T&hcVi Mevrouw, u krijgt het bestel „Arenda" moet wel „Arendina" heten Herv. Ger. Zendingsbond hield toogdag in Driebergen Verkeerslessen verwerkt in een vlot toneelstuk „Naam bestaat niet", zegt ambtenaar in Leiderdorp Internationale scheepsvloot in Rotterdam Verwen Uzelf Chroesjtsjow naar Amerika? ALLIED BULBGROWERS" (SASSENHEIM) OPGERICHT Termijn voor verdrag met Oostzone Amerikaans miljonairs ,doen land ons in precies een dag VROUW MET HANDDOEK GEWURGD Zinkende Jan in IJmuiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 augustus 1962 Tweede blad no. 30720 Honderden uit Leiden en omgeving woonden zendingsdag bij Onder de eeuwenoude dennen van het Rüsenburgse Bos te Driebergen hield de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk gisteren zijn landelijke zendingsdag. Ettelijke duizenden zendingsvrienden uit alle streken van ons land waren op deze toogdag bijeen. Onder hen bevonden zich honderden bezoekers uit o.a. Katwijk, Noordwijk, Leiden, Rijnsburg en Valkenburg. Vele predikanten waren met hun gemeenteleden meegekomen. Opval lend was ook de belangstelling der jongeren voor deze zendingsdag. Enkele uren luisterde men met grote aandacht naar de verschillen de toespraken, die in het bijzonder betrekking hadden op de huidige si tuatie in het zendingswerk. Het thuisfront van de zending werd op gewekt tot „Doorgaan". Dit was het onderwerp van ds. L. Kievit uit Putten. Het zendingswerk moet doorgaan, aldus spreker, om dat de Koning tot het einde door ging. Het welbehagen Gods is daar van de diepste grond. Zendingsdirector ds. J. de Lange uit Utrecht sloot daarop aan met „Stilstand is achteruitgang". Hij be paalde zijn gehoor bij de diverse moeilijkheden, welke zich op de zen dingsterreinen voordoen en de pro blemen waarmede de zending wor stelt. In godskracht voortgaan Ds. De Lange wees op het isole ment van de Toradja-kerk op Cele bes. Sedert het begin van het Jaar komt geen brief uit Nederland meer Indonesië binnen, alleen nog maar langs omwegen. „Stilstand betekent echter achteruitgang", aldus spre ker „en daarom hebben wij in Gods kracht voort te gaan". Zeer verheugd was ds. De Lange omdat de vroegere zendingspredikant ds. D. J. van Dijk die thans de ge meente van Eemnes dient, meer tijd beschikbaar heeft voor de cor respondentie met de kerken van In donesië. Spreker hoopte, dat de deur tot Indonesië weer zou opengaan, als de onderhandelingen over Nieuw- Guinea hun beslag zullen hebben gtkregen. Aan een vurige wens van de Toradja-kerk: samen zendeling Van Loosdrecht te herdenken, kan dan worden voldaan. Blij was de zendingsdirector met de wetenschap, dat de kerken van Indonesië ondanks alle moeilijkhe den hun broeders in Christus uit ons land met open armen zullen ontvangen. Ds. Van Dijk is thans bezig met het vertalen van de Heidelbergse Catechismus in de Indonesische taal. Dit leer- en troostboek is het beste wat wij de kerken in Indonesië kun nen geven. Hoe het gesteld is op het zendings terrein in Kenya vertelden de zen dingsarbeiders ds. Tigchelaar, ds. Lam, dokter Van Riessen en zuster Stuurman vla de bandrecorder aan de duizenden luisteraars. Zuster G. C. van der Hooff bracht op deze zen dingsdag de groeten over van de To radja-kerk. terwijl de heer H. van 'tVeld uit Leiderdorp, die zich spe cialiseert om straks de bijbel te kunnen vertalen In de negertalen van Afrika. In een toespraak op wekte tot steun en gebed voor dit werk. De voorzitter van de Ger. Zen dingsbond ln de Ned. Herv. Kerk, ds. A. Meijers uit Utrecht opende de bijeenkomst met een toespraak over „Geschoeide voeten". Op geschoeide voeten wordt een heilige