, die her haaldelijk gezegd heeft, dat hij Koningin Juliana de hand wenst te drukken, zou dit voornemen nog steeds niet hebben opgegeven. De handtekeningen zijn gezet. Na de ondertekening van het Nederlands-Indonesische ak koord drukte dr. Soebandrio. Soekarno's minister van Buiten landse Zaken, de hand van de Nederlandse onderhandelaar dr. J. H. van Roijen. In het midden de Amerikaanse bemiddelaar Ellsworth Bunker (links) en de wnd. secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant. (Van onze Haagse correspondent) Het akkoord, dat onder zo dra matische omstandigheden tussen In donesië en Nederland werd bereikt en dat uit 29 paragrafen bestaat, heeft naast de algemene overeen- Een bewogen prof. dr. J. E. de Quay heeft gisteravond laat kort nadat het akkoord betref fende westelijk Nieuw-Guinea in New York was getekend via radio en televisie het Nederland se volk toegesproken. De rede. waarvan u elders in de krant een uitvoerig uittreksel vindt, werd door Radio Nederland Wereld omroep ook naar Nieuw-Guinea doorgegeven. komst een wapenstilstandsovereen komst tot basis. De wapenstilstand gaat zaterdag a.s. om één minuut over twaalf 's nachts in. De status quo op dat ogenblik zal worden aanvaard. Er zullen geen vijandelijkheden meer plaatsvinden, er zullen geen verster kingen meer kunnen worden aange voerd en geen nieuwe landingen zul len worden uitgevoerd. Het verblijf van de para's zal moe ten worden geregeld, de voedselvoor ziening eveneens. Aangenomen kan worden, dat de „krijgsgevangen" pa ra's naar Indonesië zullen worden afgevoerd en de niet gevangengeno- mei para's, samen met de Papoea- politie, zullen worden ingedeeld bij de V.N.-troepen. Overdracht Omtrent de overeenkomst verna men wij, dat de algemeen secretaris van de Verenigde Naties een bestuur der zal aanwijzen (Bunker wordt hiervoor als enige kandidaat ge noemd) en dat de huidige (Neder landse) topfunctionarissen vervan gen zullen worden door functiona rissen van de Verenigde Naties. Het gezagsorgaan van de Verenigde Na ties is de United Nations Temporary Executive Authority (UNTEA). Deze vervanging (de overdracht van het bestuur aan de Verenigde Naties) zal op 1 oktober a.s. plaats hebben. De UNTEA zal het gezag over het ge bied per 1 mei aan Indonesië over dragen. Tegen die tijd worden de V.N.-troepen vervangen door Indo nesische. Indonesische wetten en be palingen worden in het gebied van kracht met ingang van de gezags- overdracht door de Verenigde Na ties aan Indonesië. Verbetering De plichten van de Indonesische regering in het gebied bestaan uit verbetering van sociale omstandighe den der bevolking en uitbreiding en verbetering van het onderwijs. Een klein aantal deskundigen van de Verenig ie Naties zal ook na 1 mei in westelijk Nieuw-Guinea in dienst blijven Hun werk zal adviserend zijn Een referendum o"er de zelfbe schikking zal worden gehouden Daartoe dient er vrijheid van ver- keei te zijn tussen de eilanden, zodat de bevolking zich ongehinderd zou Het onvermijdelijke is gebeurd: het akkoord over Wes telijk Nieuw-Guinea is getekend. Het is onherroepelijk. Officiéél moet het nog in beide landen geratificeerd worden, maar men kan nu niet ernstig meer verwachten, dat het alsnog door een van beide partijen verworpen zal worden. Zeker in Indonesië niet. Maar ook niet in ons land. Ook het Nederlandse parlement zal zich noodge dwongen neerleggen bij het harde feit, dat de winst, die wij uit die maandenlange onderhandelingen hebben kun nen putten, maar bitter klein is geweest. Het is voornamelijk een kwestie van toegeven geweest. We hadden echter geen keus. Nederland had van niets of niemand iets te