TEELTRECHT BLOEMBOLLEN BELANGRIJK UITGEBREID STAAT STEUNT K.L.M. Staking in Argentinië Etnoloog vreest 11a overdracht gnerillaoorlog in Nieuw-Guinea Bij Menno's volk in Amerika Kodak Het wonder der herkenning Doopsgezinden hebben samen een taak in de wereld van nu Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal! Na urenlang touwtrekken alle adviezen aangenomen Sentunistam dreigt nu reeds LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 AUGUSTUS 19«t (Advertentie) Divide (Colorado), eind juli. Als een van de afgevaardigden van de Amsterdamse doopsgezinden naar de zevende doopsge zinden wereldconferentie, die begin augustus in Canada gehou den wordt, had ik gelegenheid vooraf een rondreis te maken onder de doopsgezinden in de Verenigde Staten. Van de indruk ken daarbij opgedaan wil ik in dit eerste artikel iets vertellen, het tweede hoop ik aan de conferentie zelf te wijden, het derde aan de vooruitzichten voor de toekomst. De Amerikaanse doopsgezinden zjjn in vele groeperingen sinds het mid den van de zeventiende eeuw uit west. midden en oost-Europa naar de nieuwe wereld gekomen. Dikwijls was achteruitzetting of zelfs vervol ging in ons werelddeel de reden voor hun overtocht, niet zelden ook de hoop om daarginds zuiverder het doopsgezind-eigene te kunnen be waren of opnieuw in praktijk te brengen. Eenmaal in de nieuwe we reld aangekomen bleven zy vaak verder trekken. Een eenheid vorm den zy niet bU hun komst en vor men zij thans nog niet. Integendeel, allerlei afscheidin gen, die in Europa dikwijls na ver loop van tijd ongedaan konden wor den gemaakt, hebben zich in Ameri ka meestal gehandhaafd en nieuwe scheuringen deden zich daarnaast voor. Sommigen verwachten zelfs in de eerstkomende jaren nog weer nieuwe splitsingen. Men bracht niet alleen oude doperse koppigheid uit Europa mee, men reageerde ook ver schillend op het geestelijk leven in de nieuwe omgeving. Taal in wereld Wat mij na de vluchtige kennis making met het doopsgezinde leven in een vijftal „staten" van de V.S. het meest getroffen heeft, is noch tans niet de sterke verscheidenheid en de vrij grote aanpassing aan de nieuwe omgeving, maar het levendig besef van deze Amerikaanse doops gezinden, by-een-te-horen. Temid den van de vaart van het nieuwe bestaan, dat hen geenszins onbe roerd liet, vergaten zy hun erfdeel niet. Integendeel, dat erfdeel werd op meer dan één plaats herontdekt en als een opdracht voor nu en de toekomst onderkend. De doopsgezinden, in Amerika, ko mend uit Zwitserland, zuid-Duitsland en de Elzas, en die uit de Pruisische, Foolse en Russische gebieden (gro tendeels van Vlaams-Hollands-Frie se afkomst) vonden in de wyde ruimte van dit werelddeel niet alleen plaats om te leven en te werken en in stilte zichzelf te mogen zijn. Zij vonden hier ook elkaar, meer dan dat in Europa mogelyk geweest was en vooral: zy vonden samen een taak in de wereld van nu. „Tijd der genade' aangebroken Van een onlangs overleden voor man van de Amerikaanse doopsge zinden, hun geschiedschryver: C. Hernry Smith, werden na zyn dood de jeugdherinneringen gepubliceerd. Daaruit blykt, dat hy zichzelf niet alleen door geloofsovertuging maar vooral ook door afstamming een „mennoniet" gevoelde. Hy zag zyn gemeenschap als een „stam" en ver geleek die met de joodse gemeen schap. Die vergelyking is stellig tref fend. Er zyn punten van overeen komst, maar zeker niet minder pun ten van verschil tussen het ruim vier duizend jaar oude volk van Is raël en het ruim vier honderd ja ren oude volk van Menno. By beide heeft de lots-gemeenschap een stem pel op het leven gezet. By beide was ook het by bels geloof van beslissen de betekenis voor hun plaats in de wereld, zy werden afgezonderd maar niet uit de wereld weggenomen. Maar terwyl de joden weten zichzelf te moeten zyn en apart te moeten bly- ven, zolang de heerschappy van de Eeuwige, die zy verwachten, nog niet op aarde verschenen is weten de doopsgezinden, sinds Menno