oorlog ge voerd, waarbij het gaat om de hoog ste vrede, een vrede niet alleen voor zichzelf, maar ook voor anderen. In een ernstig woord stelde ds. C. Vos uit Bennekom de vraag of er nog wel zendingsdrang in de kerk is. Als de liefde tot de zending ont breekt, ls er lets mis met ons, aldus spreker. Zendingswerk is het meest deemoedige werk wat er te doen valt. Het maakt niet de mens, maar God groot. Ds. Vos besloot met een ern stige opwekking, speciaal ook tot de jongeren, tot persoonlijk geloof en bekering. In de middagsamenkomst sprak ds. S. Meijers uit Amerika over. „Een stem van de hoogte der bergen". De- COLLECTE VOOR BUITENSCHOOL Morgen trekt het bloemencorso weer door de Leidse straten. Ieder een weet dat. Maar weet iedereen ook dat er morgen de gehele dag gecol lecteerd wordt voor de Leidsche Bui tenschool? Collectanten kunnen zich nog aanmelden vandaag van 2 tot 9.30 en morgen vanaf 8.30 's ochtends in „De Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn. Het bestuur van de Ouderver eniging Leidsche Buitenschool ver wacht, dat de Leidenaai;s met gulle hand zullen geven. Bij K.b. is herbenoemd in de pachtkamer van het Kantongerecht alhier tot plaatsvervanger van het eerste lid, de heer H. van Egmond. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Apolonia Cornelia Johanna, dr van P. G. M. van Houten en J. C. J. Mou nts; Wouter, zn van J. W. Bruning en R. B. de Bruljn; Florentina Alida Maria, dr van J. G. Ligtvoet en J. v. d. Heijden; iriana Willemina. dr van A. W. Dijkman en M. Kooij; Joost Chrlstiaan. zn van M. N. van Egmond en R. J. Nieman; Wolter, zn van IJ. v. d. Schinkel en M. C. Vos; Wilhel- mina, dr van A. A. Owel en A. P. de Wolf; Er lek Walter, zn van A. van Houten en M. C. de Vos. GETROUWD A. L. GuleiJ en A. A. Anneeze; A. H Schilthuizen en W. M. Catin; D. F. B. de Wit en A. M. B. Sjardijn; J. A. M. van Velzen en G. C. P. l'Amie; J. C. M Wassenaar en A. M. E. van Haas teren: W. Kapteijn en P. A. van Ipe- ren; A. J. A. van Dam en E. Regeer OVERLEDEN J. T. Kuip. 15 Jr. dochter; A. Kroon. 82 Jr, man; A. Bikkers, 71 Jr, man. ze toespraak werd over de N.C.R.V. uitgezonden. Ds. Biesbroek te IJsselmuiden be handelde daarna „Ook de heidenen bekering". Bekering is zondaar worden voor God, al zal de heiden dit mo gelijk anders beleven dan wij, aldus spreker. Hij constateerde een malaise in het zendingswerk. Het gaat wel eens an ders dan wij berekend hebben. Dan moeten we akkers achterlaten, waar wij jarenlang gezaaid hebben. Het zendingswerk mag niet gelij ken op de hulp van de Unesco, hoe nuttig de materiële verzorging ook is. Bovenal is geestelijk voedsel no dig. Ds. P. zyistra uit Vlaardingen sprak een slotwoord over „Jezus Christus. het begin en het ein de". Tour de Frats Een toclit met hindernissen De Tour de Frats-rennertjes mochten gisteren in Rotterdam het Feijenoord-stadion bezichtigen. Het hoogtepunt van dit bezoek was ech ter de persoonlijke ontmoeting met niemand minder dan Coen Molijn. De befaamde Feijenoord-speler stelde met slimme schoten enkele renners- met-doelman-aspiraties op de proef. Toen begon de karavaan aan de tocht naar Breda, die overigens niet zonder moeilijkheden verliep. De eer ste moeilijkheid deed zich voor, toen de bezemwagen op een zeker ogen blik spoorloos was. Niet lang daarna stond Ome Joop zonder benzine in een doodlopend straatje. Vlak voor Breda verdwaalde de gehele volgkara- vaan. En of dit alles nog niet ge noeg was: Ome Joop kreeg een lekke band. Er bleef voor de renners dus niet veel anders over dan wachten. De wachtperioden werden echter ver kort door het schouwspel van een jongeling