Bib Nederlandse soldaten leiden een leven als KASTEELHEREN Genie verlost met zwaar materieel gehuchten in Frankrijk uit isolement Auto's in (tomaten) puree Israël leidt Angolezen op Verwen Uw voeten Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 augustus 1962 Tweede blad no. 30730 Van onze speciale verslaggever La Courtine „Dit voertuig kost 98.000.staat er in keurige witte blokletters op één van de vele vehikels, waarmee het Nederlandse leger dit jaar naar Midden-Frankrijk is getrokken. Zoals men weet wordt de militaire chauffeurs altijd voor ogen gehouden wat de waarde is van het aan hun zorgen toevertrouwde staatseigendom. Een personenauto staat op f. 8.000.genoteerd, de kosten van de generaalssterren op het rode bumperbordje niet meegerekend. Een jeep kost zelfs al f. 12.000.en de diverse vrachtwagens natuurlijk nog meer. Maar f. 98.000.is wel heel veel. Het is dan ook de prijs van een monstrueus apparaat op vier grote wielen, dat in staat is met grote kracht een twee meter breed stalen mes over de grond te schuiven. Deskundiger gezegd: een „grader" en voor deze „grader" en zijn bestuurder, beiden van de genie, heeft de lege leiding in La Courtine een bijzonder aardig karwei bedacht, waaraan niet alleen de mannen van de genie, maar ook en vooral de Fransen veel plezier beleven. Het laat zich horen, dat het op treden van een vijftienduizend man sterke legermacht in een agrarische streek als het hoogland van Auverg- nt. zelfs bij de grootste voorzichtig heid, schade veroorzaakt. Het voor bijtrekken van een vijfhonderd wa gens lang transport, driemaal heen en terug van Nederland naar La Courtine en het veelvuldige troepen vervoer van bivaks naar de oefenplaatsen doet de provinciale Franse wegen bepaald geen goed. Verder gebeurt er natuurlijk wel eens een ongelukje. Een drietonner komt in een pas gezaaid weiland terecht, een ver dwaalde patrouille trekt zonder het te beseffen dat een bijna oogstrijp een bos ontvlammen. Op dergelijke graanland, een artilleriegranaat doet schadegevallen is gerekend en de Franse staat heeft zich bij voorbaat bereid verklaard 25 procent van de kosten voor haar rekening te nemen. Over de wijze van vergoeden van die andere 75 procent moet gepraat wor den en er is bij de vaste kampstaf dan ook een speciaal Nederlands- Frans bureau van de schadecommis- sie. Tegenprestatie Het bijzondere is nu, dat niet al le schade in baar geld wordt ver rekend. Het leger, met name de ge nie, heeft namelijk alle middelen om in ruil voor beschadigingen een waardevolle tegenprestatie te leve ren en dat komt de prefectuur van de departementen Creuse en Corréze waarover de oefengebieden van La Courtine zich uitstrekt, bar goed uit. Creuse en Corréze behoren tot de armste departementen van Frank rijk. Zij krijgen de laagste subsidies ter verbetering van de infrastruc tuur. De Nederlanders hebben nu op zich genomen hier en daar een kar wei te verrichten, dat deze departe menten en daarmee de bevolking, die onze militairen zo vriendelijk ont vangt, rechtstreeks ten goede komt. Zo heeft de genie bijvoorbeeld een zwembad uitgediept, een voetbalveld gedraineerd en zelfs een sluis aan gelegd evenbuiten La Courtine, die, eenmaal gesloten, een natuurlijk meer zal vormen waarin het straks ideaal zwemmen moet zijn. Voor de ze zomer heeft de genie zich gewor pen op een erbarmelijk landwegge tje. dat de gehuchten Bordessoule en Jouhanneix met het dorp Mérinchal (dertig kilometer van La Courtine) moet verbinden, maar dat vier maanden van het jaar door regen en sneeuwval volkomen onbegaanbaar was. Er staan nogal wat boerderijen in