„STAAKT HET VUREN" NA ONDERTEKENING Russen vanochtend om 8 uur geland BERAAD KABINET Vanavond acht uur-mogelijk via Telstar op de televisie Spion Sohlen lijdt folterende pijnen Nikolajews afstand gelijk aan drietal retours naar maan FIAT VAN SOEKARNONEDERLAND ZWIJGT OPNIEUW Kosten van V.N.-hestour: ruim één miljoen gulden per maand WEERBERICHT Marinier gesneuveld Staalpillen in mysterieuze flesjes Australische straaljagers verongelukt Indonesische vliegtuigen verdreven (§ucf WCie teitws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 No. 30730 LEIDSCH DAGBLAD Directeurh, a h van Diotioeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VÜUK jlEIDEN EN OMSIK^EN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte öingel 1. Leiden Giro no 5705J Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoewel er officieel nog niets is meegedeeld, is politiek Den Haag ervan over tuigd, dat het kabinet zich gistermiddag heeft neergelegd bij het compromis, dat in New York onder supervisie van V.N.-secretaris-generaal Oe Thans is bereikt. President Soekarno heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio reeds officieel toestemming gegeven het akkoord te ondertekenen. Hij gaf zijn fiat na een telefoongesprek van ongeveer tien minuten. Gezien deze gang van zaken wordt in New York dan ook algemeen aangenomen, dat vanavond om acht uur Nederlandse tijd de ondertekening zal plaats hebben van het akkoord over westelijk Nieuw-Guinea. In Amerika worden pogingen ondernomen om dit historisch gebeuren, waarbij met enkele pennestreken een einde komt aan een meer dan driehonderd jaar durend Nederlands bestuur in Azië, via de Telstar in de Europese huiskamers te brengen. Om acht minuten over acht schijnt de Telstar zich voor een recht streekse televisie-uitzending op de goede plaats te bevinden. De ondertekening van het akkoord betekent tevens een onmiddellijk sta ken van de vijandelijkheden in wes telijk Nieuw-Guinea. Dat is vastge legd in het militaire verdrag. Hieronder volgen enkele punten uit het bereikte akkoord. Alle vervoer van troepen en mili tair materieel naar westelijk Nieuw-Guinea zal meteen na de ondertekening worden stopgezet. Alle vijandelijkheden tussen Ne derlandse troepen en Indonesische infiltranten worden gestaakt. Een V.N.-troepenmacht van onge veer duizend man zal naar Nieuw- Guinea worden gezonden. Deze troepen, die zullen worden gere- cruteerd uit een of meer Aziati sche landen, moeten de Papoea- politie helpen bij het handhaven van de orde in de tijd tot de over dracht. Naar verwachting zal dat ongeveer van omstreeks 1 oktober tot mei volgend jaar duren. Nederland en Indonesië zullen ieder de helft van de kosten van het leger van de Verenigde Naties dragen. Deze kosten worden op 300.000 dollar (ruim een miljoen gulden) geraamd. De kosten van het gehele tussenbestuur onder de Gematigde temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijk wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRAND VERWACHTIN G Kleine depressies met enkele buien trekken via Engeland naar de Noord zee Ook afwisselend zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Overdag omstreeks 20 graden. Zeewater 17 graden. Voor uitzichten: onstabiel met zeewind. 16 AUGUSTUS Zon op: 5.24 uur; onder: 20.04 uur Maan op: 20.41 uur; onder 5.53 uur Hoogwater te Katwijk te 3.15 en 15.46 uur, laagwater te 11.32 en 23.57 uur. (Dit nummer bestaat uit l pagtna's) V.N. worden op 400.000 dollar (ruim 1.2 miljoen gulden) ge raamd. O „Een bevredigende formule" is uitgewerkt voor de controle op de Indonesische strijdmacht, die na de ondertekening van de overeen komst en tot het tijdstip, waarop de Ver. Naties het beheer over nemen, in westelijk Nieuw-Guinea verblijven. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De bevoorrading van deze troepen (infiltranten) geschiedt loor de Ver. Naties, die 1* ter met Indonesië onderhande lingen zou voeren over een over eenkomst inzake hun status. Een groep waarnemers van de Verenigde Naties van ongeveer 20 militaire waarnemers uit verschei dene landen, die elders in vrijwel dezelfde omstandigheden hulp hebben geboden, zal in westelijk Nieuw-Guinea worden geïnstal leerd voor de uitvoering van het militaire verdrag. Deze mogend heden leverer echter geen man schappen voor de V.N.-troepen. O Er is overeenstemming bereikt over de repatriëring van de door de Nederlanders gevangen ge nomen Indonesiërs. Hun aantal is niet bekendgemaakt. De besprekingen hebben uitslui tend betrekking gehad op de o ver dracht van het bestuur. Kwesties als compensaties aan Nederlandse zaken en personen zijn niet ter sprake gekomen. Zij zouden pas ter tafel komen als de diplomatie ke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zijn hersteld. Op 1 januari 1963 zal de Indone sische vlag op het regeringsge bouw in Hnllandia worden ge hesen naast de V.N.-vlag. Indo nesië zal met behulp van de V.N. een volksstemming houden in 1969. Geschilpunten Overigens, helemaal rond was alles gisteren nog niet. Vol gens Oe Thant wachtte hij nog op bericht uit Den Haag en Djakarta over enkele als nog gerezen geschilpunten. Soekarno heeft echter inmid dels zijn volledige fiat gege- Prof. dr. J. E. de Quay werd omringd door journalisten, toen hij gistermiddag laat in de mid dag de Trèveszaal in Den Haag verliet, na afloop van de buiten gewone zitting van de minister raad over Nieuw-Guinea. „Het spijt me, heren", stelde de mi- nister-president de pers echter teleur, „in dit stadium geen na dere mededelingen" ven, zodat het wachten nog was op Nederland. Verwacht werd wel, dat deze laatste obstakels snel uit de De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen bij een vuur gevecht nabjj Wejj op Misool in Nederlands Nieuw-Guinea ge sneuveld is de dienstplichtig ma rinier der tweede klasse P. M. G. C. Mannie, oud 20 jaar, on gehuwd en afkomstig uit Til burg. Tevens werd bü een vuurge vecht ter plaatse gewond de eer ste luitenant der mariniers J. A. VVoortman, 25 jaar oud. gehuwd en woonachtig te Manokwari. Nadere berichten over de aard van de verwondingen ontbreken nog. weg zouden worden geruimd, zodat niets meer de onderteke ning vanavond in de weg zou staan. Hoe zeker Oe Thant van de zaak was. blijkt wel uit het feit, dat hij de post van tijde lijk V.N.-bewindvoerder in Nieuw-Guinea heeft aange boden aan Ellsworth Bunker. Deze ontkende gisteren, dat hij het aanbod zou hebben ge weigerd. Sommige zegslieden geloven, dat de 72-jarige Bun ker de functie op zich zal nemen. De laatste, grootscheepse lan dingen van Indonesische para chutisten, hebben wel veel verwarring gezaaid tijdens de laatste loodjes van het overleg in New York, maar zij hebben geen roet in het eten kunnen gooien. Wel heeft Nederland gisteravond tegen deze nieuwe agressie geprotesteerd. De Nederlandse delegatie heeft Oe Thant gevraagd de offi ciële protestnota te doen cir culeren als een document van de Veiligheidsraad. Slot pag. 2 Nederlandse jazz musici gepakt De Finse politie heeft vier van een vijf leden tellende groep Nederlandse jazz musici gearresteerd wegens