Simons in 1539 zijn „fundamentboek" publi ceerde, dat „de tyd der genade" is aangebroken. Daarom zyn zy an ders dan de joden tot zendings werk geroepen. De grote zendingsactiviteit van de Amerikaanse doopsgezinden is in drukwekkend. In het einde van de 19de eeuw begonnen zy met zen ding onder de Indianen in Oklaho ma, spoedig werd ook begonnen met zendingwerk in India, China, Afrika, Japan en Zuid-Amerika. De gemeen ten op deze zendingsvelden tellen thans tussen de 60 en 70 duizend leden. De twee grootste „conferecences" (federaties van gemeenten) in Ameri ka zelf tellen 70 en 50 duizend le den, de vele kleinere ongeveer 20 duizend of veel minder leden. A.lle conferences samen in Noord en Zuid- Amerika zullen nog geen 200.000 be lijdende leden tellen (waaronder ook enkele duizenden negers). De directe impuls tot dit zendingswerk kwam veelal van de Amerikaanse omge ving. Maar de Mennonieten herken den er hun eigen aloude opdracht in, waaraan zy vroeger in Europa geen gevolg hadden kunnen geven, omdat het hun in feite verboden was aanhangers te werven. Werken voor medemens in nood Nog indrukwekkender dan het zen dingswerk is waarschynlyk het in ternationale hulpwerk, door Neder landse doopsgezinden reeds bijna drie eeuwen geleden begonnen (ten behoeve van de verdrukte geloofsge noten elders), maar in deze eeuw door de Amerikaanse doopsgezinden groots uitgebouwd. Aanleiding daartoe was de nood van de Russische broeders na de jaren van revolutie, burgeroorlog en hongersnood, ruim veertig jaar gele den Toen werd met medewerking van' alle grotere doopsgezinde ge meenschappen in Noord Amerika het Mennonite Central Committee opgericht. Dit groeide uit tot een van de grootste hulp-organisaties ter we reld, dankzy ue grote geldsommen en voorraden goederen, welke deg e- meenten jaar in jaar uit onvermin derd beschikbaar stellen, maar voor al dankzij de vele honderden Men nonieten, die gedurende enkele ja ren hun werkkracht vrijwel voor niets ter beschikking stellen, ten Gistermiddag ls de 75-Jarlge heer A. Trapman uit Den Haag op de Gou verneurlaan by het oversteken tegen een tramwagen van iyn 16 aangelopen. De man werd met ernstig hoofdletsel overgebracht naar de Ursulakllnlek ln behoeve van noodlijdenden van alle wassenaar. Hij is daar in de loop van :assen in de wereld. De meerderheid de middag overleden. van de Amerikaanse doopsgezinde jonge mannen weigeren militaire dienst te verrichten. In plaats daar van verlichten zy met medewerking van de Amerikaanse regering als „pax-boy" - hulpwerk. Vaak gaan zij naar het buiten land om voor het centraal comité byvoorbeeld in Korea of in de Kong- go opbouwend werk te verrichten. Dikwyls ook stelden zy zich in eigen land beschikbaar voor verpleging van geesteszieken. Dit had weer tot gevolg, dat de Amerikaanse doops gezinden in disctricten waar dat wenseiyk was, klinieken voor ze nuwlijders hebben opgericht. In het algemeen kan gezegd wor den, dat het internationale hulpwerk en het vredesgetuigenis naast de zendings-activiteit de Amerikaanse doopsgezinden tot vernieuwd gees telijk leven hebben gebracht. Er zyn een achttal eigen „colleges" voor 18—21 jarigen, waarin in vry- wel alle faculteiten van onze hoge scholen een voorbereidende en voor onderwyskrachten een volledige op leiding gegeven wordt. Christen-wereldburger Deze onderwysinstellingen hebben I een zeer goede naam en de duizen- den jonge mannen en vrouwen, die daar worden opgeleid, kunnen lei ding geven aan de gemeenten. En- J kele seminaria geven voorts een j theologische opleiding voor zendelin gen en gestudeerde predikers, die veelal de oude leke-voorgangers gaan vervangen. Evenals in andere faculteiten studeren echter vele the ologen onder Mennonieten door aan Amerikaanse en Europese universi teiten. Zo worden de tot voor kort in klei ne groepen sterk afgezonderd leven de Amerikaanse doopsgezinden in snel tempo christen-wereldburgers. Het wonder is daarby, dat zij aldus zichzelf