zien nu - apoea-politiei och de werkelijkheid 71 NIEUWE KANS VOOR STEENBOK }oging tot aanpassen WENSENPAKKET INDONESIËRS Verwen Uw baby gewoon Dr. J. H. Holleman benoemd tot hoogleraar te Leiden Soblen nog in Engeland Rechtstreekse Moskou- Dorpelingen overvallen nazi-kamp Lector Duysens wordt gewoon Leids hoogleraar biofysica besprekingen -Bonn? Paul Rotha filmt nu De overval y '3. pr^7S)gericht 1 maart 1860 Woensdag 8 augustus 1962 Tweede blad no. 30724 Ochtend. Groente» Cal (gr.) iden, 9.4{ vitaminen srs. li.(x ouworkest reis dooi 00 Instru. sol.. 12.39 uw, 12.33 ws.. 13.15 grammo. 1.30 Llchffc klass mui/, Viola da 'gr.. 15.30 .55 Licht 15 Lichte igd. 17.10 grammo. S'ai i (Van onze reisredacteur. W. L. Brugsma) EventueeiHolIandia Voor het eerst sinds de onvermijdelijkheid van lef.^g'oóerdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië duidelijk werd, Omroep5®0 PaPoea~P°lihci ccn p09i°9 zich bij de werkelijkheid aan te 'd. muz.fisen. Sinds twee dagen worden achter de schermen bespre- 'cabaret!>9cn gevoerd om te komen tot nationale eenheid en tot een alltelten, mofoon-jnsen onder Indonesisch bestuur. Iet is tekenend, dat het initiatief ss. muz. deze besprekingen uitging van de rwegingjna, de partij dus die het meest mofoon-ieigd was zich in het Indonesische Jaarden.tuur te schikken. Deze partij van ie n?,00Öou» Kirihio en Bonai gelooft, dat Kinder"^1106 Plannen inzake een guerrilla Voor dê een tegenregering van Kaisiepo •n, 12.00 de zijnen, niet de aangewezen l Licht? zijn om de Papoea-ambities te de boe--wezenlijken. Zij wil zich echter a tuin-j niet in een a-nationale positie i WVcjiatsen en zoekt nu naar de grootste e'-orkestnene ^eler van Papoea-doelen >ole or- naar de effectiefste middelen om 15.401 te bereiken, verden- ■ammo- Middelen 45 Or- 15 Pr De besprekingen worden gehouden i weer- ren Bonai en Kaisiepo. Men hoopt n. 19 3o nien enkele dagen overeenstem- alltlekehg te bereiken over de vorming Anti- n een nationaal comité, dat het sembl» ,tionaal wensenpakket aan Indo- vakan- pje ^an presenteren. Een bemidde- 2200 tussen de Papoea-partijen liet •oem'de r1 no^ over 1)6 middelen 'S-ber., 3 aan de te uiten wensen aan In- oekbe- inesië kracht by te zetten, maar 23 25 ggereerde dat eerst een politieke t Ant- recltal Ds. M. D. Gijsinan >rd en J Al te II overleden 1 S In de ouderdom van 68 jaar is te 30 m. en Haag overleden ds. M. D. Gijs- rwin ian- emeritus-predikant in de Ned. muz" «rv- Kerk. Ds. Gijsman, die in 1893 Vales'! Leiden werd geboren en hier ook I6.00' ele malen in een kerkdienst voor- lV.oo ing het laatst nog op 22 juli in 18.00 e Aula aan de Asserstraat aan- aardde 19 november 1922 te Zun- mAh erdorp (N.-H.) de evangeliebedie- ing in N.-H. kerk. In 1927 verwissel- e ds. Gijsman deze gemeente met ie van Nieuwe Pekela om zich in 933 te geven aan het werk van de jervormde evangelisatie te Drachten. Jnkele jaren later aanvaardde hij en beroep van de hervormde ge- oeente te Kampen, welke gemeente lij diende tot 1 augustus 1945 toen lij werd benoemd tot predikant in jgemene dienst voor het werk in de I.O. Polder. In 1947 volgde zijn be- loeming tot hoofd van de geestelijke n culturele verzorging van in kam- len en woonoorden gehuisveste per- onen en gezinnen. Tot 1 mei 1959 - de datum waarop hem eervol eme- itaat werd verleend heeft ds. Gijs- nan, die in Leidschendam woonach tig was, dit werk met bijzondere trouw en ambitie verricht. Mod. zing. 22.30 