Fascist Mosley weer onder de voet gelopen Feike Asma speelde verzoeknummers Philippe La Cliapelle heden tachtig jaar Luchtbrug begonnen Spanning in laatste en langste etappe Niet aan Sweelinck gedacht.. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i ^■AupÏNG 1 1 Veldslag in East End Nog steeds vitaal acteur! lud vMgètw SUNIL HALEN! TEKENING VAN DA VINCI BLIJFT IN ENGELAND Prinsessen op terugreis lg zei „Vol politieman Bondsleger op naar 750.000? Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 augustus 1962 Tweede blad no. 30718 Op orgel te Kativijk Het is een bijzondere voldoening voor de organisatoren van de weke lijkse zomerconcerten in de Katwijkse Nieuwe Kerk, dat zij niet in de steek worden gelaten door hun plaatsgenoten. Tussen lflO en 500 moet het bezoekersaantal wel hebben gelegen. Nu i-t Asma ongetwijfeld een uit verkorene des volks en ditmaal was er zelfs een verzoekprogramma, blijkens de aantekening dat bij het orgelcomité S5 nummers werden ingezonden. Asma's eigen Geestelijk Lied „Hem lerlei berekening. Maar in Asma's in 't harte dragen" betekende een iets zoetelijke, maar zacht-stemmige opening van zaken, waarmee Böhm's Praeludium et Fuga in a sterk con trasteerde. Böhm is een van de grote voorlopers, die op Bach een beslis sende invloed uitoefenden. Bach's artistieke stamboom wijst een tak aan. die over Böhm naar Sweelinck loopt. Böhm zelf heeft veel te danken gehad aan Reinken, die in Hamburg als organist Schei- demann opvolgde, wiens leerling hij tevoren was, en deze Scheidemann had weer Sweelinck als leraar. Opmerkelijk is ook dat Reinken de orgelbank bezet heeft in Deventer, waar Sweelinck's wieg heeft gestaan, en ware hij niet een paar maanden te vroeg gestorven, precies honderd jaar geleefd zou hebben: van vlak na Sweelinck's dood tot de tijd dat Bach zich zijn Johannes-Passion in het hoofd stak En zo blijkt ook in de muziek de wereld klein te zijn! We veroorloofden ons dit genealo gische uitstapje om bij het feit te recht te komen, dat blijkbaar geen der 26 verzoekers aan onze Sweelinck heeft gedacht, die 400 jaar geleden ter wereld verscheen, een man die compositorisch een ware baanbreker is geworden. Boeiend en glanzend en met een zeer elastische voordracht heeft As ma Böhm vertolkt, waarna Bach volgde met twee koraalvoorspelen: „Nun komm' der Heiden Heiland" en Br bar me dich mein". Van die twee wint het eerste het aanzienlijk van het laatste. Het tempo in deze koralen hadden we hoger gewenst. Het is ons meer voorgekomen, dat Asma langzaam en gewijd met elkaar associeert, maar dit moet daarom toch niet naar een rouwtempo leiden als in „Erbarme", hoezeer de concertgever er ook in slaagde om er eenzaamheid en ver latenheid in te suggereren. Als een nieuw contrast kwamen de feestklanken van Handel's Concerto in Bes. Men voelde hoe zo'n Allegro daaruit Asma's lust en leven Is. Ef fect werd hier niet versmaad en al- LEIDENAAR KREEG ONGELUK IN NOORDWIJK Een 17-jarige bromfietser uit Lei den hield zich onledig met het rijden van rondjes op de Kapelleboslaan in het Langeveld te Noordwijk. Hierbij raakte hij met zijn bromfiets een voetganger, die op de berm met en kele jongelui stond te praten. De Leidenaar kwam te vallen en moest met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Drs. F. C. de Vries, wetenschap pelijk ambtenaar le klas bij de Leid- se Universiteit, is benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bij het Instituut voor Engelse taal- en let terkunde. Onze stadgenoot, de heer G. Sierat. is te Den Haag geslaagd voor het staatsexamen hbs B. visie stoort dat toch niet. Het slotdeel van dit Concerto leek traag. Het voorschrift „Allegro ma