EO BOSCH Drie ex-OAS-ers veroordeeld tot vrij zware gevangenisstraffen België krijgt groots radio- en tv-centrum Gouvernement licht Nieuw-Guinearaad in Meelimporteurs: „Zo kan liet niet blijven" Golf van jeugdcriminaliteit in Rotterdam-zuid nu gestuit Nederlandersnaar Broek in Waterland F. WAREMAN l „Van hogerhandinstructies gegeven om te martelen, onthult kapitein Estoup r Heeft Mosley recht op het vrije woord? Bouwkosten 180 miljoen Afgestemd op het hedendaagse verkeer 17 I X Grote belangstelling Esso] ESSO BENZINESTATION PRIMA SERVICE DOOR VAKKUNDIG PERSONEEL Schoonmama -LEÏDSCH DAGBLAD VRIJDAG S AUGUSTUS 1962 Medeplichtigheid Advertentie aan moordaanslagen werd ontkend (Van onze Parijse correspondent) Voor een militaire rechtbank in Parijs is deze week een proces ge voerd tegen de beide ex-luitenants Daniel Godot (31), Rober Bernard I kunnen uitmaken door wie de gen- (32) en tegen de ex-adjudant Mare darme tijdens de overval in Val-de- twaalf geweren en één bazooka. Hy werd in Parijs aan een onderduik adres geholpen door Godot, die hem valse papieren verschaften om naar Algiers uit te wijken. Wat de deser ties en diefstallen betreft, legden de drie beklaagden een volledige beken tenis af, maar zodra gesproken werd over de moordaanslagen op Wagner, Orsini en Yves-le-Tac ontkenden zij elke medeplichtigheid. De rechtbank heeft derhalve niet Robin (33). Alle drie werden ervan beschuldigd meegedaan te hebben aan de mislukte opstand van Challe in april 1961, wapens en geld te heb ben gestolen, de aanstichters te zijn geweest van aanslagen op twee kolo nels, Wager en Orsini, en een po ging te hebben gedaan om de gaul list Yves-le-Tac in het ziekenhuis van Val-de-Grace te vermoorden. Bij dez^e laatste aanslag werd een gen darme doogeschoten. Het drietal, van wie Godot de leiding heeft gehad, ontkende voor de rechtbank niet lid te zijn ge weest van de O.A.Swapens te heb ben gestolen en betrokken te zyn geweest bij 'n roofoverval op het Pa- rtfse bykantoor van de Credit Lyon- nais, waarbij 64.000 nieuwe franken werden gestolen. Bernard diende als luitenant by de infanterie in Rijssel. In december 1961 deserteerde hij met meeneming van alle wapens van zyn sectie: twaalf machinegeweren V «Sc D GEEFT U MODERNE KIJK OP DE MEUBELS VAN NU In de meubelafdeling van V D vindt U het beste bij elkaar, dat door bekwame meu belmakers uit de voor naamste Europese centra wordt voortge bracht. In iedere prijs klasse. Van sierlijk bijzet-tafeltje tot uit nodigende eethoek. Van rijk-gestoffeerde driezitsbank tot Deen se meesterstoel. In een eindeloze variatie van houtsoorten en bekledingstoffen. Loop eens over die meubelafdeling. En sta er ook eens even stil. En vréag vooral veel. Onze verkopers worden nooit moe U voor te lichten en bij te staan in de plezie rige kunst die '„woning Installeren" heet. VROOM DREESMANN) LEIDEN Juridisch probleem na gratie voor Crump Er is een juridisch probleem ge rezen na de gratieverlening door gouverneur Otto Kerner van Illinois aan de ter dood veroordeelde Paul Crump. Gouverneur Kerner maakte namelijk bekend dat het doodvon nis gewijzigd was in 199 jaar gevan genisstraf zonder mogelijkheid tot voorwardelijke vrijlating. Juristen hebben er nu op gewezen, dat Crump krachtens het in januari aanvaar de nieuwe wetboek van strafrecht voor Illinois, het recht heeft om vrij lating te vragen na 20 jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht. Zij wezen er voorts op, dat de gou verneur het recht heeft om gratie maar dat vrijlating op tijdens de overval in Val-de- Grace is