„Taak rij-instructeurs in "t leger te zwaar' Dag van zon en rust op de METS-banen Even pauze... Coca-Cola verfristjfhet bestI Bisschop verspeelde kans dramatisch. Café en bovenwoning door brand verwoest Madeleine Weurman „Flying Scot" overleden ZIPPORA was in topvorm Sportsplinters Vlammenzee in Utrecht Opg^p'bt 1 maart 1860 Woensdag 15 augustus 1962 Derde blad no. 30730 Om de nationale tennistitels Kqersen Hilversum Commandant Rijschool Ede: Dronken korporaal beledigt overste „De taak van de rij-instructeurs in het leger wordt te zwaar", zei gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag kapitein C. G. A. W. Hakkert. commandant van de Rij school Ede van de Landmacht. „Het verkeer neemt dagelijks toe. De kwa liteit van de leerlingen neemt daar entegen af als gevolg van de grote behoefte. De rij-instructeurs staan onder een enorme psychische druk. Het is niet zo verwonderlijk, dat juist deze groep militairen de laatste tijd nogal eens in botsing komt met de krijgstucht". Kapitein Hakkert zei dit ter ver dediging van een 41-jarige korpo raal rij-instructeur uit Veenendaal, die eind februari in Arnhem, toen hij dronken was, 'n overste had beledigd, zich had verzet'tegen de marechaus- De Europese zwemkampioen- schappen te Leipzig naderen met rasse schredenOnder leiding van trainer Forbes Car- lile bereidt de Nederlandse ploeg zich in het trainingskamp te Bor ne in alle rust op de grote titel strijd voor. Marianne Heems kerk wil na een zware race tegen het horloge maar een ding we- tent „Wat is mijn tijd". see en vervolgens schade had aan gericht in de cel, waarin hij was op gesloten. De Krijgsraad had hem twee maanden detentie opgelegd en verla ging tot soldaat. Tegen dit laatste was de korporaal in hoger beroep gegaan. Op die zaterdag in februari was op de rijschool in Ede een korporaals- kantine geopend. Dat ging gepaard met een feestje, waar de drank nogal rijkelijk vloeide. De korporaal had, samen met een collega, een derde korporaal naar het station in Arn hem gebracht. Daar aangekomen maakten ze buiten, jas los. een nogal luidruchtige rondedans. Een passeren de overste, in burger, maakte daar aanmerkingen op. Hetgeen de kor poraal de zinsnede: „Lekkere vent, zo'n overste, in burger nog dienst kloppen, flinke vent, flinke kerel", ontlc -te. Daarop was arrestatie en het vermelde verzet gevolgd. De advocaat-fiscaal had voor het gebeurde geen goed woord. Al meer was de korpor? .1 door drankgebruik in moeilijkheden gekomen. Wat hij gedaan had. spotte met elke vorm van militair gezag. Verlaging in rang was hier wel zeer duidelijk op zijn plaats. Ky eiste dezelfde straf als door de Krijgsraad was opgelegd. De commandant van de beklaagde stel de vervolgens als verdediger vast, dat de taak van de rij-instructeurs te zwaar is. Daaruit kunnen dergelijke excessen voortvloeien. Bovendien is, zo is wel vast komen te staan, de korporaal een wils-zwak type. Huise lijke moeilijkheden komen daar ook nog by. Verlaging zou voor hem een enorme klap betekenen. D' kapitein drong aan op dementia. Uitspraak op 28 augustus. SCHAKEN Meestertoernooi in Amsterdam j geving. De ambtenaren die van de vrije toegang tot de Metsbanen profi teerden door hun twaalfuurtje op de tribunes van het centrecourt te