Womsiwor dreigt met een regering in ballingschap POT.ITIF.KF, RUZIE IN ALGIERS BIJGELEGD DAKREPARATIE Eerste toestel van luchtbrug vertraagd Oe Thant noemt als einddatum: 18sept Kabinet BIJEEN ROUTE CORSO NOZEMTERREUR verstoort Terschellings vakantievreugd (§ud ALS OVERDRACHT NW.-GUINEA DOORGAAT WEERBERICHT Stammenstrijd in Baliemvallei Duidelijke zege voor Ben Bella ZWART teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 No. 30720 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A L van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR ^EIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Herman Womsiwor, Papoealid van de Nieuw-Guinearaad heeft in Sydney gezegd, dat hij zal trachten in Australië een voor lopige regering in ballingschap te vormen als zijn land wordt overgedragen. Womsiwor, die op de terugreis was van Samoa, waar hij heeft deelgenomen aan de Zuid-Pacific-conferentie, voegde er verbit terd aan toe: ,,Als alle andere middelen falen zal mijn volk een guerillaoorlog tegen de Indonesiërs gaan voeren. In het oerwoud kunnen de Papoea's zich altijd handhaven. Tegenover wie dan ook". Womsiwor verklaarde voorts, dat verzoeken om de Papoea's van wa pens te voorzien tot dusver door de Nederlandse regering steeds zijn algeslagen. Hij zei te hopen, dat Australië zijn belofte om het zelfbe schikkingsrecht van alle volken van Nieuw-Guinea te zullen verdedigen, zal nakomen. De veiligheid van de gehele Zuid-Pacific hangt van ons af', zei deze Papoea. ,,Niet Indo nesië wenst westelijk Nieuw-Guinea, maar de Sowjet-Unie. Nederlands Nieuw-Guinea is roodgloeiend en iedereen is bang zich eraan te branden. Het komt me voor, dat de democratische volken ons niet wil len beschermen"aldus Womsiivor. Deze mening van Womsiwor wordt gedeeld door diverse commentatoren in vooral Amerikaanse dagbladen. Het scherpste drukt de New York Herald Tribune zich wel uit. „Er is vrede tot stand gebracht in Nieuw- Guinea, maar de prijs is hoog: de Papoea's zijn verkocht. De bullebak Indonesië's Soekarno krijgt zijn zin, waarmee is aangetoond, dat oor log en het dreigen daarmee nog steeds doeltreffend is. Het is een les, die zal worden begrepen door de lei ders van andere nieuwe naties, wier ambities, evenals die van Soekarno, buiten hun eigen grenzen liggen. Het bereikte akkoord voorziet in een uit eindelijke volks temming over de toekomst van de Papoea's, onder toe zicht van de V.N. Er kan echter maar weinig hoop bestaan dat dit meer zal worden dan een formaliteit. Soekarno is niet iemand, die zich door demo cratie dwars zal laten zitten en in zo'n primitief gebied zijn de moge lijkheden voor Soekarno na zes jaar Indonesisch bewind een overwinning te behalen, vrywel onbeperkt. Het verwijderen van een oorlogsdreiging is, op zichzelf, altijd welkom. Maar laat ons hopen, dat deze gang van zaken niet te veel school maakt. Soe karno heeft door zijn imperialistische avonturen zijn land aan de rand van een bankroet gebracht. Hij heeft de toekomst van zijn land aan de Sow- jets verpand om aan wapens te ko men. Zodoende heeft hy een reeds gevaarlijk cirkelende inflatie vrijwel De ministerraad is vanmorgen om tien uur bijeengekomen. De minis ters Cals, Zijlstra, De Pous en Luns waren niet aanwezig. Vanmiddag is de kwestie-Nieuw-Guinea aan de orde geweest. Toen namen ook minister Luns en de staatssecreta rissen Bot, Calmeyer en De Jong aan de besprekingen deel. Dr. Van Royen voegde zich omstreeks vier uur bü het gezelschap. Zoals bekend is minister Cals op weg naar de Nederlandse Antillen. Minister De Pous leidt de Neder landse delegatie bij de EEG-be- sprekingen te Brussel. Minister Zijlstra is met vakantie. Minister Luns woonde hedenmorgen in Wassenaar de herdenkingsdienst bij voor de overleden Canadese ambassadeur. LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, la' r en kele opklaringen er. vo -namelijk in het binnenland ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en west. Lagere middagtem- peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Depressie bij Schc tland doet de zw- wind toenemen. Na zwak regenfront morgen, ook opklaringen met nog op enkele plaatsen een buitje. Overdag 18 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Depressie bereikt noor lelijk deel van de Noordzee, waardoor een licht onstabiel week einde met een frisse zeewind. 