REGERING licht dinsdag commissies uit Kamer in Evacuees op Schiphol: vermoeid en ongelovig Ben Bella in Algiers nitlnndig verwelkomd Bezwaren niet onoverkomelijk? Nu politie op Texel van bende jeugdige mikpunt toeristen MINISTERRAAD MAAND WEER DRIE DODEN BIJ BOTSING Nachtelijke bespreking in Brussel WEERBERICHT anderhalf aar moesten we klaar zi jn Omarmd door Beu Khedda en vice- premier Belkacem Krim ENGELSE BACTERIOLOOG OVERLEDEN AAN PEST Kinderbijslag gaat omhoog (9üd §ÏÏe teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 No. 30721 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i~n 'jj i j heidsdag -- mededelen, dat de Ne- De ministerraad heeft gistermiddag langdurig ver- derianders reeds maanden voor het gaderd over de voorlopige overeenkomst tussen Neder- S'Sleuw-aSfnca^"^?,et land en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea. Beslo ten werd het beraad maandag voort te zetten. mate gereserveerd is. De ervaringen in het verleden hebben Nederland wijt gemaakt. En men kent de kracht van de druk. die zowel van de ene als van de andere zijde op Soekarno wordt uitgeoefend. januari 11963 Nieuw-Guinea aan het verlaten j zijn en hij heeft aanlokkelijke Ame- rikaanse geldleningen in het. vooruit- j zicht. f eel legen Zegt hij nu ..neen", dan moet Soe karno en rekening mee houden, dat de gehele Westerse wereld en eer groot deel van de Afrikaans-Aziati sche wereld zich tegen hem zullen keren. Van die geldleningen komt niets terecht. Hij geeft zich vrijwel geheel over aan de communisten. Enkele capabele adviseurs zullen zich tegen hem keren (zoals Nasoetion .or Soekarno is er veel aantrek- ;eri Soebandrioi. En hij zal een oorlog kelijks in het akkoord en de wijze, in optima forma moeten beginnen, waarop t bereikt wordt. Nieuw-Gui- h. i woord is dus mede aan Soekarno. zal Indonesisch worden-. Hij kan Hij zwijgt tot nu toe. Maar het is 17 augustus Onafhankelijk- te begrijpen, dat Den Haag uiter- op ln diplomatieke kringen wordt aangenomen, dat er aan Nederland se zijde geen onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen het akkoord. Vanzelfsprekend zijn er echter op vele punten kleine of grotere on effenheden glad te strijken. Dat het kabinet als geheel met de overeenstemming genoegen zal nemen, meent men ook te kunnen afleiden uit het feit. dat Koningin ide e, Westerse wereld en een Juliana gisteren met vakantie naar Italië is vertrokken. Zo er een gjj deel van de Afrikaans-Aziati- crisis dreigdedan had zij wel hier gebleven, zo wordt gezegd. De regering zal dinsdag in aanwe- I van gedachten gewisseld over de ge- f.igneid van dr. J. H. van Roijen de spiekken. die in Washington ge- gecombineerde commissies voor Ne- voerd zijn. derlands Nieuw-Guinea, Buitenland se Zaken en Defensie inlichten om trent de resultaten van het tot nu toe gevoerde informele overleg. Meer nea is eigenlijk niet bekend geworden van hei beraad, dat van vier uur gister middag werd bijgewoond door de on derhandelaar. di. Van Roijen. Hij verliet de ministerraad om even na zes uur. Hij zal maandag eveneens aanwezig zijn bij de besprekingen van het kabinet. Meer bekend Een voordeel kan misschien zijn, dat alsdan ook iets meer bekend is \an het standpunt, dat president Soekarno wenst in te nemen. Tot nu toe tast- men nog in het duister over de houding van Djakarta, hoewel de enkele berichten, die binnen komen, doen vermoeden, dafc ook Indonesië het bereikte resultaat een bevredi gend compromis zal achten. Vandaag zou president Soekarno in zijn paleis te Bogor een bespreking hebben mei de Nationale Verdedigingsraad. Hij lieeft inmiddels al een bijeenkomst voorgezeten van de „operationele staf voor de bevrijding van West-Irian". Ook tijdens deze vergadering werd Een Duitse en een Nederlandse Volkswagen zijn bij het viaduct in de