Nws., mer- oon- 1 ar- Vws., r de ano- chte 16.15 igen Don- ïuz.. dek. spel. >ort, 0.31 oor- 'ws., IUZ„ De teraardebestelling van het stof felijk overschot, vindt morgenmiddag )p de begraafplaats „Rhijnhof" plaats. Vooraf wordt om 2 uur in de Aula een rouwdienst gehouden, waarin ds. A. W. Brink uit Zeist zal voorgaan. I Gebruik het beste voor de verzorging van het tere babyhuidje. Vasenol baby- poeder, -crème, -pasta, -olie en -zeep. Ook verkrijgbaar in complete baby-set. BABYVERZORGING STR00IBUS POEDER 1.1,-ZAKJE 55 ct. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Middelhaznis C. van Bart te Ter Aa (U.) voor Benne- kom (toez.) (vac. C. Vos) B. Haver kamp te Groenekamp. Aangenomen de benoeming tot vi caris te Llsse J. Geursen, kand. te Haarlem. GEREF. KERKEN' Beroepen te Sibcule M. Hlensch, kand. te Haarlem. te Franeker (vac. dr. A. Kruyswijk) P. Hulsman te Oolt- gensplaat. Aangenomen naar Bussum (4de pred plaats) B. G. Mees ten Oever te Wage- ningen. GEREF. KERKEN (vr(jgein.) Bedankt voor Brampton (Ontario, Canada) (Can. Ref. Churches) O. J. Douma te Souburg-Vlisslngen voor Gramsbergen en Lutten a. d. Dedems- vaart J. W. Beekman te Arum (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt Voor Almelo D. Henstra te Delft. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Hendrica C., d. v. M. Bol en J. j. N. Botermans; Erico A.. z. v. A. C. van der Born en C. Vijlbrlel; Willem, z. v. J. van Beelen en G. Hoek; Michlel Maarten, z. v. N. W. van Beelen en K. Kraijenoord; Evert, z. v. L. Flier en D. M. E. Buschhaus; Onno Th., z. v. T. H. van Stal en B. H. van den Bosch; Karin, d. v. J. Neuteboom en K. E. Melissant; Gerar- da J. W. M.. d. v. C. J. l'Aml en G. J. T. van der Weijden; Veronica A. P., d. v. N. H. van Buuren en P. G. E. van Velzen; Annita, d. v. N. H. Ro denburg en A. J. Spelt; Adriana, d v. W. van Duijn en B Krijgsman; Pleter. z. v. J. Driebergen en H. de Mooij; Walter W.. z. v. W. Stuifzand en C. J. Buitelaar. Overleden; J. van Kampen, 56 J.; A. La Lau, 37 J„ man; M. C. van den Bos, 7 J., zoon. actie zou worden gevoerd. Pas bij het falen daarvan zouden hardhandiger middelen nodig kunnen zijn. Weliswaar bestaat het nationaal comité al sinds vorig jaar, maar de nieuwe situatie eist een grondige her ziening van het program en de werk wijze. Mochten de besprekingen voort gang maken, dan zal de Parna ook deelnemen aan de stille protestde monstratie, die Papoea-nationalisten voor aanstaande vrijdag hebben ge organiseerd. De Parna zou in feite bereid zyn tot een vereenzelviging met de wens: uiteindelijke onaf hankelijkheid van Papoea Barat, mits de vurige nationalisten zich be perken in de verzetsmiddelen tegen Indonesië, die immers ook onder de Diploma zwemmen In de zweminrichting „Poelmeer" hebben weer vele jongens en meisjes om het diploma gezwommen. Na af loop werd het Diploma A uitgereikt aan: Willy de Vroomen, Coby de Vroomen. Anneke v. d. Schrier. Mir- jan de Bekker, Annette v. Reissen, Marian Koot, Sonja Smits, Siska Vroonhof, Joke v. d. Bent, Anneke Vester, Margreet Verdegaal, Alie v. d. Tang, Milea v. Leyen. Elma Stell- wagen, Charlotte Los, Annelies Lam- binon, Marijanne Lambinon, Mark Jelles Hoekstra, Ria Damen, Nelly Damen, Tineke v. d. Hulst, Piet Bouwman. Robert v. Heering, Nelly Datema, Bram v. d. Schrier, Siska Stenen. Thea v. Loon. Karei Welter. Georgine de Bekker, Joke v. Zanten, Ria Koot, Preek Weseling, Rudi v. d. Tang en Dick Nieuwland. Voor het diploma B kwam in aanmerking Arjan den Heijer, Netty Vroonhof, Jan Kok v. Leeuwen, Marguerette Kok v. Leeuwen, Rinus Rijnbeek en Arie Freeken. L. J. Ravesloot t Zowel in de kop als in het bericht, dat wij gisteren publiceerden over het overlijden van de heer L. J. Ra vesloot „een bij geregelde bezoe kers van het Stadhuis bekende fi guur" is de toevoeging weggeval len, dat de heer Ravesloot sinds vele jaren de rijwielbewaarder van het Stadhuis was. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: H. Broekema, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anaesthesiologie. voor het tijdvak van 1 augustus 1962 tot 1 augustus 1963; mej. dr. Z. Kulescha, wetenschappelijk ambtenaar le klas se in tijdelijke dienst bij de botanie, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst; J. P. Teuns, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de kindergenees kunde, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A in tijdelijke dienst; W. Vink, tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst bij het Rijksherbarium. zeer verdeelde Papoeabevolking tot bloedige interne conflicten kunnen leiden. Realistisch Een realistischer visie op de nieu we omstandigheden bleek vanoch tend ook uit een speech van de afge vaardigde Fredericus Poana in de Nieuw-Guinearaad bij behandeling va de begroting van onderwijs. Poa na is het eerste lid van de braaf volgzame raad die niet deed of zijn neus bloedde. Hij zei: „Voordat we in oktober aan haven en op vliegveld met tranen in de ogen afscheid ne men van de Nederlanders moeten wij nu samen plannen opstellen, die straks door een andere regering uit gevoerd kunnen worden". Na een schokkend ontwaken uit een door Nederlandse beloften geschapen po litieke verdoving, beginnen althans sommige Papoea's in te zien, dat zy haast moeten maken om de werke lijke belangen te verdedigen. Het droombeeld van uiteindelijke onaf hankelijkheid is vermoedelijk nooit verwezenlijkbaar. Maar met eenheid en een krachtig program van actie, kunnen zij Indonesië, dat een goede beurt zal willen maken, nog vrij wat afdwingen. Vooral met de stok achter de deur van een eventueel gewapend verzet. Advertently Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.Of f 300 en f 400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. Leidsche Spaarbank In de maand juli werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f2.306.887,80 en terugbetaald f 2.127.937,78. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 423 en het aantal afbetaalde boekjes 333. Op 6.277 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldlenst werd f 162.420,bijgeschreven. Er werden 1.337 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 40.499,44. Het tegoed der 51.449 inleggers be droeg aan het einde der maand f 48.606.429,74. Gouden echtpaar in Leliestraat In de tuin van nummer 29 van de Leliestraat staan eenzaam twee klompen. Het zyn de klompen van de heer H. Labordus, die vandaag met zijn echtgenote mevr. M. P. La- bordus-de Leeuw de bruidsdagen is ingegaan. Op 21 augustus zullen zij vyftig jaar lang lief en leed gedeeld heb ben. De klompen zullen tot die da tum op de stoep blijven staan. De afgelopen maanden zijn ze echter zeer veel gebruikt. Want de heer La bordus (evenals zyn vrouw 74) is een verwoed tuinier. Zijn echtgenote assisteert hem daarbij wanneer 't de verzorging van planten betreft. De heer Labordus was 34 jaar als handzetter verbonden aan het Leidsch