VAN ROIJEN AL OP WEG NAAR NEW YORK DUITSER BEKENT ROOF REMBRANDT Amerikaans voorstel in Genève „redelijk" Nederlandse regering ook akkoord Wél landingen van para's op 31 juli 2 Formeel overleg i begint maandag Ook schuldig aan inbraak in Heerlen? Onlusten in Sowjet-Unie: 500 doden WEERBERICHT LIFT stort naar beneden Maar Russische afgevaardigde Zorin ziet er niet veel in Dader gepakt dankzij tips Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 No. 30723 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur. LAL van UsJotcI DAGBLAD VOUK L.C.IDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tunnel door de Mont Blanc is tverkelijkheid Gisterochtend, precies op 9 mi nuten over 10, is de tunnel door de Mont-Blanc werkelijkheid ge worden. Op dat ogenblik ont moetten de Franse boor naar het Italiaanse deel van de tunnel geen weerstand meer. Zondagavond was er tussen het Franse en het Italiaanse deel van de tunnel nog een granieten muur van 47,5 m. dikte. De nachtelijke uren werden doorgebracht met peilingen, waar na maandagochtend om half zes een begin werd gemaakt met de laatste boring. Centimeter voor centimeter baande de boor zich door het harde graniet een weg naar Italië. Om 9.22 uur waren nog maar 9 meter te boren. Om 10.09 uur ivas het werk gereed. Het zal echter nog ruim vijf dagen duren voor het gat zo is verbreed, dat een Fransman en een Italiaan elkaar onder het bergmassief de hand kunnen reiken. Bij de bevoorrading van de Indo nesische parachutisten vanuit de lucht op 31 .juli zijn in de nabijheid van Kaimana toch een aantal para chutisten afgeworpen. In Hollandia is vanochtend officieel medegedeeld, da nadere verkenningen dit hebben uitgewezen. Zowel de plaatselijke be volking als een patrouille van Ne derlandse strijdkrachten zijn erin ge slaagd een aantal van deze parachu tisten gevangen te nemen. Uit ver horen is gebleken, dat zij behoren tot 328 bataljon van de „Siliwangi Divisie". Volgens een officiële mededeling luidde de opdracht van de parachu tisten in Kaimana te infiltreren. De Siliwangi Divisie bestaat reeds meer dan 15 jaar en is te vergelijken met d Nederlandse commandotroepen. Op 31 juli hebben 's nachts vier Indo nesische vliegtuigen boven Nieuw- Guinea gevlogen. Zij hebben toen voorraden uitgeworpen boven alle ge bieden waar vroeger landingen van parachutisten zijn geweest, namelijk bil Sorong, Fak Fak, Merauke en Kaimana. Tot dinsdag heerste de veronderstelling, dat er bjj deze actie geen parachutisten zouden zijn afge worpen. Hoeveel parachutisten bij deze jongste landing, die geschiedde op dezelfde dag, waarop in Hollandia de eerste berichten over het voorlopig akkoord tussen Nederland en Indo nesië binnenkwamen, zijn neergela ten is niet officieel bekend. In de bewuste nacht zijn Hercules toestel len boven Nieuw-Guinea waargeno men, waarin ongeveer 80 militairen kunnen worden vervoerd. Engelse politie op zoek naar Amerikaanse nazi (Van onze Londense correspondent) De Engelse politie tracht op het ogenblik de 42-jarige Amerikaans© „nazi-leider" George Lincoln Rock well op te sporen die, ondanks de mededeling van de Britse regering dat hij niet tot Engeland zou worden toegelaten, via Ierland het land is binnengekomen. Er is nl. geen con trole op reizigers, die uit Ierland ko men, hoewel de Ierse en Britse immi gratiediensten trachten te voorko men. dat ongewenste elementen door deze achterdeur Engeland binnen glippen. Rockwell heeft deelgenomen aan een weekeind-kamp van de Britse natlonaalsoclalistische partij, waar de neo-nazi's In uniformen, gelijk aan die van hun Duitse voorgangers, bijeen zijn geweest! Zondag j.l. was Rockwell met een masker op uit het kamp gesmokkeld. Dit was georganiseerd door de ont slagen leraar, Collin Jordan, die een maand geleden door zijn meeting op Trafalgar Square Londen in rep en roer bracht. Rockwell, dis slechts een handjevol volgelingen in de Verenig de Staten heeft, arriveerde