GEEN „GOUDEN PLAK" MAAR BOETE VOOR RALLYE-RIJDER Europa's oudste etlmografisch museum staat in Leiden kunst kalei öoscoqp OPBOUW MET BOK OP CASCO Waardevolle films op Festival te Venetië Pitmanschool (€sso) Grote brand in de arena van Verona Het benadert de bezoekers op meest moderne wijze Schade geschat op 1 miljoen rericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 augustus 1962 Tweede blad no. 30729 Voor de Leidse kantonrechter Geen zware gevaRen r Onder de vele verdachten, die J gisteren voor de Leidse kanton rechter mpesten verschijnen heerste nog een ware vakantie- stemming. Velen lieten tenmin ste verstek gaan, zodat de zitting een bijzonder vlot verloop had. Mede doordat de categorie >,zware gevallen" ditmaal niet op de rol stond waren de vonnissen veelal aan de lage kant en kwam de hoogste boete, die de plv. kantonrechter mr. D. J. Gorter uiteindelijk oplegde niet boven de f 50 subs 10 dagen uit. In de rtf van verkeerszondaars, die wel de gang naar het Rapenburg hadden gemaakt, bevond zich o.m. (en 41-jarige garagehouder uit En schede, die ongetwijfeld de 11de mei 1962 niet licht zal vergeten, j Nadat hij op die dag namelijk was gehuldigd als winnaar van de „Tulpenrallye" en dus voor het leve ren van een niet geringe prestatie, leverde hij kort daarop een minder goede prestatie. Vlak voor een bocht in de provinciale weg onder Katwijk haalde hij met zeer hoge snelheid een voor hem rijdende auto in, ver loor kennelijk even de macht over bet stuur en ramde daarop een in de wegberm staande lantaarnpaal. De klap kwam zo hevig aan, dat de brokstukken van de ijzeren paal over de weg vlogen en enkele naderende auto's ternauwernood aan de „pro jectielen-regen" ontkwamen. Ver dachte oogstte nu geen lauweren en kreeg evenmin een huldigingstoe spraak, doch in plaats hiervan een proces verbaal en de woede van enige mede weggebruikers. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat hij wel in staat was geweest een auto te besturen en slechts noodge dwongen in de wegberm terecht was gekomen. Bij het inhalen was de be stuurder van de voor hem rijdende auto onverwacht iets naar links uit geweken, zodat hij moest meesturen n een aanrijding te voorkomen. „De man had vermoedelijk te veel aandacht voor de bollenvelden en joeg mij dus als het ware de berm in", was verdachtes lezing van het geval. Genoemde bestuurder ontkende de door verdachte gewraakte ma noeuvre echter ten stelligste. Mede- getuigen bevestigden, dat de bestuur der inderdaad „geen duimbreed" van de rechte weg was afgeweken en dat alle schuld bij verdachte zelf lag. „Hoewel de weg een vrij scherpe bocht maakt, ging hij met een snel heid van ca. 100 km/u inhalen en het was dus geen wonder dat het fout ging" aldus de getuigen. De officier, mr. C. Sluyk, achtte verdachtes schuld dan ook afdoende bewezen en eist® f75 boete subs 15 dagen. In een zeer uitvoerig pleidooi be streed verdachtes raadsman het ten laste gelegde feit. Hij was er stellig van overtuigd, dat zijn cliënt, die een geroutineerd automobilist is, geen onnodig risico had genomen en de dupe was geworden van een lout, die door de Ingehaalde automo bilist was gemaakt. Naar zijn oordeel kon slechts een vrijsprekend vonnis volgen. Na enig ré- en dupliek wees de plv. kantonrechter direct vonnis. Ook hij achtte verdachtes schuld wettig en overtuigend bewezen en vonniste met f 50 boete subs 10 dagen. Rlpselaan plotseling een vrij scherpe zwenking naar links gemaakt. Een tegemoetrüdende wielrijder werd door deze vreemde manoeuvre „in de