gedood. Alle beklaagden hiel den vol, dat zij weliswaar gewapend waren, maar dat hun wapens niet waren geladen. Niettemin zijn na de gevechten tussen de gendarmes en de overvallers lege hulzen van 11 en 9 mm. gevonden: die van 9 mm be hoorden aan de gendarmes en die van 11 aan de overvallers. „Voorbeeldig' De verdedigers brachten de recht bank nog meer aan het twijfelen door de mogelijkheid te opperen, dat tijdens het gevecht de gendarme door een van zijn collega's per ongeluk zou zijn getroffen. Evenals dat het geval was bij de vorige processen tegen Jouhaud en Salan had de verdediging, tot wie de bekende advocaat Tixier Vignan- cour behoorde, een groot aantal ge tuigen opgeroepen. Onder hen be vond zich om. generaal Vanuxem, opgesloten in de gevangenis maar nog niet veroordeeld. Hij is de chef geweest van Godot die hij allerminst een revolutionair noemde, maar een dappere, voorbeeldige en gediscipli neerde militair. Ex-generaal Faure tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een aanslag tegen de veilig heid van de staat, sprak in gelijke geest en verklaarde dat Godot en Robin trouw gebleven waren aan hun eed voor Frans-Algerije. Kolo nel De Sèze, eveneens uit de ge vangenis gehaald, keurde alles goed wat Robin, als lid van de O.A.S., had gedaan. Ook werd een brief voorgelezen van generaal Massu, waarin hij verklaarde, dat volgens zijn overtuiging Godot door edele gevoelens werd geleid. Barbaarse order Opzienbarend was een verklaring van kapitein Estoup, die voor de rechtbank zei, dat van hogerhand in structies waren gegeven om te mar- j telen teneinde aan inlichtingen te komen onder het motief, dat het doel de middelen heiligde. Dat doel was handhaving van Frans-Algerye. Massu had deze order doorgegeven aan zijn officieren. De order stond bekend onder de naam van „opera tie champagne". De rechtbank is op deze getuigenverklaring niet die per ingegaan en heeft geen onder- zoek gelast om uit te maken wie deze 1 onmenselijke en barbaarse order heeft gegeven. Het Parijse avondblad „Le Mon de" heeft zich gewend tot de socia list Max Lejeune, die staatssecreta ris was voor het landleger onder de regering van Guy Mollet van januari 1956 tot mei 1957. Max Lejeune heeft volstaan met te verwijzen naar zijn artikel in genoemd blad van 22 no vember 1961, waarin hij ontkende, dat het leger ooit instructies van dien aard had ontvangen. Als er ge marteld was, dan was dat volgens Max Lejeune beperkt gebleven tot enkele betreurenswaardige gevallen. De redactie van „Le Monde" merkt echter op, dat uit de getuigenver klaringen van kapitein Estoup geen sprake is van enkele afzonderlijke ge vallen, maar dat wel degelijk van hogerhand bevel is gegeven om Al gerijnen te folteren teneinde aan in lichtingen te komen. De rechtbank heeft donderdag avond vonnis gewezen. Godot en Ro bin zyn beiden veroordeeld tot twin tig jaar en Bernard tot tien jaar gevangenisstraf. Waarschijnlijk zul len zij hun straf niet lang uitzitten, aangezien in het najaar een alge mene amnestie op komst is. In Groot-Brittannië is een discus sie gaande of de regering maatrege len zou moeten treffen tegen fascis tische propaganda. Zoals bekend zyn er de laatste tijd in Londen relletjes geweest op propagandabijeenkomsten van de fascistisch getinte party van Sir Oswald Mosley. Naar aanleiding hiervan schrijft de conservatieve „Daily Telegraph" van oordeel te zijn dat men Mosley moet laten praten. De vrijheid van meningsuiting kan, zoals elke vrijheid, misbruikt worden, aldus het blad. Wie zich hieraan schuldig maakt moet de juridische