die tot tweemaal toe tot aan zijn nek in de sloot sprong. De ploeg van de Leidse Jeugd Tour blijft zijn woordje in de strijd meespreken. Tijdnood dwong de wedstrijdleiding de sprint in Tilburg te laten verval len. Nog steeds draagt Hans Solle- veld de gele trui om de schouders. Hij wist zijn voorsprong op zyn naaste concurrenten zelfs nog iets te ver groten. Uit dit autowrak werden zeven doden gehaald na een botsing in Culham in Engeland. Slechts één van de acht inzittenden, een meisje, van zes jaar. overleefde het ongeval. Burgemeester hervat functie Maandag 27 augustus Het is te verwachten, dat de bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, maandag 27 augustus zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. Het is de bedoeling, dat de burgemeester die dag ook de raad. welke dan voor het laatst in zijn huidige samenstelling bijeenkomt, zal presideren. M. H. Noteboom neemt afscheid van Ons Doel De heer M. H. Noteboom, die 35 jaar een bestuursfunctie in de Wo ningbouwvereniging „Ons Doel" heeft bekleed, heeft gemeend thans uit het bestuur te moeten terugtreden. Ter gelegenheid van dit afscheid wordt hem op zaterdag 25 augustus van 3—5 uur in restaurant Van der Heijden een receptie aangeboden. ADVERTENTIE U krijgt beslist het beste, als u Knorr bouillontabletten vraagt. Nieuw en modern, samengesteld van 't fijnste vlees en voor zien van heerlijke kruiden. Neem Knorr bouillontabletten voor uw eigengemaakte soep, voor uw drinkbouillon of als smaakverfijner voor uw gerechten! Dubbeltablet Vleesbouillon 35 ct Dubbeltablet Kippenbouillon 40 ct Opvoering Kijk Uit Ook in Leiden een succes Gezien het succes van vorig jaar heeft de Centrale Commissie voor de Leidse Jeugd-Vakantiebezigheden ook dit jaar weer twee jeugdtoneel- voorstellingen aan haar programma toegevoegd. In dit kader hebben gis termiddag ruim 1200 jeugdige va- kantievierders van de Leidse Speel tuinverenigingen genoten van het jeugdtoneelstuk „Kijk Uit", dat in het met zon overgoten openlucht theater „Het Boshof" Kikkerpolder) werd opgevoerd door het Haagse to neelgezelschap „Spelenderwijs". Dit gezelschap legt zich onder re gie van Jos Molenkamp met veel succes geheel toe op instructief jeugdtoneel en kreeg vorig jaar reeds in Leiden de nodige bekendheid door de opvoering van „Opgeruimd staat netjes" en „De avondturen van koe Kiekeboe". De schrijver van deze successtukken, Hans Bolland, die te vens lid van het gezelschap is kan de eerste Nederlandse auteur ge noemd worden, die het- verkeersop- voedend element in zijn werk heeft ingelast zonder hinderlijk te morali seren. Met „Kijk Uit" oogstten Hans Bolland en „Spelenderwijs" weer overal in het land groot succes, om dat ook de jeugd niet alleen een prettige middag wordt bezorgd doch weer alle elementen aanwezig zijn om een bijdrage te leveren tot de verkeerskennis van de schooljeugd. In „Kijk Uit" maken de jeugdige toeschouwers kennis met Pim een schooljongen die op de vlucht is „Arenda" komt niet voor in het namenregister en kan niet in deze vorm bij de Burgerlijke Stand wor den ingeschreven. Deze boodschap kreeg de heer P. J. Kuilenburg, Wil len de Zwügerlaan 26 in Leiderdorp toen hij op 13 juli j.I. aangifte deed Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Woldendorp c.a. J. Hoe- kert, kand. te Leiden te Bodegra ven (toez W. Balke te Langerak. Aangenomen naar Lippenhuizen-Hem- rik W. A. Hage, kand. te Dordrecht naar Aagtekerke (Z.) B. Duisterhof. kand. te Meteren. die bedankte voor Zevenhoven naar Den Bommel (Z.