In de arena van Kitchener 12000 doopsgezinden hijeen Russische dressuur op Rotterdams C.H.I.O. Nu Russisch militair overwicht in ruimte Ietwat karig program van Wim v. d. Panne KW 183 OP DE GOUWE Samenwerking p.v. Schildpadden krijgen radio Vechtjas voor Haagse rechter BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 Bij Menno's volk in Amerika (11) (Van een bijzondere medewerker) De grens tussen Canada en de Verenigde Staten loopt voor een groot deel langs een rechte lijn van west naar oost. Maar in het gebied van de grote meren is er een soort Canadees schier eiland, westelijk van de beroemde watervallen van de Niagara. Vrijwel in het midden van dat schiereiland ontstond in de vorige eeuw de nederzetting Berlin. In 1916 koos men voor deze plaats een nieuwe naam: Kitchener. Daarmee wilde men de grote Engelse generaal eer bewijzen. Sindsdien groeide deze provinciestad gestadig. Samen met het aangrenzende Waterloo heeft het nu ongeveer 130.000 inwoners. De doopsgezinden hebben er zeven gemeenten, meest behorend tot verschillende groeperingen, maar met veel onderlinge vriend schap en bereidheid tot samenwerking. relddelen, die na vrij diepgaande dis cussie door ongeveer duizend gedele geerden eenstemmig door de confe rentie werd aangenomen, zal wellicht in haar gedeel geen document van blijvende betekenis worden. Maar misschien een enkele zin of uitdruk king er uit wel. En van de lezingen in de „Arena" waren er in ieder geval enkele, die echt belangrijk waren. In de naaste omgeving zijn er ook nog tientallen kleine doopsgezinde jemeenschappen. Ruim twaalfhon derd mannen en vrouwen uit deze ge meenten werkten samen om bezoe kers van de 7e doopsgezinde wereld conferentie te ontvangen. Deze zeer omvangrijke, voortreffelijk geleide commissie van ontvangst deed prach- tlf werk. De conferentie kon beschikken over een enorme hal, het Kitchener Me morial Auditorium, waarin op de be gane grond en de zeer hoog opgaande gallerijen rondom ruim tienduizend bezoekers plaats konden vinden. In totaal werden meer dan twaalfdui zend bezoekers geregistreerd, maar lang niet allen kwamen voor de hele week. Uit Europa waren vierhonderd deelnemers overgekomen, ruim 100 Nederlanders. Voor de talrijke klei nere bijeenkomsten soms wel zes tegelijk kon men gebruik maken van drie grote doopsgezinde kerken, elk met ten minsten twee ruimten voor enige honderden bezoekers, in de onmiddellijke omgeving van het auditorium. In deze drie kerken wer den ook, op uitnodiging van de ze ven plaatselijke gemeenten vroeg op de ochtend van de laatste conferen tiedag avondmaalsdiensten gehouden. Vruchtbaar Misschien waren vele van die wel ongeveer zeventig kleinere samen komsten, gewijd aan bijbelstudie en de bespreking van bijzondere onder werpen wel de vruchtbaarste. Maar ook de twintig algemene bijeenkom en hadden hun waarde. Misschien wel vooral door de echt vriendschappelijke gezindheid die er heerste bij oud en jong. Daarnaast was vooral het zingen in deze „Are na" zoals men de Memorial Hall veelal noemt, indrukwekkend. Tel kens waren er uitstekende doopsge zinde koren, een paar keer zelfs meer dan zevenhonderd zangers uit de omgeving. Maar niet alleen dat mas- ttle koor doch ook de conferentie zangers zelf zongen opmerkelijk goed. Het thema van de conferentie was ,De heerschappij van Christus". Meer dan twintig sprekers hielden preken en lezingen; wel veertig an deren hielden korte aanvullende toe spraken. Samen met het in de zittingen van de secties behandelde zal dit alles worden gedrukt. Zal