non presto" sluit het beweeglijke en het blijde toch niet. uit? Even is nog I jachtigheid opgetreden, maar het valt op dat Asma doende is zich van deze kwaal te bevrijden, dat hem vrij langdurig heeft gekweld. Twee barokke werkjes, Siciliano van Scarlatti en Largo van Pergolesi kre gen een totaal romantiserende aan kleding mee, de zweller inbegrepen. Dit waren echte stukjes voor de speelse en lieflijke registers. In be langwekkendheid lieten zij zich ech ter stellig overschaduwen door Franck's Pastorale, die op dit Frans georiënteerde orgel de timbres en kleurvlakken vond, welke de meester van Ste Clotilde zich moet hebben voorgesteld. Verleidelijk klonk het schalmeiend wegdromen tegen het eind. DE INVLOED VAN CLEOPATRA Straks kunt U in de bioscopen zien hoe machtige veldheren werden ver overd door de schoonheid van Cleo patra. Nu kunt u in talloze zit/slaap- en slaapkamers zien hoe de schoonheid van Cleopatra een rol speelt in het moderne interieur. Sierlijk en sterk staat zij op de ranke pootjes. Kijk eens hoe hart- veroverend zij kleurt. Iedereen die houdt van mooie dingen, zwicht voor haar. Iedereen die waarde hecht aan modern wonen, komt onder haar ban. Ga maar eens kijken bij uw beddenleverancier. Maar pas op: ook u zult geen weer stand kunnen bieden aan de bekoor lijkheden van Cleopatra - dat prach tige divanbed van Auping. Er paradeerde ook een Scherzo van een zekere A. van Opstal op het pro gramma, een aangenaam stuk met veel 19de eeuwse kenmerken, wat Handel-infectie en een enkel modern gekruid maatje. Het slot werd Zwart's indrukwekkende en "haast populaire Postludium en Fuga Psalm 72, waarin Asma's vakmanschap eens te meer welsprekend tot uiting kwam. V. (Van onze Londense correspondent) Londen is gisteravond opnieuw het toneel geweest van botsin gen tussen fascisten en anti fascisten. terwijl een dag te voren in de plaats Dudley, in het graafschap Worcester shire in midden-Engeland, kleurlingen het doelwit waren van een uitbarsting van ras senhaat. Het zijn de fascisten, die dagelijks overal op de muren met kalk en krijt ophitsen tegen de donkere emigranten uit het Gemenebest. De door de fascisten veroorzaakte on lusten braken gisteravond uit in het Londense East End. herinne rende aan die uit de dertiger jaren, toen Sir Oswald Mosley met zijn benden de joodse wijken probeerde te terroriseren. Aangezien iedereen, gezien de erva ringen van de afgelopen dagen, wist dat de thans door Mosley aan gekondigde demonstratie weer op een veldslag zou uitlopen, had de burgemeester van East End (de ge meente Dalston), waar de meeting zou worden gehouden, Scotland Yard verzocht om de bijeenkomst te verbieden. De politie kan echter alleen ingrijpen, nadat er iets is gebeurd. Uitdaging Dit was een uitdaging voor de anti fascisten om er op los te slaan, zo dat de politie gedwongen was. na dat Mosley drie minuten had ge sproken, de meeting op te heffen. Er werden 54 personen gearres teerd, o.w. Mosley's zoon, die stu dent in Oxford is. Naar schatting waren er 1500 mensen samenge stroomd. De lange, grijze 65-jarige Sir Oswald werd, evenals zondag in Manches ter, tegen de grond geworpen en getrapt en geslagen. Toen hij ein delijk de luidsprekersauto had be reikt, werden zijn woorden over stemd door kreten als „weg met Mosley" en „sieg heil". Hij werd be kogeld met rot fruit, stenen en grote pennystukken. Na enkele minuten greep de politie in. Bleek en bevend liep Mosley, af en toe struikelend, onder het ge tier van de massa die hem bleef bekogelen, weg. Dit is de derde fascistische meeting in negen dagen, welke tot ordever storing heeft geleid. Rassenrel Gisteren stonden 27 jongens, mannen en meisjes