smokkel van verdovende middelen. De spelers hadden de „dope" verbor gen tussen kranten. De identiteit van de aangehoudenen is nog niet be kend. Het kabinet is vanmiddag op nieuw in vergadering bijeenge komen voor verder beraad over de kwestie-Nieuw-Guinea en de afwikkeling daarvan. Aangenomen kan worden, dat de berichten, die in de afge lopen nacht uit New York ont vangen zijn, daartoe aanleiding hebben gegeven. Raadsel opgelost De inhoud van de aangesnoelde fles jes op de Nederlandse stranden kan omschreven worden als staal pillen in capsulevorm. De inhoud is waarschijnlijk bedorven door verblijf in het zeewater. Er zijn geen aanwijzingen dat de cap sules andere stoffen bevatten, die schadelijk zijn voor de volksgezond heid. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid is tot deze conclusie ge komen na een systematisch onder zoek. Over de herkomst van de capsules is nog niets bekend. De Amerikaanse ex-president Eisenhowerdie met vakantie in Europa is. heeft gisteren met drie oude vrienden golf gespeeld in Surrey (Engeland)Op het terrein liet de oud-staatsman zich rijden door Sir fames Gault, de voormalige brigade-generaal toegevoegd aan de staf van ge neraal Eisenhower toen deze op perbevelhebber was van de ge allieerde strijdkrachten in Euro pa. Zo te zien hebben beide vrienden veel schik. (Van onze Londense correspondent) Dr. Robert Soblen. die wegens uit stel van de behandeling van zijn ge val voor de rechtbank waarschijnlijk minstens nog 3 weken in Engeland zal blijven, lijdt volgens zijn advocaat thans folterende pijnen. De laatste drie weken is hij zeventien pond af gevallen. Hij zou vandaag in de ge vangenis door een specialist worden onderzocht. Zoals men weet, heeft dr. Soblen leukemie cn zou hij nog slechts een jaar te leven hebben. Het was gisteren voor Soblen op nieuw een dramatische dag. Voordat zijn verhoor voor het gerechtshof zou beginnen, arriveerde David Hyde, as sistent-districtsprocureur voor het gebied van zuid New York. waar So blen terecht heeft gestaan en wegens spionage voor de Sow jet-Unie tot le venslang werd veroordeeld, in Lon den. Soblen was niet aanwezig toen rijksadvocaat en Lagerhuislid Elwyn Jones voor het gerechtshof de geldig heid van het deportatiebevel tegen Soblen betwistte. De rechter stelde de zaak tot volgende week woensdag uit. Beide partijen zullen dan tegen de beslissing van de rechter in beroep kunnen gaan. waarvan de behande ling in de week van 27 augustus zal plaatsvinden. Aangezien reeds vaststaat dat deze affaire voor het hoogste rechtscollege, n.l. voor de hoge rechters die deel uitmaken van 't Hogerhuis, zal wor den gebracht, zal de kwestie-Soblen daar worden behandeld in een zit ting, welke op 6 september zal begin nen. Elwyn Jones verklaarde gisteren, dat er geen bezwaar wordt gemaakt tegen Soblens deportatie als zodanig, maar tegen het bevel dat hij naar een bepaalde plaats, n.l. de Verenigde Staten, wordt gedirigeerd. Het depor tatiebevel werd in dit geval gebruikt om een voortvluchtige politieke ge vangene terug te zenden voor een vergrijp, waarvoor geen uitwijzing bestaat. Na de zitting verklaarde een van Soblens Juridische adviseurs, dat So blen in de laatste drie maanden ern stig was vermagerd. Hij lag in bed en maakte zich niet bezorgd over zijn levenslange gevangenisstraf. Soblen zegt dat hij zijn naam wenst te zui veren en dat hij een onschuldig man De Russische ruimtevaarders Nikolajew en Popowitsj zijn hedenochtend, resp. om 7 uur 55 minuten en 8 uur 1 minuut (Ned. tijd) precies op de