het geheel de moeite van het lezen waard zijn? Ik geloof het wel, al vervielen sommige van de sprekers nogal eens in her halingen en al was stellig lang niet alles bijzonder origineel. Een vrij om vangrijke „boodschap" aan alle doopsgezinde gemeenten in alle we- Actueel Heer in de verkondiging van de kerk, omdat hij duidelijk de plaats van het dopers getuigenis in het geheel van het kerkelijk belijden wist aan te geven. Naast dit magistrale dogmatische betoog was het woord van prof. Lit- willer uit Uruguay over de naasten liefde waarlijk groots van diepe ac tualiteit. Hier werd de nood van de „arme" volken werkelijk verstaan. Van de lezingen uit de secties noem ik het woord van de briljante jonge natuurkundige Albert Meyer, over de christen-student in de eeuw der we tenschap. Voor velen was het hoog tepunt van de conferentie het ge tuigenis van Vincent Herding over de christen en het rassen-vraagstuk. Deze Amerikaanse neger sloot zich zes jaar geleden bij de doopsgezinden aan. Thans wist hij volkomen van uit het midden van deze geloofsge meenschap tot in de kern van het vraagstuk door te dringen. Hij deed Kabel hefbrug vastgelopen Een van de kabels van- de hefbrug over de Gouwe nabij Gouwsluis liep gistermorgen kwart voor negen vast, waardoor het niet mogelijk was de brug, die op dat moment ongeveer tien meter omhoog was gehaald voor het doorlaten van schepen, te laten zakken. In zeer korte tijd stonden aan weerskanten van de brug tientallen auto's te wachten. De brugwachter waarschuwde onmiddellijk de Al- phense politie, die daarna voor een Schoten in Oost-Beriijn Vanochtend is op Oostberlijns ge bied nabij de Britse sector Spandau enkele malen geschoten met een zwaar machinegeweer. Later zag men dat iemand op een brancard van de plaats van het incident werd wegge voerd. Voorts liet men aan touwen een lid van de Oostduitse grenspolitie uit een wachttoren zakken. Een col lega van deze man liep hinkend naar een ziekenauto. In West-Berlijn vermoedt men, dat de schietpartij ten doel had een po- - -- ging om naar het Westen uit te wij- gevoelen hoe ellendig zwak en slap ^en (e verijdelen. Men kon niet vast Hp hnnHintr van Hp <*npH villpnHpn r\n Naar mijn mening geldt dat van j de lezing van de Nederlander prof. I Oosterbaan over Jezus Christus als1 de houding van de goedwillenden op dit punt vaak is. Het vermelden van deze vier lezin gen betekent zeker niet, dat andere niet belangrijk waren. In een laatste artikel hoop ik over enkele weken wanneer ik op de „Rijndam" naar huis reis over de toekomst van de wereldwijde broederschap der doops gezinden iets te zeggen. Ds. Frits Kuyper. Gedurende twee weken is Rotter dam het centrum van Europa's hip pische sportwereld. De schijnwerpers richten zich van 23 tot en met 26 augustus op de elite van de Europe se dressuurruiters, onder wie de Olympische kampioen 1960, de Rus Filatov, en van 29 augustus tot en met 2 september op Europa's sterk ste springruiters, by wie de Engels man David Barker, die enkele we ken geleden te Londen met mr. Sof- tee de Europese titel behaalde. Nadat Portugal, waaraan de orga nisatie van het officiële internatio nale dressuurconcours door de F.E.I. was opgedragen, zich hiervoor had teruggetrokken, werd „Rotterdam" bereid gevonden deze op zich te ne men en dit betekent dat ons land voor de eerste maal het officieuze is geen officieel internationaal dressuurkampioenschap Europese en wereldkampioenschap binnen zijn grenzen heeft. Tot de deelnemers aan dit dres- suurevenement behoren sterke