nuttigen, hebben dat in alle rust kunnen doen. Een lekker zonnetje, een rustige entourage en geen adembenemende rallies. De tweede dag van de nationale j tenniskampioenschappen ken merkte zich door een gezapig rustige sfeer. Hoogstens zullen de lunchende kijkers zich wat gecho queerd hebben gevoeld ais een van de spelers in de kuip zich liet verleiden tot een schallende krachtterm, die detonerend werk te in deze zonnige zomerse om- i Indrukken van i I Evert heeft me verbaasd I I doen staan. Ik had verwacht I dat Veentjes het hem moeilijk maken zou en het werd een 3 I sets-zege voor Evert. Onbe- I dreigd! Het viel me op dat hij L veel langer wacht met naar het I net gaan dan vorig jaar. Toen was het na een, twee klappen, L roets naar voren en dan maar afwachten of er nog wat te vol- 5 leren of te smashen viel. Nu J bouwt Evert z'n aanval echt op. 1 IJ Kwam hij tegen Veentjes naar 1 P voren dan was het meestal raak I J ook". I I Zelf is Schneider nog niet erg I tevreden. Zijn commentaar na I I de partij tegen Veentjes beperkte I zieh tot een „Het ging wel hè. I Nou was Veentjes bepaald niet I op dreef. Het is dan wat moei- |l lijk je eigen prestatie scherp te I zien". I Voor de nieuwe Leidse kampi- L oen Henk Nijeboer, is Willem L Maris favoriet voor de nationale titel HE. J „Willem heeft er enkele maan- J J den hard voor getraind volgens 1 J een door hem zelf opgezet sche- I ma. Wanneer hij geen toer- I I noolen speelde dan besteedde hij I zo'n 3 a 4 uur aan slagenoefe- I ning. Dat heeft hij volgehou- l den. Zijn conditie, in vorige ja- ij ren z'n zwakke punt, is nu pri- i 1 ma. Hij kan 5 sets doorstomen I als het moet en als het op tech- I niek aankomt dan is Willem J I voor mij de beste speler die mo- I menteel hier in Nederland met L het racket zwaait. Na hem geef ik Evert Schneider de meeste j I kans op de titel." Over het duel dat hem van- daag wacht met Evert Schnei- 1 'B der zei Henk Nyeboer „Evert is nogal nerveus. Hij heeft 1 set i nódig om dé zenuwen helemaal I de baas te worden. Ik hoop dus I dat ik de eerste set kan maken. Dan heb ik misschien een kans- je". I I Over één partij, die vandaag li zal worden gespeeld waren Ma- Hfe deleine Weurman en Henk Nije- boer het helemaal met elkaar J[| eens, n.l. dat de geplaatste Rob - |[l Kuypers het heel zwaar zal krij- gen tegen de geroutineerde tac- I ticus, de Limburger Hans van J Gasselt. Zelfs achtten zij de kans op een nederlaag van Kuy- pers groter dan de kans op een i*i* zege. I „Van Gasselt is 4 kilo afge- I I vallen en dat scheelt hem in z'n loopwerk. Voeg daarbij zijn goe- de anticiperen en het is duidelijk dat je moet knallen om hem op de knieën te krijgen". Bij de dames verwacht Made- leine Weurman een hevige strijd tussen de geplaatste mej. E. Spruyt en mej. T. Groenman. „Ik zou werkelijk niet durven J voorspellen, wie als overwinna- res van de baan zal stappen", J J aldus Madeleine Weurman. Het wedstrydcomité had het zyne bijgedragen tot het kweken van standsverschil door acht spelers voor heren herenenkelspel te plaatsen. Dat is op zichzelf niet ongebruike lijk, maar waar, zoals nu. een aantal oudgedienden: Hans van Dalsum, Henk Goris, Van de Weg en Lex Ka- ramoy verstek hebben laten gaan, zou het wellicht beter zijn geweest