Leiderdorper eet kussa uit zijn eigen tuintje Anthropologisch dr. Frese onder onderzoek van Engelse vissers Alcohol maakt van chauffeur een hardnekkige wegpiraat Asperge of Bloemkool? DAARDOOR AANRIJDING ^Opgericht 1 maart 1860 AU Dinsdag 7 augustus 1962 Tweede blad no. 30723 (Van een onzer redacteuren) Op een stukje grond bij de Touwfabriek in Leiderdorp staat ten twaalftal merkwaardige komkommer-achtige stengels. Zelfs ^n Rijks-landbouwconsulent kon deze flink uit de kluiten ge- passen „augurken" niet thuis brengen. Totdat de heer I. J. W. Werk, een 57-jarige magazijnmeester bij deze fabriek, en in zijn ara- hielp. Kussa ime, ;lek. 3.30 3.45 cht. ibe- ;lek. The ces, Kussa (spreek uit: koesa) is een voor Nederland volkomen dl0 iiieuio soort groente. Minder stre lend dan de naam, die zeer tedere associaties oproept, is de smaak. Maar ja, net zo min als de kwe- fcer op dit ogenblik de mogelijk- heden van kussa kent, evenmin weet de huisvrouw, die plotseling met deze vrucht kennismaakt, wat zij er mee moet beginnen. „Er bestaan nog geen recepten voor", rne ka- Zi- ïu- rde BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN zegt mevrouw Werk. „Ik heb het maar als een soort bloemkool op gevat". De heer Work las enige maanden geleden in een prijscourant, dat er een nieuw soort zaad in de handel was gekomen. „En daar ik erg van experimenteren houd, besloot ik het maar eens te proberen. In de open lucht en in de luwte, met veel water De heer Werk toont trots zijn eigen geteelde kussa (Foto L.D./Holvast) overgoten, zijn zij aardig opge komen'. De heer Werk staat midden in zijn volkstuintje, waar de vreemde vruchten welig tieren. Aan elke plant komen ongeveer 12 vruchten, zodat het menu bij de Werks voorlopig wel een rijke kussa-variatie zal bieden. En dat voor nog geen 85 cent, de prijs, die de heer Werk voor het zaad heeft betaald. „Wat dat betreft, gaat de kussa een grote tóekomst tege moet", voorspelt de heer Werk, „ten minste als er ook een redelijk groot aanbod komt en als de Nederlandse mentaliteit van „wat de boer niet kent, dateven over boord wordt gezet". Hoe smaakt kussa? „Proeft u maar", zei mevrouw Werk gister avond, twee grote dampende borden neerzettend. Een voorzichtig hapje brengt ons niet veel verder. Want de vraag naar de smaak van kussa is even moeilijk te beantwoorden als b.v. welke kleur heeft geel? De enige aanduiding in een dergelijk geval is: geel zit tussen wit en oranje. Kussa „zit" wat de smaak betreft tussen bloemkool en asperges. Maar dat kan ook aan de wijze van bereiden gele gen hebben. „Ik wist niet wat ik er mee beginnen moest", onthult mevr. Werk. „Het rook naar bloemkool en toen heb ik er maar een sausje over gegoten". Dodelijk ongeval Gaat U met vakantie? Voldaan De heer Werk lacht (terecht) vol daan. Ook voor hem is de tijd van experimenteren nog niet achter de rug. „Of die vruchten uitgedund moeten worden, of dat zij vol moeten blijven, ik weet het niet", zegt de ma gazijnmeester, die al zo'n vijfentwin tig jaar dagelijks in zijn tuintje in de weer is. „De tijd zal het leren. Maar één ding is zeker voor de volkstuinder is het een zeer dankbare vrucht". (Binnenkort zal .iet Leidsch Dag blad op de vrouwenpagina (zater dags bijvoegsel) enkele kussa-recep- ten publiceren. Red. L.D.). Een bjj regelmatige bezoekers van het Stadhuis bekende figuur, de 68-jarige heer L. J. Ravesloot, is gistermiddag omstreeks vier uur het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Vermoedelijk door de slechte weersomstandigheden merkte de heer Ravesloot, die op zijn bromfiets van uit de Zonneveldstraat de Nieuwsteeg inreed, een bestelauto, komende uit de richting van de Doezastraat, te laat op. Met matige snelheid reed hij tegen deze bestelauto waarvan de bestuurder nog afremde op en viel tegen de grond. In zorgwekkende toestand werd de heer Ravesloot naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht, waar