PAÉ' ECONOMIE IN DE V.S. TOONT GEBREK AAN LEVENSKRACHT Engeland hecht veel waarde aan politieke betekenis van de EEG Uit 24 gemeenten één district: „Rijnmond" AGENDA Vier factoren spelen een rol -„Dokters" niet eensgezind Verenigde Naties mogen niet zelf koloniale macht ivorden Wetsontwerp nu ingediend Taxichauffeur gaf drie Duitse overvallers geducht pak slaag MET EEN ENKEL WOORD -LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962- Lagere belasting niet voldoende, zegt Myrdal Het herstel van de Ameri kaanse economie gaat nog steeds door, maar dit herstel lijkt op dat van een patiënt, die er wel weer bovenop krabbelt, doch die niet zoveel vitaliteit vertoont als men bij een robuus te gezondheid mag verwachten. De maanden mei en juni van dit jaar gaven nog altijd een herstel te zien, maar niet meer zo sterk als in het begin van 1962 en in juni ging zelfs het aantal van de niet in de landbouw tewerk- gestelden enigszins achteruit. Men kan nog niet beoordelen of de daling van de koersen, in de afgelopen weken, de plannen tot investering ongunstig heeft beinvloed, maar enig ongewenst effect moet men toch wel vrezen. Velen in Amerika vragen zich nu natuurlijk af: wat kunnen wij te gen deze zwakke gezondheid van de economie doen? En een vraag die toch ook van belang is luidt: waar liggen de oorzaken van dit gebrek aan vitaliteit? Men kan op zijn minst vier facto ren noemen, wanneer men naar de oorzaken zoekt van het onbevredi gende economische herstel: a) een markt, die in hoge mate verzadigd Is; b) de automatie, die de werkloos heid soms doet toenemen; c) een aan overvloed te wijten gemakzucht; d) een economisch conservatisme. De eerste drie factoren behoeven weinig commentaar. In Europa was de laatste jaren een hoogconjunctuur mogelijk, o.m. omdat daar nog een Vervolg van pag. 1 Verder overleg Hij noemde het ondenkbaar, dat het tot een militaire actie zou komen nu men in principe overeenstemming heeft bereikt. Ook de Nederlanders schijnen het ijzer te willen smeden nu het heet is. Zij leggen er de na druk op, dat op alle belangrijke pun ten overeenstemming is bereikt en wijzen er speciaal op, dat een uitge breide regeling voor de zelfbeschik king van de Papoea's is getroffen. Een belangrijk element in het ont- werp-akkoord is de bepaling inzake de volksstemming onder de bevolking van Nieuw-Guinea over haar toe komst. Dit recht tot zelfbeschikking, een eis van Nederland, is vervat in het plan-Bunker, dat de basis vormt van het akkoord. In V.N.-kringen is verklaard, dat het ontwerp-akkoord voorziet in een volksstemming tien jaar na de over dracht van het bestuur aan Indone sië Maandag gaat men verder met het overleg, nabij Washington, ten einde de technische en financiële de tails te regelen. De Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. Schürmann, zal dr. Van Roijen vervangen, zolang die afwezig is. Dr. Van Roijen gaat vanavond naar Den Haag om verslag uit te brengen over de voorlopige overeenkomst. Dr. Van Roijen heeft reeds de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, op de hoogte gebracht van bet voorlopig bereikte akkoord. Toen de Neder landse ambassadeur het State De- parement verliet, zei hij „zeer hoopvol te zijn gestemd", dat half augustus een regeling zal zijn be reikt. Toen hem gevraagd werd naar de kans op normalisatie van de be trekkingen tussen Nederland en In donesië, gaf dr. Van Roijen te ken nen, dat hij altijd gehoopt had, dat die betrekkingen „eens weer zeer hartelijk zouden worden". Soebandrio heeft gisteren laat'in de middag in New York een bezoek aan Oe Thant gebracht, dat slechts e<m half uur duurde, Na afloop ver klaarde Oe Thant zich voldaan over de voorlopige overeenkomst en opti- i mistisch te zijn over het resultaat, geweldig afzetgebied bestond voor auto's, wasmachines en ijskasten. Maar Amerika is op dit gebied veel meer „verzadigd". De auto en de keukeninrichting moeten natuurlijk nu en dan vernieuwd worden, maai de Amerikaanse industrie produceert niet meer voor een vacuum. Nu kan men wel reclame maken „voor „twee auto's in ieders garage", maar zelfs voor Amerika is die leus niet gemak kelijk te verwezenlijken. Zou de economie zich voldoende uitbreiden, dan zou de snel toene mende automatie geen werkloosheid behoeven te