Nederland in augustus Ikoud, guur, nat, somber Regering in Kongo treft sancties tegen Katanga SCHOLEN MOETEN SLUITEN DRIE mensen gedood op overweg in Vnglit Uitlevering Duitsers zal worden gevraagd I Zuidwester storm geselt Europa's kust Gevaar voor nieuw conflict neemt toe Twee gedetineerden vanmorgen ontsnapt KAMPEERDERS PAKKEN HUN BIEZEN IN KATWIJK toeristische attractie Moskou zond 4000 soldaten naar CUBA In Nw-Guinea na evacuatie Oostduitsers vluchten nu naar POLEN WEERBERICHT Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962 No. 30724 LEIDSCH DAGBLAD ik Directeur. k. a L van Dishoeck a Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Het was „herfst" in Nederland gisteren. Koud, guur, nat en somber. Tijdens regenvlagen kwam de temperatuur soms niet boven de twaalf graden uit, ongewoon laag voor de tijd van het jaar. Een felle zuidwester storm beukte op onze kust. Amsterdam was gisteren de koudste hoofdstad van Europa. Dat er elders in ons werelddeel nog meer regen viel (Locarno 36 mm) kan slechts een schrale troost zijn voor de talrijke toe- 1 risten, die de kampeerplaatsen hebben verlaten. Op Schouwen I Duiveland schatte men het aantal badgasten, dat er de brui aan had gegeven, op ongeveer tachtig procent. In Zeeland hebben naar schatting 10.000 van de 20.000 kampeerders gistermiddag hun biezen gepakt. De gehele Europese kust langs de Noordzee en het Kanaal werd door het noodweer getroffen. Ten zuiden van Boulogne in Frankrijk vergingen twee vissersvaartuigen. Van een wist de bemanning zich in veiligheid te brengen, de vier opvarenden van het andere scheepje verdronken jammer lijk. Tussen Dieppe en Le Havre liep een Engels plezierjacht stuurloos op de rotsen te pletter. De eigenaar was overboord geslagen en had de dood in de woeste golven gevonden. In ons eigen land werd de 24-jarige Nijme- genaar Joh. Vriens in zjjn auto ge troffen door een vallende lindeboom. De man moet op slag dood geweest zijn. Zijn echtgenote kon zich redden door tijdig uit de wagen te sprin gen. Voor het overige bleef de schade gelukkig beperkt tot het materiële. En natuurlijk het nodige ongemak. Overal kwamen er bij de politie mel dingen binnen over omgevallen bo men. afgewaaide takken, loshangen de dakgoten, neergevallen dakpan nen. omgewaaide televisiemasten, klepperende ramen in huizen van vakantiegangers. weg verzakkingen e.d. Op sommige plaatsen viel het licht uit. Tussen de stations Den Haag H.S.—Rotterdam Hofplein was het treinverkeer gistermiddag enige tijd gestoord, doordat een omgewaai de boom op de bovenleiding terecht kwam. Tussen Pijnacker en Leid- schendam reden er bussen. schutte Duinrell bij Wassenaar was de toestand gunstiger, maar toch vertrokken nog ongeveer tien tot vijf tien procent van de gasten. In Katwjjk daarentegen was het aantal vertrekkenden niet noemens waardig. In tegendeel. „Het was een geweldige toeristische attractie, die wij eigenlijk eens in de veertien da gen zouden moeten kunnen geven. Net als nu zonder schade natuurlijk. De Duitsers, die 's avonds in mijn kantoor naar huis belden, waren wild enthousiast", vertelt Katwijks VVV-directeur, de heer Chr. Ver- plancke. In Scheveningen was het al net zo. Stromen mensen, die kwamen kijken naar het woeste geweld, dat de zee ontketenden. En (gelukkig) niet veel schade. Maar lang niet overal was 't 'n toe ristische attractie. Vooral in de west hoek van Schouwen, waar de storm de tenten de lucht in blies en de slagregens voor extra onaangenaam heden zorgdroeg, was de uittocht groot. Het veer Jacobapolder-Zijpe kon de stroom zelfs niet verwerken. Er moesten twee veerboten worden ingelegd, maar desondanks kon stag natie niet worden voorkomen. Op de kampeerterreinen in Wal