Dagblad. Het echtpaar heeft vier zoons gehad, van wie er nog drie in leven zijn. Er zijn zeven klein kinderen. De gouden bruid doet nog helemaal alleen het. huishouden. On getwijfeld zullen velen, onder wie vanzelfsprekend oud-collega's van het Leidsch Dagblad het gouden echtpaar komen gelukwensen met hun huwelijksjubileum. A frikaanse sociologie en cultuurkunde Dr. J. F. Holleman, directeur van het Instituut voor Sociaal Onderzoek aan de Universiteit van Natal in Zuid Afrika, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de faculteit der letteren, om onderwijs te geven in de sociologie en cultuurkunde van Afrika. De vorige (toen bijzon dere) leerstoel voor deze wetenschapstak werd bezet door prof. dr. K. A. Busia, de eerste Leidse uit Ghana afkomstige neger-hoog leraar, die later naar Londen vertrok. Prof. Holleman is een zoon van de vroegere Leidse hoogleraar in het adat-recht. Dr. Holleman, die in 1915 is ge- het verzamelwerk „Africa in Transi- boren te Toeloeng Agoeng, Java, tion" in 1958 en een studie over volgde hetm iddelbaar onderwijs In ..Bantu Marriage at the Cross Roads" Amsterdam en het voormalig Bata- in 1960. Een populair-wetenschappe- via, alwaar hij aan het lyceum in lijk studie ..African Interlude" ver- 1934 eindexamen deed. scheen in 1958. In Zuid-Afrika het geboorteland van zijn vader, die voor de Tweede Wereldoorlog Leids hoogleraar in het adat-recht is geweest - studeerde hij van 1935 tot 1938 in Stellenbosch on der meer volkenkunde. Hij verwierf in Kaapstad zijn doctorsgraad in de sociale anthropologie in 1950. Van 1940 tot 1945 was prof. Holle man in Zuidafrikaanse staatsdienst, in welke periode hij o.a. als docent voor Bantoe-recht en Bantoe-admi nistratie aan de Universiteit van Stellenbosch was verbonden. Vervolgens was de nieuwbenoemde hoogleraar, die in 1940 de Zuidafri kaanse nationaliteit had verworven, werkzaam aan verschillende weten schappelijke instellingen in Noord en Zuid-Rhodesia. Sedert 1957 is hij directeur van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van de Universiteit van Natal. Van zijn projecten van onderzoek noemen wij die betreffende een so ciaal economische inschakeling van de inheemse bevolking van Swazi land en terzake van de bestuurlijke en agrarische beleidsstukken in het Mangwende Reservaat van Zuia- Rhodesië. Voorts heeft prof. Holleman zeer veel gepubliceerd in tijdschriften, rapporten en grotere studies, o.a. een in 1952 verschenen studie over „Sho- na Customary Law", bijdragen aan Het laatste toestel van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al dat vóór het verstrijken van de door de Britse regering gestelde tijdslimiet in de gelegenheid was de in de Ver enigde Staten tot levenslange gevan genisstraf veroordeelde spion dr. Ro bert Soblen naar New York terug te brengen, is gistermiddag van Londen naar de Verenigde Staten vertrokken met achterlating van Soblen in En geland. Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in Washington meegedeeld, dat het mi nisterie tegenover Engeland en Is raël nadrukkelijk heeft herhaald, dat de V.S. verlangen dat Soblen naar de V.S. wordt teruggebracht. De bestuurder van deze auto een 24-jarige inwoner van Nij megen, kwam gisteren om het leven toen de storm een twee ton zware lindeboom op zijn wagen smeet. Zijn echtgenote, die naast hem zat, kon zich op het nipper tje redden door uit de auto te springen. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren is de Russische am bassadeur in West-Duitsland. Smirnow, in Bonn teruggekeerd na een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie. Smirnow heeft gedurende deze periode in Moskou belangrijke politieke be sprekingen gevoerd. Volgens geruchten zou hij ook de Oost- duitse president Ulbricht en diens plaatsvervangende minis ter-president Stoph hebben ont moet. In Bonn verwacht men, dat Smirnow dezer dagen een be zoek bij kanselier Adenauer zal brengen. Ook neemt men aan, dat de Russische ambassadeur dan een memorandum over de kwesties-Berlijn en Duitsland bij zich zal hebben. Het vermoe den bestaat dat directe onder handelingen tussen Moskou en Bonn voorgesteld zouden wor den. In de Westduitse hoofdstad kan men trouwens steeds meer horen, dat rechtstreeks Westduits-Russisch con tact door de Russen gewenst wordt. Een dergelijk contact zou dan uiter aard In nauw overleg met West- (Van onze Londense correspondent) Dorpelingen uit de omgeving hebben gisteren eigenhandig en hard handig! een eind gemaakt aan een kamp in de Cotswolds van de Engelse nationaal-socialistische be weging van de ex-onderwyzer Colin Jordan. Politiemannen die het kamp aan de buitenkant bewaakten, wa ren machteloos Nadat een „deputatie" de fascist Jor dan had meegedeeld dat de dorpe lingen zijn kamp niet. langer kon den dulden en dat hij moest op breken, bestormden honderd man nen en vrouwen het kamp. Er werden rake klappen uitgedeeld tussen de aanvallers en de als SA- mannen geklede nazi's. Vechtenden rolden door de modder. In twintig minuten was het bekeken. De fascisten ontruimden op ad vies van de politie het deerlijk gehavende kamp. De overwinnaars voerden als trofee een hakenkruis- vlag mee. die op een der tenten had gewapperd en door één schot uit een geweer was neergehaald. Inmiddels heeft de Engelse minister van Binnenlandse Zaken. Henry Brooke, een deportatiebevel onder tekend tegen George Lincoln Rock well. de Amerikaanse nazi-,.Füh- rer", die Engeland via Ierland als vakantieganger is binnengekomen. Hij is nog steeds niet opgespoord. Er wordt algemeen ernstige kritiek ge oefend op de autoriteiten, die Rock well en andere buitenlandse fascis ten hebben laten passeren. Rockwell zou naar Engeland zijn ge komen voor een geheime fascisten conferentie. die van 17 tot 19 aug. ergens in Engeland wordt gehou den. De Britse nazi's noemen zijn bezoek „een inspiratie". Dr. L. N. M. Duysens, Leidse lector in de biofysica, is bij Koninklijk besluit benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de faculteit der wis- en natuurkunde voor het onderwijs in de biofysica. Prof. Duysens is bestuurslid van de Stichting voor Biofysica en de sectie voor toegepaste natuurkunde van de Nederlandse Na tuurkundige Vereniging. De heer Duysens werd in 1921 ge boren en volgde het gymnasiaal on derwijs in zijn geboortestad Heerlen. Hij studeerde met een onderbre king gedurende de oorlogsjaren natuurkunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht waar hy in 1947 het doctoraal examen aflegde. In 1946 was hij reeds medewerker geworden van de afdeling biofysica van het F\sisch Laboratorium te Utrecht. De heer Duysens promoveerde in sep tember 1952 cum laude op een proefschrift over fysische onderzoe kingen met betrekking tot de foto synthese. Na zijn promotie was de nieuw benoemde hoogleraar gedurende twee jaren met studieverlof werkzaam in de Verenigde Staten, eerst te Stan ford in Californië, later aan de