Nederlandse kunst na 1945" Stedelijk Museum Amsterdam kunst 'AA kalei öoscqqp EERBETOON TE KLEEF AAN SCHILDER B. C. KOEKKOEK Keuze van Sandberg houdt klaarwakker Veelszins verbijsterende expositie j A5 Kunstvoorwerpen uit een Beierse kerk gestolen Hans Schouwmanveelzijdig en erudiet musicus60 jaar De groten der aarde kochten de werken van deze meester Weer onrust in Argentinië LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962. Wat de één „geweldig" noemt, heet bij de ander het „raritei' tenkabinet van dr. Galigari" Waar wij op doelen Op de laatste door de energieke, dynamische, van het „moder nisme" bezeten, maar wel zéér eenzijdig ingestelde directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam jhr. Sandberg ingerichte expositie onder de titel „Nederlandse bijdrage tot de internatio nale ontwikkeling sedert 1945". Een in menig opzicht verbijsterende tentoonstelling! „Geweldig" is zij ongetwij feld wanneer men de omvang der gekozen schilderijen op het oog heeft. De formaten, spe ciaal die van Karei Appel en Ge Lataster, zijn enorm. Appel smijt met onbeheerste hartstocht de verf In dikke klodders op kolossale „doeken" neer, in een fantastische ver scheidenheid van gespannen, fel-uitbundige kleuren, die het oog welhaast verblinden. Ge kijkt er gebiologeerd naar. Maar tegelijkertijd vraagt ge U af, wat op den duur van al die bonte verven zal beklijven. Subjectief Velen wijzen zijn kunst absoluut af. Anderen „zien" er wat ln. De museumsuppoost bijv.die er dag na dag mee wordt geconfronteerd, was er bepaald enthousiast over en er volkomen mee vertrouwd geraakt. Appel is, naar ons gevoel, dan ook de meest fascinerende van het be perkte aantal, dat door de heer Sand berg waardig is bovonden, hier hui werk te exposeren. Behalve hij, nog een aantal representatieve figuren, t.w. de schilders Gerrit Benner, Cor- neille, Willem de Kooning (sinds on geveer 40 jaar in Amerika wonend), Ger Lastaster, de dichter Lucebert, de van 1925 af te Parijs ingebur gerde Bram van Velde en Jaap Wa- gemaker. Bovendien de beeldhouwers Constant, Wessel Couzijn, Carel Vis ser en André Volten. De keuze is volkomen subjectief en naar Sandbergs eigen woord ook on volledig. Met evenveel recht zou men andere namen hieraan kunnen toe voegen: Ouborg en Westerik bijv Men is er reeds lang aan gewend, dat wat Sandberg doet, het stempel van sterke eigen voor keur draagt. Daarbij heeft men zich dan neer te leggen. En al zegt Sand berg in zijn als steeds pakkend en lezenswaardig, op bruin pakpapier en op originele wijze afgedrukt voor woord tot de prachtig verzorgde catalogus met een reeks schitterende reprodukties, dat de criticus even min als de museumman „over deze nieuwe kunst niet met redelijkheid kan oordelen, omdat zij zich bij ge brek aan maatstaven niet verklaren laat", dat mag ons niet weerhouden, enkele korte aantekeningen te ma ken over hetgeen wij zagen. „De criticus doet 't immers toch", zegt Sandberg. Fantasie Daar is dan Karei Appel. Er wordt van „verfspuiterlj" gesproken. Maar hij doet 't toch met verve, met in de grillige vormen een ongemene fantasie en met een preferentie voor diep rood, wit, zwart en blauw. Er gaat een wonderlijke suggestie van uit. Een sterke zeg gingskracht ook. Maar.de be schouwer heeft soms het gevoel dat bij eerst achteraf de vreemde titels bedacht en bij de neus genomen werdt: men denke o.a. aan „De hui lende krab". Lataster lijkt Appel te willen eve naren in coloristische, boeiende ver scheidenheid. Het lukt hem slechts tendele, het gaat hem niet in gelijke mate „natuurlijk" af. Totaal anders geaard een Gerrit Benner: hij zoekt het