aangegeven plaats geland. Nikolajew is met de Wostok-III precies 94 uur en 25 minuten in de ruimte ge weest, Popowitsj op één minuut na 71 uur. De afgelegde afstan den zijn resp. 2.4 miljoen km., wat gelijk staat aan meer dan drie retourvluchten naar de maan, en ruim 2 miljoen km. Het aantal omwentelingen bedroeg resp. 64 en 47. Beide mannen voelden zich goed na hun landing, honderd km. ten zuidoosten van Saratow in zuid-Rusland. Zij waren om halftwee vannacht (Ned. tijd) wakker geworden en zetten toen hun vluchtpro- gramma voort. Nikolajew heeft filmopnamen van de maan ge maakt, toen hij op 160 km. boven de aarde vloog. TT- bouwen in Moskou ingeschakeld. De 1VO01C Olltvailgst voorbijgangers stonden stil om naar het nieuws te luisteren, auto's en u I Cl.' vrachtwagens stopten langs de straat- lil nOOU-VTlllld kant. In Rood-China zijn de Russi sche successen tamelijk koel ont.van- Toen de Russische radio vanoch- gen Er waren gelukstelegrammen van tend aankondigde, dat de Wostoks de weduwen van Soen Jat-Sen (maar zouden gaan landen, werden de luid- niet In haar functie van vice-presi- sprekers aan bomen en openbare ge- dente, doch als voorzitster van een Chinese organisatie), de voorzitter van de Academie van Wetenschappen (aan zijn Russische ambtgenoot) en politieke organisaties. Nikolajew heeft gisteren in een boodschap de beste wensen gericht tot de volken van Frankrijk, Enge land, Italië en West-Duiteland en de hoop uitgesproken, dat er vrede in Europa zal heersen. Een spreker voor Radio-Moskou zei gisteren dat de Amerikaanse „Tel- star"-satelliet, een project van een grote telefoon- en telegraafmaat- schappij, een onderneming is die het maken van winst beoogt. „De mono polisten zijn van plan hun concur rentiestrijd zelfs tot de ruimte uit te breiden. Hoe kan men er dan ver baasd over zijn, dat Amerika bij ons ten achter is wat betreft de oplossing van de grote natuurkundige proble men?". Bastlan Ello, een vooraanstaand Amerikaans deskundige c» het ge bied van de ruimtevaart, verklaarde gisteren, dat de ontmoeting in de ruimte, die de Amerikanen met twee mans ruimtevoertuigen tot stand willen brengen, een veel grotere pres tatie zal zijn dan het jongste Russi sche ruimtesucces. Hij noemde de twee Russische lanceringen wel een prestatie wat het kiezen van de luis te tijden betreft, waaraan hij toe voegde, dat Amerika hetzelfde kan doen met Mercury-capsules als het dat wil. Slechte een voorbereiding van zes maanden zou nodig zijn om twee eenmans-capsules dicht bij el kaar in de ruimte te brengen. Zes piloten van de Australische luchtmacht zijn vandaag verongelukt toen zij met hun vier „Vampire"- straaljagers, die in formatie vlogen, met elkaar In botsing kwamen. De vliegtuigen waren afkomstig van de luchtmachtbasis East Sale, op 80 km van Melbourne. De piloten oefenden zich in luchtacrobatiek in formatie, ter voorbereiding van een in septem ber te houden luchtmachtweek. Zij werden als de beste formatievliegers van de Australische luchtmacht be schouwd. Vermoed wordt dat de vliegtuigen de grond hebben geraakt bij het vliegen van een bepaalde figuur, en daarna zijn ontploft. Luchtmacht functionarissen zeiden, dat de piloten deze figuur, de „barrell roll" reeds eerder hadden gevlogen. De figuur werd niet gevaarlijk geacht. Stiptheidsactie bij Duitse spoorwegen (Van onze correspondent in Bonn) Vannacht zijn de Westduitse spoor wegmannen begonnen met hun Actie adelaar, die neerkomt op een zorg vuldig nakomen van de officiële voorschriften. Men moet daarom de paar