verwachten. Zeker niet bij een gewapend conflict, het enige alternatief. Dat is gelukkig voorkomen. Er za^ geen bloed meer vloeien Het is al tragisch genoeg, dat zo kort voor het staken van de vijandelijkheden nog slachtoffers gevallen zijn. En we kunnen alleen maar hopen, dat geen verdwaalde kogels voor zaterdag 0.01 uur verder onheil zullen zaaien. Er is dus een oorlog voorkomen en we hebben er zo goed en zo kwaad als het ging een garantie voor het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's uitgesleept. Dat was ons eerste doel. De langste paragraaf van de overeenkomst is er aan gewijd. Op papier lijken de belangen van de autochtonen veilig gesteld. Maar er zijn geen sancties vastgesteld voor het geval dat de Indonesiërs zich in de toekomst niet aan de gemaakte afspraak zullen houden. En de ervaringen met hen in het verleden geven niet zo erg veel vertrouwen in de praktijk. We kunnen er alleen het beste van hopen. Dat is blijkbaar ons enige wapen: optimisme. Het is hard, maar waar. De onderhandelaars Van Roijen en Schürmann hebben echter de voldoening, dat zij het onder de gegeven om standigheden best bereikbare gehaald hebben. De Indo nesiërs hebben hun positie tussen Oost en West op ge raffineerde wijze gebruikt. Uit die maalstroom van mach ten zijn de belangen van de Nederlanders en Papoea's in westelijk Nieuw-Guinea zwaar beschadigd tevoorschijn gekomen. Wie echter meer verwacht heeft, heeft zijn ogen voor de werkelijkheid gesloten gehouden. (Van onze Haagse correspondent) De snelheid, waarmee zich de procedure omtrent Nieuw- Guinea thans bijna 13 jaar, nadat de kwestie-Nieuw-Guinea is ontstaan scheen te moeten voltrekken, heeft ervoor ge zorgd, dat het weinig heeft gescheeld of de Amerikaanse t.v.-kijkers konden gisteravond reeds kennis nemen van het tekenen van het akkoord tussen Indonesië en Nederland, terwijl in een der historische zalen van het Haagse Binnenhof de minis terraad nog bezig was met het beraad over de aanvaardbaar heid van het akkoord. kunnen bewegen tussen westelijk Nieuw-Guinea en Indonesië. De uiterste datum voor het referendum is in 1969. De financiële kosten van de opera tie zullen in gelijke porties worden gedragen door beide partijen. Her vatting der diplomatieke betrekkin- tussen Nederland en Indonesië zal afzonderlijk moeten worden geregeld (een en ander was in dc afgelopen nacht nog niet geschied). Paf ooea s Het akkoord wordt van kracht bij de aanneming door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties De Engelse tekst van de overeen komst is de enige, die gelden zal Bij het bestuur zullen zo veel mo gelijk Papoea's ingedeeld blijven of worden. De uitspraak omtrent de zelfbeschikking zal worden gedaan door alle volwassenen, die nu in Nieuw-Guinea verblijven en in 1969 ook nog in Nieuw-Guinea zullen zijn. Ook echter door hen, die na 1945 uit Nieuw-Guinea vertrokken zijn en terug willen komen. Van het oorspronkelijke plan- Bunker (op basis waarvan aanvan kelijk besprekingen werden aan vaard, met het principe waarvan dacrna de regering instemde en welk plan tenslotte door Nederland geheel aanvaard werd) is niet heel veel meei over. De interimperiode tussen het Ne derlands an het Indonesisch beheer is reeds teruggebracht van 2 jaar tot 6 maanden. Goed, Nederland heeft de onder tekening kunnen uitstellen. In plaats van 8 uur, werd het 10 uur en zelfs later en dus kon de uitzending niet plaatsvinden via de Telstar. Dat deed echter niets af aan het feit. dat gistermiddag in Den Haag reeds ge zegd was dat Nederland gecapituleerd had. Voor Soekarno. voor de V.S., voor de V.N., voor Oe Thant. Voortgezet Het kabinetsberaad van gistermid dag zou niet lang duren, zo had de woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst als veronderstelling geuit. Het werd echter 3 uur, 4 uur en nog later. Eindelijk het zal zo om- s treeks 5 uur geweest zijn kwam er de mededeling: het beraad wordt vanavond om half negen voortgezet. Terwijl uit Amerikaanse persbe richten bekend werd, dat alle voor bereidingen getroffen waren voor een televisie-uitzending van het histo rische ogenblik, dat het „akkoord" in New York zou worden getekend. Een. t.v.