Nederland zeer gegriefd door nieuwe infiltraties Senorans 1 dag legerminister Jongetje(l '2 bij brand om het leven gekomen VEILIGHEIDSRAAD ingelicht Flesjes met vergif uit zee aangespoeld Que/ Qlii INDONESIË BLIJFT AGRESSIEF Akkoord niet getorpedeerd Schade aan de rijstoogst in ROOD-CHINA Repatrianten- stroom over de luchtbrug Spannende aren in Argentinië CONSTERNATIE IN LEIDSE BINNENSTAD Lag op zolder te slapen Inval in Brits nazi-hol tettws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 AGUSTUS 1962 No. 30727 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; L A li van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VGUK LEIDEN EN OlViül REKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Indonesië blijft agressief. Hoewel het bereiken van een officieel akkoord over Nieuw^ Guinea nu nog slechts een kwestie van tijd lijkt, zijn er deze week twee landingen uitgevoerd. De eerste geschiedde in de nacht van dinsdag op woensdag. Toen loerden veertig infiltranten met boten naar het schiereiland Onin ge bracht. Gisternacht was het raak op het eiland Misool, waar ongeveer 140 Indonesiërs aan land zijn gezet. De landingen werden uitgevoerd met speciaal voor dit doel bestemde speedboten. De Nederlandse troepen zijn onmiddellijk in actie gekomen $n hebben de twee groepen infiltranten gelocaliseerd. hebben beseft, dat hij een diploma tieke blunder begaan heeft door bui ten medeweten van Nederland een formele belofte aan Soekarno te doen toekomen. Maar al beseft Oe Thant dit ook. daarmee wordt die belofte van het hijsen van de Indo nesische vlag naast die van de Ver enigde Naties op 1 januari a.s. niet ongedaan gemaakt. En hoewel Nederland zich zeer ver ontwaardigd heeft getoond over de nieuwe landingen en daarover de fei ten heeft verstrekt aan Oe Thant en de Veiligheidsraad, toch krijgt I men op dit moment in New York niet de indruk, dat daardoor een j formeel akkoord getorpedeerd wordt. Ook op het politieke vlak zijn de Nederlanders meteen tot een tegen aanval overgegaan. „Onder de hui dige omstandigheden een zeer ernstig feit", zo zei een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteravond. „De permanente verte genwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties heeft opdracht ont vangen terstond de waarnemend se cretaris-generaal van deze organisa tie in kennis te stellen van deze agressieve acties met het verzoek de leden van de Veiligheidsraad ter za ke in te lichten". Onze correspondent in Washington voegt hieraan toe: Hoewel Nederland deze nieuwe landingen bijzonder hoog heeft opge nomen en hoewel de Nederlandse on derhandelaars zeer pijnlijk zijn ver rast door het geheime memorandum, dat Oe Thant aan pres. Soekarno heeft gezonden, krijgt men in New York niet de indruk, dat de formele onderhandelingen, die men voorne mens was volgende week te houden, serieus in gevaar zijn gebracht. De ambassadeurs Van Roijen en Schormann hebben gisteravond een gesprek van anderhalf uur met Oe Thant gehad. Daarom werd de kwes- tiev an 't geheime memorandum ter sprake gebracht en Oe Thant moet „Atlas" mislukt, Polaris geslaagd Een Atlas-raket van het nieuwste type is gisteren enige seconden na de lancering door de veiligheidsoffi cier opzettelijk vernietigd. De raket moest een afstand van 6400 km af leggen. Het was de tweede maal dat dit nieuwe type werd beproefd De eerste maal op 1 augustus, had cering succes en bereikte de raket de Marshall-eilanden in de Stille Oceaan. Op de basis bij Cape Canaveral is gisteren echter voor het eerst een geslaagde lancering verricht met een raket van het type „Polaris A-3". Het wapen volgde de van te voren vastgestelde baan en kwam op 