Laatste landingen leken akkoord in weg te staan I.R.C.K.-kritiek op Wereldraad „BREEK DAT OVERLEG AF" 7 AGENDA Kabinet: Nog geen nadere mededelingen Kodak Moeizaam sluitstuk in New York Wachtmeester verongelukt Haal Russen niet binnen Nederlandse organisaties Weer brand in centrum van Den Haag Chefarine .4 MET EEN ENKEL WOORD Minister Cols op Cu ra cu o 44- LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 Vervolg van pag. 1 (Van onze Haagse correspondent) »In dit stadium kunnen geen nadere mededelingen worden gedaan". Dat is de tweede en laatste zin van het uiterst sobere „communiqué", dat de Regeringsvoorlichtingsdienst gisteravond uitgaf, nadat het kabinet gedurende ongeveer 3 uur had beraad slaagd over de „belangrijke fase, waarin de onderhandelingen over Nieuw-Guinea thans zijn gekomen". Het is duidelijk, dat de Nederlandse regering ondanks alle mogelijke bezwaren, die naar men gerust kan aannemen soms uitzonderlijk ernstig moeten zijn geweest, zich heeft neer gelegd bij wat tot nu toe in New York is overeengekomen. Dat de Nederlandse regering dit niet van harte heeft gedaan, ligt voor de hand, maar zij wil elk op onthoud, dat vermeden kan worden ook vermijden, teneinde zo spoedig mogelijk de liquidatie van het ge schil rond Nieuw-Guinea te bereiken. Zo snel als zulks de volksvertegen woordiging maar mogelijk is, zal ook de procedure van het op komst zijnde wetsvoorstel omtrent het ak koord worden gevolgd, zo vernamen wij nog. Voor het overige verwijst de rege ring voor nieuws omtrent de onder handelingen naar de andere kant van de Oceaan. Veel verheugend nieuws voor Nederland zal er niet by zijn. Helaas zou zulk nieuws nóg schaarser zijn voor de Papoea's. Tot zover onze Haagse correspondent. Stemmingen Aan de „andere kant van de Oce aan" seint onze Amerikaanse corres pondent, dat Oe Thant, de waarne- ment secretaris-generaal van de Ver enigde Naties gisteravond nog steeds beoogde en hoopte dat het formeel akkoord tussen Nederland en Indo nesië vandaag zou worden getekend. Dit akkoord leek gisteren echter ernstig in gevaar te komen. Geduren de zeer bewogen dag varieerde de stemming tussen gefundeerd optimis me en verbitterde argwaan. Immers op het moment, dat alle obstakels van betekenis uit de weg waren ge ruimd. werd de Nederlandse delegatie uiterst pijnlijk verrast door het be richt over 'n groots opgezette aanval met honderden parachutisten op de zuidkust van Nieuw-Guinea. Gerou tineerde waarnemers in het V.N.-mi- lieu waren eenvoudig stomverbaasd over een dergelijke grofheid op het moment, dat de onderhandelaars de laatste hand legden aan een vreed zame oplossing. Oe Thant verwachtte, dat vandaag de onderhandelingen zouden worden hervat. Dit zouden zowel informele als formele onderhandelingen kun nen zijn .Deze laatste moet men zich eigenlijk niet als onderhandelingen voorstellen, dich als een onderteke ningsceremonie, welke waarschijnlijk zeer kort zal duren. Oe Thant wacht te nog op een laatste woord uit Dja karta en Den Haag betreffende en kele meningsverschillen. Opgeruimd Maandag laat op de weg waren de laatste grote obstakels, die het ak koord in de weg stondefc, reeds opgeruimd. De vlagkwestie was be vredigend geregeld door het mogelijk te maken, dat tot 1 januari de Ne derlandse vlag naast die van de Ver enigde Naties zou kunnen wapperen, terwijl na die datum de vlag van Indonesië naast de VN-vlag zou kun- nan worden gehesen. Dit alles met goedvinden van de wnd. secretaris generaal. Het tweede obstakel, dat men toen nog uit de weg moest ruimen, was de dreiging van verdere infiltraties. Bepaald werd. dat bij ondertekening van het akkoord het vuren terstond zou worden gestaakt. Dit zou een ein de maken aan verdere landingen. Gisterochtend vroeg had men in V.N.