Morgen ondertekening van akkoord verwacht Sanovite AGENDA Jong en oud strijden nu mee in verbeten meïhoorlog in Blerick Koningin wil de Kamerleden ontvangen Europasegels Maan is niet uit de aarde losgescheurd KLM-vliegers protesteren tegen ontslag MET EEN ENKEL WOORD STEMMINGEN EN FEITEN RADIO MERCUR WEER TERUG LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 Vervolg van pag2 (Van onze correspondent in Washington) De woordvoerder voor Oe Thant, de waarnemend-secretaris- generaal van de Verenigde Naties sprak gisteren de verwachting uit, dat de formele conferentie over Nieuw-Guinea morgen zal kunnen worden gehouden. Deze uitspraak kan men het meest bemoedigende nieuws noemen, dat gisteren te New York bekend werd gemaakt. Men moet er echter terstond aan toevoegen, dat pas vandaag zou worden beslist of de formele zitting waarbij de ondertekening van het akkoord zal plaatsvinden, inderdaad morgen zal worden gehouden. Belde delegaties moesten nog rug gespraak houden met hun regerin- ken. Het Nederlandse kabinet kwam vanmiddag bijeen en dan zal pas blij ken of een compromis mogelijk zou zijn over de obstakels, die de laatste dagen aan het licht zijn gekomen. Komt men tot een vergelijk, dan zal de Amerikaan Bunker daartoe we derom een belangrijke bijdrage heb ben geleverd. Bunker, een gedistingeerd oud ambassadeur van Amerika, is gis teren de gehele dag weer zeer actief geweest. Hij blijft daarbij echter de kalmte zelve. Wy troffen hem aan ln een rustige hoek van het gebouw. Bunker staat erom bekend, dat hy ln deze periode niets loslaat. Het was reeds veel, dat hy op myn vraag of er vooruitgang viel te bespeuren ten antwoord gaf: „Iedere dag gaan we wat vooruit". Bunker sprak veel waardering uit over de Nederlanders en Indonesiërs, met wie hy deze maanden heeft onderhandeld, wy vroegen hem of het Juist was, dat de formele conferentie morgen zou wor den gehouden. Zijn reactie was: „Ik hoop het, want ik verlang ernaar om weer naar myn boerderij in Vermont te gaan". Toen wij opmerkten, dat niets in zijn houding wees op een at mosfeer van crisis, antwoordde hij: „Och. crisis zyn er altyd. Het gaat er maar om ze te boven te komen". Obstakels De obstakels, die de laatste dagen waren gerezen betreffen twee onder werpen. a. de eis van het hijsen van de In donesische vlag vóór of op 1 Januari, waardoor een symbolische machts overdracht een feit zou zyn, b. de nieuwe infiltraties van vorige week. Over beide punten heeft Ne derland vrydag J.l. zich ernstig by Oe Thant beklaagd. Het tweevoudige Nederlandse pro test heeft de afwikkeling van het conflict uiteraard moeiiyker gemaakt, maar daarvan kan men Nederland niet de schuld geven. Het probleem voor Bunker en Oe Thant was na- tuuriyk: hoe komen wy uit deze nieuwe impasse? De Amerikaanse diplomaat heeft by vorige gelegenheden reeds de tac tiek gevolgd van geven en nemen en het lijkt waarschynlijk, dat hij thans wederom deze methode gebruikt om tot een vèrgeiyk te komen en de Jongste crisis te overwinnen. De Indonesiërs hechten grote waarde aan het symbolisch hysen van de rood-witte vlag voor of op 1 Januari, al erkennen zy volmondig dat de VN-vlag tot mei 1963 de offi ciële vlag zal blijven. Aan de con cessie, die Oe Thant in het geheime memorandum betreffende de vlag heeft gedaan, kan men moeilijk tor nen volgens de Indonesiërs. Dit punt Is voor Soekarno heel belangrijk. Het andere Nederlandse protest be trof echter de militaire infiltraties en men moet althans rekening houden met de mogelykheid dat Nederland een bepaalde eenoegdoening kan krijgen over militaire aspecten als tegenwicht tegen het vlagprobleem. Ruggespraak Wat ook de aard van het vergelyk daarover is. er moest met de rege ringen ruggespraak worden gehou den. Dat gebeurt dus nu. Vandaar dat de slotfase moest wachten tot morgen. De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties had de ge hele dag, op de lunch na, aan het probleem-Nieuw-Guinea gewyd. Om 10 uur ontving hy Bunker en om half 11 kwamen Van Royen. Schtir- mann en Huydecoper daar by. Toen dit gesprek afgelopen was, vertrok Bunker om met Soebandrio in zyn hotel te praten. Tegeiyk voegde Ma- lik en Soedjarwo zich by Oe Thant en de drie Nederlanders. Ambassa deur Zain bracht op dat moment een bezoek aan de