niet verloren, doch veeleer i hervonden en ook hun geloofsgeno- l7irn r\AT\nnT r»¥T ten in Europa herkenden. Daarom V1KK IJl 111 KIN Hl I alleen al zal de wereldconferentie in Kitchener (Ontario) zeker van bete- kenis zyn. altijd in iop-conditie! Elke Kodak rolfilm heeft altijd: schutpapier tussen de spoelranden geklemd, dus nooit lichtsluier! een bescherming tegen licht en lucht. Polytheen en tinfolie beschermen de film volledig. Een gegarandeerd blij- vend-stabiele kwaliteit: fabrieksvers I ROLFILMS voor mensen van nu! voor mensen als u! Ds. Frits Kuiper. Advertentie "KORM 'Uw was En bovendien.-. waardevolle verrassin gen! Wat denkt U van een paar prachtige Phillips rolschaatsen? Zó goedkoop krijgt U ze nooit! Vraag een Persil-spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging en ga kostbare spaaremmertjes sparen. Koop direkt zo'n voordelig pak! verzorgt' ideaal BRAND OP SCHIP Vier Kongolese zeelieden werden gedood en vyf ernstig gewond by een brand op het 9404 ton meten de Belgische „Monthouet". De brand brak uit toen de „Monthouet" gisterochtend ter hoog te van Gris Nez in aanvaring kwam met het Liberiaanse schip „Arabel la". Kort na de botsing meldde de ge zagvoerder van het Belgische schip, dat vyf opvarenden door het vuur ingesloten waren. Drie Franse sleep boten verleenden het brandende schip hulp. Pas in de loop van de middag was men het vuur meester. Het schip werd naar Duinkerken ge sleept. De vier Kongolezen, die de dood vonden, bevonden zich juist op de plaats waar de „Monthouet" werd getroffen. VlaamsWaalse splitsing Leuvense universiteit? Na een vergadering van de Bel gische bisschoppen te Mechelen, waarop een plan werd uitgewerkt voor reorganisatie van de Rooms-Ka tholieke universiteit van Leuven, zyn er in de Belgische pers berichten verschenen over de mogelykheid van een gedeeltelyke splitsing van de universiteit. Naar verluidt hebben de bisschop pen hun goedkeuring gehecht aan een decentralisatie, die het eenheids karakter van Leuven als de enige Belgische katholieke universiteit niet zou mogen aantasten. Men zou ech ter gaan onderzoeken welke facul- Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen mocht zich dinsdag verheugen in belangstelling op de publieke tribune. Een weinig voorkomend verschijnsel, doordat deze vergaderin gen zo langzamerhand bijzonder kleurloos worden. Nu echter had men hoop op een goed debat over de uitbreiding van het areaal bloembollen en de verhoging van de minimumprijzen. De hoop is gedeeltelijk in vervulling gegaan, maar de bestuursleden zijn ten slotte toch aan het touwtrekken geslagen over details. Het resul taat van de twee en een half uur durende besprekingen was. dat men toch op een kleine wijziging na alle adviezen van de Com missie van Bijstand aannam! De voorzitter van dit Produkt schap, dr. A. J. Verhage .deelde me de wat iedereen trouwens al wist dat de meningen van de organi saties over de uitbreidingen ten aan zien van tulpen en narcissen niet ver uiteenliepen. De uitbreiding van bet hyacintenareaal met vyf pro cent had meer stof doen opwaaien. Men beschikt nu over de cyfers van het aantal kwekers, dat gratis teeltrecht zal verkrygen. Deze lig gen tussen de 1100 en 1150. Hiervoor zal vier procent van het gehele are aal van tulpen nodig zijn. Er zou bi.' een uitbreiding van tien procent dus zes procent voor de bestaande bearyven overblyven. Dit maakte een voorstel om de uitbreiding tot zeven procent te beperken - in ver band met een gevreesde overproduk- tie moeiiyk uitvoerbaar. Er zou dan maar drie procent voor de bestaan de bedryven overblyven. Men accep teerde tenslotte de tien procent, met de stemmen van de kwekersverte genwoordigers, de heren De Geus en Braam tegen. Voor en tegen De narcissen zyn in dit opzicht niet belangryk meer. De kwekers planten by de slechte uitkomsten hun oppervlakte niet vol. Veel meer stof tot discussie leverde het hya- cintenareaal op. Hyacinten zyn de kurk, waarop de