Fredy Marinkelle in eerste ronde gewipt Kennedy verstevigt diplomatiek contact met Sowjet-Unie Gaat U met vakantie? MADELEINE WEERMAN (titelhoudster dubbelspel) Stolker wil nog praten Debuut ging niet door Sportsplinters ^Waterskiën om Brasem Cup Inhoud mysterieuze flesjes is nog steeds niet bekend Buschauffeur kan transistors en patates-frites verbieden Ruimtenood in de Haagse agglomeratie LE1DSCH DAGBLAD DINSDAG 14 AUGUSTUS 1961 üe indrukken van: Zeilwedstrijden op Alkmaardermeer Het wedstrijdcomité van de Alk- maardermeerwedstrUden heeft van het ideale zeilweer op maandag ge profiteerd door de uitgestelde race van zaterdag te laten inhalen. Veel verrassingen kwamen daarby niet voor, wel moesten enige prominente zeilers worden gediskwalificeerd. Kirkenier en Jacques Kaaan, die steeds in de kopgroep voeren van het Drakenveld, gingen tijdens de race door de lijn van aankomst en werden daardoor uit de strijd geno men. BiJ de Regenbogen stuurde de vooraanliggenae mr. C. Walig de „Ree" tussen de vlaggen van de startlyn door inpiaats van over de finishlijn en hinderde daarby bo vendien zyn naaste concurrent J. H. C. Sieverts. L. de Wit maakte van de situatie gebruik door van de derde positie regelrecht naar de overwinning te zeilen voor Sieverts. Walig trok zich sportief terug. De eigeniyke races van maandag, die daarna werden gehouden, ver liepen geheel volgens de regels. Be wonderenswaardig was de tweede plaats, die J. W. Boersma bij de Draken wist te behalen De heer Boersma, die nog steeds zelf het roer hanteert, is in april jl. 80 jaar ge worden. Hoewel er nog één race moet worden gezeild, zyn reeds een aantal zeilers vrywel zeker van de hoofd prijs in hun klasse. Dat zyn in de eerste plaats drs. Bier die alle vier de races in de Drakenklasse won. Binkhorst by de Sharpies en Leen de Wit in de Regenboogklasse. „Wy gaan zo gauw mogeiyk terug naar Nederland om ons te beraad slagen over de stappen welke wy zullen nemen naar aanleiding van het besluit van de Koninkiyke Wiel- ren Unie om ons niet naar het we reldkampioenschap in Salo te sturen" Dit verklaarde maandag Michel Stol ker, één van de Nederlandse deel nemers aan de „Midden Augustus- wedstryd" in Bretagne. De Nederlander komt in deze wed- stryd uit samen met Bas Maliepaard, die wel door de KNWU is gekozen, zoals bekend is het conflict tussen de KNWU en een aantal ryders ont- j staan, doordat de wielrenunie weiger- de de verbiyfkosten van de renners tijdens de wereldkampioenschappen in Salö te betalen. Stolker zei daarover: „Het is waar- sclhjniyk dat wij ermee akkoord zul len gaan een deel van de kosten voor onze rekening te nemen, alles beta len zal voor een aantal van ons ech ter niet mogeiyk zyn. De Unie zal hopelyk een tegenmoetkomende hou ding aannemen, anders zou de Ne derlandse vertegenwoordigers in Salö ongetwyfeld onder het conflict te ïyden hebben". (Van een onzer verslaggevers) Cok van der Hulst uit Zoeterwou- de, die na de tltelstryd by de nieu welingen te Zandvoort, waar hy zo als bekend een fraaie tweede plaats veroverde, overgestapt is naar de amateurs, zou zaterdag in de Ronde van Mierlo-Hout zyn debuut maken als amateur. Met een gloednieuwe racefiets voorzien van alle benodigd heden arriveerde hy met zyn sup porters in het Brabantse dorpje on der de rook van Helmond. Zyn eerste rit ging echter niet door. De Ronde van Mierlo-Hout was n.l. een gecom bineerde koers - amateurs en nieu welingen! en de reglementen van de KNWU schrijven dan voor dat zonder derailleur gereden moet wor den. Goede raad was duur. De de railleur kon niet meer van de fiets