2.800 kilometer van Cape Canaveral in de „Atlantische Oceaan terecht. De maximumreikwijdte van deze „polaris" is 4.600 kilometer, die van de reeds operationele A-2 is 3.000 ki lometer. brief, waarin deze feiten zijn ver meld en vandaag zou van deze brief een document voor de leden van de Veiligheidsraad worden gemaakt. Ne derland overweegt echter niet de zit ting van deze Raad te verlangen. Menselijke fout Reeds donderdag heeft een woord voerder van de Verenigde Naties ver klaard, dat het geheim memo randum, dat Oe Thant aan Soeban- drio heeft meegegeven, gekenmerkt moest worden als „een menselijke vergissing" van de waarnemend se cretarisgeneraal. Men kan zich daarom voorstellen, dat Oe Thant in een pijnlijke positie verkeerde, Geen regeling Het heeft in de bedoeling gelegen, dat de formele onderhandelingen zouden beginnen op 14 augustus. Dit is nog altijd mogelijk doch officieel zijn voor deze eindfase nog geen re gelingen getroffen. Soebandrio komt vannacht aan. Van Roijen keert morgen of maandag uit Washington naar New York terug. Zowel Van Roijen als Schtirmann zagen er ernstig gespannen uit, toen zij bij de gebouwen aankwamen voor het gesprek met Oe Thant. dat duur de van 6 uur tot half acht. En van een ontspanning was niets te bemer ken, toen zij na het langdurige on derhoud het gebouw weer verlieten. Ambassadeur Schürmann vertel de de journalisten, dat hij Oe Thant op de hoogte had gebracht van twee landingen, die de laatste dagen had den plaatsgehad. Het eerste vuurcontact met deze soldaten dateert van gisteren. De in filtranten zouden de plaatselijke be volking verteld hebben, dat er meer infiltraties zouden volgen. Schür mann overhandigde Oe Thant een Droogte ;en insektenpjlagen hebben schade toegebracht aan de rijstoogst in verscheidene delen van China, aldus heeft Radio-Peking meegedeeld. In sommige streken van de zuid westelijke provincie Kweitsjow is de rijstoogst geheel verloren gegaan en moesten in de plaats daarvan boekweit, zoete aard appelen en andere latere ge wassen worden aangeplant. Voorts hadden sprinkhanen schade berokkend aan rijstge was rondom Sjanghai. In de streek van Joelin in de provin cie Kwangsi werd de aanplant van late rijst door droogte ver hinderd. Over de luchtbrug, die de K.L.M. tussen Nieuw-Guinea en Nederland heeft gelegd, stromen thans de re patrianten op Schiphol binnen. Gis teravond bracht de Super-Constella- tion „Pegasus" 100 vrouwen en kin deren uit Bangkok en vandaag zal een groot deel van de passagiers, die door twee DC-8 ljjnmachines op Schiphol zullen worden afgeleverd uit repatrianten bestaan. Daags daarna morgen dus. worden zelfs drie K.L.M.-vliegtuigen met re patrianten op de Amsterdamse lucht haven verwacht, eerst om 8 uur een chartervlucht uit Biak die voor de eerste maal door een DC-8 straal- machine wordt uitgevoerd vervol gens om 10.15 uur een DC-8 lijn- machine uit Tokio, die in Bangkok repatrianten zal opnemen en ten toen deze kwestie door de Neder landse bezoekers ter sprake werd ge bracht. Van Roijen en Schürmann verze kerden na afloop van hun gesprek in het gebouw der Verenigde Naties, dat zij tot 6 augustus ten enenmale onkundig waren geweest van de af- Maumuwu u^nuc» en lch- spraak, die Oe Thant met Soekarno I slotte om 16 uur een Super Constel- had gemaakt. Ze wisten niet alleen iialion «chartervlucht». Tezamen zul- niets af van het bestaan van het do- j len deze drie machines naar schat- cument, doch waren tevens geheel ting 300 repatrianten op Schiphol af- onkundig van de strekking daarvan. 