flank" aangereden en liep tengevolge van de valpartij enige verwondingen en de nodige materiële schade op. Verdachte kon geen steekhoudende verklaring van zijn onnodige zwen king geven. Ik had een lange werk dag achter de rug en heb door over vermoeidheid vermoedelijk even zit' ten „suffen", was de enige reden die hij kon bedenken. „Na die vermoei ende dag ging U nog een paar uur dansen en dronk ook nog een paar glaasjes bier" wist de plv kantonrech ter nader toe te lichten. Op zoveel kennis van zaken had verdachte ken nelijk niet gerekend dus zweeg hij maar. De officier noemde het „een nogal duistere zaak" en eiste .f50 boete subs 10 dagen. De plv. kanton rechter liet het bij f 40 boete subs 8 dagen. Slaap zacht „Ik had me verslapen en moest dus wel wat gas geven om nog bij tijds op mijn werk te komen", aldus excuseerde zich een 21-jarige mon teur uit Leiden, die terecht stond omdat hij met zijn bromfiets de maximum snelheid ver had over schreden. Kort na de overtreding moest hij in militaire dienst en verscheen dus in uniform voor de balie. Na de eis van f 35 boete subs 7 dagen pro testeerde hij heftig: „Hoe kan een militair nu f 35 boete betalen van die ene gulden soldij per dag". Welke straf krijgt U in dienst als U zich verslaapt" Informeerde de officier. „Zes dagen streng" lichtte verdachte hem in. „Wees dan blij, dat U in dit geval nog voor een burgerlijke rech ter staat en er met een geldboete afkomt". Evenals de officier was de plv. kan tonrechter van oordeel dat bromfiet sers, die zich niet storen aan de maximum-snelheid, gevoelig moeten worden gestraft. „Ook voor U geldt geen enkel excuus en als U niet kunt betalen kunt U de straf t.z.t. uitzitten", aldus wees hij verdachtes verzoek om clementie af. Zijn vonnis luidde dan ook conform. Wrak-van-tle-week „Het auto-wrak-van-de-week" diende zich aan in de zaak tegen een 44-jarige bloemenhandelaar uit Haarlem, die op de Parklaan te Sas- senheim was aangehouden omdat de politie zjjn „auto" wel eens wat nader wilde bekijken. Dit „nader bekijken" was een schot in de roos want het bleek, dat het vehikel een groot gevaar op de weg betekende. „De carrosserie was op tal van plaatsen dermate doorgeroest, dat het voertuig nauwelijks in staat was één persoon veilig te vervoeren", aldus een zinsnede uit het politie rapport. „Ik wist niet, dat de auto in zo'n slechte staat verkeerde. De verkoper gaf mij de garantie, dat het een pri ma auto was zonder noemenswaar dige gebreken", aldus voerde verdach te tot zijn verdediging aan. Hij had er f 300 voor betaald en was het ab soluut niet met de officier eens toen deze opmerkte, dat je voor die prijs toch geen auto-zonder-gebreken kon Moe? Een 20-Jarlge bromfietser uit Alke- made had op een avond in mei op de Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merkten. Junghans Kienzle - Mauthe. Officiële publikatie VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat met Ingang van 15 augustus 1962 de volgende verkeersmaatregelen ln werking zullen treden; l.de door de Gemeenteraad bij besluit van 25 september 1961 vastgestelde geslotenverklaring voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee van: a.de Turfmarkt ln de richting van de Prlnsessekade; b. de Oude Vest, voorzover gelegen tussen de Turfmarkt en de Lange Mare. ln de richting van de Turf markt; «.de Turfmarktbrug ln de richting van de Turfmarkt; d. de Nieuwe Beestenmarkt ln de richting van de Turfmarktbrug; «.de weg langs de molen „De Valk", gelegen tussen de Nieuwe Beesten markt en de Valkbrug. ln