verwyderd worden. Cok wendde zich tot de kamprechter, maar deze bleek niet te vermurwen en hield de hand aan de reglementen. Zo mocht het Swiftlid dus niet starten hy was overigens niet de enige en kon onverrichter zaken de lange terug reis aanvaarden. „Tja, het is jammer voor Fredy" aldus Madeleine Weurman, die we bereid hebben gevonden van dag tot dag haar indrukken te geven van de Nationale Tennis kampioenschappen 1962, „ze heeft het altijd al moeilijk gehad op de Nationale. Haar zenuwen spelen haar nogal eens parten en van daag kwam daar dan nog bij dat ze weer last kreeg van een bles sure aan de Achillespees. Betty Stöve ivas verder in ongekend goede vorm. Terecht heeft ze tegen Fredy de dropshot ingezet en doorgevoerd. Dat kon Fredy in de laatste set niet meer verwer ken. Overigens zal Betty Stöve, als ze deze vorm die ze tegen Fredy demonstreerde, weet vast te houden, een stevige kans heb ben om de laatste acht te be reiken. Als ik zelf zover kom dan kan ik nog plezier beleven aan het treffen met Betty Stöve. En fin, er zijn vooral bij Toernooi- Tennis, zoveel factoren die mee helpen een resultaat te bepalen, dat ik nergens op vooruit wil lopen". Een goede start had Eva de JongDuldig, die mej. K. Okker met 6-3, 6-0 geen schijn van kans gaf. Zelfs zei ze na dit eerste op treden in de Nationale Tennis kampioenschappen van Neder land „Ik ben nog helemaal niet op m'n gemak, voorzover je je in een toernooi om de nationale titels op je gemak kimt voelen. Ik kan het niet precies onder woor den brengen wat ik voel, maar ik geloof dat men zich dat wel kan voorstellen. Gelukkig is het mooi weer. Ik ben in Nederland wel anders gewend geraakp". Die vreugde om het zonnetje ivas overigens op de gezichten van spelers, speelsters, wedstrijd leiding, aanwezige bondsofficials en persmensen duidelijk af te zien. De eerste dag van de Natio nale Tenniskampioenschappen 1962 kreeg zo een feestelijke tint, die de spanning op en om de ba nen aanmerkelijk verminderde. Pupillentoernooi van Rootlenburg Zondag a.s. wordt op het Rooden- burgterrein in de Leidse Hout het pupillentoernooi voortgezet dat in mei moest worden afgebroken wegens de slechte weersomstandigheden. Aanvang 12 uur. Eerste programma Amateurcompetitie De competitie van de amateurs vangt 9 september aan en het eerste programma luidt: le klasse B: Overmaas-TSC; Spar taan '20-CVV, DC V-Slikkerveer, Unitas-SVW, ONA-Quick, UVS- Laakkwartier. e Ze klasse A: LFC-Pluks, Leonidas- VFC, Excelsior '20-Roodenburg, HBS- Emma, Blauw Zwart-VUC, EBOH- RFC. 3e klasse A: LIsse-SJC, Foreholte- Lugdunum, RKAVV-Wassenaar, DHL -VCS, Hillegom-Wilhelmus, Alphia- HVV. 3e klasse C: DHZ-RKWIK, Coal- Alphen, Oudewater-GSV, Naaldwyk- VOC, Olympia-Unio, OVV-Bodegra- ven. 4e klasse A: VVSB-Docos, Tone- gido-DOSR, SVLV-Warmunda, Alttor -ASC, ZLC-OranJe Groen. Jutta Heine loopt Europees record De Keulse atlete Jutta Heine heeft maandag by zeer koel weer in Mal- moe met een tyd van 23.3 seconden het Europees record op de 200 meter verbeterd. Het oude record stond op naam van de Russin Maria Itkina en de Duitse Gisela Birkemeyer met 23.4 seconden. Maria Itkina maakte deze tyd in Kiev op 14 ok tober 1956, Gisela Birkemeyer even aarde die prestatie op 7 augustus 1960 by wedstryden in Erfurt. Het wereldrecord op deze afstand is in handen van de Amerikaanse Wilma Ward-Rudolph met 22.9 se conden. WIELRENNEN Ronde Twaalf Kantons De vierde en laatste etappe van de Ronde van de Twaalf Kantons over een afstand van 146 km tussen Mersch en Totange werd maandag gewonnen door de Belg Roger Swerts in 4 uur 2 min 13 