het aantal geplaatsten tot vier te be perken. Nu kregen zeer jonge spelers die bij voorgaande kampioenschap pen nauwelijks aan bod zijn gekomen hun naam dikgedrukt in het pro grammablad en behoefden als „ge plaatsten" bovendien een partij min der te spelen dan de minder gelukki ge concurrentie. Een nogal vreemde handelwijze ten opzichte van spelers bij wie stuk voor stuk de nodige vast heid nog ver te zoeken is. Niet slecht Overigens dient te worden gezegd, dat zij het er in hun eerste wedstrijd niet slecht afbrachten. Het mocht dan wat minder gemakkelijk gaan dan bij Van Eysden, Willem Maris, Evert Schneider en Jan Hajer, die allen slechts drie sets nodig hadden om zich bij de laatste zestien te plaatsen, falen deed er geen een. Ton Okker won van Van Toor, Peter Scholtz van Bol, Ron van Gelder van Koen en Rob Kuypers van Coebergh. De Leidse kampioen Nijeboer ver sloeg Dominicus in vier sets. In de derde ronde zullen enkelen van hen het wat moeilijker krijgen. Dan komt b.v. Ron van Gelder te staan tegenover de geslepen tacticus Hans Biesheuvel $n Rob Kuypers te genover de halve finalist van vorig jaar Hans van Gasselt. Het aantal damespartijen was be perkt tot acht, waardoor men ook hier tot de achtste finales gevorderd is. Gezien het feit dat alleen speel sters van het tweede plan op de baan verschenen, was de mogelijkheid van een verrassing in deze sector al bij voorbaat uitgesloten. Heren enkelspel, tweede ronde: Van Eysden—Van der Broek 6-2, 6-4. 6-2, Van der KwastBreukink 6-4, 6-1, 1-6. 1-6, 6-2, Kuypers—Coebergh 6-2. 6-3, 7-5, Van GasseltLagen- daal 5-7, 6-4, 7-5, 6-4, HajerKoerts 6-3, 6-3, 6-4, WittekampBruininga 6-2, 6-3, 9-7, OkkerVan Toor 8-6, 6-4, 6-1. Vekemans—Crijns 6-1, 6-2, 6-2. Maris—Beukers 6-1, 6-1, 6-2, BarthLeistikow w.o. Van Gelder Koen 6-2, 6-4, 3-6, 6-3, Biesheuvel Tervoort 6-1, 6-4, 7-5, Schneider— Veentjer 6-4, 6-3, 6-4, Nijeboer—Do minicus 6-4, 6-2. 5-7, 6-1, Scholtz Bol 6-1, 6-3, 8-6, Knol—Marré 7-5, 6-4, 6-2. Tennispropaganda (Van onze Haagse correspondent) Drie Nederlandse tennissers zullen 24 september a.s. voor enige weken naar Perzië gaan om er aan een toernooi deel te nemen en om er propaganda-wedstryden te spelen in diverse plaatsen. Deze reis zullen onze landgenoten maken op uitnodiging van de Per zische Tennisbond om deze sport, die in dat land nog in de kinderschoe nen staat, meer bekendheid te ge ven. De spelers zullen na de nationale kampioenschappen, die deze week worden gehouden, worden aangewe zen. Evert Schneider uit Den Haag zal 27 augustus per vliegtuig naar Ame rika vertrekken om deel te nemen aan een internationaal toernooi op Forest Hills bij New York. Hij reist in ee charter-vliegtuig waarmee on geveer 80 andere spelers naar dit toernooi zullen vliegen. Aan dit toer nooi zal ook deelnemen Marjan Mo- ritz uit Amterdam, die reeds gerui me tijd in Amerika verblijft. De uitnodiging betrof aanvankelijk Wil- I lem Maris, maar deze kan zich in i verband met zijn studie niet vrij I maken, zodat hij de invitatie laan Schneider heeft gedelegeerd. Alkmaardermeerivedstrijden Dc Alkmaardermeerwedstrij- den zijn gisteren met prachtig zeilweer besloten. Het lopende windje, dat de meeste deelne mers in korte tijd naar de finish lijn bracht, was echter nog zo