Duit sers, Zwitsers, Fransen, Engelsen, Bel gen, de Nederlandse afvaardiging met de zusjes A. en T. van Doorne, met resp. Halva en Maestoso Brecia Hamlet en Favory Elbina en mevrouw I. M. Schram-Van Kalmt- hout met Gingerbread, alsmede de sterke Russische vertegenwoordigng voor de eerste keer in Nederland met Serge Filatov, A. Vtorov, I. Kalita en mej, E. Petouchkova. Kind gedood door vallende rol lood Het tweejarig meisje G. Beentjes, die voor haar ouderlijke woning in Alkmaar, waar vrachtgoederen ston den opgeslagen, aan het spelen was is gisteravond om het leven geko men. Zij trok al spelende vermoede lijk een rol lood omver van 100 kg, die zij op het hoofd kreeg. Het kind was op slag dood. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 14 aug. Gerbera 20- 38, Bouvarclia 20-34, Clematis 15-27, Chrysanten gr. bl. 50-70, ld. geplozen 15-28 per stuk, Chrysanten tros 70-90, Omlthogalum 55-70, Fresia 50-70, Cy clamen 45-71, Alstroemerta 40-65, Gla diolen 90-130, Colvlllei 75-100, Dahlia 15-60, Llatrls 16-30 per bos. Rozen: Roielandia 2-9, Parel van Aalsmeer 2- 10, Geh. Dulsberg 3-11, Pechtold 2-8, Towny Gold 3-10. Mad. Ofman 3-14, Baccarat 12-28, Montezuma 4-14, Flo- rlade 3-16, Newyorker 3-10, Carol 4-14, Pink Sensation 5-18, Sweetheart 2-9, "^Nymph 4-17 per stuk. RIJNSBURG, 14 aug. Bloemen veiling Gladiolen: Picardi 12, Eisen hower 9-9.20, White Herald 6.60, Al- lard Plerson 3.20-3.80, Philippo's Me mory 10.80, America Expresse 8.70- 3,20, Happy End 5.70-6.20, Strauss """•9, Sneeuw Prinses 6-6.90, Hoch- tommer 9.20-10.80, Colvlllei 2.80-4.20, Ornithogalum 2.90-3.20, Asters wit 2.30, Scablosa 2.20-2.40, alles per 100. TER AAR. 14 aug. Groenteveiling: iugurken, basterd 91, grof A 88, grof 35, CD 55, E 58, ld. geel 38, alles per A. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 aug. -Groenteveiling: waspeen per kist Al 240-3.90, A2 2.60-4.10, Bl 2.70-4.70, bloemkool per 100 st. Al 13-24, A2 11, Bl 13, andijvie 25-35, bospeen per 100 bos 16-33, prei 47, blauwschokkers 70- 32, spitskool 10-11. sla per 100 stuks 3-10, kroten per kist 1.50-2.70, snij bonen per kg 1.80, ld. afw. per kg 1.10- 1.25, radijs per 100 bos 6.40-7.80, sel derie per 100 bos 6-9, peterselie per 100 bos 2-6. Aanvoeren waspeen 41.000 kg, waar van 15.000 kg voor export en 12.000 kg voor de industrie werd verkocht; bloemkool 70.000 stuks. AALSMEER, 13 aug. Gerbera 30- <9, Bouvardla 20-36, Calla 15-27, Cle matis 20-31, Chrysanten gr. bl. 50-79, 'd. geplozen 20-28 per stuk, Ornitho- Salum 40-70, Fresia 35-50, Cyclamen 40-65, Alstroemeria 20-35, Gladiolen 100-175, CoMUel 90-130, Dahlia 45- 80, Llatrl6 25-44 per bos. Rozen: Rose- landla 3-15, Parel v. Aalsmeer 2-11, Geh. Dulsberg 3-14. Pechtold 2-10, Towny Gold 3-14, Mad. Ofman 4-15, Baccarat 15-36, Montezuma 5-17, Flo- "ade 5-17, Newyorker 3-14, Carol 2- 12, Pink Sensation 3-23, Sweetheart 2*11, Nympa 6-21 per atuk. WOERDEN, 15 aug. Kaasmarkt: Aanvoer 54 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.22-2.27, 2e kwal. f 2.11-2,21, extra kwal tot, f2 40. Handel matig >urt Springconcours Ook het springconcours, dat in de v.eek daarop van woensdag 29 augustus tot en met zondag 2 sep tember wordt gehouden, heeft ve le vermaarde ruiters uit het buiten land aangetrokken. Op het Rotter damse officiële Internationale Con cours Hippique, dat nu voor de vijf tiende maal wordt gehouden, zullen zes officiële equipes uitkomen, t.w. van Groot-Brittannië, Duitsland, België, Ierland, Zwitserland en Ne derland, terwijl bovendien nog twee Franse