veroorzaken. Nu dat eerste echter niet het geval is, eist de automatie zeker slachtoffers, al is de regering ook op haar qui vive om de nadelige gevolgen van extreme mechanisatie op te vangen. Men kan de Amerikanen niet vad sig noemen, maar bezige bijen of sterker naarstige Duitsers zijn zij ook niet. Men heeft geleerd van de vreugden van het leven te genieten en het komt betrekkelijk zelden voor, dat een arbeider of een zakenman eenvoudig niet van ophouden weet wat zijn werk betreft. Conservatisme De vierde factor het economisch conservatisme is gecompliceerder, De bekende Zweedse econoom dr. Gunnar Myrdal heeft daar kort ge leden zijn visie over gegeven. Nu is Myrdal socialist en zijn remedie wordt daarom niet zonder meer in Amerika geslikt. Maar president Kennedy bleek toch op zijn laatste persconferentie volkomen op de hoogte van de uitspraken van de Zweedse econoom en socioloog (hij is dezelfde die dat bekende boek over de negers in Amerika heeft geschre ven: „An American dilemma"). Kennedy, al aarzelt hij nog, over weegt de mogelijkheid van belasting verlaging teneinde de economie aan te zwengelen. Myrdal echter is van mening, dat belastingverlaging al léén niet voldoende is. Hij acht mo bilisatie nodig van regering, bedrijfs leven en vakverbonden alsof het oor log was. Hij meent, dat de regering publieke werken moet ondernemen, dat particulieren meer moeten inves teren en dat de arbeiders akkoord moeten gaan met stabiel blijven van de lonen. Myrdal acht het een bewijs van conservatisme, dat de Ameri kaanse regering vasthoudt aan even wicht in de begroting en bang is voor verlies van goud. ngvereniglng, ingen. 18.45 Russen tonen meer begrip voor de liartle feiten (Van onze Londense correspondent) Het is niet waar, dat de Brusselse besprekingen over Engelands lid maatschap van de EEG het dode punt zouden hebben bereikt, omdat er sprake zou zijn van een crisis. Dit verklaarde Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren in een rede voor de buiten- landse-persvereniging in Londen. Lord Home zei, dat de situatie waarvoor men op het ogenblik in Brussel staat van het begin der on derhandelingen af was voorzien. Thans is men bezig een oplossing te vinden voor het moeilijkste aller vraagstukken, n.l. de kwestie van de export van landbouwprodukten uit de Gemenebestlanden met een gema tigd klimaat. Engeland tracht thans een formule te vinden om de uitvoer cumenten van de EEG-landen over een federale structuur. Er wordt ons dan ook niet gevraagd een federale super-nationale constitutie te onder tekenen, „Alle problemen, waarmee men thans in Brussel geconfronteerd is, zijn oplosbaar. Daarom is er in werkelijkheid geen impasse". Britse aansluiting bij de EEG is, volgens Home, nodig, voor Engelands economische expansie, welke op haar beurt voorwaarde is om Engelands politieke positie in de wereld te ver sterken. Daarom moeten de Britten tegen concurrerende prijzen van het Europese vasteland gaan exporteren. Geen nieuw Kongo Het doel van de Britse politiek is allen mee te helpen orde te schep pen. Het zou dwaasheid zijn zich blind te staren op de status quo in de koloniale gebieden, zei Home. Ons streven is er integendeel op gericht ervoor te zorgen, dat de ko loniale emancipatie zich op ordelijke wijze voltrekt. Wij zullen ons behoe den voor een herhaling van de Kon- Indien de Russen hun eenzijdige houding inzake Berlijn opgeven, kan er een regeling tot stand komen, dat vele jaren zou kunnen duren. Voor komen moet worden de wereldvrede afhankelijk te maken van de Oost- duitse regering, aldus besloot Home, wiens betoogtrant altijd uitmunt door grote helderheid. Diplomatieke taal gebruikt hjj nooit. Bovendien beschikt Home over een groot gevoel voor humor en een aan stekelijke opgewektheid. Door zijn persoonlijkheid lijkt Home de man, die vele onnodige internationale mis verstanden uit de weg weet te rui men. van de landbouwprodukten te be- go-situatie. De Verenigde Naties zul- schermen zonder zich voor alle tij den aan een star wereldhandels systeem te binden. Lord Home maakte voorts duide lijk.. dat de Britse regering de aller grootste waarde hecht aan de poli tieke betekenis van de EEG. In feite zou de Britse regering veel minder in het lidmaatschap van EEG be langstellen, indien