meer in grote vlakken. Ook een Corneille, wiens „patronenkunst" zoveel milder en verstilder aandoet. Of de impressio nistische „verteller" Lucebert, die zich behalve als poëet nu ook als schilder een pur sang experimenteel betoont. Jaap Wagemaker werkt knap en vindingrijk met alle moge lijke hulpmiddelen, zoals textiel, zand, cement, kurk en metaal. De Kooning is in zijn „action painting" totaal veramerikaniseerd en Bram van Velde speelt met vreemde, ijle pastelkleuren, dié ons peroonlijk niet veel zeggen. Van de beeldhouwers lijkt ons Wessel Couzijn de belangrijkste, want zijn inventieve, expressieve kunst is de meest veelzijdige (Corporate eter nity), naast wie de doodse, gelijkvor migheid van André Volten en Carel Visser wel sterk afvallen. Frappant 2ijn de draadconstructies van Con stant, die welsprekend ruimte en be weging suggereren. Werk van Wagemaker (1961) Waar'of ^invaar' Zo ooit, dan ls het moeilijk hier tot een conclusie te komen. De schei dingslijn tussen oprecht en onop recht, tussen kitsch en kunst is wel haast met geen mogelijkheid te be palen. Mannen als Sandberg geloven" aan de nieuwe richting, trotseren er nemen en ondanks alles! bij velen een groeiproces van infantili teit en monstruositeit naar geluk kig 1 waardevoller expressie te mo gen constateren. Of we met dit alles ,.aan het ein de der dingen" zijn gekomen? Dat beslist niet. Maar soms houden we het hart vast, wanneer wij bepeinzen, waar deze ontwikkeling heen zal voe ren zelfs hoon en smaad voor. Zij twij felen niet aan het „ware", zij zou den er zich anders niet zo met alle kracht voor inzetten. Wij staan nog wel eens sceptisch tegenover deze „baanbrekers". De ja ren zullen moeten aantonen, wat bij hen „waar" of „onwaar" is..,. Cobragroep Intussen zijn nog in een andere zaal, ter vergelijking een aantal werken te zien van leden der z.g. Cobragroep (Copenhagen—Brussel- Amsterdam), die van 19491951 met hun kreten „tegen de verworden, esthetische opvattingen, die het pro ces van een nieuwe creativiteit in de weg staan" tezamen met Belgen en Denen de wereld in rep en roer brachten. Leerzaam is het hiervan kennis te Wat niet wegneemt, dat directeur Sandberg, wiens museumperiode bin nenkort teneinde loopt, ons er stelsel matig van op de hoogte houdt. Hij is de man die de „brave bur gers, verschanst in het verleden, een bijtende kritiek voelen in het werk van de felsten onder de kunste naars en er zich aan stoten", min zaam het „so what?" toevoegt. En rustig voortgaat met hetgeen hij zijn „goed recht" acht en hoe dan ook van de „vooruitgang" blijft getuigen. Op zijn eigen gedurfde en uitda gende manier. Een ding is zeker: men blijft daar klaar wakker bfj! H. Gisterochtend vroeg zijn uit de bedevaartkerk .Maria in de Wijn gaard" te Volkach (Beieren) enige waardevolle kunstvoorwerpen gesto len. Een twee meter hoog beeld werd ter plaatse uit elkaar gehaald en in onderdelen weggebracht. Het beeld ls in 1521 vervaardigd door Tilman Riemenschneider. Een houtsnede uit de school van Riemenschneider en een Piëta" van een onbekende mees ter uit 1370 werden eveneens ont vreemd. Een van de kunstrovers moet zich maandagavonu in de kerk heb ben laten insluiten, waarna hij in de nacht een der kerkdeuren geopend heeft voor zijn medeplichtige. Twee Engelsen, die de laatste tijd ln Volkach woonden en sinds dins dagochtend vroeg spoorloos verdwe nen waren, worden van de diefstal verdacht. Zij zijn gistermiddag in Donauwörth gearresteerd. Het zijn een student en een geoloog. De ver dwenen voorwerpen zijn nog niet ge vonden. Ex-wonderkind Roberto Benzi voor Res. Orkest Naar wij vernemen zal de 