ruiters zullen deelnemen. De Italianen, die zich op het standpunt hebben gesteld van „komen jullie niet naar ons CHIO in Rome, dan komen wij ook niet bij jullie", ont breken helaas op het appèl. Gezien de kwaliteit van de buitenlandse vertegenwoordiging, zal het gemis van de vermaarde gebroeders Rai- mondo en Piero d'Inzeo evenwel niet zo groot zijn. De Britten zullen ongetwijfeld een van de sterkste équipes vormen met de Europese kampioen David Barker, Peter Robeson (vierde in de Europe se titelstrijd), Lady Fitzalan Howard Valerie Clark vorig jaar winna res van de Grote Prijs van de stad Rotterdam mej. Drummond-Hay met het „duurste paard ter wereld", Merely-a-Monarch, voor wie de Ame rikanen 250.000 gulden hebben gebo den, alsmede enkele „newcomers". Grote concurrentie kunnen de Brit ten echter verwachten van de Duit sers, die au grand complet in Rot terdam verschijnen met Hans Quen- ter Winkler, Alwin Schockemoehle, Kurt Jarasinski, Herman Schridde. Merkel en Thomas Baguat. Terwijl voorts de sterkste Neder landse en Belgische combinaties zul len aantreden. De traditionele show wordt dit maal verzorgd door een groep En gelse lansiers, bestaande uit leden van het Royal Army Service Corps, the Household Cavalary en the Royal Military Police. Zij zullen in een onderlinge competitie een oude sport, het „tent-pegging" doen her leven. Verder staat voor donderdag op het programma een show van pennies en voor zondag een optreden van de meute van de Koninkiyke Nederlandse Jachtverenlging. stellen of het incident aan iemand het leven heeft gekost. VOORSCHOTEN ,De Zwaluw' De postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf St.-Denis, afstand plm. 385 km. Gelost 6.20 uur, met z.w.-wind. Aankomst eerste duif 11,33.38 uur, gemidd. snelheid 1226.73 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 12.07.50 u„ snelheid 1107.70 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: A. de Graaf 1, H. v. d. Wal 2, 7, D. Maat 3, P. Belt 4, J. J. Heyne 5. W. Onstenk 6. E. v. d. Loo 8. J. Schrijvers 9, J. P. v. d. As sem 10. le kampioen jonge duiven W. On stenk niet 487.2 p.: 2e kamp. jonge duiven J. P. v. d. Assem met 477.6 p; 3e kampioen jonge duiven J. J. Hey ne met 472.6 p. le kampioen Derby's W. Onstenk met 638.1 p.; 2e kam pioen Derby's L. Hemmes m. 432.0 p. Het spreekuur van wethouder G. Schrama gaat a.s. donderdag niet door. Wethouder J. Dekker is ook verhinderd a.s. dinsdag spreekuur te houden. Burgerlijke Stand Geboren: Mlchiel. zn van J. Verberne en E. M. Maas; Franciscus M.. zn van C L. A. van Haastrecht en P. W. M. van Wijk; Ast,rid J. M. E., dr van E. de Graaf en E. Tlelen; Simone B dr van E W. F. Deege en C. Schoneveld; De- nise E. M., dr van N. A. C. Llngerak en C. M. van der Valk. Ondertrouwd: F. A. J. Angevaare en J. A. M. de Jong; H. Wassenaar en M. C. Voorbij; H. Huijding en Ch. G. van Ewijk. Getrouwd: F. J. Zeevenhooven en Ch, M. I. Koster; J. Philips en W. C. Snlppe. Overleden: A. C. J. Vreeburg. 50 jr, man; J. van Kampen. 56 Jr, man; H. G. Langver, 77 Jr, man. De directeur van het radio-obser vatorium te Jodrell Bank, Sir Ber nard Lovell, heeft vandaag gezegd, dat de Sowjet-Unie nu meester van de ruimte is en iedere Amerikaanse spionage-kunstmaan kan neerhalen. „De Russen hebben in de ruimte een duidelijk militair overwicht", zo zei hij. Hij zei niet verrast te zullen zyn wanneer binnen een jaar een Rus sische ruimtevaarder vlak langs de maan zal reizen en naar de aarde zal terugkeren met foto's van de ach terkant van de maan. De Prawda heeft