daaraan geen po litieke kant zat, aldus Lord Home. Juist door het enorme economische potentieel, waarover Europa beschikt, zijn de komende politieke regelingen van het grootste belang. Het uit gangspunt van de gedachtengang van de Britse regering is, dat twee wereldoorlogen 't gevolg zijn geweest van de Europese politieke verdeeld heid. Voor de komende 50 jaar is de Europese politieke ontwikkeling dan ook van het grootste belang. Het enige, wat wij vragen, aldus Home, is dat wij inzake de politieke vormgeving van het toekomstige Europa zullen worden geraadpleegd. Iljj zei nadrukkelijk, dat er absoluut geen reden bestaat voor bezorgdheid, dat Europa een politieke federatie zou worden, zoals door sommigen wordt beweerd. Er staat niets in het Verdrag van Rome of in andere do- Soebandrio was van mening, dat zijn exploraties een maximaal resultaat hadden opgeleverd. Gisteravond om neger uur is de Indonesische minis ter met de Pan American via Parijs, Rome en Karatsji naar Bangkok vertrokken, waar hij zou overstappen in een Indonesisch vliegtuig. De reis dat men tenslotte kan verwachten. I zou 36 uur duren. Bundeling krachten rond Waterweg len zich moeten bepalen tot hun in het Handvest omschreven rol. Indien zij zouden trachten zelf een kolonia le macht te worden, zou dit hun ein de betekenen. Zij zullen zich ervan moeten onthouden andere landen een oplossing op te leggen,, ook al zou een nnerderheid in de Verenigde Naties dal gelasten. Maar dit zou in strijd zón met de rechtvaardigheid. Geen winnaars Wat het probleem-Oost-West be treft, liet Lord Home een hoopvolle klank horen. Hij sprak als zijn over tuiging uit, dat juist omdat er in een oorlog geen overwinnaars meer zul len zijn conflicten kunnen volgens hem niet meer worden gelocaliseerd het onderlinge begrip tussen Oost en West langzamerhand zal groeien. Boe groot de tegenstellingen mis schien ook mogen zijn, er zijn gebie den, waarop Oost en West kunnen samenwerken, zoals in Laos is geble ken. Het langdurige onderlinge con tact van alle betrokkenen, dat men over dit riskante vraagstuk heeft ge had, wierp vruchten af. Tenslotte zal het besef moeten doordringen, dat Oost. en West alles hebben te winnen van samenwerking, dankzij de krachten die de wetenschap ter be schikking stelt. Home heeft hierop, in gesprekken met communistische vertegenwoordi gers, voortdurend gehamerd en hij geloofde dat hij niet helemaal voor dovemans-oren heeft gesproken. Geen Westelijke advertenties in Russische pers Na de Prawda, het orgaan van de Sowjetrusslsche communistische par tij. heeft ook het Moskouse avond blad Wetsjernaja Moskwa geweigerd een Westelijke advertentie op te ne men, waarin geantwoord wordt op de rede die premier Chroesjtsjow onlangs op het Internationale con gres voor vrede en ontwapening ln Moskou heeft gehouden. De Prawda wilde het Westelijke wederwoord niet opnemen, omdat het blad nooit advertenties zei op te nemen. Het Moskouse avondblad liet weten, dat het alleen adverten ties accepteert, die van belang voor de bewoners van Moskou zjjn. De initiatiefnemer, de Canadese dagbladuitgever Malone, heeft nu zijn pogingen om Chroesjtsjow in de Russische pers van repliek te die nen, opgegeven. Te weinig contact tussen medici? Het is te wijten aan onvoldoende internationale medische contacten, dat een groot aantal Amerikaanse artsen thalidomide kreeg, het slaap middel dat naar de mening der me dische wereld de oorzaak is van mis vormingen bij een groot aantal zui gelingen. Dit zei de Amerikaanse se nator Hubert Humphrey bij de in stallatie van een commissie van on derzoek van het Amerikaanse Con gres. Volgens de senator was bij toe val vernomen dat het middel scha delijk was door een ingezonden stuk, dat een arts in een medisch tijd schrift ontdekte. Er verschijnen 4.000 medische tijdschriften in de gehele wereld, aldus de senator. De arts, dr. Delsey, van de dienst, voor toezicht op voedsel en medicamenten, zal door de commissie als getuige wor den gehoord. Auto met TWEE doden opgehaald De Haagse brandweer heeft giste ren uit het water bij de Calland- kade in Den Haag een auto opge haald, waarin zich de stoffelijke overschotten bevonden van de 22- jarige P. J. Ligtenburg, schipper, gewoond hebbende op een motor schip, dat in