bleek dat hij tengevolge van de val een schedelbasisfractuur had opgelopen. In de loop van de nacht is het slachtoffer aan de opgelopen verwon dingen overleden. Jonge Leidenaren veroordeeld De Haagse rechtbank heeft van morgen drie jonge Leidenaren, die een aantal inbraken in en om Leiden hebben gepleegd, veroordeeld tot ge- vangenisstraffen, die varieerden van i 12 maanden tot 10 maanden. De knapen zyn in februari j.l. op heterdaad betrapt bij een inbraak in een groot modemagazijn in Leiden. De oudste van het drietal kreeg een jaar (jeugd)gevangenisstraf, de twee anderen een jaar en 10 maanden ge vangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met aftrek. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES Naam: Straat:No. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing ls VAKANTIE-ADRES P-a: - Straat: - Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: „No. ALLE gegevens invullen. In Blerick is het toernooi om het dames schaakkampioenschap van Nederland begonnen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: mejuffr. Bruinenbergmevr. Van Wieringen 0-1: mevr. Spookmevr. Timmer 0-1; mevr. Roodzantmevr. Heemskerk mej. mr. De Klerckmevr. Vreeken 1-0. ADVERTENTIE UW HAAR CORRECT IN MODEL GEBOREN Jeroen Mattheas Adrianus, z. v. A. L. A. Steenvoorden en M. M. G. van Ier Maden; Hendrikus Johannes Adri- inus Jacobus, z. v. J. G. Sleeker en T. C. W. Kroon; Nellie, d. v. C. Was- jenaar en A. van der Zwan; Jacobus Cornells Gerardus, z. v. W. A. Phillppo »n H. G. Bakker: Esther Maria, d. v. W. T. Daems en M. E. M. Elshof: Ro- öald, z. v. A. van der Velden en C. ran Pagée; Saskia, d. v. J. A. van Haaren en L. Laman; Eveline, d. v. ft. Ottespeer en C. 't Zelfde; Maria Johanna, d. v. A. Waasdorp en M. M. ran den Broek; Leonardus Cornelus, t. v. W. J. J. Pompe en S. S. Castelein; pvelyn Ann, d. v. R. A. de Groot en ft. J. Poot; Geertrudis Johannes Wil helmus Maria, z. v. G. J. Neuteboom en G. C. Hoogland; Gerda Maria Flora, 1 v. F. A. M. Bonnet en G. M. R. van Vliet; Johannes Arle, z. v. J. Buis en G. J. Boezaard; Jacqueline, d. v. J. Platteel en M. H. C. van Schoonder- woerd den Bezemer; Herman, z. v. B. Duwersloot en A. Blok; Teunis, z. v. M. de Roode en M. Eradus; Hermanus, z. v. H. C. Pouw en B. W. Heus; Maria Elizabeth, d. v. A. Bijster en M. E. Lucas; Adriana Johanna, d. v. A. Bijs ter en M. E. Lucas; Johan Alexander, z. v. J. J. Spreij en L. J. van Rooijen; Abraham Aljosla, z. v. A. J. Geuze en L. den Boer; Hugo Alexander, z. v. J. L. Raasveldt en C. A. Haasnoot; Dirk Cornelis. z. v. H. Geskus en M. A. Weeda; Jaapje Cornelia, d. v. G. Duin dam en J. van der Vliet; Jannle, d. v. J. van Beelen en M. J. van Rijn; Mar- tlnus, z. v. M. P. ter Haar en C S. Tuinhof de Moed; Jan, z. v. W. T. W. Vis en J. M. de Waard; Maria Johan na. d. v. B. G. Moolenaar en J. M. Roodenburg; Yvonne, d. v. H. A. Slra en J. M. F. Muilwijk; Johanna Adriana d. v. J. Anema en G. C. C. v. d. Meer; Eveline Desirée, d. v. B. M. Barends en M. van Meurs; Hiltje, d. v. J. Hoek en A. Dijkstra; Martin, z. v. F. Vink en P. T. Nagtegaal. ONDERTROUWD J. Slnteur en J. J. Nijhuis; F. A. Vermeij en A, C. F. Alkemade; A. Wit voet en M. Borgerding; J. H. W. van fichie en P. M. Deppe: J. H. H. van Heek en W. M. T. Goddijn; C. Zand bergen en A. L. Holswilder; J. L. Springer en G. Oost; J. H. Hakkaart en P. c. M. Sloos; G. C. J. Riethoven en A. J. M. Beljaars; A. van Kwawegen en H. J. Donker; J. N. Vinson en M. D. Posse; S. Ouwersloot en A. Huner; P. W. Hagéndljk en M. Hofc/ik; J. C. Buiteman en J. van den Hoed; W. Siera en J. M. van de Wetering: H. A. Hoogkamer en B. van den Berg; J. E. M. Juffermans en M. V. S. van der Kraan; W. A. M. Hoppezak en A. C. van Putten. GETROUWD S. P. A. Hermsen en M. Prins; A. Koorevaar en J. van Egmond; G. J. M. Diepenbach en H. M. Lardé J. M. van Vliet en M. van Loef. OVERLEDEN P. van Elzakker. 