Amerikaanse VN-ver- tegenwoordiging. De diplomatieke bedryvigheid ging door tot 's middags, toen om kwart over drie Oe Thant opnieuw verga derde met de voornaamste Nederlan ders en Indonesiërs. Drie uur later voegde Soebandrio, de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, zich by hen. Het ge zelschap is tenslotte aangegroeid tot ongeveer dertig personen. Ook diver se deskundigen namen toen aan de besprekingen deel. Vrijwel allen, die bij de discussie betrokken waren, muntten uit door zwygzaamheid. Niemand wilde voor uitlopen op de berichten, die uit de hoofdsteden worden verwacht. Nie mand wilde de indruk wekken, dat een akkoord zeker zou worden be reikt. maar tevens vermeed iedereen de crisis-elementen te zeer te accen tueren. Het verloop lykt spannend te zullen blijven tot het einde, maar on danks alle onzekerheid lijken de kan sen op een akkoord toch groter dan die op een diplomatieke ontsporing vlak voor het eindstation. Tot zover onze Amerikaanse cor respondent. V.N.-troepen De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, zal enkele honderden VN-militairen naar wes- telyk-Nieuw-Guinea zenden om ge durende de interimperiode vóór de Indonesische machtsovernemLng op 1 mei de orde te handhaven. Dit Is maandagavond door welingelichte kringen in New York medegedeeld. Nederland en Indonesië zouden de kosten dragen, die zijn verbonden aan het onderhoud van de VN-stryd- macht en van een groep VN-bestuur- ders, aldus deze kringen. Het bast- stellen van de sterkte is Oe Thants zaak. en deze heeft dit by de be sprekingen van maandag niet te ber de gebracht. De militaire aspecten zyn echter wel ter sprake gekomen, zo werd verklaard. Naar verluidt zou Oe Thant Afri kaanse en Aziatische landen willen vragen het grootste deel van deze strydmacht te leveren. Hy zou hier voor geen beroep op de grote landen willen doen. Verwacht wordt, dat de Verenigde Naties het beheer over het gebied omtrent 1 oktober zullen aanvaarden, nadat een gezamenlijke Nederlands- Indonesische resolutie, waarin om bijstand van de volkerenorganisatie wordt verzocht, door de Algemene Vergadering is aanvaard. Men neemt aan, dat deze resolutie in de eerste week van de zittingsperiode der Al gemene Vergadering, die op 18 sep tember begint, zal worden ingediend. Op Prinsjesdag De Koningin is voornemens op de derde dinsdag van september na de feestelyk-plechtige opening van het nieuwe parlementaire zittings jaar de leden van de eerste en Tweede Kamer uit te nodigen voor een ontvangst In Paleis Huis ten Bosch. De ontvangst zou worden ge houden na de rytoer van het Ko- ninklyk gezin door Den Haag en nadat de minister van Financiën, prof. Zylstra, het ontwerp-ryksbe- groting voor het Jaar 1963 plus de miljoenennota in de zojuist opnieuw byeengekomen Tweede Kamer zal hebben ingediend. De plannen voor de receptie zyn thans nog ln een stadium van voor bereiding. Onlangs heeft de hofmaar schalk het koninklyk voornemen be kend gemaakt aan de voorzitter der Eerste Kamer, die tevens optreedt als voorzitter der verenigde vergade ring van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal bij de opening van het nieuwe zittingsjaar door de Konin gin in de Ridderzaal. Officiële uitno digingen zullen worden rondgezonden zodra bekend is wie op de receptie zullen kunnen verschynen. De Sta- ten-Generaal tellen tezamen 225 le den (150 van de tweede en 75 van de eerste kamer). Het is niet aanneme- ïyk dat alle leden aanwezig zullen kunnen zyn. Er kunnen redenen van verhindering zyn, zoals ziekte en noodzakeiyk verbiyf ln het buiten land. TSJECHISCHE PLANNEN In Tsjecho-Slowakye is gisteren een communistische plan gepubli ceerd, waarin de vorming van com missies met grote bevoegdheden voor economische organisatie en onder wys in Tsjecho-Slowakye wordt voor gesteld. In het plan worden tevens verhoogde inspanning by de ontwik keling van de industrie, verhoging van de levensstandaard en uitbrei ding van hoger onderwys voorge steld. Het is de bedoeling dat het plan een discussiebasis vormt op de open bare byeenkomsten, voordat het par tycongres in december byeenkomt. Advertentie Voor de derde maal zal in het kader van de CEPT een Euro pazegel worden uitgegeven. Ge kozen is het ontwerp van de Luxemburgse kunstenaar Lex Weyer: een jonge boom met 19 bladeren, symbool van de groei ende samenwerking van de 19 Europese landen waarvan de PTT-administraties deel uit maken van de CEPT. De zegels worden uitgegeven door Duitsland. Frankrijk. Grie kenland. Ierland. Italië. Luxem burg. Noorwegen. Turkije. IJs land en Zwitserland. En in Nederland in twee waarden: 12 zn 30 cent. De CEPT is de Conférence Européenne des Administrations des Postes en des Telécommu- nications (Van onze Venlosc correspondent) Nadat gisteren reeds enige voorpostgevechten geleverd wa ren, waarbij vooral de vakantie vierende jeugd van zich deed spreken, is vanmorgen de melk- oorlog in Blerick eigenlijk pas goed begonnen. De voorgeschiedenis luidt als volgt: op 14 februari van dit jaar werd de 32 jaar oude zuivelfabriek St.-Antonlus te Blerick verkocht aan de zuivelfabriek St.-Martinus te Venlo. Hierdoor kreeg deze laatste fabriek de alleenverkoop voor ge heel Noord-Limburg, zodat alle con currentie werd uitgesloten. De 17 zelfstandige melkslyters in Blerick. die hun produkten betrokken van de St.-An toni us, waren weinig ingeno men met de verkoop. Ze lieten we ten. dat zij zich met hun klanten niet wensten te laten verkopen en hun produkten daar wensen te ko pen. waar zij dat zelf wilden. Door dat zij onderling afspraken geen pro dukten van de St.-Martinus te be trekken en zich ook aan de af- Vele geleerden zyn er nu van over tuigd. dat de maan onafhankelijk van de aarde is gevormd, aldus ver klaarde dr. Harold Urey (Nobelprijs voor chemie in 1934) gisteren in Blacksburg (Virginia). Dr. Urey, die aan de universiteit van Californië te San Diego is verbonden, zei tegen ruimtevaartdeskundigen op een con ferentie over het onderzoek van de maan, dat de theorie van Winx, dat de maan tijdens een getydebeweging uit de aarde is losgescheurd, volgens de nieuwste opvattingen onjuist is. Ook de veronderstelling, dat beide hemellichamen als een dubbelplaneet in een gaswolk zyn ontstaan, is niet juist. Tegenwoordig helt men over naar de mening, dat de aarde de maan in het begin van de geschiedenis van het zonnestelsel heeft „gevangen", en wel enige tyd nadat de beide hemel lichamen hun vorm hadden gekregen en zo groot en zwaar waren als nu. Dr. Urey voerde verscheidene nieu we punten aan,om. dat de samen stelling van de maan meer gelykt op die van de zon dan van de aarde, dat het inwendige van de maan niet vloeibaar is, zoals door de hoge ber gen aan de oppervlakte wordt aan getoond, en dat zij niet vloeibaar ge weest is sinds deze bergen werden ge vormd, en dat de grote maanvlakten waarschijnlijk althans gedeeltelyk uit lava bestaan. Incidenten bij grens Thailand-Cambodja De regering van Thailand heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat op II en 12 augustus een treffen heeft plaats gehad tussen Thailandse grenspolitie en Cambodjaanse mili tairen in een gebied 24 kilometer ten oosten van de tempel van Preah Vi- hear, die kortgeleden het onderwerp van een geding tussen beide landen voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft uitgemaakt. Volgens het communiqué, waarin Cambodja van „directe daden van agressie" wordt beschuldigd, hadden de Cambodjaanse militairen het eerst geschoten. Het eerste gevecht, waarin enkele Thailandse politiemannen werden gewond duurde tien minuten, waar na de Cambodjanen zich terugtrok ken. Het tweed» treffen duurde veertig minuten. spraak hielden, bleek de directie van de St. MartLnua voor heel veel geld een fabriek te hebben gekocht zender afnemers, daar waar het juist om te doen was geweest. De Bleriokse melkhandel aren ble ven niet bij de pakken neerzitten en g ngen in zee met de zuivelfabriek St. Cunera te Rijkevoort, op een af stand van 48 km. van Blerick. zy verschaften zich een grote koelin stallatie en verplichtten zich vervol gens op straffe van een dwangsom per dag voor de tijd van vijf jaar de produkten af te nemen van de St. Cunera. Het bleek dus een zware financiële tegenvaller voor de St. Martinus. Er volgden weliswaar eni ge besprekingen doch de Blerickse melkhandelaren bleven op hun stuk staan. Dat wil zeggen, zij wensten zelfstandig te blyven. Na die ge schiedenis gedurende een klein half jaar met lede ogen te hebben aan gezien, is de St. Martinus nu be gonnen met het venten in