-kringen de indruk, dat in feite niets meer het akkoord in de weg stond. De ondertekening vandag leek zekerder dan ooit tevoren, Toen kwam het bericht over de jongste landingen. Om kwart over elf kwamen dr. Van Roijen en mr. Schurmann de foyer voor de gedelegeerden binnen, zo ernstig en gespannen, dat men onmiddellijk het gevoel kreeg: hier is iets mis gegaan. De Nederlandse hoogste gedelegeerden dronken snel een kop koffie, waardoor zij het ove rigens nog maar warmer kregen en wachtten met ongeduld op de tele foonverbinding met Nederland, die voor hen was aangevraagd Het ge sprek duurde lang en terwijl zij zich in de telefooncellen bevonden ver breidde zich door de foyer het ge rucht, dat opnieuw een grote groep parachutisten boven Nieuw-Guinea was neergelaten. Donderslag Dat bericht kwam waarlijk als een donderslag bij heldere hemel en het maakte duidelijk, waarom de Neder landse gedelegeerden zo in spanning verkeerden. Het akkoord, dat prak tisch scheen te zijn bereikt, leek plot seling weer ernstig in gevaar. De Ne derlandse onderhandelaars weigerden natuurlijk commentaar te geven in deze situatie. Terstond na het tele foongesprek verlieten zij het V.N.- gebouw. Vroeger in de ochtend had Oe Thant geconfereerd met Bunker en daarna had hij dr. Van Roijen en mr. Schurmann ontvangen en nog weer later Soebandrio. Óndanks het schokkende nieuws werd het tech nisch overleg van de financiële des kundigen gedurende de hele ochtend voortgezet. Mr. Huydecoper had daarbij de leiding over de Neder landse groep. Ook na de landingen, waartegen dr. Van Roijen en mr. Schurmann vrijdag geprotesteerd hadden, had men een poging tot infiltratie op Nieuw-Guinea geconstateerd. Neder land had daarvan echter geen ophef gemaakt, terwille van een zo vlot mogelijke afwikkeling der besprekin gen. Ongerustheid over dit verschijn sel had men daarom echter wel doen blijken. De grote groepen parachu tisten, die gisterochtend werden neer gelaten, kon men evenwel niet ne geren. Dat was een incident van de eerste orde. Wat nu verder te doen stond, moest in Den Haag worden beslist. Het akkoord leek op losse schroeven gekomen vlak voor de on dertekening. De verontwaardiging over de Indonesische actie is inV. N.- kringen vrijwel algemeen. Woorden als ..grof" en „onhebbelijk" waren in de gesprekken normale kwalificaties over dit gedrag. Men vroeg zich echter wel af. welk alternatief voor Nederland in deze situatie nog over was gebleven en wachtte des te meer in spanning op berichten uit Den Haag. waar de ministerraad verga derde. Vlagkwestie Er scheen nog een andere moeilijk heid te rijzen. Het betrof de vlag kwestie. Maandag had de Indonesi sche delegatie zich akkoord verklaard met het compromis, dat Bunker sug gereerde. Hierover had men Djakar ta telegrafisch ingelicht. Gisteren kregen de Indonesiërs echter 'n ver ward telegram uit Djakarta terug, dat scheen te slaan op de toestand, zoals die zondag nog was, toen de vlag kwestie nog niet uit de wereld was geholpen. De verbindingen tussen de Indo nesische delegatie en Djakarta laten veel te wensen over. Het Indonesische codesysteem lijkt heel omslachtig. Telefoneren kan men alleen op be paalde uren. Optimisten meenden, dat alleen door de verwarring een misverstand in het spel was. anderen echter achtten na de gebeurtenissen van gisteren alles mogelijk. Gisteravond zijn de Indonesiërs in New York erin geslaagd Djakarta telefonisch te bereiken. Dat gesprek heeft, volgens hen, de situatie opge helderd, zodat dit punt geen moei lijkheden meer zal opleveren. In middels heeft Soekarno zijn fiat ge geven. Protest Mr. Schurmann heeft gistermid dag bij Oe Thant wederom 'n protest ingediend over de militaire acties van Indonesië met het verzoek dit protest onder de leden van de Veiligheids raad te laten circuleren. Mr. Schur- manns stap was een soort reprise van de demarche van vrijdag jl. De Nederlandse regering pro testeerde tegen de poging van zes In donesische schepen aan land te ko men op het eiland Misool op de avond van 11 aug. en vooral tegen de actie van zes of zeven vliegtuigen, die parachutisten hadden neergelaten o.a. bij Merauke. Sorong en Kaima- na in de nacht van 13 op 14 augus tus. De secretaris-generaal achtte ge noemde acties zeer ernstig en mr. Schurmann drukte zich wel zeer be heerst uit, toen hij merkte, dat zul ke acties geen goed doen aan 't ver loop van de onderhandelingen. Toen honderden neerdaalden boven parachutisten Nieuw-Guinea, was het in New York maandag, mid den op de dag. Dit