24-jarige Franse dirigent Roberto Benzi, die indertijd bekendheid verwierf als wonderkind woensdag 15 en vrijdag 17 augustus in het Kurhaus te Scheveningen het Residentie-Orkest leiden. Als solist zal op beide con certen optreden de jeugdige violist Boris Gutnikov, de eerste-prjjswin- naar van het laatste Tsjaikowsky- concours te Moskou. Roberto Benzi dirigeerde reeds op 11-jarige leeftijd het Orchestre Colonne te Parijs. Op het concert van woensdagavond zal het R. O. uitvoeren de klassieke synfonie en het vioolconcert in D gr. t. van Prokófjew, „Prélude k l'après-midi d'une faune" van De bussy en een suite uit „De Gouden Haan" van Rimski-Korsakow. Vrijdag speelt het R. O. de 85ste symfonie van Haydn, het vioolcon cert van Tsjaikowsy, „Fontana di Roma" van Respighi en een suite uit „De Vuurvogel" van Strawinsky. Uit Nationale Ballet Marianne Hilarides en Peter Appel De balletdanseres Marianne Hilarides zal haar contract met het Hationale Ballet in het ko mende seizoen niet verlengen. Zij heelt dit besluit o.m. genomen omdat zij zich niet kan verenigen met de machtspositie die mevrouw Sonia Gaskell in het Nationale Ballet heeft ingenomen, nu zij ook met de zakelijke leiding is be last. Marianne Hilarides, die prima ballerina van het Nationale Ballet is, volgt op het ogenblik een dans- cursus in Duitsland. Peter Appel, een van de solisten van het Na tionale Ballet, zal zijn contract ook niet verlengen. Hij heeft zich verbonden aan een balletgroep in Bazel. Onvermoeibaar is zijn belangstelling ALS men hem ontmoet zal men zich moeilijk kunnen voorstellen, dat deze slanke, levendige jongeman, die zo één en al activi teit is, op het punt staat zestig jaar te worden. De Haagse pianist en componist Hans Schouwman die ook in onze stad grote bekendheid geniet door zijn medewerking aa/i oratorium-uitvoerin gen maakt eerder de indruk van een nog vitale vijftiger, ondanks zijn wat grijzende haar. In het muziekleven is hij een zeer eigen rol gaan spelen, die geheel en al past bij zijn markante persoonlijkheid, zijn eruditie en veelzijdige, onvermoeibare belangstelling in alles wat met ziji» métier te maken heeft; hij is pianist, klavecinist, com ponist en zanger. Hans Schouwman werd op 8 augustus 1902 te Gorinchem geboren. Hij was aanvankelijk leerling van A. B. H. Verhey te Rotterdam. Ver volgens van Evelyn Howard-Jones te Londen en van Paul Loyonnet ln Parijs, terwijl hij theorie studeerde bij dr. Peter van Anrooy. Hij is een dier „ouderwetse" kunstenaars, die over zijn leermeesters nog steeds met waardering en dankbaarheid spreekt. Schouwman maakte snel naam, allereerst wel als een toegewijd en artistiek begeleider: zo was hij al op jeugdige leeftijd begeleider aan de vleugel van de onvergetelijke zange res mevrouw Noordewier-Reddingius met wie h(j grote tournees maakte. „Zij was een van de belangrijkste persoonlijkheden die ik in mijn le ven ontmoette", vertelt Schouwman, een groot kunstenares en een groot mens. Zij heeft mij later haar mu ziekbibliotheek nagelaten, een ge schenk van onschatbare waarde bij mijn werk". Doch ook als concertpianist trad hij op Hij gaf veel concerten, ook met orkest en vond er een taak in daarbij muziek van eigen landgeno ten in de vreemde te brengen. Zelf componeerde hij ook; met zijn can tate „Van liefden comt groot liden", verwierf hij destijds een bekroning door de dr. Johan Wagenaarstich- ting. Tot zijn eigen oeuvre behoort het- zangspel „De stukgedanste bal letschoentjes", verder componeerde hij liederen: pianowerken enz. enz. Veel der gedichten van Rabindra- nath Tagore, maar ook van Holland se dichters heeft hij