cheren stonden gisteravond vrijwel geen tenten meer, tenzij uiterst be schut. Zelfs de caravans moesten het daar ontgelden. Er werden er enkele, onder andere bij Westkapelle, dooi de storm omver geworpen. Gaan en komen Op de kampeerterreinen in het Amsterdamse Bos was het een gaan en komen. Vele Scandinaviërs b.v. rolden hun tenten op om naar war mer oorden in het zuiden van Euro pa te trekken, maar hun plaatsen werden snel ingenomen door de bad gasten. die van de kust waren weg getrokken. Maar niet alleen langs onze kust raasde de storm. In Kerk- rade zijn honderden personen druk in de weer geweest om de grote con certhal van het Wereldmuziekcon cours, die danig geleden had, onder het geweld van de wind, weer in or de te krijgen. Er is heel hard ge werkt, maar het is gelukt. Het gala concert van de Capilla Polifonica de Medicos uit Barcelona kon 's avonds doorgaan. De loodsdiensten lang de kust wa ren gisteren voor alle schepen ge staakt. Tussen twee en acht uur liepen er maar vijf schepen de Nieuwe Waterweg binnen. Hierbij was de Harwich-boot van de Maatschap pij Zeeland, de „Prinses Beatrix", die zich aan de traditie de boten van de lijn Harwich-Hoek van Holland varen op de klok hield, al moest hij ditmaal de hulp van een sleep boot aanvaarden. Pas vanmorgen om kwart voor zeven functioneerden alle loodsdiensten weer normaal. Op Cuba zouden vierduizend Rus sische militairen zjjn aangekomen. Fidel Castro zou om deze soldaten hebben gevraagd, omdat hjj vreest, dat er spoedig een volksopstand zal uitbreken. Dit werd gisteravond ge zegd in een uitzending in Florida voor de radio van de Cubaanse vluchte lingen. De leider van dit radiopro gramma, dr. Salvador Leu, ver klaarde voorts, dat Castro ondanks de dreiging van een opstand van plan is een „groot offensief" op te zetten om het communisme naar de rest van Latjjns-Amerika te expor teren. Triest Op vele kampeerterreinen was het een trieste situatie. Langdurig werd door de enthousiaste kampeerders ge streden tegen de felle wind, die tent en goed bedreigden en het steeds ho ger komende water. Velen gaven la ter de ongelijk strijd. Enige duizen den verlieten het tentenkamp Ocke- burgh bij Den Haag. Op het be- Het vervroegde vertrek -van vrouwen en kinderen van de Nederlandse ambtenaren uit Nieuw-Guinea blijft uiteraard niet zonder gevol gen voor het onderwijs daar. Enige lagere scholen, vooral in het zuiden van Nieuw-Guinea. zullen in sep tember niet meer worden geopend. In plaatsen als Merauke. Tanah Me- rah en Fak Fak zijn in he' geheel geen Nederlandse kinderen meer. Wellicht zullen in Hollandia ook een of meer lagere scholen moeten worden gesloten. Het onderwijzen de personeel, dat daardoor vrijkomt zal te werk worden gesteld op do scholen voor Papoea-kinderen. In de plaatsen langs de zuidkust, waar Indonesische parachutisten zijn geland, zijn de onderwijzeres sen vervangen door onderwijzers. Op de kweekschool in Hollandia wordt getracht, de opleiding van Papoea-onderwijzers zoveel moge lijk te versnellen. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen bij zijn vertrek naar New York voor de formele onder handelingen met Indonesië over Nieuw-Guinea. Hij reisde in ge zelschap van luitenant-admiraal H. H. L. Proper, die als militair adviseur aan de Nederlandse delegatie is toegevoegd. De centrale Kongolese regering is bezig Katanga van de buiten wereld af te sluiten. Nadat eerder door Leopoldstad was aange kondigd dat vreemde vliegtuigen niet langer in Katanga mochten landen en ook niet zonder voorafgaande toestemming over het Kongolese frontgebied mochten vliegen, werd vannacht bekend gemaakt dat alle radio- en telecommunicaties met Katanga voortaan zijn verboden. Daar de Kongolese