gevolgen dragen. Er is echter geen reden iemand het zwijgen op te leggen of zijn uitlatin gen te censureren. Sir Mosley vindt geen weerklank en zou dagenlang achtereen kunnen praten zonder veel mensen, of zonder wellicht iemand te kunnen overtuigen. Hij is echter een vrij onderdaan van onze vorstin en de wet mag zyn recht om gehoord te worden niet aantasten, aldus meent de Daily Telegraph. In vijftien jaar tijd De Belgische Radio en Tele-» visie (BRT) heeft de plannen bekendgemaakt voor de bouw van een nieuw omroepcentrum, dat één van de modernste stu diocomplexen in de wereld De Rotterdamse recherche heeft het onderzoek naar een golf van misdadigheid onder jeugdige personen in het zuidelijke ge deelte van de stad afgesloten. Na anderhalve maand recherche werk kan de politie de balans opmaken van de wandaden van 20 Rotterdamse jongens in de leeftijd van 15 tot 19 jaar, waarbij een groot aantal diefstallen aan het licht is gekomen. Toen de politie enige weken gele den het onderzoek in deze gecompli ceerde zaak opende en de eerste ar restaties verrichtte, kon zij niet ver moeden met welk een raffinement de bendes opereerden. De eerste aanhoudingen in deze zaak werden verricht door een twee tal agenten, die in de nacht van 16 op 17 juni drie jongens van 17. 18 en 19 jaar in de Van Oostendestraat op heterdaad betrapten bij een in braak in een glashandel. Daarop volgde een reeks arrestaties van jon gelui, 20 in totaal, van wie er 16 vcor de officier van Justitie werden geleid. Veertig! Zij bekenden 40 gevallen van dief stal uit kleedlokalen van sportterrei nen, waarbij een bedrag van onge veer f 500.- werd buit gemaakt. Uit kleedhokjes van een vijftal zwem baden stalen zij een bedrag van f 650,- en enkele horloges. Nachte lijke bezoeken aan scholen in Rot terdam-zuid, inbraken in kantoren en kantines van sportvelden en be drijven, leverden aanzienlijke geld bedragen en grote hoeveelheden etenswaren op. Een andere groep Inbrekersbentle niet kieskeurig De Inbrekersbende, die de Am sterdamse recherche in het afgelopen weekeinde heeft opgerold, is in haar keuze niet kieskeurig geweest. By de ruim 25 inbraken, die zij sinds mei in Amsterdam pleegden, ontvreemdden de bendeleden zowel duizenden gul dens in contanten als sieraden, werp hengels, lappen stof, drank, radio toestellen, kleding en zelfs een ge hoorapparaat. Behalve vijf mannen, die in het weekeinde reeds werden aangehouden, heeft de recherche nog twee mannen en een 29-jarige vrouw aangehouden, die deel uitmaakten van dezelfde ben^e. Gebleken is, dat deze groep inbrekers en dieven ook rijwielen en bromfietsen heeft gesto len. Het onderzoek in deze zaak is nog lang niet voltooid. Verwacht wordt, dat nog meer aanhoudingen zullen geschieden. had haar werkterrein verlegd naar de omgeving van het Fevenoordsta- dion, waar op parkeerterreinen tochtraampjes van auto's werden opengebroken. Een geraffineerd stel letje beschikte over valse sleutels, waarmee deuren werden geopend van vrachtauto's, waaruit dan grote hoeveelheden goederen werden mee genomen. Fietsen waren eveneens een gemakkelijke prooi. Zij stalen er zes en een grote party onderdelen, als pompjes, koplampen, dynamo's cn stukken gereedschap. Een andere knaap opereerde indi vidueel. Bij voetbalvelden gaf hij zich op als ballenjongen. Wanneer het leer extra ver weggeschopt werd zag men bal en jongen niet meer terug. Zes voetbalverenigingen wer den er de dupe van. Opmerkelyk in deze zaak is wel, daf bij de politie vele van de mis drijven niet bekend waren, omdat de benadeelden geen aangifte