sterk, dat in de kleinere klassen boten omsloegen. Veel invloed op de eindrangschikking had !dat niet meer. Even leek het erop of Bouw van Wijk alsnog de hoofdprijs zou gaan behalen in de Vrijheidsklasse. Hij Jwerkte zich van de negende positie ïaar de tweede plaats achter „Naat je" van J. R. de Vries. Vlak voor de tindlijn moest hij echter zwichten i/rftoor De Reuver. De dei-de plaats was "iet niet voldoende om de wisselprijs de wacht te slepen. Deze ging nu met een verschil van zes punten naar f. R. de Vries. Bij de Valken was Arie Klein door Uitsluiting van H. Kirkenier in de .doorgaande race op fluweel gekomen. Mf H'j zeilde de laatste wedstrijd bij zonder voorzichtig, eindigde op de tesde plaats en veroverde met een ratal verschil in punten de hoofd prijs. Voor de 16 M2»zeiler Bisschop na men de wedstrijden een dramatisch 'inde. Met nog een race te zeilen jJlond hij drie punten voor. Bij de M,hrt echter raakte hij een boei en Wrspeelde daardoor zijn kans op de wisselprijs, die nu naar W. Spaar den ging. valkenklasse: 1. H. Kirkenier, 2. "mevr. T. Hooft-Snijders, hoofdprijs: A. J. Klein; 16 M2-streepklasSe: 1. J. J. Botterweg, 2. P. Spaargaren, hoofdprijs: W. Spaargaren. Stern klasse: 1. B. de Vries, 2. D. M. Hars kamp, hoofdprijs: Harskamp; 12- voetsjollenklasse: 1. L. Hommels, 2. P. J. M. Bulters, hoofdprijs: Hom mels; regenboogklasse: 1. L. de Wit, 2. mr. C. Walig, geen hoofdprijs; dra- kenklasse: 1. drs. J. Bier, 2. J. W. Boersma, geen hoofdprijs; 12 M2- klasse: 1. B. Binkhorst, 2. F. Udo, hoofdprijs: Binkhorst; pampusklasse: 1. G. K. Pauli, 2. L. van Dijken, geen hoofdprijs; finnjollenklasse: 1. C. J. Winkel. 2. H. F. van der Rest, hoofd prijs: Van der Rest. olympiajollen- klasse: 1. Cas Visser. 2. H. Tournier, hoofdprijs: Tournier; flying-junior- klasse: i. F. Riezenkamp. 2. mej. M. Vader, hoofdprijs: H. E. Timmer mans. Uitslagen 'niheitisklass: 1. .T. R. de Vries, 3. p P de Reuver, hoofdprijs: De Vries; De uitslagen van de partijen voor de eerste ronde van het internatio nale meestertoernooi in Amsterdam luiden. Van den Berg (Ned.)—Don- ner (Ned.) Vz—Vz', Dunkelblum (Belg.)—Tan (Indonesië) Rellstab (W.-Dld.)Hartog (Ned.) afgebroken; Kieninger (W.-Dld.) Czerniak (Israël» afgebroken; Lan- I geweg (Ned.)Heidel'eld (Z.-Afrika) 0-1; Henneberke (Ned.)-Kool (Ned.) Henk van der Grift, onze schaatskampioen, en Reyka van Zijt- veld zullen op 22 augustus te Breu- kelen in het huwelijk treden. Trainingscentrum tennisbond (Van onze Haagse correspondent) De Kon. Ned. Lawn tennisbond heeft het plan om een tenniscentrum in Nederland te gaan vestigen, dat ergens in het westen van het land zal moeten komen. Dit centrum, dat in hoofdzaak bedoelt is voor de trai ning van spelers, zal moeten gaan omvatten drie open banen, twee overdekte banen, een clubhuis en logeergelegenheid Aanvankelijk had de tennisbond het voornemen dit centrum in het nieuwe tennispark Mariahoeve in Den Haag te vestigen, doch bij na der inzien is dit toch niet geschikt gebleken omdat dit park niet rustig genoeg ligt. MOTORSPORT Bob Mc Intyre, „the flying Scot", is vanmorgen vroeg in het zieken huis van Chester overleden aan de verwondingen die hij vorige week in een wedstrijd tellend voor het En gelse motorkampioenschap op