-H.) T. van 't Veld, kand. te Ni.j- kerk, die bedankte voor Goudswaard (toez.). Bedankt voor Katwijk a/Zee (7de pred.pl.) J. J. Poot te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Edam M. Hlensch, kand. te Haarlem te Grijpskerke (Z.) en te Rockanje L. Herlaar. kand. te Am sterdam. Bedankt voor Geelong (Aus tralië) B. Wentsel te Oudewater. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Opheusden Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTEN IN NEI). Tweetal te Dinteloord T. Dorresteijn t< Opheusden en C. van de Woestijne te Barneveld. van wie eerstgenoemde ls beroepen. Beroepen te Hilversum C v„n de Woestijne te Barneveld. Vrije uitwisseling tussen kerken Dr. Arthur Ramsey, aartsbisschop van Canterbury heeft de Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan tijdens een onderhoud te Moskou medegedeeld, te hopen, dat de Rus sische en Engelse regeringen de „grootstmogelijke vrijheid" van uit wisseling zouden toestaan tussen de Russische en Anglicaanse kerken. Dr. Ramsy heeft de Russische mi nister gezegd, dat de vrije uitwisse ling tussen kerken „een belangrijk onderdeel vormt van culturele uit wisseling". De Britse aartsbisschop zei in zijn gesprek met Mikojan te hebben toegegeven, „dat in het ver leden godsdienst en kerken fouten hebben gemaakt". Hij had er echter voor gewaarschuwd, dat ook de we tenschap zowel fouten als goede din gen met zich mee kon brengen. Over zijn gesprekken met Russi sche religieuze leiders zei hij: „Er hebben «geen feitelijke onderhande lingen plaats gehad. Wij bevinden ons in het stadium van vriendschap pelijke, informele besprekingen om de weg vrij te maken voor onderhan delingen op een later tijdstip' Volgens dr. Ramsey was het groot ste struikelblok voor een grotere een heid „de lange scheiding van het oostelijke en westelijke christendom, die ertoe geleid heeft dat de kerken verschillende opvattingen hebben". van de geboorte van zün dochtertje. Het meisje .luistert' nu officieel naar het minder welluidende „Arendina" De heer en mevrouw Kuilenberg zijn niet van plan zich by het besluit van de ambtenaar van de Burger lijke Stand neer te leggen, en zoe ken (in de beste verstandhouding met die ambtenaar overigens) een uitweg om alsnog de naam „Arenda" in het bevolkingsregister te laten boeken. „Als wij maar kunnen aantonen, dat „Arenda" een bestaande naam is. zün alle moeilijkheden van de baan. Het grootste bezwaar van de ambtenaar was, dat deze naam die afgeleid is van Arend, noch in de encyclopedie van J. A. Meyers, noch in die van J. C. Luitingh en A. Hui- zinga voorkomt", vertelt de teleur gestelde heer Kuilenberg. „Ik ben er van overtuigd, dat ik deze naam enige maanden geleden ergens gele zen heb", vervolgt hij. „Maar wan neer en waar?" Enige tijd geleden heeft zich een soortgelijk geval in Drente voorge daan: „Siebrina" was toen de om streden naam. Na veel geharrewar is deze naam tenslotte toch in die vorm ingeschreven. Duidelijk is toen gesteld, dat de bovengenoemde en cyclopedieën slechts als leidraad die nen. Een naam, die niet in een van deze boekwerken voorkomt, kan niet vanzelfsprekend als „niet-bestaand" worden beschouwd. Met deze vrij va ge instructies wordt dus wel het een en ander van de fantasie van de be trokken ambtenaar gevraagd. En zo kan het voorkomen, dat een naam, die in de ene gemeente wél, in de andere gemeente niet wordt geaccep teerd. Heeft Churchill geelzucht gehad? (Van onze Londense correspondent) Lady Churchill verklaarde gisteren naar aanleiding van berichten dat Sir Winston een aanval van geelzucht zou hebben gehad, dat hy iets heeft opgelopen, maar dat het weer voor- bü is. Zij zei na haar bezoek, dat een uur duurde, dat Sir Winston thans weer beter