in Ierland onder zijn eigen naam en met een geldig paspoort. Andere nazi's van het continent schijnen, gebruikmakende van de va- kantiedrukte, eveneens Engeland te zijn binnengekomen. Hoe onbeteke nend deze fascistische groepjes ook mogen zijn, zij slagen er door deze en andere stunts in enorm de aandacht op zich te vestigen. Ook in Engeland: nat en kond (Van onze Londense correspondent) In plaats van in de zon te bak ken, liepen de Engelsen gisteren te rillen tijdens de jaarlijkse ,,bank holiday", een extra-vakantiedag. Het was de natste en koudste dag van deze eeuw. Voi je week. in de periode tussen donderdagnacht en zondag, vielen er volgens de voorlopige opgaven als gevolg van de verkeersdrukte. 56 do den te betreuren tegen 45 in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Dit wekte wel enige verbazing, om dat het gedrag der automobilisten over het algemeen nogal prijzens waardig te noemen was Gisteren waren de wegen in vele delen van het land verlaten. In De von deden zich overstromingen voor. De traditionele bank-holidv-kermis- sen vielen letterlijk in het water. (§uc/ ^JUëtiWS Uit het Leidsch Dagblad van 4 J 8 Aug. 1862: 4 4 De Leidsche Gemeente- a 4 raad heeft heden Dr. E. van J 4 der Ven benoemd tot eersten J 4 docent in de wiskunde aan J het gymnasium. Ook de Nederlandse regering heeft zich neergelegd bij het voorlopig compromis, dat dr. Soebandrio en dr. Van Roijen in Washington bereikt hebben over westelijk Nieuw-Guinea. Na een langdurige vergadering besloot het kabinet gisteravond dr. Van Roijen te machtigen tot het deelnemen aan de formele onderhandelingen, die onder leiding van de waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zullen worden ge houden. Dr. Van Roijen is vanmiddag al van Schiphol naar New York vertrokken. Het kabinet heeft gisteren lang durig van gedachten gewisseld over de kwestie Nieuw-Guinea. Om half drie kwam het bijeen. Pas vier uur later werd de vergadering besloten. De Rijksvoorlichtingsdienst gaf een uiterst beknopt communiqué uit, waarin de genomen beslissing werd bekend gemaakt. Dr. Van Roijen is vanmiddag om half drie op weg om weer de leiding van de Nederlandse delegatie in New York op zijn schou ders te nemen. De heer H. Womsiwor, het derde Papoealid van de Verenigde Naties delegatie, die zaterdagmiddag op Schiphol aankwam, werd gisteren door de staatssecretaris van Binnen landse Zaken. mr. Bot. ontvangen. Deze heeft de heer Womsiwor van de laatste ontwikkelingen in Wash ington en voor zover bekend in Djakarta op de hoogte gebracht. Na een half uur verliet de heer Wom siwor het ministerie van Binnenland se Zaken. Omstreeks twee uur ver trok hij van Schiphol naar New York. Het Britse blad „Daily Telegraph" meldt dat volgens gisteren in Lon den ontvangen inlichtingen in de stad Nowotsjerkassk nabij Rostow aan de Don zich zes weken geleden ernstige onlusten hebben voorge daan, waarbij vele mensen zouden zjjn omgekomen. De ongeregeldheden ontstonden, al dus dit bericht, bij een betoging uit protest tegen de verhoging van de levensmiddelenprijzen en de schaar ste aan vlees en andere belang rijke levensmiddelen. De oproerige beweging zou door het leger zijn onderdrukt. Eerder had een ander Brits blad. de „Daily Express", melding gemaakt van in Helsinki ontvangen berich ten volgens welke het oproer te Nowotsjerkassk 500 mensenlevens zou hebben geëist. Vijf patiënten van chloorgas naarhnis Vijf van de zeven mensen, die zon dag na het inademen van chloorgas ter observatie en behandeling in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht werden opgenomen, zijn gisteren ont> slagen. Men verwacht, dat de andere twee, de brandwacht C. Merkesteijn en de ketelmachinist van de Pegus. L. A. van Hasselt, vandaar naar huis zul len mogen. AFNEMENDE WIND De Bilt venvacht van heden- tot morgenavond overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk regen, later enkele verspreide opklaringen. Tot matig afnemende wind tussen west en noordwest, aan de kust aan vankelijk nog stormachtig tot krach tig- Koud weer (opgemaakt te 11.15 u.). STRANDVERW ACHTING Stranddepressie trekt naar het noordoosten weg. Morgen geleidelijk afnemende wind ujt west en noord westelijke richtingen. Nog een enkele bui, maar ook zonnige perioden. Te koel. In de middag 16 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: opklaringen maar nog onbestendig strandweer, met een wind uit zee. Tijdens hoogwater van avond is er een voor augustus hoge waterstand (tussen 19 en 20 uur). 