de rich ting van de Nieuwe Beestenmarkt; f. de Valkbrug ln de flchting van de onder e. genoemde weg; g. het Schuttersveld ln de richting van de Rijnsburgersingel; h.de Rljnsburgerbrug ln de richting van de Stationsweg; 1. de Steenstraat ln de richting van de Rljnsburgerbrug; J. de Blauwpoortsbrug ln de richting van de Ste istraat; k. de zijweg van de Beestenmarkt, aan de oostzijde van het plein gelegen tussen de Nieuwe Beesten markt en de Blauwpoortsbrug, ln de richting van de Blauwpoorts- brug. het door hun College bij besluit van 3 augustus 1962 vastgestelde verbod links afslaan voor de Haarlemmer straat op de hoek van de Prlnsesse kade en Turfmarkt. De hierboven genoemde geslotenver klaringen van de Blauwpoortsbrug. Steenstraat en Rljnsburgerbrug. als mede van de Valkbrug, de weg langs de molen „De Valk" en de Nieuwe Beestenmarkt zullen op vrijdag niet gelden tot 15.30 uur. Voorts zal de geslotenverklaring van de Blauwpoorts brug niet gelden, wanneer de Turf marktbrug ten behoeve van de scheep vaart ls afgesloten. Afschriften van bedoelde besluiten zlJn gezonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat ln Zuld-Holand. aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van verkeers belangen ten doel hebbende en aan ,.,e>rt a j. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. MCheepswerf van afl Gouden medaille voor Hop Hope President Kennedy heelt giste ren het Amerikaanse Congres ge vraagd 2.500 dollar beschikbaar te stellen voor een speciale gouden medaille voor de komiek Bob Hope. De president zei, dat dit was uit erkentelijkheid voor dien sten den lande en de wereldvrede bewezen. Bob Hope heeft overal ter wereld Amerikaanse militai ren met zijn optreden vermaakt. kopen. Dat hij nu toevallig was beet genomen en f 175 verlies had geleden, omdat de verkoper het „prima - kar retje - zonder - noemenswaardige - gebreken" wel wilde terugkopen maar dan voor slechts f 125, was zijns in ziens een geheel andere kwestie. „U bent inzake de tweede hands auto handel wel wat al te goed van ver trouwen en werkt hierdoor, zoals nu wel is gebleken, het gevaar op de weg in de hand", merkte de officier op. die evenals de plv. kantonrechter verdachtes naieve oordeel over „autokoopjes" maar matig kon waar deren. Zijn eis luidde f 50 boete subs 10 dagen. Nadat verdachte in ver band met genoemde verliespost uiter- Prof. dr .A. Querido opent symposium Prof. dr. A. Querido. hoogleraar it de inwendige geneeskunde al hier, opent, morgen te Rijswijk een symposium, dat aandacht zal schen ken aan de profylaxe en de thera pie van de stralingsziekte bij prima ten (apen en mensen). De organisatie van het symposium, dat tot zaterdag duurt berust bij het Radiobiologisch Instituut, het labo ratorium van de Gezondheidsorgani satie TNO. Het symposium draagt een beslo ten karakter. Men zal zich geduren de drie dagen bezighouden met be sprekingen die vooral tot doel heb ben om na te gaan op welke wijze de moeilijkheden welke een klini sche toepassing van de beenmerg transplantatie in de weg staan, kun nen worden overwonnen. ste clementie had bepleit, vonniste de plv. kantonrechter met f40 subs 8 dagen, gevolgd door een ernstige waarschuwing voor een eventuele herhaling van een dergelijke „koop". Wetenschap en intem. vraagstukken Prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Kamerlingh Onneslaborato- riiim en dr. Kwee san Liat, weten schappelijk ambtenaar aan de Leidse Universiteit behoren tot de Neder landse deelnemers, die van 37 september de te Londen te houden