4 AUGUSTU Zon op: 05.05 onder: 20.26: Maan op: 09.05 onder: 22.15. Hoogwater te Katwijk: te 5.31 en 17.54 uur. Laagwater te 1.27 en 13.41 uur. in een baan om de aarde geschoten. Deze groeiende Indonesische afhan kelijkheid van de Sowjet-Unie was, ironisch genoeg, een van de redenen, waarom Amerika zozeer aandrong op een akkoord op de voorwaarden van de agressor". Soortgelijke geluiden kan men ook vinden in andere kranten in Ame rika. En in Australië. Men is geluk kig met de vrede, maar de prijs wordt hoog geacht. De waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant verwacht intussen, dat hst ak koord zijn officiële beslag zal kry- gen in de Algemene Vergadering, die op 18 september bijeenkomt. Het for mele overleg zal dus tevoren in zijn tegenwoordigheid moeten plaats heb ben. Oe Thant rekent er op, dat Ne derland en Indonesië gezamenlijk een resolutie zullen indienen bij het begin van de zitting. Onmiddellijk na aanvaarding van deze resolutie zou hijzelf een speciale vertegen woordiger aanwijzen voor Nieuw- Guinea. De Algemene Vergadering moet hem dan machtigen het ak koord in praktijk te brengen, zonder dat dit de Verenigde Naties iets mag kosten. Men vroeg Oe Thant of het recht van zelfbeschikking van de Papoea's beter gegarandeerd zou worden dan dat recht van de bevolking van Kasjmir. Oe Thant omzeilde een rechtstreeks antwoord: „Waar de re geringen van Nederland en Indonesië het over eens zullen worden, dat zal ook door mij worden aanvaard". Voordat in New York half augustus die formele onderhandelingen kun nen beginnen, zullen de delegaties in het buitenhuis bij Middleburg nog heel wat werk moeten verzetten. Niet, dat nog ernstige conflicts punten zijn overgebleven, maar tal van vragen omtrent organisatie, deviezenregeling en rechtspraak behoeven nog een antwoord voordat de Verenigde Na ties althans zekere richtlijnen zullen hebben voor het bestuur tijdens de interimperiode. Twintig politiemannen uit Hollan- dia zijn per vliegtuig naar de Ba liemvallei op westelijk Nieuw Guinea gezonden om twee oorlogvoerende stammen van elkaar te scheiden. Een Amerikaanse missionaris, die bij de Wolo's verblijft, heeft gemeld, dat verscheidene leden van de Wolostam zijn gesneuveld in gevechten met Uoewa's. De onenigheid, die reeds twee maanden duurt, gaat over een stuk grond. De Iloewa's hadden ge tracht zich toegang te verschaffen tot een kleine vallei, die door de Wolostam wordt bewoond. Beide stammen omvatten elk ongeveer dui zend leden Voldaan De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren gezegd, dat aan de In donesische eisen in hoofdzaak was voldaan. De bewindsman heeft een onderhoud van een uur met presi dent Soekarno gehad. Na afloop daarvan zei hij: „Ik heb rapport uitgebracht. Het wordt nu zorgvuldig door de president bestudeerd". Motorstoring in Beiroet De operatie Spectrum, code naam voor de repatriëring van vrouwen en kinderen, begint in Nieuw-Guinea goed op gang te komen. Uit Merauke zijn prak- Het Rynsburgse bloemencorso, dat morgen onder het motto „Am bacht en Bloemen" door de straten van Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden zal trekken, neemt de volgende route: Rijnsburg 1.30 uur nam. Vertrek van terrein Veiling „Flora", Oegstgeesterweg, Brouwer straat, Noordeinde, Petronella van Saksenstraat, Evertsenstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Herenweg, Kerkstraat, Vliet NZ, Koe- straatbrug, Vliet ZZ, Smidstraat, Oegstgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. Oegstgeest 2.30 uur nam. Rijnzichtweg, Rhijngeesterstraatweg, Endegeesterlaan, Gevers- straat, en via Leidseslraatweg en Rijnsburgerweg naar Leiden. Leiden 3.10 uur nam. Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haar lemmerstraat, Haven, Zijlsingel, Utrechtse Veer, Plantage, Levendaal, Korevaarstraat, Breestraat, (ongeveer te 4.15 uur namiddag), Noordeinde Rembrandtstraat. PAUZE van een uur in de Doelenkazerne. 5.30 uur nam. Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Lammenschans- weg, Tomatenstraat, Zoeterwoudseweg, Vijf-Meilaan, Churchill- laan, Haagweg. Rijnzichtbrug, Morsweg, Morssingel, Stations plein en via de Rijnsburgerweg naar Oegstgeest. Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Rijnzichtweg, Rijnsburgerweg naar Rynsburg. Avondroute door Rijnsburg zoals 's middags. tisch alle vrouwen en kinderen vertrokken. Uit andere plaatsen beginnen de op ruime schaal verspreide speciale formulieren voor opgave voor vertrek in steeds grotere aantallen binnen te komen. Wat Hollandia betreft staan ruim 1400 vrouwen en kinderen gereed om I zodra zij worden afgeroepen te ver trekken. Het totale aantal dat zich heeft opgegeven, is echter veel hoger. Ter versnelling van de mogelijkheid van vertrek heeft de Nederlandse re- ering behalve de twee Super Constel lations voor volgende week ook een DC-8 laten inleggen. Overigens heeft het eerste toestel wel pech gehad. Het is in Beiroet gestrand door motorstoring. Het bleek niet mogelijk het euvel snel te ver helpen. Vanmorgen vroeg is een Su per Constellation van Schiphol opge stegen om de 32 vrouwen en 64 kin deren op te halen. Zy worden nu 1 vannacht op de Amsterdamse lucht haven verwacht, meer dan 24 later dan gedacht was. De Super Constel lation. die in Beiroet staat, zal na reparatie onmiddellyk naar Biak te rugkeren. waardoor het schema van de luchtbrug niet in de war zal ra ken. Maatregelen Op Schiphol zijn vele maatregelen genomen om de repatrianten op te vangen. In een der kantines is door het ministerie van Binnenlandse Za ken een opvangcentrum ingericht. Hier zullen de vrouwen en kinderen meteen na aankomst worden opge nomen in een speciale administratie. Tevens worden de repatrianten daar doorgelicht. De gehele procedure zal naar alle waarschijnlijkheid een uur in beslag nemen. Daarna kunnen de terugkerenden zich bij de wachtende familieleden voegen. De volgende chartervliegtuigen worden zondag a. s. donderdag en volgende week zon dag. telkens om vier uur 's middags op Schiphol verwacht. Voor ambtenaren In overleg tussen de regering en het gouvernement op Nederlands Nieuw-Guinea worden thans alle voorbereidingen getroffen voor de noodzakelijk geachte bijzondere so ciale voorzieningen ten behoeve van Een recente opname van PRINSES IRENE die aanstaande zondag haat 23ste verjaardag viert. (Foto Max Koot) de ambtenaren en hun gezinnen, die binnenkort Nederlands Nieuw-Guinea verlaten. Het streven is er op gericht, deze regelingen zo spoedig mogelijk tot stand te brengen, opdat de betrokke nen hierover niet in onzekerheid be hoeven te verkeren. Volgens dezelfde bron is de regering binnen de gren zen van het mogelijke bereid aan de meeste wensen, die op dit punt reeds naar voren zijn gebracht, tegemoet te komen. De politieke ruzie in Algerije is gisteren bijgelegd. De aanhan gers van premier Ben Khedda en de benbellisten hebben zoals wij gisteren in een deel van onze oplage berichtten - volledige overeenstemming bereikt. Het belangrijkste punt van het akkoord is wel, dat het door Ben Bella geleide politieke bureau in Algiers zal worden beëdigd en zich tot de verkiezingen met alle Alge rijnse binnenlandse aangelegenheden zal bezighouden. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen. die de inleidende onder handelingen met Indonesië voer de, is gisteren op Schiphol aan gekomen Tijdens een persconfe rentie kon hij alleen maar mede delen, dat hij niets te vertellen had. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Hoewel beide partyen water ln de wijn hebben moeten doen, heeft Ben Bella in de Algerijnse machtsstrijd toch wel een duidelijke zege behaald. In naam blyft de voorlopige rege ring onder leiding van Ben Khedda aan het bewind (voor het behartigen van de buitenlandse belangen by voorbeeld), maar in feite maakt nu het politieke bureau de wet uit. Aan Ben Khedda en de zijnen zijn de volgende concessies gedaan: 1» de verkiezingen zullen waarschijnlijk al op 27 augustus worden gehouden; 2) de Nationale Raad (parlement) zal „in beginsel" een week na de verkiezingen bijeenkomen „om de toe stand in ogenschouw te nemen en het vraagstuk van het politieke bu reau te bestuderen". Wat ook door de Nationale Raad zal worden beslist, de belangrijke po litieke taak om kandidatenlijsten voor de verkiezingen op te stellen zal het politieke bureau toevallen. Dit bureau zal ook de FLN in één machtige partij omvormen. Ben Bel la heeft aangekondigd, dat hij tot een één-partijstelsel wil overgaan teneinde van het onafhankelijke