Blerick, waar alleen wekelijks veertig- tot vijftigduizend liter melk worden verkocht. Waren het gisteren alleen de kinderen, die in verzet kwamen U-gen de melkslijters van de St. Martinus uit Venlo. vandaag gingen oe volwassenen zich met de strijd bemoeien. De jeugd heeft reden voor het winnen van de stryd door de Blerickse melkhandelaren. Deze zyn het immers, die jaarlijks met zeker veertig tot vijftig autobussen gratis reisjes verzorgen voor de schooljeugd. De Blerickse siyters verstrekken namelijk gratis spaar- zegeltjes op de bijprodukten. Politie erbij De jeugd hinderde de Venlose sly- ters zodanig, dat de politie er zelfs aan te pas moest komen. Vanmor gen verspreidden de Blerickse melk handelaren huis aan huis een cir culaire. waarin de bevolking met klem werd verzocht geen melk of mclkprodukten af te nemen van de Venlose melkslijters. Ogenschijnlijk houden de Blerickse slijters zich kalm. doch uit gesprekken met enigen van hen, bleek dat zij niet alleen hoogst verontwaardigd zijn over de gang van zaken, doch vooral verbitterd zyn over de wijze van optreden van hun Venlose collega's. Zij beschuldigen hen van onspor tief zaken doen. De Venlose slijters bezorgen namelijk tot boven in de flats en beginnen nu. net wanneer een deel van de Blerickse slyters met vakantie Is. hun actie. Los van het feit. dat zy zinnen op tegen maatregelen. ondermeer willen zij ook in Venlo gaan venten, zullen zy hun Venlose collega's niets in de weg leggen, mits, zo wordt er zeer nadrukkelijk bij verteld, er maar eerlijk handel wordt gedreven, want anders gebeuren er beslist ongeluk ken Een aantal KLM-piloten, dat als gevolg van de bezuinigingsmaatrege len by de luchtvaartmaatschappij, ontslag kreeg aangezegd, heeft zich verzekerd van juridisch bystand om tegen dit ontslag protest aan te te kenen. Het betreft hier een groep van 18 jonge vliegers. Zy zouden overwegen een proces te beginnen. De KLM heeft zich genoodzaakt gezien ongeveer honderd piloten te doen afvloeien. Van dit aantal kon 'n vyftlgtal bij buitenlandse maat- schappyen worden ondergebracht, van de overigen hebben 32 gebruik gemaakt van de mogelykheid om vrijwillig ontslag te nemen, waarby zy aanspraak maken op de finan ciële schadeloosstelling, die de KLM de vertrekkende vliegers had toege zegd. Omdat de vrywillige ontslagaan vragen zich tot deze 32 beperkten, heeft de KLM thans 18 vliegers voor ontslag aangewezen om het noodza kelijke aantal van 50 te bereiken. Ook deze groep krygt de financiële tegemoetkoming. Over de schadeloosstelling, zowel als over de ontslagprocedure is des- tyds in het overleg tussen KLM-di- rectie en het bestuur van de Vereni ging van KLM-vliegers overeenstem ming bereikt. BINNENLAND Gistermorgen is de 63-Jarlge ge meentearbeider H. H. Schraven. die werkzaam was bij de afbraak van een oud koelhuis op het terrein van het Gemeentelyk Slachthuis, door een luchtkoker gevallen en op een 6 meter lager gelegen betonnen vloer gestort. De man ls enige uren later ln de Ur- sulakliniek overleden. Het slachtoffer ls waarschijnlijk door een duizeling bevangen, toen hy bij de koker stond. De toeristische Erica-route, die aan weerszijden van Arnhem door de Zuid-Veluwe voert, gaat verdwijnen. Deze route, de eerste van haar soort ln ons land. is vijf Jaar geleden tot stand gekomen door een initiatief van de VVV's ln de zuidelijke Veluwezoom. De concessie werd lndertyd tot 1962 verleend. Rijkswaterstaat is van oor deel. dat het sterk toegenomen verkeer voortzetting van de Erica-route onge wenst maakt. Prinses Beatrix heeft het voor nemen op dinsdag 28 augustus deel te nemen aan enkele groepsgesprekken van kunstenaars en Jongeren, die ge houden zullen worden in het Rhedens- lyceum ln het kader van het Jeugd- festlval Velp 1962. Dit festival heeft de bedoeling de Jeued van de hoogste klassen der middelbare scholen ln con tact te brengen met de kunst en de kunstenaar. Staatssecretaris dr. H. R. van Houten van Buitenlandse Zaken heeft gisteren het veertiendaagse seminar geopend, dat ln het conferentie-oord ..De Pietersberg" ln Oosterbeek wordt gehouden. Ongeveer zestig studenten uit alle 15 NAVO-landen nemen aan deze byeenkomst deel, waarvan het doel ls wederzyds begrip en onderlinge samenwerking binnen de Atlantisch* gemeenschap