terecht, die maandag, gewapend met knuppels, stokken, flessen en stoelpoten, in Dudley kleurlingen hadden aangevallen. De kleurlingen namen de vlucht. Hun belagers zetten hen als op prooi beluste wolven achterna, zo werd door de politie verklaard. De hoofdcommissaris, die zelf pro beerde in te grijpen, werd gewond. De plaatselijke politie stond vrijwel machteloos toen de menigte, welke 200 personen groot was, de kleur- lingenwijk binnendrong. Zoals men weet is in Engeland de politie on gewapend. Toen versterkingen en politiehonden waren aangerukt, vluchtte de bende. Een aantal on verlaten kreeg gevangenis- of tuchthuisstraf. Advertentie Voorbeeld voor jongeren (Van onze kunstredactie) EEN bij vele toneelliefhebbers vertrouwd acteur viert vandaag zijn 80ste verjaardag: de nog altijd actieve Philippe C. La Chapelle. Ook op het podium van de Leidse Schouwburg heeft men hem veelvuldig kunnen bewonderen. Een speler van de ,,oude garde" met alle kwaliteiten van dien: vóór alles een man, die een zaal kan .bespreken", wiens „verstaanbaarheid" men altijd heeft kunnen prijzen. Philippe La Chapelle behoort tot de oudste acteurs in ons land, is wellicht de oudste: hij werd in Den Haag geboren als zoon van de bekende romanschrijfster Suze La Chapelle-Roobol. Na een stu die aan de Leidse Universiteit, promoveerde hij tot meester in de rechten. Doch zijn grote liefde ging naar het toneel uit en al spoedig begon hij zijn toneelloop baan bij „Die Haghespelers" on der leiding van Eduard Verkade. Achtereensvolgens was La Cha pelle verbonden aan de Kon. Ver. Ned. Toneel, het Hofstadtoneel, Comoedia (onder Lobo, Verbeek en Kerkhoven)het Ver. Toneel (directie Verkade en Verbeek), Het Oostnederlands Toneel, het Centraal Toneel (directie De Bree Jaarverslag Oecumenische Raad legt zijn plannen op tafel Het Jaarverslag over de periode van mei 1961 tot mei 1962 van de Oecu menische Raad Leiden wijst met nadruk op de noodzakelijkheid van overleg in de Raad. omdat bij het sa mengaan van vertegenwoordigers uit verschillende kerkgemeenschappen zeker geen algemene en vaak opper vlakkige meningen als uitgangspunt voor het gesprek genomen mogen worden. Het is daarom verheugend aldus het jaarverslag, dat nu pok het ge luid van de gereformeerde Kerk in de Raad kan worden gehoord. Dit kan zeker leiden tot verdieping van het gesprek. Dit principiële gesprek rondom de betekenis van de bijbel en de kerk kan niet uit de weg wor den gegaan. Het is een voldoening te kunnen constateren, d.at de vertegen woordigers in de Raad dit gesprek niet hebben geschuwd, zelfs niet wanneer hierdoor moeilijkheden ont stonden. Voorop heeft steeds de be- Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207. heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nlcolaas Chrlstiaan, zn van N. P. Bosman en H. G. Zonderop; Antje. dr van H. de MooiJ en M. de Vreugd; Johanna Maria, dr van N. C. v. d. Berg en P. M. Hachmang; Maarten Arend, zn van A. Cramer en A. R. M van Vianen; Catharlna Louise, dr van F v d. Zeeuw e i M. C. J. Meerbrug; Ronald, zn van H. H. van Klaveren en M H Reislnger; Edwin Cornells, zn van A. v. d Plas «n T. Konings; Abl- gnël, dr van L. van Duijn en A. Berk- OVERLEDEN J F Ouwerkerk. 45 Jr. man: M Baas. 71 Jr. e.v. H. Haak; M. H. de Vroede. 