Rijksweg onder de gemeente Femnes frontaal met elkaar in botsing geko men. Drie doden vielen er bij dit on geluk. Twee inzittenden van de Duitse wagen kwamen om het leven. Twee andere werden zwaar gewond. Voor hun leven wordt gevreesd. In de Nederlandse wagen viel één slachtoffer. Een andere inzittende werd eveneens zwaar gewond. De zwaargewonden zijn overgebracht naar het Baarns ziekenhuis. Vanmorgen heeft de Rijkspolitie te Baarn de zaak in onderzoek gegeven aan de officier van Justitie. Het bloemencorso ran Rijnsburg ook door Leiden en Oegstgeest dat dit jaar in het teken ran hel Dete foto laat een praalwagen ambacht staat, trekt vanmiddag tien. waarop het beroep van de bakker wordt uitgebeeld De jury heeft aan deze schepping een eerste prijs toegekend EERSTE CHARTER VAN LUCHTBRUG De laatste loodjes van de mi nistersconferentie in Brussel over de toetreding van Engeland tot de EEG wogen gisteren wel zeer zwaar: de ministers zijn tot vannacht half drie in de weer geweest een aanvaard baar antwoord uit te werken op de 24 amendementen, welke de Britse delegatieleider Heath donderdag had ingediend op het oorspronkelijke voorstel inzake d e landbouwexport van Canada, Australië en Nieuw- Z.eeland naar Europa. Vanochtend werd het onderlinge gesprek voort gezet, waarna, de kwestie met de Britten besproken zou worden. De conferentie van de Zes begon gisteren in een vrij slechte stemming door de stroeve houding van de Franse delegatie. Later op de avond klaarde de lucht echter wat op, zo dat minister De Pous aan het slot van het overleg kon verklaren, dat ei volledige kansen aanwezig zijn om tot een akkoord te komen". Een pluspunt was voorts, dat gisteren meuwe vorderingen bereikt zijn, toen de zes EEG-delegaties met de Britten overeenstemming bereikten ten aanzien van India, Pakistan en Ceylon, die geen associatie met de EEG doch speciale -regelingen wensten. IETS WARMER Blijkens het weex-overzicht, dat het KNMI vanmorgen om tien uur ver strekte. zal de depressie, die van ochtend wegtrok, morgen opgevolgd worden door een nieuwe oceaande pressie. Deze "zal zich in de loop van de dag over West-Europa uitbreiden, hetgeen met toenemende bewolking gepaard zal gaan en mogelijk ook plaatselijk een bui. De wind draait daarbij naar zuidwest tot zuid en de middagtemperaturen worden weer enkele graden hoger. STRANDVERWACHTING Rug van hoge di-uk brengt koel en zonnig strandweer. Vrij krachtige, morgen matige westelijke wind. Overdag 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichtennieuwe depressie nadert zuid-Engeland. Morgen zal in de loop van de dag de bewolking weer toenemen. Maandag kans op enige regen. ZONDAG 5 AUGUSTUS Zon op: 05.06 uur; onder 20.25 u. Maan op: 10.10 uur; onder 23.34 u. Hoogwater te Katwijk 6.03 en 18.26 uur; laagwater 1.58 en 14.10u. MAANDAG 6 AUGUSTUS Zon op 05.08 uur; onder 20.23 uur. Maan op 11.14 u.; onder 22.54 u. Hoogwater te Katwijk: 6.38 en 19.01 uur. Laagwater: 2.31 en 14.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's cn een Bijvoegsel Om één uur vannacht het was al zeer stil op de luchthaven landde de super-constellation „Isotroop" op Schiphol. Terwijl blitzlichten flitsten en grondste- wardessen druk in de weer ivarcn met het dragen van baby's, ver lieten de inzittenden zwijgend het toestel: 24 vrouwen en 73 kinde ren (onder wie een moeder met 8 kinderen)de eerste evacuées, die onder de druk van de omstan digheden in allerijl Nederlands Nieuw-Guinea voor Nederland verwisseld hebben. Zij allen waren zeer verreisd. Ze keken moe. Er kon bijna geen glim lach af. Ze geloofden hei nog niet erg, dat zij nu in Nederland waren, deze moeders, die zwijgend in de wachtende bussen stapten om zich naar een speciaal ingerichte ont vangstruimte te laten vervoeren. Daar zaten zij dan, na een einde loos lijkende