regering ech ter zelf niet over de middelen be schikt om haar decreten uit te voe ren. vreest men dat zij daarvoor een beroep zal doen op de VN-troepen, hetgeen in de afgescheiden provin cie ernstige troebelen tot gevolg zou kunnen hebben. De strijdkrachten radiozenders moeten bezetten. Een dergelijke maatregel leidde vorig jaar september tot bloedige gevechten tussen Katangezcn en VN-troepen. In Brussel vreest men zo meldt onze correspondent aldaar dat de strijdkrachten van de VN in Katan- van de VN zouden het postkantoor 8a maar al te graag de bevelen in Elisabethstad en de Katangese Treinen grijpen auto,s van Leopoldstad zullen opvolgen, waarmee zij dan iedereen, Oe Thant incluis, voor een voldongen feit wil len stellen. De Kongolese regering heeft gis teren verder bekendgemaakt, dat de buitenlandse maatschappijen die zo wel in Katanga als in Kongo wer ken, de keuze hebben gekregen hun activiteit hetzij in Katanga, hetzij in de rest van Kongo te beëindigen. Wie in Kongo zaken wil blijven doen, zal dus zijn filialen in Katanga moe- tensluiten. Deze economische sanctie, het vliegverbod en de maatregelen op het gebied van de telecommunica ties maken doel uit van een plan van de regering in Leopoldstad om president Tsjombe onder druk te zetten teneinde hem te bewegen tot beëindiging van de afscheiding van Katanga. Waarnemers te Leopoldstad zjjn van mening, dat hieruit blijkt dat de centrale regering niet wil wachten op de resultaten van het Westerse plan om Katanga ertoe te brengen zich in het Kongolese staatsverband te voegen. De Belgische regering heeft giste ren president Tsjombe, die "zich nu in Genève bevindt, op diplomatieke wijze laten weten dat hij niet wel kom is in Brussel. De Katangese president had vandaag in de Belgi sche hoofdstad moeten aankomen. Volgens zegslieden uit zijn omgeving was hij van plan om in Brussel lei ders van de Union Minière en vooraanstaande Belgische politici te ontmoeten. Zijn aanvraag voor een visum voor België is echter afgewe zen, omdat zijn aanwezigheid in Brussel „delicate politieke proble men" zou scheppen. (Van onze Londense correspondent) Een speciale verslaggever van de Daily Express meldt uit Warschau, dat de economisch in het nauw gedreven Oostduitsers als gevolg van de Ber- lijnse muur thans in steeds grotere getale naar Polen vluchten, waar het communisme een liberalere vorm heeft aangenomen. Het is echter uiterst riskant om de afgegrendelde Duits-Poolse grens te passeren, maar de Duitse vluch telingen mogen in Polen blijven. Po len bezit nog steeds een Duitse min derheid. waardoor de nieuwaange- komenen zich zonder veel moeite schijnen te kunnen aanpassen. Onrust in Kenia Speciale Keniase oproerpolitie is gisteren naar het binnenland van de centrale provincie Nianza ver trokken om een einde te maken aan bandeloos optreden van jongeren van de Keniase Afrikaans-nationale Unie, „Kanoe". waarvan Jomo Ken- jatta voorzitter is. De jongeren heb ben „wreedheid ten opzichte van po- litiek-andersdenkenden" aan de dag gelegd en leden van de Loeo-stam, die in de minderheid is, met zwepen afgeranseld. Ook hadden zij een trein overvallen in Maseno. „Frontale botsing" van twee raketten Een anti-raket-raket van het type „Sparrow-3" is er voor de eerste maal in geslaagd een andere raket „frontaal" op te vangen. Deze laat ste. van het type „Regulus-2" werd van voren getroffen en vernield, al dus een bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van Defensie. De sell ilderijendiefstal De officier van fustitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. I. f. Bredius, heeft thans officieel de gevangenneming gevraagd van de drie Duitsers, die, verdacht van de schilderijendiefstal in Aerdenhout, in Zwitserland werden aangehouden. De Haarlemse rechtbank heeft het verzoek van de officier toegewezen. Aan de Zwitserse regering zal nu via de gebruikelijke diplomatieke ka nalen de uitlevering van het Duitse trio worden gevraagd. De 35-jarige Horst Nelde, die maandagavond een bekentenis af legde, zou volgens uit Bern ontvan gen berichten alleen maar hebben gefungeerd als chauffeur van de auto. die de dieven gebruikten. Zijn mede-verdachten Siegmann Gröfeen Herbert Stöhr blijven ontkennen. Gröfe onkent ook, dat hij in Heer len voor f 40.000.