75 jr. e.v. A Minke; J. P. van der Stoel, 78 jr. man; A. G. Koerts, 55 Jr, e.v. J. Sierat; J. C. den Haan. 80 Jr, w.v. C. Zandbergen; A. Stigter, 76 jr. e.v. W. Voo:sluys. en Sluyzer), de Amsterdamse To- neelvereniginghet Residentieto neel (directie Verbeek) en nu de Nederlandse Comedie. oude man in „De twaalf gezwore nen" of de dominee in „Het melk- I woud"? Ook werkte hij verschillende malen mee in televisiespelen. Woens dag 8 augustus kan men hem weder om op het beeldscherm zien in de éénacter „Een zonnige morgen" van Serafin en Joaquin Alvarez Quinteno. Dan speelt hij samen met Jacqueline Royaards-Sandberg, nog enige ja ren ouder dan hij. Zij vormen dan een paar, dat elkaar in hoge ouder dom weer ontmoet: het blijkt, dat zij vroeger verliefd op elkaar geweest zijn. Philippe La Chapelle, van wie men zich ongetwijfeld ook zijn Schylock- rol bij het Residentietoneel zal her inneren. geniet nog steeds van het leven. Hij is een enthousiast verza melaar van antiquiteiten en een ge trouw bezoeker van de opera. Zijn gezondheid is prima en hij is nog niet van plan het toneelbijltje er bij neer te leggen. Gelukkig: een figuur als hij zou men node op het toneel kunnen missen. Zijn grote toneelervaring staat er borg voor, dat hij zelfs van het kleinste rolletje iets bij zonders weet te maken. En altijd met de hem eigen vitaliteit! Moge zijn zwaar stemgeluid nog reidheid gestaan naar de ander te luisteren, waardoor het gesprek mo gelijk is gebleven. De periode van 19611962 kenmerkt zich door vele activiteiten waarmee de Raad zich heeft beziggehouden. Voor het komende seizoen zal het moderamen van de Oecumenische Raad bestaan uit. de volgende perso nen: ds. J. Th. Mackenzie (Remon- str. Pred), voorzitter, drs. J. Heslinga Oud-Kath.). secretaris, J. G. A. van Sluys (Doopsgez.), tweede secretaris en ir. J. van Dorp (Remonstr.), pen ningmeester. Er bestaan voor het volgend jaar de volgende plannen: Bij voldoende belangstelling zullen drie kringen georganiseerd worden, t.w. de New-Delhi-Kring. Hier zullen de rapporten over de vergadering te New-Delhi besproken worden, terwijl het aanbeveling verdient de speciale nummers van „Gemeenschap dei- Kerken", welke in het najaar ver schijnen, te lezen. De Bijbel-studie kring. Aan de hand van speciale Bij- belpericopen zullen de essentialia van het christelijk geloof besproken worden, en de Kerken-kring. Eens per maand zal een bezoek gebracht worden aan een kerkgemeenschap, terwijl de predikant (pastoor) dan een inleiding zal houden over het wezen en de wording van die kerk gemeenschap. Na elke inleiding zal er volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Speciale aandacht zal uiteraard weer geschonken worden aan de Oecumenische zondag <9 december) en de week van gebed om de eenheid der christenen. De kerkeraden en kerkbesturen ontvangen hierover nog een schrijven, waarin hen gevraagd zal worden zich over deze materie principiëel uit te spreken. De Oecumenische Raad ziet zich zelf slechts als een instrument van en contactorgaan vcor de verschil lende kerken. Zij vraagt daarom van de ondersche.den kerken een bewust meeleven en zij zou het zeer op prys stellen indien de kerken de oecume nische zaak als hun eigen zaak be schouwen. Het delegeren van deze zaak zal nooit het wezenlijke daarvan kunnen raken. Gezien htt betoonde vertrouwen dat zij in de afeelnpen periode mocht ondervinden, blijft de Oecumenische Raad Leiden voortgaan op de inge slagen wer wetend dit te doen in opdracht. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Eerste toestel ilit Biak vertrokken De eerste Super-Constellation van de KLM met vrouwen en kinderen is vanmorgen uit Biak naar Neder land vertrokken. Onder veel belang stelling van de plaatselijke bevolking verlieten 32 vrouwen en 64 kinderen met deze eerste machine van de „luchtbrug" Nieuw-Guinea. Allen varen afkomstig uit Merauke en an dere plaatsen in zuidelijk Nieuw- Guinea. zoals Koembe, Kepl, Agats, Mindiptanah en Tanah Merah. In deze streek zijn thans nagenoeg in het geheel geen Nederlandse vrou wen meer. Slechts