vertraging in Beiroet, op vaderlandse bodem, dadelijk om ringd door de hartelijke zorgen van ambtenaren van Binnenlandse Za ken, Sociale Zaken en Maatschap pelijk Werk. In een hoek groeiden de rijen koffers, nog geen week tevoren in Merauke haastig gepakt. Tassen, pakjes, een pop, een teddybeer. Lege ogen Wanneer zij vertrokken waren? Sommigen keken met lege ogen, stre ken zich over het voorhooid, schud den het hoofd. De verwarring was groot, de afgelopen zondag in Me rauke, toen heren langs kwamen om te zeggen, dat er dadelijk koffers ge pakt moesten worden en de vrouwen met de kinderen met spoed naar Ne derland dienden tc reizen. Maar hoe het verder was gegaan Bijna geen van de vrouwen, die da nog precies wist. De reis was lang, op het tra ject Karachi-Beiroet waren veel vrouwen en kinderen luchlziek. Het oponthoud in Beiroet wegens motor storing, was een onverwachte tegen valler. Niettemin leken de dagen van Merauke nog onwezenlijk kort gele den. Mevr. Helmich—Soekarti <32>, moe der van. vier kinderen, echtgenote van j een magazijnmeester op Merauke. „Stel U voor, zaterdag ben ik nog met m'n man naar de bioscoop ge weest en zondag moesten we gaan pakken. Zes jaar Merauke en dan zo opeensdat geeft veel hartzeer.." En als bij zoveel van deze vrou wen, wijkt ook mevrouw Heimig niet j voor de eei'ste keer uit. In 1954 volgde zij haar man, met wie zij mei de handschoen getrouwd was, van Java naar Merauke. Zij heeft geen familieleden in Nederland. Zij gaat naar een conti-aclpension. „En ti.ch ben ik blij, dat ik er uit ben - - iedere dag vroegen wij ons af wat zal er nou weer gebeuren. Zijn er al weer drop pings geweest?". Onzekerheid Het. woord „droppings" komt veel voor in de gesprekken met deze eva cuées. Want onzekerheid beheerste het leven van de laatste tijd op Me rauke en een nieuwe dropping van parachutisten verhoogde die onzeker- heid. Volgens de meesten zijn er veel Soekarno-gezinde Indonesiërs in xMe- I rauke. ..We hadden veel last van die droppings", zegt mevrouw Smackey- Coolen i"2». die met een vier maan- den oude tweeling bij een der tafel- tjes is neergestreken. ..En verschillen de malen hebben wij schietpartijen i gehoord". Haar man is assistent- j landmeter één vermeldt zij plichts- getrouw en in Den Haag wachtte een zuster op haar om haar gastvrij on- 1 derdak ie verlenen zolang de echt genoot zijn dagen op Nieuw-Guinea uitdient. Zelfde relaas Steeds weer eenzelfde relaas: De onwennigheid, de verbazing over de plotselinge ommekeer in hun leven, de haast waarmee de koffers werden gepakt (..sommigen hebben bijna niets meegenomen en. in anderhalf uur moesten we klaar staan") de ver schrikking van een reis, die maar niet wou omkomen („maar we had den een goeie bemanning, dat wel"), de dreigingen in liet. gedeeltelijk pro- Indonesische Merauke, de verbijste ring van veel Papoea's om de nieuwe loop der dingen. En ook telkens de vraag: „Zijn er de aflopen week nog droppings geweest? We hebben geen krant meer gezien Van de evacué's, die vannacht ar- riveerden behoefden er slechts twaalf naar contract pensions in Bennekom of Arnhem te worden gebracht. Daar gaat ook mevrouw Engels naar toe, met haar acht kinderen: de oudste dertien jaar, de jongste tien maan den. In 1950 ging zij met haar man van Indonesië naar Nieuw-Guinea. Sindsdien nooit met verlof geweest: En nu zo plotseling weg. Naar Neder land. Naar Schiphol, waar een spe ciale ruimte ter beschikking was ge steld, waarin alle passagiers kort na de aankomst konden worden doorge licht door een arts van het ministe rie van Sociale Zaken. Tevens kon den daar de nodige administratieve regelingen getroffen worden. Alles was er op gericht om de wachttijd voor deze deelneemsters aan de eer ste charter van Bangkok naar Schip hol zo kort mogelijk te houden en hen niet