bedrijven in de oude Bollenstreek dryven. Het voor stel om het areaal met vyf procent u<t te breiden ontmoette in de ver eniging van hyacintenkwekers „De H.acint" veel verzet. Men vreest te grote overschotten. Er blijken veel werkbollen te zyn „stukgemaakt" (gehold en gesneden voor de voort planting) teiten voor splitsing en welke cen tra voor spreiding in aanmerking komen. Het plan zou zyn uitgewerkt door twee Vlaamse en twee Waalse bis schoppen, wier namen geheimge houden worden. (Van onze parlementaire redacteur) De KLM krygt nu definitief steun van de staat om de huidige financiële moeilykheden te boven te komen. Het wetsontwerp, dat daar in voorziet is gistermiddag door de Eerste Kamer zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De nieuwe wet machtigt de minis ters van Verkeer en Waterstaat en van Financiën tot 1 januari 1965 namens de staat garanties te geven onder door hen te stellen voor waarden ter verzekering van de betaling van rente en aflossing op door de KLM aan te gane geldle ningen tot een bedrag van f- 375 miljoen. Ook geeft de wet de minis ters de bevoegdheid onder door hen te stellen voorwaarden, namens de staat, aan de KLM leningen te ver strekken tot ten hoogste f. 50 mil joen ter handhaving van een zodani ge liquiditeit als zy noodzakelyk ach ten. Het oog zal moeten zyn gericht op samenwerking met andere lucht- vaartmaatschappyen. Voor het zover is, moet er sterk bezuinigd worden. Het personeel zal dit jaar met 2000 man worden verminderd, zo zei min. Korthals. In totaal zal dit jaar voor 45 miljoen gulden worden bezui nigd, doch dit zal niet geschieden als gevolg van een vermindering der produktie. De bedryfsresultaten zyn in het tweede kwartaal van dit jaar beter geweest dan in dat van 1961, het rampjaar. Drs. Korthals maakte duideiyk, dat in de praktyk de bemoeiingen van de staat met de bedryfsvoering van de KLM Intenser zullen worden. Rijkswet beveiligt monetaire orde (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelyke stemming een ontwerp van rykswet aangenomen, dat de goedkeuring behelst van maatregelen tot versterking van de middelen van het Internationale Monetaire onds. Men ziet in deze wet een middel om de internationale monetaire or de te beveiligen tegen aanhoudende speculatieve bewegingen. Minister Zylstra legde er de na druk op, dat internationale liquidi teiten noodzakelyk zijn ter voorko ming van een werelddeflatie. De regering wil beide Kamer der Staten-Generaal een nota aanbie den, die de basis zou kunnen vor men voor een grondige behandeling van de internationale monetaire vraagstukken. Het is de bedoeling dat de Eerste Kamer de nota op een zodanig tydstip krijgt, dat deze daar aan bij de eerstkomende algemene financiële beschouwingen aandacht zal kunnen geven. Overleg Zuid-Tirol wordt voortgezet De ministers van Buitenlandse Za ken van Oostenrijk en Italië heb ben gisteravond, na een byeen- komst in Venetië, medegedeeld dat zy de onderhandelingen over het vraagstuk Zuid-Tirol, die gedurende een jaar in het slop waren geraakt, zullen voortzetten. Het gaat hier om de uitvoering van een in 1946 dooi de beide landen gesloten overeen komst. waarin de Duitssprekende in woners van Zuid-Tirol. dat Oosten- ryk na de eerste wereldoorlog aan Italië moest afstaan, binnenlands zelfbestuur werd toegekend. Oostenrijk stelt, dat Italië de over eenkomst niet te goeder trouw heeft uitgevoerd en dat het heeft gepoogd Zuid-Tirol te „veritalianiseren", door de vestiging aldaar van Italianen zoveel mogelijk aan te moedigen. De Verenigde Naties hebben zich eveneens met deze zaak bezig ge houden. Zij hebben er by Oostenryk en Italië op aangedrongen hun be sprekingen over deze aangelegenheid voort te zetten. De twee ministers van Bui tenlandse Zaken hebben nu besloten het afgebroken overleg in de ko mende herfst te zullen hervatten. Vandaag is in Argentinië een alge mene staking van 48 uur begonnen, uitgeroepen door het peronistische algemene