Al gerije een socialistische staat te ma ken. In het zeven leden tellende poli tieke bureau hebben de benbellisten de overhand. Slechts één tegenstan der van Ben Bella heeft in dit or gaan zitting: Mohammed Boedjaf. Een verslaggever van het persbu reau Reuter vernam gisteravond in Algiers van zeer welingelichte FLN- zyde, dat èn de regering-Ben Khed da èn Ben Bella c.s. tot de overtui ging waren gekomen, dat zij bezig waren hun greep op de bevolking in snel tempo te verliezen en dat dit de plotselinge ommezwaai heeft ver oorzaakt die tot de thans bereikte overeenstemming leidde. Advertentie RIJNSBURG LEIDEN Ie zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12uur v.m. voorafgaande aan het corso,in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. (Van onze Groningse correspondent) De vakantievreugde van duizenden toeristen op Terschelling wordt dit jaar wel heel erg verstoord. De oor zaak hiervan is het optreden van enkele groepen opgeschoten jongens, die niets en niemand ontzien. Dief stallen en vernielingen zijn aan de orde van de dag. Aan de lopende band worden fietsen gestolen en ook ontzien zy zich niet, voor zover dat mogelijk is, elkaar wat te ontfutselen. Toen omstreeks 15 juli de grote trek naar Terschelling begon, vingen meteen ook de „nozem"-relletjes aan Men deed of dit enorm uitgestrekte eiland persoonlijk eigendom was. Van georganiseerd optreden was toen nog geen sprake. Dit kwam ongeveer een week later, toen de „binnenlandse nozemkrachten" enige versterking kregen van de Duitse „Halbstarken". Men kan hier onderscheid maken tussen de (met brommers) gemoto riseerde eenheden en de infanterie. Vooral s'nachts Overdag bemerkt men niet veel van de jongelui. Pas nadat de Mids- land de danstenten gesloten zyn, gaat het er goed op los. In groepjes trekt men dan, een enorm kabaal makend, over het terrein en houdt duizenden badgasten (voornamelijk kampeerders) uit hun slaap. Tegelijk worden dan de nodige vernielingen aangericht, waauy vooral in West- Terschelling de auto's het mikpunt z^jn. Spiegels, ruitenwissers, num merborden en soms zelfs ruiten en spatborden worden dan grondig ver nield. Vernielingen worden ook aan gericht aan fietsen, terwyl in het Bos van Formerum door de politie een to taal gesloopte, zo goed als nieuwe brommer werd opgespoord. Zelfs ver keersborden zyn soms niet veilig. Diefstallen Diefstallen zyn er by hele reeksen Geen grootst opgezette, maar het weghalen van aardappelen en groen ten uit de tuintjes, het ontvreemden van eigendommen bij tenten op de jongenskampen en enkele pogingen tot inbraak wijzen erop, dat de jon gelui geldgebrek beginnen te krijger en nu op een andere manier dan toe gestaan is hun vakantie trachten uit te zingen. Met hun brommers vormen ze verder een enorm gevaar voor alles en iedereen op wegen en voet paden, waarbij zij zich „in de horde" zeer machtig voelen. Dit brak ver schillenden van hen echter op, toen zij in Midsland de straat zittend be zet hielden. Een wachtmeester van de Rijkspolitie, in burger omdat hij geen dienst had, werd daarbij door hen op de korrel genomen. Dat be kwam hen zeer slecht, want toen zij hem zouden molesteren ranselde hij de hele troep met een hondezweep, die hy toevallig by zich had, uit el kaar. Hier zyn we meteen aan het punt van de ordebewaring toe. Diepe be wondering verdienen adjudant Ho ving en zyn manschappen van de Rijkspolitie, die onvermoeibaar zyn en er in zeker opzicht de wind onder hebben. Hunaantal is echter veel te gering om effectief en voldoende pre ventief te kunnen werken. Het ge bied is te groot en te woest om met 13 politiemensen alles, en dan nog dag en nacht, in de gaten te hou den. Het instellen van een avond klok zou heilzaam werken. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Aug. 1862: (Advertentie) Puike Gaz- ccke. Verkrijgbaar bij den ondergetekende per Ned. mud f0.70. Voor buiten de stad f 0.65, en per 25 mudden rabat. Aardappelenmarkt, tegen over de Janvossensteeg. H. J. Boetje. Uit 's Hage wordt gemeld dat een nieuwe organisatie op handen is der minister-bu reaux. Het geheele corps ambtenaren zal worden ver deeld in 4 klassen, waarvan de bezoldiging wordt bepaald op een maximum van f1800, f 1200, 800 en 500.-.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1