Rijswijk lag. en mevr. H. A. Verbeek-Vink (28 jaar), die in de Witte de Withstraat in Den Haag woonde. Sinds zaterdag 7 juli was van het tweetal niets meer vernomen. Gisteren echter kreeg de politie een melding van de Dienst Haven en Marktwezen, dat een gedeelte van een auto was gezien in het wa ter nabij de Callandkade, waarna de brandweer de wagen uit het wa ter haalde. Over de oorzaak het ongeluk is niets bekend. VOOK HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Actualiteiten, 18.30 R.V.U.: Achter de schermen - VIII, door drs. G. J. de Voogd, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Tranen en troost om Jeruzalem, joods progr. V.PRO: 19.30 Voor de jèugd. VARA: 20.00 Nws., 20.05 Dans- orkest en zangsol., 20.35 Kaf en koren wek. notities. 20.45 Prinses Turandot, hoorspel met muz., 22.00 Sranang Tori, een Surinaams progr., 22.20 Sport hal verwege, 22.30 Nws., 22.40 Met een knipoog naar de Muzen, gev. progr.. 23.00 Pianorecital: klass. muz., 23.35 Lichte grammofoonmuz., 23.5524.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.10 Gem. zanL 18.30 Het Spektrum, lezingen, Lichte grammofoonmuz. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Hells (gr.), 19.30 Radio krant. 19.50 Lichte grammofoonmuz., 20.00 Holland Festival 1962: Residen tie-orkest met zangsoliste: mod. muz. In de pauze: Het huls van Belle van Zuylen, klankbeeld. 21.45 Kanttekenin- -en. 21.55 Hongaarse melodieën (gr.). 12.10 Marinlerskapel. 22.30 Nieuws en SOS-ber.. 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Oude muz.. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17 35—17.45 Internationaal jeugdjour naal, 20.00 Journaal. 20.15 Fllmverslag uit de West. NCRV: 20.30 Zo zie je nog 'ns wat!, met filmcamera en mi crofoon op stap door Nederland. 21.10 Zuid-Amerikaanse volksliedjes, 21.30 Detectlve-fllm, 22.10 TV-film, 22.35 Voordracht van gedichten. VOOR DONDERDAG 2 AUGUSTUS Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Oohtendgym, 7.20 Ochtendvarla (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. VARA: 8.00 Nws, 8.15 Lichte grammofoonmuz.. 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman, 9.15 Mod. kamermuziek (gr 9 35 Waterstanden. 9.40 Morgen- wildlng, 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.), 10 50 Voor de kleuters, 11.00 Kook kunst 11.15 Radlophilharmonisch or kest: moderne muz,. 12 00 Dansorkest en zangsollsten. 12.30 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12 33 Licht ensemble m. zangsol.. 13.00 Nws., 13.15 Med. event. Advertentie Dn miag smaakt om Rannlai, als overtollig maagzuur weer zo'n laaiende zuurkolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende Pijn. U weet toch. over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij Rennies van I dan bij enig ander maagtablet. In het ter hoogte van Venlo ge legen Duitse grensplaatsje Wachten donk hebben drie jonge Duitsers ge tracht een overval te plegen op de 57-jarige Venlose taxichauffeur P. Nass. De drie Duitsers verzochten hem, nadat zij een café in Venlo hadden bezocht, hen naar Wachten donk te vervoeren. Toen zij hier aankwamen, overvielen de passa giers de taxichauffeur. Zij kwamen echter van een koude kermis thuis. De Venlonaar slaagde er namelijk in twee van hen buiten gevecht te stellen, terwijl de derde, met behulp van een speciaal voor werp, dat de heer Nass altijd bij zich heeft in de wagen, een ongena dige aframmeling moest incasseren. De kleding van de taxichauffeur werd tijdens de worsteling vernield. Twee van hen strompelden na het handgemeen weg. De taxichauffeur zag echter kans om de derde „aanvaller" ln de auto op te sluiten. De heer Nass reed hierop naar de grens en leverde de Duitser over aan de Kon. Marechaus see. Aangezien de overval op Duits grondgebied had plaatsgevonden, be sloot deze de man over te geven aan de Duitse politie. „Zij hebben een paar jaar geleden een vriend van me, ook een taxi chauffeur, in de auto doodgeschoten. MU zal dat niet makkelijk overko men, want ik neem geen enkel risi co en timmer er meteen op los, als ze bij mij in de wagen op een afgelegen weg kapsones proberen te maken", aldus de heer Nass. Eervol ontslag voor prof. dr. L. Brummel Bij Koninklijk besluit van 12 juni is met ingang van 1 september 1962 aan