Uni versiteit van Illinois. In 1956 werd dr. Duysens benoemd tot wetenschappelijk hoofdambte naar aan de Universiteit te Utrecht en in oktober van 1956 tot lector in de biofysica aan de Leidse Univer siteit. Er zyn. behalve zijn proefschrift, vele publikaties van zijn hand ver schenen. Duit-slands Westelijke bondgenoten moeten worden gepleegd. In Bonn kan men verder horen, dat de Russen bereid zouden zijn het afsluiten van een Russisch-Oostduits vredesverdrag opnieuw op te schor ten, indien het Westen in zou stem men met overleg tussen Moskou en Bonn. Inmiddels heeft de liberale afge vaardigde Achenbach in Bonn ge pleit voor Westduitse initiatieven in de Duitse kwestie. De Bondsregering zou, volgens Achenbach, erop moeten aandringen, dat de in 1959 afgebro ken conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken (in Genève) wordt hervat. Deze conferentie zou dan het karakter van een vredescon ferentie moeten aannemen, en niet meer uiteen moeten gaan voordat een groot vredesverdrag op tafel ligt. Wanneer op 10 september zal wor den begonnen met de opnamen van de nieuwe Nederlandse speelfilm „De Overval", zal niet Bert Haanstra de regie voeren. Eigen plannen maakten het hem niet mogelyk dit verhaal te verfilmen. De film zal nu worden ge maakt door de bekende Britse regis seur Paul Rotha. Kees Brusse, die zelf ook meespeelt, zal de dialoogregie voeren. Het idee en het oorspronkelijk scenario zyn van dr. L. de Jong, directeur van net Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. „De Overval" is gebaseerd op een ware gebeurtenis, die zich heeft afgespeeld in 1944 toen een kleine groep verzetsstrijders een overval pleegde op de gevangenis te Leeuwar den. De rol van de verzetsleider zal worden gespeeld door Rob de Vries. Verdere belangrijke rollen zullen worden vertolkt door Yoka Berretty, Diny Sprock, Bernhard Droog. Hans Tiemeyer en Bob Beers. Producer is Rudolf Meyeren. Bobby Rosenboom zal hem als produktieleider ter zijde staan. Cameraman is Prosper Dekeu- keleire én architect Wim Bijmoer. „De Overval" wordt de tweede film van Sapphire Film Produktie N.V. te Amsterdam, die met haar door Bert Haanstra geregisseerde eersteling „Fanfare" veel succes oogstte. De eigen plannen van Haanstra die, zo werd indertijd gepubliceerd, geïnte resseerd was in het dynamische ge geven van „De Overval", maakte het hem uiteindelijk niet mogelyk ook deze tweede Sapphire-próduktie te realiseren. De premiere zal op 20 de cember In 17 Nederlandse steden plaats hebben. Procuratiehouder pleegde fraude Verdacht van fraude is gisteren in Steenwijk aangehouden de 55-ja- rige procuratiehouder van de Ne derlandse Handelmaatschappij te Steenwijk. Deze heeft bekend de laatste zes jaar een bedrag van rond f 40.000 te hebben verduisterd door falsificaties. De fraude is aan het licht gekomen door de oplettendheid van de jongste bediende, een meisje. Het is op het kantoor van de Ne derlandse Handelmaatschappij te Steenwijk gebruikelijk, dat in ont vangst genomen cheques niet alleen moeten zijn voorzien van een hand tekening, maar ook van een stempel van de firma, die de cheque aan biedt. Toen het genoemde meisje het stempel op de cheque miste, bleek ze zich ook niet te herinneren dat degene, wiens handtekening eronder stond, op die bewuste dag aan het lo ket was geweest. Een onderzoek wee» uit, dat de procuratiehouder zelf de handtekening had gezet en het geld in eigen zak had gestoken. De man was op 