Oulton Park heeft opgelopen. Ook in Nederland was de 33-jarige Schot een gezien renner. Hoewel Mc Intyre er nooit in geslaagd is een race van de Asser TT, waarvan hij een trouw deelnemer was, te win nen, werd zijn inschrijving elk jaar weer door oificials en toeschouwers zeer gewaardeerd. De ontembare vechtlust van de Schot stond er steeds borg voor dat in de zware klasse felle strijd wera geleverd. Voor een klassiek duel zorgde Mc Intyre in 1957. Veelvoudig wereld kampioen John Sur tees was toen te genstander van de Gilera-rijder. Door een stuurfout in de „strub- ben" kreeg de race voor Mc Intyre toch nog een voorty dig einde, wel bleek hy goed voor verreweg de snelste ronde. Mc Intyre, die in 1957 als eerste motorrenner op het moeilijke berg- cireuit van het eiland Man een ge middelde van boven de 100 mijl (160 km) per uur haalde, was ge trouwd en had een dochtertje van amper een maand. WATERPOLO Zijl-adspiraiiten goed op (beef Het ddspiranlen-z.evental van De Zyl heeft gisteravond in het door de Bergambacntse Zwemciub georgani seerde adspiranten waterpolo-toer nooi de eerste prys behaald. De jeugdige Rooibewoners verdien den de eerste plaats ten volle want niet alleen toonden zy een grote scnotvaardigheid, maar ook in spel inzicht en uithoudingsvermogen sta ken zy ver boven de andere ploegen uit. In de eerste wedstrijd tegen de adspiranten van De Gouwe uit Wad- cünxveen behaalde De "Zijl een grote 73 overwinning, na bij de rust al met 40 te hebben voorgestaan. Voor de Leidse doelpunten zorgden Wim Bekooy i3 xj. Kees van der Moolen en Gys Lagerman ieder 2 x. Sol (2 x) en Van der Mos scoorden voor de Waddinxveners. In de andere wedstrijd voor een plaats in de finale versloegen de jon gens van de BZC (Bergambacht) die van de OZV (Oudewater) met 41. De wedstrijd voor de derde en vier de plaats tussen de ploegen van De Gouwe en de OZV werd door De Gouwe met 31 gewonnen. In de finale tegen de BZC namen De Zy 1-adspiranten spoedig een 30 voorsprong door doelpunten van Kees van oer Moolen. Hierna geloofden zij het wel en in de verdere weds try d werd er dan ook niet meer gescoord. CRICKET Ajax (L) II gelijk tegen VCC 11 Tengevolge van de regen toog Ajax (L) in de wedstrijd tegen VCC 2 na een gewonnen toss eerst om half twee naar de wickets. Nadat döor P. Blonk <26) en A. de Goederen (9) de Voorburgse bowlery was overmees terd legden M. Gans met een keurige en snelgescoorde 46, P. von Oven 36 n.o. doch vooral de jeugdige Huib de Goey 21, waaronder een knalharde 1, stevig het hout erop. Op 142 voor het verlies van slechts 4 wickets kon de Ajax skipper de Leidse innings sluiten. VCC ging direct voor de runs, doch toen door goed fielden en accuraat bowlen Kavelaar (35), J. Hoogendoorn (24) en Wolffs (18) waren verdwenen en het scoringbord 87 voor 7 aanwees deed VCC de deur dicht. Wel viel er nog een wicket doch Vader Tijd maakte op 108 v. 8 een eind aan deze wedstrijd. H. de Goey 3—28, F. Tattersall 237 en A. Wempe 26. Op zaterdag 18 augustus, aanvang 11 uur speelt Ajax (L) een wedstrijd tegen het touringteam The Ducks. Dit elftal bestaat uit spelers, die ge regeld in de le-klasse van de KNCB uitkomen en mag als zeer sterk be schouwd worden. Ter lering zal der halve een jeugdig Ajax <L) team in het