prof. dr. L. Brummel op zijn ver zoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als biblio thecaris der Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die functie den lande bewezen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp Ingediend tot instelling van een openbaar lichaam Rijnmond. Het strekt tot bundeling van be langen van 24 gemeenten in het waterweggebied, om te komen tot een gezamenlijke aanpak van de Rotterdamse havenexpansie en de daarmee gepaard gaande ruimtelij ke ontwikkeling. De bedoeling is het gebied van dc Rijnmond te vormen tot een economische en sociale een heid. Met dit „bovengemeentelljk li chaam" doet voor het eerst het „district" zijn intrede in de Neder landse staatsinrichting. Het bestuur van Rijnmond zal naar opbouw zeer goed te vergelij ken zijn met dat van een gemeen te: er is een Rijnmondraad, 181 le den, een dagelijks bestuur "en een door de Kroon benoemde voorzitter. De raad van Rijnmond krijgt een vierledige taak: planologisch, coör dinerend, potentieel uitvoerend en adviserend, aldus de ministers van Ainnenl. Zaken en Volkshuisves ting en Bouwnijverheid in hun me morie van toelichting. De raad kan streekplannen vaststellen of herzien en zonodig een aangesloten gemeen te in vervolg op een streekplan ver plichten een bestemmingsplan vast te stellen, waarbij bindende aanwij zingen over de inhoud kunnen wor den gegeven. De raad kan richtlijnen vaststel len, eventueel ook bindende aanwij zingen geven voor: aanleg van ha vens en de daarbij behorende be drijfsterreinen, vestiging van be drijven op deze terreinen, de indu strievestiging, de woningbouw, de toepassing van de woonruimtewet 1947, de openluchtrecreatie, de aan leg en verbetering van land- en wa terwegen, de oeververbindingen en de verontreiniging van lucht en wa ter. De in Rijnmond samenwerkende gemeenten zullen zijn Abbenbroek. Barendrecht, Brielle, Capelle aan den IJssel, Geervliet, Heenvliet, He kelingen, Hellevoetsluis, Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Oostvoor- ne, Oudenhoorn, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, Rockanje, Rotterdam. Rozenburg, Schiedam, Splikenisse, Vierpolders, Vlaardingen, Zuidland Zwartewaal. Het totaal aantal in woners van dit gebied is ruim 900.000. BINNENLAND De 33-Jarige L. Leljten uit Am sterdam kwam gisteravond met een snelheid van ongeveer 100 km uit de richting Haarlem, en moest bij de uit rit Geuzenveld op de Haarlemmerweg plotseling remmen voor een overste kende Jongen De auto sloeg daarbij over de kop en de heer L werd eruit geslingerd. Hij was op slag dood. De jongen, de 12-jarige J. de Wit. die langs de Haarlemmervaart had zitten vissen, liep een beenbreuk op. Met Ingang van 1 september a.s. treedt de algemene wet inzake de douane en de accijnzen in werking. De invoeringswet, die dit mogelijk moet maken, is gistermiddag zonder hoof delijke stemming door de Eerste Kamer aangenomen. Tot de 107 partijen levensmidde len, die ambtenaren van de Amster damse keuringsdienst van waren in Juni voor de consumptie hebben af gekeurd, behoorde ook een hoeveelheid frites-saus van 2285 liter. De saus was van tv/ee bedrijven afkomstig, In een fabriek was de saus in de flessen tot gisting overgegaan. De andere afge keurde flessen saus waren, gelijk met de auto, waarop ze waren geladen, in een sloot terecht gekomen. Daardoor was tussen dop en hals van de flessen vuil slootwater terechtgekomen. De saus werd daardoor ongeschikt voor de consumptie. Het Bureau voor Muziek Auteurs recht BUMA heeft vorig jaar een be drag van bijna f 3.855.000 onder com ponisten, tekstdichters en muziekuit gevers verdeeld. Weliswaar was de re cette f 4.800.000) ongeveer f20.000 lager dan in 1960, doch het uitkerings percentage kon worden gehandhaaft op 79,5 procent. Dit blijkt uit het Jaar verslag van het BUMA, waarin o.m. wordt geconstateerd dat door uitbrei ding van de zendtijd de betaling door de Nederlandse Televisie Stichting is gestegen van f 101.000 tot f 191.000, terwijl de stijging in de rubriek radlo- muziek tot stilstand is gekomen. De recette van de radiodistributie brok kelt langzaam af. Bij de weede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het tegengaan van het hamsteren van goederen in buitengewone omstandig heden. In