vakverbond. Het verbond eist verhoging van de lonen, maxi- mumpryzen voor eerste levensbe- Elektriciteit in Brussel tegen vooroorlogse prijs Het elektriciteitsbedrijf van Brus sel heeft niet zonder trots bekend gemaakt, dat de elektriciteit in Brus sel gemiddeld weer tegen dezelfde prys als voor de oorlog wordt gele verd, nl. 2,19 frank (ruim 15 cent) per kilowatt tegen 2,019 frank per kilowatt in 1940. De prijs die na de oorlog was ge stegen tot 3.54 frank, kon vrywel op het oude peil worden terugge bracht dank zy een enorme stijging van het verbruik (van byna 17.5 miljoen kilowatt in 1940 tot ruim 66 miljoen in 1961), door verbete ring van de produktie en het trans port en door een lagere winstmarge voor het bedrijf. hoeften, vermindering van de om zetbelasting, maatregelen tegen speculatie, e.d. De regering heeft gedreigd postende stakers te zullen arresteren. Op grond van een wet van 1950 kunnen deze tot 25 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De minister van Economische Zaken, Alsogaray, heeft in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat hij onlangs in de Verenigde Staten, waar hy om economische hulp kwam, koel ls ontvangen. „De staatsgreep ln Peru heeft ons geen goed gedaan", zei hy. Van de Amerikaanse overheid, de Wereld bank en particuliere banken had hij toch nog een half miljard dol lar losgekregen. In september gaat hij in Europa proberen financiële hulp te krygen. Ondanks dreigementen V.S.-helikopters boven O.-Berlijn De Russische vertegenwoordiger in het luchtveiligheidscentrum te Ber- lyn heeft maandag bezwaar ge maakt tegen Amerikaanse helikop- tervluchten boven Oost-Beriyn. „Het zou best eens kunnen gebeuren", zei hy, dat zo'n hefschroefvliegtuig wordt neergeschoten. De Amerikanen hebben tegen de ze verklaring geprotesteerd. Zy zeg gen gerechtigd te zyn in een gebied binnen 20 myi van het luchtveilig heidscentrum te vliegen zonder toe stemming van wie dan ook. Zy zyn ook van plan te blyven door vlie gen. Maandag is een helikopter van het Amerikaanse leger een half uur boven Oost-Berlijn geweest voor wat genoemd wordt een „routine- vlucht". De overschotten waren verleden jaar hoofdzakeiyk veroorzaakt dooi de witte rassen. Deze groeien over het algemeen zeer snel. De heren Kralt, de Geus en Braam Ijverden zeer voor een beperkte uitbreiding; drie procent en zelfs helemaal geen.. Zy mensen, dat de argumenten van de vereniging „De Hyacint" voldoen de steekhoudend waren. De werknemersvertegenwoordiger, de heer Roelof heeft wel aandacht geschonken aan de argumenten van „De Hyacint" maar ze niet van gro te waarde geacht. Hy concludeerde tot vyf procent uitbreiding, te meer daar er een overschot van één kleur Export Zeer uitvoerig heeft men over de binnenlandse pryzen en de mini- mumexportpryzen gesproken. Het ..Landbouw Economisch Instituut" heeft de kostprysberekening gewy- !zigd. Eerst onstrueerdce liet uit ge gevens aan fictief goed geleid be drijf en berekende daaru.t de kosten. Nu is het steekproefsgewijze te wene gegaan. De verwachte verlaging bleek niet door de cyfers gestaafd te worden. Men zat nu tegen een dus danige verhoging aan te kijken, dat de Commissie van Bystand adviseer de deze verhoging in twee etappes te doen plaats vinden. De aanvechtin gen van kwekerszijde van dit L.E.I. rapport bleken op heftig verzet van de voorzitter en de export te stuiten. Men handhaafde het eens ingeno men standpunt van 90 van de kostprys plus exportmarge. De verhoging was volgens de heer De Geus niet juist verdeeld. Men smokkelde een eindje omhoog. Hy stelde daarom een kleinere verho ging voor. Zelfs stelde hy later op een suggestie van de heer Kralt voor om de oude pryzen te handhaven. Voor geen van zijn voorstellen was een meerderheid te krygen. De heer Roelofs knabbelde nog een kwartje van de zift elf en late tulpen af en kreeg tien van de achttien bestuurs leden achter zich. Zodat men deze kleine wyziging alle voorstellen van de Commissie