van ver missingen kwamen doen. Zo was de politie een inbraak in een kantoor, waarbij een bedrag van f 150,- werd gestolen, onbekend. Men had in het kantoor de inbraak wel ontdekt zon der echter de politie ervan in ken nis te stellen. Men dacht, dat de dader onder het eigen personeel school. Eerst thans is komen vast te staan, dat sedert 1957 groepjes van deze jongelui onafhankelijk van el kaar op het dievenpad zijn geweest. Hun activiteiten beperkten zich in de beginperiode tot het stelen van snoep. (Advertentie) HOOIGRACHT 54 LEIDEN iiiiilll PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK 5? belooft te worden. De bouw kosten voor het gigantische project worden geraamd op circa 180 miljoen gulden, terwijl men 15 jaar denkt nodig te heb ben om het werk te voltooien. De BRT zal in staat 2jjn uit haar inkomsten van luister- en kijkgelden de helft van de bouwkosten direct t1 fourneren. De andere helft zal worden geleend bij het bedrijfsleven en de staat. Het terrein, dat de regering de BRT ter beschikking heeft gesteld en dat aan de rand van Brussel ligt, is 22 ha groot. Hiervan zal men voorlopig slechts 14 ha gebruiken. Reeds begin volgend jaar zal de bouw een aanvang nemen en tegen 1965 hoopt men met het eerste gedeelte, de dringend benodigde t.v.-studio's, klaar te zyn. De Frans- en Vlaamstallge t.v.- diensten zullen dan ieder kunnen be schikken over twee middelgrote stu dio's, elk van 300 vierkante meter, en één zeer ruime studio van 1000 vierkante meter. Daarna, maar dat BOUGIES fitermn eiast/C Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Nieuw-Guinearaad heeft de directeur van binnen landse zaken, tevens algemeen gemachtigde voor de Nieuw-Gui nearaad. drs. H. Veldkamp, ver klaard, dat het gouvernement be reid is het seniorenconvent van de Raad vertrouwelijk inlichtin gen te verschaffen over de hui dige politieke toestand. De heer Veldkamp verklaarde dit kort voordat de motie van het lid Kaisiepo in stemming zou worden gebracht, waarin „ter waarborging van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's" onder meer gepleit wordt voor een bestuur onder de Verenigde Naties per 1 januari 1963. Kaisiepo deelde hierop mede de motie te zul len aanhouden totdat de Raad beter ingelicht zal zijn. Hij gaf de Raad in overweging een petitie uit te geven over de toe stand van het Papoeavolk Na de verklaring van de heer Veldkamp moest de Raad in allerijl een se niorenconvent benoemen, aangezien het vorige convent onlangs periodiek is afgetreden. Geheim Na stemming werden Kaisiepo, Bo- nai en Kamma gekozen. Voor de vierde plaats verwierven 2 kandidaten evenveel stemmen: pater dr. Van de Berg en mr. De Rijke. Het senioren convent van vorig jaar besloot ver volgens pater Van de Berg te benoe men. Over de datum van het ver trouwelijk gesprek tussen het gou vernement en het convent wordt overleg gepleegd. De senioren zijn verplicht tot geheimhouding. De vergadering van de Nieuw-Gui nearaad trok ongekende belangstel ling van de autochtone bevolking. in KdlIlC lliciri i/aaiiia, uw. zal wel 1969 of 1970 worden, krijgen j publieke tribune wasjeheel^ ge ze er ieder nog één middelgrote en één heel grote studio bij. In een andere vleugel van het ras- tervormige gebouw komen dan de kleine studio's, welke men gewoon lijk gebruikt voor vraaggesprekken en causerieën. Voor de muziekpro gramma's van radio zowel als tele visie heeft men een reusachtige stu dio onder een koepel ontworpen. Het middelpunt van het complex zal gevormd worden door een 100 meter hoog torengebouw van 30 eta ges, waarin