is. Officieel worde ontkend dat Chur chill geelzucht heeft gehad. In het verleden heeft hy aan deze ziekte ge leden. Lord Moran,, zijn ïyfarts, ver klaarde dat het goed gaat met de pa tiënt en dat deze dagelijks bezoekers ontvangt. „Er is helemaal geen reden voor lar -gdheid geweest". Lord Moran verklaarde verder dat er op het ogenblik nog niet aan wordt gedacht Sir Winston naar huis te sturen. Zoals men weet was men vorige week bezig voorbereidingen daartoe te treffen. Gisteren kreeg Churchill ook bezoek van zün oude vriend en collega Lord Avon, de vroegere Sir Anthony Eden. Lord Avon verklaarde dat Sir Winston er uitstekend uitzag en profiteert van de zon, die in zyn kamer komt. Na afloop van de zg. „tall ships race" van Torbay naar Hoek van Holland zal Rotterdam niet alleen worden bezocht door de zeilschepen, die aan deze zeezeilwedstrijd hebben deelgenomen, doch ook door een aan tal oorlogsbodems van verschillende nationaliteit. Het gros van deze schepen zal op vrijdag 17 dan wel zaterdag 18 augustus te Rotterdam aankomen en aan de Parkkade ligplaats kiezen. Gedurende dat weekeinde en ook up maandag 20 augustus zullen aan het oostelijk einde van deze kade gemeerd liggen de Franse vliegtuig directie- tevens onderzeebootjager „Forbin", het Nederlandse fregat hr. ms. „De Zeeuw", de Franse zeilende sonoolschepen „La Belle Poule", en .I.'Entoile", de Duitse opleidingsbark „Gorch Fock" en het Britse anti- onderzeebootfregat „Ursamet daar naast de Nederlandse oceaan-mü- nenveger „Onverdroten". Op deze beide naast elkaar ge meerd liggende oorlogsschepen vol gen respectleveiyk de grote en bü- zonder fraaie Noorse driemaster „Sorlande" en het niet door zeilen, doch door prozaische machines voort gestuwde Noorse opleidingsschip voor de koopvaardu „Haakon VII". Deze lange rij van veelsoortige schepen wordt gesloten door de Belgische oceaan-mijnenveger „G Truffauf'.W De meeste van deze oorlogsschepen en zeilschepen zullen gedurende hun verblijf te Rotterdam dagelijks ge durende enige uren bezichtigd kun nen worden. OE THANT NAAR MOSKOU Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft gisteren op een persconferentie in New York meegedeeld, dat hij op 24 augustus Moskou zal bezoeken voor overleg met Chroesjtsjow. voor een politieagent omdat hy een aanrijding heeft veroorzaakt met een fiets. In het bos gekomen valt Pim in slaap. In zijn droom spoelt hy als schipbreukeling met een grote kist aan op de kust van een ver land, waar een sultan regeert. In die kist zitten vreemde borden met te kens die niemand begrüpt, een witte jas en een „spiegelei", welke in het land van de sultan totaal onbekend zün. Daar Pim plotseling is verdwenen, looft de sultan 5000 goudstukken uit voor diegene, die het raadsel van de borden weet op te lossen. Na een reeks van spannende avonturen keert Pim uiteindelijk weer in het paleis terug en legt de betekenis van de «verkeers) borden, de witte jas en het „spiegelei" aan de sultan uit. Hierbij blijkt dat Pim heel wat meer van de verkeersregels afweet dan zijn verkeersexamen deed vermoe den en de sultan, die alles prachtig vindt, neemt het besluit om in de drukke hoofdstad van zijn rijk over al verkeersborden te laten plaatsen om aan de door kamelen en muilezels veroorzaakte verkeerschaos een ein de te maken. Als Pim wakker wordt neemt hij het besluit voortaan echt zijn best te doen en mee te werken aan de verkeersveiligheid. Bij het jeugdige Leidse publiek sloeg „Kyk Uit" gistermiddag aan mede dank zij de wijze waarop Jos Molenkamp en de zijnen met veel humor en zichtbaar plezier de jeugdige toe schouwers weten te boeien. Tot