veld komen, dat er als volgt uitziet: G. Spiering (capt.), P. Gans (W.K.), I. March, D. Manthorpe. C. Bouman, R. Veldhu;zen, F. Olt- huis, N. de Bree, P. van Amerom, H. Broekstra en K. de Cler. (Van onze medewerker) De Derby-winnaar 1961, Zippora, die enige weken geleden op Mereveld de Grote Fokkersprys won, toonde gisteren in Hilversum weer eens haar grootse vorm. De Messidor-dochter was in de achterhoede snel gestart en had spoedig aansluiting. De kopgroep werd aangevoerd door Zephir Har vester (v. Dooyeweerdl. Bij het in gaan van de rechte lijn viel Zippora Zephir aan en toen deze trachtte de merrie te houden, geraakt* Zephir van de benen en werd uitgeschakeld. I Zippora trionfeerde in de stijl van haar broer Theo MeSsidor, in 1.23.6 j km tijd, gevolgd door Zola S, die Zaroline G naar de derde plaats i verwees. Meerdere favorieten sneuvelden deze avond. Zo viel Achit Hollandia, I die in de zesde draverij trachtte zijn entrainementgenoot Amigo te onttro nen in galop en werd uitgeschakeld. De lachende derde was Van Buytene met Animo, die Amigo op de streep klopte (w. f29.60). Jaap Zuyderduyn behaalde met Xylophoon een mooie zege in de Conny-prijs, waarin Winnie H faalde. I De meest opzienbarende verrich ting liet echter Zahir B B. Leeuwen kamp» zien. Bij de start achter de auto kwam deze ten val en door be- schadiging van de sulky werd het paard overgespannen. Dit was ech ter geen bezwaar en in een veld van 12 paarden toonde hij zich in 1.25.7 de beste en verraste zijn aanhang met f 24.20 winnend. De uitslagen luiden: Constant Heny-prljs: 1. Brlon v. d. Lente (J. van Dooyeweerdj (1.32.9); 2. Bernadlne; 3. Bvou ïan 's-Graven- hof. Tot.: wl. f4. pl. 1.40, 1.50, 2. cov. 7.60, koppel 8.20. Condor S-prlJs: 1. Zarak (B. de Vries) (1.31.-); 2. Zoon Erebus; 3. dead heat: Arctic van 's-Gravenhof en Antoinette van Rehoboth. Tot.: wl. f 12.10, pl. 4.20, 2.10, 2.50, 2.20, oov. 8.40, koppel 13. Connie Scotch-prljs: 1. Zahir B (B. Leeuwenkamp) (1.25.7); 2. Zlzl's Ju weel; 3. X Erebus. Tot.: wl. f24.20, pl. 4.50. 2.10, 1.60, cov. 7.10, koppel 30.50. Conny-prijs: 1. Xylophoon (J. Zui derduin) (1.29.2); 2. Yankee Erebus; 3. Witvoet. Tot.: wl. f4.30, pl. 2.20,2.30. cov. 3.70, koppel 7.80. Criterium der 4-Jarlgenj 1. Zippora (F. J. Eerenberg) (1.23.6): 2. Zola S: 3. Zaroline G. Tot.: wl f2.70, pl. 1.50, 2.40, 2.30, cov. 8.30, koppel 10.20. Conny Coll-prljs: 1. Animo (J. van Buytene) (1.27 9); 2. Amigo; 3. Anna Soflne. Tot.: wl. f29.60, pl. 3.80, 2.90, 7.30, cov. 9.50, koppel 10.20. Conny Froboes-prljs: 1. Xuthus T (J. Th. D. Krauwer) (1.24.-); 2, Yan kee Mald; 3. Washington Tot.: wl. f 10.30, pl. 3, 1.70, 1.80, cov. 4.70, kop pel 12.60. Conny Stuart-prys: 1. Ysloper (P. M. Smit) (1.26.1); 2. Witty Hanover; 3. Yardley W. Tot.: wl. f 1.70, pl. 1.20, 1.90. cov. 4, koppel 7.60. Totallsator-omzet f 118.360.50. De tijd van 23,3 sec., waar mee Jutta Heine maandag de 200 meterrace in Malmoe won, zal hoogstwaarschijnlijk niet voor erken ning als Europees record in aanmer king komen. Toen de Duitse atlete liep, had zij het voordeel van een rugwind van meer dan twee meter per seconde. Tijdens jeugdzellwedstrijden in de Flying Juniorklasse te Sandham (Zweden) hebben Nederlandse deel nemers successen geboekt. Bij de