vandaag een te kening ter grootte van een kwart pagina van de meertrapsraket, waar mee de Wostok 3 en Wostok 4 in hun baar zijn gebracht, gepubli ceerd. Deze tekening is door „een van de leden van de lanceerploeg" gemaakt, aldus de krant. Op de tekening zijn drie trappen zichtbaar. Onderaan bevindt zich een groot voortstuwingsapparaat, omge ven door vijf grote stuurvinnen en bestaande uit zeven straalbuizen, een in het midden en zes daaromheen. Direct daarboven bevindt zich een gepolijste cilinder (waarschijnlijk een brandstoftank). De tweede trap heeft vier motoren, die half buiten de mantel uitsteken. Hierop staan vier vinnen. Na een volgende ringvormige tank volgt de granaatvormige ruimte cabine, op de tekening opengewerkt. Ongeveer in het midden hiervan zijn twee patrijspoorten en twee aërody namische openingen, omlaag gericht. Uit Peking wordt gemeld, dat de Russische ruimtesuccessen in China tamelijk koel zijn ontvangen. Slechts drie vooraanstaande Chinezen hebben gelukstelegrammen gestuurd: de we duwe van Sun Jat-sen, mevrouw Soong Ching-Ling, die vice-presi- dente van de Volksrepubliek is, maar niet in deze kwaliteit maar als voorzitster van een Chinese organi satie, de voorzitter van de academie van wetenschappen aan zijn Russi sche ambtgenoot en politieke orga nisaties. omleiding van het verkeer zorgde over de Lage Zijde. Om oven over half elf was het euvel voorlopig verholpen en kon de brug weer naar beneden. Uit het in gesteld onderzoek bleek, dat er bo ven in een van de heftorens een ka bel van een schijf was gelopen, die daardoor Klem was komen te zitten. In de komende dagen zal de brug grondig worden geinspecteerd en de nodige herstellingen aan de kabels HET EILAND ASCENCION Staking bij het Amerikaanse maan program ma Het Amerikaanse programma voor onderzoek van de maan is vandaag gehinderd door een staking van elek triciens op het ruimtevluchtcentrum Marshall in Huntsville. Een woord voerder zei, dat zes grote projecten er nadeel van ondervinden, waar onder de bouw van een proefbank voor de Saturnus C-5, die het ruim teschip „Apollo' naar de maan moet brengen. Door de staking zijn alle 1500 ar beiders in het centrum tot werkloos- I De universiteit van Florida in de heid gedoemd. De staking is gisteren I Verenigde Staten gaat een merk- door de vakbond van elektriciens 1 waardige proefneming doen. Op tien uitgeroepen uit protest tegen het grote zeeschildpaddeng aat men ra- aannemen van enige arbeiders die diozendertjes monteren, waarna de niet bij een vakbond zijn aangesloten I dieren in vrijheid worden gesteld. Voor de oostkust van Brazilië laat Grotere spanning Siam - Cambodja Siam (Thailand) heeft Cambodja gewaarschuwd, dat het „zekere maat regelen" zal moeten nemen, als Cam bodja voortgaat met zijn „rechtstreek se aanvalsdaden". „In dat geval zal he, Cambodja spijten en dit land zal alleen verantwoordelijk zijn voor al le eventuele gevolgen", aldus een communiqué dat door Radio-Bang kok gisteren is omgeroepen. Inmiddels zijn de politiepatrouilles aan de Siamese kant van de grens versterkt nabij de omstreden tempel var. Preah Vihear, die volgens een onlangse uitspraak van het Interna- recente uitspraak van het Interna- aan Cambodja behoort. De aan leiding hiertoe zijn twee grensinci denten nabij het tempelgebied. waar bij aan Siamese zijde één man zou zijn gedood en twee gewond. men de dieren in zee. En dan moet men maar afwachten en naar de radio van de schildpadden luisteren. Men verwacht nl. dat de dieren in een vrijwel rechte lijn naar