seconden. De uitslag was verder: 2. Giuseppe Magri (It.) z.t.; 3. Mahnen (Lux.) z.t. Eindklassement: 1. Grain (Fr.) 11.02.40: 2. Aimar (Fr.) 11.04.13; 3. Van Roy (Belg.) 11.05.23; 4. Mahnen (Lux.) 11.05.25; 5. Den Hartog (Ned.) 11.05.25; 8. Cornelisse (Ned.) 11.12.58. MADELEINE WEURMAN „Veentjer kan het Evert Schnei der vandaag heel moeilijk maken. Hij heeft het zelfde aanvallende speltype van Evert en hij is net z'n vechtjas. Evert zal het met zijn grotere routine wel weten te klaren, maar ik geloof dat hij toch wel opgelucht zal zijn als hij de winst binnen heeft gehaald", zei Madeleine Weurman verder nog en ze vervolgde „dat waren Jenny Ridderhof en ik ook toen we de dubbel hadden gewonnen. Met 6-1, 4-1 leek de winst zo zeker, dat ik, al bleef ik mezelf voorhouden dat ik nu moest con centreren, blijven concentreren, toch verslapte". Mej. Kramer en mej. Onnes dwongen de Nationale kampioe nen, die imponerend van start ivaren gegaan, zowaar nog tot een verbeten vechten om de punten. Met 6-1, 9-7 konden tenslotte mej. Weurman en mevr. Ridder hofSeven als overwinnaars de kleedkamer weer opzoeken. Franse regering mag scheepsbouw blijven steunen De Europese commissie heeft de Franse regering ervan in kennis ge steld, dat zy geen bezifaar heeft te gen een verlenging van twee jaar van het Franse steunplan voor de scheepswerven, dat sedert 1960 wordt toegepast. De commissie verzocht Frankryk tevens elk half jaar rapporten in te dienen over de reorganisatie van de scheepswerven, met inbegrip van byzonderheden over het bedrag van de hulp dat door de regering werd verleend voor reorganisatie-plannen. De commissie heeft zich bij de Ita liaanse regering erover beklaagd dat deze niet voldaan heeft aan bepaal de voorwaarden voor de staatshulp voor de scheepsbouw, voor welk plan de commissie in maart 1961 toestem ming gaf. De goedkeuring werd ver leend op voorwaarde, dat de Itali aanse regering binnen twee maan den een gedetailleerd reorganisatie plan en elke zes maanden rappor ten over de vorderingen zou indie nen. Volgens de commissie vertoont het reorganisatieplan van de Itali aanse regering omissies. Bovendien zyn er tot nu toe geen rapporten over de vooruitgang ingediend. De commissie heeft daarom de re gering verzocht binnen een maand een uiteenzetting van de stand van zaken te geven, waarna de commis sie overeenkomstig artikel 169 van het verdrag van Rome „een met re denen omkleed oordeel" zal publice ren. Dit betekent dat, als een lid staat zich niet houdt aan de voor waarden van een dergeiyk oordeel, de commissie de zaak aan het Euro pese Gerechtshof kan voorleggen. Tydens de Amerikaanse zwem- kampioenschappen, die in Cuyahoga Falls werden gehouden, verbeterde een ploeg van de Indianapolis Athle tic Club het wereldrecord 400 meter wisselslag estafette met een tijd van 4 min 01,6 sec. Het oude record stond sedert 20 augustus 1961 op naam van de zelfde vereniging met 4 min en 3 sec. Evenals de eerste is de tweede partij van de tweekamp tussen de Russen Keres en Geiler, welke maan dag te Moskou is gespeeld, geëindigd in remise. De inzet van de tweekamp is de tweede plaats van het onlangs te Willemstad gehouden kandidaten toernooi. Tenniskampioenschappen begonnen Met welhaast onnederlands zomer weer zyn maandag op de Metsba- nen te Scheveningen de Nederland se tenniskampioenschappen begonnen In het herenenkelspel, waarvoor 56 inschrijvingen binnenkwamen, be perkte de stryd zich tot voorhoede- gevechten, aangezien alle geplaatste spelers in de eerste ronde een bye hadden. Bij de dames was de situatie anders. Behalve de acht partijen