getoonzet, hij schreef de muziek bij de balletten „De zeven hoofdzonden" en „De ak kerman en de dood" voor de Haagse danseres Han Rijnbeek, die ze des tijds met haar „Residentieballet" tot opvoering bracht. „De akkerman en de dood" was geinspireerd op 't oude manuscript „Der Böhmische Acker- mann" van Johannes von Saaz uit 1400. Aan het hof Tot de persoonlijke herinneringen, van Hans Schouwman behoort een der oude hofconcerten, die destijds gegeven werden in het koninklijk pa leis aan het Noordeinde: met Konin gin Wilhelmina waren daar ook aanwezig de Koningin-Moeder Em ma; Prins Hendrik en Prinses Julia na. Dat was omstreeks 1928. Een andere kant aan Hans Schouwmans muzikale belangstelling is zijn liefde voor oude muziek. Hier in werd hij aangemoedigd door Dirk Balfoort. Later vond hij in Willem Noske, de bekende violist, een toege wijd medewerker. Schouwman glim lacht even als hij de naam van Noske noemt: „Een begaafd musi cus", zegt hij, „en als speurder naar oude, belangwekkende muziek, een onvermoeid fanaticus, net de man om je eigen belangstelling onver flauwd gaande te houden!" Dat dit tweetal in muziekhistorische en mu sicologische zin veel heeft bereikt weet ieder, die hun werk kent. Het grotere publiek heeft daarvan kunnen profiteren door tal van cyclussen die Schouwman met Noske en met an deren voor de radio heeft gegeven. Voor de luisteraars was hij een be kende verschijning voor de micro foon. Schouwman toont me muziek die zojuist weer is her-ontdekt en die nog maar aan weinigen bekend was. Ze is gecomponeerd door een Neder lands componist uit de zeventiende eeuw, de waarschijnlijk te Nijmegen geboren Benedictus Buns, sub-piror van het karmelietenklooster te Box meer. Een ontdekking van Wil lem Noske is Buns' compositie „Lu cifers opstand tegen God en zijn val". Een muzikale combinatie van een Vox Dei en de hoogmoed van de rebellerende aartsengel. Schouwman is nu bezig dit werk voor uitvoering in gereedheid te brengen, stijlzuiver voor zover als dat in deze tijd mo gelijk is. Barok Trio Ten slotte moet van de zestigjarige nog verteld worden dat hij reeds ge durende een tiental jaren als docent verbonden is aan het Rotterdamse Conservatorium en dat hij met Jolle de Wit (fluit) en Lous Goossens (vio la da gamba), het Haags Barok Trio heeft gevormd, dat overigens naast zeventiende- en achttiende- eeuwse muziek ook werk van hedendaagse componisten uitvoert. Vocaal werken hieraan Wieb de Rook (sopraan) en Helena Schouwman-Quispel (alt) mede. Ook met „Sonata da Camera", een muziekensemble dat uit Willem Nos ke. Piet NUland, Carel van Leeuwen Boomkamp en Schouwman bestaat, werkt hij hard, concerten in ons land en elders (Londen, Parijs enz.) werden geregeld gegeven. Dit alles te zamen geeft h«t beeld van een nog zeer vitale werker; het beeld waarmee dit geschreven portret aanving. Wfj hopen van harte (en velen zullen die hoop roet ons delen) dat de sympathieke mens en kunste naar Hans Schouwman op deze In tensieve wijze nog vele Jaren werk zaam mag blUven. Ben van Eysselstejjn. (Van onze correspondent te Bonn) BAREND CORNELIS KOEKKOEK, geboren in Middelburg in 1803 en overleden in Kleef 1862, was in zijn tijd een van van de meest gevierde schilders van het Nederlandse cul tuurgebied. Koningen en andere groten der aarde kochten zijn werken. Hij werd overladen met onderscheidingen en andere eer bewijzen. Naar de Salon de Paris zond hij driemaal schilderijen en driemaal won hij de gouden medaille. Hij was erelid van verschil lende academies van beeldende kunsten, etc. Koekkoeks doeken maakten hoge prijzen. Hij verdiende veel en bewoonde van 1834 af