-uitzending die via de Tel star rond de gehele wereld zou gaan. terwijl ook reeds bekend geworden was. dat 'net kabinet, met de hoofd redacteuren van de Nederlandse dag bladen, 'n vertrouwvol beraad wens te De hoofdredacteuren waren daar toe om 6 uur uitgenodigd in de Sta tenzaal aan het Binnenhof. Toen kwam het bericht, dat de tekst van het akkoord reeds door een Ameri kaans persbureau (U.P.I.) werd uit gezonden. Het was allemaal heel ver ward. Toejuichingen Minister Luns mocht na afloop van het middagberaad van het kabinet toejuichingen in ontvangst nemen op het Binnenhof (een spreekkoor van jongeren riep herhaalde malen: „Le ve Luns" toen de minister van Bui tenlandse Zaken naar buiten kwam) Maar zij namen niet weg, dat deze bewindsman die steeds is uitge gaan van de gedachte: geen onder handelingen terwijl agressie plaats heeft heel wat heeft moeten slikken. Zijn aftreden werd gisteren luid keels verkondigd. Tot nu toe wijst echter niets erop, dat onze minister van Buitenlandse Zaken van plan is zijn ondankbare functie neer te leggen. „Laat je niet koeieneren", zo werd er geroepen toen minister Luns om half negen op het Binnenhof ver scheen, om aan het laatste beraad van het kabinet omtrent Nieuw-Gui nea deel te nemen. En dat heeft minister Luns waarschijnlijk in zijn oor geknoopt. Trouwens „Houd je taai" en „het beste, hoor" werd hem toegewenst, toen hij nog even naar buiten kwam om zijn auto af te zet ten, wat hij vergeten had, omdat hij aan andere dingen had gedacht, zo als hij glimlachend opmerkte. Geen afstel En toen kwam het bericht van het uitstel van de televisieuitzending van de ondertekening over de Ame rikaanse televisie. Een uitstel, dat geen afstel werd, want twee uur la ter kwamen de berichten uit Ameri ka over de ondertekening van het akkoord. De berichten hierover leken tenslotte reeds lang in ons bezit te zijn, toen door de Rijksvoorlichtings dienst werd medegedeeld, dat de Ne derlandse regering dr. Van Roijen gemachtigd had het akkoord te on dertekenen. Die mededeling kwam om drie minuten over elf. Korte tijd la ter tekenden dr. Van Roijen en mi nister Soebandrio de vellen papier in New York. Daarna ging minister president De Quay naar het gebouw van het hoofdbestuur van de P.T.T. aan de Kortenaerkade in Den Haag, waar hij zijn rede voor de televisie uitsprak. Een rede, die in heel wat huiskamers, maar ook in vele open bare gelegenheden, onder doodse stil te werd aangehoord. Volgens een Zweedse verbindings officier in Leopoldstad zijn gisteren in het gebied van Albertstad en Boudewijnstad, in Oost-Katanga. ge vechten uitgebroken tussen Kongolese troepen en Katangese gendarmes. Nadere bijzonderheden ontbreken. De V.N.-troepen zouden zich afzijdig houden. Uit het Leidsch Dagblad van 16 Aug. 1862: Te Liverpool zijn 1.1. Maan dag proeven genomen met de aardolie, die bekend is onder de naam van petroleum. De verbranding geschiedt zeer snel. Gewezen vonnis in straf zaken door het kantongerecht te Leiden op 11 Aug 1862: o.a wegens op den openbaren weg een geit vast te leggen die het midden der weg kon beloopen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1