het welslagen van het geheel droegen ook nu de kostumering en het decor weer veel by. PLOTSELIJG RIJWEG OVERGESTOKEN Bij het plotseling oversteken van de Lage Rijndijk is gistermiddag de 11-jarige Jan Rootse uit de Flores- straat tegen een auto aangelopen. De E.H.D. heeft de jongen, die een her- senschuddine opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overg bracht. A«1 verte Houd Uw lichaamshuid fris en jeugdig. Voorkom onaangename transpiratie- geurtjes bij ontspanning en bij Uw werk. De gehele dag fris en fit lülLbl POEDER 3TR00IBUS f. 1,35 NAVUIZAKJE 85 ct Volgens bepaalde diplomatieke kringen in Washington zou de Rus sische premier Chroesjtsjow het voornemen koesteren in september of oktober a.s. naar New York te reizen ter bijwoning van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. Tydens zijn bezoek aan de VS zal hy mogelijk een ontmoeting hebben met president Kennedy, hetzij in Washington, hetzij in New York. In officiële Amerikaanse kringen sluit men de mogelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjow aan de VS niet uit. maar men onthoudt zich van elk commentaar. Londen weigert asiel aan Soblen Robert Soblen, die in de VS tot levenslang is veroordeeld omdat hij voor Rusland spio neerde krijgt geen politiek asiel in Engeland. Dit is gisteren in het Lagerhuis meegedeeld door de Britse minister van binnen landse Zaken, Henry Brooke. Soblen zal naar de VS worden teruggestuurd. Zoals bekend vluchtte hij naar Israël. Op last van de Israëlische re gering werd hij gedeporteerd. Op weg naai New York bracht hy zich met een mes verwondingen toe. In Lon den werd hij in een ziekenhuis op genomen. Van daaruit heeft hij alles in het werk gesteld om in Engeland te kunnen blijven. Als laatste stap verzocht hij de minister van Binnen landse Zaken om politiek asiel. Brooke zei, dat er geen reden be stond voor het verlenen van politiek asiel aan Soblen. Hij stond namelijk in de V.S. niet bloot aan vervolging vanwege zijn politieke overtuiging of huidskleur. Soblen was een veroor deelde spion, die zich had willen ont trekken aan een straf, hem opgelegd door een rechtbank van een demo cratisch land. Daarom, aldus Brooke, moeten wij de situatie onder de ogen zien die ontstaan zou zyn als Soblen zonder verwondingen in Engeland zou zijn aangekomen en op grond van deze situatie handelen. Soblen zou dan stellig geen voet op Britse bodem hebben mogen zetten. Alg. kinderbijslag per 1 januari '63 Blijkens Staatsblad 256 zal de wet tot vaststelling van een algemene kinderbijslagverzekering in werking treden op 1 Januari 1963. n De onverwachte reis van de Oost- duitse president, Ulbricht. naar Mos kou kan volgens de mening van poli tieke waarnemers uit West-Duitsland alleen maar verklaard worden in het licht van de kwestie van een vre desverdrag. Men wüst er op dat de laatste tijd ook steeds meer in toe spraken van Sowjetrussische politici en andere commentaren van die kant opgemerkt werd, dat men niet eeuwig op een vredesverdrag met Duitsland kan wachten. In elk geval zou te verwachten zün dat bij de huidige besprekingen in Moskou een termen voor het sluiten van een verdrag ge steld zal worden. Van de aanvang af schynen de Oostduitse machthebbers meer haast met het sluiten van een vredesver drag te hebben willen maken dan de Sowjetrussische. Het duideiykst trad het Oostduitse ongeduld aan de dag toen Chroesjtsjow na het falen "an de Parijse topconferentie in mei 1960 van een termen van nog min stens zes k acht maanden sprak. Maar inmiddels zün deze termijn en ook alle andere door Chroesjtsjow genoemde, verstreken. Resten opgegraven van