dagen die de actie waarschijn lijk duren zal, rekenen met flinke vertragingen in het Westduitse trein verkeer. Grote storingen verwacht men evenwel niet, omdat het drukste toeristenverkeer eigenlijk al weer achter de rug is. Alleen in Zuid-Duitsland zou de actie kunnen leiden tot een verkeers chaos, omdat daar op slechts twee lijnen bijna alle Duitse Italië-reizi- gers de Bondsrepubliek weer binnen komen. Het Westduitse verbond van vak verenigingen stelde zich gisteren in een verklaring achter de actie. De directie van de Westduitse spoor wegen daarentegen sprak dreigande taal. Een woordvoerder uit Frank fort zei, dat elke spoorwegman, die een snel verloop van het treinverkeer stoort, tegen de dienstvoorschriften zondigt, waaruit de directie haar consequenties zal trekken. Van de politieke partijen hebben zowel de christen-democratische als de liberale partij de actie veroor deeld. Volgens de CDU is de actie onjuist en in strijd met het recht De liberalen menen dat de spoorweg mannen zich met hun actie buiten de parlementaire democratie stellen. Patrouilles van de Nederlandse strijdkrachten, die dag en nacht de gebieden verkennen, waar in de nacht van maandag op dinsdag In» donesische transportvliegtuigen door drongen, hebben tot nu toe nog steeds geen contact met de gelande parachutisten gemeld. In het gebied rond Merauke heeft men vanuit de lucht enkele tientallen parachutes op de grond waargenomen. In de omgeving van Kaimana, Temina- buan en Sorong hebben patrouilles nog helemaal geen spoor van para chutisten gevonden. Volgens een in Hollandia uitgegeven communique heeft een formatie In donesische vliegtuigen van het type „Mustang" in de vroege ochtenduren van gisteren getracht het luchtgebied van Nieuw-Guinea vanaf de zuidkust binnen te dringen. De Nederlandse strijdkrachten, naar alle waarschijn- lijheid een jager van de Koninklijke Marine, hebben de Mustangs onder vuur genomen en verdreven. Daarbij werd waargenomen, dat een van de Mustangs dalende was, terwijl het toestel rookslierten achterliet. De for matie. die waarschijnlijk uit drie toestellen bestond, vloog in de rich ting van de Nieuw-Guinese zuidkust nadat de Hercules-toestellen, die de zelfde nacht enkele honderden para chutisten hadden neergelaten, reeds uit het luchtgebied van Nieuw-Gui nea waren verdwenen. Italiaan vindt twee cheques 70.000) De 32-jarige Italiaan Antionio Laz- zari. als chauffeur in Amsterdam werkzaam, heeft gisteravond twee cheques aan toonder met een totale waarde van ruim f70.000 gevonden en naar het politiebureau in de War moesstraat gebracht. De aangeteken de brief met de cheques van 33.781 Duitse marken en 11.079 Amerikaan se dollars, moet door een loper van een Amsterdamse handelsfirma op de droogbak in Amsterdam verloren zijn. De cheques aan toonder waren uit geschreven op de Dresdener Bank en de Bankers Trust Company in New York. De eigenaar van de cheques, die bij de politie bekend is, heeft de waardevolle papiertjes nog niet af gehaald. (Advertentie) HERNIA - RUGPATIËNTEN Beter rusten, beter slapen. 1- en 2-persoons. Bij H. JANSE slaagt u altijd. HAARLEMMERSTR. 129, LEIDEN Tel. 30553. 's Maandags gesloten. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Aug. 1862: Be heer T. Zaayer,. doctor in de geneeskunde alhier, is i benoemd tot 2den prosector i aan het Anatomisch kabinet der Leidsche Hoogeschool. De heer A. H. Bakker'korff te Leiden is benoemd tot lid van verdienste der Academie van beeldende kunsten te 1 Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1