- aan met juwelen bezette ringen zou hebben gesto len. „Er zjjn zekere sporen, die in de richting van de drie aangehouden Duitsers wijzen. Wij hebben bepaal de aanwijzingen tegen hen", aldus mr. Bredius, gevraagd naar de gron den waarop de gevangenneming is Twee gedetineerden zijn vanmorgen tussen vijf uur en half zes uit de strafgevangenis in Leeuwarden uitgebroken. Het zijn een 31-jarige Vughtenaar en een 36-jarige inwoner van Avereest. verzocht. Inmiddels zijn in Aken nieuwe arrestaties verricht, die ver band zouden houden met de schil derijendiefstal. Die arrestaties ge schiedden, nadat huiszoeking was ge daan. De schilderijen zjjn waar schijnlijk na de diefstal in Aken door de Akense onderwereld „opge borgen". Speurhond In de strijd om de verdachten tot een volledige bekentenis te dwin gen, is inmiddels ook de Nederland se speurhond Cas van de Rijkspoli tie ingeschakeld. De hond is gister avond met zijn begeleider, de heer B. Karsten, met een toestel van Swissair naar Zürich vertrokken. Naar men aanneemt zal de hond lucht worden gegeven aan de stenen, die in de villa van jhr. J. H. Loudon werden gevonden. Met die stenen werd een gat in de ruit van de tuin deur gegooid. Drie personen, de 43-jarige heer A. E. Schuyl, zijn 34-jarige echtgenote en de 27-jarige mevr. P. M. van Esch Philipse, werden gisteren gedood, toen de bestelauto, waarin zij zaten, op een niet beveiligde overweg in Vught werd gegrepen door de snel trein MaastrichtAmsterdam. De OPKLARINGEN EN BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklarin gen; maar ook enkele verspreid voor komende buien, sommige met onweer. Matige tot zwakke westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Rug van hoge druk brengt morgen meer opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind krimpend naar zuidwestelijke rich ting. In de middag 17 tot 18 graden Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: regenfront van nieuwe depressie bij zuidwest Ierland kan reeds vrijdag het Noordzee-ge- bied bereiken. 9 AUGUSTUS Zon op: 05.13; onder: 20.17 uur. Maan op: 14.31; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 8 45 en 21.24 uur; laagwater te 4.24 en 16.44 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) twee kinderen van mevr. Van Esch, een zoontje van zes en een dochter tje van vijf jaar, die ook in de auto zaten, werden gewond. De heer Schuyl, die de auto bestuurde, werd op slag gedood. In het Groot Zieken Gasthuis, waarheen de gewonden overgebracht waren, bezweek mevr. Schuyl omstreeks negen uur aan haar verwondingen. Binnen enkele uren heeft een loco motief op de goederenlijn Amers foortRhenen. waarop slechts twee maal per dag een trein passeert, twee aanrijdingen met auto's gehad. Eerst werd gistermiddag bjj Amersfoort een personenauto op een niet beveiligde overweg gegrepen. De bestuurder van de auto. de 37-jarige heer Q. U. Mayer uit Maarn en een mede-inzittende moesten zwaar gewond worden over gebracht naar een ziekenhuis te Amersfoort. Enkele uren later kwam dezelfde locomotief bij Veenendaal in botsing met een personenauto, be stuurd door de 56-jarige brandstof- fenhandelaar J. Hasselaar :it Vee