zendapparatuur en ad ministratieve diensten worden onder gebracht. Dit gebouw moest wel een respectabele hoogte hebben omdat Brussel nog steeds het schakelcen trum van Eurovisie is, het punt dus waar alle Europese t.v. programma's samenkomen en weer worden uitge zonden. sering van de diverse diensten in Nieuw-Guinea. Ondanks de organi satorische opbouw van het gouver nementsapparaat op Europees ni veau en ondanks moeilijkheden door de taalbarrière, zullen de Papoea's door het gouvernement in het appa raat worden ingepast, onder meer door vereenvoudiging van de werk zaamheden. (Advertentie) Op alles voorbereid De architecten Albert Preijs cn Paul Ramon hebben bij het ontwer pen van de plannen wel degelyk re kening gehouden met het feit. dat in 15 jaar tijd op technisch gebied veel kan veranderen. Reeds hebben zij ruimten voorzien voor uitzendingen in kleuren-t.v. en stereofonische radio. Ook blijken zij op alle eventuali teiten van het binnenlands en we reldgebeuren gerekend te hebben, want In de kelders, die als ware schuilkelders zijn opgevat, zullen noodstudio's worden gebouwd. Tezamen verzorgen de Vlaamse en Franse diensten van de BRT zo'n 6.000 uitzendingen per jaar. In de beide landstalen zijn er dagelijks drie radioprogramma's, verder is er nog een uitzending voor de Duitsspre kende Belgen die in de streek van Eupen en Malmédy wonen, alsmede uitzendingen naar Afrika en een Bel gische wereldomroep. vuld, terwijl tientallen Papoea's de beraadslagingen van buiten het ge bouw gadesloegen en beluisterden. Niet gekend Van de begrotingsdebatten handel de de Raad gisteren de „algemeen financiële sector" af. De heer Veld kamp beantwoordde echter ook vra gen buiten de financiële sector. Zo verklaarde hij onder meer, dat de read niet was gekend in het besluit over de terugkeer van vrouwen en kinderen van Nederlandse ambtena ren, omdat dit een kwestie van per soneelsbeleid is, waarmee de Raad geen bemoeienis heeft. „Van een op dracht tot terugkeer was geen spra ke", aldus de heer Veldkamp. „Ad viezen zullen evenwel altijd positief luiden". Vele raadsleden drongen tenslotte aan op versnelde papoeani- Onderzoek ramp Harmeien openbaar De adviezen, die de Spoorwegonge vallenraad na het onderzoek van de treinramp bij Harmeien heeft opge steld, zullen binnenkort in de Staats courant worden gepubliceerd. Dit heeft de Amsterdamse procureur-ge neraal mr. H. R. de Zaaijer, die voor zitter van de Spoorwegongevallen raad is, medegedeeld. Hij heeft het verslag van het raadsonderzoek en de daarin opgenomen adviezen vorige week donderdag aan de minister van Verkeer en Waterstaat overhandigd. De staatssecretaris moet het tijdstip van de publikatie van de adviezen bepalen. „Van de 100.000 toeristen, die jaarlijks onze gemeente bezoeken, is slechts een zeer klein percen tage Nederlands. Dat is zonde, ivant ook de landgenoten hebben wij genoeg te bieden. Ons typi sche oud-Hollandse dorp, waar van men zegt dat het zelfs be langrijker is geweest dan het na burige Amsterdam, kan vooral de individuele toerist veel interes sants bieden", aldus de burge meester van de 1850 zielen tel lende gemeente Broek in Water land, de heer H. te Boekhorst, gis teren tegenover de pers in het raadhuis van zijn gemeente. De Vereniging van Meelimporteurs heeft de minister van Landbouw en Visserij om een onderhoud op korte termijn ge vraagd. In een telegram, gisteren aan de bewindsman verzon den, zegt de vereniging vernomen te hebben, dat door de minis ter geen enkele maatregel wordt genomen om de door de Euro pese graanverordening