die streek en het zat Mérinchals actieve burgemeester, Pierre Vente- nat een gemoedelijke dikke man in een blauwe boerenkiel, al lang niet lekker, dat de bewoners van die boer derijen vaak in zo'n volslagen isole ment verkeerden. Hij kreeg het voor elkaar, dat het leger in ruil voor een paar schadeclaims, die de Fran sen op ons hadden, die weg van Mérinchal naar Bordessoulle. een kleine vijf kilometer lang, zou om toveren van een glibberig kleipad in een zeven meter brede „avenue", met afwateringsloten langs de kan ten. Aangepakt De genie heeft het kwarwei graag aangepakt en is met bulldozer, graaf machines, vrachtwagens en „grader" naar Mérinchal getrokken. Zo snijdt het grader-mes aan twee kanten. De Fransen zijn blij met de mooie weg en de genisten verrichten hun dienst met veel enthousiasme. Want het is begrijpelijk, dat zij liever een werk stuk van blijvende waarde afleveren, dan dat zij zich oefenen in het slaan van een brug, die een paar dagen na gereed komen weer moet worden af gebroken. Burgemeester en bewoners van Mé rinchal hebben de vijftien genisten met hun commandant, vaandrig J. U. van der Wal, fantastisch ontvan gen. Pierre Ventenat stond erop, dat de soldaten hun intrek zouden ne men in het oude kasteeltje, dat hem tot „mairie" (gemeentehuis) dient en dat zij op zijn kosten zouden eten in het beste hotel-restaurant ter plaatse. Zo geschiedde. En de solda ten leiden er nu een leven als een prins. De „Mairie" ligt aan 'n prach tig meertje en is omgeven door een groot grasveld, dat als gemeentelijk kampeerterrein in gebruik is. Ook al geen ongezellig aspect, die gekleur de tentjes en hun bewoners (bewoon sters!) zo rondom het militaire bi vak. Overvloed Het eten is zo overvloedig, dat de soldaten een kilo in de week aanko men en als zü tot dank 's avonds met afwassen helpen moeten ze nog alle moeite doen om de fles wijn, die de hotelier daar voor weer in ruil wil geven, af te weren. Een be jaarde inwoonster van Mérinchal heeft ook een blijk van de dank baarheid van de bevolking aan geboden om de was te doen voor de soldaten. Elke ochtend krijgt zij drie bundeltjes besmeurd wasgoed, die dan 's avonds keurig gewassen en ge streken voor de eigenaren klaar lig gen. Maar goed. daarom was het alle maal niet begonnen. De genisten ver dienen die dankbaarheid met hard werken. Zy laten hun zware werk tuigen van de ochtend tol de avond over het kleipad grommen met een snelheid en een volharding waar de bewoners van „La douce France" he lemaal onrustig van worden. „In twee weken moet dit karweitje klaar zijn", zei vaandrig Van der Wal de zer dagen tegen ons en als de regen hem niet dwars heeft gezeten is hij op dit ogenblik al een eind op streek. (Advertentie) 't Vuur zit weer tot In de keei. Zuurbrand oplaaiend vanuit de maag. Aan die kwaal kunt U een halt toe roepen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't over tollig zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. Op sommige punten, zoals bij deze boerderij was de weg van Mérinchal naar Bordessoule zo smal. dat een vrachtwagen er niet door kon. Maar vaandrig Van der Wal (midden op de foto met helm) en zijn mannen zijn er met zwaar materieel op los getrokken. Het kleipad wordt een ..avenue'' van zeven meter breedte. Bekend verzamelaar ging heen Gustaaf van Gheluwe (Van onze correspondent uit Brussel) Vanochtend is eerst bekendge maakt. dat maandagmorgen in alle stilte te Watermaal-Bosvoor de bij Brussel het stoffelijk over schot ter aarde besteld is van de kunstverzamelaar Gustaaf van Gheluive. Hij was vrijdag te Brus sel overleden. Van Gheluwe. die eigenaar