Phoenipche stad in Israël Bij Caesarea in Israël zijn dezer dagen, bij de pas begonnen sei zoenopgravingen, vondsten ge daan die teruggaan tot de hel lenistische periode. De oudheid kundigen van de Hebreeuwse uni versiteit, die aan de opgravingen deelnemen, menen dat men te maken heeft met overblijfselen van „Migdal Straton", ofwel ..Sar- son". een Phoenicische stad uit de derde en tweede eeuw voor Chris tus. Zij baseren deze mening op de vondst van een Grieks zegel uit Rhodos op een aarden kruik van een type dat in die tijd werd uit gevoerd. Dit ls het vierde uitgravingsseizoen op deze plek. Eind deze maand hoopt men de omtrekken te hebben bloot gelegd van de joodse wijk die tegen het einde van de tweede-tempelpe riode werd gebouwd. Verder is op de plek van een sy nagoge uit de derde eeuw voor Chris tus by Caesarea een party van 3.700 bronzen munten gevonden, waar schijnlijk de opbrengst van een col lecte. Aan de zeekust ten noorden van Acre heeft een Italiaanse ploeg een kruisvaarders-arsenaal gevonden dat een groot aantal wapens van ver schillend type bevatte, vyftien geld stukken en stenen voor het afschie ten met katapulten. Zeven bloembollenkwekers en -han delaren hebben, biykens het büvoeg- sel van de Staatscourant opgericht de Verenigde Bloemhollenhandel „Al lied Bulbgrowers" N.V. in Sassen- heim. Van het maatschappeiyk kapitaal ad f. 150.000, verdeeld in 150 aan delen van f. 1000, zijn 35 aandelen geplaatst, en wel vijf bij elk van de navolgende oprichters t.w. Konink lijke Nederlandsche Bloemkwekerij en Exporthandel Gebrs. Van Zan ten in Hillegom, gebr. Driehuizen in Lisse, H. Verdegaal en Zonen in Sassenheim, Anton Nüssen en Zo nen in Santpoort, G. B. de Vroomen en Zonen in Warmond. L. Rotte veel en Zonen in Sassenheim, Gebr. Bergman in Sassenheim. De nieuwe n.v. beoogt o.m. bemiddeling te ver lenen by het verkrügen en uitvoeren van exportorders van bloembollen gewassen en planten, het geven van voorlichting aan buitenlandse afne mers van deze artikelen, het uitvoe- Een dag lag het Zweedse passagiersschip „Gripsholm" in de Rot terdamse haven. Zyn 350 Amerikaanse passagiers gingen aan land om in veertien autobussen „even" Nederland te doen. Een uitgekiend toer- programma was opge steld. Om kwart over negen gisterochtend stonden de miljonairs al bij de molens in Kinder - dyk. Vandaar voerde de tocht door Rotterdam. Drie kwartier was uitge trokken om Delft te zien. bestem- de volgende ming. Deze Amerikanen zyn al onderweg sinds 28 juni. Ze maken een crui- sereis van 47 dagen langs de Europese ha vens. Ze zijn op IJsland geweest. Ze voeren langs de Noordkaap. Ze gingen overal aan land, waar de „Gripsholm aan de kant kon komen Bergen, Oslo, Göteborg normaal vaart dit Zweedse schip op de iyn GöteborgNew York Kopenhagen, Stockholm Helsinki, Leningrad, Hamburg, Rotterdam, Toen werd koers gezet om maar de voornaam- naar Den Haag, waar na ste aanloophavens te een rondriten het Kur- noemen. Van Antwerpen haus in Scheveningen werd geluncht. Terug koerst de Zweed nog naar Ierland. Op 13 au- naar Rotterdam om een gustus zün de Amerika uur over de Lynbaan te nen weer thuis. Volgend dwalen. Daarna terug jaar komt de Zweed naar boord om verder te varen. Antwerpen was weer een dag naar Rot terdam. In het Kurhaus-hotel te Scheveningen deden de Amerikanen zich te goed aan een typisch Hollands gerecht: „Jan in de zak", op de menu kaart geannonceerd als „Jack in the bag"-pud- ding. Dit nagerecht werd met enig ceremonieel maar binnengebracht, hetgeen zeer op prijs gesteld werd. Zij fotografeerden en filmden het tafereel van de kelners, die met letters in de hand de naam „Jan in de zak" vormden, dan ook y lings. Voor het geval zy zelf, wanneer zij weer thuis zün, dit gerecht ook eens willen bereiden, kregen zy een exemplaar van een speciale editie van het E.M.S.