te bevorderen. Gisteren ls te zijnen huize op 71-jarlge leeftyd te Eindhoven over leden de heer O. M. E. Loupart, in leven commissaris van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek. BUITENLAND De Opperbelerse afdelingsvoorzit ter van de (liberale) Vrye Democra tische Party Josef Altschaffel ls we gens natlonaalsociallstische en anti semitische uitlatingen ln al zijn par tijfuncties geschorst. Japan voert Westduitse en Britse drukpersen in voor het drukken van nleuw-ontworpen biljetten van dui zend en gezien de grote hoeveelheid valse biljetten die ln omloop zyn geko men. aldus heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van Finan ciën meegedeeld. Twee automobilisten uit West- falen. die by Marlénborn betrapt wa ren op een poging om twee Oostduit sers ln de bagageruimte van hun auto naar West-Dultsland te smokkelen, zijn gisteren door de Volkspolltie vry- gelaten. In de eerste zeven maanden van dit Jaar hebben 1330 vreemdelingen by de Weense politie om asiel gevraagd, hetgeen werd toegestaan aan 68 Hon garen, 34 Polen. 17 Tsjechoslowaken, 16 Bulgaren. 3 Roemenen en een sta tenloze. In de overige gevallen betrof het Joegoslaven die over het algemeen niet om politieke redenen naar Oos- tenryk waren gekomen. Het Tyroolse Genootschap voor Cultuur zal In Innsbruck ter gedach tenis van alle slachtoffers van de twee wereldoorlogen een carillon van 35 klokken ln een toren van de Johannes- klrche doen aanbrengen. Handig om mee te nemen! (Uit volle tarwe) Smaakt voortretfelijk, besmeerd en/of belegd. Ook ZOUTARM verkrijgbaar Scholen en weeshuizen aan de staat Alle scholen en weeshuizen in Po len die nu nog door monniken en kloosterzusters worden beheerd, zul len binnen een jaar door het minis terie van Onderwys worden overge nomen. Dit heeft een woordvoerder van het Poolse bureau voor geloofs zaken gisteren meegedeeld Vorig jaar is een wet aangenomen waar door alleen lekenscholen zyn toege staan. Van de 50 scholen zijn er nog 17 in beheer van de kloosters en van de 460 weeshuizen nog 30. zy zullen geleidelijk worden overgenomen. Aan alle leden van religieuze orden zijn andere werkzaamheden aangeboden, zoals het verzorgen van achterlyke kinderen en ernstige zieken. In 1970 moet het aantal studen ten zyn verdubbeld, met de speciale aandacht op wiskunde, natuurkun de en biologie, en moet het aantal instituten voor onderzoek zijn uit gebreid. In het lopende vyfjaren- plan tot 1965 zal geen verandering worden gebracht, maar voor 1963 moet een eenjarenplan worden op gesteld. gevolgd door een zeven jaren plan tot 1970. OOK HEDENAVOND Hilversum I 402 m. AVRO: 18 00 Nws.. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Pianospellichte muz), 18.30 Lichte orkestmuz. en zangsollste, 19.00 Paris vous parle. 19.05 Operamuz. (gr.), 20.00 Nws. 20 05 Opklaringen, licht progr.. 20.50 Het ABC van het heelal, lezing (6). 21.10 Dansorkest en zangsol.. 21.40 Lichte orkestmuz.. (gr.) 22 00 Zangrecital. 22 30 Nws., Actuali teiten. 23.00 Pizzicato, nieuwsflitsen en actualiteiten uit de lichte muziek wereld. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. KRO: 18.00 Voor de Jeugd, 18 20 Politieke lezing, 18.30 Lichte orkest muziek en solisten, 19.00 Nws., 19.10 Actualiteiten. 19 25 Lichte grammo foonmuz.. 20.30 Omroeporkest: mod. muz.. 21.30 Tenor en piano: Franse chansons. 21.55 Orgelconcert, 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws.. 22 40 Lichte Engelse orkestmuz. (gr.), 23.15 Lichte grammofaonmuz., 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.00 Samenvatting van het bezoek van H.K.H. Prinses Irene en H K H. Prinses Margriet aan de West, 20.00 Journaal, 20.20 P. V. d. A.: poli tieke lezing, 20.30 Zorg om het nage slacht, korte film over vogels, 20.45- 22.20 Broeder Martin (Und der Hlmmel lacht dazu), speelfilm. VOOR WOENSDAG 15 AUG. Hilversum I 402 ni. VARA: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgym., 7.20 Soc. strydlled, 7.23 Lichte gram mof oonmuz. (Om 7.30 Van de voor pagina, praatje), 8 00 Nws., 8.18 Lichte klanken uit Frankryk (gr.), 8 30 Ver- keerswenken, 8.35 Voor de kinderen, 8.55 KookpraatJe. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Mod. muz. (gr.). VPRO: 10.00 Religie en cultuur, lezing. VARA: 10.20 Lichte grammofoonmuz.. 