was juist de dag. waarop uiterst belangrijke discussies plaatshadden en in feite een akkoord werd bereikt over alle belangrijke punten. De Nederlander» waren op dat moment volkomen onwetend van de nieuwe aanval. Zjj hoorden daar van pas gisterochtend uit de persbe richt-en en kregen er In de loop van de dag het eerste officiële telegram over. lil Frankrijk Bij een verkeersongeval in Frank rijk is vannacht de reserve wacht meester J. C. Dieters 22uit Gro ningen verongelukt. De dpi. soldaat A. Hoogland uit Oldebroek werd bij dit zelfde ongeval gewond. Beide militairen, die met hun onderdeel van La Courtine op de terugweg naar Ne derland waren, stonden vijf kilometer voorbij Chalons-sur-Marne naast hun jeep om aan burgers de weg te vragen. Een tegemoetkomende burgerauto heeft beiden aangereden. Wacht meester Dieters werd gedood. Sol daat Hoogland liep een lichte hersen schudding op. Hij werd naar het hospitaal van de vaste kampstaf in Mourmelon overgebracht. Vijfde plenaire congres VOOK HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 1850 Radlo- Volksunlveraltelt: Hedendaagse letter kunde VII, door Jacques aen Haan, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Jazzmuz. VPRO: 18.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws., 20 05 Promenade-orkest en zangsollst. 20 35 De Klucht van Advertentie dc de president van de IRCK, de veel verschrikkelijker ramp van het j openen van de deur voor de commu- j nisten om te opereren op de hoogste niveau's en in de onderste comité's i van de Wereldraad van Kerken. De IRCK is de waarlijk bijbelse Oecu- De president van de Interna- menische beweging, die opgezet is - tegenover de Wereldraad van Ker- altijd in iop-condiiie! Elke Kodak rolfilm heeft altijd: schutpapier tussen de spoelranden geklemd, dus nooit liehtsluier! een bescherming tegen licht en lucht. Polytheen en tinfolie beschermen de film volledig, Een gegarandeerd blij- vend-stabiele kwaliteit: fabrieksvers ROLFILMS voor mensen van nu! voor mensen als u! Lobbe, hoorspel, 21.45 Lichte grammo- foonmuz., 22.00 Sranang Tori. Suri naams progr., 22.20 Sport halverwege, 22.30 Nws. 22.40 Met een knipoog naar de Muzen, muziek en gedichtjes, 23.00 Zangrecital, 23.30 Lichte orkestmuz. tionale Raad van Christelijke Kerken, de Amerikaan dr. Carl Mcintyre. heeft in een inleiding op het gisteren te Amsterdam begonnen vijfde plenaire congres van de IRCK kritiek geoefend op de Wereldraad van Kerken. Dr. Mcintyre zei o.m. dat, om elke mogelijke bedreiging van een raad van kerken, georgani seerd achter het IJzeren Gordijn, weg te nemen, de oecumenische leiders de door de Russen gecon troleerde kerken hebben toege laten. daarbij inbegrepen de Russische Orthodoxe Kerk van Moskou. De afgelopen week zyn vijf ker ken uit door het de Sowjets bezet gebied, de Russische baptisten er bij gerekend, ontvangen door het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken te Parijs. Het zijn alle Chroestsjows kerken, de agenten van zijn geheime dienst bestuderen hen, aldus spreker. De prils voor de uitschakeling van de vreselijke catastrofe voor een raad van kerken in de landen ach ter het ijzeren gordijn is, zo vervolg- De heren Ritzema Bos (namens het I feiten blijkt, dat bij deze onderhan- PAmlt* v;«>. n„: I _1 -11, In de afgelopen nacht heeft de Haagse brandweer opnieuw de strijd moeten aanbinden tegen brand in een der nauwe straatjes van de bin nenstad. Een opslagplaats van oud papier en andere afvalmaterialen aan de Wagensteeg. een zijweg van de Wagenstraat is met groot gevaar voor aangrenzende bedrijven, totaal uitgebrand. De schade, die door de eigenaar groot wordt genoemd, wordt niet door verzekering gedekt. Een complex grote en kleine op slagplaatsen van ongeveer tach tig meter diepte en twintig meter breedte brandde en smeulde van nacht uit. De brandhaard kon in de morgenuren nog niet gelocaliseerd werden. Wel was aan omwonenden bekend, dat onverkoopbare afvallen, waaronder filmresten van een nabij zijnde volksbioscoop, in een speciaal hok van de afvalpakhuizen vernie tigd werden. Of hiermede een slor digheid zou zijn begaan kon nog niet worden vastgesteld. Men