-blad „De Scheveningse Koerier", waarin het recept van „Jack in the bag" was opgenomen. ren voor eigen rekening van derge lijke exportorders, en in het alge meen de binnen- en buitenlandse handel in de hiervoor omschreven artikelen. De directie zal worden ge voerd door de heren A. H. Bergman, H. W. Verdegaal en J. M. Duinho ven. OPBLAASBAAR RUIMTESTATION In het wetenschappelijk centrum van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, het „Lewis Centre" is een experimenteel model van een op blaasbaar ruimtestation getoond, dat drie tot tien astronauten kan her bergen. Het grote voordeel van dit ruimte station is. dat het in een betrek- keiyk klein pakket kan worden sa mengepakt vóór de lancering en niet in losse onderdelen omhoog gestuurd behoeft te worden. Een ander voordeel is, dat de veer krachtige stof, waarvan het ruimte station is gemaakt, bestand is tegen een bombardement door meteorieten Het station heeft de vorm van een grote autoband. In de ring is plaats voor slaapbanken en voor instrumen ten: er is een gangpad en er kun nen vele wetenschappelijke bezighe den uitgevoerd worden. Het meubilair in het ruimtestation is gemaakt van met rubber ge- impregneerd opblaasbaar materiaal. Het ruimtestation zou versterkt kunnen worden met metalen banden. In het midden ervan zou een meta len sluis moeten komen, waar de as tronauten het station kunnen in en uit gaan. In het midden zou ook de landingsplaats komen van de ra ketten met voorraden en manschap pen. Aan de metalen versterkingsring rond het ruimtestation kunnen door gas aangedreven raketten worden geplaatst, die de band een draaiende beweging zouden kunnen geven, zo dat de astronauten zouden kunnen profiteren van de als zwaartekracht fungerende middelpunt vliedende kracht. Het station is tien meter in door snee. De buis is ruim twee meter in doorsnee. „Ik heb een vrouw gewurgd ln het Annadal-flatgebouw in Maastricht", zei de man. die gistermiddag in Kerk- rade het politiebureau was binnen gestapt. Een snel telefoontje naar de Maastrichtse politie en een nog snel ler onderzoek, stelde de man ln het geiyk. De recherche vond in de aan geduide flat inderdaad de bewoon ster, een 38-jarige weduwe levenloos ln de slaapkamer, zy was met een handdoek gewurgd. De evenoude dader, die ln Heerlen woont, verklaarde voor de recherche de vrouw tijdens een twistgesprek te hebben gedood in een moment van dolle woede. Met een doek, die voor her, grüpen dag. De vier kinderen van de weduwe, een 17-jarige dochter en drie zoons van 7 tot 10 jaar waren niet thuis. De dader kende de vrouw al en kele Jaren uit de tUd, toen haar man nog leefde en kwam haar vrij ge regeld bezoeken. De man is in het huis van bewa ring ingesloten en zal vandaag voor de officier van Justitie worden gé- leid. Dr. Zeldenrust van het Gerech- teiyk Laboratorium ln Den Haag heeft gisteravond sectie op het stof- felyk overschot verricht. De zeesleepboot „Titan" heeft de ln zinkende toestand verkerende mo- torlogger IJmuiden 81 „Jan" van morgen om vier uur IJmuiden binnen gesleept. De bemanning van de „Titan" had gistermiddag twee hergingspompen aan boord geplaatst. Bij aankomst te IJmuiden werd nog steeds in de lek geslagen machinekamer gepompt. De logger heeft eerst aan de vishal te IJmuiden de vangst verkocht en is daarna voor onderzoek en repara tie opgenomen in het heisdok

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3