het eiland Ascencion zullen zwemmen. Die hele tocht van de schildpad den zal nauwkeurig op de kaart worden aangetekend, alsmede de diepte waarop de schildpadden zich bewegen. Men onderneemt dit ex periment., omdat men veronderstelt dat sommige schildpadden de kunst verstaan hun route te bepalen aan de hand van de sterren. Precies zoals een zeeman dit kan doen. Er moet immers een verklaring zijn waarom deze dieren praktisch niet verdwalen op hun lange routes die zij al zwemmende afleggen. Sommige schildpadsoorten zwemmen geregeld naar het eiland Ascencion. Aange zien dit een tocht is over de halve Atlantische Oceaan waarbij zij nau welijks van de kortste route afwijken vermoedt men dat de sterren een Concert te Katwijk Wim van der Panne, die gisteren in Katwijk de bespeler was van het orgel in de Nieuwe Kerk, had op zijn programma twee Psalmen vooraan en twee achteraan geplaatst. Daartussen Bach, Franck en Hendrik Andriessen. Nu hoorden die vier psalmvoor spelen of bewerkingen, zij het met kwaliteiten, te typisch in uur en schema van de wekelijkse eredienst thuis om tevens echt te vallen onder het begrip .concertnummers". Hier komt bij, dat de gespeelde Fantasia van Bach onder diens minder geniale stukken gerangschikt mag worden en het op naam van César Franck gestelde „Grand Choeur" allerminst representatief is voor deze grote orgelmeester, het deed ons zelfs als een mystificatie aan. In artistiek opzicht was dit pro gramma ook wat karig. Asma's Psalm 8 verdroeg, in over eenstemming met de tekst, wel een iets pompeuse opzet en een speelwijze van zekere allure. De erop volgende mijmering van Ps. 16 leek ons min der sterk. Van der Panne's eigen stuk over Psalm 116, lieflijk van toon, opzet en omspeling, won het o.i. van die mijmering. De zwierige Psalm 47 van Jan Zwart rekenen we ook niet tot het beste in Zwart's oeuvre. Bach's speels-carillonerend aanvan gende Fantasia wordt in het mid dengedeelte te lang voor hetgeen hij daarin te zeggen heeft en mist be langwekkendheid in het afsluitende „Lentement". Dat werd natuurlijk goedgemaakt door de koraalvoorspe len „Schmücke dich", in aantrekke lijke registratie en „Christ unser Herr zum Jordan Kam", waar de zin gende koraalstem uitkwam in een laagbazuinende orgelkleur. In het reeds vernoemde, te con ventionele „Grand Choeur" lukte het ons niet, iets terug te vinden van de verheven dichter die ons steeds pleegt tegemoet te treden in het goede werk van Vader Franck. Franck's gelaats trekken vonden we wel terug in diens door de organist zeer boeiend „ver telde" Andantino. En die waren ook niet weg te denken uit Andriessen's De officier by de Haagse politie rechter constateerde, dat de 40-jari- ge grondwerker uit Alphen aan den Ryn die terecht stond, een ware agressor moet worden genoemd. Hy heeft reeds zeven malen van agres sie op zijn naam staan. En ook thans had hij zich te ver antwoorden vanwege een aanval welke hij had uitgevoerd op 7 april in een woning aan de Emmalaan. De bewoner van dat huis had alle reden om de grondwerker de toe gang tot diens huis te ontzeggen en hoewel h(j enkele malen de grond werker gelastte de woning te verla ten, voldeed hij daar niet aan. In tegendeel, de man werd weer eens agressief, greep melkflessen die stuk werden geslagen en een overhemd ging aan flarden. De officier van Justitie was aller minst over het gedrag van verdach te te spreken en vond een flinke straf nodig. De eis luidde 4 weken gevangenisstraf waarvan 2 weken voorwaardelijk, benevens vergoeding van de aangerichte schade