11.00 Mod muz. (gr.), Dansorkest en zang- solisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang: lichte muz., 13.00 Nws 13.15 Amusements- muz. (gr 13.45 Gesproken portret, 14 00 Historische opnamen: klas. ka mermuz.. 14.45 Volksliedjes en -dan sen. 15.00 Huurverhoging en repara ties. toespraak. 15.10 Voor de Jeugd, 16.30 Jazz muz., 17.00 Wegwijzer, tips voor vakantie en snipperdagen. 17.50 Regeringsuitzending: Nederlands Nw- Guinea, door C. J. van Baaien. VARA: 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Radio- Volksuniversiteit: Hedendaagse letter kunde VII, door Jacques den Haan, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Jazzmuz. VPRO: 18 30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws., 20 05 Promenade-orkest en zangsollst, 20.35 De Klucht van Lobbe. hoorspel, 21.45 Lichte grammo foonmuz., 22.00 Sranang Tori. Suri naams progr., 22 20 Sport halverwege, 22.30 Nws. 22 40 Met een knipoog naar de Muzen, muziek en gedichtjes, 23.00 Zangrecital. 23.30 Lichte orkestmuz. (gr.), 23.55-24.00 Nieuws. (Van onze fc.v.-medewerker) De programma-indeling liep gister avond een beetje in de war, maar dat kan gebeuren, indien men de actua liteit wil dienen. Er werd heet-van- de-naald nieuws uit Nieuw-Guinea aangekondigd, maar Joop van Zijl zou ditmaal „geen harde feiten" brengen. Terwijl de grond onder de voeten brandt, bleek men erg trots te zyn op een zelfbedieningszaak in Hollandia. Dat er gedurende maan den geen aardappelen waren, daar is ook nog wel overheen te komen (al pleit het niet voor een goede orga nisatie). Maar wat ten wereld kan Van Zyl bewogen hebben een brave Papoea-beambte, die trots is op zyn Nederlandse opleiding, te laten zeg gen, dat hij de Nederlanders meer vertrouwt dan Soekarno. Dat kan de man straks leiyk opbreken. We hebben nog meer op het hart: We hebben gelezen hoe, volgens onze Amsterdamse correspondent. mr. Hoekraad heeft uitgepakt over verre gaand getreuzel van de officiële in stanties ten aanzien van ambtelijke regelingen voor de mensen die in Nieuw-Guinea zitten, en gewag maakte van een sombere stemming onder onze landgenoten. Maar daar over heeft Van Zijl met geen woord gerept. Hij doet voornamelijk groeten van jongens, die ook al van niets (werkelijks» weten. Even erg. zoniet erger vergaat het Jan Gerritsen, die er voor de NTS zit en zich overwe gend laat gebruiken als spreekbuis van autoriteiten en als een soort verlengstuk van de Rijksvoorlich tingsdienst. Als wij ons hier al be kocht voelen wegens de geringe waarde van het rendement van al die peperdure reizen, ho*> moeten onze mensen in Nieuw-Guinea zich dan wel voelen? Het programma „Hemo" heeft onze onverdeelde bewondering geoogst. Wat we over het bloed leerden, was geweldig veel in een bijzonder grootse vorm. Wij vernamen dat de AVRO overweegt van de winter de hele serie nog eens uit te zenden, en niet om een beter rendement van geld en moeite te verkrijgen. Er ligt te veel in één uitzending opgetast, waardoor het nauwelijks of feiteiyk helemaal niet in zijn totaliteit is te verwer ken. Wederom trof de bijzondere moeite, die aan de nasynchronisatie was besteed Overigens wel weer een pikant trekje: een goed educatief programma biykt dan toch maar weer uit die verfoeide (Amerikaanse) commerciële hoek te komen. Tot slot kon de kijker een verha lend ballet aanschouwen. Ter verdui delijking was (functioneel) van film inlassen gebruik gemaakt. Er was kennelijk goed getraind, er was veel versiering, het was pikant, maar er was onvoldoende fyne smaak inge legd. Het was een typisch Duits pro- dukt, het aankyken, maar ook het vergeten waard. Het Deense drijvende commerciële radiostation. Radio „Mercur". is gis termiddag weer in de lucht versche nen. onaangekondigd en slechts her kenbaar door het roepteken. Radio Mercur hield op met zenden op 1 augustus, nadat een wet in wer king was getreden waarbij het mede werken aan de programma's of het adverteren over dit station onwettig verklaard werd. De uitzending van gistermiddag bestond uit populare muziek en ad vertenties voor Deense zaken, op de zelfde golflengte die Radio Mercur gebruikte voordat het stopzetten der uitzendingen werd aangekondigd. DINSDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. WOENSDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst: Volle Evang. Zending, 7.45 uur nm. Pieterskerk: Avondstilte, 7.30 u. nm. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. VRIJDAG. Doopsgez. Kerk: Evang. Christenge meente „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bybel- studle 10-11 uur v.m., prediking ds. C. Ammon. 11-12 uur v.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Het tul penmotief ln de Turkse kunst". Werk dagen 10-4 uur; zond, 1-4 uur (tot 20 augustus). Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wyder horizon" Werkd. 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappenDageiyks 10-4 uur, zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN. Lldo: „El Cid". 14 Jr. Dag. 2.30 en 7.30 urn- (ook zondag). Luxor: „Ramona". A.l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Drie ls teveel". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Follow that dream". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.16 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Rekruut tegen wil en dank". A.l. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Salomo en de Koningin van Sheba". 14 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur; 's middags 2.30 uur „Doornroosje". Astra-theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur; zat. en zond. 7 en 9.15 uur „Gezworen kameraden" (Battle Cry). 14 Jr. Ma. en dl. 8 uur „Blanke vrouw ln de Jungle". 14 Jr. Wo. en do. 8 uur „Morgen zyn zij volwas sen". 18 Jr. Zo. en wo. 2.30 uur (by regenweer ook ma. en do. 2.30 uur) „Marina" A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Van zaterdag tot en met vrydag zijn voor spoedeisende gevallen geopend: apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp la geopend. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nws., 7.10 Gewijde muz., 7.30 Lichte grammofoonmuzlek. 7.50 Het brood des levens, meditatie, 8.00 Nws., 8.15 Radiokrant. 8.35 Lichte grammofoonmuz., 9.00 Voor de zieken, 9.35 Grammofoonmuz., 9 40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuz.. 10.15 Morgenwyding. 10 45 Geestelijke liede ren, 11.15 Promenade orkest en zang- solisten: Operamuz. 12.05 Lichte grammofoonmuz.. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuz. en zang. 12.53 Grammo foonmuz. of actualiteiten. 13.00 Nws., 13.15 Volksmuz. uit Centraal-Europa, 13.40 Klass. en mod. muz. (gr.). 15.00 Kamermuz. (gr.). 15.15 Vrije tijd wel besteed!, licht programma. 15.30 Licht ensemble, 16.00 Voor de Jeugd, 17.20 Jazzmuz. (gr.). 17.40 Beursber 17.45 Lichte grammofoonmuz., 17.50 Lichte muz. NCRV: 18.10 Gew. muz., 18.30 Het Spektrum. lezingen. 18.45 Koorzang: Liederen van de Britse eilanden (gr.), 19.00 Nws. en weerber., 19.10 Muziek van Het Leger des Hells, 19.30 Radio krant, 19.50 Lichte muz., 20.10 Koper orkest (gr.), 20.30 Klassieke piano muziek (gr.), 20.50 Reportage van het 5e plenaire congres van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken te Amsterdam. 21.00 Henry Wood Prome nade concert: BBC-symfonle-orkest en solist: Mod. muz., 22.00 Promenade orkest. koren en solisten, 22.30 Nws. en SOS-berichten, 22.40 Avondover denking, 22.55 Vocaal-ensemble en or gel: gew. muz., 23.45 Mod. liederen, 23.65-24.00 Nieuws. (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I. Ludwlg van Beethoven. 1. Ro mance voor viool en orkest nr. 1 in G. gr. t. op. 40. Rudolf Koeckert, vlooi. Symphonle Orkest van Bam berg o.l.v. Ferdinand Leltner. 2. Ouver ture Leonore III op. 72 a (14 min.), Phllharmonlsch Orkest van Wenen o.l.v. Clemens Krauss. II. Franz Schubert. Muziek by Ro- samunde op. 26. Ouverture ..Alfonso und Estrella". Entr'acte muziek. Ballet muziek. Entr'acte muziek. Romance (Der Vollmond strahlt auf Berges- höh'n). Koor der Geesten (In der Tlefe wohnt das Licht). Entr'acte mu ziek. Herdersmelodieën. Herderskoor (Hier auf den Fluren). Jagerskoor (Wie lebt slch's so fröhlich lm Grünen). Balletmuziek. Diana Eustratl, alt. Ber liner Motettenchor. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn oi.v. Frltz Leh- mann. III. Carl Goldmark. Concert voor vlooi en orkest In a kl. t. op. 28. Al legro moderato. Andante. Moderato. Allegretto. Nathan Milsteln, viool. Phll- harmonia Orkest o.l.v. Harry Blech. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 10.30 Hoogmis. NTS: 17.00 Internationaal Rendez-vous: muzikale rondreis door vele landen. 17.00 Jeugd journaal. AVRO: 17.10-17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: Woord en beeld, 20.30 Tekenfilm. 20.55 Sporttheorle voor leken. 21.15 Thorn, programma over het muzikale witte stadje ln Limburg. 22.10 Médlterranée, film, 22.30 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Volksliederen, 12.30 Voor de boeren, 12.55 Weerber., 13.00 Nieuws, 13.10 Klankbeeld, 13.40 Radiokroniek. 14.00 Franse operettemuz., 15.00 Hoor spel. 16.00 Vespers. 16.45 Lezing, 17.00 Voordracht. 17.20 Hoorspel. 17.55 Weer bericht, 18.00 Nws., 18.15 In the South East, regionaal progr., 18.57 Marktber., 19.00 Twintig vragen, 19.30 Kamermuz. Om 20.40-21.00 Gesprek, 22.00 Nws., Journaal en Interviews, 22.30 Gevar. progr., 22.59 Weerber., 23.00 Nws., 23.02 Voordracht, 23.15-23.35 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Populaire grammofoonmuzlek, 12.31 Gev. progr.. 13.30 Nws., 13.35 Cricketultslagen. 13.45 Voor de kinde ren, 14.00 Voordracht, 14.15 Pianospel, 14.31 Vragenbeantwoordlng voor de Jeugd, 15.00 Gevarieerde muziek. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uitslagen races en cricketultslagen, 16.35 Gev. progr., 17.00 Gev. muz.. 1/.31 Amusements muziek. 18.33 Sportoverzlcht, 18.45 Hoorspel. 19.00 Nieuws en Journaal. 19.25 Sport. 19.31 Gev. progr. 20.00 Gev. muz., 21.00 Hoorspel. 21.31 Lichte orkestmuz.. 22.30 Nws., sportberichten en actualiteiten. 22.41 Gev. muziek. 23.55-24.00 Nieuws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Lichte muz., 13.00 Nws., 13.15 Lichte muz. (verv.). 14.15 Dansmuziek, 14.30 Gev. muz., 16.00 Vergeten liede ren. 17.00 Nws.. 17.45 Hammondorgel spel. 18.00 Pianospel. 19.00 Nws., 19.30 Muz. voor blaasinstrumenten. 20.05 Hoorspel. 21.20 Werken v. Schubert. 21.45 Nws., 22.15 Kamermue.. 23.15 Mod. kamermuz., 24.00 Nws.. 0 20 Lichte muz.. 1.00 Weerbericht en lichte muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Lichte orkestmuz., 13.45 Gram mofoonmuz., 14.20 Internationale so listen, 15.10 Klass. muz. (gr.), 18.22 Grammofoonmuz., 19 00 Nieuws., 19.20 Grammofoonmuz.. 20.00 Lichte muz., 22.45 Grammofoonmuz.. 23.10 Gram mofoonmuz.. 23.53-24.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Nws., 12.03 Gev. grammofoon muz., 12.30 Weerber.. 12.35 Lichte grammofoonmuz.. 13.00 Nws., 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Gev. progr., 17.00 Nws., 17.10 Gev. progr. (verv.), 18.00 Kamermuz., 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Godsdienstige ultz., 19.00 Nws., 19.30 Lichte grammofoon muz., 20.00 Orkestconcert. I.d. pauze: werken v. Ravel en Roussel. 22.00 Nws., 22 15 Liedjes van gisteren en van vandaag, 22.45 Lichte muz., 23.00 Nws 23.05 T.iehte grammofoonmuzlek, 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.00 Lichte grammofoonmuz., 13.00 Nws., 13.15 Ber. en grammofoonmuzlek voor automobilisten. (Om 17.00-17.05 Nws), 19.00 Katholiek halfuur, 19.30 Nws,, 20.00 Berichten en grammofoon muz. voor automobilisten. (Om 22 00- 22.15 Wereldnieuws. Om 22.55-23.00 Nieuws), 23.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam onbewolkt ono 7 19 0 Den Helder licht bew. ono 8 18 0 Ypenburg Vllsslngen onbewolkt licht bew. nno no 4 4 20 19 0 0 Eelde licht bew. ono 4 19 0 De Bilt onbewolkt no 2 20 0 Twente onbewolkt no 4 22 O Eindhoven onbewolkt no 2 23 O Z.-Limburg geh. bew. nno 4 22 0 Helsinki onbewolkt w 5 17 0 Stockholm onbewolkt w 4 19 0 Oslo licht bew. w 1 18 0 Kopenhager zwaar bew wnw 4 18 0 Aberdeen mist w.stll 17 O.i Londen half bew. nno 2 21 0 Brussel onbewolkt ono 6 22 0 Luxemburg mist nno 3 29 0 Parijs licht bew nno 4 27 0.1 Bordeaux onweer zo 3 34 0 4 Grenoble onbewolkt w.stil 32 0 Nice onbewolkt n 2 26 0 Beriyn Frankfort geh. bew. no 4 24 1 haK bew. ono 2 34 4 München onbewolkt zw 2 31 0 Zürlcb onbewolkt w.stll 31 0 Genéve onbewolkt w.stil 33 0 Locarno onbewolkt ono 1 30 0 Wenen onbewolkt w.stll 28 0 Innsbruck onbewol'kl w 2 32 0 BelgTado onbewolkt w.stll 32 0 Athene onbewolkt nno 7 34 Rome onbewolkt w.stll 34 0 AJacclo onbewolkt ono 2 29 0 Madrid zwaar bew w.stil 36 0 Mallorca onbewolkt w.stil 31 0 Lissabon onbewolkt nnw 4 27 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2