de kinderen zo snel moge lijk per bus of auto naar de adres sen van bestemming te brengen. Omstreeks drie uur lag Schiphol weer in de normale nachtelijke stilte hun cl« Vannacht zijn de eerste era cué s uit Nieuw-Guinea op Schiphol gearriveerd. De 22- jarige mevr. A. Snackey met haar vier maanden oude twee ling Dave en Jack. die in Merau ke haar echtgenoot, een ambte naar. achterliet. „Militaire kaste is gevaarlijk" De Algerijnse vice-premier Ben Bella is gisteravond per vliegtuig uit Oran in Algiers aangekomen, waar hem een uitbundig welkom werd bereid. De duizenden die op het vlieg veld waren samengekomen be groetten de Algerijnse leider met luid gejuich. De gesluierde en in witte gewaden gehulde Algerijnse vrouwen uit de Kasj- bah waren de straten opge- stroomd, waar zij luide hun vreugde uitten. Algerijnse auto bezitters toeterden voortdu rend cn voormalige guerrilleros Veertig personen geïsoleerd (Van onze Londense correspondent) Officieel is bekend gemaakt, dat de 44-jarige bacterioloog Geoffrey Bacon, die werkzaam was aan het microbiologische laboratorium in het graafschaap Wiltshire, waar onder zoekingen worden gedaan in verband met bacteriologisch oorlogvoering, ge dood is door zogenaamde longpest (pasleurella pestis), een vorm van de „zwarte dood" waardoor in de Middeleeuwen miljoenen om het le ven zijn gekomen. De besmetting hiermee geschiedt door inademing. Gisteravond werd verklaard dat er geen reden is voor paniek. Alle no dige maatregelen zijn genomen om verdere infectie te voorkomen. Ruim veertig personen, waarmee heer Bacon kort voordat hy ziek was in nauw contact is geweest, zijn voor een periode van acht da gen geïsoleerd eu kregen preventieve medicamenten. Anderen, die tegelijk met hem bij een gebeurtenis op het gebied van paardesport en in een café zijn ge- hun vader bij de weerbedichtendienst geen winkels of openbare gebouwen Een bende van ruim 300 jeugdige badgasten, onder wie ook vele Duit sers. heeft in de afgelopen nacht in de Koog oi, Texel de uil twee man bestaande politie van deze plaats aangevallen. Er werd in het dorp met allerlei pro jectielen geworpen. Stenen en stok ken vlogen door de lucht. De po litiemannen. die hun leven be dreigd zagen, waren genoodzaakt zich strategisch terrg tc trekken naar het gebouw van de stichting „Sociaal Toerisme Texel", vanwaar zij versterking vroegen. Voor zij zich in dit gebouw konden verschansen, kwamen zij cchlcr in zulk een gevaarlijke positie te ver keren dat er waarschuwingsscho ten gelost moesten worden. De uit zeven man bestaande versterking uit Den Burg wist de agressieve jongelui le verspreiden, waarbij herhaaldelijk van dc gummistok ken gebruik moest werden gemaakt Een der belhamels werd gewond, maar wist toch in het duister te ontvluchten. De justitiële autoriteiten te Alkmaar zijn van dit gcb"uren op dc hoogte gesteld. Er was volgens de politie geen aanleiding voor dit optreden van dc jongelui. Volgens inwoners van de Koog gaan de jongelui, die hier veelal drie of vier weken lo geren, zich op den duur vervelen. En dan gaan ze lastig worden, zo verklaart men deze gebeurtenis. Dit is het tweede Waddeneiland, waarop moeilijkheden zijn ontstaan met dc jongelui. Zoals gisteren ge meld, wordt ook de vakantievreug de or Terschelling grondig ver stoord door het brutale optreden van baldadige nozems. De politie doet w-at zij kan. Maar zoals ook nu weer is gebleken: ze is niet opge wassen tegen de gezamenlijke jon gelui. ie bezoeken. De tijd tussen besmet ting en uitbreken van de fatale ziek te bedraagt drie of vier dagen. Twee dochtertjes van de heer Bacon wa ren met vakantie in Esher in Sur rey. Zij keeiden gisteravond per auto naar hun moeder terug. Twee school meisjes, die bij de Bacons op bezoek zijn geweest, werden opgespoord op een militair vliegveld