Pugwashconferentie zullen bijwonen. De aanbeveling dat West-Berlijn de zetel zal worden van een inter nationaal centrum voor wetenschap pelijk onderzoek, is een van de on derwerpen. die in Londen aan de orde komen. Geleerden uit ruim dertig landen zullen aan de bespre kingen deelnemen. Ongeveer vijftig deelnemers komen uit de Verenigde Staten en meer dan vijfentwintig uit de Sowjetunie. De conferentie is de tiende in de serie Pugwashconferen ties, waarvan ie eerste, die in juli 1957 werd ge houden, bestond uit een bijeenkomst van 22 geleerden in het Canadese stadje Pugwash. De gedachtenwisselingen zullen het gehele terrein van de betrekkin gen tussen wetenschap en interna tionale vraagstukken bestrijken. Advertentie Dacht u echt dat alle benzines het zelfde waren? Neem dart de proef met ESSO EXTRA. Zo ontdekt u zelf in de praktijk, wat specialisten metcijfers kunnen bewijzen: ESSO EXTRA geeft méér kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! Tijdens een onderhoud, dat wij hadden met dr. P. H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier, dat onlangs 125 jaar bestond, vertelde deze ons iets over de rol, welke musea van geschiedenis en volken kunde kunnen spelen in een zich steeds veranderende wereld. Dr. Pott wees ons op de wijze, waarop zijn instelling het publiek en speciaal het jonge van onze dagen poogt te benaderen. Wanneer wij de geschiedenis der musea in vogelvlucht overzien, zo zei- de dr. Pott. dan kan men drie perio den onderscheiden. De eerste is die van de tijd vóór de Franse revolutie, toen er eigenlijk nog geen sprake was van musea in de thans gebruikelijke zin des woords. In die jaren brach ten uitsluitend vorsten of mensen die voor „verlicht" wilden doorgaan, col lecties bijeen, omdat zij dit passend vonden voor de positie, welke zij in de samenleving innamen. Toen de Franse omwenteling alom haar in vloed deed gelden, werden de privé- verzamelingen tot publiek bezit. De consequenties hiervan waren, dat de beheerders nu een beroep moesten gaan doen op de openbare geldmid- len en dat zij daarvoor het nut van de aan hun zorgen toevertrouwde schatten moesten kunnen bewijzen. Deze verandering in de status der musea werd indertijd goed begrepen door Koning Willem I die de musea als instellingen van nationale voor lichting beschouwde. Hiermede zette een fase in van een Victoriaans en encyclopedistisch verzamelen gevolgd door een periode van het opstellen van vak-catalogi en van het maken en publiceren van studies. Wat is een museum 7 De derde periode brak na de twee de wereldoorlog aan, toen men de musea ging zien als centra van edu catieve activiteit, welke de bezoekers „dienstbaar" moesten zijn. Dit dienstbetoon betekende niet al léén, dat de opzet en de werkwijze der musea zodanig dienden te zijn, dat zij zo veel mogelijk bezoekers binnen hun poorten zouden krijgen, maar ook dat zij een maximum aan rendement zouden kunnen bereiken. Om deze doelstelling te kunnen ver wezenlijken. gaan dr. Pott en zijn staf uit van de belangstelling, welke van 't publiek verwacht kan worden. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het in de eerste plaats deze belang stelling is welke de activiteit bepaalt, en eerst daarna de mogelijkheden die de verzameling van het museum bie den. Drie groepen In het algemeen zijn de bezoekers van musea in drie categorieën te ver delen. De eerste groep komt het mu seum binnen uit het verlangen zich een zekere kennis eigen te maken (de intellectuele benadering). De twe de groep wenst een schoonheidsbele ving te ondergaan (de esthetische benadering) en de derde wil tijdens het bezoek zich los maken van het alledaagse milieu (de romantische benadering) Om nu op de hoogte te komen van de interesse der bezoekers, on derhoudt het Museum voor volken kunde een intensief contact met leer krachten en leiders van jeugdorga nisaties samenwerkend in „De Leidse Jeugdactie", een overkoepelend or gaan, dat gesubsidieerd wordt door gemeente en faciliteiten ontvangt v. de vorming buiten schoolverband. Voor de leerkrachten en jeugdleiders worden in hefc museum cursussen ge geven. Daarnaast heeft dr. Pott van zelfsprekend een even nauw contact met de inspectie va:i het onderwijs, welke instantie steeds bereid is om de verschillende scholen in en rondom Leiden te attenderen op bijzondere tentoonstellingen en speciale manifes taties, die in het museum worden ge houden. Bij uitnodigingen aan scho len past men een selectie toe naar gelang het schooltype en de aard van het onderwijs dat daar gegeven wordt. Educatieve arbeid Wat nu de grondslag voor de edu catieve arbeid betreft, dit bestaat in het voorbereiden van zogenaamde „leerstofkemen" door de wetenschap pelijke medewerkers van het museum die daartoe alle gegevsen (literatuur, foto's, films enzovoort) verzamelen, nodig om een bepaald onderwerp te kunnen behandelen en verduidelijken Deze leerstofkernen worden vervol gens door de praktijk gereed ge reed gemaakt. Dat wil zeggen aan gepast aan de belangstelling, de ken nis en de leeftjjd van de te verwach ten groep bezoekers. Natuurlijk wordt deze stof altijd voorgedragen in bewoordingen, welke de desbetreffende groep verstaat en aanspreekt. Om de vorming verder te stimuleren, laat men de jeugd zelf ook op enigerlei wijze meewerken. Zelfwerkzaamheid dwingt namelijk tot activiteit en zij leert de jonge mens het onderwerp niet alleen met het verstand, maar ook met gevoel en smaak «kunstzin) benaderen. Dat bij dit alles het persoonlijk contact en de vorming door 't woord en wederwoord op de voorgrond staat behoeft geen nader betoog. Bij zijn educatieve arbeid werkt het museum het oudste Europese ethonogra- fisch museum gaarne samen met de moderne communicatie-middelen als de geillustreerde pers, de radio en de televisie, die de mens van on ze dagen ook kennis op allerlei ge bied bijbrengen. Zo heeft men enige jaren geleden in een reeks televisie uitzendingen van de N.C.R.V. kin derspelen uit India, Japan en Su riname op het beeldscherm gebracht, waaraan ook uit die landen afkom- ge kinderen hebben meegedaan. MET ESSO BENT U BETER UIT! Een complete aluminium op bouw van een schipelf ton zwaar, hing vanochtend tussen hemel en aarde. Diezelfde op bouw hebben vele Leidenaars gisteren door de wateren van de Sleutelstad zien drijven op weg naar Oegstgeest. Een forse bok zette hem vanochtend aan de gebr. H. Akerboom N.V. op het casco van het schip, dat later de naam „Delta Enterprise" zal krijgen. Het werd gebouwd in op dracht van het gouvernement van Nigerië en zal gebruikt wor den om directieleden door het gebied van de Nigeriaanse delta werken te voeren. Het precisie werk om de 28 meter lange op bouw op zijn plaats te zetten le verde weinig moeilijkheden op. In december hoopt men de Delta Enterprise" te kunnen opleverenHet schip zal dan per boot naar Nigerië verstuurd worden. (Foto LD/Holvast) Uitgelezen keuze! Opening: Birdman o f Alcatraz (Van onze Romeinse correspondent) DE keuzecommissie der 23ste internationale tentoonstelling van cinematografische kunst (dit is de officiële naam van