zei, dat de brandweer van deze praktijken op de hoogte was. Het loeiende vuur in de nanacht wekte omstreeks vier uur vele om wonenden. De brandweer was met groot materieel snel ter plaatse en kon het vuur via aangrenzende pan den betrekkelijk snel insluiten. Op geschroeide daklijsten, gesprongen ruiten en waterschade na. bleven een boekhandel, enkele café's en 'n bril lenwinkel behouden. De brand ver oorzaakte grote ops hudchng in de volkrijke buurt rond de Haagse Wa genstraat. Een kat met enkele Jon gen kwamen in de vlammen om. Het wielrennersmateriaal van ploegleider Klaas Buchli kon op het nippertje morden gered. 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Een belangrijke ontdekking op ge neeskundig gebied is„synergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Tegen pijn tn griep. Geschikt voor een gevoelige ma»g, want die wordt beschermd door hot bestanddeel Chelaro». 20 tabletten f 0.80, 40 tabletten 11.50,100 tabletten 13.50 Comité Zelfbeschikking Nieuw-Gui neal Hekkert (organisatie van Bra bantse KVP-jongeren) Van Kampen (Veteranenlegioen Nederland), Bui ten (Stichting „Door de eeuwen Trouw"), het lid van de Eerste Ka mer, de heer Reijers en het lid van de Tweede Kamer van Rijckevorsel, hebben aan de ministerraad het vol gende telegram gezonden: „Wij doen een dringend beroep op de regering om, gezien de voortgaande agressie op Nieuw-Guinea, de besprekingen (met Indonesië) die wezenlijk een capitulatie zijn. af te breken. De Ne derlandse houding koerst regelrecht naar verraad van de Papoea's en een grove ondermijning van de interna tionale- rechtsorde". De vereniging van Papoea's in Ne derland „Kobe Oser" heeft „in grote zorgen en geestelijke nood" een brief gezonden aan de Koningin over de ontwikkeling in de kwestie-Nieuw- Guinea. Zij schrijft o.m.: „Met diepe bezorgdheid hebben wij kennis genomen van de voorlopige uitslag van de onderhandelingen, welke dr. J. H. van Roijen met In donesische vertegenwoordigers heeft gevoerd. Uit de bekend geworden ken. Men vraagt zich af. zo vervolgde dr. Mcintyre. hoe zelfs paus Johan nes XXIII zo gastvrij kan zijn voor de protestantse aartsbisschoppen, die niet geloven in de onbevlekte ont vangenis en die bereid zijn de agen ten van het Kremlin in de Raad van Kerken te verwelkomen. Dr. Mcintyre zei, dat hij enkele weken geleden naar het hoofdkwar- tiei van de Wereldraad van Kerken in Genêve een brief had geschre ven. waarin hij de secretaris-gene raal. dr. W. A. Visser 't Hooft, en vertegenwoordigers van de verschil lende lichamen van de raad had uit genodigd het IRCK-congres in Am sterdam te komen bijwonen. Daar op had hij echter geen antwoord ontvangen. De president van de IRCK vertel de dat hij vorige week via een Ame rikaanse radio-organisatie met meer dan 300 stations een krachtig pro test had uitgesproken tegen de druk die zijn regering had uitgeoefend bij het tot stand brengen van een overeenkomst om Nieuw-Guinea te stellen onder macht van de pro- communist Soekarno, die neutraliteit voorwendt. De president deelde mede dat er thans 83 denominaties bil de IRCK zijn aangesloten. Het congres, dat door ruim 500 afgevaardigden uit 55 landen wordt bezocht nam gisteren m«L algemene stemmen 24 kerkgroe- pen als lid van de IRCK aan. Teleurstelling De algemeen secretaris, de heer A. Warnaar Jzn (Amsterdam), bracht in de huishoudelijke vergadering het verslag uit over de afgelopen vier jaar, waarin volgens hem de groot ste teleurstelling was dat het ook in die periode praktisch niet mogelijk was enige van de oudere kerken te winnen als lid voor de IRCK. De enige uitzondering vormt de groep Strict Baptist Churches in En geland. Niettemin is toch de positie van de IRCK over de genele wereld belangrijk versterkt, aldus het ver slag Bijna overal neeit de IRCK delingen wordt tegemoet gekomen |zUn raaen. associaties of organisa- aan de eis van Indonesië om de heerschappij over westelijk Nieuw- Guinea toegewezen te krijgen. Een vervreemding van een deel van het Koninkrijk en van Neder landse onderdanen aan een andere mogendheid, zoals Indonesië of welke andere mogendheid ook. zou een to tale