62 J. man; P. Era des, 80 J„ man; H. Bink, 43 J.. man; T. L. van LooiJ. 76 j., man; J. Linzell, ?5 1., vr.; N. 'Spierenburg, 75 J., man; C. Verloop, 74,1., man; G. A. Addens. 55 J., wed. v. H. W. Pateman; H. S. Koevoet. 72 echtgen. v. C. van den Berg; M. van der Niet, 77 J., echtgen. v. J. Passchier; A. Wijsman. 62 J.. man G T. M. Polderman. 28 j.. echtgen. v. J J. da Wolf; M. A. Engelbracht. 79 J man; J. Sip. 58 J.. echtgen. v. W. Guijt; K. Langhorst. 83 J.. wed. v. J. Rleaeman; M. E. M. Mayes, 76 J., echt gen. v. t. fawart. Leuls ethnoloog werkte in Cornwall De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft verleden jaar dr. H. H. Frese een subsidie verleend voor een cultu- reel-anthropologiseh onderzoek van de visserij-samenleving in Goran Haven (Cornwall, Engeland). De re sultaten van dit onderzoek, waarvan de gegevens nog nader moeten wor den uitgewerkt, zullen door dr. Frese worden neergelegd in een tweetal verhandelingen, waarvan het eerste in een Nederlands en het tweede in een Engels vaktijdschrift zal ver schijnen. Dr. Frese werd in 1954 aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden verbonden, allereerst om er met dr. G. D. van Wengen de educa tieve afdeling op te zetten. Over de ze arbeid schreef hij een dissertatie „Anthropology and the public the role of museums" getiteld, waarop hij in 1960 promoveerde en welk proef schrift vooral in de Verenigde Staten van Amerika veel bekendheid heeft gekregen. Op 1 september as. zal hij het Rijksmuseum voor Volkenkunde ver laten wegens zijn benoeming tot di recteur van de Volkshogeschool „Ol- laertduyn" te Rockanje. In een onderhoud vertelde dr. Fre- Advcrtentle Zoekt U een schoorstecnklok, wandklok of wekker. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste mer/an. Junghans Kienzle - Mauthe. se dat wanneer er in de bestaans mogelijkheden van een samenleving veranderingen optreden, dit altijd verstrekkende gevolgen heeft. Dit brengt namelijk nieuwe vormen van organisatie met zich, waarvan de coöperatieve er één is. Coöperatie Toen de visserij bij Cornwall ach teruit begon te lopen, werd er een visserij-coöperatie opgericht, waar door de vangsten coöperatief konden worden verkocht, zodat men niet al te zeer meer aan de vishandelaren verbonden was. In 1952 leidde de coöperatie nog een bloeiend bestaan, maar dat was in 1954 reeds een stuk minder en op het ogenblik heeft de coöperatie zich min of meer over leefd. Een van de oorzaken van de achteruitgang van de visserij is de veroudering van de vissersbevolking en het wegtrekken van de jonge mensen van wie een gedeelte in de industrie gaat werden. Door de ster ke branding op de kust van Cornwall is de visserij daar soms een riskant bedrijf. Men moet grote sommen in schepen en materiaal investeren en wie behoorlijk wil verdienen, dient zeer hard te werken. Voorts ver plaatsen de visgronden voor de pil chards zich en bij werkloosheid is de verzekering voor de kleine vissers er niet erg gunstig. Vrij leven Bij zijn cultureel-anthropologisch onderzoek heeft dr. Frese veel aan dacht gewijd aan de vraag, wat de mensen nu eigenlijk op zee hield. Hiervoor heeft hij niet alleen tal van gesprekken met vissers, gehad, maar hen ook begeleid op de visvangst. Uit zijn nauw contact met de vissersbe volking kreeg hij sterk de indruk, dat de vissers hun beroep nieta lleen „om den brode" uitoefenen, maar dat het vrije leven aan boord van mannen onder elkaar, hier een van de belang rijkste factoren is. Om diep in de so ciale en psychologische kanten van de visserij-samenleving te kunnen doordringen, heeft onze stadgenoot zijn onderzoek niet slechts tot het kleine plaatsje Goran Haven bepaald maar hij heeft per scooter alle gro tere vissersplaatsen langs de noord en zuidkust van Cornwall bezocht. In Goran Haven zelf verzamelde hij ge gevens voor een beknopte sociografie. Voor Je Leidse