8 AUGUSTUS Zon op 5.11, onder 20.19 uur. Maan op 13.25, onder 23.38 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 8.00 en 20.24 uur, laagwater 3.40 en 15.54 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) Haast Ook in Amei'ika maakt men haast. Vanochtend reeds zijn in de Ameri can University te Washington de technische besprekingen begonnen, die nog aan de formele onderhande lingen over Nieuw-Guinea vooraf moeten gaan, zo meldt onze Ameri kaanse correspondent. De fonnele conferentie onder aus piciën van Oe Thant zal waarschijn lijk maandag in het gebouw van de Verenigde Naties te New York begin nen. Voor zover men dat te Wash ington kan nagaan, staat tot dus verre niets aan een vlotte afwikke ling van de kwestie in de weg. Ambassadeur Schürmann zal tot de aankomst van dr. Van Roijen de Ne derlandse delegatie te Washington leiden. Ambassadeur Sodejarwo zal voorlopig zijn Indonesische tegen speler zijn. Malik, die van zijn vrije dagen heeft geprofiteerd om een be zoek aan Parjjs te brengen, komt pas morgen terug. De Amerikaan Bunker zal ook deze technische discussies meemaken. Schürmann heeft giste ren. zoals gemeld, reeds assistentie ontvangen van diverse financiële en administratieve deskundigen, die uit Nederland zijn overgekomen. Van avond worden bovendien nog mili taire experts uit Nederland verwacht, waarvan luitenant-generaal b.d. H. H. L. Pröpper de voornaamste is. Gemakkelijker Zoals men weet, heeft nog enige onzekerheid bestaan over het feit of president Soekamo wel akkoord zou gaan met de voorlopige overeen komst, die zijn minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, in Midd- leburg had bereikt. Soekamo heeft immers steeds gezegd, dat Nieuw- Guinea aan het einde van dit jaar aan Indonesië moest komen, doch bij voorlopig akkoord was mei 1963 ge noemd als het moment waarop het bestuur in Indonesische handen zou overgaan. Het blijkt thans echter dat de Verenigde Staten ermee akkoord zullen gaan, dat van 1 januari 1963 af de Indonesische vlag naast de V.N.-vlag zal wapperen op Nieuw- Guinea. Dit feit moet het voor Soe kamo veel gemakkelijker gemaakt hebben akkoord te gaan met de voor lopige overeenkomst, die Soebandrio had bereikt. Ook het feit, dat de parachutisten niet naar Indonesië behoeven terug te keren, kan ertoe hebben bijgedra gen Soekarno gunstig te stemmen ten aanzien van het voorlopig akkoord. Soebandrio wordt einde dezer week uiterlijk zondag, te New York ver wacht. Op 13 augustus kan dan de formele conferentie onder leiding van Oe Thant beginnen. De Indone sische minister van Buitenlandse Za ken hoopt de kwestie te kunnen af wikkelen vóór 17 augustus, Indone sisch Onafhankelijkheidsdag. Zelfs zou hij ernaar streven die dag reeds weer in Djakarta terug te zjjn. Een van de drie Duitsers, die gearresteerd zijn in verband met de diefstal van een zelfportret van Rembrandt en enkele andere schilderijen uit een Aerdenhoutse villa, heeft tegenover Nederlandse politiefunctionarissen een bekentenis afgelegd. De drie gearresteerde Duitsers zijn Siegmann Grafe, H. Nelde en Her- bert. Stölir. Aanvankelijk bleven zij ontkennen. Maar degene, die nu bekend heeft, zou de politie ook mededelingen hebben verstrekt over de plaats, waar de schilderijen zijn verborgen. De Duitsers werden in de nacht van vrijdag op zaterdag in Interlaken aangehouden. Het verhoor