volledig scheefgetrokken concurrentie verhouding tussen importbloem en Nederlandse bloem op de Nederlandse markt te corrigeren. Gezien de ernstige gevolgen daarvan vraagt de vereniging dringend om een audiëntie. In een telegram, gezonden aan de minister van Economische Zaken, constateert de vereniging, dat de Europese graanverorde ning aanleiding geeft tot belangrijke prijsverhogingen van de met importbloem qefabriceerde produkten. De vereniging verzoekt te verlenen, maar dat vrijlating op v 3 i -y i erewoord uitsluitend tot de compe- de minister van Economische Zaken er bij zijn ambtgenoot van tentie behoort van de commissie voor Landbouw op aan te dringen dat alsnog maatregelen worden vrylating en gratie van de staat Illinois. 1 9enomen« Om de aandacht op Broek te ves tigen wil de burgemeester de vanouds befaamde Broeker kermis nieuw le ven inblazen. De kermis valt samen met een feestweek, die de Broeker gemeenschap van morgen tot en met 11 augustus organiseert. De burgemeester hoopt, dat de tra ditie dat vele stedelingen voor de kermis (en dus ook voor het feest) naar het karakteristieke dorpje ko men, zal herleven. Het programma voor de fesetweek vermeldt o.a. het optreden van de uit 70 leden be staande Canadese High School Band en het zgn. katknuppelen. Met stij gende verbazing luisterden de aan wezige journalisten naar de uiteen zetting van burgemeester Te Boek horst. over het „katknuppelen, dat eindigt in het doden van de kat. „Maar wij hebben de kat maar ver vangen door een stukje hout", voegde hy er tot hun geruststelling aan toe. De heer Te Boekhorst zei. dat de publiciteit over het eeuwenoude dorpje met zijn houten huizen, altijd op het verleden gericht is. wat z.i. het ge vaar met zich brengt dat men Broek als een museum gaat beschouwen, terwijl de functie van „woonplaats" toch niet mag worden verwaarloosd. Hij deelde nog mee, dat de 3 km- lange weg (kosten \i miljoen) ter ontsluiting van de vaarlanderyen tus sen Uitdam en Zuiderwoude, eind augustus gereed zal zijn. Als het uit breidingsplan van Broek in Water land, dat het karakter van het dorp niet aantast, wordt gerealiseerd, stijgt het aantal huizen van 500 tot 700. Volgens de burgemeester zijn vele van de historische panden aan res tauratie toe. Men overweegt voorts het eeuwenoude pand. waarin een klompenmakerij is gevestigd, $f te breken omdat het in de weg staat. Hierover is echter nog geen beslis sing genomen. In Elisabethstad ls officieel be kendgemaakt. dat president Tsjombe om gezondheidsredenen naar Genéve zon vliegen. HIJ zal daar enkele dagen blijven voor een medische behandeling. Advertentie Haagweg 65 - Leiden Tegen inlevering van deze advertentie voor iedere cliënt een leuke verrassing. oogjes en hydrophile luiers. Superfijne katoen, optisch wit. 70x70 cm p. stjM goedg. d. Ned. Ver. v. Hulsvr. 'n hobo product Haarlemmerstraat 172 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Nassers raketten ,uit Syrië geroofd' Het in Damascus verschijnende dagblad „Al Ajam" meldt dat de voormalige Syrische premier Maroef Dawalibi in een toespraak te Aleppo heeft verklaard dat de raketten, die de Egyptische president Nasser kort geleden vol trots aan zijn volk heeft vertoond, „uit Syrië zijn geroofd", evenals drie onderzeeboten, vliegtui gen en andere uitrusting van het Sy rische leger. Volgens Dawalibi zyn in 1960 veertig raketten uit Syrië naar Cairo ove-gebracht, waar zy sinds dien zyn gebleven. Vanaf twaalf augustus zullen in Egypte bepaalde extra-heffingen worden toegepast op alle betalingen. De autoriteiten in Cairo