kanlourechter 5? Uit de gestadige toename van het aantal zaken en de tijdsduur van de wekelijkse zittingen van de Leidse kantonrechters kan de conclusie worden getrokken, dat helaas ook in het kanton-Leiden de verkeersonveiligheid hand over hand toeneemt. Ook gisteren namen zowel de ochtendzitting van de kantonrechter mr. R. de Bruyn als de middagzitting van de plv. kantonrechter mr. C. de Vroom weer vele uren in beslag en had vooral de officier van Jus- ;itie mr. C. Sluyk een niet bepaald gemakkelijke zittingsdag. Tot de categorie van verkeerszondaars. die het devies „geen alcohol bij snelverkeer" negeren en daardoor de verkeersonveilig- in de hand werken, behoorde een 25-jarige chauffeur uit Voor schoten. Veel hulp Bij zijn onderzoek heeft dr. Frese niet alleen veel hulp en steun ont vangen van de vissers zelf, maar ook van de Engelse autoriteiten, onder meer van de „White Fish Authority", een organisatie, die enigszins te ver gelijken is met onze Stichting voor de Visserij. Begrafenis van Marilyn Monroe Slechts vijftien personen zijn uit genodigd morgen aanwezig te zijn bij de begrafenis van de Amerikaan se filmactrice Marilyn Monroe. Bij deze 15 zyn geen filmsterren, alleen vrienden en familieleden. De minister van Economische Zaken, drs. f. W. de Pous heeft gisteren in Den Haag een dele gatie van de baketijbedrijven ontvangen voor een gesprek over de broodprijs. De minister in ge sprek met de delegatie. Vijftig gulden boete In de late avond van de 22ste april j.l. was verdachte na een cafébezoek min of meer onder invloed met een auto op weg naar huis, toen hij op de Voorschoterweg een tegenligger de schrik van zijn leven bezorgde. Op deze weg zag hij namelijk dat verdachte een groot gedeelte van zijn weghelft in beslag nam en ondanks herhaalde lichtsignalen rustig zijn „verkeerde" weg bleef vervolgen. Sterk afremmende probeerde hij zijn heil in de wegberm te zoeken, doch tevergeefs. Een fikse botsing volgde en al bleven persoonlijke ongelukken wonder boven wonder uit, de mate riële schade was niet gering. Verdachte voerde tot zijn verdedi ging aan, dat hij absoluut niet on bekwaam was geweest een auto te besturen, omdat hij „maar enkele bor rels" op had. Na de botsing had hy de politie weliswaar niet bepaald vlot te woord kunnen staan, doch dit was het gevolg van het feit, dat hij met zijn hoofd tegen het dash-board was geslagen „Ik was door de klap hele- i maal in de war en dit wekte blijkbaar een verkeerde indruk" aldus verdach te, die overigens geen afdoende re den voor zijn overtreding kon opge ven. De officier hechtte echter meer geloof aan de verklaring van de ver balisant en de getuigen en achtte de overtreding met het alcoholgebruik als bezwarende omstandigheid der mate ernstig, dat hij naast twee geld boetes van f 50 subs 10 dagen, de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden eiste. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit vooral t.a.v. zijn rijbevoegdheid, vonniste de kantonrechter inzake de geldboetes conform en stelde hij de intrekking van de rijbevoegdheid voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Eigen rechter Het komt ook nogal eens voor, dat een automobilist zich kwaad maakt 1 op een medeweggebruiker en de an- der een verkeerslesje meent te moe ten geven. Dit „eigen-rechtertje-spe- l len" wordt door de magistraten ten zeerste gelaakt en de straffen, die volgen zijn doorgaans bepaald niet mild. Dit bleek weer eens In de zaak te gen' een 44-jarige schilderspatroon uit Leiden, die in mei j.l. met zijn auto op de Herenweg te Noordwijk de auto van een medeweggebruiker had „gesneden" omdat deze zijns in ziens een overtreding had begaan. Het „verkeerslesje" liep uit op een aanrijding, die weliswaar ditmaal nog goed afliep, doch door de automo bilist allerminst werd geapprecieerd. Verdachte liet wijselijk verstek gaan. In een zeer scherp gesteld requisi- toir