voor de eerste ronde werden hier name lijk al acht partijen voor de twee de ronde gespeeld, waarby alle ge plaatste speelsters moesten aantre den. Er viel al meteen een verrassing te noteren: de als vyfde geplaatste Fredy Marinkelle verloor, na in de tweede set bij de stand 5-4 een matchpoint te hebben gemist, met met 6-3 6-0 van Kea Okker. Jetty Baars had aanzieniyk meer tyd no dig voor zy aandacht kon besteden aan het roze strikje in het blonde haar ten teken dat het gevaar voor- by was. Ze zegevierde tenslotte met 6-4, 6-1 over de Bredase mevrouw Verschuren, maar niet nadat zij in de eerste set herhaaldelijk onhoud baar was gepasseerd door de harde forehand-drive van haar tegenstand ster. Jenny Ridderhof tenslotte moest tegen Beppy van Buuren zelfs een set weggeven1 (6-1, 5-7, 6-1). Toen het er echter om ging, toonde zy zich duideiyk de beste met goed oplopen en sterk afmakend volleren. Een bekende, welhaast legendari sche naam zal men dinsdag missen by de uitslagen van de tweede ron- de. Matsy Rollin Couquerque, die eni- -4, 6-8, 0-6 van de 17-jarige Betty ge jaren geleden by verrassing nog Stöve, die kortgeleden by de kam pioenschappen voor de jongere jeugd een finaleplaats bereikte. Ria Houps. het meisje dat by die gelegenheid Betty Stöve versloeg, stelde nu enigs zins teleur, zy verloor met 5-7, 6-2, 0-6 van de Haagse mevrouw Schul- ler. Zenuwen De dames Eva de Jong-Duldlg, Jet ty Baars en Jenny Ridderhof, die stuk voor stuk aanspraak kunnen maken op het Nederlands kampioen schap. hadden nogal met wedstrijd- zenuwen te kampen. De geroutineer de mevrouw De Jong, die voor het eerst in een Nederlandse titelstryd uitkomt (zy speelde vroeger als Eva Duldig voor Australië) had zichzelf het snelst weer in bedwang en won De waterskivereniging WSTC „De Brasem" organiseert zondag a.s. op de Braassemermeer open wedstryden om de z.g. ,3rasem-cup". Deze cup is een zilveren wisselbeker, die dit jaar voor het eerst zal worden uit geloofd aan de beste Nederlandse „combinatie-skiër". d.w.z. degene die in het algemeen klassement, over de 3 onderdelen, het hoogst aantal punten behaalt Verder is er een dergeiyke cup voor de dames Er wordt ook een beker uitgeloofd aan de vereniging die met haar skiërs het hoogst aantal punten weet te beha- De aanvang der wedstryden is 10 uur. Er wo'-dt dan begonnen met figuren". Om 13.30 uur volgt het onderdeel „slalom", terwyi er van 16 uur af gesprongen wordt. Dit laatste geschiedt in 2 klassen om de beginnelingen niet al te zeer te ont moedigen. Selectiewedstrijd Gouwe-Rijnstreek De kring Gouwe-Rynstreek orga niseert zaterdagmiddag a.s. om drie uur in Stolwyk de eerste van een tweetal selectie-wedstryden voor af vaardiging naar de Jeugd-zwemkam- pioenschappen van Zuid-Holland.. De eerste zes aankomenden op elk nummer zullen op dinsdagavond 28 augustus (aanvang 18.30 uur) in het nieuwe zwembad in Boskoop in de kring-finales aantreden tegen de snelste zes va de tweede selectie wedstrijd, die op zaterdag-middag 25 augustus om drie uur in Nieuw koop zal worden verzwommen. De eerste vier van elk nummeT van de kring-finales zullen naar de pro vinciale Jeugd-kampioenschappen worden afgevaardigd. Aan deze zwemkampioenschappen die op zaterdagmiddag 1 september om drie uur in het zwembad „De Hoorn" in Alphen aan den Ryn zul len aanvangen, wordt naast de afge vaardigden van de kring Gouwe- Rijnstreek deelgenomen door die uit de kringen Den Haag en Rotterdam. Van Dalfzen naar derde klasse De 24-jarige Harm van Dalfzen, oud-mldvoor van het Nederlands zaterdag-voetbalelftal en van Sport club Genemuiden, die