in Lvbië, waar hun vader bij de weerberichten- dienst werkt. Hun reampensaIie De kinderbijslaguitkeringen gaan per 1 september omhoog. Tenminste ais het complex van wetsontwerpen wordt aangenomen, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Daarin wordt voorgesteld een aantal uitke ringen tc verhogen als compensatie van de met 1 september ingaande huurverhoging. Minister Veldkamp wil de kinder bijslagen als volgt verhogen. Voor loontrekkenden: voor de eerste drie kinderen 1 cent per dag meer, voor vierde en volgende kin deren 2 cent per dag meer. Voor kleine zelfstandigen: voor derde kind 1 cent per dag, voor vier de en volgende kinderen 2 cent per dag. Voor de rentetrekkers: eerste drie kinderen dertig cent per, maand, vierde en vijfde kind 55 cent, voor zesde en volgende kinderen 50 cent. Verder omvat het ingediende com plex een ontwerp van wet tot tijde lijke verdere verhoging van onge valsuitkering, een wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet tot tij delijke verhoging van rente ingevolge de invaliditeitswet en van de op die renten verleende toeslagen. f schoten lucht af. Ben Bella werd op het vliegveld begroet door oud-premier Ferhal Abbas, de ministers Mohammed Ja- zid en Rabat Bitat van de voorlopi ge Algerijnse regering, zijn vertegen woordiger en nauwe medewerker Mohammed Chider, de leider van het' bestuur in de overgangstijd,Abder- rahmane Fares, en andere leden van dit bestuur. Ferhat Abbas verklaar de tegenover journalisten: „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven". Een grote menigte verdrong zich rondom Ben Bella, toen hij de uit gang van het vliegveld naderde. De auto, waarmee Bij Bella van het vliegveld naar Algiers reed, werd begeleid door een dertigtal ma rechaussees op motonüwielen. Daar achter volgden duizenden auto's van belangstellenden die, in hun po gingen om de stoet bij te houden alle vexkeersregels overtraden. Dit leidde tot talrijke aanrijdingen, zo dat de door Ben Bella es. gevolgde weg werd gemarkeerd door vele ge strande auto's. Toen Ben Bella bij het regerings gebouw in Algiers aankwam om armde hü premier Ben Khedda en vice-premier Belkacem Krim. die hem daar ter verwelkoming op wachtten. Onmiddellijk daarna hielden de leden van het voorlopige Algerünse bestuur en van het poli tieke bureau van het Algerijnse be vrijdingsfront (FJL.N.) een korle veigadering. Daarop reed Ben Bella naar de bij Algiers gelegen villa „Jolie", waar hij zal verblijven. Eerder op de dag had premier Ben Khedda op een persconferentie ver- klaai'd: „Ik verwelkom de broeders uit Oran". Hp vervolgde: „Bepaal de officieren, die tijdens de strijd voor de onafhankelpkheid deel uit maakten van de Algerijnse eenhe den in Tunesië en Marokko, heb ben zich de overtuiging eigen ge maakt dat alleen de kracht der wa pens in de wereld de doorslag geef!. Dit is een gevaarlijke opvatting, die kan leiden tot het ontstaan van een militaire kaste, zoals wij die kennen in bepaalde onderontwikkelde lan den, waarbij ik speciaal aan Zuid- Amerika denkt", aldus premier Ben Khedda. i Uit het Leidsch Dagblad van J 6 Aug. 1862: 4 In „de Nederl. Industrieel" 4 4 van 5 Aug. 1862 leest men: 4 4 „Te Leiden heeft een der 4 4 grootste fabriekanten 'n 100- 4 tal werklieden moeten heen- 4 zenden, omdat zij physielc on- 4 bekwaam waren voor het 4 werk, ten gevolge van slechte 4 voeding. den had onlangs bij liet ge meentebestuur sjouwerlieden aangevraagd tegen een week loon van f 4.27. Eén der wet houders maakte de aanmer kingen, dat er wel menschen te bekomen waren tegen 4 f2.50. 4 Uit Posen wordt bcrigt dat het dragen van crinolines door dienstboden is verboden, op grond dat dit kleedingstuk wordt gebezigd om belang wekkende omstandigheden geheim te houden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1