een schitterend patriciërshuis in de Duitse stad Kleef. Daar was hij niet zomaar terechtgekomen. Barend Cornelis Koekkoek was de zoon van de zeeschilder Johannes Hermanus Koekkoek, maar al als twintigjarige had hij de vaderlijke thematiek achter zich gelaten en zich definitief toegelegd op het landschap. Vooral boslandschappen met grote eiken en beuken, diepe donkere lanen hadden zijn voorkeur. Daarnaast schilderde hij graag heuvels en rivierdalen en winterlandschappen. Enorme vlijt Door deze voorkeur kwam B. C. Koekkoe». op het idee zich in de om geving van Nijmegen te vestigen, waar het landschap alles te bieden had, wat hem boeide. In Kleef, even o^er de grens, vond hij tenslotte de plaais waar hij tot zijn dood zou blijven. Deze stad, die Koekkoeks huis als stedelijk museum in bezit heeft, heeft nu een grote tentoonstelling van Koekkoeks werk ingericht, die tot 30 6eptomber te zien zei zijn. Honderd werken heeft men bijeen gebracht, die zowel uit verspreid par ticulier bezit als uit musea stam men. Daarmee is waarschijnlijk voor het eerst een overzicht bereikt van her. werk van B. C. Koekkoek, dat in totaal een 440 werken omvat, een bewijs overigens van de enorme vlijt van de schilder, want zijn werken moeten door hun summum aan pre cisie tijdrovende zaken geweest zijn. Romantisch Koekkoeks bos- en winterland schappen vormen een eigen wereld. Z(jn portretten, niet meer dan acht ln getal, voegen aan deze wereld niets toe door hun mindere artistie ke kwaliteiten). Het is een wereld, waarin een romantische beleving van de natuur centraal staat. Voor al in de boslandschappen is te zien hos sterk Koekkoek de grilligheid van het organische leven voorop stelt. Mens en dier zijn steeds kleine figuren, die als het ware door de dominerende Tatuur overweldigd worden. Een typisch romantisch trekje. Aan de andere kant beeft Koek koek geschilderd met een nauwge zetheid, vaak ook pietluttigheid, die ln tegenstelling staan tot dit roman tische wezen van zijn natuuropvat ting. Het is trouwens deze over- nauwgezetheid, die in Koekkoeks eigen tijd als enige kritiek tegen hem naar voren werd gebracht en die ook bewerkstelligd beeft dat er latei heel wat schouders over de ar tistieke kwaliteiten van zijn werk z(Jn opgehaald. Hoge ktvaliteit Toch zal niemand, die voor 30 sep tember a.s. in Kleef het Koekkoeks museum gaat bezoeken, kunnen ont kennen dat de schilder een aantal wondermooie doeken heeft gemaakt. Vooral toen hij op zijn hoogtepunt stond, rond 1840, ls hem veel be nijdenswaardigs gelukt, zoals door schijnende luchten, speelse lichtval en lichtende ijs- en watervlakten. Hier zijn schilderijen, die in de bes te traditie der Nederlandse schilder kunst geschilderd zijn en die herin neringen oproepen aan Ruysdael, Hobbema en natuurlijk ook aan de oudere tijdgenoot Schelfhout. Het ls deze hoge kwaliteit van een groot deel van Koekkoeks werk, die het voortreffelijke en Invloedrij ke Duitse weekblad Die Zelt deed schrijven: „B. C. Koekkoek, een zeer groot talent, met een aan de zeven tiende eeuw ontleende penseelstreek, bijna een genie". Zomerlandschap 1830. Bezit Teyler's Museunu Harlem. Agenten van Nasst wilden koning Hoessein doden „De drie mannen, die in de U rokkaanse hoofdstad Rabat door 1 den van de Marokkaanse veiligheid dienst werden gearresteerd, nac, gebleken was dat zij een aansb hadden willen plegen op het lev» van Koning Hoessein van Jordan! zijn agenten van Nasser", aldus or, hulde de Jordaanse premier giste avond in Amman. Het Marokkaanse persbureau hi maandag j.l. bericht, dat drie ledi van een groep „Palestijnse terror, ten" een half uur na de