laakte de officier de wijze waar- i op verdachte zijn woede voor een overigens niet bewezen overtreding van een medeweggebruiker had wil len koelen en het recht in eigen hand had genomen. Hij eiste een geldboete van f 100 subs 20 dagen. Daar de of ficier de rijbevoegdheid niet ln het geding had gebracht, wilde hij het ditmaal bij een geldboete laten. „Aan- I gezien op deze wijze met mensenle vens werd gespeeld komt de eis mij echter nog te mild voor. Daarom ver oordeel ik verdachte tot f150 boete subs 30 dagen". Aldus de plv. kanton rechter in zijn vonniswijzing. Slechte beurt In de zaak tegen een 23-jarige bin nenvaartschipper uit Katwijk was de plv. kantonrechter het met de officier eens, dat verdachte destijds geen bes te beurt had gemaakt en dat zijn houding ter zitting geen spyt uitdruk- te. Uit het onderzoek bleek, dat ver- I dachte op 17 mei jj. om vijf uur in de ochtend met zijn motorsleepboot drie lege zandbakken door de Haar lemmertrekvaart had gesleept en en daarbij zo ongelukkig had gema noeuvreerd, dat de sleep tegen een woonschip voer. Het woonschip sloeg lek en was spoedig gezonken. „Dat woonschip lag daar verkeerd en de eigenaar is daarvoor al verscheidene malen gewaarschuwd" aldus een pas sage uit verdachtes pleidooi. „Dat geeft U geen reden om er dan maar tegenop te varen. U boft overigens, dat de bewoners vroeg op waren en zich nog tijdig in veiligheid konden brengen. Anders had U mogelijk nog voor iets anders terecht gestaan", re pliceerde de plv. kantonrechter. Vol gens verdachte gold het ook nog als een verzachtende omstandigheid, dat die lege bakken moeilijk te besturen waren en dat niet hij maar zijn baas hiervoor verantwoordelijk was. Het requisitoir was kort maar krachtig. Het feit, dat verdachte na de aanva ring gewoon was doorgevaren zonder In Hamburg is deze experi mentele parkeergarage gebouwd naar een ontwerp van een Zwit serse ingenieur. Het grondopper vlak bedraagt slechts 83 vier kante meter. Er kunnen J0 auto's in geborgen worden, op gehangen in een soort gondels. zich ergens om te bekommeren alsook diens totaal gemis aan schuldgevoel, rekende de officier hem zeer zwaar in. Hij eiste dan ook f 100 boete subs 20 dagen. Na verdachtes verzoek om uiterste clementie, luidde het vonnis f75 subs 15 dagen. Een klap op Rijksweg 4 Nadat een 49-jarige automobilist uit Amsterdam in de late avond van de 14de mei kort voordat Ryksweg no. 4 onder Oegstgeest van een drie- baans in een tweebaans weg over gaat aan een inhaalmanoeuvre was begonnen, bleef hij om tot dusver onbekende redenen links aanhouden en kwam op de rijbaan van het te- genliggend verkeer terecht. De klap waarmede zijn auto bo ven op een tegenligger vloog was ver in de omtrek hoorbaar en wekte tal van omwonenden uit hun slaap. Beide auto's kwamen in een sloot terecht. De drie inzittenden van de tegenligger kwamen met de schrik vrij en verdachte prees zich ter zit ting alsnog gelukkig, dat de door de klap gealarmeerde omwonenden snel ter plaatse waren. Hij lag namelijk met zijn hoofd onder water en werd nog juist bijtijds van de verdrin kingsdood gered. Overigens kon hij zich van het gehele geval niets meer herinneren. Door het ongeval waarbij hy o.m. een zware hersenschudding opliep was hij ruim twee maanden op non-actief gesteld wegens en ach teraf was 't voor hem ook een raad sel hoe hij op het Imkerweggedeelte was terecht gekomen. „Vermoedelijk werd ik door 'n tegenligger verblind". „Van een verblinding was geen sprake, want de enige tegenligger", aldus de getuigen, „en wel de auto waarmee verdachte in botsing kwam, voerde gedimd licht". De officier eiste f 75 boete subs 15 dagen. Verdachte pleitte voor uiterste clementie daar zijn eigen schade zeer hoog was. „Ik had slechts een W.A.-verzekering en mijn auto werd volkomen vernield". Het vonnis luidde f 50 subs 10 dagen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3