1 leveren. Het schokkende nieuws van de landingen, die ondernomen werden terwijl het overleg in volle gang was pe onderzeebootjager „Utrecht" is tevens officieel ter kennis gebracht a van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar Schiff, de tweede man van de Nederlandse am bassade te Washington, gisteren een demarche ondernam. Ondanks alle ernst en ondanks het slechte en irriterende nieuws toonde Van Roijen zich toch optimistisch. Dit optimisme bleek trouwens een fundament te hebben, toen ongeveer een half uur later een woordvoerder van de Verenigde Naties bekend maakte, dat er verwacht werd dat de formele onderhandelingen begin vol gende week zouden worden gehouden. Een datum noemde hij echter niet. is gistermiddag na een reis van ruim anderhalf jaar weer in de haven van Nieuwediep terugge keerd. Een overzicht van de kade tijdens het stormachtige welkom, dat familieleden en vrienden de bijna driehonderd opvarenden van de ..Utrecht"' bereidden. In Argentinië is gisteren een nieuwe minister voor het leger benoemd, die nog dezelfde dag ontslag heeft gevraagd. Gene raal Montero, wiens opstandige activiteiten enkele dagen gele den leidden tot het ontslag van minister generaal Loza, bracht namelijk politiek gesproken ook tegen de nieuwe minis ter zijn troepen in het geweer. De man die één dag minister is geweest, is generaal Senorans, die in SFEERVOL DINEREN In Het Oude Koningshuys van 1628 Hongaarse Shaslick - 6 soorten vlees met karaf wijnf 6.50 Kinder diner 13.25 SASSENHEIM WEERBERICHT Aanhoudend onbestendig Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI om 10 uur verstrekte blijven we dit weekeinde onder invloed van een depressie. De eerste regenzone va^ de storing passeerde vanmorgen in hoofdzaak ten r den van ons land. Een tweede regenzone, die tegen middernacht ons land bereikt zal echter meer regen veroorzaken. Daarna stroomt iets koelere lucht het land binnen, waarin enkele buien voorkomen maar ook enkele plaatse lijke opklaringen, ornamelijk in de kuststreken. STRANDVERWACHTING Tegen morgenavond passeert een koufront met enkele ouim, gevolgd door flinke opklaringen. Krachtige tot harde zuidwestenwind. Daardoor ongunstig strandweer. Overdag 17-18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: krachtige westelij ke luchtstroom blijft sterk wisselval lig augustusweer brengen. 12 AUGUSTUS Zon op: 5.18: onder: 20.12 uur; Man op: 17.46, onder: 1.22 uur; Hoogwater te Katwijk: te 0.0 en 12.17 uur laagwater te 7.46 en 20.20 uur. 13 AUGUSTUS Zon op: 5.19, o-.der: 20.10 uur: Maan op: 18.4 onder: 2.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.47 en 13.24 uur; laagwater te: 8.57 en 21.26 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. In het perceel Duizenddraadsteeg 2a (Haarlemmerstraat) te Leiden, waar zes ldeine kinderen alleen thuis waren, heeft gis- termidadq een korte, doch felle brand gewoed, welke het leven heeft gekost aan de bijna l j-jarige Arie van Tongeren. Kort voor het uitbreken van de brand had mevr. Van Tonneren, moeder van acht kinderen, het huis verlaten om met haar zuster en een zoontje van elf jaar enkele bood schappen te doen. Eén kind van de familie speelde buiten, terwijl de heer Van Tongeren elders in de stad aan het werk was. Vermoedelijk is deze brand ontstaan doordat de kinderen op de eerste ver dieping gelijkvloers bevindt zich een pakhuis met vuur speelden. Toen zij de vlammen zagen, zijn ze onmiddellijk naar beneden gerend, waarbij ook een baby van zes weken, die in de wieg lag te slapen, mee werd genomen. Tegen omstanders vertelden zij, dat hun broertje Arie nog op de zolder lag te slapen. Voor de brandweer, die spoedig ter plaatse was en uit zes stralen water gaf, bleek het onmogelijk om zich via de inmiddels ook fel brandende trap naar zolder te begeven. Van