miskenning betekenen van de grondwet en van ons recht op de hoge bescherming van Uwe Majesteit welke ons. als Nederlandse onderda ties, aie ailes aoen wat mogeiy* is om de zaak van de IRCK en de be ginselen waarvoor ue raaa strydt, te bevorderen en uit te oragen. Verschillende van de kerken, die op grond van principiële bezwaren tot dusver geweigerd hebben zich aan te sluiten by de Wereldraad van Kerken, staan volgens de heer War- naai zeer dicht bij de IRCK. „Maar er is praktisch geen enkele kerk in de wereld van heaen, waar de boze nen. evenzeer ais de Nederlanders, in jgeest. van relativisme en vrijheid de grondwet is gewaarborgd. Ernstig I ^J"lerPretalie' mc!de ontzet beklagen wij ons bij Uwe Ma- *yze binnendringt. En de jesteit over de onderhandelingen van |ide*lenK üeze beweging, zoais zy deze diplomaat, met eerbiedig ver-'d001 ,^aar propagandisten worden deze diplomaat, met eerbiedig ver-1 zoek dat het Uwe Majesteit zal be- i ediagen, klinken zo goed voor hagen de fatale uitwerking daarvan alsnog te willen stuiten". Voorts wordt in de brief gezegd: „Vervreemding en uitlevering zou den door ons volk in Nieuw-Guinea naar zijn diepste over' 'iging worden afgewezen als een ramp. die met slavernij op een lijn moet worden gesteld". Het schrijven was ondertekend door Z. Sawor, voorzitter, en D. Ha- nasbei, vice-voorzitter. BINNENLAND De directie van de Nederlandsche Bank te Amsterdam zal volgende week zaterdag een gepantserde geldtrans portauto aanbieden aan het Nationaal Oorlogsmuseum In Overloon. Met dit zelfde voertuig begaven zich ln de meidagen van 1940 Prinses Juliana, Prins Bernhard met de Prinsesjes Bea trix en Irene naar IJmulden, om van daar scheep te gaan naar Engeland. BUITENLAND Een Boelng-707 van de Duitse Lufthansa, komende van Frankfort, heeft gisterochtend een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Londen omdat het neuswiel vast zat. Het toe stel had 42 passagiers en 9 beman ningsleden aan boord, die het vlieg tuig zonder letsel hebben kunnen ver laten. Het Japanse leger heeft gisteren bekendgemaakt, dat met de vorming van vijf nieuwe divisies het leger ge bracht ls op 13 divisies met totaal 99 000 man. Totnutoe bestond het le ger uit zes divisies en vier brigades. Men heeft niet veel hoop meer, dat de cabine waarin vorige week donderdag twee apen en vier hamsters aan een ballon bij Goose Bay ln La brador de lucht Ingingen, zal worden teruggevonden De cabine zou zondag boven noord-Manitoba automattsch van de ballon gescheiden zijn. toen deze tot een bepaalde hoogte was ge daald. De dieren beschikten over zuur stof voor ongeveer 150 uur. De bestuursraad van het Ameri kaanse vakverbond AFL-CIO gaat stre ven naar een 35-urlge werkweek zon der verlaging van de lonen. Naar de voorzitter van het verbond. George Meany, op een persconferentie mede deelde. is dit de enige manier om de werkloosheid te bestrijden. Premier Brochado da Rocha van Brazilië heeft gisteren zijn reeds enige tijd verwachte urgentieplan bij het parlement ingediend. Het plan verleent hem bijzondere volmachten, o.a. voor het treffen van belasting en landher- vormingBmaatregelen. Politieke waar nemers verwachten dat het parlement het voorstel zal afstemmen. Een dreigende staking van grond personeel van Pan American World Airways is gisteren door president Kennedy voor zestig dagen uitgesteld. Een Newyorkse rechtbank had het ver zoek van de luchtvaartmaatschappij de staking te verbieden reeds afgewezen. Deze was afgekondigd omdat onder handelingen over een nieuw arbeids contract v/aren vastgelopen. President Kennedy zei, dat hij een commissie opdracht zou geven de kwestie te on derzoeken. In Buenos Aires (Argentinië) z(jn speciale maatregelen afgekondigd om het hoofd te bieden aan de schaarste Vijfentwintig van de dertig passagiers zijn verdronken. De aartsbisschop van Wenen, kar dinaal Franz König. heeft een plan om vandaag een bedevaart naar de Poolse stad Czestochowa te maken, moeten laten varen, omdat hij geen visum van de Poolse regering heeft gekregen. De kardinaal zou op uitno diging van kardinaal Wyszinskl een bezoek aan Czestochowa gaan brengen Volgens