16-jarige leeftyd in dienst gekomen van de Steenwfj- ker Bank, die in 1934 werd overgeno men door de Nederlandse Han delmaatschappij. Het vermoedên be staat dat hij ook voor 1954 geknoeid heeft, maar dat hij bij overneming van de bank door de Nederlandse Handelmaatschappij het tekort heeft aangezuiverd. Van het verduisterde geld kon niets meer worden achter haald. De procuratiehouder die aan de drank was, heeft het verbrast. De trotse steenbok dreigt uit te sterven. In heel Azië is een terug gang te bespeuren van de omvang van de kudden steenbokken in de bergen. De oorzaak is de grote jacht op dit dier. Slechts in meer afgele gen streken heeft de steenbok zich nog enigermate kunnen handhaven, hoewel proeftellingen hebben uitge wezen dat het aantal steenbokken geleidelijk aan het afnemen is. De steenbok in het zuiden van Spanje is sinds een aantal jaren geheel uit gestorven, terwijl de Portugese stponbok reeds sinds 1892 niet meer voorkomt. In Zwitserland heefKmen de steen bok weèr moeten „importeren" wilde men tenminste nog iets van dit koninklijke dier behouden en dat terwijl er in de wapens van Zwit serse kantons en steden, steenbok ken voorkomen! Thans bezit Zwitser land vermoedelijk weer 150 tot 200 steenbokken. In de omgeving van Gr. Paradiso heeft men de grootste steenbokkolo nie van Europa gefokt. Totaal be vinden zich hier ca. 2600 dieren en 'n dergelyke concentratie van steen bokken is vermoedelijk uniek in heel de wereld. Ook in de omgeving van Pontresina in Zwitserland is een steenbokkolonie. Dit zijn zo onge veer de enige plaatsen in Europa waar men nog eens de kans heeft Mogelyk krijgt de steenbok een Mogelyk krijgt de seenbok een nieuwe kans. want er zijn plannen geopperd om vanuit de „voorraad kamers" in Italië geleidelijk aan het hele Alpengebied van Europa weer te voorzien van steenbokken. Men zou dit willen bereiken door van tyd tot tijd op verschillende plaatsen in de Alpen een paar steenbokken los te laten. hetalpengebied In vroeger jaren heeft men ook reeds proeven genomen met het los laten van steenbokken in de Al pen en dit heeft tot resultaat gehad dat er in latere jaren meer steen bokken worden waargenomen dan an« ders. Men schat dat momenteel de totale sterkte van de steenbokken in Europa op 2500 tot 3500 gesteld moet worden. Indien de plannen tot het geleidelijk loslaten van steen bokken uitgevoerd kunnen worden, schat men dat het aantal steenbok ken in Europa in de komende 20 jaar zal stijgen tot ongeveer zes duizend. t rpa Fuifnummers werden spionnen Voor een federale rechtbank in Karlsruhe is een proces begonnen tegen twee broers, d ervan worden beschuldigd geheimen van de West duitse luchtverdediging te hebben verkocht aan Oost-Duitsland. De beklaagden zyn Rolf en Gün- ther Bar, resp. 27 en 23 jaar. Gün- ther, die in 1959 in het leger kwam om zyn dienstplicht te vervullen, zou documenten uit het kantoor van zfjn Iuchtafweer-afdeling hebben doorge geven aan zyn broer. Rolf maakte fo tokopieën en stuurde die naar Oost- Berlyn. Volgens de aanklacht was het hun uitsluitend om geld te doen. Zij waren trouwe bezoekers van do nachtclubs in Hamburg tot hun ar restatie in juni 1961. Miss Holland, Rina Lodders, vertrok gisteren van Schiphol naar Parijs om van daar met 25 andere schoonheidskoninginnen naar Long Beach in Californië door te reizen om deel te nemen aan de verkiezing van Miss In ternational.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3