een trap kan echter nauwelijks sprake zijn, want om de zolder te bereiken moest het gezin zich steeds van een ladder bedienen. Door het hakken van een gat in het dak wist men zich na korte tijd toegang tot de zolder te verschaffen. Ook deze zolder was toen reeds door het vuur aangetast. Tragisch was even later de ontdek king. dat alle pogingen om het kind van de verbrandingsdood te redden, faalden. Op de zolder, welke even als de keuken, waarin de brand was ontstaan, en de boventrap geheel ver brandden, trof men het gedeeltelijk verkoolde stoffelijk overschot van het jongetje aan. De vader, die onmid dellijk was gealarmeerd en ook de moeder bij haar thuiskomst, waren zeer verslagen over hetgeen zich in enkele fatale minuten had voltrok ken. De E.H.D. heeft het stoffelijk overschot, dat later weer werd vrij- gegeven, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Het gezin is elders in de stad bij familie ondergebracht. I De brandweer in actie tegen de felle vuurzee, welke gister middag in de Leidse binnenstad - mail wao uic up uiiiuici c grote consternatie teweeg brachtgm rangen kon rekenen. 1955 de geslaagde opstand tegen Pe- ron organiseerde. Zyn benoeming be tekende in politieke en militaire kringen een grote verrassing; waar nemers beschouwden haar als een nederlaag voor generaal Montero. Montero's antwoord bleef dan ook niet lang uit. In een verklaring van zijn hoofdkwartier werd gezegd, dat alle divisiegeneraals zich tegen Seno rans' benoeming zouden verzetten. Volgens Montero moest generaal Ar- turo Ossorio Arena de portefeuille overnemen. De Argentijnse marine verklaarde zich solidair met de reble- lerende generaal. Enkele uren lang dreigde een bloe dig conflict, toen over en weer be richten kwamen van troepenbewe gingen. 's Avonds laat rukte een colonne van twaalf tanks van de le gerplaats Campo de Mayo, die Se norans zou steunen, naar het cen trum van Buenos Aires op. Gezags getrouwe grenadiers betrokken de wacht bij het regeringsgebouw, in de buurt waarvan zich ook troepen bevonden van genraal Arena, de kandidaat van Montero. Ook werden berichten ontvangen over de intocht van opstandige troepen in La Plata, welks garnizoen achter Senorans stond. Generaal Senorans heeft kennelijk een bloedig treffen willen voorkomen en daarom ontslag gevraagd. President Guido heeft per radio een bestand bevolen en de troepen gezegd naar hun kwartieren terug te keren. Hij heeft verder generaal Montero gevraagd naar het presi dentieel paleis te komen. Waarnemers menen dat Montero voornamelijk door de generaals ge steund wordt, terwijl Senorans de man was die op officieren van la- Gunstig lialf jaar Koninklijke Sliell (Van onze financiële medewerker) De Koninklijke Shell-groep heeft de in het eerste kwartaal 1962 ge boekte stijging van het netto-resul taat met bijna 14 procent van 42.06 miljoen pond sterling in het eerste kwartaal 1961 tot 7,92 mil joen in het overeenkomstige kwar taal van 1962 in het tweede tri mester niet weten te continueren. Het netto-resultaat steeg in het ach ter ons liggende kwartaal nl. met 8.7 procent tot 48,54 miljoen pond sterling (vorig jaar 44.65 miljoen). Over het eerste half jaar 1962 was het netto-resultaat 96.46 miljoen pond sterling tegenover 86,71 miljoen in het heerste half jaar van 1961. Berekend per aandeel Koninklijke steeg de netto-winst in de eerste helft van het lopende jaar tot f 7,22 (v.j. f.6.49» dollar 1,99 (dollar 1,79». Dit betekent een stijging met 11.2 procent. Het is interessant om dit stijgingspercentage eens te verge lijken met dat van de vijf grote in- VIr. A. van Bruggen plv. gouverneur van de Ned. Antillen Mr. A. P. J. van Bruggen