enkele onderwij zeressen en verpleegsters zijn ach tergebleven. Alle evacuées worden uit hun woonplaatsen met vliegtuigen van de „Kroonduif'-luchtvaartmaat- schappij en soms met KLM-Dakota's naar Biak gebracht, waar zij worden opgevangen in het KLM-hotel of het gouvernementshotel. Beide hotels waren in de afgelopen dag volkomen vol. De stemming onder de vrouwen is uiterst rustig. Tientallen kinderen vermaakten zich met spelletjes in het hotel en krioelden door de gangen, hetgeen de middagrust van velen verstoorde. Iedereen schikt zich ech ter naar de omstandigheden. De moe ders met drie kinderen weten zich op een een-persoonskamer prima te behelpen. Nu het overbrengen van vrouwen uit zuidoost-Nieuw-Guinea I bijna voltooid is, zullen andere plaat- sen volgen. Nog deze week zijn Fak- 1 Fsk. Sorong en Manokwari aan de beurt en vervolgens Hollandia. De met de organisatie belaste amb tenaren verklaarden op Biak te ver wachten. dat zich geen ernstige moei lijkheden met de stroom vrouwen en nderen zullen voordoen. Zoals bekend, staan vóór 13 augus tus nog 13 extra-vluchten op het programma. Tot woensdagochtend hadden ruim 300 vrouwen en kinde ren voor de reis naar Nederland ge boekt. Zij zullen in Bangkok over nachten en vandaar met een andere superconstellation doorreizen. Het eerste vliegtuig zal waarschijnlijk in de nacht van donderdag op vrijdag op Schiphol aankomen. Vooral ha de oorlog speelde La Chapelle veel grote rollen. De laatste jaren kon men hem o a. zien in elke voorstelling van de Gijsbrecht in de rol van Vader Willibrord. En wie her innert zich hem niet als het dorps hoofd in „Het slot" van Kafka, de menigmaal door de zaal klinken, ook als glanzend voorbeeld voor de jongeren. Zijn feestdag brengt deze zo ge liefde acteur in de familiekring door. De 800.C4)0 pond is thans bereikt Van de dr. Albert Plesman Lucht haven ln Willemstad vertrok gister avond om kwart voor negen het KLM lijntoestel „Albert Schweitzer", met aan boord de Prinsessen Irene en Margriet. Het straalverkeersvlieg- tuig maakt- de reis via Caracas en Lissabon. Op het vliegveld waren honderden mensen om de Prinsessen uitgeleide te doen. Stewardessen boden de Prinsessen bloemen aan en de politiekapel speel de het Wilhelmus. De Prinsessen werd uitgeleide gedaan door de wnd. gouverneur C. Winkel, minister-pre sident E. Jonckheer en gezaghebber M. P. Gorsira van Curasao. Aan boord van het vliegtuig com plimenteerde prinses Irene de ploeg van de Nederlandse Televisie Stich ting voor de prettige wijze, waarop deze ploeg in Suriname en de Ne derlandse Antillen zijn werkzaamhe den had gedaan. Acht gewonden bij hotsing bus-auto By een botsing tussen een bus van het gemeentevervoerbedrijf en een personenauto op het kruispunt Geer- 1 ban Ookmeerweg in de Amster damse tuinstad Geuzenveld zyn gis termiddag acht personen gewond ge raakt. Zeven gewonden moesten ter verpleging in het Wilhelminagast- huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde om kwart over twee. De 68-jarige bestuurder van de personenauto J. B. van Kas teel verleende geen voorrang aan de van rechte komende (van de Troel- stralaan in de richting Geuzenveld) komende bus. De voertuigen botsten met flinke vaart tegen elkaar op. De heer Van Kasteel en zyn 63-jarige echtgenote werden uit de auto geslingerd. Zy werden naar het ziekenhuis gebracht. Zes inzittenden van de bus liepen ook verwondingen op. Het waren mevr. Schoot-Smit (36), mevrouw Kroeb (68) mevrouw Streep (43), de heer en mevrouw Van Gemert (73 en 66 jaar) en mevrouw Roosing, allen uit Amsterdam. De laatste kon na be handeling in het Wilhelminagasthuis naar huis terugkeren. Nog meer doden na de