Jones( Vreedzame oplossing is op komst" In Nederland ongeveer twintig Softenon-baby's Gratie voor Paul Crump Verbolgen Papoea: recht in eigen hand Rode verrassing in Berlijn op handen? WEERBERICHT IJm 81 Jan in moeilijkheden Ulbricht naar Rusland voor gesprek met Cliroesjtsjew KUNSTMAAN EN BALLON AANSLAG OR NKROEMAH Ill gevangenis volkomen herboren (§uc/ ^ïtëuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 No. 30719 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: LAL van Uisiioeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 OPTIMISTISCH GELUID UIT DJAKARTA na on der houd met Soe kar no beide landen en voor de buitenwe reld. „Het was allang duidelijk, dat de Nederlanders hoofdzakelijk be lang hadden bij een ordelijke terug tocht uit Nieuw-Guinea zonder ver lies van gezicht en met de verzeke ring, dat de bevolking over haar toe komstige status zou kunnen beslis sen. De bereikte overenkomst schijnt aan deze eisen tegemoet te komen". De Britse „Daily Telegraph" schrijft daarentegen, dat Nederland onbaatzuchtig heeft gehandeld, mis schien zelfs in strijd met haar eigen direct voordeel". De Nederlanders schijnen er in geslaagd te zijn door Met spanning wordt thans gewacht op de besluiten, die geno men zullen worden nadat de delegatieleiders dr. Van Roijen en dr. Soebandrio in Den Haag en Djakarta rapport zullen hebben uitgebracht van hun bevindingen tijdens het vooroverleg nabij Washington. bemiddeling van de Ver. Naties de „Daily Telegraph". Beiden zijn thans in hun land teruggekeerd. Zullen zij erin slagen hun regeringen ervan te overtuigen, dat het bereikte ak koord over Nederlands Nieuw-Guinea het best bereikbare compromis is? Uit Djakarta komt wat dat betreft een hoopvolle opmerking. Zij werd geuit door de Amerikaanse ambassadeur Howard P. Jones, nadat hij een uur lang met president Soekarno had ge sproken. Jones zei letterlijk: „Ik ben dankbaar te kunnen zeggen, dat een vreedzame oplossing van het geschil nu op handen is". toekomstige rechten van primitieve Inwoners van N-Guinea te bescher men tegen de Indonesische eisen van onmiddellijke en onvoorwaarde lijke overdracht. Wanneer Neder land voordeel boven verantwoorde lijkheid had gesteld zou het niets beters kunnen verlangen dan Nieuw- Guinea kwijtraken. Wanneer dan de Nederlanders bereid zijn om ten behoeve van de rechten van de Pa poea's de Afrikaans-Aziatische af keuring het hoofd te bieden, dan zijn dit feiten, waarvan men zich rekenschap dient te geven,wanneer een volgend maal het kolonialisme wordt aangevallen", zo besluit de Dr. J. H. v. Roijen: „Waarborgen voor zelfbeschikking" Voor het overige onthoudt ook Djakarta zich van enig commen taar. Er stonden van gisteren en vandaag geen vergaderingen van het kabinet of de „operationele staf voor de bevrijding van West-Irian" op het programma. De komst van dr. Soebandrio werd eerst afge wacht. Wel gaven hogere kringen uiting aan een gevoel van ontmoediging omdat in het bereikte akkoord niet voldaan zou worden aan Soekarno's voornaamste eisoverdracht voor 1 januari 1963. Het in het akkoord genoemde tijdstip mei 1963 werd in de karige berichten in de Indonesische kranten maar verzwe gen. Radio-Djakarta maakte zelfs met geen enkel woord melding van de voorlopige overeenstem ming. Weinig nieuws Toen dr. Van Roijen vanmorgen na zijn aankomst uit New York op Schiphol de pers te woord stond, kon hij vanzelfsprekend weinig nieuws vertellen. Hij wees er alleen op. dat er in de overeenkomst een uitvoeri ge regeling is getroffen voor het zelf beschikkingsrecht voor de Papoea's, wat voor Nederland altijd het be langrijkste punt is gebleven. Het akkoord biedt volgens dr. Van Roijen waarborgen voor een