hebben deze maatregel genomen in verband met de uitgaven voor militaire doelein den. Zo zullen alle loontrekkers vier procent van hun salaris moeten by- dragen, terwijl zeven procent wordt gehe-en van pachtbedragen voor landeryen. De baten van onroerende goederen zullen met vijf procent wor den belast, terwijl zeven procent zal worden geheven van de winsten van handelsondernemingen. „ALKMAAR ONTZET" SCHENKT BEELD De beeldhouwer Mari Andries- sen heeft van de gemeente Alk maar opdracht gekregen tot het maken van een bronzen beeld voorstellende Maarten Pieterszoon van der Meij. De stadstimmerman Van der Meij bracht ten tijde van het beleg van Alkmaar brieven verborgen in zijn polsstok door de vijandelijke linies. Hij pleitte voor het ontzet van de stad bij de gou verneur van Noord-Holland So- noy, de Staten van Hollands Noor derkwartier en de Prins van Oranje. Uit het fonds voor kapitaaluitga ven van culturele strekking ver leende de gemeenteraad van Alkmaar een krediet van f 50.000 voor het aan schaffen in de komende jaren van beeldhouwwerken ter stadsverfraai- ing. Een bedrag van f20.000 hiervan is bestemd voor het door Mari An- driessen te vervaardigen beeldhouw werk. dat als geschenk voor de 8 ok- tobervereniging „Alkmaar Ontzet" die het vorig jaar zijn 100-jarig be staan vierde, bedoeld is. Correspondent van U.P.I. hield zich niet aan afspraak De correspondent van United Press International heeft zich in Hollandia niet gehouden aan de met de com mandant van de strijdkrachten ge maakte afspraak. 'Daarom werd hij uitgesloten van het officiële nieuws. Dit deelt minister Visser van De fensie mede in antwoord op schrifte lijke vragen van het lid van de Twee de Kamer, de heer Kranenburg (PvdA). De gemaakte afspraak hield in, dat nieuws van militaire aard. dat de pers anders dan uit officiële bron zou bereiken, niet zou worden gepubli ceerd dan na verificatie bij de staf van de commandant of bij het gou vernementsvoorlichtingsbureau. Genoemde correspondent, aldus het antwoord van ir. Visser, heeft een door hem uit niet officiële bron ver kregen bericht aan zijn persbureau doorgezonden, ondanks het feit dat de juistheid ervan door het gouver nementsvoorlichtingsbureau was ont kend. De genoemde afspraak, zo zegt de bewindsman, heeft ten doel de goede samenwerking tussen de pers en de militaire autoriteiten te waarborgen en verspreiding van geruchten te voorkom e i. Volgens de commandant der strydkrachten en de gouverneur wordt de afspraak in het algemeen op zeer te waarderen wyze door pers vertegenwoordigers nagekomen. De bewindsman zegt verder, dat ge noemde afspraak de eigen verant- woordeiykheid van de journalist ge heel onaangetast laat, zodat deze de volle vryheid behoud om op basis van de internationaal geldende journalis tieke regelen de berichtgeving te ver zorgen. is tè goed Een 25-jarige huisvrouw in i Haifa heeft zich tot de rechter i gewend om uitkomst daar haar schoonmoeder te goed voor haar is. Zij verzocht het rabbi nale hof haar echtgenoot op dracht te geven tot het inrich ten van aparte woonruimten voor het gezin en voor de i schoonmama. Want, zo klaagde zy, myn schoonmoeder doet al het huishoudelyke werk, zij kook, maakt schoon en doet de inkopen en dat geeft my het ge voel geheel onnuttig te zyn en mijn huishoudelijke taak niet aan te kunnen. De rechter -vilde de kwestie i van aparte woningen nog even terzyde laten maar besloot wel de schoonmoeder op te roepen om haar dringend te verzoeken niet „al te goed" te willen zyn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9