aankon van Koning Hoessein ln Rabat ren gearresteerd. Zij waren van ph geweest de vorst gedurende het b zoek van tien dagen, dat deze a; Marokko heeft gebracht, te vermoo den. Premier Tell van Jordanië ve klaarde, dat gebleken ls dat de dr mannen met vervalste paspoort* uit Cairo waren vertrokken en d de Egyptische regering hen had gi holpen hun reis naar Marokko maken. In de Argentijnse provincie Co doba heert spanning, met dreigem relletjes en stakingen, als gevolg vi een besluit van het provinciaal b stuur om het openbaar vervoer handen te geven van particuliere ft dernemingen. De commissaris In Cordoba, Rog, lio Nores Martinez, heeft de wer) nemers van de provinciale busdia sten verzocht coöperaties te vormt en de diensten over te nerpen. De oi derhandelingen hierover zijn vas gelopen en de bond van trampers neel riep maandag op tot een st; king. Tegen twaalf uur gistermidd( reden geen trams meer in Cordoba, De politie deed een overval op hi regionale vakverbondsbureau en a resteerde er negentig man. Er zo: den communistische en peronistiscl) discriminerende pemfletten zijn g! vonden, Alsmede „miguelitos", drii puntige spijkers die bandenlekkagj veroorzaken. De politie gaf het gebouw wet vrij en liet op enkele leidende figij ren na de arrestanten weer vrij. Tijdens de relletjes van maandq werden twee leidende vakbondsle, ders gearresteerd. De vakbondslede; drukkers, zullen in staking gaai wanneer ze niet worden vrij gelate: Vopo's arresteren 3 treinpassagiers De Oostduitse politie heeft gistere; een naar West-Berlijn reizende treil op Oostduits gebied aangehouden er er drie vrouwelijke passagiers uit ge arresteerd. In totaal hadden de Oost duitsers bij de grenspost Probestzelli ongeveer vijftig passagiers verzoch uit te stappen en zich te legitime ren. Het incident volgde op de welge ring van het Westduitse minister» van Buitenlandse Zaken om eer Oostduitse treinbemanning verlof t< geven via West-Duitsland naar Oos tenrijk te laten gaan. In een giste ren gepubliceerde protestnota heefi Oost-Duitslands minister van Bui tenlandse Zaken Otto Winzer gezegd dat het Westduitse besluit een on wettige inmenging was in het ver keer van en naar Berlijn. Winzer heeft de Westduitse rege ring laten weten dat vandaag bi] Freilassing een andere Oostduit« trein zou proberen over Westduiti terrein te reizen. Hij vroeg de ver zekering dat niet zou worden inge grepen. Oost-Duitsland zegt dat dit niet kan, omdat de treinbemannin- gen Oostenrijkse papieren hebben. Dr. van Zij II terug uit Nieuw-Guinea Dr. W. van Zijll, algemeen secre taris van de Nederlandse Sport Fe deratie, die voor 't Nationaal Thuis front naar Nieuw-Guinea is geweest' is gisteren voor het uitbrengen vac een voorlopig verslag in Nederland teruggekeerd. Samen met de heer F F. van Rhijn, adviseur van het thuis- front, die nog in Nieuw-Guinea ver blijft, vertrok hij op 28 juli naar Nieuw-Guinea voor het peilen van behoeften, waaraan het thuisfront zou kunnen voldoen. De heren Van Rhijn en Van Zijll hebben o.a. in Biak, Hollandia en Manokwari besprekingen gevoerd met militaire en burgerlijke autoriteiten, die het mogelijk hebben gemaakt een inzicht te verkrijgen in de behoeften op het gebied van recreatie en ont spanning van de verschiUende mili taire onderdelen in Nieuw-Guinea. Hun bevindingen zullen na terug keer van de heer Van Rhijn worden voorgelegd aan het bestuur van het nationaal thuisfront. Het lezingenprogramma van de heer Van Zijll kon wegens een noodzake lijke beperking van de transportmo gelijkheden ter plaatse geen door gang vinden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4