ambtenaren van het Franse ministerie van Justitie ls op 3 augustus gearresteerd de 57-Jarlge André Regard, die het hoofd zou zijn geweest van een ondergrondse organi satie van de Franse „Nationale verzets- raad". Deze raad staat onder leiding van oud-premier Bldault. tegen wie de Franse regering kortgeleden een arres tatiebevel heeft uitgevaardigd, nadat zijn parlementaire onschendbaarheid was opgeheven. Vier Cubaanse gewichtheffers en hun coach, die voor de Middenamerl- kaanse en Caribische spelen ln Jamaica zijn. hebben politiek asiel gevraagd. Tot hen behoren Serglon Lolva en Juan Jones, gouden-medaillewinnaars in Caracas in 1959. Het communistlscb-Chlnese pers bureau „Nieuw China" meldt, dat In diase militairen maandag J.l. In het dal van de grensrivier de Galwan vier schoten op Chinese stellingen hebben gelost. Volgens „Nieuw China" ls dit 1 ter plaatse retJs driemaal eerder ge- menselyke oren. Zij spreken over eenheid en broederlijke lieide. En zijn dit geen twee zaken die waard zijn om voor te strijden.'' Het benoetc dan ook niet te verwonderen dat er by vele mensen, die niet zo scherp onderscheiden een neiging schijnt te zijn om zich bij de \vereidraau aan te sluiten", aldus de heer Warnaar. „Ik aenk aan mijn eigen kerken (de Gereformeerde Kerken). In het bijzonder onder de leiders schijnt de sympathie voor de Wereldraad te groeien en sinds de laatste oorlog hebben de zendingsmensen voortdu rend getracht onze kerken in de richting van de Internationale Zen dingsraad en WereJdaad te drijven" zo merkte de heer Warnaar in dit verband nog op. Sinds 1958 'het vierde plenaire con gres) sloten zich twintig nieuwe „associeted bodies" en zes consulta tieve leden btf de IRCK aan. Er zijn 19 nieuwe constituerende leden aan gevraagd, hetgeen het totale aantal denominaties die lid zijn van de IBCK brengt op 77 zo deelde de al gemeen secretaris nog mede. aan water en elektriciteit, die ls ont- schied en wel tweemaal ln Juli en nog staan nadat een geweldige brand maan dag een elektrische centrale verwoestte. Op de rivier de Ganges ln India is nabij Mokemeh een veerboot als gevolg van een felle storm omgeslagen. eenmaal ln augustus. Voorts zouden Indiase mllltal' «n 27 Juli J.l. op een andere plaats ln dit dal tweemaal op Chinese grenswachten hebben gescho ten. Minister mr. J. M. L. Th. Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is met de „Prins der Nederlan den" van de KNSM in Willemstad aangekomen. De bewindsman zal In Curasao vakantie houden, alvorens door te reizen naar Paramaribo, waar hij de jaarlijkse bijeenkomst van de cul- turele adviesraad voor het Koninkrijk I zal bijwonen. Minister Cals heeft zyn intrek ge-1 nomen in Hotel Curasao Intercon tinental. 1 WOENSDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst: Volle Evang. Zending. 7.45 uur nm. Pieterskerk: Avondstilte, 7.30 u. nm. DONDERDAG Hoge woerd 175: Dlenstvergadering van Jehovah's Getuigen. 7.26 uur n.m. VRIJDAG. Prediker: Evang. Christengemeente „Ecclesia". 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbel studie 10-11 uur v.m„ prediking ds. C. Ammon. 11-12 uur v.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Het tul penmotlef ln de Turkse kunst". Werk dagen 10-4 uur; zond. 1-4 uur (tot 20 augustus). Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur, zondag I-B uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus) Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN. Lidn: „El Cld". 14 Jr Dag. 2.30 en 7.30 uur (ook zondag). Luxor: „Ramona". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Drie ls teveel". 18 jr. Dag. Trianon: „Follow that dream". A.l.Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Rekruut tegen wil en dank". A.l. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Salomo en de Koningin van Sheba". 14 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur; 's middags 2.30 uur „Doornroosje". Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. en zond. 7 en 9.15 uur „Gezworen kameraden" (Battle Cry). 14 jr. Ma. en dl. 8 uur „Blanke vrouw ln de Jungle". 14 Jr. Wo. en do 8 uur „Morgen zijn zij volwas sen". 