zinvolle uit spraak van de Papoeabevolking over haar toekomst. „Maar natuurlijk moet de regering de overeenkomst nog goedkeuren en dan is daarna het laatste woord aan het parle ment". Op een vraag, hoe dr. Van Roijen de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië ziet, ant woordde deze: „Ik ben er van over tuigd. dat het op den duur tussen Nederland en Indonesië zal komen tot goede en hartelijke betrekkingen, al kan ik natuurlijk niet zeggen of dit in de nabije toekomst het geval zal zijn door een akkoord over Nieuw-Guinea. Ik heb uiteraard niet in de kristalbol gekeken". In toekomst President Kennedy va'n Amerika wees er gisteren in zijn persconfe rentie ook nadrukkelijk op, dat het voorlopige akkoord nog door beide regering zal moeten worden goedge keurd. „Maar wij kunnen nu reeds zeggen, dat wij veel dank verschul digd zijn aan ambassadeur Bunker en degenen, die aan het overleg heb- Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond af en toe perioden met zonneschijn, maar hier en daar ook een regenbui of onweer. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. Matige tot zwakke wind overwegend uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Krachtige zuidwestelijke lucht stroom in de hogere luchtlagen geeft het weer een wisselvallig karakter. Morgen overwegend droog strand weer met een wisselende bewolking. Zwakke wind uit zee. Overdag tem peraturen van ruim 20 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: perioden van vrij goed strandweer, maar niet geheel stabiel. 3 AUGUSTUS Zon op: 5.03 uur; onder: 20.28 uur. Maan op: 8.01 uur; onder: 21.54 uur. Hoogwater te Katwijk: te 4.57 en 17.22 uur. Laagwater te 0.52 en 13.09 uur. ben deelgenomen". Kennedy scheen overigens al in de toekomst te le ven. Tot tweemaal toe gebruikte hij de Indonesische term Irian Barat" om westelijk-Nieuw-Guinea aan te duiden Mr. Schürmann, de Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft gisteren een bezoek van een uur gebracht aan Oe Thant om hem verslag uit te brengen over de on derhandelingen en met hem na te gaan. welke technische punten thans nog moeten worden onderzocht. Boze Papoea's De reactie van de Papoea' op de op handen zijnde overeenkomst zijn niet onverdeeld ongunstig. Marcus Kaisiepo, vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea raad toonde zich zeer verbolgen. Hij pleitte voor een „avondklok voor alle Indonesische inwoners van Nieuw-Guinea en het concentreren van duizenden Papoea- vrijwilligers in de bedreigde gebie den". Kaisiepo zou vandaag tijdens de zitting van de Nieuw-Guinearaad deze voorstellen nader toelichten. Maar hij voegde er alvast aan toe: „Als het gouvernement dit niet ac cepteert, zijn we gedwongen het recht in eigen hand te nemen". Een dergelijk toespeling maakte gisteren ook oud-voorzitter van de Parna Wajoi, toen hij op Schiphol zei dat Nicolaas Jouwe wel eens zou kunnen overgaan tot het vormen van een regering-in ballingschap. Jouwe zelf was echter enkele uren later in staat commentaar te geven. Voor zijn vertrek naar New York sprak hij deze opmerking van Wajoi categorisch tegen. „Dat is nieuws voor mij" verklaarde Jouwe. „Het is misschien mogelijk, dat jonge Pa poea's, die in Nederland zijn, die mening zjjn toegedaan, maar ik ge loof niet, dat ik deel zal uitmaken van een tegenregering". In Den Haag hebben de heren Jouwe en Tanggahma, die eveneens naar New York vertrok, besprekin gen gevoerd met de ministers van Binnenlandse en Buitenlandse Za ken. „Ik weet nu iets meer dan toen ik kwam", zei Jouwe. „We weten nu, hoe de kaarten op tafel liggen. De zaak is echter nog niet rond, laten we rustig zijn en een afwach tende houding aannemen. Voorlopig