van Bystand na twee en een half uur praten toch werden aanvaard. Men zal wel de hyacinten onder 14 cm tegen een gulden per kilo gram opkopen en de maten er boven voor f 0.40. Dit valt dan onder het zgn. „abnormaal". „De exporteurs wensen met min der angst te verkopen", meende de heer Nederveen, die een continue ring van de styging van de export mogelyk acht De heer de Vroomen tenslotte zei. dat men ln de tijd van schaarste tot de conclusie was gekomen, dat er by overschotten moet worden uit gebreid. Bovendien zei hy, dat er verleden jaar tien procent is uitge breid, zodat er nu een grote vraag naar teeltbewys zou ontstaan als men niet uitbreidde. Dit was voor de heer Kralt aanleiding om zich voor de 5 te verklaren, waarmede de oppostie in elkaar zakte. Advertentie Verwen Uw voeten Vooral transpirerende voeten. Maak een einde aan deze ergernis voor Uzelf en Uw omgeving. Uw voeten weer fris en gezond door VOETPOEDER STROOISUS 1.1,35 NAVULZAKJE >5 et. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardlnxveld G. Veldjesgraaf, kand. te Ede te Berg ambacht G. Veldjesgraaf. kand. te Ede Aangenomen naar Hengelo (O.) (wijk- gemeente VI) T. H. L. Beernlnk te Brugge naar Hulzum (vac. J. van de Bogert) (toez K. Venema te Joure het beroep van de Prov. Kerkver gadering van Zuid-Holland naar Al- blasserdam (noodgemeente) L. J. R. Ort, kand.-voorg. afd. Ver. v Vryz. Herv. aldaar naar Lemmer (toez.) L. de Wit te 2de Exloërmond. Bedankt voor Rotterdam (als jeugdpred. Vrljz. Prot. Jeugd) W. A. Hage. kand te Dordrecht voor Krimpen a/d Lek J. J. van der Krlft te Ermelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen (vac. H D. Borgers) G. W. H. Peddemors te Heerde te Spijk (Gron.) G. de Zeeuw te Ezlnge te Emmeloord (N.O.P.i (vac. J. Bos) H. D. Bakker te Hlllegersberg- Terbregge. Bedankt voor Hogezand- Sappemeer (vac. S. G. Bloem) H. Al- ting te Ulthulzermeeden. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zaamslag M, C Tanls te Barendrecht Voor Vlaardlngen" F. Bakker te Driebergen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Drietal te Zaandam, H. C. Leep te Gorlnchem en P. Tönjes, kand. te Doorn. Hulp aan Algerije Oproep tot kerken De Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen ls op zoek naar artsen, verpleegsters, le raren, maatschappelyk werksters en bekwame vaklieden, die bereid zijn, voor twee of drie jaar in Algerije te gaan werken. De activiteiten van de christelijke hulpverleningsorganisaties zijn ge bundeld in één centraal lichaam. De ze instantie heeft hulp gevraagd tot een totaal bedrag van ongeveer 3.5 miljoen gulden. Door toezeggingen uit alle delen van de wereld ook van de Nederlandse kerken is het grootste deel hiervan al byeenge- bracht. Het is echter duideiyk geworden, dat voor de hulp aan Algerye nu het meest behoefte bestaat aan mensen. Alleen al in de maanden mei en juni hebben 300.000 Fransen Algerye ver laten. waardoor het gebrek aan art sen en leraren nog belangryk groter is geworden. Aan de Nederlandse kerken is ge vraagd zo mogelijk behalve vijftfen deskundigen ook een leider voor het werk in Algerije te vinden. Kind door een trein gegrepen en gedoodl De achtjarige Jongen J. J. J. Hoe- venaars uit Helvoirt is gisteren by deze Brabantse gemeente door een trein op het baanvak 'sHertogen- bosch-Tilburg aangereden en ge dood. Het kind was met enkele an dere jongens bij de spoorbaan visjea aan het vangen. Daar bij moet' het al spélend op de rails zyn geko men. De achtjarige J. van Hattum kreeg een shock. De trein had on geveer een half uur vertraging. Vaticaan nodigt Orthodoxe Kerk uit In Athene is officieel bekendge maakt, dat de Orthodoxe Kerk van Griekenland een uitnodiging van het Vaticaan heeft ontvangen om waarnemers te zenden naar het oecumenische concilie. Een door de Grieks Orthodoxe Kerk ingestelde commissie voor interkerkelyke be trekkingen heeft intussen onderzocht of de kerk de uitnodiging al dan niet moet aannemen. De