was van een grote kleer makerij, was reeds op jeugdige leeftijd met het verzamelen van moderne kunst begonnen. Hij heeft de Belgische expres sionisten gesteund, lang voordat zij tot roem waren gekomen. En later hebben ook de non-figura tieven in hem een Mecenas ge vonden. Met die van de diaman tair Urvater en die van de indus trieel Dotremont behoorde de col lectie van Gheluwe tot de belang rijkste particuliere verzamelingen van moderne kunst in België. Het is nog niet bekend wat er thans met deze collectie zal gebeuren. Enige jongeren uit Angola krijgen een opleiding in het Israëlische jeugdbataljon en binnenkort worden er nog meer verwacht, aldus berich ten uit Tel Aviv. Een Israëlische functionaris zei dat Israel „iedere Afrikaanse nationalistische beweging die naar onafhankelijkheid streeft" wil helpen. Leiders van nationalisten in Portugees Guinee zouden eveneens Israëlische hulp hebben gevraagd. Klacht tegen de fabrikant van thalidomide De ouders van een kind van acht maanden, dat zonder armen ter we reld kwam, nadat zijn moeder gedu rende de zwangerschap thalidomide had gebruikt, hebben besloten bij het Britse hooggerechtshof een klacht in te dienen tegen de fabrikanten van dit kalmeringsmiddel. Het echtpaar Edward Satherley van het eiland Wight heeft de hulp van de „Vereniging voor steun aan kin deren die slachtoffer van thalidomi de zijn". Mevr. Satherley verklaarde dat het ziekenfonds zich niet met de kwestie wil inlaten. Consternatie gisteravond om streeks zeven uur op de Hoge Rijndijk. De rijbaan was bezaaid met tomaten, waarvan de meeste tot puree geslagen waren. Er zul len slechts weinigen zijn, die pre cies kunnen vertellen, hoe die to maten daar nu eigenlijk op straat kwamen. Een paard-en-wagen, beladen met tomaten, reed op de Hoge Rijndijk komende uit de richting Zoeteriooude. Op de bok zaten de 25-jarige J. van Weizen en de 14- jarige H. Taverne. Achter hen reden een personenauto en een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto passeerde de groen- tekar. Op dat moment moest de bestuurder van de vrachtauto sterk afremmen. Zijn wagen gleed door en ramde zowel de groentekar als de personenauto aan de achterzijde. De groentekar schoot naar voren en botste tegen een aan de rechterkant van de weg geparkeerde personenauto. De man en de jongen vielen van de bok op de weg. De heer Van Weizen brak een sleutelbeen. Zijn jonge metgezel klaagde later over pijn in de rug. Beiden wer den naar het Academisch Zieken huis overgebracht. De vrachtauto raakte ook nog een tweede per sonenauto, die eveneens aan de rechterkant van de weg gepar keerd stond. De balans van deze ingewikkelde aanrijding is dus als volgt: drie beschadigde personen auto's, twee gewonden, een be schadigde vrachtauto, een ge schrokken paard en een grote hoeveelheid tot puree te pletter geslagen tomaten op de rijbaan van de Hoge Rijndijk. (Foto LD/Holvast) Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Wlchmond C. Fortgens te Berllkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Vianen en te Nieuw koop-Woerdense Verlaat M. Hlensch, kand. te Haarlem, die geen verdere be roepen in overweging kan nemen te Scharendyke H. J. Dlekema. kand. te Amsterdam te Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman) Th. Rlenks te Slt- tard. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordscheschut (Dr A. W. Drechsler te Vlissingen Bedankt voor Elburg F. Bakker te Driebergen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Wetsinge-Sauwerd H. Mostert. kand. te Rotterdam EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Utrecht (vac. M. J. Heybroek) J. Happee te Stadskanaal, Een foto van prof. dr. J. F. Holleman. directeur van het In stituut voor Sociale Research aan de Universiteit van Durban. Prof. Holleman is, zoals we reeds schreven, benoemd tot hoogleraar in de sociologie van Afrika aan de Leidse Universi teit. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70— en f100.—Of f300 en f 400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. VIVAT ORANJE! Nog slechts anderhalve maand- dan beweegt de luisterrijke 3-okto- ber-optocht getiteld „Vivat Oran je- zich weer door Leidens stra ten! Reeds zyn de wagenbouwers druk aan het werk; de kostumiers zijn al wekenlang bezig met de ruim 500 kostuums voor de deelnemers en de kappers krullen, friseren, kammen en planteren dagelijks, zorgvuldig en yverig. 6 De Optochtcommissie van de 3 October Vereeniging" vergadert overlegt, schrijft de verklarende tek sten voor de feestwijzer en tracht 1001 vraagstukken en kleinere pro bleempjes op te lossen. De muziekkorpsen repeteren, de Koksschool zet zich al schrap, om de 1000 personen gekostumeerden en muzikanten in de optocht pauze te ontvangen en te laven. Kortom, er worden overal toebereid selen gemaakt voor „de grote dag", naar ons bleek, toen wij eens infor meerden, hoe de zaken stonden. Men deelde ons nog mede, dat alle rollen het zijn er ruim 500! reeds verdeeld zijn, behalve die van circa 25 heren. Zij, die deze plaatsen nog willen bezetten, kun nen zich wenden tot de heer H. de Wilde, Breestraat 93. Als alles meeloopt Ja, dan hebben we een optocht 1 Over 7 we ken l Amerika strijdt tegen orkanen Amerikaanse geleerden zullen dit Jaar beginnen met pogingen de ver nietigende orkaanwinden te remmen. Het weerbureau en de marine heb ben een gezamenlijk driejarenplan onder de naam „Stormfury" opge steld om dit te verwezenlijken. Men wil tijdens orkanen zilver jodidekris tallen in de lucht verspreiden om hiermee te trachten het samenstel van winden minder stabiel te ma ken, waardoor de windkracht af neemt. Vooral transpirerende voeten. Maak een einde aan deze ergernis voor Uzelf en Uw omgeving. Uw voeten weer fris en gezond door VOETPOEDER 8TR00IBUS f,3S - NAVULZAKJE 85 et» Kennis is Macht naar Plesmanschool Nu het schoolgebouw aan de Pie terskerkstraat 3, waarin tevens de middelbare handelsavondschool „Kennis is Macht" is gevestigd, bin nenkort gesloten zal worden, zullen de leasen van .Kennis is macht" met ingang van de nieuwe cursus (september) worden gegeven in het gebouw van de ulo-school aan de Plesmanlaan. Voor KIM betekent deze nieuwe huisvesting t o v. die in het sterk verouderde gebouw aan de Pieterskerkstraat een grote verbete ring. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johnny, zn van J. J. Regeer en P. G Ravensbergen; Janna, cir van J. Mooten en L. Pronk; Wilhelmus Petrus, zn van W. P. Hartwljk en J. M T. Roessen; Amerlk. zn van C. van Bee- len en K. van Rijn; Brigitte Elisabeth Qulnta, dr van J. Beverwijk en Y. van der Blom; Cornelia Jacobs, dr van N Neuteboom en C. J. Moenen; Griet ie' dr van M. van Beelen en W. Renunèl- zwaal; Frank, zn van C van den Nleuwend ijk en G E, van Rossum Frans Peter, zn van J. A. Bos en J C. Rothfusz; Josephlna Maria, dr van U. C. van den Berghe en M. M. Bron meer; Jannetje Theodora Maria, dr van G. C. B. van der Ham en J. j M Augustlnus; Jacoba Antonla Maria dr van G. C. B. van der Ham en J. j' M Augustlnus. GETROUWD P W. Hagendyk en M. Hofenk; W. de Boer en B. Jllleba. OVERLEDEN A- Tongeren. 1 Jr. zoon; M. V R- wv- O- van Ipenburg: G. P. Kapperfc, 79 Jman.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3