en bo vendien als voorwaarde, dat hij zich niet meer in de wonig van het slachtoffer mag bevinden. De politierechter veroordeelde tot 4 weken gevangenssstraf waarvan 3 weken voorwaardelyk met proeftijd van 3 jaar, vergoeding van de aan gerichte schade en verbod om de be treffende woning te betreden. Premier Choral, een reeds door Dirk Schoneveld gepresenteerde composi tie die voornaamheid van karakter en lofsprekende gloed paart aan een evenwichtige bouw en aan gezonde klankwaarden. Al waren Bach's Fantasia in het Grave en Jan Zwart's Psalm niet ln alles puntgaaf, het spel van de con- certgever was als geheel zeker bij zonder te waarderen. V. hulpmiddel voor de schildpadden zyn bij het bepalen van de route. Indien men nu precies de juiste koers van de schildpadden kan vol gen. kan men aan de hand van de heersende standen van de sterren een en ander gaan onderzoeken. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Cornells A A zn van J. van Stijn en A. C Hekker; Bernadett« M., dr van A. C M. van Moorsel en A M. C. van der Steeg; Hermanus R. A., zn van H. J. J. van Seggelen en P. M. van der Hulst. Getrouwd: J. C de Koekkoek, 29 Jr en M. van Voorthuljzen, 33 Jr; C. J. M. van Wieringen, 27 Jr en R M J. de Boer. 25 Jr; G. van der Lans. 32 Jr en M M. Onderwater, 24 Jr. BEURSO VERZICHT INTERNATIONALS VAST Amsterdam, 15 aug. De stemming ter beurze was van middag by de opening vast voor de internationale waarden. Er ging in deze fondsen meer om dan de laatste dagen het geval was. Kon. Olies openden op f 140,80, circa f 1,50 bo ven het voorgaande slot. Unilevers zeer vast. plus f 2,50, op f 140,50. Philips drie gulden hoger op f 160,30. terwyl AKU 74 punt beter in de markt lag en een koers bereikte van 374. De Amerikaanse dochter van AKU, de „American Enka" sloot gis teren in New York byna een dollar hoger. Hoogovens deden van zich spreken met een koerswinst van twaalf punten by een notering op 582. Nu men bijna zeker weet, dat de belastingen in Amerika niet voor l januari 1963 zullen worden verlaagd, heeft dit de nodige ontspanning met zich meegebracht. De economische situatie van Amerika wordt voor de komende maanden niet ongunstig ge acht. Mede hierdoor liet Wall Street gisteren flinke koerswinsten aante kenen. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen doorbrak de 600 barrière. Ook de Nederlandse hoofdfondsen lagen op de Newyorkse beurs vast in de markt. Philips bij voorbeeld sloot 3/4 dollar hoger. Voor de scheepvaartwaarden be stond enige belangstelling. De koers winsten beliepen één tot twee pun ten. Ook de leidende cultures lagen goed gedisponeerd in de markt. Staatsfondsen doorelkaar iets vrien delijker. In een stille markt behaalde „aniem" gisteren in de lokale afde lingen een omzet van nominaal f53.000. In de preferente aandelen woon- en winkelhuizen werd nomi naal f 34.000 omgezet bij een koers van 250. Op dit peil kon aan de vraag niet geheel worden voldaan. Vandaag werden deze preferente aandelen geadviseerd op 230 a 235, de gewone aandelen op 950 bieden, tegen gisteren 925 bieden en een laatstgedane notering (voor het be kende bod van 900) van 775. Overi gens viel er in de lokale afdelingen weinig te beleven. De koersen werden doorelkaar hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 augustus Londen 10.114—10.12: New York 3.60,»,—3.60 li; Montreal 3.34 A— 3.34*1; Parijs 73.604—73.654; Brus sel 7.2547.254; Frankfort 90.25— 90.30; Stockholm 70.084—70.134: Zürich 83.4583.50; Milaan 58.124— 58.174: Kopenhagen 52.1452.19; Oslo 50 