wat in de wandeling het Venetiaanse. filmfestival wordt genoemd) heeft bekendgemaakt welke 14 films zullen worden toegelaten tot het concours. We laten ze hier volgen: „Birdmanjonge barknecht (alle bewijs ont- of Alcatraz", regie John Franken- heimer, V.S.Cronaca Fami liare" (Familiekroniek) van Valerio Zurlini (Italië); „Eva" van Joseph Losey (Frans-Italiaanse co-produh- tie); Homenaje a la hora de la siesta" (eerbetoon op het uur van het middagdutje) van Leopold Torre-Nilsson (Argentinië)Ivano vo Detstvo(De kinderjaren van Ivanvan Andre j Tarkowsky (US SR); Koiya-Koi-Nasuna-Koi (de dwaze vos) van Romu Uchida (Japan); Liudi I zvery" (Mensen en dieren) van Sergej Gherassinov (USSR); „Lolita" van Stanley Kubrick, Amerikaans-Britse co-pro- duktie; „Mamma Roma(Moeder Rome) van Pier Paolo Pasolini (Italië); „Het proces" van Orson Welles, Frans-Italidans-Duüse co- produktie; „Smog" van Franco Rossi (Italië); Term of Trial" Proef termijn) van Peter Glenville (Engeland); Therese Desquey- roux" van Georges Franyu (Frank rijk); „Vivre sa vie(Zijn eigen leven) van Jean Luc Godard (Frankrijk). Het algemene oordeel is. dat nog nooit de keuringscommissie een zo waardevolle keuze heeft gedaan. On der deze 14 films schijnt er niet één te zijn, die niet op het hoge peil staat, dat het Venetiaanse festival behoort te onderscheiden van de later opge komen Festivals. De commissie heeft ln totaal 140 films aan haar oordeel onderworpen. Op de openingsavond zal waar schijnlijk „Birdman of Alcatraz" worden vertoond in tegenwoordigheid van Burt Lancaster, die er de hoofd rol in vertolkt. Zurlini's „Cronaca Familiare" gaat terug op een roman van Vasco Pratolini en zal dus uit munten door een uitstekende tekst: „Marcello Mastroianni en Jacques Perrin spelen de hoofdrollen. „Smog" is een eigenaardig geval. Het gaat om een door en door Italiaanse film. die in Hollywood werd gemaakt met Italiaanse en Franse spelers, o.a. Re- nato Salvatori en zjjn Franse vrouw Annie Girardot; „Mamma Roma" is een heel vreemd geval. De regit ;eur is de romanschrijver en dichter Pier Pao'.o Pasolini. die kort geleden tot een paar maanden gevangenisstraf werd veroordeeld «maar hij ging in hoger beroep» omdat hij een roof overval zou hebben gepleegd op een Kunst- en Antiekbeurs opent 24 augustus De veertiende Oude Kunst en An tiekbeurs, die van 24 augustus t.m. 12 september in het Stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt ge houden, wordt donderdagavond 23 - augustus geopend door de heer Th. 1 Sro°} deze fch»d* is' n°K H. Lunsingh Scheurleer, directeur. vastgesteld e„ dat ral ook hoofd van de afdeling beeldhouw- no« elU*e "I'1 duren kunst en kunstnijverheid, van het De schade, toegebracht aan het Rijksmuseum ie Amsterdam. I opera-theater, wordt geschat op 150 breekt en niemand die Pasolini kent, kan dit geloven). De vrouwelijke hoofdrol wordt gespeeld door Anna Magnani, de mannelijke door Franco Citti, veroordeeld tot ruim 2 jaar ge vangenisstraf daar hij in dronken schap 's nachts beledigende woorden zou hebben gesproken tot enkele losse arbeiders in dienst der gemeente, die bezig waren „zebrastrepen" op een plein te kalken. Die arbeiders werden voor de gelegenheid tot „ambtenaren tijdens de uitoefening hunner func tie" bevorderd. Citti werd in voorlopi ge vrijheid gesteld om de film te kun nen afmaken. Pasolini baarde ver leden jaar te Venetië groot opzien met zijn eerste film „Accattone", waarin ook Citti, een a-sociaal ele ment uit het Romeinse onderprole- tariaat, door Pasolini „ontdekt", de