nendaal. De man werd uit zijn auto geslingerd en moest met inwendige kneuzingen en e*n shock worden op penomen in het Julianaziekenhuis te Utrecht. Zjjn zoontje liep een her senschudding en snij wonden op Zjjn echtgenote werd eveneens licht ge wond. t!t Omstreeks kwart over vjjf ls gis teren een personenauto op de onbe waakte overweg bjj de Hertekop in Voorthuizen dooi een trein gegrepen en tientallen metei's meegesleurd. De auto werd volkomen vernield. De drie inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. Zij zijn via de recreatiezaal en de bibliotheek ontsnapt. De beide vluch telingen waren in de recreatiezaal bezig met schoonmaakwerkzaamhe- den. Zij passeerden een verbindings deur tussen de recreatiezaal en de bibliotheek en verwijderden daar een spijl van een raam. waardoor zij naar buiten klommen. Buiten op het terrein lag een ladder, waarmee de beide mannen over de gevangenis muur zijn geklommen. De beide ontsnapten waren beide tot viereneenhalf jaar gevangenis straf veroordeeld in verband met vermogensdelicten. De gemeentepo litie van Leeuwarden heeft de lei- ding van het onderzoek. Een burger zag de beide gevange nen over de muur klimmen en alar meerde de portier, die d» politie op belde. Alle politieposten in het land ziin gewaarschuwd en tevens is het signalement van de beide mannen doorgegeven. De ontsnapten hebben de beschik king over enig geld. Zjj zjjn niet zo opvallend gekleed, dat ze niet van openbare vervoermiddelen gebruik zouden kunnen maken. De Vughte naar is gekleed in 'n gele overall en 'n geel gestreepte bakkersbroek. Hij heeft blond haar. Zjjn cMlea-uitbre- ker heeft zwart haar en is gekleed in een bruine manchester broek. Hjj draagt zwarte schoenen. Auto Een triest beeld van de zomer 1962: Met man en macht wordt gewerkt om een tent te redden van de greep van de storm, ter wijl het terrein rondom in een meer veranderd is. Van vele kanten wordt verband gelegd tussen de arrestatie van de drie Duitsers, waarvan Gröfe en Stöhr beruchte onderwereldfiguren zijn, en een auto, die kort voor de diefstal van de schilderijen in de omgeving van het landgoed van jhr. Lcudon zou zijn gesignaleerd. Be richten over zo'n auto zjjn echter zeer tegenstrijdig en de Bloemen- daalse recherche heeft te kennen gegeven dat niet één aan haar opge geven autonummer tot aanhouding van de drie Duitsers heeft geleid. Het Haarlemse meisje Trudy Mos- terlman meent aanspraak te kunnen maken op de som van f. 25.000,- die werd uitgeloofd aan diegene, die aan de politie inlichtingen kon ver strekken die tot aanwijzing van de daders zouden kunnen leiden. Zjj zegt ongeveer een week voor de diefstal in de omgeving van het landgoed „Koe koeksduin" een auto met Duits num merbord te hebben gezien, die haar verdacht voorkwam. Een van de in zittenden bestudeerde een kaart. Mej. Mostertman heeft verklaard, dat de auto een tamel'jk oude Lloyd was. Van andere zijde wordt echter gespro ken over een grjjze Opel met het kenteken D A 505 en weer andere berichten spreken over een DKW met het nummer AC-DA 505. De Bloe- mendaalse politie noemt al deze me dedelingen „combinaties achteraf". Van een Lloyd was er totaal niets bekend. Toen een Opel met het nummer 505 werd genoemd, was het commentaar „dat is er dichterbij". Het schjjnt wel vast te staan dat de aangehouden Duitsers bjj hun ar restatie reden in een Opel, die eigen dom van Gröfe was. Een rechercheur van de Bloemon- daalse politie zei ons met betrekking tot mej. Mostertman: '„Het ls een volslagen verzonnen verhaal. Zjj is wel met een tip hier geweest maar die heeft niet het minst bijgedragen tot het onderzoek. Die tip was van nul en generlei waarde".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1