moet ik eerst zien. dat die over dracht er komt. Het is nog ietwat voorbarig om op het moment al een positief geluid te laten horen". Persstemmen De Amerikaanse Washington Post meent, dat de vooruitzichten voor een definitieve oplossing van het ge schil goed zijn, temeer daar het ak koord zo duidelijk voordelig is voor Water in machinekamer Op de Noordzee ongeveer zestig mijl ten noorden van IJmuiden. heeft de schipper van de IJmuidense motortreillogger IJmuiden 81. „Jan", gemeld dat het schip ernstige lekkage heeft opgelopen en hulp nodig heeft. Het water dringt vooral in de machinekamer door. Uit IJmui den is de sleepboot „Titan" vertrokken om de 103 ton me tende logger met pompmate- riaal assistentie te verlenen. De logger, gebouwd in 1911, is het eigendom van de rederij J. van der Plas te IJmuiden. Het aantal opvarenden be loopt vijf. Volgens de schipper hangt het af van het water dichte schot van de motorka mer of de „Jan" drijvende zal blijven. Nieuive crisis aanstaande (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitse president Ul bricht en de plaatsvervangende minister-president Willy Stoph zijn gisteren naar Moskou ver trokken. Aan de Zwarte reis van Ulbricht en Stoph sa« menvalt met verhoogde sto ringsactiviteiten van Russisch» vliegtuigen in de luchtcorridors naar West-Berlijn. Algemeen verwacht men dan ook dat er weer iets in de lucht hangt. Men herinnert eraan, dat Ulbricht vorig jaar van 3 tot 15 augustus eveneens in Moskou vertoefde, sa men met de regeringsleiders van an- Zee ^ere staten van het Warschaupact, en dat toen besloten werd tot het zuilen zij een ontmoeting neb- oprichten van de muur dwars door ben met premier Chroesjtsjow. i Berlijn, die werkelijkheid werd op 13 Dit bericht heeft in West- au|;us,us' Voor die datum Berlijn en in West-Duitsland groot opzien gebaard, daar de ten nu velen een nieuwe verrassing van de communisten. Het meest voor de hand lijkt te liggen dat nu ein delijk het al zo vaak uitgestelde vre desverdrag tussen Sowjet-Rusland en Oost-Duitsland zal worden onderte kend. waardoor de gevaarlijke situa tie zou ontstaan, dat ook het gealli eerde militaire verkeer naar Wes- Berljjn te maken krijgt met Oost duitse politiecontrole. Daar het Westen weigert Oost- Duitsland te erkennen kan dan een kritieke toestand het gevolg zijn. De plaatsvervangende burgemees ter van West-Berlijn, Amrehn, ver vanger van Willy Brandt die met vakantie is, zei gisteren, voor de Ber- lijnse pers, dat het steeds duidelij ker wordt, dat de Russen aanstu ren op een nieuwe crisis in Berlijn. Dit blijkt uit het gechicaneer in de luchtcorridors en uit het herhalen van de eis dat de Westelijke troepen uit West-Berlijn weg moeten, aldus Amrehn, die bepleitte dat men zich niet bang zal laten maken en 7*1 blijven staan op de rechten van mi litaire aanwezigheid in West-Berlijn de vrije toegang tot de stad en op 't voortbestaan van een nauwe band tussen het vrije stadsdeel en de Bondsrepubliek. Scherpe kritiek uitte Amrehn op de aanslagen met dyna miet op de muur en op de onder grondse in West-Berlijn. Politiek kan met dynamiet niet worden bedreven, aldus de plaatsvervangende burge meester, die erop wees dat het nu niet te vermijden is dat de gear resteerde aanslagplegers worden ver oordeeld tot tenminste vijf jaar tuchthuis. Amrehn maakte hierbij de opmerking dat een aanslag op de muur geen moreel vergrijp is, maar wel een juridisch. De Prinsessen Irene en Margriet zijn gisteren van een vierweekse reis door de West op Schiphol teruggekeerd. Zij werden be groet door Koningin Juliana. Het ligt in de verwachting, dat het totaal aantal gevallen van aangeboren misvormingen na het gebruik van thalidomide- preparaten