meisjes won Annelies Vunderink (Loosdrecht) de hoofdprijs, terwijl Luuk Dudok van Heel bij de jongens 2de werd. De Oostduitser Klaus Ampler heeft met een tijd van 3 uur 38 min. 18 sec. over de 147 km de eerste etappe van de wielerronde van Oost- Duitsland voor amateurs, die ging van Maagdenburg naar Nordhausen, gewonnen. De Rotterdammer Wer ner Swaneveld was de best geplaatste buitenlander, namelijk 27ste. Zaterdag en zondag a.s. orga niseert de Zuidhollandse jachtvereni- ging in het Westbroekpark het jaar lijkse concours hippique, bij welke ge legenheid ook de wedstrijd Neder landBelgië voor springruiters wordt gehouden. ZWEMMEN OF ZONNEN beide zomervreugden vra-| gen om de goede smaak van sprankelende Coca-CoU. (Ja, altijd wanneer U verfrissing zoekt is Coca-Cola dé tintelende vondst voor verkwikking.Geniet op zo'n dag van ijskoude Coca-Ojla^l.het,zet^eenJk^£lus^oj> plezierige momenten.' Erkend bottelaart Botteio N.V. ScWed»m Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag het café van de heer T. H. Murk aan de Jagerskade 4 in Utrecht volkomen vernield. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door het omvallen van een petroleumstel, waarop een pan met gehaktballen stond te pruttelen. Het vuur vond gretig voedsel in de kleine woonka mer achter het café, die tevens via een trap toegang geeft tot de bo venverdieping van het café. Daar bevonden zich op dat mo ment de schoonmoeder van de heer Murk, mevrouw A. Schoonhoven- van den Brink, en twee kleuters van 2 en 4 jaar. De echtgenote van de heer Murk, mevrouw A. J. M. Murk- Schoonhoven, die zich in het café bevond, werd door voorbiigangers ge waarschuwd. Zij wilde de deur van de achterkamer opendoen, maar werd weerhouden door een laaiende vuur zee. Ook de trap naar de bovenver dieping brandde. In paniek rende zij naar buiten, waar zij de hulp inriep van voorbijgangers. Naar buiten De 31-jarige koopman J. H. W. Thomas bedacht zich niet en klom tegen de gevel naar boven, waar hij de ruiten insloeg en de bejaarde me vrouw Schoonhoven en de twee kin deren naar buiten trok. Men liet hen langs de gevel naar beneden zakken, waar hulpvaardige handen de aan hec vuur ontsnapten opvingen. Inmiddels was het vuur aangewak kerd door een straffe wind en moes ten twee aangrenzende woningen worden ontruimd. Het dak van een van deze woningen vatte vlam. De nieuwe brand kon hier echter snel door de brandweer worden bedwon gen. Met zes stralen ging men de vuurzee te lijf. Brandwacht Oostveen, die van een ladder het bluswater in de vlammen joeg, werd plotseling door het vuur verrast. Zijn commandant zag dat de grote ruiten van het café op barsten sconden en schreeuwde de brand wacht toe, dat hij moest vluchten. Deze waarschuwing hoorde de spuitgast echter niet. Plotseling vielen de ruiten uit elkaar en lekten de vlammen naar buiten. De brand wacht stond midden in de vuurzee, maar kon zich in veiligheid brengen door op het dak van een der beien* dende percelen te springen. Binnen een half uur was de brand weer het vuur meester. De nablussing vorderde echter nog ruim een uur. De schade is aanzienlijk. Het café en de bovenwoning brandden uit. terwijl de naastliggende percelen waterscha de opliepen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5