aardbeving in Columbia In Colombia zijn van de aardbe ving van maandagavond reeds 59 do den geborgen. Een 300 mensen heb ben verwondingen opgelopen. Men is nog bezig een grote plaat beton te lichten van een ingestorte fabriek te Pereira. Hieronder zouden zich nog enkele slachtoffers bevinden. In deze fabriek zijn minder doden gevallen dan men aanvankelijk vreesde. In Manizales. een stad op 400 km ten westen van Bogota, stortten drie torens van de kathedraal omlaag, waardoor 4 mensen dodelijk werden getroffen. Vijf anderen liepen ernsti ge verwondingen op. Men vreest dat er hier nog meer slachtoffers zyn, omdat verscheidene auto's, waarin zich vermoedelijk mensen bevinden, nog onder het puin bedolven liggen. Tour de Frats De Tour de Fiats-renners startte al heel vroeg uit Arnhem voor de langste etappe van 120 km naar Am sterdam. Ome Joop had hierbij nog een heel lüvig programma opgemaakt voor onderweg. In ijltempo ging het naar de Wa- ningse Wielerbaan. De ritten gingen 'D 'J (Van onze Londeise correspondent) Leonardo da Vinci's beroemde tekening van de Madonna met kind en andere figuren is voor Engeland behouden. Premier Macmillan deelde in het Lager huis mede dat de regering een bedrag van 350.000 pond heeft geschonken als bijdrage tot de openbare inschrijving, welke on geveer 400.000 pond heeft opge bracht. Een verder bedrag van 50.000 pond is gegarandeerd. Hierdoor is de 800.000 pond bereikt. gelands Rijksmuseum op Trafalgar Square in Londen. De kritiek op de Koninklijke Aca demie wa~ dat Leonardo's tekening twee eeuwen lang in de bestuurs kamer heeft gehangen en slechts en kele malen door het publiek kon worden gezien. Daarom was er nogal tegenzin om aan de openbare in schrijving deel te nemen. De Acade mie. die er trots op is dat zij geen enkele regeringssubsidie ontvangt. Dit bedrag was nodig om te voor komen dat de Kon. Kunst. Academie het werk in het openbaar zou veilen, j besloot de Leonardo te verkopen ter in welk geval het zo goed als zeker dekking van de hoge kosten voor de naar de V.S. zou verhuizen. Het be- gratis opleiding op haar drie kunst- drag moest op 31 juli bijeen zijn. De scholen. Indi'n de Leonardo geveild tekening zal te zijner tijd een plaats was, zou zij waarschijnlijk een mil- krygen in The National Gallery, En- joen pond hebben opgebracht! Maar zwendelaar deed liet niet „Rijdt u maar achter mij aan", zei een Amersfoortse politieman tegen een 41-jarige Hagenaar flessentrekker en zwendelaar van professie, nadat deze op het Sta tionsplein te Amersfoort was ge arresteerd. Een van zijn slacht offers had hem herkend en was er in geslaagd hem klem te rij den, waardoor de politie tot ar restatie kon overgaan. „Volg mij maar", zei toen de politieman en hij stapte in de auto van het slachtoffer. De ver dachte moest maar achter hem aanrijden naar het politiebureau. Enkele minuten duurde diens volgzaamheid. Toen schoot hij een zijstraat in en gaf vol gas. Thans zoekt de Nederlandse po litie opnieuw naar deze Hagenaar die in Amersfoort (twee) en in Soest (een) televisie-apparaten van duizend gulden waarde elk „kocht" zonder te betalen. En zo „huurde" hij vakantiehuisjes en auto's. Of hij kocht op afbetaling. Maar geld bracht hij nooit op tafel. Een Amersfoortse radio handelaar, liet het niet bij een aangifte bij de politie. Hij ging zelf op jacht achter de Hagenaar. Toen hij hem in het oog kreeg, vroeg hij assistentie van de po litie. Het 2oas hulp, die niet zo erg veel resultaat opleverde. Nederlandse bussen botsen in Duitsland 20 gewonden Bij een botsing tussen twee Neder landse bussen met vakantiegangers op de snelweg Keulen—Frankfort zijn 20 Nederlanders gewond. Na be