DIT IS LEIDEN OEGSTGEEST Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 augustus 1962 Derde blad no. 30r"" Een van de minder bekende Leidse wijken, waar toch na de oorlog vrij veel is gebouwd, wanneer men de omvang in aanmerking neemt, is het Morskwartier aan de Oegst- geester zijde van de spoor baan aan weerskanten van de La-ge Morsweg. Aan denoord- oostzijde van deze weg is na de oorlog eigenlijk niets bij gebouwd, maar de bebouwing aan de zuidkant is vrijwel ge heel nieuw. Er is nu weer een volledige stilstand in de bouwactiviteit in deze wijk ingetreden: men wacht op de grenswijziging, die plotseling een groot perspectief voor nieuwbouw zou openen, ter wijl uitvoering van het we genschema de buurt beter zou ontsluiten en zelfs tot een niet onbelangrijk ontmoe tingspunt van uitvalswegen en omleidingswegen zou ma ken. Er zijn in het Morskwar tier in de loop der laatste vijftien jaren 431 woningen gebouwd, veelal eengezinswo ningen die aanvankelijk als duplexwoningen waren opge zet, doch ook de laatste ja ren in meergezinsblokken van enige woonlagen, zoals aan de Dr. Lelylaan en de Morslaan (foto links boven). Boven dien zijn er vijf winkels ver rezen, hetgeen wel noodza kelijk was, omdat een win kelcentrum in de directe om geving ontbreekt. Verscholen binnen woonblokken langs Morslaan, Stuwstraat, Dam- laan en Morsweg is een zeer royale speeltuin aangelegd, tenminste in oppervlakte. Er is echter nog niet voldoende geld beschikbaar om deze ruimte ook volledig te gebrui ken voor instrumenten. Maar wat er is, wordt dankbaar ge bruikt, zoals deze formida bele glijbaan (foto rechts bo- Over het algemeen heeft de naoorlogse helft van het Morskwartier minder het parkkarakter als de andere helft, waar men royaal met plantsoenen en vijvers (zoals te zien is op de foto links op halve hoogte van de pagina) en beplanting heeft gewerkt. Dit verschil is mede een ge volg van het feit, dat men na de bevrijding wat zuiniger ven), de wippen, schommels, zandbak en andere speeltuig. Op het programma staat nog een aantal bijzondere en openbare scholen, maar dit moet wachten op het ver dwijnen van dit bordje (foto rechts derde van boven) na een grenswijziging. Overigens zal verreweg het grootste ter rein dat men nu nog open achter dit bordje ziet liggen, bestemd worden voor de Uni versitaire uitbreiding. De eerste naoorlogse kerk in Leiden, de Herv. Marana- thakerk. (foto links onder), werd in het Morskwartier ge bouwd. Er is ook nog een Ge- ref. Kerk geprojecteerd, even als nieuwe woningen, een overdekte zweminrichting en sport- en speelvelden. Het ligt in de bedoeling mettertijd de Vondellaan door te trekken naar het Ples- manviaduct, terwijl de Chur- chilllaan via een nieuwe brug over de Rijn en door het Her man Costerviaduct langs het huidige Morskwartier ver lengd zal worden als onder deel van de gordelweg rond Leiden. Rechts onder een lucht foto van KLM-Aerocarto NV, die deze gehele wijk in beeld brengt. De foto werd reeds enige tijd geleden gemaakt, getuige de wiekenloze molen rechts en het ontbreken van de nieuwe studentenflats naast de sterflat (onder). Duidelijk is links op halve hoogte het Costerviaduct te zien. met grond moest gaan om springen en de bouw aan vankelijk een wat sober ka rakter moest dragen. Na de oorlog werden hier onder meer gebouwd een openbare lagere school en een kleuterschool (foto rechts tweede van boven) aan de Damlaan en daar tegenover de R.-K. Pacellischool.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 8