enkele Jaren geleden bezweek voor aanbiedingen van het betaalde voetbal hy speel de een jaar voor het Zwolse PEC en daarna een seizoen voor de eerste- divisieclub Veendam heeft een streep onder zyn kortstondige car rière als semi-prof gezet. Van Dalf zen, die zich onlangs by Veendam op de transferiyst liet plaatsen, heeft besloten lid te worden van de Kam per derde klasse amateurclub KHC. De Genemuider. die plaatsvervan gend hoofd is aan een openbare lagere school te Kampen, heeft er varen dat een gevierde zaterdagvoet baller niet by voorbaat ook een suc ces in het betaalde voetbal is. zyn spel by PEC was bepaald teleurstel lend en ook by Veendam bereikten zyn prestaties geen grote hoogte. Veendam was direct bereid mede werking te verlenen bij de overschrij ving van Van Dalfzen naar KHC. de halve finales bereikte, werd dit maal op de openingsdag gewipt door de bijna twee generaties jongere Ma- ryke Jansen (6-0, 7-5). Nog dagelijks leveren badgasten flesjes met rood/groene capsules in. die zij op de Nederlandse stranden vinden. Aangenomen wordt nog steeds, dat de capsules gevaar opleve rende medicamenten bevatten, doch wat de juiste inhoud is, weet niemand tot dusver. Vooral ln Zeeland is de oogst van mysterieuze flesjes groot geweest. Dat noch inspecteur voor de Volks gezondheid in Zeeland noch de far maceutische inspectrlce kan medede len wat de Juiste inhoud van de fles jes is, wekt ergernis op van velen o.a. van de burgemeester van Westkapel- le, de heer T. H. de Meester. Hij is van mening, dat een spoedig bekend worden van de juiste samenstelling dringend noodzakelyk is, en dat Sclilieker „ergens" in 't buitenland (Van onze correspondent in Bonn) Willy H. Schlieker, de onfortuin lijke zakenman, wiens miljoenen concern van pletteryen, handelsfir ma's, een werf, een redery enz. fail liet is gegaan, is na het bekend wor den van het faillissement naar het buitenland vertrokken. Vrijdag reis de hy .naar Parijs, waar hy bespre kingen voerde en een tydlang ver toefde op net kantoor van zijn Pa- rijse vertegenwoordiging. Daarna vertrok hy met onbekende bestem ming samen met zyn vrouw. Geruchten willen, dat hij naar Ge- nève gereisd zou zijn. Andere be richten spreken van Monaco en Zuid- Frankryk, waar Schlieker een be spreking zou hebben met de grote reder Onassls, die erover zou den ken Schliekers werf te kopen. Hoewel er natuuriyk over gepraat wordt of Schlieker wellicht op de vlucht is geslagen, gelooft niemand in Hamburg eraan. Het Openbaar Ministerie heeft dan ook, ondanks het feit dat een aanklacht tegen Schlieker wegens wisselvervalsingen is binnengekomen, verklaard geen po gingen te zullen doen om Schlieker op te sporen en terug te halen. Gedurende het hele weekeinde werd er in Hamburg onderhandeld over de vraag in welke vorm de ul tra-modern uitgeruste werf van Schlieker verder zou kunnen werken. Alle partyen zyn ervoor dat de schepen, die op de werf ^aanbouw zyn, worden afgebouwd. xzt buur- bedryf van de Schliekerwerf, Blohm en Voss, heeft zich al bereid ver klaard een van de schepen in aan bouw over te zullen nemen. Gisteren is de commissie van schuldeisers voor het eerst byeenge- komen. Volgens sommige berichten zou zy ln de komende dagen tot op richting van een maatschappy wil len komen, die het Schlieker-concern meteen verder zou kunnen laten werken. Akkoord russen willaja's en politieke bureau Het politieke bureau in Algerije heeft gisteren bekend gemaakt, dat in vergaderingen met de leiders van de willaja's (militaire districten) nieuwe betrekkingen zyn geschapen tussen de staat, de party en het le