handeling konden echter allen, op één na. het ziekenhuis verlaten. Een vrouwelijke passagier, die verwondin gen aan mond en kin opliep, overi gens niet ernstig, ligt nog in het zie kenhuis van Hofheim 5n het Taunus gebergte. De botsing gebeurde bij Medenbach. De twee bussen van het reisbureau „De Snelle Vliet" uit Schiedam reden op de inhaalbaan. toen opeens een vracl twagen van de rechterrijbaan kwam. Om een botsing te vermijden moest de eerste bus sterk remmen. De twee de kon echter niet meer tijdig tot stilstand komen. Het reisbureau, waarmee de vakan tiegangers de tocht nair Italië maak ten .heeft twee reservebussen gezon den. D3 politie taxeert de schade op ongeveer f 10.000. De 19 licht gewon den hebben hun reis vervolgd. De vertraging was ongeveer twee uur. twee aan twee volgens „knock-out"- systeem. Ab Wassenaar, Hans Solleveld en Gerard van Velzen waren de favorie ten uit Leiden en omgeving, die aan gemoedigd door de Leidse kolonie een felle strijd leverden tegen de jongens uit Brammen en Velp. Van de kleine jongens bleef Rob Bisschofs drie ron den in de strijd, voor hij er door een jongen, die tweemaal zo lang was. werd uitgereden. Tot grote vreugde van de Leidse mannen kwam thans Solleveld in de finale en won deze glansrijk. Dit le vert hem een nieuwe fietsband op. Door deze lange sprintserie was de Tour achtergeraakt op het tydsche- ma. De overige kilometers werden volgens plan verreden. Anton Valk kreeg onder Doorn een lekke band en miste ook nog de bezemwagen. Een jongen uit Venlo bleef op hem wach ten, maar zij konden pas na een half uur een fietspomp bemachtigen. Toen werd de achtervolging ingezet. Een der Tourleiders, die hen had gemist kwam hun tegemoet, maar 25 kilometer lang fietsten zij samen voor zij met de volgscooter weer bij het peloton kwamen. Daarna werd de ka ravaan met een aantal reclame-wa gens uitgebreid en door de motor politie naar de Amstel-kelder geleid. Hier werd eerst gegeten en daarna volgde een filmprogramma. Een der Leidse vaders bood ook namens de andere ouders Ome Joop de tour dokter en ook de sportiefste renner een Leids kaasje aan als dank voor de goede zorgen. En toen ging het naar de Fockschool, waar overnacht werd. Opzet van Amerika (Van onze correspondent in Bonn) Met groeiende bezorgdheid wordt de laatste dagen in Bonn gesproken over de met de dag duldciyker wor dende Amerikaanse opzet om het Westduitse Bondsleger tot een sterk te van 750.000 man op te voeren. Tot nu toe gingen de plannen niet ver der dan 500.000 man ln twaalf divi sies. In het kader van de Amerikaan se strategie van het ogenblik die de nadruk wil leggen op conventionele strydkrachten. schynt echter een ge tal van 750.000 beter te passen. Het ministerie van Defensie in Bonn heeft openlijk toegegeven dat in Washington dit hoge getal gevallen is. Streefdatum daarbij aou eind 1964 zyn. Vooral in financiële kringen heeft men ernstigfe zorgen over de Ameri kaanse denkbeelden. Volgens jaar zal de defensie-begroting het record-be drag van 18 miljard mark al berei ken, zo zegt men, indien op de wen sen van Washington in wordt ge gaan, zou dit bedrag echter tot on geveer 40 miljard oplopen. Dat zou niet alleen slechte gevolgen hebben voor de Westduitse economie, maar ook zou dat de economische stabili teit van de hele Europese Economi- scte Gemeenschap in gevaar bren gen. Resultaat van deze overwegin gen is dat ook de Westduitse finan ciële kringen, al is het dan op an dere gronden dan minister Strauss pleiten voor zulk een kernbewape ning van het Westduitse Bondsleger, dat de personele sterkte de 500.000 met zal hoe-ren te overschrydrn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3