in Nederland tot een twintigtal beperkt zal blijven. Aldus maakt het ministerie van Volksgezondheid bekend. Dit is de voorlopige conclusie die getrokken kan worden uit de tot nu toe bekende resultaten van een on derzoek, dat de Nederlandse Vere niging voor Kindergeneeskunde en de Geneeskundige Hoofdinspectie heb ben ingesteld. Dit onderzoek is ter hand genomen na het bekend wor den uit Duitse onderzoekingen van de waarschijnlijkheid, dat het gebruik van thalidomidepreparaten in de eer ste periode der zwangerschap aanlei ding heeft gegeven tot het ontstaan van aangeboren afwijkingen (o.a. het ontbreken van ledematen). Enquete Aan alle kinderartsen en huisart sen werd verzocht bijzonderheden te willen opgeven over aangeboren af wijkingen der extremiteiten voorge komen in hun praktijk na 1 januari 1959. Tevens werd verzocht melding te willen maken van het eventuele gebruik van geneesmiddelen in de zwangerschap, waarbij in het bijzon der de aandacht werd gevestigd op de thalidomide-preparaten, die in Nederland onder de namen Softe- non, Noctosediv en Enterosidiv in de handel waren. De afsluiting van dit onderzoek kan eerst over enige maanden te gemoet worden gezien. De thans be kende gegevens zullen naar alle waarschijnlijkheid bij de toekomstige completering der enquête nog enige wijziging ondergaan. De beantwoording van de enquete was zeer bevredigend. Begin juli had meer dan 87% van de aangeschre ven artsen de gestelde vragen beant woord. Het aantal gevallen, waarbij door do arts het gebruik van één der tha lidomidepreparaten werd vermeld en waarbij aangeboren afwijkingen der extremiteiten van het door de Duitse onderzoekers beschreven type waren opgetreden bedroeg twaalf. In zes andere gevallen werd wel door de artsen vermeld, dat een thalidoniide- preparaat was gebruikt, maar bij de ze kinderen werden afwijkingen vast gesteld, die niet overeenkwamen met het meest aangetroffen beeld. Nader onderzoek zal in de volgen de maanden plaatsvinden. Gering gebruik Zoals bekend wordt in Duitsland het aantal kinderen met deze afwij kingen op enkele duizenden ge schat. De relatief gunstige Neder landse cijfers kunnen worden toege schreven aan het veel geringere ge bruik van thalidomidepreparaten in Nederland. Dit geringere gebruik is enerzijds te danken aan de omstan digheid, dat thalidomidepreparaten niet zonder meer voor fondsrekening kunnen worden voorgeschreven, an derzijds aan de terughoudendheid van de Nederlandse artsen bij het voorschrijven van geneesmiddelen in dien geen duidelijke indicatie aanwe zig is. Met name geldt dit voor het voorschrijven van geneesmiddelen tij dens de zwangerschap. Gisteravond is in een sloot op de hoek van de Groot Hertoginnelaan en de Andrles Bickerweg in Den Haag het stoffelijk overschot gevonden van het tweejarige jongetje AnuJ Aggarwal. Het kind is daar vermoedelijk spelend te water geraakt en verdronken. AnuJ Aggarwal was het zoontje van een functionaris van de ambassade van India in Den Haag. Gisteren is van de luchtmachtba sis Vandenberg in Californië een kunstmaan gelanceerd door middel van een Thor-Agena raket. Deze lan cering maakt deel uit van een reeks geheime experimenten van de Ame rikaanse luchtmacht. Bijzonderheden zün dan ook niet openbaar gemaakt. Te Moffett Field in Californië is een ballon met een middellijn van 120 meter opgelaten. Hij moet een hoogte bereiken van ruim 40 km. Aan de ballon zijn drie gesloten schuitjes bevestigd, waarin zich twee apen, twee hamsters, insekten, plantenza- den en zenuwcellen bevinden. De Amerikanen willen hierdoor meer te weten komen over de invloed van de kosmische stralen op dierlijk en plantaardig leven. Er is al eens eer