ger. De bekendmaking, die volgens waarnemers betekent dat volledige overeenstemming is bereikt tussen het politieke bureau en de willaja- leiders, bevat voorts de mededeling, dat kandidateniysten voor de eerste Algerynse parlementaire verkiezin gen zyn samengesteld. Volgens de bekendmaking zyn twee nieuwe organen ingesteld: een commissie voor de organisatie van de party van het Nationale Bevrij dingsfront en een „kabinet" van of ficieren van het Nationale Bevry- dingsleger. Beide lichamen staan on der leiding van een lid van het poli tieke bureau. Er zal ook een begro ting voor het nationale leger opge maakt worden. daarby kosten geen rol mogen spe len. De farmaceutische inspectrice heeft hem vorige weeK tydens een onderhoud, naar hij ons mededeelde, verteld, dat het analiseren wordt be- moeiiykt, omdat men niet weet in welke richting men moet zoeken en ook dat het onderzoek zeer kostbaar zou zyn. De capsules zien er door hun rood groene kleur byzonder aantrekkeiyk uit. Burgemeester De Meester is van mening, dat nog niet alle gevonden flesjes zyn Ingeleverd, temeer daar in het zuiden het gerucht gaat dat het onschuldige vitamine-preparaten zou betreffen. Een spoedig bekend worden van de juiste samenstelling en de Inhoud van de flesjes, zal ook de angst kun nen wegnemen, die by vele badgas ten is ontstaan. Allerlei flesjes en tubetjes, die men op het strand aan treft, worden thans by de Rykspoli- tie ingeleverd. Driejarig jongetje overleden na val uit afsluitboom De driejarige Bauke Groothof |j gistermorgen in Franeker van ach; meter hoogte uit de top van een al. sluitboom van de Siationsbrug ge. vallen. Het jongetje werd zo ernstlj gewond, dat hy tijdens het vervot- naar een ziekenhuis in Leeuwarder overleed. De kleine Bauke speelde bij <u Stationsbrug, die geopend was o£ een schip te laten passeren. Hij ij waarschüniyk op de afsluitboom ge. klommen, toen deze gesloten wajl Toen de brugwachter na het passer^ van het schip de brug weer geslot^ had en de elektrisch bediende af] sluitbomen opende, is het jongetjj met de tien meter lange afsluitboom omhooggegaan. De brugwachter, die met zyn ruj naar de afsluitboom stond, ontdekt! het pas, toen hy al een meter acht boven de grond hing. Op <ty moment liet het knaapje los. Hk viel met zyn hoofd op de strt Ernstig gewond werd hy per ziekt, auto naar het Diaconessenhuis Leeuwarden vervoerd, maar by i komst bleek dat hJj onderweg was overleden. Het slachtoffertje kwam uit gezin met twee kinderen. Chauffeurs van bussen en trama, die een lyndienst onderhouden, hebbei het recht gekregen passagiers te weren, die 9 draagbare radio's, grammofoons of bandrecorders laten spelen, of eetwaren (zoals patates frites) of dranken consumeren, waarvan di overige passagiers hinder kunnen ondervinden. Deze regeling, die op vele plaatsen al gold, heeft thans een wettelijk! status gekregen. (Van onze correspondent in Washington) Llewellyn E. Thomson, de Amerikaan die na vele jaren is teruggekeerd van zyn ambassadeurspost in de Sowjet-Unie, is door president Kennedy gehuldigd voor het goede werk dat hij heeft gedaan. De president verklaarde by die gelegenheid, dat zy die niet geloven aan het nut van diplomatie en onderhandelingen, het bij het verkeerde eind hebben. Blyven praten, de deur althans op een kier houden, dat is de tactiek die de Amerikaanse regering constant wil volgen in deze periode: Ondanks de kritiek van Republikeinen als Rockefeller en Dirksen, die Kennedy verwyten te zeer tot concessies geneigd te zy'n in de onderhandelingen in Genève. Kwestie-Berlijn (Van onze Haagse correspondent) De