de deze anti-hamsterwet be geleidende memorie van toelichting wordt onder meer opgemerkt, dat bij het in werking treden van de prijzen wet (op 1 juni van dit jaar) ingevolge artikel 16 van die wet, onder meer de prijsopdrijvlngs- en hamsterwet 1939 ls Ingetrokken. BUITENLAND De gezondheidsdiensten van de Indiase staten Bengalen en Assam zijn na een onderzoek tot de slotsom gekomen, dat de verlammingsverschijn selen die de afgelopen maand bij enige honderden bewoners zijn opgetreden, veroorzaakt zijn door hét gebruik van brood, vervaardigd uit tarwemeel dat een Amerikaanse rooms-katholieke or ganisatie aan India ten geschenke had gegeven. De Indiase regering en de genoemde organisatie hebben niet kun nen vaststellen, hoe het meel besmet ls geraakt. Het merendeel van het meel is achterhaald. De regering van Nleuw-Zuld- Wales heeft het verbod tot verkoop van sterke drank aan Australische in boorlingen opgeheven. Volgens een re geringswoordvoerder ls hiermee de laatste hinderpaal voor een volkomen gelijkheid tussen de Inboorlingen en de blanke bevolking opgeheven. In de eerste helft van dit jaar zijn ln de V.S. meer mensen bij ver keersongevallen om het leven gekomen dan ooit tevoren. Het aantal slacht offers bedroeg 18.120. In vergelijking met het eerste halfjaar van 1961 was dit een stijging met 7 terwijl het wegverkeer met slechts 5 toenam. In San Salvador is gisteren voor het ministerie van Defensie een bom ontploft, hetgeen aan een taxichauf feur het leven heeft gekost. Een bode van het ministerie werd gewond. De regering van Venezuela heeft gisteren de grondwettelijke vrijheden, op 4 april wegens de opstand van Carupano geschorst, hersteld. De Zuldkoreaanse regering heeft gisteren regelingen bekendgemaakt, volgens welke dagbladen die tot dus ver tweemaal per dag verschijnen, slechts eenmaal per etmaal mogen uitkomen. Kleine persbureaus die hun nieuws van minder dan drie buiten landse bureaus betrekken, moeten sluiten. Te Seoel verschijnende dag bladen moeten binnen twee maanden hun omvang van acht tot twaalf pa gina's vergroten. De nieuwe bepalin gen betreffen ook de salarissen van journalisten. Volgens het persbureau TASS hebben Italiaanse en Russische dele gaties van radio en televisie een over eenkomst gesloten voor de uitwisseling van culturele en wetenschappelijke radio- en tv-programma's. In de Engelse stad Dudley heb ben zich de laatste dagen gevechten tussen blanken en kleurlingen voor gedaan, Maandagavond poogde een aantal blanken een strafactie tegen de kleurlingenwijk te ondernemen, die door de politie pas kon worden onder drukt nadat van drie naburige steden versterking was gekregen. Gistermorgen werden vijftien blanken veroordeeld tot straffen, variërend van geldboeten tot drie maanden gevangenisstraf. Van 1 januari af zijn 498.000 Fransen uit Algerije naar Frankrijk teruggekeerd. De opperbevelhebber der Rus sische strijdkrachten in Oost-Duits- land, generaal Jakoebowski. zal ver moedelijk op 8 en 9 augustus beleefd heidsbezoeken aan het. Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg en het Franse hoofdkwartier te Baden-Baden ln West-Duitsland brengen. Het Initia tief hiertoe zou van de Russische ge neraal zijn uitgegaan. In de omgeving van Kopenhagen zijn vandaag ongeveer 400 Deense mi litairen voor vier dagen in honger staking gegaan, nadat eerdere pro testen tegen de toestand van hun ka- zerne geen resultaat hadden opgele verd. Cubaanse arbeiders die in staat zijn om te werken, moeten voortaan een arbeidskaart hebben. Zonder een dergelijk document zullen zij geen baan meer kunnen krijgen. 1 WOENSDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Volle Evang. Zending. 7.45 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: Orgelconcert Albert de Klerk. 8,15 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde kerk: Adventkerk. 10- 11 uur v,m„ Bijbelstudie; 11-12 uur, ouderling C. Berger. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6,30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakennal: Dag 10-4 uur .zondag 1-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Het tul penmotief ln de Turkse kunst". Werk dagen 10-4 uur; zond. 1-4 uur (tot 20 augustus). Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag, dag. vaD 10-4 uur (zondag 1-4 uur), Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d, Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland, Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur, Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-6 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rllksmuseum van Oudheden: Dage- Hlks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur, zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN I.uxor: „The young ones". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Flower Drumsong". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „The general". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd dagelijks, behalve zondag, 10.30 uur „Dik Trom en het circus". „Zorg dat Je er by komt!" A.l. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo: Dal 4.4! Casino: „Kop op, handen thuis". 14 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks 2.30 uur Popeye- festlval. Rex: „Het verraad der Tartaren". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Het Zondagskind". Rex: „Niets dan pech". Maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdag middag. 2.30 uur. Astra-theater - Wassenaar Vrijdag avond 8 uur en zaterdagavond 7 en 9.15 uur „Pijn en gsln in de ka zerne". 14 Jr, Zondagavond 7 en 9.15 uur; maandag- en dinsdagavond 8 uur „Slavenmarkt In Atlantis" A.l. Woensdagavond en donderdag avond 8 uur „La dolce vita". 18 Jr. Zondag- en woensdagmiddag 2.30 uur Vier rakkers in een oude Jeep". Avond- cn nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Cei.traal Apotheek, Breestraat 74, tel 20552. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp ls geopend. BH geen gehoor van U*» huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. act. of grammofoonmuz., 13.25 Beurs berichten, 13.30 Weense amusements- muz. gr.), 14.00 Kamermuz. (gr.). 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Fluit en piano: klass. muz., 15.30 Extra vlta- mlnen (gr.), 16.00 Voor oog en oor, cultureel progr. over muz. en schilder kunst, 17.00 Lichte grammofoonmuz., voor de Jeugd, 17:10 Voor de Jeugd, 17.40 Lichte grammofoonmuz. voor de Jeugd. AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Eventueel act., 18.20 Orgel en trombone: lichte muz., 18.55 Gespr. brief, 19.00 Carrou sel. een programma dat alle kanten opgaat. 19.55 Sportpraatje, 20.00 Nws., 20.05 Holland Festival 1962: La Forza del Destino. opera. In de pauze (plm. 22'to 21£6> Grammofoonmuzlek, 22.30 Nws., 22.40 Actualiteiten, 23.00 !f.0r,tQ^uaTllt®Lten' 23 10 Holland Festi val 1962: La Forza del Destlno, opera (vervolg), 23.65—24.00 Nws. P Hilversum II 298 ni. KRO: 7.00 Nws., 7.15 klass mu* RnV'wï.'45 Morgengebed en overweging! 8.00 Nws., 8.15 Pluk de dag (gr.), 8 50 Voor de hulsvrouw. 9.40 Voor de kln- ?nne-TVvNSRV; 1000 Grammofoonmuz., jïï.t (8r)' 1015 Morgen- dienst, 10.45 Koorzang: geestelijke 11e- KRO: 11.00 Voor de Ziekeni Geestelijke liederen. 12.00 Mid dagklok - noodklok, 12.04 Zigeuner- 12aa ÏSh (?K)' 1225 Voor de boeren. S ,t b v- land- en tuinbouw. 2300 vïï'VlVA,,!350 Actu.llt.iten iinn,. 5,1 13.15 Blaasorkesten (er NCRV: 14.00 Zendingsdag Ger. Zen- uwin ïr 14'£5 Grammof°onmuz.. liSS rKi?ïerorke8t: ,klasslek# muz.! 15.30 Lichte grammofoonmuz., 15.45 Negro spirituals (gr.), 16.00 BHbelover- denklng, 16.20 Viool en piano: mod muz., 16.45 Voor de jeugd, 17.10 Ltoh- 17 ar«°°nmuz' 1?-40 Baursber,, J/.45 Lichte grammofoonmuz., 17 55 NCRv-ntl!1nkwort"; I1,!ht* muB: ncrv. 18,15 Sportagenda, 18.20 Promenade-orkest en solist, 19 00 Nws en weerpraatje, 19.10 Gew. muziek (gr.), 19.30 Radiokrant, 19.50 Politieke lezing 20.00 Ensemble Parade, 20 45 ?ieno Zevensprong, vakantiewedstrijd. 2100 Muz. in miniatuur, 21.30 Kerk orgel en Conservatoriumorkest: Oude en moderne muziek. 22.05 Muziek voor Woenan (gr). 22.80 Nws. en SOS- 22W Sin, 2240. Avondoverdenking, 22.55 Boekbespreking, 23.00 Piano a quatrc mains: mod. muz., 23.30 Jeugd ÏS SV-JTM l"'n* TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.0018.00 Eurovisie: Lied jes en dansen uit Europa (Internatio- nale Folklore Week te Neustadt-Hol- steln), 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nlepws. 20.35 Waarheen leiden onze wegen?, documentaire 21.00 TV-fllm, 21 50 Het veX.l vin de dierentuin, een-acter. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. nA2;0?, Orkestconcert, 12.55 Weerber., 13.00 Nws., 13.10 Twintig vragen, 13.40 Gev. muz., 14.30 Gev. muz„ 15.00 Herspel 16.00 Sopraan en plano. 16.15 Kritieken, 17.00 Hoorspel, 17.30 Hoorspel, 17.55 Weerber.. 18.00 Nws., in the South-East, reg. progr., 19.00 Pianorecital, 19.30 Lichte orkest muziek. 20.30 Discussies. 21.00 Conti nentale grammofoonmuz,. 21.30 Dis cussie, 22,00 Nws. en Journaal, 22.30 Banton en plano. 22.45 Parlements- overzlcht. 23.02 Voordracht, 23.15— 23.35 Kamermuz. BBC "8l" Progr»mm. 1500 en 247 111. 12.00 Populaire grammofoonmuzlek, ?oAev" Pr°Kr- vo°r de arbeiders. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. 13.35 Cricketultsl 13 45 Voor de kinderen, 11?? g°ekbespre.. 14.15 Planorecital. 14.31 Gev. muz., 15.00 Gev. muz. 15.25 Reportage van de races te Good wood, 15.45 Nws. Daarna: muz. bil 1615 Tl>« Dales, dagboek, l.nl Hltsl- races «n cricketultslagen. ie.35 Grammofoonmuz. voor de leued 17.00 Gev. muz., 17.31 Grammofoon muzlek, 18,33 Sportoverz., 18.45 Hoor spel 19.00 Nws. en Journaal, 19.25 Sport, 19,31 Pianospel. 20.00 Hoorspel. 20.31 Samenzang. 21.00 Vragenbeantw. 21.31 Lichte muziek. 22.30. sportber. en actualiteiten. 22.41 Jazzmuziek. 23.31 Gev. muz. 23.55—24.00 Nws. NDR/WDR 309 111. 12.00 Lichte grammofoonmuz., 13.00 Nws., 13.15 Lichte grammofoonmuz.. 14.00 Symfonie-orkest en solisten: amusementsmuz,, 16.00 Filmmuz., 16.45 Lichte muz.. 17.00 Nws., 17.35 Klass. liederen, 19.00 Nws.. 19.15 Gev. progr.. 21.00 De oorlog van 1914. klankbeeld. 21.45 Nws.. 22.15 Omroeporkest en solist, 23.10 Lichte grammofoonmuz.. 24.00 Nws., 0.20 Dans- en amusements muziek, 1.00 Weerber. en lichte muz. Frankrijk 3, 280 en 235 111. 12.10 Operettemuz., 13.35 Klassieke planomuz. (gr.), 14.01 Moderne ballet- muz. (gr.), 14.25 Hoorspel met muz. Daarna- Hoorspel. 16.50 Mod. muz. (gr.). 17,15 Orgelrecital: Klass. muz., 18.30 Klass. trio (gr.). 19.20 Oude ka mermuz., 20.00 Filharmonisch orkest en solisten en knapenkoor en koren. 22.30 Geestel. liederen (gr.), 22.40 Moderne kamermuz. (gr.), 23.10 Piano kwintet: mod. muz. (gr 23.45 Oude claveclmbelmuz. (gr.), 23.53-24.00 Nws Brussel 324 en 484 111. 324 m.: 12.00 Nws.. 12.03 Lichte grammo foonmuz., 12.30 Weerber., 12.35 Ope rettemuz.. 12.50 Beursber., 13.00 Nws., 13.15 Oude kamermuz., 14.00 Louise, opera, 15.30 Lichte romantische muz. (gr.), 16.00 Beursber., 16.06 Strijk kwartet: klass. muz., 17.00 Nws., 17.10 Lichte muz. bij de thee, 17.60 Klass. muz. (gr.). 18.20 Voor de soldaten, 18.50 Lichte grammofoonmuz., 19.00 Nws.. 19.40 Lichte grammofoonmuz., 20.00 Omroeporkest: amusementsmuz., 2100 Oude muz., 21.30 Houtblazers trio en orkest: klassieke muz., 22.00 Nws,, 22.15 Amusementsmuz. (gr.), 22.25 Etnische muz,, 22.5523.00 Nws. 484 111.: 11.55 Grammofoonmuz.. 12,03 Lichte muz,, 13.00 Nws,. 13.15 Lichte gram mofoonmuz.. 14.03 Festival v, Lugano 1962: Svmfonie-orkest: klassieke muz., 15.03 Lichte Belgische muz.. 16 08 Lichte muz. bij de thee, 17.00 Nws., 17.30 Modern pianotrio, 18,30 Lichte trrarnmofoonmuz,, 19.30 Nws,, 20 00 Hoorspelen, 22,00 Wereldnieuws, 22.10 Hoorspelen (verv.), 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ju si P S 6U Amsterdam licht bew zw 4 20 Den Helder zwaaj oew w 6 18 Ypenburg licht bew. zw 2 20 Vllssingen licht bew zzw 2 19 0 Eelde zwaar bew zw 3 20 0 De Bilt onbewolki w.stil 20 0 Twente licht bew. zzw 2 20 1 ELndhoven zwaar bew wzw 2 21 0 z.-Llmburg onbewolkt zw 4 21 0 Helsinki zwaar bew wzw 4 21 18 Stockholm zwaar bew z 2 22 0 Oslo geh. bew. w.stil 16 12 KopenhageE zwaar bew w 7 18 1 Aberdeen zwaar bew w.stil 21 1 Londen onbewolkt w.stil 21 0 6 Brueeel licht bew w.stil 21 0 Luxemburg licht bew. zzw 2 23 0 Parijs onbewolkl w.stil 25 0 Bordeaux onbewolkl w.stil 28 0 Gfeaoble onbewolkt w.stil 29 0 mee onbewolkt n 3 27 0 zwaar bew w 5 24 0 licht bew. w.stil 28 0 onbewolkt zw 2 24 onbewolkt w.stil 25 0 onbewolkt w.stil 29 0 onbewolkt o 2 28 0 'icht bew wzw 2 24 0 onbewolkt w 1 24 0 onbewolkl wzw 2 24 0 onbewolkt n 8 33 0 onbewolkl w.stil 3] 0 onbewolkt o 2 27 0 licht bew. w.stil 37 0 onbewolkt w.stil 30 0 geh. bew. nw 5—0 0.1 Berlijn Frankfort Mllnchen Zürlcb Genéve Locarno Wenen (nnsbruel Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2