18 Jr. Zo. er wo. 2.30 uur (bij regenweer ook ma. en do. 2.30 uur) „Marina". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Van zaterdag tot en met vrijdag zijn voor spoedeisende gevallen geopend: apotheek Reljst, Steenstraat 35. tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp ls geopend. Advertentie HEEL DE WERELD WACHT MET SPAWNING OP CLEOPATRA Maar in' Nederland vond de première reeds plaats. Trouwens, ook buiten ons land ls dit klassieke meester werk al een succes. Duizenden zijn verrukt van de fraaie kleuren - van de sublieme compositie van sierlijke lijnen. Men spreekt vol bewondering over deze superproduktie van de Auping „Studio's"het beroemde Cleopatra divanbed. Gelukkig is de Auping Cleopatra niet zo duur als de film Cleopatra. Voor 55.- kunt U het al vertonen in uw zit/slaap-, of slaap kamer. Er is dus alle reden om deze slanke schoonheid Cleopatra eens gauw te gaan ontmoeten bü uw bedden- leverancier. AupinG (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18 10 Gew. muz., 18 30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Koorzang: Liederen van de Britse eilanden (gr.), 19.00 Nws. en weerber, 19.10 Muziek van Het Leger des Hells. 19.30 Radio- krant. 19.50 Lichte muz., 20.10 Koper orkest (gr.), 20 30 Klassieke piano muziek (gr.). 20.50 Reportage van het 5e plenaire congres van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken te Amsterdam. 21.00 Henry Wood Prome nade concert: BBC-symfonle-orkest en solist: Mod. muz., 22.00 Promenade- orkest. koren en solisten, 22.30 Nws. en SOS-berichten, 22.40 Avondover denking, 22.55 Vocaal-ensemble en or gel: gew. muz.. 23.45 Mod. liederen, 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 10.30 Hoogmis. NTS: 17.00 Internationaal Rendez-vous: muzikale rondreis door vele landen. 17.00 Jeugd journaal. AVRO: 17.10-17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. KRO: Woord en beeld. 20.30 Tekenfilm. 20.55 Sporttheorie voor leken. 21.15 Thorn, programma over het muzikale witte stadje in Limburg, 22.10 Méditerranée, film, 22.30 Epiloog. VOOR DONDERDAG 16 AUG. Hilversum I 402 in. AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgym., 7 20 Ochtendvarla (gr VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws„ 8.15 Llcnte grammofoonmuz., 9.00 Gym. voor dc vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Mod. kamermuziek (gr.). 9.35 Wa terstanden, 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr). 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing, 11.15 Omroeporkest: moderne muz.. 12.00 Zang en orgel, 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Lichte grammofoonmuz.. 13.00 Nieuws., 13.15 Mededelingen, actuali teiten of grammof oonmuzlek, 13.25 Beursberichten. 13.30 Promenade orkest. 14.00 Cello en piano: klass. en mod. muz., 14.30 Trombone-kwartet (gr.). 14.40 Voor de vrouw, 15 00 Klass. planomuz., 15.30 Extra Vitaminen (gr.) 16.00 Voor oog en oor. cultureel pro gramma, 17.00 Lichte grammofoon- muziek. 17.10 Voor de Jeugd. 17.40 Grammofoonmuziek voor de Jeugd. AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Actualitei ten. 18.20 Cocktail Trio. 18.40 Lichts muz.. 18.55 Gesproken brief, 19.00 Carrousel, licht programma. 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nws., 20.05 Radlo- Fllharmonisch orkest: klass. en mod. muz.. 21.10 Meneer Beenke is een beetje vreemd, hoorspel, 22.05 Dans- muz., 2230 Nws., 22.40 Actualiteiten, 23.00 Sportactualitelten, 23.10 Dlsco- tarla. nieuwe grammofoonplaten, 23.55 tot 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws.. 7.15 Grammofoon muz.. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoon muz.. 8.50 Van en voor bejaarden: verzoekprogramma. 9.40 Voor de kin deren. NCRV: 10.00 Grammofoonmuz.. 10.05 Klavecimbel-recital: klass. muz. (gr 10.15 Morgendienst. 10.45 Gew. liederen (gr.). KRO: 1100 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middagklok - noodklok, 12.04 Llchtd orkestmuz. (gr.). 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.38 Operettemuziek (gr 12.50 Actualiteiten, 13.00 Nws.. 13 15 Aqul Trinidad, impressie uit het Var- rlblsch gebied, 13.20 Lichte orkestmuz., en solisten. NCRV: 14.00 Theaterorkest zang en orgel, 14.30 Klass. muz. (gr.), 16.30 Amusementsmuz., 16.00 Verken ningen in de bybel. 