der een dergelijke proef genomen. De dieren, die toen met een ballon naar de ruimte werden gestuurd, waren dood voor zij weer op aarde kwamen. Eén kind gedood 56 mensen gewond In een dorp in het noorden van Gha na is gisteravond een bom gewor pen naar de auto van president Kwame Nkroemah. De president werd niet gedeerd, maar volgens een officiële mededeling is een kind om het leven gekomen en werden 56 mensen gewond, van wie velen ernstig De aanslag werd gepleegd toen de 52-jarige president in het dorp Koelongoegoe uit zijn auto stapte om een grote groep schoolkinderen en anderen te begroeten. Hij kwam uit Opper-Volta, waar hij een be spreking heeft gehad met president Maurice Jamoego. De omgeving werd door de politie af gezet en 25 mensen zijn voor een verhoor aangehouden. Het Tweede Kamerlid, de heer dr. E. P. Verkerk (A.R.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of het ln het kader van het algemeen vervoersbelang wel Juist moet worden geacht om wel de tarieven van het goederenvervoer per spoor en niet die van het personenvervoer te ver hogen. Is zo niet het gevaar aanwezig, aldus de heer Verkerk, dat de „self supporting" van de NB. ernstig ln het gedrang zal komen? 55 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De leden van de Nieuw- Guinearaad Jouwe en Tanggah ma tijdens hun persconferentie op Schiphol kort voor hun ver trek naar New York als advise rende leden van de Nederlandse delegatie bij de V.N. Zij ver klaarden, dat zij mogelijk een tegenregering buiten Nieuw- Guinea zullen vormen, wanneer Nederland en Indonesië een ak koord zouden tekener, over de overdracht van het bestuut aan Indonesië. De 32-jarige neger Paul Crump, die morgenochtend in de ge vangenis van Springfield in de elektrische stoel zou wor den terechtgesteld, heeft gra tie gekregen. Gouverneur Kerner van de Amerikaanse staat Illinois heeft het dood vonnis veranderd in een ge vangenisstraf voor de tijd van 199 jaar. Dit betekent dat Crump niet in aanmer king komt voor een voor waardelijke vrijlating, zodat hij de rest van zijn leven in een gevangenis zal moeten slijten. Toen hjj uit de dodencel werd ge haald, die minder dan twaalf pas sen van de elektrische 6toel ver wijderd ligt, zei een tot tranen toe bewogen Crump: ,Ik dank God, gouverneur Kerner en alle mensen die in mij hebben geloofd en zich zoveel moeite hebben getroost om mijn zaak onder de aandacht van de gouverneur en het publiek te brengen". Crump was in 1953 ter dood veroor deeld wegens moord op een onge wapende bewaker tijdens een roof overval in een fabriek te Chicago. Veertien keer werd zün terecht stelling uitgesteld. Crump was het afgelopen weekeinde in staat gesteld voor de Amerikaanse televisie voor zijn leven te pleiten. Hij heeft zich namelijk in de negen jaar die hij in de gevangenis heeft doorgebracht, tot een geheel ander mens ontwikkeld, die zich bemind had gemaakt bij zijn medegevan genen. Tijdens een oproer in de gevangenis zou hij het leven van de directeur hebben gered. Ook was Crump, die aanvankelijk een ongeletterd man was. er in geslaagd een behoorlijke graad van ontwikkeling te berei ken. Tientallen preminente geestelijken, ambtenaren van het gevangenis wezen en anderen hebben de laat ste maanden vurig gepleit voor een begenadiging van Crump, die zij als „volkomen herboren" beschre ven. Crump schreef een boek „Burn killer Burn", dat over enkele maanden zal worden uitgegeven. i Uit het Leidsch Dagblad van 4 Aug. 1962: i Wij vernemen, dat de heer f S. van der Paauw met le Ja- t f nuari a.s. zijn eervol ontslag i f als gemeente-architect heeft t J verzocht, onder toekenning j van pensioen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1