heeft in Bern plaats gehad. Aangenomen wordt, dat men door de arrestatie van dit trio ook een tip opgelicht heeft van de sluier rond de myste rieuze inbraak bij de Heerlense ju welier Huisman. Daar werd in de nacht van 8 op 9 juli tijdens een sto ring in het plaatselijke lichtnet de etalageruit geforceerd en werden twee tableaus met 58 kostbare ringen ter waarde van 40.000 gulden ont vreemd. De Heerlense recherche acht het zelfs waarschijnlijk, dat de arrestatie van het drietal in Interlaken het ge volg is geweest van een in deze zaak bij de Kriminalpolizei te Aken bin nengekomen tip. Bij de Akense poli tie vervoegde zich een particulier met de mededeling, dat er kostbare rin- De lift in het gemeentehuis van Heerlen is gistermorgen tengevolge van een asbreuk in de motor van een hoogte van tien meter naar beneden gestort. In de lift bevond zich één gemeente-ambtenaar, die met de schrik vrij kwam. Door het breken van de as vielen de tegengewichten eveneens naar be neden. Dat ging gepaard met een harde klap, die de nodige conster natie veroorzaakte. Doordat er geen tegengewicht meer was, braken ook de kabels van de lift. De liftkooi werd op de eerste etage door de ingebouwde, automatische vangar men vastgezet. De lift wordt jaarlijks gecontroleerd door het „Nederlands instituut voor lifttechniek" en krijgt zesmaal per jaar een onderhoudsbeurt van de fabrikant. Het .Nederlands in stituut voor lifttechniek" stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de asbreuk. gen te koop waren aangeboden. Hjj vermoedde, dat de ringen van diefstal afkomstig waren. De politie nam de ringen in beslag en stelde een onder zoekin. Toen de rechercheurs echter op het aangegeven adres aankwamen, bleken de vogels te zijn gevlogen. Naspeu ringen wezen uit, dat de mannen naar Zwitserland waren gevlucht. Ofschoon vaststaat, dat de Heerlen se recherche in deze zaak niet al leen nauw contact heeft gehad met de Akense Kriminalpolizei, maar ook met de Bloemendaalse politie, kan volgens de Heerlense recherche eerst volledige klaarheid in beide diefstal len worden verwacht als hoofdin specteur mr. F. P. de Poorter van de Heerlense recherche en hoofdinspec teur J. Voerman van de Bloemen daalse politie uit Interlaken in Ne derland zijn teruggekeerd. Zij wor den niet voor donderdag verwacht. hoofdinspecteurs en twee recher cheurs uit Heerlen en Bloemendaal aan de tand gevoeld. De officier van Justitie te Maastricht, mr. W. A. G. Moors, die voor zover het de diefstal in Heerlen betreft met de leiding van het onderzoek is belast, kon gister middag in dit stadium van het on derzoek nog geen mededelingen doen. De Heerlense recherche deelde nog mee, dat een eventueel uitleverings verzoek van dit aangehouden drietal zal worden gedaan door de officier van Justitie te Maastricht via het ministerie van Buitenlandse Zaken. Verhoor De drie Duitsers, 41, 35 en 31 jaar oud, zijn gistermorgen door de beide Vier hoofdpunten De Sowjet-Unie heeft al verscheidene dagen voor zon dag haar kernproeven in de dampkring hervat, aldus de Amerikaanse Commissie voor kernenergie, die de kracht van de explosie van zondag op 30 megaton schatte (in Uppsala, Zweden, sprak men zondag van 40 megaton). De leider van de Sowjetrus- sische afvaardiging naar de ontwapeningsconferentie in Genève, Zorin, was gisteren allesbehalve enthousiast over de nieuwe Amerikaanse voor stellen voor een verbod op kern wapenproeven: „Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gesproken van een veelbelovende benade ring maar wij hebben het er Minister Klompé heeft giste ren in Amsterdam een model woning van de stichting Goed W onen bezichtigd in welke woning aanstaande bewoners van een complex van 648 goed kope huizen onderricht kunnen krijgen in efficienie woonmetho- den. De minister bekijkt met des kundige blik de keuken. I niet in kunnen ontdekken", al dus Zorin. De Amerikaanse afgevaardigde Dean noemde gisteren