is aan gewezen als vervanger van de gou verneur van de Ned. Antillen. De heer Van Bruggen was direc teur van het kabinet van de gou verneur. Hy zal de Nederlandse re gering vertegenwoordigen vanmid dag in Willemstad bij de begrafenis met militaire eer van de waarne mend gouverneur Ch. Winkel. ternationale Amerikaanse olieonder nemingen. In het eerste half jaar 1962 bedroeg de winststijging bij Standard Oil (New Yersey) 10,1 pro cent, bij Socony Mobil Oil 7,6 pro- 7,1 pet. en bij Texaco 10,2 pet. Bij cent, bij Standard Oil of California Gulf Oil gaf de netto-winst ondanks een record-omzet een daling te zien tot dollar 1,45 (v.j. dollar 1,63) per aandeel. Alsof de gevaarlijke pillen en vergiffen, die de laatste tijd in Nederland nogal eens zoek raken, niet genoeg zijn, worden nu door de zee op onze stranden flesjes geworpen, die gevuld zijn met een naar alle waarschijnlijkheid levensgevaarlijk goedje, waarvan de autoriteiten echter nog niet weten wat het is. Sinds gisteren spoelen kleine fles jes aan. die zeer waarschijnlijk een geneesmiddel bevatten, dat gevaar lijk kan zfjn voor de gezondheid. Tot op heden is de inhoud nog niet ge- analiseerd. De politie wenst, dat deze flesjes zo spoedig mogelijk bij haar worden ingeleverd. De flesjes hebben de vorm van een weckfles en zijn vijf cm hoog en drie cm breed. Zij zijn gesloten met een wit plastic dopje. Zij bevatten elk 25 langwerpige capsules, die groen/ (Van onze Londense correspondent) Rechercheurs van de Britse politie ke veiligheidsdienst hebben gister avond een inval gedaan in het hoofdkwartier van de Britse na- tionaal-socialistische beweging in Notting Hill in Londen. Dit ge schiedde op order van het gerechts hof en op grond van de wet op de openbare orde. die organisaties met een militair karakter kan verbie den. De politie bracht twee uur in het hoofdkwartier door en legde be slag op grote hoeveelheden docu menten. Verder werden uniformen, overhemden, schoenen en enkele wapens alsmede portretten van Hitler en Hess meegenomen Ook de woningen van een aantal le den van de beweging, o.a. van de leider Colin Jordan, in Conventry werden door de politie doorzocht. Ongeveer twintig leden van de be weging, die in het hoofdkwartier aanwezig waren, werden door de politie ondervraagd en gefouilleerd. oranje zijn gekleurd. Donderdagmid dag spoelde de eerste van deze fles jes aan op de stranden van West- kapelle en Zoutelande. De groeps commandant van de Rijkspolitie in Westkapelle, die werd gewaarschuwd stelde zich onmiddellijk in verbinding met artsen en de inspecteur, dr. R. v. d. Borgt, omdat hij de inhoud niet vertrouwde. Flesjes werden opgezon den naar farmac. inrichtingen ter analysering. Om ongelukken te voor komen werd besloten, dat alle flesjes, die gevonden zouden worden, onmid dellijk moesten worden ingeleverd. Tot op heden zijn bij de politie op Walcheren ongeveer vijftig van die flesjes ingeleverd. Ook in Zeeuws- Vlaanderen schynen deze flesjes op de stranden aan te spoelen. Verder zijn er op westelijk Schouwen al on geveer vijftig van deze flesjes gevon den. Een inwoonster van Deventer heeft in Deventer of omgeving een beige tas verloren, waarin zich een flesje met ongeveer 80 pillen bevond. Deze pillen zijn vooral voor kin deren gevaarlijk. Op het flesje is een etiket aangebracht van een Apel- doornse apotheek (Oosterapotheek). Uit het Leidsch Dagblad van 12 Aug. 1862: J Te Enkhuizen is l.l. Vrijdag i een waterhoos uit zee opge- i 1 rezen en heeft haar water j over de stad uitgestort, waar- i f door al de regenbakken wer- J den gevuld met zeewater. i Uit h t Leidsch Dagblad van i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1