hoofdrol speelt. „Het proces is de verfilming door Orson Welles van het vermaarde boek van Kafka. „Therese Desqueyroux gaat terug op een bekende roman van Mauriac. Ilobbema's „Ruïne van Breclerode" De gemeente Velsen, die de Ruïne van Brederode binnen haar grenzen heeft, is gisteren in het bezit gekomen van een van de weinige kopieën van het schilde rij dat Meindert Hobbema in 1667 schilderde van deze ruïne te Santpoort. De kopie, waarvan het origineel hangt in de National Galery in Londen, sierde een van de rooksalons van het vroegere Engelse passagiersschip Rang. Dit schip was onlangs eigendom geworden van een Nederlands slo persbedrijf (de N.V. Holland te Hen drik Ido Ambacht) en deze firma verkocht het schip door aan een Joe- goslavisch slopersbedrijf. Even voor het vertrek uit Nederland werd de kopie ontdekt. Het was toen echter reeds te laat om nog voor het vertrek de kopie voor Nederland te behouden. De Joegoslavische slopers evenwel waren bereid de kopie af te staan. De kapitein van de Rang, de heer W. J. B. van Gruisen uit Elslo (L.) heeft gistermiddag de kopie aan bur gemeester mr. J. C. Bührman van Velsen overhandigd. De kapitein kreeg de zilveren erepenning van de gemeente en een fotoboek over Vel sen. Het Rijksmuseum zal binnenkort de kunsthistorische waarde van de kopie trachten vast te stellen. Advertentie Plantsoen 65 Tol. 01710-26558 Typen Steno in 4 talen Convers, en corresp. Duits - Engels Frans - Nederlands Middens tandsopl. Inschrijving dagelijks (Van onze Romeinse correspondent) Zondagavond is brand uitgebroken In de arena van Verona, een antiek Romeins amfitheater, ongeveer zoals het Colosseum in Rome, doch gedeeltelijk veel beter bewaard, waarin ieder jaar openluchtvoorstellingen van opera's worden gehouden. De serie operavoorstellingen was in volle gang en zondagavond zou wor den opgevoerd het ..Ballo in mascheTa" van Verdi. In een der akten heeft men takken en gebladerte nodig. Deze waren ergens opgeslagen en hebben, waarschijnlijk tengevolge van de grote hitte, vlam gevat. miljoen lire, iets minder dan f 1 mil joen. Het is gelukt de instrumenten alle te redden en ook het grote or gel, dat in de arena was gebouwd, heeft men in alle haast in veiligheid gebracht. Enkele personen werden licht gewond, waaronder Meastro Missiroli, onder wiens leiding de ope ravoorstellingen in de arena voor het voetlicht worden gebracht. Hij werd door een vallende steen aan 't voor hoofd gewond. Ook enkele toneel knechts en enige brandweerlieden hebben verwondingen opgelopen. Er is geen sprake van dat de opera voorstellingen dit jaar nog zullen worden hervat en het is zelfs de vraag of dit het volgend jaar zal kunnen. In ieder geval is er een geweldige brand uitgebroken, die niet alleen de coulissen en andere benodigdheden voor „Ballo in maschera" heeft ver nield. maar ook die van alle andere opera's die voor dit seizoen op het programma stonden, in het geheel een viertal. De brand heeft enkele uren geduurd en heeft, wat eigen lijk wel het ergste is. aanzienlijke schade toegebracht aan het oude bouwwerk zelf. De stenen van de bijna twintig eeuwen oude muren z\jn vuurrood geworden door de vlammen die er omheen speelden en zijn, als gevolg van de warmte en van de stralen water die de brandweermannen er op spoten, gaan vergruizelen. Hoe Een gelukkig toeval heeft gewild dat het toneel, dat geheel van hout is gebouwd, niet in vlam is geraakt. Indien dit was gebeurd, zou de scha de ontzettend z(jn geweest.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3