plannen van Zoetermeer om de ze gemeente te laten uitgroeien tot een stad van ongeveer honderddui zend inwoners om op deze wijze te komen tot een oplossing voor de Haagse ruimtenood kunnen alleen gerealiseerd worden, indien de rege ring bereid is daarvoor extra bouw- contingenten beschikbaar te stellen ln een zodanige hoeveelheid, dat een stand van enige omvang kan worden gebouwd. Dit zeggen B. en W. van Den Haag in een schrijven aan de ge meenteraad naar aanleiding van de brief van de minister van Bin nenlandse Zaken van 11 Januari Jl. waarin deze zegt geen voldoende reden aanwezig te achten voor de vorming van een district en veron derstelt, dat Den Haag (en de randgemeenten) enerzyds en Zoeter meer anderzijds in gezameniyk over leg tot een bevredigende oplossing voor de Haagse ruimtenood zullen geraken. Bovendien hebben B. en W. van Den Haag bezwaren van financiële en economische aard tegen een mas sale vestiging van Haagse burgers en industrieën in een andere ge meente. Naar de mening van het college is het niet nodig uit te gaan van het stichten van een totale stad. Er bestaat geen aanleiding voor Den Haag in verband met de sterk gedaalde contingenten bouw volume van de laatste jaren daar van een deel aan een andere ge meente af te staan. Er kunnen nog 9.000 woningen in Den Haag ge bouwd worden. Er zal echter een nauw contact blijven tussen Den Haag en Zoe termeer, in gemeenschappeiyk over leg zal een contlngenteringsbeleid moeten worden bevorderd, dat tot een harmonieuze samenwerking in de velerlei bouwactiviteiten van de gemeenten kan leiden. Op 27 augustus zal de Haagse raad deze zaak opnieuw bespreken. Baby valt in teil met kokend water De 19 maanden oude baby uit het gezin Van der Werf te Nieuw-Am- sterdam, die de vorige week in een teil met kokend water viel, is in het diaconessenhuis te Emmen aan de gevolgen van de opgelopen brand wonden overleden. —Tydens de midden Amerikaans en Caraibische Spelen, die momen teel in Kingston worden gehou den versloeg het voetbalelftal van d« Nederlandse Antillen met 2—1 hel team van Cuba. Indonesië heeft zich kandida tuur gesteld voor de organisatie van de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal ln 1970. Na Chili (1962) en Engeland 1966) menen de Indonesiërs, dat een Aziatische kandidatuur een goede kans maakt om te worden geaccep teerd. In Dobrinin hebben de Russen een goede ambassadeur gekregen in Washington. Rusk en Kennedy hech ten er meer waarde aan met hem te confereren dan destyds met zyn voorganger Mensjikow. Maar die veelvuldiger contacten moet men toch niet geheel toeschrijven aan Dobrinlns persooniykheid. Meer dan tevoren vinden de Amerikanen 't be- langryk om de deur open te houden, om de communicatie niet te verbre ken. Het is, alsof zy, zelfs midden in de zomer, anti-vries in 't koelwa ter willen gieten, om toch vooral maar te voorkomen, dat te grote ver koeling en verstarring intreedt. Op het State Department heeft men niet het gevoel, dat er een nieu we crisis tussen Oost en West in de maak ls, maar men ziet de buiten landse politiek van de Sowjet-Unb in een onzeker, labiel stadium. Me~ wee) niet precies welke kant men op zal gaan in het Kremlin en men tracht Chroesjtsjow en de zynen er van weerhouden een scherpere kosrs te gaan zeilen. Het meest recente gesprek van Rusk en Dobrinin duurde een uur en een kwartier. Dobrinin spreekt uit stekend Engels en men verliest dus geen tyd met vertalingen. Rusk nioet er bij zUn Russische collega op heb ben aangedrongen, dat de Sowjet- Washington komt op voor rechten negers in Georgia (Van onze