4ft—50.53; Wenen 13.98-13.99; Lissabon 12.614—12.624. Woensdag 15 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000. Onze fotograaf zag gisteren Alphen varen. Hij maakte er dit I plaats opgekalefaterd. Het gaat de KW. 183 op de Gouwe nabij I plaatje van. Het schip is in deze I nu weer ter visvangst. (Foto Leldsch Daeblnd) Vorige Slotkoers koers r. heden. Ned. '58 4 4 1014 1014 Ned. '59 44 1014 5 1014 Ned '60-1 44 1014 ioi H Ned *60 II 44 1014 101H Ned '59 4y4 99,V 99AS Ned '60 44 99 A 994 Ned '61 4y4 99 r. 99A Ned. '53 34 934 94 Ned Gb obi 34 79 Ned. '47 3 4 Ned, '51 34 894 894 95*4 Ned '53 I-n 34 934 934 Ned '56 34 92 H 92H Ned '48 3y4 86 86 ii Ned bel cert. 3y4 854 Ned '50 I-II 34 86 86 4 Ned '54 I-n 34 884 89 Ned '55 I 34 88*4 88}1 Ned '55 II 34 904 91 Ned '37 3 894 90B Ned. G.b. obi. '46 3 904 90 H Ned. dol. ln. '47 3 864 86*4 Ned. Inv. cert. 3 981» 98f| Ned. 62-64 3 994 9874 Indië *37 3 984 9874 Indië *37 A 3 94 A 944 Ned won b.l. '57 6 1064 106 A Ned w. bJ. '58 44 9911 99 fl ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1064 107 Ver. HVA-my. 119 1204 AK.Ü 3664 3734 Dell Mlj cert. 135.50 136 Hoogovens cert. 570 584 Philips gem bez. 157.30 160 30 Unilever cert. 137.90 140.70 639*4 641 Kon P (50 f 20) 139.40 140.50 Holl. Amer lijn 1234 1254 Java China Pak. 129*4 130 KLA1 51 51 Kon Ned. St.boot 141*4 143*41 Kon Paket My. 1354 1364 Stoom My Ned 137 1384 Niev Goudr cert 113 113*4 v. Ommeren cert 250 251 Kon Rott Lloyd 134 135* N. Scheepsv Unie 131 133 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.lenlngen A'dam '47 34 )3 Idem 48 (34).. R'dam '52-1 (44) ld '37 I-n (34) Z - Hol) '55 44.. 93\ 98 94 95A 934 Bankwezen Bb N Gem. 58 54 1034 1034 ld NWB'52 (44) 97 4 98 BVG rsbr f500 205 205 BVG rsbr '52 142 4 142 4 Industr Obligaties Philips Dol! *51 854 86 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten S Premieleningen vorige Slotkoers koers v heden. Adam '53 3 1044 1034 A'dam '51 124 88 A'dam56 1 24 804 864 A'dam '56 II 24 87 864 A'dam'56 m 24 91 92 Eindhoven '54 4 824 Enschede '54 24 80 Den Haag*52 124 8974 90 Idem n 24 90 904 R'dam '52 I 24.. 904 904 Idem n 24 904 90B Idem '57 2 4 854 834 Utrecht *52 24.. 96 Z.-Holl. 1957 24 844 86 4 Zuid-HoU. '59 24 1044 1044 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. Robeco Unitas f50.- Ver. Bez. v. 94 f50 Amst. Bank Cultuurbank HolL Bank U eert. Ned. Handelmy. Rott. Bank Twentsche Bank Senembab Albert Heyn Berkel's Pat Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. ElectrolasmH K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bmy. Internatio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp. en Beg. Leidse Wolspxy Müller en Co NS. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd Mij Sikkens Groep Ver. Touwfabr Walvisvaart Weralnk'8 Bet.mU Wilton Feljenoord v. wyk - Heringa Zaalberg Blilton 2der. Kon Petr (f20) Amerilc. fondsen Canad Paclfio R Intern Nlckal Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors,. Kennecott Republic Steel Shell Ol) Union Pacific Un States Steel Bieden Laten Ex-dlvldend Exclaim 178 179.50 203 206 468 472 126 127 3714 373 31 314 218 219 330 330 341 340 303 305 326 Hingen 572 590B 2154 217 684 71 687 693 370 b 398 301 167 166 4344 435 1954 196 192 193 1564 157 407 4 4124 3404 3404 487 505 57 57.70 4484 447 712 710 383 383 9911 100 1964 197 2744 275 86 85 120 120 eum 430 435 138.10 139.10 21» 22A 674 684 404 40A 344 34 A 494 49 517, 524 704 704 374 38 31*, 324 29 464 474 b I* x d

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9