het voorstel van zijn land „een demonstratie van redelijkheid en soepelheid, waarmee wij deze onderhandelingen trachten te benaderen". De vier hoofdpunten van% het Amerikaanse voorstel zijn volgens Dean: 1. Amerika is ten volle bereid tot een verbod van de vervaardiging van nieuwe soorten wapens tijdens het eerste stadium van ontwapening; 2. van de bij overeenkomst toegestane soorten wapens zullen slechts ver vangingsexemplaren worden ver vaardigd: het zou bijvoorbeeld niet zijn toegestaan, een B-52 bommen werper te vervangen door een Mi- nuteman-raket, omdat dit twee ge heel verschillende typen wapens zijn; 3. vervaardiging of beproeving van nieuwe prototypen zal worden ver boden; 4. bij het van kracht worden van een verdrag moeten alle verdragspart ners hun bestaande produktiever- mogen bekendmaken; overeenge komen moet worden dat dit tijdens de looptijd van het verdrag niet zal worden uitgebreid of gemoder niseerd. Intussen zijn de afgevaardigden Dean en Zorin in een bespreking van tweeëneenhalf uur overeengekomen, dat de subcommissie van de confe rentie voor de kernbewapening op donderdag moet bijeenkomen. De sub commissie bestaat uit Engelse, Rus sische en Amerikaanse leden. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat de twee voorzitters een „nuttig gesprek" gehad hebben. Dean gaf Zorin een toelichting op de resultaten van zijn onlangs in Washington gehouden besprekingen over een kernstop. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Georg Ball heeft gisteren, naar aanleiding van de her vatting door de Sowjet-Unie der proefnemingen met kernwapens, op de wereldtentoonstelling te Seattle verklaard: „De kosten verbonden aan de wedloop bjj het vervaardigen van kernwapens, nemen, als gevolg van de vorderingen der techniek, op on voorstelbare wijze toe. Vooral voor de communistische landen geldt, dat deze uitgaven een steeds groter deel van hun inkomsten verslinden. Men moet hopen en het is ook niet on waarschijnlijk dat op een gegeven tijdstip een punt zal worden bereikt, waarop de communistische leiders een moeilijke keus zullen moeten ma ken tussen het handhaven van de steeds hogere bewapeningskosten, of een toegeven aan de immer krach tiger door hun volken nestelde eis, dat de levensomstandigheden in de com munistische staten zullen worden verbeterd. Het moet niet onmogelijk worden geacht dat de communistische leiding zich dan zal uitspreken voor een naar stabilisatie en zelfs naar ontwapening leidende koers", aldus de An.Kaar.se onderminister van Buitenlandse Zaken. Doorgereden na dodelijke botsing Met behulp van tips is de Maas trichtse politie erin geslaagd de iden titeit vast te stellen van de bestuur der van de auto. die in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige sol daat, P. Kluts heeft doodgereden. Het was een 20-jarige grondwer ker die gistermiddag thuis door de politie werd aangehouden. De man verklaarde met enkele vrienden za terdagavond verscheidene café's in Maastricht te hebben bezocht. Tegen half twee had hij besloten naar het Belgische Vroenhoven te gaan om daar nog enkele café's te bezoeken. Hij herinnerde zich alleen onderweg een stoot of bons te heb ben opgemerkt, maar schreef dit toe aan een paaltje of auto, waartegen hij zou zijn geschampt. Van een aan rijding verklaarde hij niet te heb ben gemerkt. De politie, die de zaak nog verder onderzoekt aan de hand van getui genverklaringen. heeft de man in ver zekerde bewaring gesteld ter voor geleiding aan de officier van Justlti® te Maastricht. akkoord over Nieuw-Guinea heeft een dergelijke ontmoeting mogelijk gemaakt. Het gesprek vond plaats tijdens een receptie in de Zwitserse ambasade te Canberra. De Nederlandse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus heeft voor het eerst sinds lange tijd weer gesproken met zijn In donesische ambtgenoot generaal Soeromihardjo. Het voorlopig

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1