correspondent in Washington) De bekende Amerikaanse neger-1 leider ds. Martin Luther King, zl; al geruime tyd met vele anderet in de gevangenis omdat hy en z|ji medewerkers geprotesteerd hebben ft- gen allerlei vormen van ras-scheidtoj in de plaats Albany in de zuidoos- tqiyke staat Georgia. De lokale auto riteiten hebben die demonstratie ver boden en de demonstranten opgepakt Thans proberen de blanke bestuurden van Albany hun actie te legaliseren Zij trachten een federaal gerechts hof tot een uitspraak te brengen, in houdende dat die demonstraties var negers een gevaar inhouden voor or de en rust en daarom niet toegela ten kunnen worden. Maar de federale regering in Wash Ington liet op dat moment de zakei nlct meer over haar kant gaan. He; departement van Justitie is opgetre den als „vriend van het hof" er heeft te kennen gegeven, dat met aan geen Amerikaans burger he grondwetsrecht mag ontzeggen om op vreedzame wijze te demonstreren. Het ziet er naar uit, dat deze ac- ti» van Washington een keer tei goede teweeg zal brengen. De demon straties van King en de zynen ken merken zich door geweldloosheid ei indien er zich incidenten zoude: voordoen, zouden die niet komen vat de zyde der demonstranten. Maatregelen bij een zeer geheime dienst in VS Het „Bureau voor nationale vei ligheid", een zeer geheime afdelin; van de Amerikaanse inlichtingen dienst, heeft ingrijpende maatregelei getroffen nadat in 1960 twee wiskun digen van dit bureau achter het yze ren gordyn waren verdwenen. h, werden legenontdekkers aangeschaft twee chefs ontslagen en psychisch! „doorlichting" van het personeel in gevoerd. Als gevolg van hierbij geble ken seksuele afwijkingen werden zes entwintig personeelsleden van het Bureau de laan uit gestuurd. Dez« bijzonderheden werden gisteren be kend toen de commissie voor on-Ame- rikaanse activiteiten van het Hui) van Afgevaardigden verslag deed over veiligheidsmaatregelen, die by het bureau, dat naar men aanneemt voornamelyk bezig houdt met het op lossen van buitenlandse codes, waren getroffen. Unie serieus ln zou gaan op de nieu we aanpak, die Amerika inzake het verbod van proefexplosies wil probe ren. Indien de Russen hun verzet opgeven tegen internationale inspec tie binnen hun grenzen, zou Amerika geneigd zyn de eisen voor controle en inspectie aanmerkeiyk te verzach ten, omdat de techniek thans contro le op grote afstand gemakkeiyker heeft gemaakt. Beriyn biyft een belangrijk onder werp in de Russische pers en men houdt althans met de mogeiykheid rekening, dat Chroesjtsjow binnen kort een afzonderlijk verdrag met Oost-Duitsland weer serieuzer aan de orde zal stellen. Er iyn nog altyd onofficiële berichten, dat Chroesjtsjow in de komende herfst, evenals ln 1960, weer naar de Assemblee van de V.N. in New York zou willen komen. Zulk een propagandistisch-dlplomatiek be zoek zou verband 'unnen houden met Beriyn, maai tevens zou de Sow jet-Unie kunnen proberen eeD ver bod van verdere proefexplosies aan de orde te «tellen, nadat de Russen, binnen afzienbare tyd, hun serie be ëindigd zullen hebben. Bij dezelfde gelegenheid had Rusk voorgesteld de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier de V.S.de Sowjet-Unie, Engeland en Frankryk te doen beraadsla gen over het vraagstuk-Beriyn. Het Kremlin heeft dit voorstel echter zonder geestdrift begroet. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES Naam: Straat: Woonplaats: -No. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is VAKANTIEADRES P-a: Straat: -No. Te: Eerste dag van toéfending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4