16.20 Pianorecital: klass. en mod. muz., 16.45 Voor de Jeugd, 17.10 Lichte grammofoonmuz., 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte grammofoonmuziek, 17.55 Ritmische klanken. NCRV: 18.15 Sport. 18.20 Metropole orkest. 18.50 Sociaal perspectief, lez. 19.00 Nieuws en weerber., 19.10 Gees telijke liederen, 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing. 20.00 Ensemble Parade 20.45 De Zevensprong, wedstrijd. 21.00 Muziek ln minatuur, 21.30 Kerkorgel concert, 22.20 Klassieke muz. (gr 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Reportage van het 5e plenaire congres van cle Inter nationale Raad van Christelijke Kerken te Amsterdam, 23.06 Trompet piano: moderne muz.. 23.30 Boekbe spreking, 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televlzier. 20.30 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1962, 21.00-22.40. Het manne tje uit de maan, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 ni. 12.00 Orkestconcert, 12.55 Weerber., 13.00 Nws.. 13.10 Twintig vragen, 13.40 Gev. muziek. 14.30 Onbekend. 15.00 Hoorspel. 16.15 Kritieken. 17.00 Hoor spel. 17.25 Jonge musici, 17.55 Weer bericht, 18.00 Nws., 18.15 In the South East, regionaal progr.. 19.00 Piano recital. 19.30 Lichte orkestmuz.. 20.30 Gesprek. 21.00 Cabaretprogr., 21.30 Le zing, 22 00 Nws.. journaal en Inter views, 22.30 Balladen van alle tijden, 23.00 Nieuws. 23.02 Voordracht, 23.15 tot 23.35 Gev. muz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12.00 Lichte muz., 12.31 Gev. muz. voor de arbeiders. 13.00 Gev. progr., 13.30 Nws., 13.35 Cricketuitslagen, 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Voor dracht. 14.15 Gitaar en zang. 14.31 Klankbeeld, 15.00 Lichte muz.. 15,31 Muziek bij het werk. 16.15 The Dales, Dagboek. 16.31 Uitsl. races en cricket- uitslagen. 16.35 Gev. progr., 17.00 Gev. progr.. 17.31 Amusementsmuz.. 18.33 Sportoverzlcht, 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en journaal. 19.25 Sport. 19 31 Planorecital. 20.00 Hoorspel, 20.31 Sa menzang. 21.00 Vragenbeantwoording. 21.31 Lichte muz., 22.30 Nws.. sport berichten en actualiteiten, 22.41 Jazz muziek, 23.31 Gev. muz.. 23.55-24.00 Nieuws. NDR/1VDR 309 lil. 12.00 Lichte grammofoonmuz., 13 00 Nws., 13.15 Lichte grammofoonmuziek, 14.00 Operettemuz., 16.00 Filmmuziek. 16.45 Lichte muziek, 17.00 Nws., 17.35 Amusementsmuziek. 19.00 Nws., 19.15 Symfonie-orkest en cello. 20.00 Hoor spel. 21.00 Jazzmuziek, 21.45 Nieuws, 22.15 Klankbeeld. 23.30 Franse kamer muziek. 24.00 Nieuws. 0.20 Dans- en amusementsmuziek, 1.00 Weerber. en lichte muziek. Frnnkr(|k 3, 280 en 235 m 12.10 Operamuz., 13.35 Grammofoon muziek, 14.25 Klassieken van gisteren en vandaag. 14.45 Grammofoonmuz.. 17.15 Orgelrecital: klass. muz., 1830 Symfonie-orkest, 19.00 Nws., 19.20 Grammofoonmuz., 20.00 Nationaal Om roep Orkest: kamermuz.. 21.45 Gram mofoonmuz.. 22.30 Franse melodieen. 22.50 Grammofoonmuz.. 23.10 Strijk kwartet. 23.48 Klaveclmbelmuz., 23.53 tot 24.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws.. 12.03 Operette- en film muziek. 12.30 Weerberichten. 12.35 Oosteuropese muziek. 12 50 Beursber. 13.00 Nws 13.15 Kamermuz.. 14.00 Licht casinoconcert, 15.00 Klarinetre cital. 15.30 Mannenkoor en piano. 15 50 Symfonieorkest: klass. muz.. 16.00 Beursberichten, 16.06 Symfonieorkest en solist, 17.00 Nws. en weerberichten. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.50 Tenor en plano. 18.20 Voor de soldaten 18.50 Latijns-Amerikaanse muz., 19.00 Nws.. 19.40 Lichte grammofoonmuz., 20.00 Lichte orkestmuz., 21.00 Operet- ten potpourri's. 22.00 Nws.. 22.15 Lichte muz., 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.06 Lichte muz., 12.28 Gev pro gramma. 13.00 Nws., 13.15 Lichte grammofoonmuz.. 14.03 Kamerorkest: oude muz., 15.03 Lichte muz. 16 08 Lichte grammofoonmuz.. 17.00 Nws. 17.30 Klass. en mod. kamermuz 18 30 Lichte grammofoonmuz.. 19.30 Nws 20.30 Gev. progr.. 22.00 Wereldnieuws, 32.20 Lichte muz.. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2