leden van de commissie zouden het hierover niet eens zijn geworden. De kwestie zal nu worden voorgelegd aan de heilige synode of de hiërarchie van de Or thodoxe Kerk. Contact Anglicaanse en Russisch Orthodoxe Kerk De 84-jarige patriarch Alexei, hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk, heeft gisteren by een onder houd met de aartsbisschop van Can terbury, dr. Ramsey, gezegd, dat hij het vraagstuk van de eenheid van de Anglicaanse en Orthodoxe Kerk nog graag tydens zyn leven opgelost zou zien, „omdat er niet veel tyd meer over is". De Anglicaanse Kerk had volgens de patriarch meer vorderingen in de richting van een oplossing van dit probleem gemaakt dan de Russische Kerk. De Russische Kerk is nu ech ter gereed om dit probleem tot op lossing te brengen. Dr. Ramsey heeft ook nog gespro ken met Wladimir Koerojedov, de atheistische voorzitter van de regeringsraad voor zaken betreffen de de Russische Orthodoxe Kerk. Koerojedov zei tegen de aartsbis schop, dat de Russische regering al het mogelyke zou doen om hem te helpen. Wy weten, aldus de Rus, dat u voorstander bent van vreed zame coëxistentie en ontwapening. De in de IJssel verdwaalde een copieuze maaltijd. Het dier grijze zeehonddie maandag Blokzijl werd gevangen, in zijn nieuwe verblijf in Burgers Die renpark in Arnhem bezig met is twee meter lang en weegt 350 pond. Het is zeer zeldzaam. In Europa bezitten slechts vier die rentuinen een grijze zeehond. Volgens prof. dr. J. Pouwer, die leiders zien in Nederland een mede- ,OB1 u—stander, die de sleutel is voor wel vaart. De verhouding blanke-Papoea is in Nederlands Nieuw-Guinea beter don op het Australische deel van het eiland. Als mogelijk reacties bij overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië voorzag prof. dr. Pouwers een gucril- laoorlog of een terugtrekken van de Papoeabevolking in het oerwoud. Het laatste leek hem het meest waar schynlyk. als etnoloog sinds 1951 verbonden is geweest aan het kantoor bevol kingszaken in Nederlands Nieuw- Guinea, is de Papoeabevolking voor een groot deel anti-Indonesisch Prof. Pouwer, die gisteren met de „Willem Ruys" in ons land terug keerde, ziet voor die anti-Indone sische gezindsheid als voornaamste oorzaak het bestuur van vóór de oor log en het werk van zending en mis sie, dat in hoofdzaak werd verricht door Keiezen en Amoonnezen, die zich superieur voelden en toonden aan de plaatselyke bevolking. Het oplevende nationalisme, aldus prof. dr. Pouwer, vindt dan ook meer Een eventuele komst van de In donesiërs wordt door deze stam als onaanvaardbaar gezien. De Sentani- woordvoerder, zoon en opvolger van een der huidige Sentani-leiders, zei dit in een vraaggesprek met Jan Gerritsen, verslaggever van het NTS- journaal in Nieuw Guinea. De vertegenwoordiger van de Sen- tani-stam zeide ook dat bij eventuele Indonesische luchtlandingen in de sentanivlakte by Hollandia, zyn volk de wapens zal opnemen tegen de Indonesiërs. Het plan-Bunker wordt door zyn stam volledig van de hand gewezen. Men wenst de onafhanke- lykheid niet te ontvangen van de Indonesiërs, noch van de Verenig de Naties, doch uitsluitend van de Nederlanders. De Sentani's won?n op twee kilo meter afstand van Hollandia. Zij be- Deze woorden van prof. dr. Pou wers worden riu reeds bevestigd door de verklaring van een der toekom- [eiders van het Sentanivolk in Nederlanas Nleuw-Gumea, Alfeus Jo- horen tot de meest ontwikkelde stam- zpn kracht en ontwikkeling ln de koe. Htj heeft gezegd ,dai zijn «tam men in Nieuw Guinea Indonesische hetze dan zoals in een guerillaoorlog tegen de Indone- Zij hebben een eigen politieke me- andere gebieden het geva was - siers zal beginnen, indien dezen het mng. welke tot uitdrukking wordt door het gevoel overheerst te worden bestuur van de Nederlanders over- .gebracht in een eigen streekraad n« door een ander bestuur. De politieke Inenten. Hum telt ongeveer lOOM leden

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4